Šta je novo?

Cene nekretnina

Priča o depopulaciji kao razlogu za pad cena nekretnina u Beogradu je dosta šuplja.

1. Srbija ima zastrašujuću depopulaciju evo već decenijama, pa vidimo koliko je to uticalo na cene nekretnina. Stopa urbane populacije je u Srbiji i dalje jako niska. Taj populacioni pritisak iz unutrašnjosti može da se ispuva tek kroz još jednu ili dve generacije.

2. Poslednje tri godine samo je kovid odneo preko 60,000 života, i taj trend se u statistici ne može tako linearno ekstrapolirati, sa zaključkom da će u Srbiji biti 4 miliona ljudi 2050.

3. Kao i u celom Svetu, u Srbiji je izuzetno izražen pik populacije bumera, i njihov životni vek se (u proseku) završava ovih decenija. To, statistički prosti modeli ne uzimaju u obzir. Kada se isprazni rezervoar bumerske populacije, i brojevi preminulih će početi da opadaju.

Kao što sam mnogo puta pominjao, mi jašemo na globalnom talasu, i to je praktično jedini putokaz gde idemo sa cenama. A, zbog plitkoće i drugih specifika našeg tržišta, to ne ide tako brzo.
 
 
Буквално исту ствар данас сам чуо од једног од највећих играча на тржишту некретнина код нас.

Инвеститори ће наравно успорити са реализацијом пројеката и тако покушати да спрече пад цена кроз мању понуду.

Но, верујем да ће до неког пада ипак доћи у току и након ове зиме.
 
Priča o depopulaciji kao razlogu za pad cena nekretnina u Beogradu je dosta šuplja.

1. Srbija ima zastrašujuću depopulaciju evo već decenijama, pa vidimo koliko je to uticalo na cene nekretnina. Stopa urbane populacije je u Srbiji i dalje jako niska. Taj populacioni pritisak iz unutrašnjosti može da se ispuva tek kroz još jednu ili dve generacije.

2. Poslednje tri godine samo je kovid odneo preko 60,000 života, i taj trend se u statistici ne može tako linearno ekstrapolirati, sa zaključkom da će u Srbiji biti 4 miliona ljudi 2050.

3. Kao i u celom Svetu, u Srbiji je izuzetno izražen pik populacije bumera, i njihov životni vek se (u proseku) završava ovih decenija. To, statistički prosti modeli ne uzimaju u obzir. Kada se isprazni rezervoar bumerske populacije, i brojevi preminulih će početi da opadaju.

Kao što sam mnogo puta pominjao, mi jašemo na globalnom talasu, i to je praktično jedini putokaz gde idemo sa cenama. A, zbog plitkoće i drugih specifika našeg tržišta, to ne ide tako brzo.

Притом, Београд (упркос аутошовинистима) јесте метропола у сваком смислу те речи и један од можда 3,4 значајна града на читавом Балканском полуострву. По величини самој би био неки 12. или 13. град у читавој Европи (одмах испред Милана) а стицајем околности је културолошки сложенији и разноликији од већине, са везама са целим светом. Ево, није ме мрзело да по последњом извештају УН мапирам ово:

БеоградХДИ.png


На основу: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index и https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Serbian_regions_by_Human_Development_Index

Београд јесте метропола, и наставиће да привлачи људе и из окружења и из целог света што ће још дуго да оправдава улагање у некретнине. Суштина свих проблема је што има власт која не уме да води метрополу. Исти би хаос био да доведеш власника трафике да води Кока Колу (или власника печењаре ЕПС :) ) Но бесмислено је пљувати по њему и то називати неком критиком јер није ништа ни корисније ни конструктивније од људи који се лажу да је то град без проблема.

Сама цена некретнина јесте пренадувана, не зато што није вредно живети у Београду већ зато што људи улажу у некретнине будући да у ништа друго де факто не могу у овом неофеудалном систему. Исти случај као са Кином где КПК блокира народ од богаћења и зато су некретнине једина сигурност и једина могућа инвестиција што доводи до економског мехура. Код њих је кренуо да пуца, ако се не либерализује наша економија и створи снажно тржиште на коме обични људи могу да учествују десиће се исто и нама.
 
Beograd je metropola ko sto je Pink- televizija. Bespotrebna polemika , tu si di si, kad za bolje nisi. Jos kad bi mi neko reko kakva je to metropola bez autobuske i zeleznicke, sa aerodromcicem koji i nije njen, sa metroom od nigde do nigde. U Turskoj imate grad koji se zove Nigde a u Kini selo od milion stanovnika ni na mapi ne ucrtavaju. Obidjite 100 tinak gradova po svetu pa onda citirajte gugl.
 
