Šta je novo?

Cene nekretnina

Da li znas koja ja cena Belvilla i SunCity-a bila u novogradnji? Sve i da su cene rada otisle za 100% kao sto nisu od tad, slozices se da ta dva rasta ne mogu biti uporediva-nadam se da razumes o cemu govorim. Ne govorim o poslednjih godinu dana, ali u proteklih 5 je drasticno skocila. Sta mislis o momku koji prica da je 2020god prodao stan za 50ak hiljada a sada ga prodaju za 90ak?
 
Mozda je za tih 5 godina moglo od plate da se skupi tih 40.000 eur (u ovom slucaju samo toliko a u drugime je to ohohoho vise)pa bi to mozda i bilo razumljivo
 
I to sa proracunom prosecne zarade i koji procenat ljudi radi za iznad a koji ispod proseka?
 
Krece ludnica

Mislim da ce povecanje kamata uticati da rente budu drasticno vece.
Moje misljenje je da ce rente da skoce u narednom periodu i onda ce opet investicione nekretnine da budu na ceni pa moze da se desi da to podstakne novi rast.
 
Krece ludnica

Mislim da ce povecanje kamata uticati da rente budu drasticno vece.
Moje misljenje je da ce rente da skoce u narednom periodu i onda ce opet investicione nekretnine da budu na ceni pa moze da se desi da to podstakne novi rast.
A jel si mozda misljenja da domaci zakupci jednostavno NE MOGU/NEMAJU od cega placaju vece rente, jer covek koj nema svoj stan i ne moze da uzme kredit je u najvecem broju slucajeva jednostavno covek sa ispodprosecnim primanjima jedva za goli zivot i uz najvecu muku placa vec kiriju i pre ovog povecanja.. Moze tebi rata za investicioni stan biti i 1000e mesecno, nema tog domaceg zakupca od kojeg ces ni pola toga izvuci, sve ces doplacivati sam, a o daljem rastu kirija od domacih ljudi mozes samo da sanjas, bas naprotiv rast cena hrane i najosnovnije stvari samo smanjuje plateznu moc 99% zakupaca, koji ce vec sada biti prinudjeni da se vrate u svoji rodni kraj ili da se vrate da zive kod roditelja ,jer jednostavno nece niko umirati od gladi da bi tebi davao za kiriju, ne znam kako ti ta informacija i cinjenica ne dopire do mozga koj ti lebdi negde daleko u oblacima maste iznad realnosti finansiskog stanja prosecnog zakupca.. Sta si umislio da zakupac ima vrecu para punu da samo vadi pare kolilo ti zamislis hahahahhahaa pa on da ima te apre, nebi bio zakupac nezajazljivim stanodavcima nego bi kupio svoj stan odavno... Da razlika izmedju vasih prohteva i realnosti koliko zakupac moze da daje ce vas uskoro debelo lupiti po celu a i po dzepu kada placas punu ratu banci za taj stan sto si mislio da otplatis preko tudje kicme.. a ovi rusi kojima ovde mases kao podizace krija, kad uskoro odu, mozes ocekivati samo debeli PAD kirija tok rate u banci tek rastu💪💪...
Screenshot_20221018_030351_com.android.chrome.jpg
 
@Wolf vidim da si ubacio i Pančevo. Bravo!
Sugestija: napraviti ili da se generišu URL-ovi preko filtera ili makar da može da se generiše link trenutne postavke filtera.
 
Krece ludnica

Mislim da ce povecanje kamata uticati da rente budu drasticno vece.
Moje misljenje je da ce rente da skoce u narednom periodu i onda ce opet investicione nekretnine da budu na ceni pa moze da se desi da to podstakne novi rast.
Samo treba imati u vidu da u Bg ne zive smo ITevci, roboti i Rusi. Ako rente jos malo skoce, bice neizdrzive za obican narod.

Plus, moji izvori, sto se tice Rusije, kazu da mobilizacija bas i nije bila takva da su jurili ljude po ulici. Ovi koji su disli u Bg, uglavnom i jesu Upworkovci koji su dosli jer ne radi swift, a oni su zbrisali jos pre 6 meseci. Tako da ne znam koliko je pametno ocekivati konstantan priliv Rusa i uzimati kredit, sad kad euribor siba na gore.
 
