Šta je novo?

Cvetni trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363185#p363185:3gbyowgf je napisao(la):
Somi303 » Thu Dec 17, 2015 11:34 pm[/url]":3gbyowgf]Мислим да за трг нисмо платили ништа, Делез је финансирао реконструкцију (ако не у потпуности, онда делимично).

pola, koliko znam

sto se vuka karadzica tice mislim da je i trebalo da kosta vise ako to znaci da ce se uklopiti u celinu sa knez mihailovom.
i cvetni trg mi je fin i uklapa se uz pozoriste, o kvalitetu radova ne mogu da sudim jer nisam prosao niti sam strucan, cisto estetski.
 
Momak neven k dobro dosao na forum vidi ovako knez i sve okolne ulice isprojektovao je brana jovin tacno prije 30 godina ovi danasnji svi mogu samo da mu se duboko naklone kao japanskom caru .Knez stoji evo 30 godina sad ce .Vidjecemo kako ce izgledati cvjetni trg za 30 godina ako nebude u medjuvremenu rekonstruisan .Knez ce stajati i dalje nesto se pravi da traje nesto da se peru pare razlika je ogromna
 
@neven_k

De, de polako.
Stednja u danasnje vreme? ;)
Ok, tu se mogu sloziti sa tobom i podrzati taj deo raznisljanja.
Ali ovo "kopija 80-tih godina" ?
Kako to mislis kopija?
Ako mislis da je kao u 'Knezu', pa valjda je logicno da je tako?
Ipak je to jedna jedinstvena ambijentalna celina, zar ne?

Dalje, zbunjujuce mi je ovo "trg koji je uradjen po danasnjim standardima".
Jer ako mislis na ekonomski standard, rekoh ti vec, mogu da se slozim. No ako mislis da je behaton i stampani beton "po standardu" za jedan gradski trg u najuzem centru tu se ne slazem.
Nuzno zlo zbog ekonomske situacije, to da.

I uopste za moj ukus, betonsku galanteriju ako je mastovita prihvatam, ali za stampani beton mi je tako jadno i vizuelno jeftino (a cesto i nekvalitetno) resenje, sa direktnom asocijacijom na stotine beogradskih investitora koji su upropastili ovaj grad.

Sto se tice samog trga i njegovog novog izgleda, moram da priznam da je bar prema fotkama ispao bolje nego sto sam se nadao(plasio), ali konacan sud cu dati kada se prosetam u toku iduce sedmice.
 
kada covek koji ima samo 2000 evra u dzepu, za te pare kupi samo jednu dizajn komodu za svoj stan a za ostalo pokucstvo vise nema para, umesto za sve pare opremi celokupni stan, onda cu verovati onome sto pisete.

Znam da je Jovin projektovao Knez, i hvala mu za to, ali ovo nije Jovinovo vreme. Jovin je i covek koji je progurao autoput prakticno kroz grad sto je jedna od najvecih urbanistickih katastrofa Beograda, prema tome ne bih ga spominjao na Vasem mestu kao referencu.
 
Невене, Јовин није прогурао аутопут кроз Београд. То су учинили политичари а он је тај прогурани аутопут испројектовао и изградио на скоро перфектан начин па ће једног лепог дана када се изгради обилазница то бити најефикаснија градска саобраћајница без које и сада град не може да функционише.

Јовиново време није прошло, Јовиново време овде тек долази. То тврдим из простог разлога што је садашња демагогија власти о ширењу пешачке зоне само преузети сегмент Јовинових фантастичних урбанистичких решења за наш град. Оно што је Јовин пројектовао у заговарао пре 40 година актуелно је и данас, како у Београду, тако још више у свету где сваки град тежи враћању центра града пешацима.

Други и трећи преузети сегмент којим нас све власти вечито баронишу су силазак на реке и метро - На оба поља једине конкретне кораке начинио је, погодићете - Јовин.
 
Granit a ne behaton u centru grada valjda! Imali smo i ulice od granitne kocke pa su moderni vizionari posuli asfalt po njima. Da je sreca da nam vrate kocku umesto svih onih provincijskih behaton ploca.

Naravno da nova pesacka zona prati stil KM, necemo valjda da svaku ulicu sarenimo posebno?
 
Da preko kaldrme. Mnoge ulice koje su bile pod kaldrmom sad su pod asfaltom, sto u centru sto van. Ja se secam bar 2,3 ulice na Banovom brdu koje su pre 15, 20 god. preasfaltirane. I mozda je to bolje za automobilske gume, ali sigurno da je izgled mnogo otmeniji i lepsi kad su trotoari i pesacka zona u kocki, bar u samom centru grada.
 
Nedavno je Folić najavio da će kolovoz u Karađorđevoj biti urađen od kamene kocke:

Na dnu Ulice Kralja Petra, naveo je Folić, postojaće gradska galerija za šta će početkom sledeće godine biti raspisan konkurs.

"Ta galerija će imati silazak do laguma, koji izlazi u Karađorđevu, koja će biti rekonstruisana i imati kameno popločanje i kamenu kocku na kolovozu", rekao je Folić.

Izvor: B92
 
A ona dva majstora što jedini znaju u Beogradu da rade kaldrmu će sve to sami odraditi :(
Je l' ovde na forumu bio snimak one mašine što sama sklapa kaldrmu?

