Šta je novo?

Cene nekretnina

Pare su sluga siromaha a zlato bogatasa. Ako si vec bogatas i hoces miran san onda investiciono zlato. Kad bude bezanije spakujes u dzep a stan neces poneti. Ako nema struje nema ni berze ni bitkoina a ni mnogo drugog. Sve u svemu dok je ljudi bice i para a zlata i kad nebude niceg. I sto neko rece , nije finansijski savet. Sam si namlatio pare pa ih sam i cuvaj. A ovi kreditni nema sta da brinu , oni nisu imali pare ni dosad pa nema sta da izgube osim slobode.
Poprilicno je jasno da pada nece biti u relativnim odnosima cena dobara. Entropija je osnovni zakon ljudskog postojanja.
 
@StevanHN

Bukvalno! Što je najsmešnije, mislim da smo ovde 90%+ na strani tražnje ili i ponude i tražnje i slažemo se da je preskupo! Kao što i dalje subjektivno mislim da je u pitanju blagi balon, tako isto mislim da je veća verovatnoća da se to ispegla kroz relativno pojeftinjenje, ali u odnosu na drugu robu, ne u fiat novcu! Nove 70-e. Ako je uopšte u pitanju balon, ja za neku svoju imovinu mogu da dobijem sličnu količinu drugih realnih dobara kao i pre 7 godina, npr istog modela vozila, sirovina, jedino što je realno (ne i nominalno) pojeftinilo je moj rad! :(

Onda dođe 1 koji jako lepo predstavlja grafički i ima solidno teorijsko ekonomsko znanje, doduše sa dosta rupa, pa mu nije baš najjasnije da objasni razloge smanjene ponude na tržištu na kome rastu kamate, pa prevede na srpski nebuloznu rečenicu novinara koji je to napisao ili ne razume povezanost penzionih fondova koji imaju pozicije u obveznicama i derivatima sa investicionim fondovima i bankama ili dođe 1 koji glavni uzrok u onome što se dešavalo vidi u tome što je zabranjen promet 1M nelegalnih šupa i onda kako njihovo pisanije odgovara lepim željama navijača koji su u većini i koji ugl imaju legitimne i plemenite ciljeve (skućavanje, stvaranje porodice i sl), onda se stvara neki antagonizam koji često prelazi granice. Što je najsmešnije, na ličnom planu navijam da su oni u pravu, ali gledam prilično pesimistički na tu mogućnost. Sa druge strane mislim da nisu najsvesniji šta taj lom donosi sa druge strane, ali eto, možda će videti, verovatnoća za to zaista raste svakim danom.

...i tako kroz tu priču prođe cela godina, 10% priznato izgubljene moći novca (subjektivno za domaćinstvo sigurno više, što smo se složili) i oportunitetni trošak za potencijalne kupce što su i nekretnine skuplje 20, 30% za tih godinu dana, sve to samo za godinu! Onda kada se i desi neki lom tržišta nekretnina koji istorijski retko kad pređe 5% i to u kratkom periodu, onda će reći da su bili u pravu. Marketi krvare, tržište obveznica je pred uništenjem i već vidimo reakcije CB širom sveta kako reaguju i upumpavaju koliko god je potrebno (Japan, Engleska, yield curve control, QE, što je naravno inflatorno i dalje će slabiti valutu), jer logično, to đubre sad niko neće da kupi (inverzna cena/prinos)! Nemačka npr upumpava ogromnu količinu uzdajuči se u svoju fiskalnu moć, 500 mljrd (200 milijardi samo u tkz energy shield, 100 milijardi samo za vojsku), pa ja ruku dajem da oni to ne mogu da izvuku samo fiskalnom politikom, moraće da monetizuju deo duga (opet inflatorni efekat)! Isto važi i za USA kroz razne billove koji direktno ne pogađaju balance sheet, a lično očekujem i njihov zakret uskoro! Ako i ne uskoro, uvek će izglasati neki bail out program i još više se zadužiti. Dakle reaguju svi proaktivno, baš da bi sprečili mogućnost nove 2008. a i ako se to desi sigurno neće sedeti skrštenih ruku (kao što nisu ni u martu 2020.)! Naravno, može da se desi da i to neće biti dovoljno da se spreči da nešto veliko pukne i povuče ostalo, u tom smislu je moguć kratak prostor za uletanje.
 
Izvini, a gde da stavljamo ušteđevinu, u slamaricu? Srbija je ekonomski i investiciono gledano još uvek neuređeno tržište i pravih investicionih kanala je veoma malo. Šta je čudno u tome da ljudi kupuju stanove sa ciljem da zarade kroz dugoročnu aprecijaciju suplementiranu prihodom iz rente?
Nista, osim da hoardovanjem stanova da bi sacuvali svoj kapital onemogucavaju delu stanovnista koji nema stan (a ni kapital) da se skuci. Npr. mlade porodice. Onda su te porodice primorane da rentiraju i tako siromasni postaju siromasniji a bogati bogatiji. To dalje dovodi do veceg raslojavanja u drustvu.

