Šta je novo?

Cene nekretnina

Da li si obratio paznju na Mirjevo i Miljakovac?
Ne znam da li si gledao i oglasene cene za Zemun polje, Ledine, MMLug? to je bilo i ispod 1000eur do pre par godina, a sto se tice infrastrukture samo ima vise zgrada :)
Nije bitno kolika je inflacija ako je zarada prati, ali ako je zarada mnogo manja od rasta cena onda je teze skupiti novac jer su drugi troskovi povecani, tj ljudi se vise zaduzuju po bankama, ne za stambene kredite vec za osnovne zivotne potrebstine. Ako plata raste, onda cena nekretnina ne mora da se smanjuje jer ce doci na isto, ali nisam sigurna da je to slucaj.
Na Miljakovcu sam odrastao i otac mi zivi tamo, kad smo gledali pre pola godine da mozda prodamo tamo stan i kupimo za njega manji, nisu cene bile bas 100% vece. U nasem kraju se cena oduvek kretala oko 1000e sad je oko 1500e (mozda je za ovih pola godine jos porasla), uz ovu inflaciju to je manje od 50% skoka.

Plate trenutno kaskaju za cenama i to se ne oseca samo na nekretninama. Zena i ja sa nekih 30% vecim primanjima imamo losiji standard danas nego pre tri godine. Ovig leta nas je Grcka kostala koliko Tajland tad. Gledam da kupim drugi auto i tu je stanje tek tragikomicno. Auto koji smo kupili nov pre 6 godina danas tako polovnog mozemo da prodamo za maltene iste pare za koje smo ga kupili, sto je van svake pameti. Ne kukam, sve su to sto bi se reklo first world problems, ali ukazujem da ima balona koji bi trebalo da puknu dosta pre nekretnina, a jos uvek se nista ne desava. Stan moze da ceka na prodaju godinama, auto ne bi trebalo da moze.
 
Da. To za auto je tragikomedija. Npr., auta kupljena prije 2 godine nova, sada isto vrijede, neka čak i više (uvijek su ranije gubila 30 % vrjednosti u prvoj godini, kasnije 10 % godišnje), a polovna kupljena prije 2 godine sad i te kako više vrijede.
Uporedo sa stanovima, ko može da tvrdi da će uskoro pasti cijena auta? Niko. Zato što neće. Neće ni stanovi.
 
Kao što niko nije očekivao nestašicu automobila, tako niko ne može da zna šta će dalje biti. Sećam se pre korone nisu mogli da prodaju nove automobile, davali ogromne popuste i akcije, a 6 meseci nakon toga nema novih automobila i cena skočila duplo. Ako ogromne korporacije nisu mogle to da predvide, kako pojedinci bilo šta da predvide?

A što se tiče stanova, ko zna, ako inflacija potraje šanse su da ne vidimo nikakav pad, ali plate moraju da isprate inflaciju da ne bi bilo pada, što mi deluje da se za sad ne dešava, bar ne u privatnom sektoru.
 
Srbija je na periferiji kapitalistickog sistema, sto se desava u Americi docice kod nas za 6-12 meseci.
Takodje kako je moguce da u gradu u kom se svi otimaju za nekretnine postoji tako hronican nedostatak radne snage, setate li vi gradom ljudi? Vidite li koliko je samo oglasa i potraznje za radnom snagom, svaki treci lokal ima oglas i potrebnu za radnikom ili radnicom.
 
Srbija je na periferiji kapitalistickog sistema, sto se desava u Americi docice kod nas za 6-12 meseci.
Takodje kako je moguce da u gradu u kom se svi otimaju za nekretnine postoji tako hronican nedostatak radne snage, setate li vi gradom ljudi? Vidite li koliko je samo oglasa i potraznje za radnom snagom, svaki treci lokal ima oglas i potrebnu za radnikom ili radnicom.