Džaba pričati. Bilans preko noći porastao 3000 milijardi usd (2 meseca u 2020.), onda još 2000 milijardi za dve godine i onda od aprila nešto bojažljivo pada za 100+ milijardi i to već stvara ooogromne probleme. Stvaralo bi i da su ostali neutralni posle nekog vremena, opet bi se pojavio deflatorni pritisak koji žele da izbegnu po svaku cenu (Bernanke). Sa kamatama ista priča. Situacija strašno podseća na Trampovo vreme i njega koji je u maniru kejnzijanskih učenja pokušao da zetegne kad je kao vreme blagostanja. Sve to je prethodilo krizi na REPO marketu 2019. i moje lično pravo je da sumnjam da je cov bio savršen izgovor za takvu neviđenu intervenciju (da ne ulazimo u teorije zavera), koja bi svakako morala da se desi u cilju spašavanja sistema!

Slažem se sa svim što si izneo, pogotovo za dugoročnu prognozu nemam dileme (pod uslovom da opstane ovakav finansijski sistem), uz jednu ogradu. Samim tim što rezultati dosta laguju od poteza monetarnih vlasti, oni sami uz sve inpute i ekonometrijska predviđanja nisu skroz načisto šta sve ovo može da proizvede. Mislim da su preplašeni. Vidimo da reaguju proaktivno u cilju spašavanja prevelikih (Engleska, Švajcarska), ali opet možda ni to ne bude dovoljno da spreče da neki dovoljno veliki subjekt bankrotira i indirektno u problem uvuče ostale! Onda opet sve zavisi od brzine i intenziteta stimulisanja CB. 2020. smo videli V oporavak, 2008. su isto brzo reagovali (mada je sve to moralo da prođe ozbilno glasanje i debate u kongresu za razliku od sada kada im je to prošlo bez velike gužve, rekoh i zašto), ali ne toliko intenzivno, potrajao je oporavak.

U tom svetlu verujem da možda ipak postoji mogućnost da u vrlo, vrlo kratkom periodu dođe do nekog loma koji bi oborio i ekonomije i cene, samo mislim da ljudi ovde nisu baš najsvesniji kakve su implikacije sa druge strane!

Inače BOE juče opet pivotirala, prestali su da otkupljuju obveznice za sada! Za mene lično iznenađenje (što kaže Fridman ništa nije tako permanentno kao privremeni Vladin program). Moguće je da zaista žele da iskreno uspostave fiskalnu disciplinu (što bi opet bilo bolno po ekonomiju) ili stvarno što ti kažeš varaju i smišljaju nove fazone za
Slazemo se da ce obuzdavanje inflacije izazvati lom. Da li razumemo koja je posledica ne obuzdavanja inflacije i gde to vodi. Mene licno je toga mnogo veci strah jer to vodi u mnogo veci haos gde ce lom biti nemerljiv.
 
Da li znas koja ja cena Belvilla i SunCity-a bila u novogradnji? Sve i da su cene rada otisle za 100% kao sto nisu od tad, slozices se da ta dva rasta ne mogu biti uporediva-nadam se da razumes o cemu govorim. Ne govorim o poslednjih godinu dana, ali u proteklih 5 je drasticno skocila. Sta mislis o momku koji prica da je 2020god prodao stan za 50ak hiljada a sada ga prodaju za 90ak?
Belville, A blok, Blok 65 itd. su se poslednjih 10ak godina isprofilisali kao neka nova ‘elitna’ naselja i cena im je neproporcionalno skocila u odnosu na ostatak, ne mogu se bas uzimati kao reper.

Cene svega su otisle na gore. Hrana, automobili, restorani, usluge, telefoni, satovi, kompjuterska oprema sta god pogledam sve je skuplje nego pre 5 godina, sto realno nije bio trend ranije. Jednostavno, evro vredi manje, sa njim i dinar, a ljudi i dalje racunaju kao da im je vrednost fiksna samo kad su stanovi u pitanju. I to je ono sto ljudi koji ovde pisu o centralnim bankama pokusavaju da objasne. Svi smo globalno opljackani, i kad na to dodas da je Beograd i bez te globalne pljacke bio skup u odnosu na domaca primanja dobijes da je sada skoro nepodnosljivo skup.

