Šta je novo?

Cene nekretnina

Ok, nisam pazio na času, fer. Neka bude i tako, ali to i dalje ne objašnjava fenomen koji se dešava na globalu! Mislim da ovde niko ne spori da ima kriminala, verovatno procentualno više nego na drugim mestima.

Moje gledište je da je najsignifikantniji faktor za ovo što se dešava ekspanzivna monetarna politika, peglanje dugova i makroekonomije prosto! Demografija, pranje love, sekundarne stvari. To što je investitorima to došlo kao pozitivna eksternalija za biznis, kao i mafijašima u kešu kao podsticaj za bežanje iz keša (i ne samo njima, nego i poštenom svetu), kao i čuvenom agentu Peri da uzme svoju mrvicu, nije bitno za diskusiju. Da je neko dovoljno lud podigao kamate na 20% pre pandemije, ti isti puni opranog novca pomislili ne bi na beton. Bolje 3 gidine po 20% kamate, nego zjbancija i nesigurnost u građevini. ;)
 
Uvek je nesporazum oko toga sto se neki, cak i posle 100 komentara o OPRANOM novcu koji se pumpa u nekretnine, vracaju na nekakav model da ti dajes prljav novac investitoru u u kesu, pa tamo, pa vamo... Ne. Oni koji pominju opran novac, misle da se on prvo pere pa upumpava u nekretnine.

Kod nas u zemlji je skok krenuo 2 do 3 godine PRE kovida i skoka u celom svetu zbog inflacije. Misteriozno, skok se poklapa sa pocetkom gradnje jednog velikog projekta u Sava mali.
U svetu je skok, sa retkim izuzecima, poceo odmah po okoncanju SEKE. Kod nas je jos i kasnio.

Ako govorimo o vec opranom novcu onda nikakav odgovor nismo dobili. Zasto je odjednom kolicina opranog novca tako dramaticno uvecana? Gde su podaci o takvom skoku kriminalnog profita? Gde je taj novac bio ranije? Samo masemo rukom i govorimo ‘kriminal’ i to je sad neko objasnjenje.

Sa druge strane imamo i mnogo realnije objasnjenje, gde cene pocinju da rastu onda kada i bdp i zarade pocinju da rastu. Ne u istom procentu ali to je ona vec ponovljena prica da Srbin nakradije parkira visak u nekretnine, plus globalna situacijama sa nikad nizim kamatama.

Prljav novac koristi situaciju i povecanu traznju i kroz izgradnju dodatno pere pre, koje se potom delom slivaju u jos nekretnina i sve se zahuktava godinama. To mi ima daleko vise smisla od ‘setili se kriminalci da od 2016. kupuju opranim parama BNV stanove, plus vlast isprala narodu mozak narucenim tekstovima’.

Uostalom, ako sve pociva samo na prljavom novcu i to je neki perpetuum mobile gde oni i grade i kupuju, onda i nema neke nade, toga ce uvek biti. Sa druge strane, ako su cene ipak korelisane sa padom/rastom privrednih aktivnosti, onda je vrlo verovatno da je ta stagnacija/pad na pomolu.
 
Ja mislim da su im gospoda iz vlasti obecala neku debelu zaradu graditeljima Bg na H2O, pa je zato opran novac pumpan u nekretnine. A kako? Pa lepo, ako se neko od primoranih kupaca pobuni, posalju mu poresku. Kuc, kuc, odakle vam pare, imate 10000 anonimnih tiketa iz kladionice sa po 500 evra dobitka, pa vi ste bas vredan kladionicar, gospodine...
Evo ja sam upravo napravio malu analizu ko je kupio stanove u Rezidensu BG H2O . Znaci odete na katastar, upisete parcelu, izadju vam stanovi sa upisanim vlasnicima.
Pokusao sam da nadjem 30 imane i nasao sam 24 na netu, posto i mene je zanimalo ko su kupci.
Dakle nasao sam
1 vlasnik firme za rashladne uredjaje
2 gradjevinske firme kao pravna lica
1 gradjevinska firma iz CG
2 programera PR
2 osobe cijim se kucanjem imena pojavljuje firma iz inostranstva
3 osobe stranog imena za koje nisam nasao nista na netu
2 nasa tenisera za koje nikad nisam cuo
1 crnogorski fudbaler
1 vlasnik agencije za nekretnine
1 vlasnik firme za uvoz izvoz sa 100 000 000 godisnjeg prihoda
1 vlasnik konsultantske firme 25 000 000 prihoda godisnje
1 vlasnik konsultantske firme 11 000 000 prihoda godisnje prosecno
1 vlasnik trgovine na veliko zitaricama
1 politicar sa malih ekrana koji ima privatnu firmu
1 manje poznat glumac
1 menadzer u eagle hilsu
1 lik koji se kroz medije nesto dovodio u vezu nekih malverzacija
1 se vodi na BG H20

Ovakvi podaci idu u prilog moje tvrdnje da su kupci mahom vlasnici privatnih firmi kojima je pogodovalo stampanje novca i ubrzavanje ekonomske aktivnosti. Visak novca zavrsava u nekretninama.
 
