Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovaj cikica bas gruva :)
Wow, kako gruva čikica. Osim što ne trebaš da budeš genije da sračunaš ratu za kredit i da vidiš da li ti se isplati da izdaješ.

Sećam se kad sam pre 3-4 godine počeo da nalećem na slične "gurue" što isto propovedaju. Da se svi zaduže do maksimalno moguće i da im drugi plaćaju kredite. Odvratni, bolesni ljudi, a država na prvom mestu kriva što to dopušta.

Problem je šta se desi kad prestanu da rastu cene nekretnina?
 

Izvor podataka za sajt je katastar.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Po tim podacima cijena M2 u novogradnji u Beogradu je porasla od jula do septembra.
Novogradnje nisu reprezentativne zato što su ugovori sklopljeni odavno.

Npr. ako se desi krah cena, na sajtu će i dalje postojati rast cene novogradnje zbog (pred)ugovora sklopljenih ove godine.

Mislim da starogradnja i novogradnja imaju solidnu korelaciju, i na osnovu starogradnje može da se zaključi kretanje cene. Kao i broj ugovora
 
Novogradnje nisu reprezentativne zato što su ugovori sklopljeni odavno.

Npr. ako se desi krah cena, na sajtu će i dalje postojati rast cene novogradnje zbog (pred)ugovora sklopljenih ove godine.

Mislim da starogradnja i novogradnja imaju solidnu korelaciju, i na osnovu starogradnje može da se zaključi kretanje cene. Kao i broj ugovora
Ta argumentacija bi značila da cijene koje će uslijediti u narednih par mjeseci će biti dosta veće na osnovu podataka iz Katastra nezavisno od toga šta će se dešavati u budućnosti sa cijenama već kao posljedica rasta cijena koja se već desila, a koja kasni sa "refleksijom"? Pa jesmo li svi mi onda svjesni kolike su današnje cijene ako su ove Wolf-ove u stvari posljedica predugovora (ili uostalom dogovora) od prije ko zna koliko mjeseci, možda i cijele godine, pa i više, a koje su se tek sada realizovale kroz zaključenje glavnog ugovora?
Dosta su veće od prikazanih sigurno.
Ovo pišem iz razloga da ljudi koji sada kupuju se ne iznenade kada budu vidjeli cijene na licu mjesta i da odma ne pomisle da se radi o "ludim" prodavcima i investitorima.
 
Novogradnje nisu reprezentativne zato što su ugovori sklopljeni odavno.

Npr. ako se desi krah cena, na sajtu će i dalje postojati rast cene novogradnje zbog (pred)ugovora sklopljenih ove godine.

Mislim da starogradnja i novogradnja imaju solidnu korelaciju, i na osnovu starogradnje može da se zaključi kretanje cene. Kao i broj ugovora
Ta argumentacija bi značila da cijene koje će uslijediti u narednih par mjeseci će biti dosta veće na osnovu podataka iz Katastra nezavisno od toga šta će se dešavati u budućnosti sa cijenama već kao posljedica rasta cijena koja se već desila, a koja kasni sa "refleksijom"? Pa jesmo li svi mi onda svjesni kolike su današnje cijene ako su ove Wolf-ove u stvari posljedica predugovora (ili uostalom dogovora) od prije ko zna koliko mjeseci, možda i cijele godine, pa i više a koje su se tek sada realizovale kroz zaključenje glavnog ugovora?
Dosta su veće od prikazanih sigurno.
Ovo pišem iz razloga da ljudi koji sada kupuju se ne iznenade kada budu vidjeli cijene na licu mjesta i da odma ne pomisle da se radi o "ludim" prodavcima i investitorima, jer rekao mi je neko sa foruma da to jeste i mora biti mnogo jeftinije.
 
Sigurno će biti tako, jer vidim u ovim tabelama neke projekte u prethodnih mesec, dva, tri da se masovno pojavljuju a znam da je izgradnja i prodaja krenula pre dve godine. Tada je dogovorena cena, a tek kada je došlo do 80% je potpisan predugovor/ugovor i tada je ušlo u katastar. Baš zbog toga kod nekih projekata variraju cene i to dosta.
 
