Šta je novo?

Cene nekretnina

Ceo centar grada, Beograd na vodi, atraktivniji delovi NBG. Mali stanovi se najbrze prodaju.
 
Isto je bilo pitanje i 2008 pa cene pale 40% i oporavljale se narednih 7-8 godina….trenutni momenat je dramaticno drugaciji naravno i mnogo kompleksniji, pa i Beograd će imati cene kao i ostale evropske metropole ako sve bude kako treba, ali u narednoj generaciji …

Što se tiče pada posle 2008, najviše je pala starogradnja, ona koja često nikad nije ni došla do cena koje su tražene u oglasima, jednostavno su ljudi negde 2011 shvatili da od tih cena nema ništa, i onda je do 2014 tržište došlo na nivo oko 2005-2006 sa cenama.

Ali novogradnja, ja iskreno nikad nisam čuo ni za jedan slučaj gde je neko prodao novogradnju kupljenu 2008 (ili ranije) za manje od onoga što je platio, od 2008 do 2022. Jednostavno to niko ne radi (OK neki izuzetak vervatno postoji). Uzmite slobodno neki novi blok (napr 67) koji nije postojao pre 2008 na HaloOglasima imate istoriju od 2015 i videćete da cena nije bila niža od one po koliko se Belvil prodavao 2008 (nažalost nema podataka za pre 2015) https://www.halooglasi.com/uporedne...oDate=1.9.2022.&categoryId=12&locations=52192.

Ko hoće starogradnju (možda) ima smisla da čeka, novogradnja može samo da stagnira ili da raste... ako cene i padnu nominalno, efektivno neće niko prodavati ispod cene po kojoj je kupio (od 2009 do 2015 ponuda stanova nije bila nikakva, godinama su se prodavali sutereni i potkrovlja dok su ostali čekali bolje vreme), to je i naš mentalitet, tu tržište ne igra neku ulogu. Možda nešto i nema cenu trenutno, ali ga i nema u ponudi u tom slučaju.
 
Hvala na odgovoru.
Ali evo recimo primer, sta bi se pre prodalo za 1 ili 2 godine:

1. Starogradnja, namestena "lux" garsonjera 25m2 u strogom centru.
2. Novogradnja, Vracar, Juzni bulevar 35m2, 1,5-soban.

Da kazemo da su oba po 100.000e sada.

Sto se tice izdavanja, prilicno sam siguran da bi garsonjera imala bolji ROI, ako bi se izdavala na dan.
 
Hvala na odgovoru.
Ali evo recimo primer, sta bi se pre prodalo za 1 ili 2 godine:

1. Starogradnja, namestena "lux" garsonjera 25m2 u strogom centru.
2. Novogradnja, Vracar, Juzni bulevar 35m2, 1,5-soban.

Da kazemo da su oba po 100.000e sada.

Sto se tice izdavanja, prilicno sam siguran da bi garsonjera imala bolji ROI, ako bi se izdavala na dan.
Ako su oba identicne cene onda verovatno bi se prodali za vrlo slicno vreme. Mozda centar za nijansu brze. U krizi koju najavljuju atraktivne lokacije “idu” najbolje. Ja bi pre uzeo lux garsonjeru u centru ako je za rentiranje.
 
Što se tiče pada posle 2008, najviše je pala starogradnja, ona koja često nikad nije ni došla do cena koje su tražene u oglasima, jednostavno su ljudi negde 2011 shvatili da od tih cena nema ništa, i onda je do 2014 tržište došlo na nivo oko 2005-2006 sa cenama.

Ali novogradnja, ja iskreno nikad nisam čuo ni za jedan slučaj gde je neko prodao novogradnju kupljenu 2008 (ili ranije) za manje od onoga što je platio, od 2008 do 2022. Jednostavno to niko ne radi (OK neki izuzetak vervatno postoji). Uzmite slobodno neki novi blok (napr 67) koji nije postojao pre 2008 na HaloOglasima imate istoriju od 2015 i videćete da cena nije bila niža od one po koliko se Belvil prodavao 2008 (nažalost nema podataka za pre 2015) https://www.halooglasi.com/uporedne...oDate=1.9.2022.&categoryId=12&locations=52192.