Ali ok, to nije problem ljudi sa kapitalom, svako tezi da sacuva svoje bogatstvo, vec drzave tj. vlasti, koja to podstice i stvara raslojeno drustvo (jer su i oni jedni od tih sa kapitalom). Recimo mogu da uvedu da porezi na drugi, treci ... stan budu progresivno veci tako da se ne isplati hoarderima da gomilaju kvadrate vec da svoj kapital uloze u neku aktivnu privrednu delatnost koja stvara novu vrednost (to se jos zove i biznis ili posao). Medjutim, posto dobar deo hoardera je dosao do tog kapitala pravno upitnim putem (npr. korupcija, izvlacenje drzavnog novca na 1001 nacin) ne moze se ocekivati da umeju bilo sta proaktivnije da urade sa njim osim da ga grunu u bekretnine pa neka stoji, "leba ne jede". A kad leba bude jeo putem poreza, onda ih to mozda podstakne da upregnu cela 2 neurona sto imaju kako bi napravili neki biznis.
 
Ne razumem zašto mislite da će se ljudi lakše skućiti ako npr. padne cena stanova za 80%? Pa cena neće pasti pod ovim okolnostima, a kada padne nećete imati u kešu ni tih 20.000 eura, a i neće vam se davati za stan. Rekao sam čemu će jedino da raste cena u narednom periodu, svemu ostalom će da padne i to dobro. Pitanje koliko ćemo izdržati sa poskupljenjima svega.
 
Nista, osim da hoardovanjem stanova da bi sacuvali svoj kapital onemogucavaju delu stanovnista koji nema stan (a ni kapital) da se skuci. Npr. mlade porodice. Onda su te porodice primorane da rentiraju i tako siromasni postaju siromasniji a bogati bogatiji. To dalje dovodi do veceg raslojavanja u drustvu.

Ali ok, to nije problem ljudi sa kapitalom, svako tezi da sacuva svoje bogatstvo, vec drzave tj. vlasti, koja to podstice i stvara raslojeno drustvo (jer su i oni jedni od tih sa kapitalom). Recimo mogu da uvedu da porezi na drugi, treci ... stan budu progresivno veci tako da se ne isplati hoarderima da gomilaju kvadrate vec da svoj kapital uloze u neku aktivnu privrednu delatnost koja stvara novu vrednost (to se jos zove i biznis ili posao). Medjutim, posto dobar deo hoardera je dosao do tog kapitala pravno upitnim putem (npr. korupcija, izvlacenje drzavnog novca na 1001 nacin) ne moze se ocekivati da umeju bilo sta proaktivnije da urade sa njim osim da ga grunu u bekretnine pa neka stoji, "leba ne jede". A kad leba bude jeo putem poreza, onda ih to mozda podstakne da upregnu cela 2 neurona sto imaju kako bi napravili neki biznis.
Standardno srpsko razmišljanje da ukoliko je neko nešto stekao, to mora da je posledica nekih kriminalnih radnji. Ja upravo govorim o ljudima koji rade legalno i pošteno, uglavnom za inostrana tržišta i klijente, ali uprkos tome žive i plaćaju porez u Srbiji, gde takvi ljudi mogu da plasiraju novac da im donosi pasivni prihod, a ne ljudima koji ulažu kapital u svrhu kreiranja i vođenja sopstvenog biznisa. Ja prvi zaista nemam ni vremena ni afiniteta da glumim preduzetnika i shodno tome, neka hvala.
Što se tiče oporezivanja prihoda od rente, nesumnjivo da treba da se plaća, ali ukoliko bi država počela da ubira porez od fizičkih lica koja rentaju svoje stanove, taj trošak bi se nedvosmisleno prelio na zakupce, pa bi tako da bi toj mladoj porodici koja živi u iznajmljenom stanju bilo još teže.
Na kraju, ti govoriš o svojini nad stanom kao o nekom osnovnom ljudskom pravu što je potpuna nebuloza jer ogroman većina stanovnika u EU nikada zapravo i ne ostvare vlaništvo nad nekom nepokretnošću.
 
Ljudi generalno ne razumeju šta znači privatni biznis. Ako misle da je to tako lako zašto pare koje su planirali za stan ne ulože u biznis i za par godina skupe i za stan i imaju profitabilni biznis... da ne spominjem harače koje taj biznis prate.
 
