Šta je novo?

Crkve Beograda

Hm, pade mi na pamet neka statistika - ako na 1,5 miliona pravoslavnih u Beogradu dođe cca 100-ak verskih objekata, to znači da u proseku jedan verski objekat "opslužuje" pastvu od 15.000 vernika. Da li je to mnogo ili malo? Meni se čini da teži ovom prvom... Postoje ili neki standardi u urbanizmu i sl...
Мислим да је добар прорачун, чини ми се да је равномерно радпоређен број душа по цркви. Било би и више цркава, али црвени су учинили своје. Од наших данашњих цркава требало би да су све улице у Београду покривене неком парохијом, а мислим да би број парохија требало да одговара величини храма, што вероватно није тако јер су наше цркве углавном мале. И та статистика нарочито не одговара центру јер је велика густина становника а мали број цркава.
 
Ја бих јако волео да се на Новом Београду изгради једна нарочито велика црква која би била наш пандам Саборне цркве или цркве Светог Марка, не мора да буде велика баш као храм Светог Саве. И наравно да не буде неко модернистичко ђубре, сваки део једне традиционалне цркве има свој теолошки, културни и естетски значај који модернизам уништава.
 
може, прво да СПЦ да прорачун колико им је конкретно имовине отето од стране црвених, да од тога одузмемо суму која им је исплаћена у претходних 30 година, исплатимо остатак ако га има и онда нек СПЦ лепо себи купује земљиште, плаћа порез и улаже градећи шта год жели
 
Не иде. Ено у Војводе Степе не може да постави брвнару већ колико година. На свом земшишту.
Што би било другачије ако се уради како ти предлажеш?

Не гради се тако црква.
 
Ја бих јако волео да се на Новом Београду изгради једна нарочито велика црква која би била наш пандам Саборне цркве или цркве Светог Марка, не мора да буде велика баш као храм Светог Саве. И наравно да не буде неко модернистичко ђубре, сваки део једне традиционалне цркве има свој теолошки, културни и естетски значај који модернизам уништава.

Pa evo biće Blagoveštenska crkva između A bloka i Delta Sitija....
 
Pa evo biće Blagoveštenska crkva između A bloka i Delta Sitija....
Мало је безвезан план, по њему је црква буквално сакривена иза зграда. Требало би да она буде на углу Јурија Гагарина и Црвене армије, а зграде иза ње. Али што се самог дизајна тиче мислим да је фантастичан, отприлике такву цркву бих и замислио. Архитекта је Сава Ристић, син једног од најбољих архитеката нашег времена Предрага Ристића, тако да верујем да ће се црква и изградити као што је приказана у плану, што није увек случај. Ево пар слика за оне који можда не знају:
1684758563089.png

1684758661563.png

1684758585089.png

1684758720106.png

Једино ми се не допада дизајн ,,крипте", делује доста модерно и боље би било да је испод земље, али Боже мој, не може и јаре и паре
 
Вождовачка црква Светих цара Константина и царице Јелене. Све слике осим последње сам ја сликао пре пар месеци. Осликао ју је Милић од Мачве у свом надреалистичном стилу уместо у византијском како је обично случај, и како би и требало да буде. У почетку ми се фрескопис уопште није допадало али након што сам је пар пута посетио некако ми се све више и више свиђа. Милић је био један од наших бољих савремених сликара, пркосио је модерној бесмисленој уметности својим историјско-религиозним надреализмом који је само он знао тако величанствено да представи. Све ми се више чини да су ове његове фреске уствари својеврсно ремек дело. Фрескопис нажалост нагло пропада и постаје све тамнији и тамнији, а на многим местима се и одломио од зида.
20230219_164935.jpg

