Šta je novo?

Crna Gora

pa ne znam, ja sam bas prosli vikend bio u cg, i stvarno sam fasciniran... usluga je odlicna, mnogo bolja od drugih destinacija, mada moram priznati jos nije na nivou severnog Kvarnera i Istre (jug HR je gori) ...

A te gradove im nije niko poklonio, ako vas bas zanima, neke su izgradili lokalni vlastelini, a neke srpski carevi... s tim sto si ih oni sacuvali, a mi smo nase porusili :)

to je bila jedna veoma nerazvijena zemlja, cak i za pojmove jugoistocne evrope... i to se bas vidi. takodje se vidi da im nezavisnost godi - novi putevi, nova signalizacija, organizacija... neke stvari su skupe, ali vecina je jos jeftina... i relativno je pozitivno. more jeste prljavo, tu nema sumnje, ali ce se to vec promeniti - vidite samo rezultate koji su postignuti u hrvatskoj...
jednostavno, priroda je jedino ono sto stvarno vredi u Crnoj Gori - od neke bogate kulture, velikih gradova ili egzotike nema nista posebno - to je mala zemlja iz koje su se ljudi iseljavali zbog ekonomskih teskoca zadnjih 500 godina... rezultat toga je netaknuta priroda, ali i nerazvijena infrastruktura... i sad je veliki izazov na CG da izgradi tu infrastrukturu (kao sto je vodovod koji spominjete ili autoputevi), a da ne unisti ono sto joj je stvarno vredno... pa samo podjite starim putem od podgorica do cetinja preko rijeke crnojevica i shvaticete kakvi su to predivni pejsazi...

nazalost, CG je u velikom smislu jos uvek ekonomska kolonija Srbije... vecina proizvoda i usluga dolazi odavde, i to je veliki problem za lokalne proizvodjace jer oni jednostavno ne mogu biti konkurenti ... zasto bi neko kupio maslinovo ulje iz Uljare Bar, 1l=13EUR kad mu Miskovic prodaje spansko za 9EUR? I tako paradoks da u Sredozemnoj zemlji se masline, smokve i agrumi uvoze i to u velikom broju iz njenog pretezno kontinentalnog suseda...

podgorica se bas mnogo izgradila, od nicega pocinje da nice pravi grad... treba da vidite Delta City u PG, skoro je gotov i izgleda masivno. :D

A Spanija jeste lepa...vise zbog ljudi nego zbog prirode... :)

I rajo, zao mi je, ali za report nisam imao vremena, radio sam 14h dnevno :(
 
Spanija jeste lepa, ali se ta lepota na njenoj obali jednostavno ne vidi, zbog preterane izgradnje i urbanizacije... Tu gresku Crna gora ne bi smela da ponovi... Sto se izgradnje infrastrukture tice, da, tu Crna Gora ima jos dosta da uradi, a treba malo i poraditi na radnim navikama stanovnistva... :laugh:
Ali, ne treba preterati sa izgradnjom, treba iznaci balans izmedju ocuvanja prirode i razvoja...
 
Znamo mi ovde za taj DC, imas temu Deltini Projekti ...

A nisam rekao da mi se svidja samo da se izgradilo - meni se svidjaju manja mesta, kao sto rekoh Rijeka Crnojevica, Kotor, HN... Podgorica i Budva apsolutno nikako - Podgorica stvarno ima uzasnu klimu, nesto sto se tesko moze reci za Sredozemlje, ali eto... :D
 
Kada smo vec kod DC Podgorica, moram da kazem da sam cuo da Delta ima ogromne probleme sto se kadra tice. U CG je gotovo nemoguce naci kvalifikovane ljude. Uzasno je mali broj ljudi koji se prijavio za rad u prodaji, skoro svi su se prijavili za pozicije menadzera. Tako da su za prodaju slali i ljude iz SRB. Dodatni problem predstavljaju buduci radnici koji su odlazili na trening u inostranstvo, u druge Inditex-ove radnje, jer su se stranci zalili na njih, posebno na nepoznavanje jezika (koje je obavezno za te pozicije - da li to uopste treba da navodim? ), redovno kasnjenje, kasnjenje na let, neki su se izgubili na aerodromu, morali su da im placaju nove karte, zatim muskraci koji nece da rade sa zenama ili ne zele da slusaju zene koje su im nadredjene(?!?!)..... Ima jos dosta toga, ali ne mogu svega da se setim. :bash:
 
Uopste nisam iznenadjen...

To je veliki problem sa tako malim nerazvijenim drzavama, nedostatak obrazovanja i kadrova... mislim, zamislite kad mi imamo OGROMAN problem sa nedostatkom strucnih ljudi ovde u Srbiji od 8 miliona stanovnika i sa dvomilionskim gradom, i univerzitetom starim 200 godina... Onda je stvarno cudo da se apsolutno ista tamo radi iz lokalnih sredstava, posebno ako znamo da je 90% ljudi koji su odande dosli u Beograd da se obrazuju ostalo ovde...brain drain sto bi se reklo...