Pa sta znam, ne znam dal sam ih bas nakupio 100 al sam ih obisao na svakom kontinentu sem Australije i Antarktika. I definitivno jeste metropola. Stvarno je bespotrebna polemika, pogotovo kad se u istu stavljaju neke privremene stvari kao sto je zeleznicka i autobuska.
 
ok, podsetili smo se definicije metropole, ali mi se cini da je diskusija otisla u drugom pravcu, polemika je krenula od

"Znate šta je Beograd za Hrvatsku? Evropska Metropola visokih standarda i vrijednosti. Znate šta je Srbija za Hrvatsku? Moderna i razvijena zemlja. Znate li šta je Beograd za Ljubljanu? Megalopolis. Na Balkanu je sve ostalo (osim Atine i donekle Soluna) boranija za Beograd."

kako su cene nekretnina opravdane gornjom recenicom rekao bih da je poenta u ^ a ne seciranjem definicije metropole i svojih osecanja.

Dakle, sta vi mislite?

Sta je Beograd za Hrvatsku? Evropska Metropola visokih standarda i vrijednosti?
Sta je Srbija za Hrvatsku? Moderna i razvijena zemlja?
Za Ljubljanu? Megalopolis?

I da zakljucim(o) - Na Balkanu je sve ostalo (osim Atine i donekle Soluna) boranija za Beograd!

Slazemo se svi ;)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Tin
ova sredina, veoma teško prihvata kritičku ekvidistancu spram ekstrema, i na razumu zasnovan svetonazor, već isključivo labilne izlive gnušanja i pakosti

ne smeš reći: čekaj, polako, i jedan i drugi imate argumente za to i to, jer će te obojica - a zbog ne svrstavanja - promptno ispljuvati...
 
Kad piskis uz vetar onda se sam upisas, kad piskis niz vetar upiski te onaj iza. Najgore prodje onaj u sredini jer se sam upiski a i drugi ga isto.
Hteo sam reci da je nebitno ko je u pravu jer je jasno da nemamo pojma sta se i sta ce biti sa cenama. Da to znamo sad bi prodavali ili kupovali u Beogradu, Zagrebu, Becu, Guandzou ili Zanzibaru a ne " svadjali" na BB.
Bice gore i to svi znamo po " obicnog" coveka ( roba)
 
Jedino što je skroz nerealno da je Grčka po HDI-ju ispred Beograda, al ajde, tamo vole da falsifikuju brojke. I za sve zemlje na Mediteranu to mi je sumnjivo.

Мислим да је то због дугог животног века, код тог индекса је то значајан фактор а јужњаци су познати по дугом животном веку због здравије исхране, пливања и сл.

Beograd je metropola ko sto je Pink- televizija. Bespotrebna polemika , tu si di si, kad za bolje nisi. Jos kad bi mi neko reko kakva je to metropola bez autobuske i zeleznicke, sa aerodromcicem koji i nije njen, sa metroom od nigde do nigde. U Turskoj imate grad koji se zove Nigde a u Kini selo od milion stanovnika ni na mapi ne ucrtavaju. Obidjite 100 tinak gradova po svetu pa onda citirajte gugl.

Због оваквих аргумената је бесмислено уопште водити полемику, дословно шта год да се каже неко ће да измисли потпуно нови критеријум и помери стативе и драми. Да сутра добијемо метро нови критеријум би био колектори отпадних вода, након изградње истих би на ред дошло загађење ваздуха а онда што нема своју нуклеарку.
 
3. GDP Srbije zasnovan na gradjevini i zaduzivanju je put u propast jer nekretnine sutra nece stvarati novu vrednost (evo i danas se zaduzio za 1 milijardu eur pod netransparentnim uslovima).

Upravo zato se treba okretati turizmu, jer jedino takva nekretnina će sutra stvarati novu vrednost. Ali ne jeftinom paradajz turizmu, već vrhunskom koji može da donese i devize. Mislim pre svega na planinske i banjske centre. Gradski turizam gubi dah, trend se promenio od korone, danas ljudi traže čist vazduh i prirodu.
Nije problem u jeftinijoj gradnji, nje ima, mi smo u premium ponudi vrlo tanki, treba nam još ovoliko smeštaja u višoj klasi, i to samo za početak...

