Šta je novo?

Cene nekretnina

Porez se ne plaća na cenu iz ugovora, već prema proceni poreske tako da kupac nema motiv da stavi manju cenu. Šta više to je suludo raditi, jer se mnogo rizikuje u slučaju nekih problema. Takođe niko normalan ne drži 100-200 hiljada evra u slamarici, kada i kriminalci peru pare preko banke...
Nisam mislio na porez na imovinu nego na kupovinu iliti PDV. Primera "malih milion" da ja znam, a ko zna koliko ih je tako. Dobro je i po kupca i po investitora.
 
Po kupca nije dobro jer manje prikazana cijena = manji PDV = manji povrat PDV-a.
Za prodavca jeste dobro jer manje prikazana cijena = manja dobit = manji porez na dobit.
 
Po kupca nije dobro samo ako je po prvi put kupac, u suprotnom (ako je investicioni) je i za kupca dobro jer svakako mora da plati pdv bez prava na povrat
 
Aj cisto da obavestim bullove sta ocekuje UK sl. godine. Kod njih postoji mogucnost da se kredit dize za nekretninu sa fiksnom stopom. Nakon 2-5 godina se refinansira na novu fiksnu stopu i tako da kraja otplate (kao kombinovani kredit kod nas). Sl. godine 2023 u avgustu dospeva 1.8 miliona kredita za refinansiranje po ocekivanim 70-80% gorim uslovima. Da li ce ponovo biti socijalizam (davanje para od strane drzave) ili malo vece povecanje ponude na trzistu videcemo. Ono sto je sigurno je da zbog porasta troskova zivota, jedan deo ljudi ce morati da proda nekretninu i da ceka bolja vremena.
A da, job openings u USA ima najostriji pad od covida.
AKo je neko osigurao nisku fiksnu kamatu (i dalje smatram da trenutne kamate jos nisu visoke) i ugovorio stan pre 2 godine pre povecanja, neka uzima. Ako gleda sadasnje cene i uzima kredit sa varijabilnom kamatom, mogu samo da mu kazem srecno. Na kraju, svako snosi rizik u svoje ime i u ime svoje porodice. Mozda aktiviraju stampac pa trenutne cene odu x2. Ono sto je trenutno je da je toliko nesigurno trziste da ja ne bih ulazio u takvu avanturu.
 
Najverovatnije socijalizam (davanje para od strane drzave). Naravno ne odma nego vec kad zagusti i kad se spremaju neredi. Oproban scenario vise puta, videti pod Occupy Wall Street, Student Loan protests iz 2010, i mnogi drugi.

Ista prica kao i sa spoljnim dugom USA, rokas dalje sve dok moze, pomeras granice tj plafon duga, a realno mozes koliko god jer si supersila.

Tad je katalizator bila finansijska kriza, sad je post-covid/supply chain/rat u Ukraijni.

Aktivacija stampaca nije iskljucena, ako USA krene, skoro je pa sigurno da ce svi ostali krenuti jer je to zeleno svetlo takvo da zelenije ne moze biti.
 
Najverovatnije socijalizam (davanje para od strane drzave). Naravno ne odma nego vec kad zagusti i kad se spremaju neredi. Oproban scenario vise puta, videti pod Occupy Wall Street, Student Loan protests iz 2010, i mnogi drugi.

Ista prica kao i sa spoljnim dugom USA, rokas dalje sve dok moze, pomeras granice tj plafon duga, a realno mozes koliko god jer si supersila.

Tad je katalizator bila finansijska kriza, sad je post-covid/supply chain/rat u Ukraijni.

Aktivacija stampaca nije iskljucena, ako USA krene, skoro je pa sigurno da ce svi ostali krenuti jer je to zeleno svetlo takvo da zelenije ne moze biti.
Prvo mora ovo u usa pa tek onda stampac:

"We have acted boldly to address rising inflation, and we are committed to taking the further steps necessary," Jefferson said in Atlanta in his first speech since joining the U.S. central bank as a governor in May. "My colleagues and I are resolute that we will bring inflation back down to 2%."
 
Kako bre zamišljate da država isplaćuje 2 miliona kredita? Šta je sa ostalima koji se nisu zaduživali do guše, jer su znali da bi menjanje kamatnih stopa moglo da im preoptereti budžet? Znači neko ko je olako uletao u dugove da bude nagrađen, a neko ko je pažljivo trošio svoj novac i nije se zaletao da uzme kredit koji ne može da plaća da dobije ku**c, e pa neće to da može.
 
@Salev85

Job openings još uvek 30% iznad prepandemijskih nivoa, tržište rada još uvek prejako, 1.7 otvorena pozicija na svaku nezaposlenu osobu, sama stopa nezaposlenosti prilično const cele godine (po 0.1% gore-dole mesečno) i dalje daleko ispod nivoa iz 2021.