U najboljem slucaju, inflacija ce se zaustaviti bez preteranog loma a plate ce vremenom porasti dovoljno da se iznivelisu sa cenama tako da opet imamo standard od pre tri godina i nastavimo da rastemo. Neki scenario gde nominalna cena kvadrata pada a svi ostali uslovi (plate, kamate, ponuda) ostaju isti, je totalna fantazija po meni. Ja bih voleo da se to desi, ali nikad ne bih pravio zivotne planove sa tom nadom.
 
Imamo osnovne troškove života , tu je i mesečni anuitet prema banci ili renta za stan, auto, odmori…dok primanja prate sve ok, problem kad primanja stagniraju onda se nešto mora kratiti, redom sve do rentiranja manjeg stana ili odlaska na periferiju… osnovni troškovi života se takodje mogu smanjiti, nema Njeguške prsute nego salama itd…ne pričamo o smanjenu plata ili gubitku poslova , sve je to na stolu…a ovo da nema veze jer će doći Rusi da sve kompenzuju, ja se ne radujem previše tome…medalja ima dve strane po običaju …
 
Da li znas koja ja cena Belvilla i SunCity-a bila u novogradnji? Sve i da su cene rada otisle za 100% kao sto nisu od tad, slozices se da ta dva rasta ne mogu biti uporediva-nadam se da razumes o cemu govorim. Ne govorim o poslednjih godinu dana, ali u proteklih 5 je drasticno skocila. Sta mislis o momku koji prica da je 2020god prodao stan za 50ak hiljada a sada ga prodaju za 90ak?
Belvil nisam siguran, možda 2200 ili tako nešto pred kraj prodaje. Dosta se menjalo. Sun City 1700-1900 dok je bilo u izgradnji mislim.
 
Slazemo se da ce obuzdavanje inflacije izazvati lom. Da li razumemo koja je posledica ne obuzdavanja inflacije i gde to vodi. Mene licno je toga mnogo veci strah jer to vodi u mnogo veci haos gde ce lom biti nemerljiv.

Pa ako neko zna koje su posledice, valjda naš narod zna! Mene je isto strogo lično (i sebično) više strah od toga, iako sam dosta neutralno pozicioniran! Dakle ja jesam u kampu koji navija za pad cena, ali mnogo puta sebe preispitujem da li sam licemeran zbog toga? Upravo zato što mi je malo jasnije šta alternativa znači. Ljudi ovde bez imovine koji zaista imaju legitimne ciljeve (porodica, skućavanje) nisu najsvesniji da bi u alternativnom slučaju bili i veće žrtve!

Ipak, ne slažem se da bi bio veći haos hiperinflatornog scenarija od nove deflatorne depresije! Koga bi pogodila hiperinflacija? Neku nesrećnu bakicu koja je nešto štedela, radni narod bez neke imovine koji je nešto sačuvao i štedeo za dalje kupovine/investicije (oni sa najviše keša ugl imaju i gomilu druge imovine, njih ne računam)! Jednog jutra bi se samo probudili bez toga i ko bi tu izlazio na ulicu? Niti bakica ima snage za to, niti radni čovek vremena da pravi revolucije, dalje bi i jedni i drugi imali hleb na stolu, uz manji standard! Ko bi bio spašen u takvom scenariju? Svi u dugovima, od pojedinaca, firmi i najbitnije država kojima samo kamate predstavljaju već ozbiljan izdatak za finansiranje pri ovom nivou duga! Preko noći bi kupili sebi 50 godina istog monetarnog sistema uz neopterećeni rast! Pa meni je najfascinantnija stvar koju sam čuo bila kad mi je profesorka sa državnog ekonomskog fakulteta koja se bavi ekonometrijskim analizama rekla da je hiperinflacija u SRJ u dan trajala onoliko koliko je državi odgovaralo, tj dok šteta nije počela da prevazilazi koristi! Tu rečenicu nikada neću zaboraviti!

Naravno, nije ni potrebna hiperinflacija, dovoljno je jedna izgubljena dekada dvocifrene inflacije kao u '70-im godinama XX veka, još ako se statistički potceni (realno veća inflacija). Trenutan kurs je upravo takav, a i meni od starta najviše na to miriše.