Ko hoće starogradnju (možda) ima smisla da čeka, novogradnja može samo da stagnira ili da raste... ako cene i padnu nominalno, efektivno neće niko prodavati ispod cene po kojoj je kupio (od 2009 do 2015 ponuda stanova nije bila nikakva, godinama su se prodavali sutereni i potkrovlja dok su ostali čekali bolje vreme), to je i naš mentalitet, tu tržište ne igra neku ulogu. Možda nešto i nema cenu trenutno, ali ga i nema u ponudi u tom slučaju.
Od 2008. do 2014., cene kvadrata su pale za 30%, tako da je svako, ko je zaista prodavao stan, morao da ga proda jeftinije.
 
Ne treba zaboraviti da su nekretnine sada 25% jeftinije za dolarske kupce tj za one koji zaradjuju u USD bilo u zemlji bilo u Americi. Ako nista drugo onda je rast barem iznivelisan. 0AD057F3-4666-47DB-B551-69427DE62D20.png
 
Ja ne znam osobu koja zaradjuje u USD, sto ne znaci da ih nema ali % je premali da bi to uticalo na cenu+ta osoba bas treba da se odluci da kupi stan sad, znaci ne pre 3, ili 1 ili pre skoka kamata... Iako mozda nece na kredit svesni su najviseg rasta cene i smanjenja kreditnih kupaca koji dalje cine vezanu prodaju sa kes kupcima, a oni koji rade u Americi bas u Srbiji kupuju i bas sad? Isto tako imam 2 druga koji su IT i koji su u mestima oko BG-a dogradili sprat na kuci koji imqju iako su planirali da kupe stan, jer kazu, ko lud ce sad da kupi... Mozda nas okruzuju razlicite situacija ali mislim da ni tvoja nije relevantna za veliki uticaj... To je odnos EUR-USD koji ima uticaj vise na svetskom nivou nego na nivou Srbije... Svako ce videti ono u sta veruje i sto prizeljkuje...
 
A sta ti mislis? Koji je to % ljudi?
Ne znam % i mislim da nigde nema zabelezen taj podatak. Ono sto mogu da ti kazem da vecinu ljudi koje poznajem zaradjuje u USD i kupuje u Srb.
Evo ti nekoliko primera.
Nekoliko vecih firmi ima bruto zarade indeksirane u dolarima.

Svi koji rade na upworku (freelanceri) su u USD

Nasa dijaspora koja zivi u USA a kupuje u Srbiji (Nasih u USA ima jako puno)

Mislim da ih je dovoljno da sa nekim % ucestvuju u ukupnom prometu. Sve tri kategorije koje sam nabrojao su najverovatnije u finansijskoj mogucnosti da kupuju nekretnine u Srb.

Dzaba to sto u Uzicu na primer zivi 50.000 ljudi kad od toga tek 50-100 njih ima finansijsku mogucnost da kupi stan u UE. Nasih koji zive u Americi a iz Uzica neka ima iz 10.000 na primer ogroman % ima finansijsku mogucnost da kupi nekretninu. Naravno samo mali % njih ce se i odluciti na tako nesto ali hocu da kazem u ukupnom broju kupaca igraju neku ulogu. Sad kad su nekretnine 25% jeftinije (za USD dijasporu) neko ce se odluciti na kupovinu jer je primamljivo.

Poznato je da za BNV nasih is USA ima bas dosta.
 
Koje ludilo


 
Hvala na odgovoru.
Ali evo recimo primer, sta bi se pre prodalo za 1 ili 2 godine:

1. Starogradnja, namestena "lux" garsonjera 25m2 u strogom centru.
2. Novogradnja, Vracar, Juzni bulevar 35m2, 1,5-soban.