Ne pociva SVE na prljavom novcu, ja licno mislim da je orkestrirano ulaganje krenulo 2016. Nisu se setili kriminalci, ja bih reko da su morali :) jer je njima uvek jeftinije da budu u milosti vlasti. I to je mozda pokrenulo lancanu reakciju. A posle su nas kovid i inflacija dokrajcili... Opet, sve je to moje nagadjanje. Ja jedino mislim da nismo tooooliiikoo napredovali, niti su nam plate (ni nominalno, ni realno) toliko vece da bi cene bile ovakve. Ima i postenih ljudi koji su ulozili u hype. Ima i onih koji su stvarno platili 10 evra espreso u kaficu u Crnoj Gori, jer su hteli da zive 'na nivO'. :)
 
U svetu je skok, sa retkim izuzecima, poceo odmah po okoncanju SEKE. Kod nas je jos i kasnio.

Ako govorimo o vec opranom novcu onda nikakav odgovor nismo dobili. Zasto je odjednom kolicina opranog novca tako dramaticno uvecana? Gde su podaci o takvom skoku kriminalnog profita? Gde je taj novac bio ranije? Samo masemo rukom i govorimo ‘kriminal’ i to je sad neko objasnjenje.

Sa druge strane imamo i mnogo realnije objasnjenje, gde cene pocinju da rastu onda kada i bdp i zarade pocinju da rastu. Ne u istom procentu ali to je ona vec ponovljena prica da Srbin nakradije parkira visak u nekretnine, plus globalna situacijama sa nikad nizim kamatama.

Prljav novac koristi situaciju i povecanu traznju i kroz izgradnju dodatno pere pre, koje se potom delom slivaju u jos nekretnina i sve se zahuktava godinama. To mi ima daleko vise smisla od ‘setili se kriminalci da od 2016. kupuju opranim parama BNV stanove, plus vlast isprala narodu mozak narucenim tekstovima’.

Uostalom, ako sve pociva samo na prljavom novcu i to je neki perpetuum mobile gde oni i grade i kupuju, onda i nema neke nade, toga ce uvek biti. Sa druge strane, ako su cene ipak korelisane sa padom/rastom privrednih aktivnosti, onda je vrlo verovatno da je ta stagnacija/pad na pomolu.

Ako stvarno hocete da dodjete do nekog razumevanja i zakljucka, ne mozete se non-stop vrteti u krug, otvarati non-stop ista pitanja, ignorisati odgovore i juriti sopstveni rep.

Poslednje pitanje je bilo kako se to novac pere kupovinom nekretnina. Odgovor je da se nuzno ne pere na taj nacin nego da se u nekretnine mozda parkira nelegalno stecen novac, uz objasnjenje kako to zapravo moze uticati na traznju i cene vise nego na ponudu (sto je bila kontrateza).

Nelegalno stecan novac nije nuzno od narkotika, ne radi se nuzno o stereotipnim gangsterima iz filmova, i ne nosi se nuzno u kesama ili koferima. Zaista se ne bih dalje upustao u spekulacije, valjda znate gde zivite i, ako nista drugo, citate u novinama jos nesto osim koliko su navodno porasle cene na Vracaru, "mestu Grbavica u okolini Novog Sada" (sic!) i Bulevaru Nemanjica u Nisu u prethodnih mesec dana.

Takodje ako hocete da dodjete do nekog razumevanja i zakljucka, nema smisla da se traze objasnjenja i podaci, a da se onda opet regresira na nivo "to je ona vec stara prica da Srbin" i sl. O (skoro) svemu postoje podaci, manite se praznih prica iz novina.

Da li su cene takodje ili prvenstveno pod uticajem monetarne ekspanzije to valjda niko ne spori i ne razumem potrebu za ponovnim objasnjavanjem. Ali bilo bi fer da prestanemo da se pravimo ludi odakle to nelegalan novac i kako on uopste utice. Nista drugo.