Potraznja je za radnom snagom cije su plate nedovoljne za prezivljavanje. Srbija je zemlja matorih I u znacajnoj meri slabo obrazovanih ljudi. To dvoje zajedno je siguran put u bedu. (Ako nema znacajnih prirodnih bogatstava)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Morace da povecavaju plate ako misle neko da im radi. A ne nude po 100.000 dinara zaradu i kao ajde neko da im sedi 8 sati u hladnom lokalu sa nadrndanim musterijama.
Pogotovo bi inspekcija trebala da zaredja po ovima sto ne isplacuju doprinose u celosti i da ih pozatvaraju. Na zalost i dan danas ih ima.
Morace da se prilagode trzistu i da placaju vise ako ne onda katanac i da se bave necim drugim a da se onda triste prelije kod jacih.


Bank of America predvidja inflaciju jos 10 godina




 
Poslednja izmena:
Netacno. Nemaju nikakvu klauzulu. Moralo je grejanje da krene 15og. Samo u slucaju da je preko dana bas toplo tad se gasi. Inace se greje i ujutru i uvece.
Prvo, ne greje se nikad posle 22h, sem u periodima kada je stvarno hladno. Drugo, da li realno očekuješ grejanje na ovim temperaturama? A onaj deo gde si u pravu jeste da ne treba da platiš od 15. oktobra do 1. novembra, ali to je odvojena stvar. Treće, kakav to ima uticaj na cenu nekretnina, ako je tako na celom kontinentu?
 
1. U uslovima kada cene svih investicionih asseta idu dole, a jos nije ni krenula recesija otvara se "once in a lifetime" mogucnost za investiranjem.

Investitori u svetu sada prelaze u kesh da bi kad se desi finalni dip bili likvidni za kupovinu obezvredjenih asset-a, nakon cega krece novi ciklus.

U takvoj situaciji je najveca glupost investirati u asset-e koji su na vrhuncu cene (citaj u konkretnom slucaju nekretnine).

Banalno, kupuje se kad je niska cena, a ne visoka.

2. Cene nekretnina u Srbiji su pored makroekonomije, jos vise pod uticajem aktivnosti trenutne vlasti.

To se videlo i tokom demonstracija protiv Rio Tinto i pred aprilske izbore kada su se pojavljivali oglasi za po nekoliko stanova novogradnje, ranije izgradjenih od strane po jednog vlasnika.

Trenutna vlast nije u zenitu, vec u silaznoj fazi - vec se suocava sa problemima, koji je lako i brzo mogu urusiti.

Pre ili kasnije, ce se i to desiti, sto ce imati poprilicne posledice na cene nekretnina.
Investitori i ovu varijablu trebaju uzeti u obzir.
 
1. U uslovima kada cene svih investicionih asseta idu dole, a jos nije ni krenula recesija otvara se "once in a lifetime" mogucnost za investiranjem.

Investitori u svetu sada prelaze u kesh da bi kad se desi finalni dip bili likvidni za kupovinu obezvredjenih asset-a, nakon cega krece novi ciklus.

U takvoj situaciji je najveca glupost investirati u asset-e koji su na vrhuncu cene (citaj u konkretnom slucaju nekretnine).

Banalno, kupuje se kad je niska cena, a ne visoka.

2. Cene nekretnina u Srbiji su pored makroekonomije, jos vise pod uticajem aktivnosti trenutne vlasti.

To se videlo i tokom demonstracija protiv Rio Tinto i pred aprilske izbore kada su se pojavljivali oglasi za po nekoliko stanova novogradnje, ranije izgradjenih od strane po jednog vlasnika.

Trenutna vlast nije u zenitu, vec u silaznoj fazi - vec se suocava sa problemima, koji je lako i brzo mogu urusiti.

Pre ili kasnije, ce se i to desiti, sto ce imati poprilicne posledice na cene nekretnina.
Investitori i ovu varijablu trebaju uzeti u obzir.
Vec decenijama svi u Srbiji čekaju tu "once in a lifetime" priliku da za povoljan novac kupe stan, ali čini se da su nekretnine vremenom postale, u relativnom smilu, sve nepristupačnije sve većem broju ljudi. Tim pre nije najjasnije na čemu se zasniva taj optimizam da će se desiti taj značajan "dip" u bliksoj budućnosti. U Beogradu je hroničan nedostatak stanova i tražnja uvek postoji. Potpuno mi zvuči nelogično da će se dogoditi nešto na tržištu što će omogućiti značajniji pad cena kako bi odjednom posedovanje stana postalo realnost za širi krug stanovništva.
 
