Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo je prosto nevjerovatno što pojedini pišu ovdje. Da stane gradnja, prestane doseljavanje u Beograd... Sad mi je jasno zašto AV i SNS pobjedjuju na izborima. Jer su im protivnici najblaže rečeno čudni i dezorjentisani. Zaustavljati u 21 vijeku interna seljenja u okviru jedne Države argumentacijom "ja sam prvi došao" je na nivou razmišljanja vlasti u Njemačkoj u drugoj polovini 30-ih godina prošlog vijeka.
Kad bi stala gradnja, evo vam samo nekih posljedica:
1) Opština gubi prihode od dozvola;
2) Država gubi prihode od poreza na promet;
3) Opština gubi prihode od god.poreza na imovinu;
4) Gradj.sektor propada;
5) Gradjevinci ostaju bez posla;
6) Notarima i advokatima pada posao (i prihodi Države);
7) Nema proizvodnje i prodaje namještaja;
8) Brojne zanatlije i majstori ostaju bez prihoda;
9) Ciglane, betonjerke, proizvodjači pločica propadaju;
10) Skače cijena kirije;
11) Skače cijena starogradnje;
12) Bankarski sektor ulazi u krizu i probleme sa domino efektom na privredu i gradjane;
13) Pada BDP i indirektno životni standard svih nas pa i onih koji priželjkuju "da gradnja stane";

...Ali evo da prodjem i kroz vase tacke.

1-3 fiskalna politika ima razne nacine preraspodele. Npr. Jedna od opcija je progresivno oporezivanje druge, trece....pete...nekretnine

4. Gradjevinski sektor je preziveo period 2009.-2015. Od 2016. (6 godina) je pod ekstremnim podsticajem drzave ima ekstra profite (na i u normalnim uslovima jednu od najvecih marzi prema drugim industrijama). Ne brinem za gradjevinare.

5. Da nazalost, gradjevinski radnici ce morati da se vrate u Tursku i Pakistan

6. Notari su u povlascenom polozaju i po transkaciji naplacuju iznose neuporedivo vece u odnosu na isti nivo kvalifikacije, rizika, iskustva u drugim industrijama.

7. Vrednost za ovo drustvo proizvodjaci namestaja mogu da stvore samo ako ga izvezu.

8. Moguce. Zato sluze socijalna davanja gde na transparentan nacin drzava usmerava sredstva ugrozenima, a ne zaduzivanjem kod Kineza, kradjom dela i usmeravanjem u nekretnine.
Prekvalifikacija za poslove koje stvaraju novu vrednost ovoj zemlji je opcija, a i za te osobe u dugom roku odrziva.

9. Isti treba da se preusmere na druge privredne delatnosti za kojima postoji traznja, a ne da se angazuju u izgradnji stanova gde nema u zemlji novostvorene vrednosti.

10. Ne skace cena kirije, jer ne postoje manipulativne kampanje stvaranja iluzije o trzistu nekretnina.

11. Ne skace cena starogradnje jer se ne stite oni koji prave stanove vec se pusta u promet 1,3 miliona stambenih objekata ciji promet zabranjen 2018. Isto kao pod tackom 10. nema vise manipulativnih prodajno/marketinskih kampanja dizanja cena.

12. Ne propada bankarski sektor jer banke imaju i druge linije prihoda, a i obezbedjene su kolateralima i prethodnim analizama rizika.

13. BDP od gradjevine je iluzija. Model za izbegavati. Informisite se malo.
Koristi se kod neprosvecenog naroda kao politicka demagogija u okviru populistickih samo-hvalospeva.
 
opstina, drzava, opstina, gradj. sektor, notari, advokati, bankarski sektor.. lepo si pobrojao kome pada posao ako stane zidanje.. dodaj i "neidentifikovane" izvore kapitala..
umesto sto je sistem napravljen za ovu ekipu koju si pobrajao, zasto se ne pravi da mladi ljudi mogu se osamostale prvo a onda i zasnuju porodicu? mislis da bi svi bezali u inostranstvo? i koja je drzava bolja za zivot i ima bolju perspektivu?
Ako se zaustavi izgradnja i 'propadnu investitori' onda ce dosta lakse biti mladim ljudima da se osamostale i zansuju porodicu?
 
Činjenica je da je po ekonomiju veća šteta ono što bi se desilo stopiranjem svega, svako ko tvrdi suprotno, direktno se diskredituje iz svake ozbiljne rasprave! Čuvena sentenca iz The Big Short, tačna je svuda, a i konkretno u slučaju USA i subprime krize iz 2008! "Every one percent unemployment goes up, 40,000 people die." Sve to po meni ipak ne opravdava poteze CB i ovakve intervencije, direktno utiču na one koji imaju benefite/plaćaju celu igranku! Jednostavno moraju da izaberu zlo i za sada im je kurs stabilan, ne vidimo ni pik inflacije!

