Šta je novo?

Crkve Beograda

Нисам рачунао и капеле које постоје као просторије у многим објектима (војним, болничким, студентском граду), већ само цркве које су заиста и саграђене и јавно доступне свакоме
 
Нисам рачунао и капеле које постоје као просторије у многим објектима (војним, болничким, студентском граду), већ само цркве које су заиста и саграђене и јавно доступне свакоме
Такође нисам урачунао и две капеле у оквиру Богословије и Богословског факултета
 
Ово је моја рачуница за број свих цркава ужих општина Београда. Укупно их има 99 ако сам добро пребројао! Урачунао сам и одвојено напоменуо парохијске цркве, гробљанске цркве, две болничке и манастире.

Нови Београд - 4 парохијских цркава + 1 гробљанска црква
Стари град - 4 парпхијске цркве
Палилула - 14 парохијских цркава + 1 манастир (Сланци, има 2 цркве) + 2 гробљанске цркве
Земун - 15 парохијских цркава + 1 гробљанска црква
Сурчин - 8 парохијских цркава + 1 манастир (Фенек, има 2 цркве)
Савски венац - 4 парохијских цркава + 1 болничка црква + 1 црква у саставу краљевског двора + 1 манастир
Вождовац - 9 парохијских цркава + 1 манастир + 1 гробљанска црква + 1 болничка црква
Раковица - 6 парохијских цркава + 1 манастир (Раковица, има 3 цркве)
Чукарица - 10 парохијских цркава + 2 гробљанске цркве
Звездара - 6 парохијских цркава + 1 гробљанска црква
Врачар - 3 парохијске цркве (Укључујући храм Светог Саве)

То је леп број, мислио сам да их има дупло мање.
 
То је леп број, мислио сам да их има дупло мање.
Београд је доста велик, па се чини да нема толико цркава јер се скоро никада не налазе јако близу једна друге, већ су распршене
 
И често их околина прогута. Ево нпр. Вазнесењска црква није баш најуочљивија, Лазарица је у споредној улици на Звездари, црква Покрова пресвете Богородице је са стране булевара заклоњена локалима а у позадини има новоградњу пр+6-8+пк, Светог Марка са једне стране заклања пошта, цркве на Карабурми су исто по споредним улицама...
 
И често их околина прогута. Ево нпр. Вазнесењска црква није баш најуочљивија, Лазарица је у споредној улици на Звездари, црква Покрова пресвете Богородице је са стране булевара заклоњена локалима а у позадини има новоградњу пр+6-8+пк, Светог Марка са једне стране заклања пошта, цркве на Карабурми су исто по споредним улицама...
И то је тачно! Са друге стране Нови Београд је много шири за разлику од општина са друге стране реке, па су цркве много уочљивије. У Земуну су исто јасно уочљиве јер се већински налазе око малих кућа и ниских зграда па нису скривене. Сурчин обухвата нека мала војвођанска села попут Прогара која имају цркву у центру села као што је и обичај, али црква Светог апостола Матеја је доста померена са стране главне улице. Са панчевачке стране у општини Палилула у местима попут Борче и Котежа такође постоје мало скривеније цркве попут цркве Светих апостола Петра и Павла или цркве Светог Николе.
 
Grocka spada u bg ima crkvu u centru sa neobičnom kupolom na zvonika plus svako mjesto u opštini ima crkvu
Mladenovac ima finu crkvu u centru itd
20230421_110932.jpg
20230421_110843.jpg


Храм Успења Пресвете Богородице​

Inace zvonik je bio u stilu same crkve pa se neko zaigrao bjelom bojom unutrasnjost
20230421_111010.jpg
 
Grocka spada u bg ima crkvu u centru sa neobičnom kupolom na zvonika plus svako mjesto u opštini ima crkvu
Mladenovac ima finu crkvu u centru itd Pogledajte prilog 162295Pogledajte prilog 162296

Храм Успења Пресвете Богородице​

Inace zvonik je bio u stilu same crkve pa se neko zaigrao bjelom bojom unutrasnjost
Pogledajte prilog 162299
Нисам рачунао Гроцку и Младеновац јер се рачунају у шире општине, али истина, обе цркве су на лепом месту. Жао ми је што су прекречили звоник у бело, много је био лепши са штрафтама од црвених цигли као и сама црква.
 