Poslato sa telefona
 
Moj rodjak, pre 7-8 godina dobio na poklon pun kamion kocke!
Poceo da slaze... ne ide.
Onda ponovo... ista stvar.
Slucajno naidje jedan starac ulicom i obrati mu se:
"Sinko, to mora u lepwzu da se slaze".
Moj rodjak ga zbunjeno pogleda, a matori shvati da ovaj pojma nema kakva "lepeza" :)
Uglavnom, pokaza čičica kaako, pa se zadrza malo da mu i instrukcijama pomogne.
Sve u svemu, rodjak imao puno srece, jer matori nije uopste iz BG vec je dosao u goste na par dana, te izasao da proseta malo. :)
 
Ispod kruznog toka na slaviji je kaldrma takodje
 
Има још неколико улица у БГД где је задржана калдрма: код "Партизановог" стадиона, у В. Добрњца, Риге од Фере, Видска...

Ако је могло тамо, не знам зашто није остало и у неким другим.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363291#p363291:7d0uxvg4 je napisao(la):
11030 » Пет Дец 18, 2015 4:36 pm[/url]":7d0uxvg4]Da preko kaldrme. Mnoge ulice koje su bile pod kaldrmom sad su pod asfaltom, sto u centru sto van. Ja se secam bar 2,3 ulice na Banovom brdu koje su pre 15, 20 god. preasfaltirane. I mozda je to bolje za automobilske gume, ali sigurno da je izgled mnogo otmeniji i lepsi kad su trotoari i pesacka zona u kocki, bar u samom centru grada.

Eво, Директор је лепо фотодокументовао један пример такве улице

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=362483#p362483:7d0uxvg4 je napisao(la):
direktor » Нед Дец 13, 2015 11:09 pm[/url]":7d0uxvg4]
20151211_114044.jpg

dorcol krateri

Мада никад нисам видео тротоар урађен од коцке, како су уопште и изгледали наши тротоари пре бетона и асфалта?
 
Vecina ulica je bila kaldrmisana Turskom kaldrmom a malo bolje značajnije Austrougarskom
na pr.Skadarlija najviše liči na tu Tursku a Nemanjina na Austrougrsku
Antički period (Rimski i Vizantiski) više vuče na popločavanje nego na kaldrmisanje

Verujem kada bi danasnju ulicu Bul. K. Aleksandra malo dublje zagrebali da bi se mogle videti i sve verzije
a sumljam da bi tako bilo i sa Cvetnim trgom
 
Kaldrme ispod asfalta ima na mnogo mesta, što na Novom Beogradu (npr. Studentska ulica), što preko reke. No odosmo u off...
 
I Francuska ulica, Cara Dusana, mnoge! Nazalost verovatno los kvalitet prvobitnog postavljanja, nikakvo odrzavanje je dovelo do toga da je najprakticnije preasfaltirati. Lako je bilo naci izgovore tipa imamo 2 majstora, slabo je placeno, kamen je propao... Kako kamen ne propade u Pragu, Parizu, Kopenhagenu... Neka ga sad stave na pesacke ulice, trgove, a ne da teraju kamione preko kocke.

Sto se tice Cvetnog trga, prosetah juce. Sta znam, nadam se da ce biti lepse na prolece kad stave cvece. Ovako je ok, nista posebno.
 
Ja sam stekao utisak da se asfalt preko stare kaldrme dobro drži. Verovatno zato što je urađena dobra podloga ispod kaldrme, a i možda zato što je ta stara kaldrdma neka vrsta amortizera...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363300#p363300:2faplux8 je napisao(la):
Homer Jay » 18 Dec 2015 05:52 pm[/url]":2faplux8]Nedavno je Folić najavio da će kolovoz u Karađorđevoj biti urađen od kamene kocke:

Na dnu Ulice Kralja Petra, naveo je Folić, postojaće gradska galerija za šta će početkom sledeće godine biti raspisan konkurs.

"Ta galerija će imati silazak do laguma, koji izlazi u Karađorđevu, koja će biti rekonstruisana i imati kameno popločanje i kamenu kocku na kolovozu", rekao je Folić.

Izvor: B92

Ovo pitanje bilo bi za Deliju. Da li bi tvoj rad na galeriji u Karadjordjevoj mogao da potpadne pod ovaj konkurs. Ako je odgovor da, razmisljas li da se prijavis na konkurs?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363291#p363291:gfn8ryht je napisao(la):
11030 » 18 Dec 2015 04:36 pm[/url]":gfn8ryht]Da preko kaldrme. Mnoge ulice koje su bile pod kaldrmom sad su pod asfaltom, sto u centru sto van. Ja se secam bar 2,3 ulice na Banovom brdu koje su pre 15, 20 god. preasfaltirane. I mozda je to bolje za automobilske gume, ali sigurno da je izgled mnogo otmeniji i lepsi kad su trotoari i pesacka zona u kocki, bar u samom centru grada.

Skoro sve ulice osim Požeške i Blagoja Parovića su pod kaldrmom, govorim o gornjem delu Banovog brda.
 
20151216_103841.jpg


cvjetni trg fali dio ograde novinari na zadatku

20151216_103230.jpg
 
Овакве ћошкове попут овог на директоровој слици треба избегавати по сваку цену пошто су генератори дивљих депонијица и отворених јавних нужника.
 
Tacno mada dole je javni wc :) koji je uzgred ranije bio na sred trga sa leve strane
 
Занимљиво да сам често био на Цветном тргу, чак и ноћу на клупи неколико пута, а никад нисам контао да је ту и прави јавни ВЦ.
 
Vrh