Sredice se to, ali ce potrajati duuugooo... :(
 
Vala i SRPSKA big time :bash:
kompleksasi..mali narodi.. :/
 
Kod vas nema tih kompleksa? Ima i to podosta, ali to sto je vas je 7 000 000 ili kolko vec, se manje vidi, ali znas ono:
Kako prepoznati Crnogorce u Beogradu? Viknes direktore, i ko se okrene ;).
 
Rave92":37527dfr je napisao(la):
Kod vas nema tih kompleksa? Ima i to podosta, ali to sto je vas je 7 000 000 ili kolko vec, se manje vidi, ali znas ono:
Kako prepoznati Crnogorce u Beogradu? Viknes direktore, i ko se okrene ;).
pa to je i ivana mislila da i kod nas ima kompleksaša. rekla je da su to i srpska posla (a ne samo crnogorska :D )
 
Mislio sam da misli na Republiku Srpsku xD. Na brzino sam procitao i odgovorio. To je najbolje receno, Balkanska posla...
 
@ ivana _bg

Spanija je daleko od najlepse zemlje mediterana,kao sto rekoh sem istorije u starim gradovima koja oduzima dah,sve ostalo je jedna velika nula,celu spaniju sam obisao vise puta i znam o cemu govorim....
ja nisam poreklom iz Crne Gore i nemam nameru da nekome drzim stranu ali ima CG daleko vise od prirode,e sad je druga stvar sto resursi nisu iskorisceni i sto si ti gledala da prodjes jeftinije u nekom restoranu pa dobila trovanje,Trovanje mozes da dobijes i na Azurnoj Obali,i u Italiji i u Grckoj i u Turskoj,to se desava veoma cesto svuda.Pomorac sam i znam za takve slucajeve po svim mediteranskim zemljama.
U CG nije sjajno po pitanju ekologije,ljubaznosti usluge itd,. tu se slazem sa tobom ali malo je bezobrazno reci da zadnjih par godina nije napravljen vidljiv pomak.
 
popaj":1wxkyhs1 je napisao(la):
dziggy":1wxkyhs1 je napisao(la):
^^ spanska klima, obala i priroda ne moze da se poredi sa crnom gorom
Ovaj post je samo ako si hteo da kazes da je Crnogorska obala manje atraktivna od Spanske,jer tvoj prethodni post i nije bas jasan.
Crnogorska obala,klima i priroda su neuporedivo lepse od spanske,.
upravo tako sam i mislio..da je obrnuto, bilo bi "Crna Gora ne moze da se poredi sa Spanijom";)
 
POPAJ!!!
Odakle tebi pravo da mislis da sam ja probala da prodjem jeftinije u restoranu pa da tako nesto i pises!..Kao sto sam napisala, ovo je bio odlican hotel..a tu hranu koja sam ja nazalost jela su sluzili u hotelu kao deo aranzmana za koji smo vec uplatili..to je vec bilo debelo placeno, uracunato ..znaci nisam izasla i izbrala shit restor (pa cak i da jesam, ljudi ne trebaju da se truju) pa se otrovala! Veruj mi da sam preko 50 zemalja proputovala i vise od 120gradova ovog sveta i to u vrhunskim hotelima a i po motelima i u hotelima sa jednom i dve i tri zvezdica i sa pet..i nikad nikad se nisam otrovala od hrane sluzene u hotelu..Naravno, da je i to moguce bilo gde ali evo meni se to samo desilo u cg,kao i mojim prijateljima, familiji, porodici a nigde drugde im se to nije desavalo ..znaci, nesto nije u redu sa ishranom ili..se ne brine dovoljno o hrani u hotelima na nivou na koji treba ..imaju rupu u sistemu! i to osnovnu. ne moze to tako a hoces da ti se zemlja bavi turizmom..ovo nije samo na racun CG vec i bilo gde da se to desava..ali trenutno pricamo o cg i cg puca na visok turizam..e pa..onda daj ono najosnovnije! a to je da ti se turisti ne vracaju bolesni sa odmora..i da jedu zdravu hranu a ne pokvarenu.
ja nisam rekla da nije napravljen vidjiv pomak.
 
Moje drugarice su bile letos u Herceg Novom sa nekim društvom, i svi, ali svi do jednog su se vratili sa nekim oblikom trovanja, najverovatnije od vode.

Crna Gora (naročito Boka) jeste lepa, ali to, to je malo previše. Uostalom, ova sezona je bio prenaduvan balon koji je pukao. Žao mi je zbog ljudi koji žive od turizma pošteno (a takvih ima u Crnoj Gori), ali šta ja tu mogu.
Prošli put kad sam bio dole, u septembru pre dve godine, prolazio sam od Tivta do Dubrovnika, i u Herceg Novom na obali hteo da pojedem dagnje, da li je suvišno da kažem da sam dobio pokvarene? Bilo je stvarno mnogo lepo, kišni dan, nema mnogo turista, ali đaba...
A u Dubrovniku, em je more bilo čistije, em je hrana bila odlična, em nisam imao nikakvih problema kao beograđanin, naprotiv vrlo često sam dobijao domaće rakije, limunčelo, prošek, itd. ispod šanka, i ljudi su bili presrećni.
 