Kad razvijemo turizam manje će ljudi dolaziti i pritiskati Beograd, samim tim biće manje gradnje i gužvi u njemu, a to je cilj zar ne?

Jak turizam, kao i poljoprivreda, zadržavaju ljude u svojim manjim sredinama, regioni jačaju...
 
Сама цена некретнина јесте пренадувана, не зато што није вредно живети у Београду већ зато што људи улажу у некретнине будући да у ништа друго де факто не могу у овом неофеудалном систему. Исти случај као са Кином где КПК блокира народ од богаћења и зато су некретнине једина сигурност и једина могућа инвестиција што доводи до економског мехура. Код њих је кренуо да пуца, ако се не либерализује наша економија и створи снажно тржиште на коме обични људи могу да учествују десиће се исто и нама.
Ja sam vec napisao da imamo 2 opcije.
1. Pokusati da zastitimo stanovnistvo i da ublazimo demografsku katastrofu u narednim decenijama (pogledati sta radi Madjarska npr). Omoguciti egzistencijalni minimum i zakonima omoguciti i olaksati mogucnost alternativnih ulaganja (drzavne obv, strana berza itd)
2. Zastititi investitore- dalje proterivanje sunarodnika i uvoz radne snage iz Bangladesa, Pakistana itd kojima bi ovde bilo bolje. 2 muve istovremeno. Proterani salju doznake a uvezeni rade za minimalac. Pumpanje cene starogradnje u izvornom stanju stare 60 godina kroz doziranje ponude novogradnje i centralizaciju.
U obe opcije BGh20 i slicni ce biti elitna naselja. Iskreno, takvi kompleksi ce jedino i vredeti (nominalno i realno) kao danas Problem ce biti sa prosecnog Srbu koji je uzeo kredit na 30 godina sa 20% ucesca. Ja za takve pisem. Znam da ce biti opcija 2 ali ja sam malo filantrop. Investitori - Pa nisu valjda ludi da se cimaju da grade tri puta vise za isti profit. Njima je cilj max profit a ne socijalna politika. To je posao drzave koju nemamo
 
...
Због оваквих аргумената је бесмислено уопште водити полемику, дословно шта год да се каже неко ће да измисли потпуно нови критеријум и помери стативе и драми. Да сутра добијемо метро нови критеријум би био колектори отпадних вода, након изградње истих би на ред дошло загађење ваздуха а онда што нема своју нуклеарку.
Iskreno ne znam sta je pogresno receno. Da li postoji nesto u ovom gradu da kazes da je uredjeno. Da li imamo reseno pitanje odlaganja komunalnog otpada, otpadnih voda, resenog sistema gradskog prevoza. Da li imamo uredjeno glavnu zeleznicku stanicu, da li imamo autobusku stanicu a ne ono privremeno resenje koje sada funkcionise. Da li imamo uredjene obale reka a ne kontinualan niz splavova i nelegalnijh vikendica. Da li imamo uredjene urbanisticke planove koji se "postuju". Da li imamo zasticena vodoizvorista, ... nego da ne davim ako ima nesto sto je super ja bi voleo da znam.

Ne znam da li se ovi sto spominju velicinu Beograda secaju da je Brankov most imao skoro 5 godina neprohodnu uzvodnu pesacku stazu. Dok ljudi ovde pricaju neke hvalospeve evo mali podsetnik.
U proleće prošle, 2013. godine, propao je deo trotoara na uzvodnoj strani Brankovog mosta, te je trotoar avgusta zatvoren za pešake jer je na polovini mosta velika rupa kroz koju se vidi reka Sava.
Maj 31, 2018 — Staza za pešake na Brankovom mostu od danas je otvorena za sve koji žele da ova...

Elem da se vratim na cene nekretnina:

Ovo najbolje moze da se prikaze na osnovu ova dva oglasa:

Oglas 1 - Oglas 2
Dve iste zgrade, jedna do druge. Dva ista stana po strukturi, oba na zadnjem spratu (ispod ploce), oba za komplet renoviranje, ista orjentacija stanova, maltene ko jaje jajetu. Prvi trazi 3000e za kvadrat tj 270K drugi trazi 2516 odnosno 229K. Realno je da ne mogu da izvuku ni 2K za m2 al ajde da zive u svetu fantazija.
 