Takvi projekti kao što je Beograd na vodi svugdje u svetu postoje. Kod nas je prvo bio Porto Montenegro u Tivtu, pa Luštica bay, pa Porto Novi.
I znate koja je zakonitost u pogledu cijena u tim kompleksima?
Stalan i konstantan rast.
U početku su svi mislili da je 2.500 - 3.000 € za stan u kasarni u Tivtu suludo, a danas se prodaje za preko 5.000 €.
Porto Novi pogotovo. Kasarna u nekom Kumboru, danas ide i preko 10.000 € po M2.
Nije to nikakvo pranje novca. Neće Mank, Rotšildi, Azerbejdžanci i Šeici iz Arabije prati novac na Balkanu, već jednostavno hoće da diverzifikuju svoje bogatstvo svuda po svjetu. Tačno je da će se dijelovi vlasti u našim banana državama u tome ovajditi i obogatiti, ali to i dalje ne znači da kriminal podiže cijene.
Mislili vi šta hoćete, ali te visoke cijene u tim kompleksima znače da je ovdje poželjno za ulagače (vlast čini sve što oni zatraže), što je jedna vrsta pozitivnog ekonomskog pokazatelja. Pogotovo za cijene nekretnina u budućnosti.

Nema nikakvih "Mankova", Rotsilda, Azerjbedzanaca i seika iz Arabije, bar ne u Beogradu, radi se pretezno o lokalnim kupcima. (Da ne ulazimo bas i u to kako se u Azerbejdzanu ili Saudijskoj Arabiji dolazi do velikih para, ili na kraju dana bilo gde, i da oni tek imaju potrebu za pranjem i parkiranjem prljavog kapitala. Samo ne u Beograd.)

Takodje ako te zanima koliko moze da padne cena luksuza idi pogledaj npr. cene u Dubaiju pre 15 godina i danas, i za koliko se tada prodavao kvadrat u Burj Khalifi a za koliko se prodaje danas. Pa ces mozda videti i da nerealan rast nije nikakav pokazatelj za nastavak nerealnog rasta, vec je pre pokazatelj za pad.

Evo ja sam upravo napravio malu analizu ko je kupio stanove u Rezidensu BG H2O . Znaci odete na katastar, upisete parcelu, izadju vam stanovi sa upisanim vlasnicima.
Pokusao sam da nadjem 30 imane i nasao sam 24 na netu, posto i mene je zanimalo ko su kupci.
Dakle nasao sam
1 vlasnik firme za rashladne uredjaje
2 gradjevinske firme kao pravna lica
1 gradjevinska firma iz CG
2 programera PR
2 osobe cijim se kucanjem imena pojavljuje firma iz inostranstva
3 osobe stranog imena za koje nisam nasao nista na netu
2 nasa tenisera za koje nikad nisam cuo
1 crnogorski fudbaler
1 vlasnik agencije za nekretnine
1 vlasnik firme za uvoz izvoz sa 100 000 000 godisnjeg prihoda
1 vlasnik konsultantske firme 25 000 000 prihoda godisnje
1 vlasnik konsultantske firme 11 000 000 prihoda godisnje prosecno
1 vlasnik trgovine na veliko zitaricama
1 politicar sa malih ekrana koji ima privatnu firmu
1 manje poznat glumac
1 menadzer u eagle hilsu
1 lik koji se kroz medije nesto dovodio u vezu nekih malverzacija
1 se vodi na BG H20

Ovakvi podaci idu u prilog moje tvrdnje da su kupci mahom vlasnici privatnih firmi kojima je pogodovalo stampanje novca i ubrzavanje ekonomske aktivnosti. Visak novca zavrsava u nekretninama.

Da, ali ima tu jos svasta da se vidi. A ko je dovoljno pametan njegovo ime neces ni naci (jer se stan mozda i ne vodi na njega).
 
@gamblerNBG Po ovome sto sam okacio se vidi da plate uopste nisu bitne jer taj deo ljudi ne kupuje stanove od 300 000e svakako. Postoji ocigledno deo drustva koji je odvojen.
Mislim da koju god zgradu sa stanovima od 200 000+ evra potrazimo na katastru izaci ce ista struktura kupaca. Dakle privatnici. Sto se i poklapa sa onim sto znam i iz mog okruzenja ko je kupio stan.
Privatne firme jesu napredovale jer su 2000ih sve uglavnom bile mlade zbog promene sistema. Tj svakako ima vise novca, samo sto nije rasporedjen medju svima, nego se gomila kod pojedinaca.
 
