Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo ga pobednik za danas :)))

Taman kad pomislis da ne moze biti ludje od ovoga.
 
Sta mislite koliko ovaj nadolazeci silovit ekonomski rast u ukupnom BDP-u moze da utice na cene nekretnina?

Izvor: Statista


rast GDP.png
 
Nije podatke azuriraju stalno.
April 2022 je bila poslednja procena.
 
sta cemo ako se svi gastarbajetri (tri generacije unazad, cak i oni sto ne zjnaju vise srpski jezik ) vrate nazad usled silovitog rasta, pa jos Rusi i Ukrajinci rese da ostanu duze od 6 meseci...pa migranti rese da ne idu u Nemacku dalje nego da je bolje da ostanu ovde, mnogi izazovi, nije dobro ni kad se tako silovito raste :)
pa onda zamisli vradovica preseli se u Beograd i uziva u svojim kapitalnim prihodima, a pise po ceo dan na forumu, a ne kao sad s vremena na vreme....
 
Sta mislite koliko ovaj nadolazeci silovit ekonomski rast u ukupnom BDP-u moze da utice na cene nekretnina?

Izvor: Statista


Pogledajte prilog 145608

Procene su procene... Al ovde se vidi da je nama od 2008 do sad, da prostite, skocio sa 52, na 53, a i to u doba inflacije, ovo sve sa zvezdicama su procene i ocene. To sto oni vide je Mirjevo 2027. koje kosta 5000 eur, u kom zive ruski upworkovci i domaci aj-ti indzenjeri, koji su zavrsili aj-ti-k*rac-palac-statijaznam jake skole i otisli na Mirijevo, jer ce do tad imati metro do pola zavrsen.

Nije podatke azuriraju stalno.
April 2022 je bila poslednja procena.
jeste, al su sve pose 2020 estimejtsi, sa zvezdicom, baci pogled na Supplementary note.
 
Što se tiče pada posle 2008, najviše je pala starogradnja, ona koja često nikad nije ni došla do cena koje su tražene u oglasima, jednostavno su ljudi negde 2011 shvatili da od tih cena nema ništa, i onda je do 2014 tržište došlo na nivo oko 2005-2006 sa cenama.

Ali novogradnja, ja iskreno nikad nisam čuo ni za jedan slučaj gde je neko prodao novogradnju kupljenu 2008 (ili ranije) za manje od onoga što je platio, od 2008 do 2022. Jednostavno to niko ne radi (OK neki izuzetak vervatno postoji). Uzmite slobodno neki novi blok (napr 67) koji nije postojao pre 2008 na HaloOglasima imate istoriju od 2015 i videćete da cena nije bila niža od one po koliko se Belvil prodavao 2008 (nažalost nema podataka za pre 2015) https://www.halooglasi.com/uporedne...oDate=1.9.2022.&categoryId=12&locations=52192.

Ko hoće starogradnju (možda) ima smisla da čeka, novogradnja može samo da stagnira ili da raste... ako cene i padnu nominalno, efektivno neće niko prodavati ispod cene po kojoj je kupio (od 2009 do 2015 ponuda stanova nije bila nikakva, godinama su se prodavali sutereni i potkrovlja dok su ostali čekali bolje vreme), to je i naš mentalitet, tu tržište ne igra neku ulogu. Možda nešto i nema cenu trenutno, ali ga i nema u ponudi u tom slučaju.
Belvil se pocetkom 2009. prodavao za 1900+pdv i ta se cena drzala tokom cele 2009. eventualno su pokusavali kao sa nekim mizernim popustom.
Stanovi su im uglavnom bili fuseraj pa su popravljali, morali su i da dele vece stanove na dva manja.
Gledam registar, od 2012 pa do 2015 sam nalazio da su ti stanovi prodavani od 1600 do 1800e/m2.
Tokom sredine 2019. se cena kretala oko 2000. sa blagim rastom krajem godine ka 2100/200

Pre 15god nbg nije bio bas toliko popularan kao sada, pogotovo ne ti neki obodi grada, a sada se to prodaje kao ekskluziva za 3300e/m2. Ali zato su cene stanova sa ove strane bile bas jake. Vracar se kretao oko 3000 za novogradnju. Sada su primat preuzeli bgh2o i nbg pa nije uspeo da presisa te cene.
 
Nije podatke azuriraju stalno.
April 2022 je bila poslednja procena.
Jao vradovicu vradovicu, opet se babi snilo sto joj milo🤣🤣 uvelicajte sliku, 2021va i sve nadalje imaju zvezdicu *, a sad desne strane u description pise ESTIMATE, sto znaci da je to prognoza za 2021vu i na dalje, sto znaci da je ovo pisano 2020te,verovatno i pre kurone...
 