Druga doom alternativa je deflaciona depresija. Šta tu imamo? Pa imamo pojedinca koji ima hipotekarni kredit i treba da vrati 150K sa kamatama, a sama vrednost nekretnine je 100K. Desi se lom, njegova nekretnina sad vredi 50K, a i dalje mora da vraća 150K. On radi u firmi koja je takođe u kreditu, a kako je cela privreda ušla u ovu situaciju, cela firma oseća manji promet, on dobija otkaz u boljem slučaju ili cela firma bankrotira, ne može da finansira više kamate sa smanjenim prihodima. Cela država se suočava sa većim troškovima zaduživanja, a ima manje fiskalne prihode, jer firme propadaju! Ako smo uzeli da u ovom slučaju ne štampaju nove pare, to znači manje love za budžetska davanja, zdravstvo, obrazovanje, socijalna davanja. Onaj nesrećnik sa početka ne može više da stavi hleb na sto, a još je u dugovima još većim, uskoro i na ulici sa porodicom!

U kom slučaju je veća verovatnoća da bude krvi na ulicama? Naravno da je u drugom, zato se i const ide u pravcu bar nominalnog rasta i monetizovanja duga (inače je planirana inflacija, tj inflacioni porez 2%). U suprotnom ceo finasijski sistem ne može da se održi! Može da bude i 50% inflacije, ali 5% deflacije ne, sve se raspada! Sad trenutno postoji ogroman bafer negativnih kamata, ako krene core CPI da pada, brzo će i kamate! Sve to znaju oni koji vladaju!

U oba slučaja, vrši se ogroman transfer bogatstva i biranje pobednika! U hiperinflatornom se favorizuju dužnici na račun poverilaca, u drugom je obrnuto!
 
Zanemarujemo da je u prethodnoj heperinflaciji selo bilo dosta jako u odnosu na danas, i da je Beograd bio mnogo manji i da je tada bilo jednostavnije podmiriti osnovne potrebe stanovnistva. Sindikati su delilii polutke, svercovalo se na sve strane. Mi imamo drzavu koja je na ivici raspada i bice mi zanimljivo gledati kako ce se po nekima ovo zavrsiti samo od sebe i da ce sve biti isto, samo ce cene nekretnina ostati kao veciti garant stabilnosti. Srbija je zemlja koja gotovo nema berzu kapitala i zanimljivo je da je to tako iako je proslo 22 godine od uvodjenja liberalnog kapitalizma. U nista se ne veruje, samo se u kvadrate veruje. Nova religija Srbije. U kvadrat verujem.
 
Što se tiče ruskih državljana koji su se doselili kod nas, kao što je već rečeno ljudi su došli da bi mogli da obavljaju posao. Takođe kako sam čuo, većina ne planira da se vrati u Rusiju, najviše iz razloga straha od odgovornosti jer su otišli za vreme mobilizacije. Jednostavno ljudi neće rizikovati da se vraćaju dok je tamo na vlasti trenutni režim. Tako da možda priliv u narednim mesecima bude manji, ali ljudi ne treba da se zavaravaju da će se većina u skorijoj budućnosti vraćati. Rekao bih da neće sigurno narednih nekoliko godina.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Pa ako neko zna koje su posledice, valjda naš narod zna! Mene je isto strogo lično (i sebično) više strah od toga, iako sam dosta neutralno pozicioniran! Dakle ja jesam u kampu koji navija za pad cena, ali mnogo puta sebe preispitujem da li sam licemeran zbog toga? Upravo zato što mi je malo jasnije šta alternativa znači. Ljudi ovde bez imovine koji zaista imaju legitimne ciljeve (porodica, skućavanje) nisu najsvesniji da bi u alternativnom slučaju bili i veće žrtve!