Evo ja sam upravo napravio malu analizu ko je kupio stanove u Rezidensu BG H2O . Znaci odete na katastar, upisete parcelu, izadju vam stanovi sa upisanim vlasnicima.
Pokusao sam da nadjem 30 imane i nasao sam 24 na netu, posto i mene je zanimalo ko su kupci.
Dakle nasao sam
1 vlasnik firme za rashladne uredjaje
2 gradjevinske firme kao pravna lica
1 gradjevinska firma iz CG
2 programera PR
2 osobe cijim se kucanjem imena pojavljuje firma iz inostranstva
3 osobe stranog imena za koje nisam nasao nista na netu
2 nasa tenisera za koje nikad nisam cuo
1 crnogorski fudbaler
1 vlasnik agencije za nekretnine
1 vlasnik firme za uvoz izvoz sa 100 000 000 godisnjeg prihoda
1 vlasnik konsultantske firme 25 000 000 prihoda godisnje
1 vlasnik konsultantske firme 11 000 000 prihoda godisnje prosecno
1 vlasnik trgovine na veliko zitaricama
1 politicar sa malih ekrana koji ima privatnu firmu
1 manje poznat glumac
1 menadzer u eagle hilsu
1 lik koji se kroz medije nesto dovodio u vezu nekih malverzacija
1 se vodi na BG H20

Ovakvi podaci idu u prilog moje tvrdnje da su kupci mahom vlasnici privatnih firmi kojima je pogodovalo stampanje novca i ubrzavanje ekonomske aktivnosti. Visak novca zavrsava u nekretninama.
Novac ulazi kroz su-investiranje u BGH2O i vraća se uvećan kroz povrat , kupuje ko mora i po neko ko se primio na solitercine…kao vlasnik firme ako dobiješ specijalnu pozivnicu da ti neko od menadžera iz Eagle Hills-a prezentuje projekat šta radiš, spalis papir… ? ne pere se novac tako banalno davanjem kesa investitoru, to možda radi vlasnik par mesara kome malo preteklo i investira u stanove, i taj deo ne smemo zanemariti… nema potrebe da idealizujemo ovu našu prciju
 
Svakako ne mozemo znati ko je i da li je dobio pozivnicu.
Napprno mi je da ceprkam za neku drugu novogradnju, npr. sky line, verovatno ce struktura kupaca biti ista, a ne verujem da su iz sky line-a delili pozivnice.
Ako neko ima vremena neka ceprka pa neka objavi.
 
Da, ali ima tu jos svasta da se vidi. A ko je dovoljno pametan njegovo ime neces ni naci (jer se stan mozda i ne vodi na njega).
Pa ima i toga, ali to opet ne mozemo znati. Cinjenica je da je od uzorka 20% inostranstvo, sumnjivo 5%, 20% ne znamo ko su, ostali imaju firme koje deluju legalno, ali opet uvek se moze nagadjati da su i firme fingirane i sluze malverzacijama. To opet ne mozemo utvrditi.
 
Uglavnom, stanovi su prodati. Bilo je dosta postova da se to sve i ne proda nego zvrji prazno, a investitori radi cijena "doziraju" ponudu/prodaju kada im treba i kako im odgovara.
 
Hajde ozbiljnije da odgovorim. U suštini ono što pominjem od početka. Postoje dve teške opcije.

Prva je da nastave da štampaju dok se dugovi ne obezvrede i posle toga da uvedu neki novi monetarni sistem. Ili slično tome da u nekom povoljnom trenutku uspore štampanje i dovedu sistem u neko normalno stanje, što mi ne izgleda izvodljivo. Izgleda mi realnije da dođe do neke jako visoke inflacije, možda i hiperinflacije, pa posle toga da svi budu srećni zbog uvođenja nekog novog monetarnog sistema koji će pružiti stabilnost.
Ovo bi bilo jako lepo za njih, u fazonu puj pike ne vaze nasi dugovi, salili smo se.
Ali ima jedan malecni problem, ko ce posle da veruje tom njihovom novom monetarnom sistemu.
Kao i nas dinar, do danas se nije oporavio od gubitka poverenja iz 90-ih.

Znaci ako ne zaustave inflaciju, tj ne podizu kamatne stope dok je ne zauzdaju, unistice poverenje u $/E, sto je legitimna opcija, ali veoma skupa za njih. U pravu si da je skupa i druga opcija, ali mislim da umanjujes posledice ovog sibicarenja iz opcije 1.
 
Jel imas ti neke zvanicne brojke da potkrepis ove tvrdnje i neke pouzdane izvore?
Reportaza RTSa i razgovor sa agentom nekretnina u Solunu nije izvor.

O tome, kada je sta pocelo i kako je bilo pre, vec mi je glupo da repost-ujem ove informacije, ali je ocigledno neophodno periodicno ponavljati, jer ti i kolege imate agendu da nas ubedite (bez cinjenica) suprotno.