Ne znam, bio sam i u Budvu i u Ulcinj, jeo sam u oba grada, i to dosta skup rucak, evo ziv i zdrav sam. Ne znam stvarno sta je to sa trovanjem. Naravno nisam pio vodu iz hotela i sl... to se valjda podrazumijeva.
 
Pa mislim da je poenta da se ne podrazumeva... U Evropi u 21. veku, ljudi ocekuju da mogu da piju vodu iz cesme bez bojasni od losih posledica... da li je to razmazeno ili ne je diskusija za druga mesta, ali cinjenica je da je zemlji koja ne moze to da obezbedi jos dug put do elitne turisticke destinacije.
Hrvatska ima bolju infrastrukturu, uredjenije i lepse primorje (iako je priroda manje lepa), i jeftiniji su!
Ja obozavam Crnu Goru, ali ovo sve je nazalost cinjenica.

P.S. Ja sam pio vodu iz cesme pre 10-tak dana u bukvalno svakom gradu crne gore i nista mi nije bilo.
 
@ ivana-bg

izvini ako sam te uvredio moj komentar oko jeftinog restorana je vise bila sala,ja samo kazem da je u CG dosta ucinjeno,do pre 17 godina vecina mesta nije imala ni trotoare,ulicnu rasvetu, itd .usluga je neuporedivo bolja nego ranije i to svuda ,ali potpuno se slazem sa tobom da je CG daleko od elitnog i visokog turizma,to verovatno nikad nece ni dostici jer je najlepsi deo cg primorja poprilicno devastiran,mislim na budvanasku rivijeru.
 
Ne znam da li se podrazumijea, ja nisam pio vodu iz hotela, ali jesam kad bi bio kuci, i to stalno. A isto tako, probaj npr u Varsavi da pijes tu vodu, poslije 2 mjeseca bi dobio neku bolest. A to je Evropa 21 vijeka, a da ne pricamo da je i EU, ali eto to je manje bitno. Bitno je to da je ipak tesko zamijeniti postojece, jer mora sve da se kopa, a Hrvatska jeste sigurno bolja za sada tj. sredjenija, ali bas da je jeftinija nisam znao.
 
jovanovm":3soa22db je napisao(la):
Hrvatska ima bolju infrastrukturu, uredjenije i lepse primorje (iako je priroda manje lepa), i jeftiniji su!
Obzirom na to da sam rođen i poreklom iz Dalmacije ovo nije moglo da mi promakne :) Na šta misliš kad kažeš da je priroda lepša u CG?
 
Popaj-ok za izvinjenje..sl.put kad se salis, stavi smajlija..Ja diskusije na forumu shvatam ozbiljno :cool:
 
@guimaraes
Mislim da je na tu prirodu manje uticao covek i manje je menjao (gledajuci od antickog perioda do danas). Trebao sam dodati, meni lepsa priroda - ja volim izolovanost ili velike urbane sredine, kojih u Dalmaciji (izuzev Splita, perhaps) nema. U Hrvatskoj se lakse dolazi do izolovanih mesta, doduse, dok je to u CG teze, pa se te stvari medjusobno ponistavaju... Ali ipak u HR ne mozes naci tu premodernu koja je apsolutno prevalentna kod njenih juznih suseda.
 
Citat posta od Bojan9 sa http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=545949&page=148

Delta City u Podgorici
"

Bojan9;25994078":37wpcla0 je napisao(la):
Mayore, veliko hvala na informacijama i izvještaju.
Ti si pratio u toku nooći, a ja jutros. Dakle, prepune su okolne bulevarske ulice automobila koji su ugrabili tu da se parkiraju. Atmosfera otvaranja se već osjeća, svi radovi su gotovi. I fontana, ali još nije puštena da radi. U glavnom holu postavljena je bina sa video bimom i rozom mašnicom iznad. Naravno, tu su i zastave DC-a koje vise sa plafona, poput onih beogradskih. Okupile su se sve televizije. Obezbeđenje je na svakom koraku.

A evo i par slika od mene, starih pola sata.

Pravi momenat sam uhvatio :)


Na gradilištu koje je ogradio Čelebić, pored rendera Kondominijuma, i ovaj render je tu. Da li će se ovo tu graditi? Ne liči mi na zgradu od 11, 12 spratova :)



Centralni hol


Voda u kršu


Pogled sa sprata


SportImpuls






Glavni ulaz i pogled na Kondominijum




Mašnica iznad bine




Super Maxi




Za kraj, fontana..



To je to, mislim, slikao sam još, ali to kasnije...
"

@Bojan9 sa http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=545949&page=148
 
Vrh