Jak turizam, kao i poljoprivreda, zadržavaju ljude u svojim manjim sredinama, regioni jačaju...
Kazi molim te da si hteo da budes duhovit i da se salis 😂😂😂. Bas ce da zadrzava ljude u manjim sredinama poljoprivreda i plata minimalac u deluxe objektu 😂😂😂.
Stranci imaju progresivnu politiku oporezivanja za razvijene regione. Zato firme, pojedinci zive i imaju nekretnine u manjim mestima. Drugo, oni shvataju da je u ekonomiji bolje imati 2 manja umesto 1 veceg grada. Bolje je za zivot i nije problem prostor
Fun fact: vlasnik jednog stranog trgovinskog lanca zivi u malom mestu. Kada rade budzet grada, to rade zajedno sa njim jer od njegovog poreza dobijaju 80% prihoda
 
Poslednja izmena:
Притом, Београд (упркос аутошовинистима) јесте метропола у сваком смислу те речи и један од можда 3,4 значајна града на читавом Балканском полуострву. По величини самој би био неки 12. или 13. град у читавој Европи (одмах испред Милана) а стицајем околности је културолошки сложенији и разноликији од већине, са везама са целим светом. Ево, није ме мрзело да по последњом извештају УН мапирам ово:

Pogledajte prilog 144729

На основу: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index и https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Serbian_regions_by_Human_Development_Index

Београд јесте метропола, и наставиће да привлачи људе и из окружења и из целог света што ће још дуго да оправдава улагање у некретнине. Суштина свих проблема је што има власт која не уме да води метрополу. Исти би хаос био да доведеш власника трафике да води Кока Колу (или власника печењаре ЕПС :) ) Но бесмислено је пљувати по њему и то називати неком критиком јер није ништа ни корисније ни конструктивније од људи који се лажу да је то град без проблема.

Сама цена некретнина јесте пренадувана, не зато што није вредно живети у Београду већ зато што људи улажу у некретнине будући да у ништа друго де факто не могу у овом неофеудалном систему. Исти случај као са Кином где КПК блокира народ од богаћења и зато су некретнине једина сигурност и једина могућа инвестиција што доводи до економског мехура. Код њих је кренуо да пуца, ако се не либерализује наша економија и створи снажно тржиште на коме обични људи могу да учествују десиће се исто и нама.
Odlicno receno, narocito ovaj deo sa Kinom. Ogromne slicnosti koje mnogi ne zele da priznaju, s tim sto je kod njih cak i gora situacija, narocito jer se taj mehur uvukao u sve iole vece opstine i gradove, dok je kod nas i dalje izolovan u BG/NS koliko toliko. Njima je bukvalno okosnica privrede, dok kod nas je veliki faktor ulaganja (sto domacih, sto stranih, jer nemamo berzu koja funkcionise, a kroz real estate u ovom obliku se najbolje zapravo 'zahvata' vrednost Beograda i Srbije uopste), i nacin da ljudi sacuvaju novce.
 
Kazi molim te da si hteo da budes duhovit i da se salis 😂😂😂. Bas ce da zadrzava ljude u manjim sredinama poljoprivreda i plata minimalac u deluxe objektu 😂😂😂.
Stranci imaju progresivnu politiku oporezivanja za razvijene regione. Zato firme, pojedinci zive i imaju nekretnine u manjim mestima. Drugo, oni shvataju da je u ekonomiji bolje imati 2 manja umesto 1 veceg grada. Bolje je za zivot i nije problem prostor
Fun fact: vlasnik lidla zivi u malom mestu. Kada rade budzet grada, to rade zajedno sa njim jer od njegovog poreza dobijaju 80% prihoda
Koji tacno stranci? Svi stranci znaju sta je bolje, samo Srbi ne znaju? Centralizacija je problem koji se samo u Srbiji javlja?
 
Koji tacno stranci? Svi stranci znaju sta je bolje, samo Srbi ne znaju? Centralizacija je problem koji se samo u Srbiji javlja?
CH, Italija, Nemacka npr. Naravno, nije karakteristicno za Srbiju. Svuda je prisutna ali stvar je u tome da neke zemlje makar pokusavaju da je ublaze. Nasuprot njima, mi je pospesujemo. Pa ne znamo nazalost. Stranci rade progresivno oporezivanje a mi ukidamo ispostave poreske uprave svuda u zemlji npr. Za glupost moras do regionalne ispostave ( ne moze online vec live samo).
 