Ako cene ne pocnu drasticno padati u ovakvim makroekonomskim uslovima u narednim mesecima, ocigledno je da ih gura na gore pranje novca.

Naravno, evo čekam mejl od Borisa Tadića i Miki Mausa (pošto su ti to realniji izvori) pa ćeš imati crno na belo koliko smo kupili stanova u Grčkoj i Trstu i koliko je tačno od opranih para pa ti odmah javljam...mislim da se ne mučim i idem do Grčke i Italije i zamolim lepo njihove katastre da mi daju podatke
U EU se godišnje opere preko 250 milijardi evra ako nisi znao, tvoji izvori ne spominju ništa o tome...a tek koliko se opere u hrvatskoj, i to isto ne znaš!

Ti i tvoje kolege mislite da ćete veštim i lukavim PONAVLJANJEM ovakvih glupih pričica i laži ubediti članove foruma da smo mi toliko pokvaren narod i loša država.
NEĆE vam uspeti ta agenda sigurno, hvatate na socijalne emocije!
Mislim da sve više ljudi shvata taj pristup!

Takvi projekti kao što je Beograd na vodi svugdje u svetu postoje. Kod nas je prvo bio Porto Montenegro u Tivtu, pa Luštica bay, pa Porto Novi.
I znate koja je zakonitost u pogledu cijena u tim kompleksima?
Stalan i konstantan rast.
U početku su svi mislili da je 2.500 - 3.000 € za stan u kasarni u Tivtu suludo, a danas se prodaje za preko 5.000 €.
Porto Novi pogotovo. Kasarna u nekom Kumboru, danas ide i preko 10.000 € po M2.
Nije to nikakvo pranje novca. Neće Mank, Rotšildi, Azerbejdžanci i Šeici iz Arabije prati novac na Balkanu, već jednostavno hoće da diverzifikuju svoje bogatstvo svuda po svjetu. Tačno je da će se dijelovi vlasti u našim banana državama u tome ovajditi i obogatiti, ali to i dalje ne znači da kriminal podiže cijene.
Mislili vi šta hoćete, ali te visoke cijene u tim kompleksima znače da je ovdje poželjno za ulagače (vlast čini sve što oni zatraže), što je jedna vrsta pozitivnog ekonomskog pokazatelja. Pogotovo za cijene nekretnina u budućnosti.

Jel ovo Tin-Tin znači da se Mank i ostala pomenuta družina udružila sa domaćim peračima novca i da zbog toga cene idu samo na gore!?

Evo ja sam upravo napravio malu analizu ko je kupio stanove u Rezidensu BG H2O . Znaci odete na katastar, upisete parcelu, izadju vam stanovi sa upisanim vlasnicima.
Pokusao sam da nadjem 30 imane i nasao sam 24 na netu, posto i mene je zanimalo ko su kupci.
Dakle nasao sam
1 vlasnik firme za rashladne uredjaje
2 gradjevinske firme kao pravna lica
1 gradjevinska firma iz CG
2 programera PR
2 osobe cijim se kucanjem imena pojavljuje firma iz inostranstva
3 osobe stranog imena za koje nisam nasao nista na netu
2 nasa tenisera za koje nikad nisam cuo
1 crnogorski fudbaler
1 vlasnik agencije za nekretnine
1 vlasnik firme za uvoz izvoz sa 100 000 000 godisnjeg prihoda
1 vlasnik konsultantske firme 25 000 000 prihoda godisnje
1 vlasnik konsultantske firme 11 000 000 prihoda godisnje prosecno
1 vlasnik trgovine na veliko zitaricama
1 politicar sa malih ekrana koji ima privatnu firmu
1 manje poznat glumac
1 menadzer u eagle hilsu
1 lik koji se kroz medije nesto dovodio u vezu nekih malverzacija
1 se vodi na BG H20

Ovakvi podaci idu u prilog moje tvrdnje da su kupci mahom vlasnici privatnih firmi kojima je pogodovalo stampanje novca i ubrzavanje ekonomske aktivnosti. Visak novca zavrsava u nekretninama.

Shade je Tin-Tin-u oborio celu konstrukciju sa ovim malim istraživanjem.
Biće interesantno da li će Tin-Tin na ovo nešto razložno i pametno reći, odnosno kako će izvrdati i zaključiti njegovom starom mantrom "ako cene ne padnu u pitanju je sigurno pranje novca"...svi smo se unervozili isčekujući odgovor!
 