Na mnogo načina sve ovo što se dešava je loše, a najznačajnije po demografiju, gomila mladih ljudi koji prosto nemaju šanse za fer start i u startu su prinuđeni da smanjuju potencijalan broj dece u planiranju porodice! Paradoksalno, čak ni ta demografija koja sad i u BG stagnira nije ozbiljniji faktor u kreiranju cena. Jednostavno, kako se kapital sve više KONCENTRIŠE, biće sve više onih koji će izabrati beton kao čuvara vrednosti u ovakvom makrookruženju! Da li ih treba kriviti? Ja lično nikad nisam video toliko naših ljudi spolja koji su u poslednje dve godine investirali toliki kapital ovde, 2 primera i kvantifikovanje ne smem ni da pomenem bukvalno!

Da, evidentno se smanjuje povrat investicije od tog betona, tj potrebno je negde i preko 30 godina za to (porezi, renoviranje), ali ima upotrebnu vrednost, fizički je opipljivo i baš zbog te koncentracije kapitala kod manjeg broja ljudi sa više imovine, biće traženo sve više i tako razmišlja 90%+ Balkanaca! Na kraju, kad već pričam o demografiji, nije ona samo natalitet/mortalitet! Ko kaže da će ovde za 100 godina Srbi biti većinski narod? Za mene lično tužno, ali realno razmišljanje!

Postoji način da se tako nešto zauzda fiskalnom politikom progresivnim porezima, ali to državi nije u interesu zbog smanjene naplate i naravno zastoja cele industrije!

@Bender Rodriguez

Pominješ 80% dobrih ekonomista i 20% onih kao loših. 20% samo dobije formalno makroekonomsko obrazovanje, a u stvari, samo je 0.000001% onih koji su u mogućnosti da utiču na makroekonomske tokove, monetarne politike i sl! Pa i ova domaćica, presvučena radikalka, posednuta u NBS, samo je najobičnija ikebana, radi šta joj se kaže, tako je to u kolonijama! Ne moraš vojno poraziti nekoga, dovoljno je da imaš kontrolu emisije novca. Prema tome, na ekonomiste u preko 99% slučajeva možeš da gledaš kao na radnike u MAXI-u npr, vezuju konja gde im gazda kaže, rade šta im se kaže!
 
Za demografiju je bitniji položaj i uloga žene u porodici i društvu od veličine stana u koji se živi. Emancipacija žene, karijera žene i "ravnopravnost" gdje može i gdje ne može, ubijaju natalitet. Dovoljno je samo vidjeti premijerku Srbije kao parodiju i sprdnju na "modernu ženu 21 vijeka".
Naši djedovi i babe, pradjedovi i prababe, su imali više djece od nas, a živjeli su u bijedi, ratovima, neimaštini i siromaštvu, najčešće u istoj kući u kojoj su domaće životinje bile u prizemlju i u kojoj je istovremeno živjelo po nekoliko porodica. Nisu imali ni struje ni vode pa su pravili i radjali djecu. Danas je loš standard i nedostatak životnog prostora samo izgovor, a suštinski razlog je sebičnost i lični komoditet.
 
@Ljuba82
Slažem se da jedna odabrana manjia nanosi najviše zla ali ne slažem se da je to 0.000001%.

Reći da se ekonomisti ne pitaju u radu svojih najistaknutijih članova, fakulteta, institucija i vođa je kao kad bismo rekli da kad advokati stupe u štrajk, ili kada miniraju zakon o uvođenju kasa i računa za njih, ili kada kumuju i lobiraju da se u Srbistanu donose naopaki zakoni, da to radi samo 0.000001% advokata. Pa ipak, kada su advokati u štrajku, velika većina je u štrajku. Kada se advokati bune računima i oporezivanju, svi do jednog se bune.

Slično je u ovom slučaju i sa makroekonomistima. Ne verujem da veći deo makroekonomista ne zna kako stoje stvari, ko vuče konce i ko je za šta odgovoran. Znaju. Nego ih zabole da rade išta po tom pitanju. Neke zato što su sebični, a neke zato što su deo te zle mašinerije, na direktan ili indirektan način.


Ja lično ne verujem i ne volim te priče ''nije znao u šta se upušta'' i ''nije znao kako stoje stvari''. Zna se sve to. Već decenijama se pišu knjige, izveštaji, vesti, reportaže, dokumentarci, filmovi, serije, arhive... o svemu i svačemu. Pa i o tim stvarima. Stoga mi priče tipa ''nije ekonomista/ pandur / sudija/ političar/ advokat/ vojnik/ ko god... znao u šta se upušta'' prosto ne piju vodu. Nije ovo 19. vek. Zna se dobro kako (ne)funkcioniše društvo, zna se šta se dešava i šta se očekuje u svakoj karijeri. Samo što neki odlučuju da žmure pred time i jašu talas dok im odgovara. A onda kada se desi njesra onda glume da su iznenađeni i da nisu znali. Ma važi što im verujem.