20230219_163300.jpg

20230219_164850 - Copy.jpg

20230219_164800.jpg

20230219_163333.jpg
20230219_164735.jpg

1684777243712.png
 
Мало је безвезан план, по њему је црква буквално сакривена иза зграда. Требало би да она буде на углу Јурија Гагарина и Црвене армије, а зграде иза ње. Али што се самог дизајна тиче мислим да је фантастичан, отприлике такву цркву бих и замислио. Архитекта је Сава Ристић, син једног од најбољих архитеката нашег времена Предрага Ристића, тако да верујем да ће се црква и изградити као што је приказана у плану, што није увек случај. Ево пар слика за оне који можда не знају:
Pogledajte prilog 162507
Pogledajte prilog 162509
Pogledajte prilog 162508
Pogledajte prilog 162510
Једино ми се не допада дизајн ,,крипте", делује доста модерно и боље би било да је испод земље, али Боже мој, не може и јаре и паре
Plan treba zarotirati da crkva dodje na ugoa CA i JG i osisati te zgrade za etažu da ne guše
Ne vidim povod za izdizanje iznad zemlje ovoliko moze to sve da se ukopa
 
Plan treba zarotirati da crkva dodje na ugoa CA i JG i osisati te zgrade za etažu da ne guše
Ne vidim povod za izdizanje iznad zemlje ovoliko moze to sve da se ukopa
Што се мене тиче могли би и да уместо једне или две зграде изграде и неки вртић или школу ако има потребе
 
@direktor podzemne etaže su na ovom terenu uvek komplikovano pitanje, zato možda nadzemna kripta...
 
Zgrade pored A blok imaju podzemnu garažu sakura ima 3 nivoa mislim
Slazem se da je zahtevno ali ne ineizvodljivo
 
Поздрављам идеју да ве гради простиje. Да би престало да мучи разум, довољно је доњи храм престати називати Критом кад већ није под земљом.
Доњи храм, мали храм, грејани храм, зимски храм или по слави. Тј у чију је част освећен Престол
 
Ево пар занимљивих слика, на месту данашње цркве Светог Марка на Ташмајдану некада се налазило гробље и много старија, мала црквица која је постојала све до завршетка изградње данашње цркве. Негде у том периоду избио је велики пожар у њој који је спалио све зидове и потпуно урушио кров. Након овога црква је срушена и данас многи не знају да је икада постојала:
1684849931321.png

1684850002868.png

1684850027001.png

1684850145114.png

1684849914944.png

Након пожара:
1684850084876.png

1684850095890.png

1684850102524.png
 
На месту данашње мале цркве Светог Саве поред истоименог храма на Врачару налазила се старија црква из 19. века која је постојала до 30их година прошлог века, када је изграђена нова мала црква. Не знам зашто су је срушили, вероватно због дотрајалости, али и даље је штета. Ове две слике су једине које сам могао да нађем.
1685005539835.png

1685005454443.png
 
Сиромашна Србија није имала могућности да се бави конзервацијом или чувањем фрагмената.
 
Сиромашна Србија није имала могућности да се бави конзервацијом или чувањем фрагмената.
Не бих рекао да је проблем у финансијама јер су одмах по њеном рушењу изградили данашњу малу цркву, као и започели темеље самог храма. Да ли се више испати срушити и изградити потпуно ново него рестаурирати старо?
 
Углавноммје јефтиније правити ново, јер квалутетна рестаурација кошта много. А ако су још били проблеми са темељима или је црква била тесна тим пре
 
Ево пар занимљивих слика, на месту данашње цркве Светог Марка на Ташмајдану некада се налазило гробље и много старија, мала црквица која је постојала све до завршетка изградње данашње цркве. Негде у том периоду избио је велики пожар у њој који је спалио све зидове и потпуно урушио кров. Након овога црква је срушена и данас многи не знају да је икада постојала:
......
Pa sad to da mnogi ne znaju za tu crkvu je možda i tačno, ali mnogi i znaju. Imali smo i na forumu dosta fotografija, po raznim temama.

Crkva nije izgorela "negde u tom periodu" već 13. aprila 1941, u požaru koji se sa neke obližnje drvene građe preneo na nju. To je inače bio dan kada je glavnina nemačkih trupa počela na zauzima Beograd, ako ne računamo ono odeljenje SS-a koje je ušlo u grad dan ranije, ali se i dan danas negde provlači pogrešan podatak da je stradala u bombardovanju. Gradske službe nisu funkcionisale, nije bilo struje, nije radio vodovod, vladao je opšti haos. Ostaci crkve su srušeni 1942.

