Šta je novo?

Centralno grejanje (Grejanje po utrošku)

I ja se slažem da je to jedino fer.

Ali ako utiče na cenu da li je stan ušuškan kako to da je cena svih stanova u novogradnjama ista po vertikali? Ne može isto da košta prizemlje, poslednji sprat i spratovi između.
 
Ja sa slažem upravo da trebaju svi stanovi da imaju različitu cenu i većina invesitora i prodaje stanove po različitoj ceni tako što ocene atraktivnost svakog stana (sprat, orjentacija, veličina, raspored, itd.). E do sada niko nije gledao da je pozitivno što je ušuškan, ali eto mogu da dodaju i to :)
Mada kod novogradnje bi trebalo da je izolacija dovoljno dobra da ove razlike budu mnogo manje nego u starim zgradama gde je veliki problem ako si na vetrometini.
 
DusanBG":k6tfrrfn je napisao(la):
Što se tiče grejanja po utrošku, relativno nova zgrada mog kolege na Lekinom brdu je izvela kontra proces. Imali su grejanje po utrošku i kada je istekao ugovor sa postojećom firmom za očitavanje pola zgrade nije htelo da sklopi novi ugovor, pa su prešli nazad i ponovo plaćaju fiksnu cenu po kvadratu.

Astrodule - grejanje po utrošku je po meni jedini fer način grejanja. Sprat, pozicija, da li si "ušuškan" u lameli utiču na cenu, ne vidim zašto nije fer da se plaća više grejanje pošto se više troši toplotne energije.

To je bila priča i kod nas, ali smo se složili da nastavimo po starom (raspodela utroška preko delitelja, Brunata). Inače, da se nismo složili, utrošak za grejanje bi išlo po kvadraturi (ukupna potrošnja se deli po kvadratima). Mislim da vraćanje "fiksne" cene po kvadratu nije moguće.
 
Ako čovek laže mene i ja lažem vas, ali evo pitaću ponovo :)
 
svsavic":2j92lvt0 je napisao(la):
DusanBG":2j92lvt0 je napisao(la):
Što se tiče grejanja po utrošku, relativno nova zgrada mog kolege na Lekinom brdu je izvela kontra proces. Imali su grejanje po utrošku i kada je istekao ugovor sa postojećom firmom za očitavanje pola zgrade nije htelo da sklopi novi ugovor, pa su prešli nazad i ponovo plaćaju fiksnu cenu po kvadratu.

Astrodule - grejanje po utrošku je po meni jedini fer način grejanja. Sprat, pozicija, da li si "ušuškan" u lameli utiču na cenu, ne vidim zašto nije fer da se plaća više grejanje pošto se više troši toplotne energije.

To je bila priča i kod nas, ali smo se složili da nastavimo po starom (raspodela utroška preko delitelja, Brunata). Inače, da se nismo složili, utrošak za grejanje bi išlo po kvadraturi (ukupna potrošnja se deli po kvadratima). Mislim da vraćanje "fiksne" cene po kvadratu nije moguće.

Ja sam detaljno pogledao merač Brunate koji je samo zašrafljen na radijator (u Bloku 34). Da li je tako urađeno i kod vas? Naime, teoretski može između merača i radijatora da se postavi neki tanak stiropor (ili bilo koji izolator) i računi će biti manji. Naravno, može i da se skine.

Ja sam zamišljao da postoji neka sondica koja je zalepljena na cev od radijatora i koja ako izgubi kontakt prijavljuje grešku.

Doduše sistem još nije u funkciji, a kad će da proradi ne znamo.
 
Ajde ja da postavim jedno laicko pitanje.
Ako neko od nas dodatno izoluje svoj stan od spoljnih uticaja, hoce li i kako nadlezna firma da uvazi to?
Konkretan primer (iako se kod mene u zgradi grejanje obracunava po starom sistemu po m2) :
Zamenjena je stolarija, novom PVC, sa 3 diht gume, postavljene roletne sa elektro pogonom, koje sprecavaju prodor vazduha kroz otvore na klasicnoj roletni, posto je zadnji sprat u pitanju, a iznad tavan, na postojecu termo izolaciju stavljeno je 8cm mineralne vune + 5cm stiropora 25g.
Sa unutrasnje strane je spusten plafon i tu je stavljen takodje 2cm stiropor (20g).
Svi spoljni zidovi su dodatno izolavani sa 3cm stirodurom i gips tablom, ukljucujuci i onaj ka zajednickim prostorijama i susednom stanu.

Na osnovu cega ce firma koja vodi naplatu i obracun da obracuna gubitke i koje kakve gluposti o kojima trabunjaju?
Pri tom Beoelektrane godinama nece da povecaju protok pumpe u podstanici, pa svi radijatori u zgradi greju samo u vrhu.
Znaci, ulaz u radijator temperatura 45°C, a izlaz 22°C!!!
Sta radijator kome je prosecna temperatura nesto iznad 30°C moze da zagreje???
O kom se utrosku energije tu moze govoriti???
 