Standardno srpsko razmišljanje da ukoliko je neko nešto stekao, to mora da je posledica nekih kriminalnih radnji. Ja upravo govorim o ljudima koji rade legalno i pošteno, uglavnom za inostrana tržišta i klijente, ali uprkos tome žive i plaćaju porez u Srbiji, gde takvi ljudi mogu da plasiraju novac da im donosi pasivni prihod, a ne ljudima koji ulažu kapital u svrhu kreiranja i vođenja sopstvenog biznisa. Ja prvi zaista nemam ni vremena ni afiniteta da glumim preduzetnika i shodno tome, neka hvala.
Što se tiče oporezivanja prihoda od rente, nesumnjivo da treba da se plaća, ali ukoliko bi država počela da ubira porez od fizičkih lica koja rentaju svoje stanove, taj trošak bi se nedvosmisleno prelio na zakupce, pa bi tako da bi toj mladoj porodici koja živi u iznajmljenom stanju bilo još teže.
Na kraju, ti govoriš o svojini nad stanom kao o nekom osnovnom ljudskom pravu što je potpuna nebuloza jer ogroman većina stanovnika u EU nikada zapravo i ne ostvare vlaništvo nad nekom nepokretnošću.
Idi uživaj ako imaš stanove, šta si ovde došao da braniš kapitalizam.

Ne bi se trošak poreza prelio na zakupce, jer da mogu da izvuku više od zakupaca već bi to uradili, a ne bi čekali ruse i ukrajince da dodje da to urade. Kapitalizam sam po sebi prirodno povećava nejednakost i ako nema nečega da gura na drugu stranu (čitaj država sa odgovarajućim porezima) sistem se raspada. Ovde je narod previše neobrazovan da to razume i da se pobuni. Kad bi celo stanovništvo imalo stvarnu sliku ekonomije već bi sutra izašli na ulicu.
 
Stevo, šta kažu naši crnogorci na ovu vest da će nekretnine na moru da budu ugrožene zbog klimatskih promena, jel diverzifikuju nekretnine ka planinama i Srbiji...



Kako to mislite nema keša, pa nikad više novca nije odštampano nego u poslednje 2-3 godine!? Pitanje je gde je keš, da li kod običnog naroda ili kod nekih baja. Ako je kod prvih onda će se ulagati i dalje u Standard gradnju, ako je više kod ovih drugih onda Premijum i Lux. Ne treba za to biti mnogo pametan
To su budalaštine. Imam kamenu kuću na obali mora na jednom metru nadmorske visine. U vlasništvu moje porodice je od kada je napravljena. Temelji su joj u nivou mora. U bunaru dok smo ga imali nam se slatka voda mješala sa morem. Mogla se uhvatiti riba na udicu u bunaru.
Gdje je nivo mora u odnosu na kuću, kada sam se ja rodio, tu je i sada. Na istom mjestu je bio i prije 300 godina kada je kuća izgrađena.
Sva morska voda na svijetu je sistem spojenih sudova. Ne može se negdje podići, a negdje ne podići. Meni osnovno znanje iz fizike govori da led ima veću zapreminu od vode pa se otapanjem leda u morima, ukupna zapremina smanjuje, a ne povećava.
 
Jednom se ovde vodila polemika o platama u ITu. Evo prosečnih plata po firmama (bruto)

5B5F76B5-BD4A-4ACF-B8F7-DF05A357BCCB.jpeg
 
Idi uživaj ako imaš stanove, šta si ovde došao da braniš kapitalizam.

Ne bi se trošak poreza prelio na zakupce, jer da mogu da izvuku više od zakupaca već bi to uradili, a ne bi čekali ruse i ukrajince da dodje da to urade. Kapitalizam sam po sebi prirodno povećava nejednakost i ako nema nečega da gura na drugu stranu (čitaj država sa odgovarajućim porezima) sistem se raspada. Ovde je narod previše neobrazovan da to razume i da se pobuni. Kad bi celo stanovništvo imalo stvarnu sliku ekonomije već bi sutra izašli na ulicu.
Jesi li ikada upoznao nekog od tih Rusa i Ukrajinaca o kojima govoriš? Jesu li to tajkuni što su doneli džakove para kojima kupuju sve po Srbiji? Naravno da ne, to su ljudi koji su došli ovde da rade i to sasvim legalno i koji na svoj prihod plaćaju porez u Srbiji i troše novac u Srbiji. Verovao ili ne, potražnja za kvalifikovanom radnom snagom je ogromna svuda u svetu, pa čak i u Srbiji ljudi sa odgovarajućim kvalifikacijama se lako i brzo zapošljavaju. Potpuno je nebitno ko su ti ljudi, odakle su došli i zbog čega.
Kada država iz budžeta plati 10.000 EUR po radnom mestu da bi se otvorile fabrike za motanje kablova gde radi par hiljada ljudi za 300-500 EUR, svi su nezadovoljni. Kada u Srbiju dođe par hiljada ljudi da legalno rade za 3000-5000 eur bez ikakvih subencija, onda ni to valja.
 