U crkvi su 1903. bili sahranjeni poslednji Obrenovići. Zanimljivo je da su nakon ubistva tu sahranjeni gotovo tajno i na brzinu, da su mesta gde su položeni sanduci bila obeležena samo običnim drvenim krstovima. Tek je okupator u prvom svetskom ratu podigao spomen obeležja iznad grobova - i ime kraljice su napisali pogrešno. Umesto krštenog imena Draginja, kao je i pisalo na tom drvenom krstu, uklesali su "Draga Obrenović"... i taj nadimak i danas stoji iznad grobnog mesta u kripti "velike" crkve, gde su posmtrtni ostaci preneti 1942.
 
Pa sad to da mnogi ne znaju za tu crkvu je možda i tačno, ali mnogi i znaju. Imali smo i na forumu dosta fotografija, po raznim temama.

Crkva nije izgorela "negde u tom periodu" već 13. aprila 1941, u požaru koji se sa neke obližnje drvene građe preneo na nju. To je inače bio dan kada je glavnina nemačkih trupa počela na zauzima Beograd, ako ne računamo ono odeljenje SS-a koje je ušlo u grad dan ranije, ali se i dan danas negde provlači pogrešan podatak da je stradala u bombardovanju. Gradske službe nisu funkcionisale, nije bilo struje, nije radio vodovod, vladao je opšti haos. Ostaci crkve su srušeni 1942.

U crkvi su 1903. bili sahranjeni poslednji Obrenovići. Zanimljivo je da su nakon ubistva tu sahranjeni gotovo tajno i na brzinu, da su mesta gde su položeni sanduci bila obeležena samo običnim drvenim krstovima. Tek je okupator u prvom svetskom ratu podigao spomen obeležja iznad grobova - i ime kraljice su napisali pogrešno. Umesto krštenog imena Draginja, kao je i pisalo na tom drvenom krstu, uklesali su "Draga Obrenović"... i taj nadimak i danas stoji iznad grobnog mesta u kripti "velike" crkve, gde su posmtrtni ostaci preneti 1942.
Нисам ни ја знао пуно о њој, ово што сам написао је само оно што сам чуо од раније, то што кажеш има много више смисла, а нарочито зашто је на крају и срушена с обзиром на историјски период. Али ето, увек је штета кад се неко историјско здање руши
 
Кад смо код фотографија из Другог светског рата, пре отприлике две године видео сам једну слику која приказује војнике СДК-а (Српски добровољачки корпус, Недићева војска) који стоје у строју испред неке цркве. У опису фотографије је писало да је црква Светог Архангела Михаила, али једина црква у Београду посвећена њему је Саборна. Колико се сећам, јако је личила на цркву Светог Архангела Гаврила код Партизановог стадиона. Ипак јако ме занима да ли је то била само грешка у именовању или је стварно постојала још једна црква Светог Архангела Михаила. Месецима сам тражио да ли постоје неки подаци о црквама срушеним у Београду у том периоду, а које касније нису обновљене, али нисам ништа нашао.
 
Nađi i postavi fotografiju, pa ćemo da identifikujemo lokaciju.
 
Искрено сам у недоумици фале ли храму украсни елементи и на осталим ивицама.
 
Ја бих рекао да фали. По мом мишљењу идеално решење би била ова слика у прилогу, а чини ми се да је овај предлог дао Александар Дероко. Дероко заједно са Богданом Несторовићем на крају и јесте пројектовао наш данашњи храм, али он је доста поједностављен и чини ми се и смањен у величини. Нашем данашњем храму јако фале ови мали звоници и колонаде доле лево и доле десно да попуне празан простор између бочних и предњег улаза у храм, подно данашњих великих звоника. Не само да је данас ту остао празан простор, већ су и зидови потпуно неукрашени. Ипак, данашњи храм је перфектан изнутра, немам ни једну једину замерку за ентеријер.
1685193128630.png
 
Vrh