Ipak, ne slažem se da bi bio veći haos hiperinflatornog scenarija od nove deflatorne depresije! Koga bi pogodila hiperinflacija? Neku nesrećnu bakicu koja je nešto štedela, radni narod bez neke imovine koji je nešto sačuvao i štedeo za dalje kupovine/investicije (oni sa najviše keša ugl imaju i gomilu druge imovine, njih ne računam)! Jednog jutra bi se samo probudili bez toga i ko bi tu izlazio na ulicu? Niti bakica ima snage za to, niti radni čovek vremena da pravi revolucije, dalje bi i jedni i drugi imali hleb na stolu, uz manji standard! Ko bi bio spašen u takvom scenariju? Svi u dugovima, od pojedinaca, firmi i najbitnije država kojima samo kamate predstavljaju već ozbiljan izdatak za finansiranje pri ovom nivou duga! Preko noći bi kupili sebi 50 godina istog monetarnog sistema uz neopterećeni rast! Pa meni je najfascinantnija stvar koju sam čuo bila kad mi je profesorka sa državnog ekonomskog fakulteta koja se bavi ekonometrijskim analizama rekla da je hiperinflacija u SRJ u dan trajala onoliko koliko je državi odgovaralo, tj dok šteta nije počela da prevazilazi koristi! Tu rečenicu nikada neću zaboraviti!

Naravno, nije ni potrebna hiperinflacija, dovoljno je jedna izgubljena dekada dvocifrene inflacije kao u '70-im godinama XX veka, još ako se statistički potceni (realno veća inflacija). Trenutan kurs je upravo takav, a i meni od starta najviše na to miriše.

Druga doom alternativa je deflaciona depresija. Šta tu imamo? Pa imamo pojedinca koji ima hipotekarni kredit i treba da vrati 150K sa kamatama, a sama vrednost nekretnine je 100K. Desi se lom, njegova nekretnina sad vredi 50K, a i dalje mora da vraća 150K. On radi u firmi koja je takođe u kreditu, a kako je cela privreda ušla u ovu situaciju, cela firma oseća manji promet, on dobija otkaz u boljem slučaju ili cela firma bankrotira, ne može da finansira više kamate sa smanjenim prihodima. Cela država se suočava sa većim troškovima zaduživanja, a ima manje fiskalne prihode, jer firme propadaju! Ako smo uzeli da u ovom slučaju ne štampaju nove pare, to znači manje love za budžetska davanja, zdravstvo, obrazovanje, socijalna davanja. Onaj nesrećnik sa početka ne može više da stavi hleb na sto, a još je u dugovima još većim, uskoro i na ulici sa porodicom!

U kom slučaju je veća verovatnoća da bude krvi na ulicama? Naravno da je u drugom, zato se i const ide u pravcu bar nominalnog rasta i monetizovanja duga (inače je planirana inflacija, tj inflacioni porez 2%). U suprotnom ceo finasijski sistem ne može da se održi! Može da bude i 50% inflacije, ali 5% deflacije ne, sve se raspada! Sad trenutno postoji ogroman bafer negativnih kamata, ako krene core CPI da pada, brzo će i kamate! Sve to znaju oni koji vladaju!

U oba slučaja, vrši se ogroman transfer bogatstva i biranje pobednika! U hiperinflatornom se favorizuju dužnici na račun poverilaca, u drugom je obrnuto!
Procitao sam mnogo tvojih postova i nigde nisam video nista sto bi navelo coveka da iopste pomisli da si za pad cena, naprotiv, ti i vradovic ruku pod ruku..
Kakva bakica kakvi bakraci, bakica moze imati 2,3 000 evra plafon, za sahranu i slicno, koja to bakica u srbiji ima 50,60 000 evra da razmislja o stanu.. Sa druge strane masa freelancera medju kojima sam i ja, ne mozemo imati kredit, nego kupujemo stan na kes, kad i ako ustedimo, za krov nad glavom svoje porodice, u hiperinflaciji, ja bi prvi izasao na ulice i umro tu.. Godinama stedim za taj jbn stan, i prokletija je tad rasla vise nego ikad u zadnjih xx godina, ali iza svaki plime ide i oseka.. Nemojte da sanjate o hiperinflaciji, nema od toga nista, sve CB su spremne da dizu kamate koliko god treba..
 
Krece ludnica, ide gruvanje, cene samo gore, only way is up, loodilooo, ide bull ludilo mozga, samo jako. I sve u bold-u.