Kamate još uvek u apsolutnom smislu male, pogotovo imajući u vidu stopu inflacije (koja je iznenađujuće porasla). Malo im je laknulo ova 2 dana, SP porastao 6% skoro, ali i dalje je panika, mediji pumpaju priču da je i ovo dizanje previše, UN proziva FED da prestane sa dizanjem, pazi UN eeeej! Umesto ostali da prate FED, vrlo izvesno je obrnuto.

Slažem se, toliko je sve volatilno, da se ja prvi ne bih usudio u bilo kakvu konstrukciju. U USA je čak manja ponuda nekretnina zbog toga što ljudi ne žele da se prodajom odreknu još manjih kamata po kojima otplaćuju. Naravno, sve ovo što se dešava sa monetarnim politikama povećava verovatnoću da se negde desi neki ozbiljniji lom koji će kaskadno povući i ostale. Tim pre što takve stvari laguju, moguće je da ekonomije ni ovoliko ne mogu da podnesu, očigledan je izbor puštanje inflacije ili malo dublja recesija, pa sad ko u šta veruje ili je spreman da se kladi, moje mišljenje se zna.

U tom smislu je moguć (opet manje verovatan) neki mini-lom u kom slučaju treba brzo reagovati, onog trenutka kad CB reaguju i pivotiraju, ode sve gore. Videli smo dubinu recesije 2008. a videli i kako je to izgledalo pre dve godine kad je bukvalno sve stalo, sve zavisi od brzine i intenziteta reakcije. Videli i bail out faktički koji je izvela BOE pre neki dan predupredivši lom. Kazino!

@sundjer_bob

Na neki način oni već jesu nagrađeni ovakvim monetarnim politikama u prethodnoj dekadi. Imovina skočila duplo nominalno, realan dug se obezvredio (rasle i plate nominalno). To je ono što ja pričam. Neće baba da izađe na ulicu ili radan čovek zato što im je inflacija pojela ušteđevinu, ali ako gomila ljudi u kreditima ima imovinu koja padne duplo nominalno, a treba da vraća kamate i glavnicu (po toj originalnoj ceni), a još ako zbog usporavanja privrede izgubi posao, pa to bi bilo krvi na ulicama. To bi se i desilo 2008. da nisu reagovali kako su reagovali. Sada naravno kao džankiji, daj još...
 
Javi se, @Wolf !

BTW, kad bi mogli da se očekuju drugi gradovi (meni zanimljivo Pančevo)?
 
Evo, javljam se :)

Danas sam dodao podatke za Novi Sad, zbog velikog interesovanja!
Nis stize vrlo brzo, ispomesane su lokacijski Medijana i Palilula na katastru, pa imam malih logisticko-tehnickih poteskoca, ali sredicemo nesto.
Nakon toga stizu i ostali veci gradovi.

EDIT Trazili su mi ljudi i link za donacije, tako da ima i to sad, ali ono, bez pritiska :ROFLMAO:
 
Evo, javljam se :)

Danas sam dodao podatke za Novi Sad, zbog velikog interesovanja!
Nis stize vrlo brzo, ispomesane su lokacijski Medijana i Palilula na katastru, pa imam malih logisticko-tehnickih poteskoca, ali sredicemo nesto.
Nakon toga stizu i ostali veci gradovi.

EDIT Trazili su mi ljudi i link za donacije, tako da ima i to sad, ali ono, bez pritiska :ROFLMAO:
Pohvala za sve ovo, kao sto si vec dobio feedback po reditu i sockama, ali eto evo i na maticnom forumu da te pohvalimo :)
 
Kako bre zamišljate da država isplaćuje 2 miliona kredita? Šta je sa ostalima koji se nisu zaduživali do guše, jer su znali da bi menjanje kamatnih stopa moglo da im preoptereti budžet? Znači neko ko je olako uletao u dugove da bude nagrađen, a neko ko je pažljivo trošio svoj novac i nije se zaletao da uzme kredit koji ne može da plaća da dobije ku**c, e pa neće to da može.
Videti pod 'students loans' i 'Biden'.

Uvek tako bude.
Pa setite se samo akcija 'imas kucu vrati stan', kod nas, pre 40+ god? Jel ovi sto vratili dobili nesto?
 
@Salev85

Job openings još uvek 30% iznad prepandemijskih nivoa, tržište rada još uvek prejako, 1.7 otvorena pozicija na svaku nezaposlenu osobu, sama stopa nezaposlenosti prilično const cele godine (po 0.1% gore-dole mesečno) i dalje daleko ispod nivoa iz 2021.