Vec decenijama svi u Srbiji čekaju tu "once in a lifetime" priliku da za povoljan novac kupe stan, ali čini se da su nekretnine vremenom postale, u relativnom smilu, sve nepristupačnije sve većem broju ljudi. Tim pre nije najjasnije na čemu se zasniva taj optimizam da će se desiti taj značajan "dip" u bliksoj budućnosti. U Beogradu je hroničan nedostatak stanova i tražnja uvek postoji. Potpuno mi zvuči nelogično da će se dogoditi nešto na tržištu što će omogućiti značajniji pad cena kako bi odjednom posedovanje stana postalo realnost za širi krug stanovništva.
jedini pravi "dip" je bio otkup stanova za par stotina maraka u ono vreme.....
 
BB paradox:
Dokle god vi zelite da kupite stan, cene ce rasti.
Kada odustanete od stana u Bgd, tada ce cene pasti. Jer znaci da je Bgd postao nepozeljan.

Eto vam resenje, za ove koji navijaju za pad.
 
Naravno, nije ni potrebna hiperinflacija, dovoljno je jedna izgubljena dekada dvocifrene inflacije kao u '70-im godinama XX veka, još ako se statistički potceni (realno veća inflacija). Trenutan kurs je upravo takav, a i meni od starta najviše na to miriše.
Moguc scenario, samo moze im se desiti ono sto i 30-ih.
Ta baba, i radnik koji jede budjav lebac, mogu da zaokruze na izborima neke leve i desne ekstremiste.
 
Retoricko pitanje, zasto se razvlacimo sa ovim sitnim povecanjima? Zasto jednostavno ne krene prometovanje od 8000E/m2 (prosek) od sutra.
Mislim, hronican je nedostatak stanova. Ili mozda postoje i druge zakonitosti. Samo pitam.
 
Da. To za auto je tragikomedija. Npr., auta kupljena prije 2 godine nova, sada isto vrijede, neka čak i više (uvijek su ranije gubila 30 % vrjednosti u prvoj godini, kasnije 10 % godišnje), a polovna kupljena prije 2 godine sad i te kako više vrijede.
Uporedo sa stanovima, ko može da tvrdi da će uskoro pasti cijena auta? Niko. Zato što neće. Neće ni stanovi.
Oooo hoce, i te kako hoce.. Kamion koj je u USA kostao 100000 u aprilu, sada za pola godine, plafon se moze prodati za 70000
jedini pravi "dip" je bio otkup stanova za par stotina maraka u ono vreme.....
To nije bio "dip" nego poklanjanje😁 a za 30ak godina kad ovo bude zemlja staraca, jer privatna pohlepa pojedinca je jaca od drzavne brige za natalitetom, i mladi koji ne mogu doci do stana se sele na zapad, btw konstantno nas je sve manje i manje, za 30 godina ako nas bude 3 miliona, stan ce vredeti go k****, pa se to mozda i ponovi, ili ce se graditi stanove za indijce i ostalu stroku samo da ima ko da dodje da radi jer privreda ima da stane skroz...
 
Retoricko pitanje, zasto se razvlacimo sa ovim sitnim povecanjima? Zasto jednostavno ne krene prometovanje od 8000E/m2 (prosek) od sutra.
Mislim, hronican je nedostatak stanova. Ili mozda postoje i druge zakonitosti. Samo pitam.
Pisham po takvoj drzavi, odma bih se iselio, stan u grckoj i bugarski 200 metra od plaze sa pogledom na more je 1000e u grckoj a bugarskoj 800e u suncevom bregu, najlepse mesto kod njih.. Radim ko freelanser, radno mesto mi je gde ja hocu na planeti zemlji samo da ima internet.
 