Jednog dana, ne u tako dalekoj buducnosti, ce postojati ljudi koji ce ovim recima opisivati porast cena operacija, sahrana, lekova, hrane, pravne zastite i ostalih osnovnih zivotnih potrepstina pa onda i ostalih usluga poput transporta i sl iz sopstvenog interesa. Opravdavace se to realnim stanjem trzista ponude i potraznje i sladostrasce se pritom nece kriti. Mozda pritom, reda radi, spomenu da zapravo to i nije ono sto zapravo zele.

* Cena materijala gore =cene gore, starogradnja mora da prati, isto cena gore. Cena materijala dole=ovo nije faktor na cene.
* Veca ponuda stanova=cene gore (sve drugo mora pratiti cene novogradnje koja buja). Manja ponuda stanova=cene gore (veca navala)
* Pojeftinjenje namirnica=jeftinija potrosacka korpa, vise ljudi moze da plati pa cene ide gore. Poskupljenje namirnica=bice rasta cene stanova, bolje kupiti odmah jer ce da poskupi sto znaci veca panika tj cena gore.
* Manji krediti, cena gore. Veci krediti, panika da ne dignu jos, navala i cena gore.

Svi smo ovde naucili da ne postoji nacin da cena otici dole posto univerzum nije iznedrio taj faktor. Jasno je pritom da zdrava ekonomija znaci blagu inflaciju ali se ovde ne misli na proporciju o kojoj ovde pricamo.

Svi koji poseduju bilo sta u nekretnini mogu od zivota ocekivati suvo blagostanje od sada pa do navek. Treba samo malo sacekati i postati bogat.
 
Bilo bi bolje da neko ovde iznese neka svoja iskustva u potrazi za stanom. Izuzimam agente iz ovoga, njima će kvadrat, normalno, uvek rasti. Kada čitam postove o neprekidnom rastu cena, u ovoj situaciji to stvarno deluje i smešno.
Dakle, taj famozni IT koji pominjete, pola porodice mi je u tom IT poslu, plate jesu veće, ali niko nije lud da daje pare za nešto što realno ne vredi toliko. Takođe, nema njih milion pa da se na tome temelji prognoza cena nekretnina. Rusi će se vratiti, sigurno neće kupovati ovde stanove, možda iznajmljuju.
Moje iskustvo iz Pančeva, cene starogradnje pada, novogradnju nisam gledala jer je preskupa i mahom nezavršena, plašim se da i ne ostane tako. Takođe, loše iskustvo rođaka koji je uzeo u novogradnji i još ne može da se useli u stan zbog milion peripetija, skroz me je odbilo. Mislim da sam donela dobru odluku da ne kupujem stan pre 2 3 meseca, sada vidim da sam bila u pravu.
 
Belville, A blok, Blok 65 itd. su se poslednjih 10ak godina isprofilisali kao neka nova ‘elitna’ naselja i cena im je neproporcionalno skocila u odnosu na ostatak, ne mogu se bas uzimati kao reper.

Cene svega su otisle na gore. Hrana, automobili, restorani, usluge, telefoni, satovi, kompjuterska oprema sta god pogledam sve je skuplje nego pre 5 godina, sto realno nije bio trend ranije. Jednostavno, evro vredi manje, sa njim i dinar, a ljudi i dalje racunaju kao da im je vrednost fiksna samo kad su stanovi u pitanju. I to je ono sto ljudi koji ovde pisu o centralnim bankama pokusavaju da objasne. Svi smo globalno opljackani, i kad na to dodas da je Beograd i bez te globalne pljacke bio skup u odnosu na domaca primanja dobijes da je sada skoro nepodnosljivo skup.

U najboljem slucaju, inflacija ce se zaustaviti bez preteranog loma a plate ce vremenom porasti dovoljno da se iznivelisu sa cenama tako da opet imamo standard od pre tri godina i nastavimo da rastemo. Neki scenario gde nominalna cena kvadrata pada a svi ostali uslovi (plate, kamate, ponuda) ostaju isti, je totalna fantazija po meni. Ja bih voleo da se to desi, ali nikad ne bih pravio zivotne planove sa tom nadom.
Da li si obratio paznju na Mirjevo i Miljakovac?
Ne znam da li si gledao i oglasene cene za Zemun polje, Ledine, MMLug? to je bilo i ispod 1000eur do pre par godina, a sto se tice infrastrukture samo ima vise zgrada :)
Nije bitno kolika je inflacija ako je zarada prati, ali ako je zarada mnogo manja od rasta cena onda je teze skupiti novac jer su drugi troskovi povecani, tj ljudi se vise zaduzuju po bankama, ne za stambene kredite vec za osnovne zivotne potrebstine. Ako plata raste, onda cena nekretnina ne mora da se smanjuje jer ce doci na isto, ali nisam sigurna da je to slucaj.
 