Jedna napomena - Ne treba mesati cene novogradnje dok je ista pasnjak i kad postane stan. Razgraniciti rast cena zbog trzista i rast cena zbog stepena izgradjenosti objekta.
Zato sam i dodao nazive/ulice vecine novogradnji (za sada samo u BGu), pa sami mozete da nadjete cene novogoradnji koje su skoro krenule sa prodajom gde je cena apsolutno aktuelna.
Ono sto se definitivno slazem, starogradnje ce vam najbolje dati sentiment trzista trenutno, i najbrze ce odreagovati u grafikonima.
 
Da. Starogradnja je referentnija. Nije samo stvar što je cijena u izgradnji bila povoljnija od cijene kada se objekat završi (zbog čega je cijena skočila, a ne vidi se u ugovoru), nego je za vrijeme gradnje došlo do povećanja tržišnih cijena nekretnina, koja se ne vidi jer je cijena ranije dogovorena. Ta druga stvar je bitnija. Stvara veću diskrepancu. Mnogo je više cijena skočila u zadnjoj godini, od standardne razlike kod kupovine stana na početku izgradnje u odnosu na kupovinu u završenom ili gotovo završenom objektu. Kod ozbiljnijih investitora, čak i nema te razlike u cijeni u zavisnosti od faze izgradjenosti u trenutku kupoprodaje. Ako je i ima, minimalna je. Ali zato razlike između cijena danas, u odnosu na godinu ili dvije ranije, ima i ogromne su.
Da li investitor može odustati od kupoprodaje u odnosu na zaključeni predugovor, vraćanjem do tada primljenog kupcu, ukoliko nije bila ugovorena kapara/odustanica? Investitorima koji su zaključili predugovor prije godinu, bi odgovaralo da stan prodaju po sadašnjoj, a ne tadašnjoj cijeni.
Neki čak imaju odredbe o kliznoj cijeni kvadrata, u zavisnosti od nekih parametara.
Ili da okrenemo u drugom smjeru, ukoliko kupac zaključi predugovor sada, po ovim ludačkim cijenama, i za godinu dođe do ogromnog pojeftinjenja, da li on može odustati od kupovine po toj cijeni (pod pretpostavkom da nema kapare, jer tada je jasno)?
 
Svaki ugovor se smatra ništavnim ako nastanu bitno promenjene okolnosti koje se nisu mogle prediveti u trentuku potpisivanja ugovora. Tkz. viša sila. U tom slučaju važi načelo svakom svoje, tj. vraća se kapara (može se tražiti ev. zatezna kamata i to je to). PS vidi član 133 i srodne Zakona o Obligacionim Odnosima.
 
Poslednja izmena:
Svaki ugovor se smatra ništavnim ako nastanu bitno promenjene okolnosti koje se nisu mogle prediveti u trentuku potpisivanja ugovora. Tkz. viša sila. U tom slučaju važi načelo svakom svoje, tj. vraća se kapara (može se tražiti ev. zatezna kamata i to je to). PS vidi član 133 i srodne Zakona o Obligacionim Odnosima.
Visa sila vazi za investitore, ne za kupce. To neki ugovori i sadrze u sebi.
 
U zemlji gde su sve institucije jedan covek.

Covek koji, zajedno sa svojom ekipom ima interes u rastu cena i prodaji nekretnina.

Zemlji gde se laziraju podaci o umrlima od COVIDa, a podaci o prosecnim platama i GDP podesavaju po potrebi.

Gde su rezultati izbora u sivoj zoni, a mediji potpuno kontrolisani.

Gde se devizni kurs fiktivno odrzava, zarad fingiranja ostalih ekonomskih pokazatelja.

. . zar vi stvarno verujete u statistiku katastra te zemlje?
 
Notar šalje ugovor katastru. Ugovor između ostalog sadrži i cijenu. Na osnovu toga se napravi statistika. Nije neka zanimljiva tematika za teorije zavjere već jednostavna matematika.
 
Dnevna doza BalkanInfo-a :rolleyes:

UPOZORENJE ECB-a: Cijena nekretnina mogla bi pasti i za 15 posto, balon bi uskoro mogao puknuti​


Nadam se da ce se neko od agenata nekretnina ili investitora ..na ovom forumu javiti i pojasniti kako je nase trziste izolovano,specificno i nezavisno samim tim od svetskih desavanja.
 