Е тако ти је и код нас на Б. Коси. Мајку им је*** лоповску, у подстаници су циркулациону пумпу укључили на минимум а вентиле, кроз које топла вода долази до нас, заврнули и још више успорили проток, и резултат код нас у становима: радијатори по висини до пола МЛАКИ.
За ових пет година још никад нам радијатор није био врућ него млак а температура у стану не прелази 21,5. А кад сабереш плаћамо им више од 1 000 евра годишње.
 
Stari sistem naplate (fiksno po m2) bi od nove godine trebalo da bude istorija, tako ako je zgrada izolovana to više neće biti važno za stari sistem naplate.
Ako si izolovao to je plus, manji će biti računi po novom. Najveći problem će biti zgrade gde je loša izolacija, a grejanje je bilo dobro, računi će biti astronomski.

Kod mene su radijatori CINI i na gornjem delu su topli/vrući (kako kad), a ka dole su sve hladniji do sobne temperature.

rasho62":hszt1el2 je napisao(la):
Е тако ти је и код нас на Б. Коси. Мајку им је*** лоповску, у подстаници су циркулациону пумпу укључили на минимум а вентиле, кроз које топла вода долази до нас, заврнули и још више успорили проток, и резултат код нас у становима: радијатори по висини до пола МЛАКИ.
За ових пет година још никад нам радијатор није био врућ него млак а температура у стану не прелази 21,5. А кад сабереш плаћамо им више од 1 000 евра годишње.
To je podešenje za navikavanje na novi sistem :bash: .
 
Ja bi najradje da mi ugovor sa Beoelektranama bude istorija...
To je najlopovskije javno preduzece Beograda!
Zoves za hitne intervencije (curenje), posalju ekipu bez jednog jedinog rezernog dela.
Pa cime da poprave?
Da pljunu pa zalepe?
 
Brunata je firma poput BUSPLUS, osmisljena da se produzi lanac izmedju korisnika i davaoca usluga kako bi se lakse otimao novac. To su firme zaduzene da za nekog prikupljaju novac. U gradski prevoz nisam usao 10 godina. Za prevoz zaposlenih mogu da dobijem samo BUSPLUS, novac ne moze niti nesto drugo. Znaci redovno mi se oduzima nadoknada za prevoz zaposlenih, odnosno dobijam nesto sto ne koristim.
Tako je i sa Brunatom. Kada Infostanu reklamiram racun za grejanje oni kazu obratite se Elektranama. Elektrane prebace odgovornost na Brunatu, a ljudi u Brunati kazu ne mozete nam nista, tuzite nas.
Nepravilnosti koje sam do sada uocio su:
1. Raspodelu vrse prema pravilniku koji je sacinio predsednik Skupstine stanara, ponistavajuci odluke Grada Beograda i Uprave za energetiku. A predsednik neupucen u svoje nadleznosti pristaje na sve.
2. Uredjaji kojim se vrsi raspodela su nepouzdani i ne predstavljaju mermi uredjaj. Kod mene konkretno otkucava impulse i tokom leta, sto sam utvrdio preko Interneta u Onlajn Brunata aplikaciji. Sve uredjaje su na pocetku grejne sezone resetovali osim tog koji je na suncu nakucao impulse, sto je uslo u obracun za raspodelu.
3. Kad sam reklamirao nepravilnost odmah su mi zabranili pristup Onlajn Brunata aplikaciji. To ukazuje da stvarno postoje nepravilnosti u raspodeli toplotne energije.
4. U razgovoru sa ljudima iz Brunate dobijao sam i ovakve odgovore: "To ti je u visini kao da odes sa drustvom u kafanu i platis pice", "Sada vam ne odgovara ali ako pojacate grejanje onda ce drugi placati 20%", "Ajd zdravo, nemojte vise da dolazite", "Tuzite nas, ne mozete nista",...

Zalio sam se Infostanu, Elektranama, Upravi za energetiku, Brunati Hrvatska, Inspekcijskim sluzbama, Potrosackom savetniku, Zastitniku potrosaca, Beokom servisu. Godinu dana dokazujem i pokazujem i jos nista. A da tuzim, to bi trajalo a sistem bi se promenio, Brunata propala i nikom nista. Jer ovako kako Brunata radi to ne moze da potraje.

Kakvo je iskustvo sa drugim firmama koje rade raspodelu toplotne energije?
 