Da kazemo da su oba po 100.000e sada.

Sto se tice izdavanja, prilicno sam siguran da bi garsonjera imala bolji ROI, ako bi se izdavala na dan.

Koliki je ROI na garsonjeru a koliki na 1,5 u Juznom bulevaru?
 
Koje ludilo


Komentar sa tog clanka
Screenshot_20220925_192103_com.android.chrome.jpg
 
Fascinantno je kako ljudi sa najmanje znanja imaju najvise samopouzdanja kada ga iznose.
10k e mozes uneti bez prijave, a sa prijavom mozes i kofer sa 5 miliona.

Sto se tice kupovine, naravno da rusi ne kupuju nego rentiraju jer misle da su ovde privremeno.
 
Na zalost to je rec koju svi koriste a nije ispravna a doslo je zbog loseg prevoda sa engleskog.

Cash = Gotovinsko placanje

Ono sto mi mislimo da je cash na engleskom je zapravo “paper money” tako se i kaze. Niko ne kaze “hoces li da platis all cash za nekretninu” a da misli na novcanice nego misle na “gotovinsko placanje”.

495AA7C8-F9D3-4878-B83E-1545355411F6.jpeg
 
Evo za sve one koji su se nadali ratnom profiterstvu od rusa🤣🤣🤣🤣 nakon referenduma u utorak, zatvaraju granice 😁😁😁 tako da cena nekretnina IPAK I U srbistanu IDE DOLE😎 Dzabe ste krecili🤣🤣🤣💪
Paa o tome sam ja pisao prosle ned. Cim je mobilizacija musko stanovnistvo ne moze izaci iz zemlje i to od cini mi se 16 te god.
Moci ce u stvari izaci samo elita preko veze a i ta elita nece sigurno da bega na palicko..bega tamo na cirisko,eveeentualno na zenevsko..sto bi reko sojic. Ii ako bude tako po svemu sudeci,jos povecanjem euribora cene svakako idu dole..
Alii..ne treba se ni time radovati,jer ce nafta,hrana i otici toliko gore da nece niko ni imati para da kupi ni po znatno nizoj ceni,pa ce biti sta ce biti..inflacija i doba paa ne bas '90 te ali tu negde
 
Paa o tome sam ja pisao prosle ned. Cim je mobilizacija musko stanovnistvo ne moze izaci iz zemlje i to od cini mi se 16 te god.
Moci ce u stvari izaci samo elita preko veze a i ta elita nece sigurno da bega na palicko..bega tamo na cirisko,eveeentualno na zenevsko..sto bi reko sojic. Ii ako bude tako po svemu sudeci,jos povecanjem euribora cene svakako idu dole..
Alii..ne treba se ni time radovati,jer ce nafta,hrana i otici toliko gore da nece niko ni imati para da kupi ni po znatno nizoj ceni,pa ce biti sta ce biti..inflacija i doba paa ne bas '90 te ali tu negde
Slazem se za skoro sve, pa mnogo vise rusa je otislo za Istambul, Dubai, i one zemlje ispod njih Kazahstan i slicno, nego u Bg, a eto prekosutra im zatvaraju granice, toliko, a ova nasa sto*a pohlepna parazitska brze bolje poletela da izbaci na ulicu porodice sa decom i studente da bi docekali ruse, strasno.. Al eto preracunali se, sad ce te iste moliti da im se vrate u stan ne bi li im jos sisali krv..
Jedino za gorivo se nebih slozio, jer u recesiji cena goriva uvek pada, upravo strah od recesije je oborio cenu goriva sa 120+ na manje od 90$ po galonu.. U Americi galon je sad jeftiniji 20% nego u Maj/Jun upravo iz straha od recesije.. A kod nas lopurde jos drze najskuolje u regionu.. Pojeftinjuje na kasicicu
 
Koliki je ROI na garsonjeru a koliki na 1,5 u Juznom bulevaru?
Problem sa Juznim bulevarom je sto ne moze da se dobro izdaje strancima na dan, kao sto moze garsonjera u centru.