Poslednja izmena:
15%??? pa toliko cene porastu svakih 6 meseci :)))) Ja sam mislio ide na 0 i cupacemo parket da se grejemo od septembra oops sad je vec oktobar.

Ajd i tih 15% barem da dozivimo da svi malo predahnu :)
 
Drzi nas 20c napolju, mnogi odbrojavaju dane do prvog minusa i dvogledom gledaju komsije preko puta, da vide iz koje ce prostorije stana prvo da nagrabusi parket.
 
15. počela grejna sezona, ali nešto mi radijatori hladni.
Jesu na Balkan infu rekli nešto o tome? Zlatni ekonomski tigar na aparatima?
Sreća što imam vas koji mi ovde za soma dnevno ulivate optimizam.
Ko zna šta bih u protivnom uradio. Možda bih digao ruku na sebe.
 
Ne preterujte, napolju je (tokom dana) prilično toplo i svake godine imaju klauzulu "kada je prosečna dnevna temperatura iznad..."

Naravno da im sad to ide na ruku, ali i da su okolnosti drugačije, ne bi puštali grejanje.
 
Ne preterujte, napolju je (tokom dana) prilično toplo i svake godine imaju klauzulu "kada je prosečna dnevna temperatura iznad..."

Naravno da im sad to ide na ruku, ali i da su okolnosti drugačije, ne bi puštali grejanje.
Netacno. Nemaju nikakvu klauzulu. Moralo je grejanje da krene 15og. Samo u slucaju da je preko dana bas toplo tad se gasi. Inace se greje i ujutru i uvece.
 
Tokom noci i ujutru je 7, 8 stepeni. Radijatori moraju da budu topli ujutru na toj temperaturi. Odlaganje pocetka grejne sezone je krsenje ugovora i cista kradja od gradjana.
Nije prelazila ispod 10c tokom noci a maks dnevna raste i dalje:
1666007925590.png

A sve i da jeste cena grejanja je sada mnogo veca nego sto je placamo. Ovako ko ima dete, staru osbu, ili potrebu ukljuci kalorifer/klimu neku i dogreje.. Meni je stvarno okej da treba da se pristedi kada je tesko. Da ne ispadne da branim ove na vlasti, zelim im sve najgore, ali ovo sam morao da verbalizujem..
Posto je tema "cene nekretnina" da me Igor ne bi ispreksakao ne javljam se po ovome vise ovde :)
 
Dace Bog da pukne skroz traznja pa da taj **** jedva proda za 33000e.
Zbog takvih bolestno pohlepnih preprodavaca (nakotilo se toga ko korov) mlade porodice sa bebom (taj sam) ne mogu u ovoj tragicnoj stradiji doci do stana.. A u Chicagu stan, prelepo i moderno sredjen 115m2 se prodaje za 190k $, drug mi slao oglas juce.. A njima prosecna plata 6,7 puta veca od nase.. Koliko smo mi retardirana zemlja, kao tumor...
Pre nego nego počne da pljuje po svome treba da istraži malo šta se dešava u svetu. Čikago je pre koju deceniju bio bogat i uređen grad u razvijenoj državi Ilinois.

Danas je Čikago grad iz koga beži ko može, pre svega zbog visoke stope uličnog kriminala, malo malo pa u nekoj pucnjavi nastradaju prolaznici.

Država Ilinois je je realno bankrot, tako da svako ko može da se iseli iz Ilinoisa trudi se da pobegne, a ugrožene su i penzije koje isplaćuje državnim službenicima.

Vrlo lako se može izguglati o celoj jadnoj situaciji u kojoj se Čikago i država Ilinois nalaze. Ilinois je na drugom mestu u SAD po depopulaciji.


Neverovatno mi je da ljudi žive toliko u prošlosti i ne shvataju da su procesi propadanja na Zapadu vrlo odmakli i da Beograd sa svim svojim manama ima i gomilu prednosti.

Za razliku od Čikaga nema bande koje u pucnjavama pogode više prolaznika nego suparnika. Evo poređenja Beograda i Čikaga na Numbeu po stopi kriminala.


Beograd low, Čikago High. Jedino je korupcija tu negde.

Ako je ova zemlja tumor, onda je u Čikagu Ebola i kuga zajedno, pa otuda i povolje cene.
 
Vrh