Negde se pisalo kako su nove zgrade u BW rasprodate. Danas:

1664196776252.png


S tim u vezi, cesto se ponavlja mantra kako su najskuplje nekretnine najsigurnija investicija. Ekonomska logika i podaci govore upravo obrnuto - najstabilnija je prodaja i cena onoga sto je neophodno i sto treba svima. Najosetljivije na ekonomske potrese je ono sto predstavlja luksuz i gde postoji samo uzak segment kupaca.

Malo mi je iskreno zasmetalo na forumu gde se stvara utisak da je maltene normalno da neko ima 2K platu i vise. I to ne samo on nego i njegova supruga. Realnost je da ukoliko neko ima vecu platu od 150K, on spada u <5% ljudi sa najvecim primanjima u Srbiji (neocekivano zar ne 🙂). Ukupno ima 27k ljudi koji zaradjuju vise od 2k evra. E sad, ima tu svakako ljudi koji zaradjuju i 3-4k ali nema tu mesta da i supruga radi makar priblizno (ako hoce da koliko toliko imaju porodicu). Ima izuzetaka ali oni su u promilima.

Tacnije, radi se o primanjima od preko 2300 evra mesecno (neto), koliki je ove godine bio limit za porez, a broj onih koji imaju tolika primanja je oko 35 hiljada - radi se o obveznicima godisnjeg poreza na dohodak gradjana:


S obzirom da pausalci mogu zaradjivati do 4000 evra mesecno (neto) a da ne budu obveznici godisnjeg poreza na dohodak, kao i da prihodi od kamata i dividendi ne ulaze u osnovicu, broj je verovatno nesto veci.

U svakom slucaju, broj je u skladu i sa brojem od oko 90 hiljada programera, od kojih, prema danas objavljenim podacima HelloWorlda, oko 10% (dakle oko 9000) zaradjuje preko 3000 evra (pretpostavljam neto):


Fascinantno je kako ljudi sa najmanje znanja imaju najvise samopouzdanja kada ga iznose.
10k e mozes uneti bez prijave, a sa prijavom mozes i kofer sa 5 miliona.

Sto se tice kupovine, naravno da rusi ne kupuju nego rentiraju jer misle da su ovde privremeno.

Ma naravno - jeste, svi su sedeli na 200 ili koliko vec hiljada evra na racunu i cuvali ih za kad dodje trenutak za bekstvo u Srbiju da pokupuju stanove i kuce za kes.

Ne treba potceniti ni logisticke izazove, rizike i ogranicenja podizanja i prenosa tolike kolicine novca u inostranstvo, narocito u uslovima kad su odseceni od sveta.

To je bukvalno nivo - i sta je bilo kad si se probudio?
 
Ma naravno - jeste, svi su sedeli na 200 ili koliko vec hiljada
Nisam ja rekao da su oni dosli sa koferima kesa, nego sam pojasnio glupost da se ne moze uneti vise od 10k evra na granici. Mozes uneti koliko hoces.

Ato se tice prodaje u Bw, oni imaju prodajne dane na kojima se pusta samo deo stanova, taj deo je rasprodat. Ostali nisu pusteni u prodaju, tj. pusta se u delovima.
 
Znači namerno prave utisak da je potražnja velika i teraju da se zainteresovani nadmiću oko cene time što prodaju iz delova? Beše mi čudno da su celu zgradu za dan prodali, kad ono nisu...
 
Znači namerno prave utisak da je potražnja velika i teraju da se zainteresovani nadmiću oko cene time što prodaju iz delova? Beše mi čudno da su celu zgradu za dan prodali, kad ono nisu...
Tako radi i novi dorcol i svi malo bolji investitori. Tako se to radi u toj industriji. Nije nista cudno i neobicno.

Dolar bas gazi EUR trenutno. Jako primamljivo za investiranje u nekretnine u Srb iz perspektive USD.

2159C519-5468-4BB7-87EF-79CDEBA497A5.png
 
Tako radi i novi dorcol i svi malo bolji investitori. Tako se to radi u toj industriji. Nije nista cudno i neobicno.

Dolar bas gazi EUR trenutno. Jako primamljivo za investiranje u nekretnine u Srb iz perspektive USD.

Pogledajte prilog 145633
Mnogo lep 5Y grafikon, imam ja jedan lepsi, a rekao bih i relevantniji:

Euribor 6M: 1.803 %
chart.jpeg

Jel moze ovako - Kad god vradovic okaci dolar, ja okacim euribor, pa da vidimo kome bolje ide :)
 
uuu dobar je :)
odaje ti se priznanje. Rastu kamate.
Razvuci to na 30-50 godina. Ja sam stavio 5y jer yahoo finance ne podrzava max izadje neki bezveze. Jedino tradingview da se koristi.