Procitao sam mnogo tvojih postova i nigde nisam video nista sto bi navelo coveka da iopste pomisli da si za pad cena, naprotiv, ti i vradovic ruku pod ruku..
Kakva bakica kakvi bakraci, bakica moze imati 2,3 000 evra plafon, za sahranu i slicno, koja to bakica u srbiji ima 50,60 000 evra da razmislja o stanu.. Sa druge strane masa freelancera medju kojima sam i ja, ne mozemo imati kredit, nego kupujemo stan na kes, kad i ako ustedimo, za krov nad glavom svoje porodice, u hiperinflaciji, ja bi prvi izasao na ulice i umro tu.. Godinama stedim za taj jbn stan, i prokletija je tad rasla vise nego ikad u zadnjih xx godina, ali iza svaki plime ide i oseka.. Nemojte da sanjate o hiperinflaciji, nema od toga nista, sve CB su spremne da dizu kamate koliko god treba..

To je zato što gomila ljudi kao što si ti ne kapira da neko može biti nepristrasan i da ne bude navijač! Podjednako mi je iritantno kad neko kači svoje navijačke želje za padom, ali i navijačke želje u smislu citata Kaće Lazarević i sličnih teletabisa! Razlika je što su prvi agresivniji zbog opravdane frustracije! Zanimaju me samo konkretni monetarni i globalni makroekonomski potezi koji mogu nagovestiti verovatnoću daljih događaja! Mislim da sam bar jedno 10x rekao šta mi malo više odgovara, eto probaj i sam da nađeš! Isto tako slobodan sam da dam ličnu procenu daljih dešavanja, tim pre što mi je lična pozicija prilično neutralna.

Naravno, ti nisi u grupi bakica, nego baš u toj drugoj bez imovine, a koji može da uštedi nešto! Prema takvima je učinjena najveća nepravda ovim potezima CB-anaka! Ne mislim da će biti bilo koja od dve doom opcije (hiperinflacija ili spirala deflatorne depresije), samo verujem u ozbiljnije inflaciono potkradanje (ne nužno u cenama nekretnina). Opet, ako imaš i dece, vodi računa šta govoriš, treba neko da ih odgaji! Ti bi i dalje imao ozbiljnije prihode i bez vlasništva nad krova nad glavom!

Dakle na ličnom, sebičnom planu više mi odgovara da si u pravu za poslednju rečenicu, mada sam pesimista! To bi bilo fer i bar malo umanjilo gubitke ljudima kao što si ti, sa druge strane i umanjilo dobitke ljudima koji prstom nisu mrdnuli, a koje su CB svojim potezima nagradile! Sa druge strane kao što sam rekao, opet sam svestan nevolje u kojima će biti drugi ljudi (i uopšte se tome ne radujem). Čudi me da me ne razumeš ako si dipl ecc, najozbiljnije!
 
Prvi post na ovoj temi, pre vise od 12 godina kaze "Ocigledno je da je precenjena cena kvadrata u Beogradu..." . Posle skoro 12 hiljada postova, iste price sa istim besmislenim argumentima pro et contra. Kako vam nije dosadno?
 
Belvil nisam siguran, možda 2200 ili tako nešto pred kraj prodaje. Dosta se menjalo. Sun City 1700-1900 dok je bilo u izgradnji mislim.
Belvil se na kraju prodaje prodavao za manje nego za početku. Ista priča važi za Stepu i Dunavske terase jer je tih godina bila bas loša situacija na tržištu nekretnina.
 
neko je tražio lična iskustva, moja iskustva su ograničena na Karaburmu i tu cene ne rastu ali i ne padaju. Starograadnja oko 1500-1700. Za mene je ovo previše, ali takva su vremena šta da se radi.
 
Vrh