Притом, Београд (упркос аутошовинистима) јесте метропола у сваком смислу те речи и један од можда 3,4 значајна града на читавом Балканском полуострву. По величини самој би био неки 12. или 13. град у читавој Европи (одмах испред Милана) а стицајем околности је културолошки сложенији и разноликији од већине, са везама са целим светом. Ево, није ме мрзело да по последњом извештају УН мапирам ово:

Pogledajte prilog 144729

На основу: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index и https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Serbian_regions_by_Human_Development_Index

Београд јесте метропола, и наставиће да привлачи људе и из окружења и из целог света што ће још дуго да оправдава улагање у некретнине. Суштина свих проблема је што има власт која не уме да води метрополу. Исти би хаос био да доведеш власника трафике да води Кока Колу (или власника печењаре ЕПС :) ) Но бесмислено је пљувати по њему и то називати неком критиком јер није ништа ни корисније ни конструктивније од људи који се лажу да је то град без проблема.

Сама цена некретнина јесте пренадувана, не зато што није вредно живети у Београду већ зато што људи улажу у некретнине будући да у ништа друго де факто не могу у овом неофеудалном систему. Исти случај као са Кином где КПК блокира народ од богаћења и зато су некретнине једина сигурност и једина могућа инвестиција што доводи до економског мехура. Код њих је кренуо да пуца, ако се не либерализује наша економија и створи снажно тржиште на коме обични људи могу да учествују десиће се исто и нама.

Sta tacno mapa poredi, HDI u Beogradu sa selom u Bugarskoj i Slavoniji?

Prema izvoru koje si naveo, HDI u Beogradu je 0.877.

Sofia: > 0.889
Zagreb: 0.908
Budimpesta: > 0.932
Bukurest: 0.943
Bratislava: 0.956
Varsava: > 0.931
Riga: 0.933
Vilnjus: 0.92
Lisabon: 0.901

Dakle, sve evropske prestonice osim Sarajeva, Skoplja, Podgorice, Tirane, Minska, Kijeva i Kisinjeva (ozbiljna konkurencija) imaju visi HDI od Beograda.

Evo ti definicija pa prosudi sam.

"A metropolis (/mɪˈtrɒpəlɪs/)[2] is a large city or conurbation which is a significant economic, political, and cultural center for a country or region, and an important hub for regional or international connections, commerce, and communications."

Dakle Beograd jeste metropola, a ko god tvrdi suprotno ne poznaje znacenje reci metropola.

Isti izvor navodi da je u SAD "metropola" svako mesto preko 50.000 stanovnika.

Koga zaista zanima rangiranje svetskih gradova po znacaju, postoji nesto sto se zove "world cities research". Beograd je u kategoriji beta-, od evropskih prestonica ispred Ljubljane, Rige, Vilnjusa, Tirane, Sarajeva, Skoplja, Podgorice, Minska i Kisinjeva (ponovo, teska konkurencija).

Srbija i Beograd bi mogli biti mnogo bolji uz vise truda i manje lozenja da smo najbolji. Ko za sebe misli da je poseban ili najbolji sam po sebi bez ikakvog truda, taj skoro sigurno nije ni poseban ni najbolji. Srbiji i Beogradu su najmanji problem oni koji konstatuju realno stanje i zele da ga poprave ("autosovinisti"), a problem su upravo oni koji nas loze da smo najbolji i rade protiv razvoja dok pune svoje dzepove ili istrajavaju u svojoj osrednjosti ("patriote").
 
Због оваквих аргумената је бесмислено уопште водити полемику, дословно шта год да се каже неко ће да измисли потпуно нови критеријум и помери стативе и драми. Да сутра добијемо метро нови критеријум би био колектори отпадних вода, након изградње истих би на ред дошло загађење ваздуха а онда што нема своју нуклеарку.

Stvarno sramota da gradjani traze nezagadjen vazduh i vode. Stvarno neverovatna bahatost obicnih ljudi.
 
Beta- gradovi su i Zeneva, Stutgart, Zagreb, Sofija, Mancester, San Diego. Ne znam kako je ta lista nekako negativna za Beograd.

Svakako da ne treba bezati od kritike i loziti se da smo najbolji, ali nemojmo se loziti ni da je svaka kritika samo razumno konstatovanje realnog stanja i 'zelja za popravkom'. U ljudskoj prirodi je da se pozitivna promena prihvati kao bogom dana a da se svaka negativna stanka prenaglasava. Ni to nije specificno za Srbiju.
 
Nije peoblem ne loziti se da smo najbolji jer je to cista zamena teza. Najveci problem je utuviti u glavu hejterima trava nije zelenija tamo negde i da prestanu da pljuju i po cemu treba i po cemu ne treba. Mnogo je konstruktivnije za neke stvari priznati da su dobre a kad je nesto lose stvari reći ej šta to radite. Na primer jednoobraznost naziva ulica i po formatu i po sustini je lose uradjeno u Beogradu, treba kolektori da se srede/naprave i slicno.