Moze da se desi neki manji pad normalno kad kamate dodju na 7-8-9% (osim ako Rusi ne iznivelisu i to) pa onda opet idemo na gore. Dok docekas pad izgubis silno vreme.
 
Ljudi morate na jednu stvar da računate, cene u EUR se moraju gledati korigovane za stepen inflacije, drugim rečima ako je negde kvadrat bio 3000 EUR pre godinu dana, a danas je ~3400, tu cene nisu skočile, već su samo korigovane sa gubitnokom vrednosti novca (naravno, rast je veci od ovoga uglavnom, ovo je samo primer). Sa te strane gledajte i zaduživanje, ako je EKS manja od inflacije, onda to nije velika kamata, ma kako delovalno da je 5 ili 6% mnogo, zapravo nije, druga je stvar da li to možemo priuštiti i da li prihodi prate istu tu inflaciju ili bar kamate po kojima se dugovi vraćaju.

i jos par linkova:
https://www.longtermtrends.net/home-price-vs-inflation/
 
Slazem se za skoro sve, pa mnogo vise rusa je otislo za Istambul, Dubai, i one zemlje ispod njih Kazahstan i slicno, nego u Bg, a eto prekosutra im zatvaraju granice, toliko, a ova nasa sto*a pohlepna parazitska brze bolje poletela da izbaci na ulicu porodice sa decom i studente da bi docekali ruse, strasno.. Al eto preracunali se, sad ce te iste moliti da im se vrate u stan ne bi li im jos sisali krv..
Jedino za gorivo se nebih slozio, jer u recesiji cena goriva uvek pada, upravo strah od recesije je oborio cenu goriva sa 120+ na manje od 90$ po galonu.. U Americi galon je sad jeftiniji 20% nego u Maj/Jun upravo iz straha od recesije.. A kod nas lopurde jos drze najskuolje u regionu.. Pojeftinjuje na kasicicu
Stvara utisak da su Rusi koji dolaze u Srbiji neki tajkuni ili bogataši što nema veze sa istinom. Ogroman broj tih ljudi nije doneo nikakav keš sa sobom, već u Srbiji rade i privređuju. Stvara se ozbiljna antiruska histerija i animozitet prema ljudima koji nemaju nikakve veze ni sa ratom, niti oni uzimaju bilo kakve resurse od Srbije, samo ljudi rade svoj posao i dobijaju platu koju troše u Srbiji. Sada se ovde neko naslađuje time što se granice zatvaraju i ljudi neće moći da izađu iz svoje države u kojoje je ratno stanje i da negde drugde žive i rado. To je toliko jadno i bedno i dosta govori o stanju svesti u Srbiji gde je omiljena aktivnost naslađivanje tuđom nevoljom.
Što se cene stanova tiče, to je tržišna kategorija i obzirom na inflaciju, normalno je da te cene rastu mnogo brže nego u nekim normalnim uslovima. Ono što pouzdano znam je da su cene osnovnih prehrambenih proizvoda porasle više nego cene zakupa stanova, ali se konstatno forsira narativ pohlepnih zakupodavaca što je notorna glupost. Ako zakupodavac ne može da izda stan za traženi iznos X, ostvaruje gubitak kada mu stoji prazan stan, što će doprineti da snizi cenu i prilagodi je onome što tržišno može dobiti za svoj stan. Isto tako ako tržišno postoji potražnja, te cene po kojima se izdaje nepokretnosti su realne. Ljudi koji tvrde drugačije su ili potpuno neuki ili neiksreni prema sebi gde bi nekretninu koju su stekli rentali nekom za manje novca nego što ta nepokretnost realno vredi.
 
:) Od šoka mnogi nisu zeleli ni da komentarišu :)
Mislim da ovo moze da se podvede pod zastrašivanje kupaca.
 
Sta znam. Ek. faktori kazu da mora da padne kada krene rast nezaposlenosti. Traznja se polako smanjuje, neznatno i stidljivo. U uslovima neizvesnosti smanjuje se broj investicija. Kod nas je fora sto smo malo trziste nazalost i sada ocekujem drasticno smanjenje ponude od strane investitora (pa nisu ni oni ludi). Da bi palo, mora svakako da prodje vreme. Nista necemo videti specijalno min godinu dana od sad. Ako u medjuvremenu krenu otpustanja svuda i stezanja kaisa onda mora vremenom doci do postepenog pada. Samo treba da se prati % nezaposlenosti trenutno i da li u q3 ulazimo u recesiju.
 
kazu broj prodatih je manji. Pa nije ni cudo sto je manji kad su prodavci potpuno odlepili i stavljaju iskreno i za mene sumanute stvari u oglase. Normalno da ce traznja da se smanji. Ovaj kao da ceka neke bogate ruse a nije prvi i jedini.
 
Vrh