Београд такође има и две православне цркве које нису српске - руску православну цркву Свете Тројице на Ташмајдану иза цркве Светог Марка и румунску православну цркву Светих цара Константина и царице Јелене у Овчи (Обе припадају општини Палилула) и обе су саграђене у међуратном периоду, између 20их и 30их
Руска црква:
1684670804326.png

1684670833256.png

1684666523526.png

1684666740713.png

1684666771048.png

1684666830597.png

Румунска црква, иронично што је архитектонски план направио Србин Радивоје Предић, па је црква, иако румунска, у српско-византијском стилу:
1684667199488.png

1684670649951.png

1684670669309.png

1684670688000.png

1684670707660.png

1684670720953.png
 
Хвала ти за Овчу, много пута је видим са пута никако да одем.
Много пута сам је видео из даљине, али никако ми није било успут да одем до ње, мораћу наменски неки пут
 
човече, ја сам мислио да су нам све цркве типске. видим да има различитих стилова и изгледа, што је стварно за похвалу
Заправо испада да је скоро свака јединствена по нечему, али критикујем то што су нове цркве, не увек али углавном, доста поједностављене, без богатих украса на фасади од камене пластике и розета налик на цркве Светог Александра Невског на Дорћолу и Светог Ђорђа на Бановом брду
 
Београд такође има и две православне цркве које нису српске - руску православну цркву Свете Тројице на Ташмајдану иза цркве Светог Марка и румунску православну цркву Светих цара Константина и царице Јелене у Овчи (Обе припадају општини Палилула) и обе су саграђене у међуратном периоду, између 20их и 30их
Руска црква:
Pogledajte prilog 162366
Pogledajte prilog 162368
Pogledajte prilog 162342
Pogledajte prilog 162343
Pogledajte prilog 162344
Pogledajte prilog 162346
Румунска црква, иронично што је архитектонски план направио Србин Радивоје Предић, па је црква, иако румунска, у српско-византијском стилу:
Pogledajte prilog 162347
Pogledajte prilog 162360
Pogledajte prilog 162362
Pogledajte prilog 162363
Pogledajte prilog 162364
Pogledajte prilog 162365

Има и на Новом гробљу руска црква или капела.
 
Има и на Новом гробљу руска црква или капела.
Има, Иверска капела на руском дело Новог гробља. Изграђена у међуратном периоду у славу руским борцима, а као реплика Иверске капеле у Москви коју су, чини ми се, уништили комунисти. Ова последња слика је звоник капеле.
1684675539245.png

1684675649843.png

1684675704005.png

1684675742777.png

1684675684144.png
 
Ово је моја рачуница за број свих цркава ужих општина Београда. Укупно их има 99 ако сам добро пребројао! Урачунао сам и одвојено напоменуо парохијске цркве, гробљанске цркве, две болничке и манастире.

Нови Београд - 4 парохијских цркава + 1 гробљанска црква
Стари град - 4 парпхијске цркве
Палилула - 14 парохијских цркава + 1 манастир (Сланци, има 2 цркве) + 2 гробљанске цркве
Земун - 15 парохијских цркава + 1 гробљанска црква
Сурчин - 8 парохијских цркава + 1 манастир (Фенек, има 2 цркве)
Савски венац - 4 парохијских цркава + 1 болничка црква + 1 црква у саставу краљевског двора + 1 манастир
Вождовац - 9 парохијских цркава + 1 манастир + 1 гробљанска црква + 1 болничка црква
Раковица - 6 парохијских цркава + 1 манастир (Раковица, има 3 цркве)
Чукарица - 10 парохијских цркава + 2 гробљанске цркве
Звездара - 6 парохијских цркава + 1 гробљанска црква
Врачар - 3 парохијске цркве (Укључујући храм Светог Саве)

Hm, pade mi na pamet neka statistika - ako na 1,5 miliona pravoslavnih u Beogradu dođe cca 100-ak verskih objekata, to znači da u proseku jedan verski objekat "opslužuje" pastvu od 15.000 vernika. Da li je to mnogo ili malo? Meni se čini da teži ovom prvom... Postoje ili neki standardi u urbanizmu i sl...
 
Hm, pade mi na pamet neka statistika - ako na 1,5 miliona pravoslavnih u Beogradu dođe cca 100-ak verskih objekata, to znači da u proseku jedan verski objekat "opslužuje" pastvu od 15.000 vernika. Da li je to mnogo ili malo? Meni se čini da teži ovom prvom... Postoje ili neki standardi u urbanizmu i sl...
90% "vernika" zna za crkvu samo za Božić i za Uskrs i možda kada su vrbice da bi se slikali sa zvončićem ispred crkve
 
Vrh