Smjenite predsjednika skupszine stanara
Sto se tice brunate obratite se advokatima kad prestane straj probono besplatni savjeti i podesci
Udruzite se sa komsijama vise nezadovoljnih veci pritisak
Raspitajte se u drugim zgradama gdje radi brukata kakav je problen
 
Mi smo na Zvezdari, novogradnja koja je morala da ima kalorimetre (druga polovina 2012. priključenje grejanja).
Nažalost, sistem je jednocevni, svaki stan ima svoj kalorimetar + termoglave na radijatorima. Merenje radi Techem. U dve godine garancije zamenjena su 3 kalorimetra. Inače je zamena 200€ + pdv. Godišnje čitanje je 20€ + pdv.
Obračun je jednostavan: fixni deo po instalisanim kW po cenovniku Beoelektrana + očitani deo uvećan za gubitke u zgradi.
Gubici u zgradi (%) se računaju tako što se podele očitani kW na podstanici sa zbirom svih očitanih kW po stanovima. Razlika bude 15-20-30%, nemam baš puno listinga jer je nama ovo prva grejna sezona.
Pošto znam da je svaki kW iz Beoelektrana preskup kombinujem CG sa inverter klimama, rezultate ćemo videti.
 
Kilovt je 6-7 dinara, pa se nocu mnogo vise isplati da se greje na struju koja j 10 puta jeftinija tada. Inace, u Stepi sam potrosio samo 800 kilovata za sezonu.
 
Došao je prvi račun za grejanje po utrošku u Napredovu zgradu u bloku 34.
Za stan od 64 kvadrata račun je 14600 dinara. Fiksni deo je 3000, a van grejne sezone će biti 1700. Računao ssm okvirno, ako se ovako nastavi račun će im biti za oko 20 % veći nego meni koji grejanje plaćam preko infostana.

U pitanju je Brunata.

Poslato sa telefona
 
Ja sam računao da se za garsonjeru TA peć debelo isplati. A angažovana snaga i gubitci na instalaciji... nemam reči. 30% je mnogo.
U Nišu su imali i ono posredno grejanje. Kako bi im ja j majku da mi dostave račun da platim grejanje jer mi se greje stan od komšije!
Možda bih u svojoj ludosti tužio i komšiju što mi greje stan, ja volim hladno. :)
Pljačka...
 
Ljudi se zanesu kada su na novom sisemu pa drze stalno odvrnute radijetore, pa kada stigne racun odlepe
 
Mozda drze stalno odvrnuto jer im je hladno u stanovima?
Jel ti to pali na pamet?
 
Ako hoces da budes u majici i sortsu onda moze da ti bude hladno. :)
 
Nemoj tako pricati, jer ili to radis zlonamerno sto nadam se nije slucaj, ili nisi bas obavesten.
Veliki broj sugradjana muku muce sa elektranama koje na razne nacine zakidaju na isporuci toplotne energije. To vise nisu izuzetci vec maltene pravila.
Ja sad necu tvrditi da elektrane sa namerom to rade (jer dokaza nemam), al sumnja postoji.
Naravno postoji i mogucnost da je takva situacija posledica prikljucenja stotina i stotina novih objekata na toplovodnu mrezu bez ozbiljnijeg ulaganja u povecanja kapaciteta toplana i prenosnih kapaciteta.

Znaci ajmo pricati argumentima, toliki ljudi koji se zale nemaju nikakav razlog da nas lazu, zar ne?
 
Živim u zgradi staroj oko 40 godina, blizu toplane, i grejanje je fenomenalno, nemam termo glave i kalorimetre na radijatorima. Pretpostavljam da je blizina toplane od velikog značaja...

Kada odem kod nekoga u stan koji se nalazi u novijoj zgradi ili u stan u kojem je energetska efikasnost na daleko većem nivou (bolja termo-izolacija fasade i unutrašnjih zidova ili nova pvc stolarija) i opet primetim da je kod mene u stanu znatno toplije. Zimi sam neretko u majici i šortsu, jer su radijatori bukvalno vreli (pogotovo kada je spoljašnja temperatura ispod nule). I ne znam da li bi' išta dobio plaćanjem grejanja po utrošku ... ili bih izgubio...
 
U bloku 34, kad se stave svi radijatori na 20 stepeni - nema šanse da se radijatori sami isključe, iako termometar u stanu pokaže toliko. Jedino su se jednom isključili kad su upalili klimu za dogrevanje.
Mnogo je tamo loše grejanje.

Generalno, to sa grejanjem po utrošku se isplati samo ako se neki radijatori gase. Ako su svi radijatori uvek vrući, biće račun veći.

Što je i logično, jer suludo je očekivati da država / grad uradi nešto što će većini odgovarati.
Poslato sa telefona
 
800 kW za 45 kvm je super, meni bar tako deluje.
Mi grejemo 65 kvm, uz sve akrobacije sa podešavanjima termo glava i povremenim isključivanjem nekih radijatora + grejanje klimom ponekad:
- oktobar očitano 249 kW
- novembar očitano 478 kW

Zbog problema sa neispravnim kalorimetrima u zgradi gubici su računski bili veliki (oko 30%) pa su nam sada nešto smanjili račun, videćemo šta će biti za decembar.
 
Sto drugi da placaju gubitke zbog neispravnih kalorimetara kakva je to muljacina
 
Vrh