Evo ja sam upravo napravio malu analizu ko je kupio stanove u Rezidensu BG H2O . Znaci odete na katastar, upisete parcelu, izadju vam stanovi sa upisanim vlasnicima.
Pokusao sam da nadjem 30 imane i nasao sam 24 na netu, posto i mene je zanimalo ko su kupci.
Dakle nasao sam
1 vlasnik firme za rashladne uredjaje
2 gradjevinske firme kao pravna lica
1 gradjevinska firma iz CG
2 programera PR
2 osobe cijim se kucanjem imena pojavljuje firma iz inostranstva
3 osobe stranog imena za koje nisam nasao nista na netu
2 nasa tenisera za koje nikad nisam cuo
1 crnogorski fudbaler
1 vlasnik agencije za nekretnine
1 vlasnik firme za uvoz izvoz sa 100 000 000 godisnjeg prihoda
1 vlasnik konsultantske firme 25 000 000 prihoda godisnje
1 vlasnik konsultantske firme 11 000 000 prihoda godisnje prosecno
1 vlasnik trgovine na veliko zitaricama
1 politicar sa malih ekrana koji ima privatnu firmu
1 manje poznat glumac
1 menadzer u eagle hilsu
1 lik koji se kroz medije nesto dovodio u vezu nekih malverzacija
1 se vodi na BG H20

Ovakvi podaci idu u prilog moje tvrdnje da su kupci mahom vlasnici privatnih firmi kojima je pogodovalo stampanje novca i ubrzavanje ekonomske aktivnosti. Visak novca zavrsava u nekretninama.
Dobar komšiluk. Fale samo onaj mesar i limar.
 
Taj tvoj mini istrazivacki projekat kupaca bgh20 je na smesnom uzorku. Od par hiljada prodatih stanova tamo ti si nasao 25 ciji su vlasnici poznati na guglu i "dokazao" pre svega sebi ono sto bi ti zeleo da je tacno.
 
Taj tvoj mini istrazivacki projekat kupaca bgh20 je na smesnom uzorku. Od par hiljada prodatih stanova tamo ti si nasao 25 ciji su vlasnici poznati na guglu i "dokazao" pre svega sebi ono sto bi ti zeleo da je tacno.
Podaci govore vrlo nedvosmisleno. Izvini sto nemam vremena da ispitam 1000 kupaca. Nasumicno sam kliktao na 30 stanova u zgradi. Sada ne valjaju ni podaci katastra koliko vidim. Ali zato su neke tvrdnje koje se pricaju po kafanama, tipa "ne bih ni dzabe kupio stan tamo jer necu da mi komsije budu estradni sljam, lopovi i olosi", vrlo relevantne i logicne.
Ali jasno mi je da kada neko nece da prihvati nesto sto je cinjenica, njemu se ne vredi objasnjavati. Ima tu i sumnjivih osoba, ali daleko da je sve neka muljaza.
Ne branim ja ovde taj projekat, nego sam ga uzeo kao najveci trn u oku naroda.
 
A Ja da pitam kakve veze ima BNV sa cenama u Beogradu pa i Srbiji? Da vidimo logiku "bnv i vucic digli cene":

1. Svi kupuju stanove u BNV, diže se cena u BNV ali niko ne kupuje u ostalim projektima. Logično je da cena ostalih projekata pada umesto da raste ili investitori rade u minusu?
2. Niko ne kupuje u BNV (sem kriminalaca) pa kupuju u ostalim projektima čime dižu cenu ostalih projekata. Kakve veze onda ima BNV? Znači ipak sirotinja diže cene?
 
Evo ja sam upravo napravio malu analizu ko je kupio stanove u Rezidensu BG H2O . Znaci odete na katastar, upisete parcelu, izadju vam stanovi sa upisanim vlasnicima.
Pokusao sam da nadjem 30 imane i nasao sam 24 na netu, posto i mene je zanimalo ko su kupci.
Dakle nasao sam
1 vlasnik firme za rashladne uredjaje
2 gradjevinske firme kao pravna lica
1 gradjevinska firma iz CG
2 programera PR
2 osobe cijim se kucanjem imena pojavljuje firma iz inostranstva
3 osobe stranog imena za koje nisam nasao nista na netu
2 nasa tenisera za koje nikad nisam cuo
1 crnogorski fudbaler
1 vlasnik agencije za nekretnine
1 vlasnik firme za uvoz izvoz sa 100 000 000 godisnjeg prihoda
1 vlasnik konsultantske firme 25 000 000 prihoda godisnje
1 vlasnik konsultantske firme 11 000 000 prihoda godisnje prosecno
1 vlasnik trgovine na veliko zitaricama
1 politicar sa malih ekrana koji ima privatnu firmu
1 manje poznat glumac
1 menadzer u eagle hilsu
1 lik koji se kroz medije nesto dovodio u vezu nekih malverzacija
1 se vodi na BG H20

Ovakvi podaci idu u prilog moje tvrdnje da su kupci mahom vlasnici privatnih firmi kojima je pogodovalo stampanje novca i ubrzavanje ekonomske aktivnosti. Visak novca zavrsava u nekretninama.
Sinisa je jako ljut sto si ovo uradio. Trebalo je samo da kazes "Ako postoji nešto što nije u skladu sa zakonom, izvolite, imate nadležne organe, podnesite papire..."
 