Kamate još uvek u apsolutnom smislu male, pogotovo imajući u vidu stopu inflacije (koja je iznenađujuće porasla). Malo im je laknulo ova 2 dana, SP porastao 6% skoro, ali i dalje je panika, mediji pumpaju priču da je i ovo dizanje previše, UN proziva FED da prestane sa dizanjem, pazi UN eeeej! Umesto ostali da prate FED, vrlo izvesno je obrnuto.

Slažem se, toliko je sve volatilno, da se ja prvi ne bih usudio u bilo kakvu konstrukciju. U USA je čak manja ponuda nekretnina zbog toga što ljudi ne žele da se prodajom odreknu još manjih kamata po kojima otplaćuju. Naravno, sve ovo što se dešava sa monetarnim politikama povećava verovatnoću da se negde desi neki ozbiljniji lom koji će kaskadno povući i ostale. Tim pre što takve stvari laguju, moguće je da ekonomije ni ovoliko ne mogu da podnesu, očigledan je izbor puštanje inflacije ili malo dublja recesija, pa sad ko u šta veruje ili je spreman da se kladi, moje mišljenje se zna.

U tom smislu je moguć (opet manje verovatan) neki mini-lom u kom slučaju treba brzo reagovati, onog trenutka kad CB reaguju i pivotiraju, ode sve gore. Videli smo dubinu recesije 2008. a videli i kako je to izgledalo pre dve godine kad je bukvalno sve stalo, sve zavisi od brzine i intenziteta reakcije. Videli i bail out faktički koji je izvela BOE pre neki dan predupredivši lom. Kazino!

@sundjer_bob

Na neki način oni već jesu nagrađeni ovakvim monetarnim politikama u prethodnoj dekadi. Imovina skočila duplo nominalno, realan dug se obezvredio (rasle i plate nominalno). To je ono što ja pričam. Neće baba da izađe na ulicu ili radan čovek zato što im je inflacija pojela ušteđevinu, ali ako gomila ljudi u kreditima ima imovinu koja padne duplo nominalno, a treba da vraća kamate i glavnicu (po toj originalnoj ceni), a još ako zbog usporavanja privrede izgubi posao, pa to bi bilo krvi na ulicama. To bi se i desilo 2008. da nisu reagovali kako su reagovali. Sada naravno kao džankiji, daj još...
Dizanje se naravno nastavlja.. Mnoooogo veci je broj ljudi koj pati od inflacije i svakodnevnog rasta cena hrane i ostalih osnovnih zivotnih potreba koji bi se bunili nego sto je onih koji su mislili da profitiraju od nerealnih negativnih kamatnih stopa, a cena nekretnina ne treba da se prepolovi nego da se koliko toliko vrati u normalu, po ceni po kojoj su ti isti i kupovali, a ne da neko misli da je zaje*******ao sistem tako sto mu se cena stana udvostruci za 2 godine, sto nije ni po cemu normalno, a dug obezvredi, toga nema nigde niti ce biti,nije to banana republika 1993ce, nego amerika i evropa
 

Prilozi

  • Screenshot_20221005_183621_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20221005_183621_com.android.chrome.jpg
    54,5 KB · Pregleda: 123
  • Screenshot_20221005_183745_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20221005_183745_com.android.chrome.jpg
    69,8 KB · Pregleda: 117
  • Screenshot_20221005_183640_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20221005_183640_com.android.chrome.jpg
    63,2 KB · Pregleda: 118
1. Država neće vraćati tuđe kredite za stanove, jer nema da vrati ni svoje. 2.Neće biti demonstracija ni izlaska ljudi na ulice (zvučni topovi su spremni). 3. 90 % Ljudi neće moći vraćati kredite. 4. Neki koji su pratili ranije šta sam govorio znaće kako da se spreme.
 
Ne znam koliko se odnosi prica na Srbiju posto je kod nas samo bull ali konkretno FED je komentarisao housing market u usa da su trenutne cene nerealne i kako su vrlo nepristupacne za prosecnog Joa i da ce raditi na tome. Nisu detaljisali oko metoda
 
Wolf kad ce update za septembar?
Ocekuje se da ce u septembru Beograd oboriti rekord regiona tj 2.5M za stan!
 
Mozda ne bi bilo lose da stavis da se azurira cenenekretnina kako dobijas od RGZ-a u real time da se ne ceka presek.
 
Imam nesto u planu, samo da vidim kako je najbolje da prezentujem ljudima da su to nepotpuni podaci!
 
Mozes dok biraju mesec da bude crven onaj dropdown i tu neka poruka da se podaci jos prikupljaju a da je default mesec gde imas potpune podatke.
 
Vrh