Ne bih znao tacne brojke, ali znam ljude koji imaju apartmane u strogom centru, stara gradnja, relativno ok sredjeni, od 25 do 50m2, i izdaju ih uglavnom strancima preko booking-a i slicno, za 50, 60, 70e dnevno.
Uvek je puno.
To znam jer sam i ziveo neko vreme u tim apartmanima, skoro nikad nisu bili prazni, nevezano za sezonu i druge faktore.

Naravno to zahteva vise truda i organizacije u odnosu na izdavanje na duze, ali je ROI dosta veci.

Sredjene garsonjere u centru idu od 35-50e dnevno. Neka je i 20 dana u mesecu zakupljeno, opet je bolji ROI nego Juzni bulevar gde je otprilike jedina opcija izdavanje na duze, za recimo 400e mesecno.

Ono sto mene vise interesuje u toj prici je sta bi se u buducnosti brze prodalo od ta 2 primera, ako bi hteo da izvuces novac iz investicije. To bi bio glavni problem sa npr. Zlatiborom, gde moze da se ostvari dobar ROI, ali da li bi moglo da se proda tako lako?
 
Slazem se za skoro sve, pa mnogo vise rusa je otislo za Istambul, Dubai, i one zemlje ispod njih Kazahstan i slicno, nego u Bg, a eto prekosutra im zatvaraju granice, toliko, a ova nasa sto*a pohlepna parazitska brze bolje poletela da izbaci na ulicu porodice sa decom i studente da bi docekali ruse, strasno.. Al eto preracunali se, sad ce te iste moliti da im se vrate u stan ne bi li im jos sisali krv..
Jedino za gorivo se nebih slozio, jer u recesiji cena goriva uvek pada, upravo strah od recesije je oborio cenu goriva sa 120+ na manje od 90$ po galonu.. U Americi galon je sad jeftiniji 20% nego u Maj/Jun upravo iz straha od recesije.. A kod nas lopurde jos drze najskuolje u regionu.. Pojeftinjuje na kasicicu
Prije bih reko da goriva tj.nafte nece ni biti i to vrlo brzo,moze i to da se desi neka nestasica
 
Problem sa Juznim bulevarom je sto ne moze da se dobro izdaje strancima na dan, kao sto moze garsonjera u centru.

Ne bih znao tacne brojke, ali znam ljude koji imaju apartmane u strogom centru, stara gradnja, relativno ok sredjeni, od 25 do 50m2, i izdaju ih uglavnom strancima preko booking-a i slicno, za 50, 60, 70e dnevno.
Uvek je puno.
To znam jer sam i ziveo neko vreme u tim apartmanima, skoro nikad nisu bili prazni, nevezano za sezonu i druge faktore.

Naravno to zahteva vise truda i organizacije u odnosu na izdavanje na duze, ali je ROI dosta veci.

Sredjene garsonjere u centru idu od 35-50e dnevno. Neka je i 20 dana u mesecu zakupljeno, opet je bolji ROI nego Juzni bulevar gde je otprilike jedina opcija izdavanje na duze, za recimo 400e mesecno.

Ono sto mene vise interesuje u toj prici je sta bi se u buducnosti brze prodalo od ta 2 primera, ako bi hteo da izvuces novac iz investicije. To bi bio glavni problem sa npr. Zlatiborom, gde moze da se ostvari dobar ROI, ali da li bi moglo da se proda tako lako?
Ja mislim definitivno stan u centru. 2008. najmanje su bili pogodjeni mali stanovi u centru.
Ruralni delovi su bili vise pogodjeni. Sto dalje od centra teze je bilo da se proda.
 