Evo nije me mrzelo, (a i zbog sebe sam radio analizu), da izvucem strukturu kupaca za prestizan objekat u Kneza Milosa. Ovoga puta nije mali uzorak.
Struktura je prilicno precizno utvrdjena, imena i prezimena su cesto unikatna i jedinstvena, cesto sa dva prezimena.
Svi stanovi su prodati. 134 STANA
35 su nepoznati, tj. imena su suvise tipicna i ima ih mnogo da je nemoguce utvrditi ko je. Ali se javljaju razni sa raznim firmama.
Jedna velika Makedonska firma se vodi kao kupac cak 16 stanova
Sledeca ima 5 stanova
Jedna ima 3 stana
I ima 6-7 ljudi sa 2 stana u kompleksu
6 stranaca
Ostala struktura se vidi na slikama, ima slovnih gresaka.
Citajte pa onda interpretirajte po svome
1.jpg
2.jpg
2a.jpg
 
Ma klasika 1% ljudi koji imaju kapital na ovaj ili na onaj nacin. Ovo ce biti zanimljivo videti za Kulu Beograd :)
 
Evo nije me mrzelo, (a i zbog sebe sam radio analizu), da izvucem strukturu kupaca za prestizan objekat u Kneza Milosa. Ovoga puta nije mali uzorak.
Struktura je prilicno precizno utvrdjena, imena i prezimena su cesto unikatna i jedinstvena, cesto sa dva prezimena.
Svi stanovi su prodati. 134 STANA
35 su nepoznati, tj. imena su suvise tipicna i ima ih mnogo da je nemoguce utvrditi ko je. Ali se javljaju razni sa raznim firmama.
Jedna velika Makedonska firma se vodi kao kupac cak 16 stanova
Sledeca ima 5 stanova
Jedna ima 3 stana
I ima 6-7 ljudi sa 2 stana u kompleksu
6 stranaca
Ostala struktura se vidi na slikama, ima slovnih gresaka.
Citajte pa onda interpretirajte po svome
Pogledajte prilog 143012Pogledajte prilog 143013Pogledajte prilog 143014
Svi stanovi su prodati u kompleksu gdje se prodavalo za 5.000 €\m2.
 
Nije bio 5000e vec oko 3000e pa naviše. Ne znam šta je čudno. Postoje ljudi koji imaju para i koji ne žele raspale starogradnje ili loše novogradnje. Evo pre neki dan ja u banci čekam da uplatim moju crkavicu od pazara, vidim one šalteruše se nešto uzbudile, sve se skupile kod jednog klijenta i smeškaju se. Pridjem šalteru čekam da me neko usluži ma jok, sve i dalje tamo, uglavnom načuh da lik kupuje vilu u Grčkoj za milion evra ali ima problem sa prebačajem novca jer hoće da izbegne tamošnji porez tako nešto. I one jadne sve se polomiše da pomognu. Eto ne kupuju svi sa parama u BNV, al ko zna možda ima i stan tamo.
 
Evo ja sam upravo napravio malu analizu ko je kupio stanove u Rezidensu BG H2O . Znaci odete na katastar, upisete parcelu, izadju vam stanovi sa upisanim vlasnicima.
Pokusao sam da nadjem 30 imane i nasao sam 24 na netu, posto i mene je zanimalo ko su kupci.
Dakle nasao sam
1 vlasnik firme za rashladne uredjaje
2 gradjevinske firme kao pravna lica
1 gradjevinska firma iz CG
2 programera PR
2 osobe cijim se kucanjem imena pojavljuje firma iz inostranstva
3 osobe stranog imena za koje nisam nasao nista na netu
2 nasa tenisera za koje nikad nisam cuo
1 crnogorski fudbaler
1 vlasnik agencije za nekretnine
1 vlasnik firme za uvoz izvoz sa 100 000 000 godisnjeg prihoda
1 vlasnik konsultantske firme 25 000 000 prihoda godisnje
1 vlasnik konsultantske firme 11 000 000 prihoda godisnje prosecno
1 vlasnik trgovine na veliko zitaricama
1 politicar sa malih ekrana koji ima privatnu firmu
1 manje poznat glumac
1 menadzer u eagle hilsu
1 lik koji se kroz medije nesto dovodio u vezu nekih malverzacija
1 se vodi na BG H20

Ovakvi podaci idu u prilog moje tvrdnje da su kupci mahom vlasnici privatnih firmi kojima je pogodovalo stampanje novca i ubrzavanje ekonomske aktivnosti. Visak novca zavrsava u nekretninama.