Zdrava ekonomija podrazumeva inflaciju oko 2% godisnje. To posredno navodi na povecanje cene kvadrata i to je logicno. Ali raskol koji se desio sa inflacijom i povecanjem cena sve moguce robe, nesrazmerno povecenju prihoda negde mora da se ispegla. Ili smo utvrdili da ne mora? Izgleda da smo pre krize uspeli da prevarimo gospodju ekonomiju da ne vidi da smo mogli da se nategnemo jos vise. Zapravo smo do skora ziveli u blagostanju, pa sada mozemo da kompenzujemo raskol. Mozda i danas zivimo u blagostanju i i dalje varamo zakonitosti. Slepa gospodja ekonomija jos ni sama ne zna koliko mi zapravo imamo u dzepu!
 
Sa druge strane masa freelancera medju kojima sam i ja, ne mozemo imati kredit, nego kupujemo stan na kes, kad i ako ustedimo, za krov nad glavom svoje porodice, u hiperinflaciji, ja bi prvi izasao na ulice i umro tu.. Godinama stedim za taj jbn stan, i prokletija je tad rasla vise nego ikad u zadnjih xx godina, ali iza svaki plime ide i oseka.. Nemojte da sanjate o hiperinflaciji, nema od toga nista, sve CB su spremne da dizu kamate koliko god treba..

Citam tebe i vidim sebe. U jako slicnoj smo situaciji. Kao freelancer za strance imam solidna primanja za nase uslove ali sa realnom mogucnoscu da u svakom trenutku dobijem otkaz cim prestane potreba za mojim uslugama nekom tamo. Stedim vec nekoliko godina za taj prokleti stan u gradu gde sam rodjen i zivim ceo zivot. I sve vreme zivim ispod svojih finansijskih mogucnosti zbog toga ali cene nonstop idu gore i tako prakticno jurim pokretnu metu koju nikako da stignem. A sad se pridodala i inflacija koja mi gricka tu ustedjevinu.

I onda neko kaze ovde kako ih iritiraju navijaci za pad cena. Nego sta cu nego da navijam iz petnih zila da se desi pad?? Da ne treba mozda da navijam za razne vradovice po forumima ili medijima koji nam vredjaju inteligenciju svakim svojim postom ovde ili izjavama po novinama ili televizijama.

Pri tom dok cene rastu kvalitet zivota u gradu proporcionalno opada. Sta se dobija za te pare? Stan upitnog kvaliteta jer investitori naravno hoce da maksimizuju profit na ustrb kvaliteta zivota u njemu. Sta se to njih tice, nece oni tu da zive. Za 3 soma kvadrat dobijes stan u zgradi nakalemljenoj na infrastrukturu (kanalazicionu, vodovodnu, saobracajnu, elektricnu) koja uopste nije projektovana da to podrzi, na lokaciji gde se objekat uopste arhitekturalno ne uklapa, sa par kvadrata zelenih povrsina i 3 drveta u krugu od 100m i minijaturnim parkom u krugu od 500m ako imas srece. Da ne pricam o buci, stresu oko parkinga, zagadjenju, poplavama posle jace kise, rupama u asfaltu... Pa ko moze tu da zivi i da bude psihicki zdrav?
Eto za to navijaju ovi iz suprotnog tabora. A onda nas ovi neutralni i objektivni stavljaju u isti kos.

Nad gradom je izvrsen urbacid i grad je nepovratno upropascen.
Sto rece neko gore, za 30 godina ovo ce biti zemlja staraca a ja bih dodao i stranaca. Ali sta se to tice raznih vradovica, investitora i korumpiranih sluzbenika institucija koji im sve to omogucavaju, kad ce oni tih 30 godina lepo da prozive a sta ce biti posle njih, to ih se ne tice.