Jednom se ovde vodila polemika o platama u ITu. Evo prosečnih plata po firmama (bruto)

Pogledajte prilog 146851
Ne znam koji je izvor ovih informacija i na koje se konkretno pozicije plate odnose, ali to pokriva 1000 ljudi. Gde je ostalih 63.000?

 
Izvini, a gde da stavljamo ušteđevinu, u slamaricu? Srbija je ekonomski i investiciono gledano još uvek neuređeno tržište i pravih investicionih kanala je veoma malo. Šta je čudno u tome da ljudi kupuju stanove sa ciljem da zarade kroz dugoročnu aprecijaciju suplementiranu prihodom iz rente?
U bilo koj biznis,
Izvini, a gde da stavljamo ušteđevinu, u slamaricu? Srbija je ekonomski i investiciono gledano još uvek neuređeno tržište i pravih investicionih kanala je veoma malo. Šta je čudno u tome da ljudi kupuju stanove sa ciljem da zarade kroz dugoročnu aprecijaciju suplementiranu prihodom iz rente?
U biznis, otvoris bilo sta, zaposlis radnike, podstices privredu, tako se radi u celom normalnom svetu, i ROE je neuporedivo bolji nego za stan..
 
U bilo koj biznis,

U biznis, otvoris bilo sta, zaposlis radnike, podstices privredu, tako se radi u celom normalnom svetu, i ROE je neuporedivo bolji nego za stan..
Ali vecina ljudi vec ima biznis ili posao od kojeg su vec zaradili taj novac. Zasto bih otvarao jos jedan biznis, da li ti znas koliki je to stres za organizam.
Zasto ti ne pokrenes biznis, mislim kad je vec to tek tako?
 
Većina leda je iznad nivoa mora, na kopnu.
Da, ali isparavanjem voda takodje prelazi u vazduh tačnije u vodenu paru (kiša kada padne, pa se osuši površina kopna na primjer). Ne završava sva voda sa kopna u more. I rijeke i jezera nekada presuše. Povećanjem temperature i taj efekat se valda povećava. Ja mislim da to sve priroda odlično samoreguliše. Da nije potrebna briga "zelenih". Ja otkada znam za sebe slušam o toj apokalipsi koju će izazvati efekat staklene bašte pa evo decenijama se ništa ne dešava, a mi na moru bi valda vidjeli da se visina kopna smanjuje. Da npr. neke betonske plaže sada budu stalno pod morem, a evo to nikako da se desi. Na istoj su visini kao i uvijek. U jedan centimetar. Ne znam. Takođe kad sam bio dijete, u školama smo učili da će nafte nestati do 2020ineke, pa izgleda da je i to bila najobičnija budalaština.
 
Tekst i naslov o prosečnim platama u stilu:
Najveća ostvariva brzina za Bugatti Veyron je 410 km/h. Ko kupi Veyrona, ima da stiže do bilo koje tačke u Beogradu za manje od 2 minuta.

SNS stalno provlači i gura taj narativ. ''Svako ko radi u ITu - BILO ŠTA u ITu - računajte da rastura preko 2.000 evra mesečno. Programeri i preko 5.000''

Naravno, satnice se nikada ne navode, kao ni kategorije u ITu, da li se misli na sve vezano za IT ili samo informatiku, računarstvo, softversko inženjerstvo i programiranje. I naravno nikakvog razdvajanja da li se govori o nekom junioru ili senioru. I koliko tu ima i prekovremenog. Jok, samo tovari narod pričama da IT mlati pare i da ga zato treba iscediti ko suvu drenovinu. Rad noću za klijente i gazde koji su na drugim krajevima sveta se isto ne računa... I tako...
 
Poslednja izmena:
Ali vecina ljudi vec ima biznis ili posao od kojeg su vec zaradili taj novac. Zasto bih otvarao jos jedan biznis, da li ti znas koliki je to stres za organizam.
Zasto ti ne pokrenes biznis, mislim kad je vec to tek tako?
I većina ljudi ne zna da osnuje biznis i ne zna ili ne želi da se bavi biznisom. Dok svak ima potrebu negdje da živi i svak zna da kupi nekretninu ukoliko ima pare.
 
Ali vecina ljudi vec ima biznis ili posao od kojeg su vec zaradili taj novac. Zasto bih otvarao jos jedan biznis, da li ti znas koliki je to stres za organizam.
Zasto ti ne pokrenes biznis, mislim kad je vec to tek tako?
Klasicna SNS-ovska logika kako svi treba da postanemo preduzetnici. Manje od 2% populacije bilo gde u svetu uopste ima zelju, smisao i afinitet da vodi bilo kakav biznis. Svi mi ostali radi kod nekog poslodavca.
 
Vrh