Da predpostavimo da su podaci tacni, verodostojni i da je uzorak ispravan:

Ko je ocekivao da ce videti ime Malog ili Mihajloviceve ili nekog treceg iz ekipe je vrlo naivan.

Ili mozda privatnici, ako je neko ocekivao da ce im u delatnosti/nazivu pisati uvoz-izvoz narkotika ili pranje novca kroz gradjevinske radove od drzavnih kredita, ili mozda doo sa osnovackim kapitalom od strane Ltd sa Kajmanskih ostrva i sl., nema osecaj za realnost.

Covek izvrsi krivicno delo i onda se potpise da je to uradio.

Organizacija od 700 hiljada clanova - mozes da biras imena i privatnike, do mile volje.
Ista, ima i resurse ljudske, finansijske i regulativne da podrzi sve to.
 
Naravno, evo čekam mejl od Borisa Tadića i Miki Mausa (pošto su ti to realniji izvori) pa ćeš imati crno na belo koliko smo kupili stanova u Grčkoj i Trstu i koliko je tačno od opranih para pa ti odmah javljam...mislim da se ne mučim i idem do Grčke i Italije i zamolim lepo njihove katastre da mi daju podatke
U EU se godišnje opere preko 250 milijardi evra ako nisi znao, tvoji izvori ne spominju ništa o tome...a tek koliko se opere u hrvatskoj, i to isto ne znaš!

Ti i tvoje kolege mislite da ćete veštim i lukavim PONAVLJANJEM ovakvih glupih pričica i laži ubediti članove foruma da smo mi toliko pokvaren narod i loša država.
NEĆE vam uspeti ta agenda sigurno, hvatate na socijalne emocije!
Mislim da sve više ljudi shvata taj pristup!



Jel ovo Tin-Tin znači da se Mank i ostala pomenuta družina udružila sa domaćim peračima novca i da zbog toga cene idu samo na gore!?



Shade je Tin-Tin-u oborio celu konstrukciju sa ovim malim istraživanjem.
Biće interesantno da li će Tin-Tin na ovo nešto razložno i pametno reći, odnosno kako će izvrdati i zaključiti njegovom starom mantrom "ako cene ne padnu u pitanju je sigurno pranje novca"...svi smo se unervozili isčekujući odgovor!

Zasto si emotivan?
Svo to ruzno pisanje.
Nema potrebe za tim.

Zasto te pogodilo sto sam ti trazio izvore, da podignemo tvoje tvrdnje na ozbiljniji nivo?

Moji izvori su svetski priznate institucije sa svetski i naucno priznatim metodologijama.
A tvoji (vasi)?

Lepo je videti da sam pogodio u centar problema, pa ste angazovali sve sto imate kako bi dali neki odgovor, jer alternative u buducnosti nisu svetle:

1) ili cene padaju
2) ako se to ne desi, onda isplivava na videlo korupcija...
 
Da predpostavimo da su podaci tacni, verodostojni i da je uzorak ispravan:

Ko je ocekivao da ce videti ime Malog ili Mihajloviceve ili nekog treceg iz ekipe je vrlo naivan.

Ili mozda privatnici, ako je neko ocekivao da ce im u delatnosti/nazivu pisati uvoz-izvoz narkotika ili pranje novca kroz gradjevinske radove od drzavnih kredita, ili mozda doo sa osnovackim kapitalom od strane Ltd sa Kajmanskih ostrva i sl., nema osecaj za realnost.

Covek izvrsi krivicno delo i onda se potpise da je to uradio.

Organizacija od 700 hiljada clanova - mozes da biras imena i privatnike, do mile volje.
Ista, ima i resurse ljudske, finansijske i regulativne da podrzi sve to.
Znaci vracamo se na nivo spekulacije i nekog licnog uverenja. Naravno da ima i skrivenih pravih kupaca. Ako ti tu nije tacan uzorak, imas i analizu svih stanova projekta koji nije Beograd na vodi, struktura je slicna.
 
Vrh