Šta je novo?

Centralno grejanje (Grejanje po utrošku)

30 stepeni u stanu, wtf :O
Koliko izlazi računi mesečno kod grejanja po utrošku?
 
Vratilo se na normalu kad je Nestor rekao da nece ni sa kim u koaliciju 😁
 
30 stepeni u stanu, wtf :O
Koliko izlazi računi mesečno kod grejanja po utrošku?
Navikao sam, plus plaćam fiksno po kvadraturi, inače mi prija toplo s obzirom da imam reumatskih problema još od rane mladosti, tako da ispod 26 stepeni meni bude malo hladnjikavo😆 Drugar plaća po utrošku za 70 kvadrata, ima neki fiksni deo 1500 din, plus koliko potroši. S obzirom da greje samo uveče, računi su mu oko 2500 din mesečno. U glavnom skuplje izađe ako su svi radijatori na max 24h u odnosu na plaćanje po kvadraturi. Njemu npr prija 23 stepeni, preko toga mu je vruće. Svako ima svoj ukus i potrebu.
 
Juče nisu ni grejali, danas slabo. Jedan od razloga zašto mrzim CG. Lokal 30m2, a hladno (doduše veliki izlog). Pored CG moram još i da se dogrevam. NBG BZDJ
Možda da se poveća broj rebara? Ja na 9 kvadrata imam 14 rebara global vox 800, što mu dođe sa temperaturom vode od 65 stepeni 3,2KW, a sa nižom temperaturom tj 50 stepeni oko 2,5KW. Ja sam u drugom stanu taj problem rešio dodavanjem rebara, i više nemam potrebu za dogrevanjem. Inače ranije mi je bila temperatura oko 23-25 stepeni, sem kada je minus tada je išlo do 27 stepeni.
 
Kod mene je 35 rebara tj 5 radijatora rasporedjenih po lokalu, još mi to fali, da u tudjem lokalu dodajem radijatore jer ne greju dovoljno. Bilo kako bilo opet nema razloga da juče ne greju jer je "toplo".
 
To bi trebalo da bude dovoljan broj rebara za tu površinu, tako da je očigledan problem niska temperatura vode, i zato je grejanje lošije.
 

Могућност експлоатације геотермалне енергије на три најперспективније локације топлана и котларница система „Београдских електрана”


Менаџменту Јавног комуналног предузећа „Београдске електране” данас је одржана презентација о могућности експлоатације геотермалне енергије на три најперспективније локације топлана и котларница система „Београдских електрана”. Студија Рударско-геолошког факултета је детаљно анализирала топлане „Батајница”, „Борча” и „Дунав” и у свим подручјима утврђен је потенцијал геотермалних вода од 5 МW до 20 МW (по једном геотермалном систему).

Како је саопштено из ЈКП-а „Београдске електране” у закључку Научне студије о могућности коришћења геотермалне енергије из дубоких бушотина у систему даљинског грејања града Београда, констатовано је да је експлоатацијом геотермалне енергије на једној од три најперспективније локације, топлани Батајница, могућа супституција 90 одсто годишње количине постојећег фосилног енергента коју користи ова топлана. То је велики потенцијал за доминатно коришћење обновљивог извора енергије за грејање потрошача који се снабдевају из те топлане.

Могућности експлоатације геотермалне енергије из дубоких бушотина на територији града Београда су први пут сагледане применом научних метода обраде прикупљених података. Геолошки подаци добијени су истраживањем, мерењем и сагледавањем архивских материјала, а коришћени су и забележени подаци параметара рада постројења топлана и котларница предузећа.

Поред смањења негативног утицаја на животну средину услед смањења употребе фосилног енергента, очекују се и значајне економске уштеде.

– План „Београдских електрана” је да у току ове године буду уложена средства у следећу фазу истраживања и изградњу истражне бушотине која би требало да потврди предвиђене параметре геотермалних капацитета у топлани Батајница – најавио је директор ЈКП „Београдске електране” Вања Вукић.

Очекује се да би већ почетком грејне сезоне 2025/26. било могуће коришћење геотермалне енергије за потребе грејања потрошача који се снабдевају из топлане „Батајница”, наводи се у саопштењу.

 
Vrh