Vec sam prakticno na oko 80% od odluke da odustanem od kupovine stana i s proleca (ako prezivim ovu najgoru zimu od WW2 kako pricaju) cu potraziti neko imanje van grada za miran zivot a ustedjevinu cu (posto sam se malo finansijski opismenio u medjuvremenu) verovatno uloziti u neki ETF kad trziste kapitala ode jos dole, kad sp500 dodje na prepandemijski nivo, prilicno sam siguran da ce tako nesto biti ako mozda ne bude jos gore i celo trziste kapitala kolapsira. Kad vec mogu da radim online to cu da iskoristim, a mazohisti neka zive u metropoli.
 
Poslednja izmena:
Pomenu me Chiller ni manje ni vise nego dva puta. Nadam se da imam pravo na repliku sto bi rekao gosn Seselj. :)

Chiller upravo zbog tako losih finansijskih odluka tako i prolazis. Niko ti nije kirv. U periodu najveceg stampanja ti “stedis” umesto da se maksimalno zaduzujes. U periodima stampanja i maltene hiper inflacije i stanju Eurozone gde je verovatnoca oko 30% da propadne Euro kompletno kao valuta i to preko noci (zbog na primer izlaska Italije) ti se odlucujes da stedis!???

Pogresan investicioni potez vodi do gubitka. Ja da sam na tvom mestu prijavio bi se kod nekoga da radim makar i samo zbog doprinosa (mada ne volim nista da muvam al ajde to je kao ok placas porez drzavi) a najverovatnije bi se zaposlio za stalno i uzeo stambeni kredit na sto veci iznos moguci.

Jos navodis kako bi investirao u ETF. Iskreno moj ti je savet mani se toga.
Verujem da si solidno dobar freelancer (vidim po pisanju) ali slab investitor :)

Moja sledeca realna pretpostavka krece ludacki globalni renta hype.
 
Vec decenijama svi u Srbiji čekaju tu "once in a lifetime" priliku da za povoljan novac kupe stan, ali čini se da su nekretnine vremenom postale, u relativnom smilu, sve nepristupačnije sve većem broju ljudi. Tim pre nije najjasnije na čemu se zasniva taj optimizam da će se desiti taj značajan "dip" u bliksoj budućnosti. U Beogradu je hroničan nedostatak stanova i tražnja uvek postoji. Potpuno mi zvuči nelogično da će se dogoditi nešto na tržištu što će omogućiti značajniji pad cena kako bi odjednom posedovanje stana postalo realnost za širi krug stanovništva.

Kada ce cene pasti, ja to ne znam.
Ne znate ni vi, pa je svaka projekcija i izjave tipa "decenijama se ceka dip nece nikada biti" pre svega nisu iskrene i ulaze u domen nagadjanja.

Moja prethodna poruka ne komunicira da treba cekati samo dip cena nekretnina u Srbiji, vec da pare ne treba ulagati u asset-e koji su velikom verovatnocom na vrhuncu i to u veoma regulisanom trzistu (politika), jer je tu visok rizik da ROE bude negativan ili u najboljem slucaju veoma nizak u narednom periodu.

Proslo je vreme investiranja u nekretnine u Srbiji. To je trebalo uraditi pre godinu, dve...pet.

Na drugoj strani otvara se "once in a lifetime opportunity" za druge asset-e koji od pocetka godine padaju po znacajnim stopama.
To je cinjenica.
Tu treba dobro "nanisaniti" i cekati trenutak dip-a.
Takve investicije u buducim long pozicijama ce 100% obezbediti visoke ROE.
To sada rade investitori u svetu.
Svi su spremili cash i cekaju ko zapete puske.

Slican dip se moze (ili ne mora desiti) i sa nekretninama u Srbiji, ali kako rekoh, trenutna vlast ulaze dosta napora za odrzanjem cena.
Kada se to promeni, velika je verovatnoca za znacajan i brz pad, npr usled:
-ponuda: panicna prodaja onih, bliskih vlasti sto su stekli nekretnine nelegalno
-traznja: kolaps traznje onih, bliskih vlasti koji bi da kupe iz nelegalnih sredstava
-prestanak regulisanja trzista u smeru na gore

Dodajte na ovo i makroekonomiju koja sve snaznije deluje protiv cena nekretnina i eto vam dip.
 
Vrh