Problem sa Juznim bulevarom je sto ne moze da se dobro izdaje strancima na dan, kao sto moze garsonjera u centru.

Ne bih znao tacne brojke, ali znam ljude koji imaju apartmane u strogom centru, stara gradnja, relativno ok sredjeni, od 25 do 50m2, i izdaju ih uglavnom strancima preko booking-a i slicno, za 50, 60, 70e dnevno.
Uvek je puno.
To znam jer sam i ziveo neko vreme u tim apartmanima, skoro nikad nisu bili prazni, nevezano za sezonu i druge faktore.

Naravno to zahteva vise truda i organizacije u odnosu na izdavanje na duze, ali je ROI dosta veci.

Sredjene garsonjere u centru idu od 35-50e dnevno. Neka je i 20 dana u mesecu zakupljeno, opet je bolji ROI nego Juzni bulevar gde je otprilike jedina opcija izdavanje na duze, za recimo 400e mesecno.

Ono sto mene vise interesuje u toj prici je sta bi se u buducnosti brze prodalo od ta 2 primera, ako bi hteo da izvuces novac iz investicije. To bi bio glavni problem sa npr. Zlatiborom, gde moze da se ostvari dobar ROI, ali da li bi moglo da se proda tako lako?

Ako već kupuješ investiciono (kao i ja uostalom) onda idi na veći ROI, a ako brineš za izlaz onda uz bolji ROI gledaj one PRAVE faktore koji se na ovom forumu više i ne spominju, a to nije pre svega lokacija, već funkcionalnost, pogled, spratnost-lift, mikrolokacija, osunčanost samog stana, i izgled i reprezentativnost zgrade (čak iako je starogradnja)...
Tako dobar stan ćeš moći odmah da prodaš i u kaluđerici, u to nemam sumnje. Uvek idi na premijum ako ne kupuješ za život

Što se tiče Zlatibora koji spominješ moraš znati neke činjenice:
- za dve-tri godine biće gotov krak-nastavak autoputa od Požege do Zlatibora (tada će se normalnom vožnjom stizati iz Beograda ili Niša za ~1,5h - a već sledeće godine se skraćuje na 2h kad završe deo do Požege)
- odobrena izgradnja golf terena svetskog nivoa
- odobrena izgradnja staze za nordijsko skijanje
- 200 sunčanih dana godišnje
- uveliko se nasipa teren za aerodrom za biznis džet avione na 2km od centra, ali pozicioniran iza brda kako ne bi ometao turizam (to imaju samo mondenska mesta)
- dobijen kredit od države za izgradnju 20 novih terena i stadiona, sve u svrhu pripreme sportista i pokušaja da preusmere ekipe koje sada idu u Tursku i SLoveniju (realizacija u toku, nivo izgrađenosti je već na 20%, očekivano za godinu-dve 100%)

Šta misliš da bi mene zanimao Zlatibor da ovo sve nije u skorijoj budućnosti...ja tek tada očekujem bum nekretnina na Zlatiboru!
Iako i samo Zdravstveno-sportski turizam meni garantuje brzi izlaz. A sve to ti potvrđuje porast domaćih i naročito stranih turista u prvoj polovini 2022, kao i
porast prodaje apartmana u istom periodu, i pazi, to sve u sred krize...!

A šta misliš šta će biti ako krenu nuklearne katastrofe i radijacija, a jodom najbogatiji vazduh upravo na Zlatiboru? A jod čisti organizam od radijacije!
Jel neko možda misli da je Ilon Mask lud što je hteo da kupi za svetske pojmove, malu srpsku fabriku vode Minakva koja ima najveći procenat joda od svih srpskih izvora !?
Jel on to nešto zna što mi ne znamo!?

A usput ako se ostvare Savina proročanstva i zagusti u Bgd imaš gde glavu da skloniš...samo ne zaboravi sunčane naočare :cool:
 
Poslednja izmena:
Vrh