Svuda je tesko za kupovinu nekretnine i u New Yorku i u Cirihu pa i u Beogradu. Neoliberalni kapitalizam je takav moras jednostavno imati primanja iznad proseka i to znacajno iznad (5x) i to minimum 5 godina za redom da bi mogao u opste da razmisljas o nekretnini. Nema vise free lunch gde su drzavne firme “dodeljivale” stanove po tome ko je koliko podoban i po nekakvim ranglistama nego u kapitalizmu zapni 3 posla, uci nove tehnike, rizikuj u biznisu, rizikuj na berzi i odskoci x5 od proseka pa ce i biti nekretnine. Jedan mudrac je lepo rekao nesto u smislu nije nista skupo nego ti ne zaradjujes dovoljno.

Da li ce usporiti ili ne mislim da niko nema odgovor i da su to sve nagadjanja. Ja licno mislim da mora barem malo da uspori rast (jer ovo sto se desilo sa BW Rivijera, BW Nika, BW Perla nije normalno, kupuju ljudi kao da su u pitanju kruske) ali to niko ne zna za stvarno. Moguce je i da se nastavi vrtoglav rast. Ko ce ga znati.

Da se osvrnem i na famozno Mirijevo. Da bi cena dosla na 5.000 eura po m2 cene nekretnina u drugim delovima moraju da porastu jos 100%. Mirijevo ima tu srecu da ce to biti ukrstanje ne jedne vec dve linije metroa. Tako da ce sam metro da podigne vrednost nezavisno od globalnog rasta. Nece metro previse da utice ali neki % sigurno.

Ako uzmemo da u
- 2023. cene nekretnina porastu 15%
- 2024. cene nekretnina porastu 20%
- 2025. cene nekretnina porastu 15%
- 2026. cene nekretnina porastu 20%

Ako tada izgradnja stanice metroa bude u toku cene u Mirijevu ce biti drasticno vise nego danas. Zemun takodje.

Za sada mi deluje da idemo ka tome. Moguce je manje privremeno usporavanje naravno ali nekretnina se kupuje kad si finansijski spreman a ne da li je dip, spike, bull ili bear ;)
 
Ako uzmemo da u
- 2023. cene nekretnina porastu 15%
- 2024. cene nekretnina porastu 20%
- 2025. cene nekretnina porastu 15%
- 2026. cene nekretnina porastu 20%
Agent/stanodavac/preprodavac ili si skoro kupio stan pa ubedjujes sebe da se nisi zeznuo, sta god da si, promeni dilera molim te..
Skok cena stanova je totalno nerealan, 7 puta je veci od skoka plata za isto vreme, sa snaznim rastom kamatnih stopa koje su vec krenule, doci ce do pada traznje, koj ve uslediti padom cena, nece se one vratiti na nivo iz 2019,ali na neki srednji nivo iz sredine 2021 sigurno hoce..
Sa rastom kamatnih stopa, nemoguc je dalji rast, spekulanti i preprodavci izlaze sa trzista, takodje obicni ljudi koji su panicno dizali novac iz banaka/slamarica iz straha od inflacije i podsticali traznju,uskoro vise nece morati da brinu tako da i oni izlaze sa trzista, takodje neki koji su uzeli kredit za prvi stan nece moci da otplacuju rate koje ce skociti do sledeceg leta za 40,50%, mnogi koji su razmisljali o kreditu ce sada odustani, lanci laznih kes kupaca koji su dosli do para prodajom svojih nekretnina kreditnom kupcu ce takodje mnogo teze doci do prodaje i do kesa pa se i ti kes kupci smanjuju itd itd.. Traznja kako se razbuktala, tako ce se i ugasiti, cene mogu sad samo da stoje i uskoro da krenu dole..
Naravno uvek ce se naci neka bu**** da pokusa opet i da lupi cenu nadajuci se da jos ima sanse za dranje ovaca, ali nece moci da proda stan, stajace na oglasu uzalud...
Znam da se istina ne svidja agencijama i investitorima kojima su ovo bile zlatne 2ipo godine na stetu mladih porodica kojima je uprkos stednji i borbi stan sve dalje i dalje bio ali sve sto ima svoj pocetak ima i kraj, i sto visoko leti, nisko pada.. Ne ocekujem ogroman pad ali pada ce svakako biti, ono sto je poraslo 50%, pasce bar 20%..
 
Vrh