Mislim, na jednom Saobraćajnom prosečan sutdent do 3. godine već uveliko zna koje klike i tabori postoje na tom faksu i u toj delatnosti, ko je čiji, kako se neke stvari vrdaju, koliko se pita struka a koliko para i interes... a ne može niko da mi kaže da diplomirani ekonomisti, i to još oni koji rade u velikim kompanijama koje masno zarađuju, u jednoj Srbiji gde smo svi upoznati sa korupcijom, šatro ne znaju kako stvari funkcionišu. Naravno da znaju. Stoga ne verujem u te bajke.

Da budem jasniji - ne mislim i ne kažem da svi ekonomisti sveta učestvuju u krojenju njegove sudbine i imaju veze sa onom kvarnijom manjinom koja ga uništava. Ali ne verujem u to da niko od njih ne zna za te stvari i da nije upoznat. Zna, zna itekako. Nego ih zabole.
 
Poslednja izmena:
Da, evidentno se smanjuje povrat investicije od tog betona, tj potrebno je negde i preko 30 godina za to (porezi, renoviranje), ali ima upotrebnu vrednost, fizički je opipljivo i baš zbog te koncentracije kapitala kod manjeg broja ljudi sa više imovine, biće traženo sve više i tako razmišlja 90%+ Balkanaca! Na kraju, kad već pričam o demografiji, nije ona samo natalitet/mortalitet! Ko kaže da će ovde za 100 godina Srbi biti većinski narod? Za mene lično tužno, ali realno razmišljanje!
Apsolutno nece biti vecinski narod. Osim toga, sve susedne drzve zgrabice po deo. Tu je barem politika SNS-a jasna.
 
Ako se zaustavi izgradnja i 'propadnu investitori' onda ce dosta lakse biti mladim ljudima da se osamostale i zansuju porodicu?
Tada mladi ljudi vise nece imati nikakvih iluzija.
Morace da budu hrabri.
Nece moci da sanjaju o Beogradu i kaficima.
Morace da napuste Beograd i ucine nesto sa svojim zivotima.

Da bi smo imali buducnost, standard mora da padne.
Kada budemo jako siromasni vise ce se ljudi radjati jer ce roditeljima biti svejedno.
Mentalitet ce se promeniti i strah ce nestati.

Sta je suprotno od toga. Lenji tinejdzeri koji pitaju: "Kad ce Vucko opet da nam da 100E?"
 
Za 100 godina na svetu verovatno neće postojati ni mnoge države, nego će korporacije preuzeti ulogu država i vlasti.
Ali ipak, to nije izgovor da u međuvremenu, dok se to ne desi, svaki narod i svaka država se ne trude da rade u interesu svoje većinske etničke grupe.

Znači ako je sad 2022., vlast, država i narod rade ono što im je u interesu za 2022. i za narednih 5 do 10 godina. To šta će biti za 100 godina, o tome može da se razmišlja za 70 godina od sada. Ovo je ujedno i odgovor koji dajem kada ljudi pitaju ''pa kakve veze ima što nadiru imigranti kada za 100 godina ionako neće biti naroda i država?'' Pa dobro, neće biti za 100 godina. Ali biće u međuvremenu. I ne moramo da radimo sebi na štetu u tom međuvremenu i da dignemo ruke od svega.

Znači na jednom ekstremu skale su ljudi koji kažu ''kakve veze ima nacionalni identitet kada za 100 godina države i narodi neće ni postojati''. Na drugom ekstremu skale su ljudi kojima su (kvazi)srpstvo i kvazi patriotizam iznad svega, do te mere da bi nasilno terali druge da prave decu i žive u bedi, samo da Srbija ponovo dobije pozitivan prirodni priraštaj. Ja sam na toj skali na sredini između ta dva ekstrema. Nije da se opterećujem srpstvom i demografijom, ali isto tako neću ni da pomažem u nekim praksama i ideologijama koje će problem da naprave još većim i da njegovu kulminaciju preurane za nekoliko decenija. Nestanak država i naroda u budućnosti možda jeste izvesnost, ali ne moram baš ni da potpomažem, podržavam i ubrzavam taj proces...
 
Poslednja izmena:
Za demografiju je bitniji položaj i uloga žene u porodici i društvu od veličine stana u koji se živi. Emancipacija žene, karijera žene i "ravnopravnost" gdje može i gdje ne može, ubijaju natalitet. Dovoljno je samo vidjeti premijerku Srbije kao parodiju i sprdnju na "modernu ženu 21 vijeka".
Naši djedovi i babe, pradjedovi i prababe, su imali više djece od nas, a živjeli su u bijedi, ratovima, neimaštini i siromaštvu, najčešće u istoj kući u kojoj su domaće životinje bile u prizemlju i u kojoj je istovremeno živjelo po nekoliko porodica. Nisu imali ni struje ni vode pa su pravili i radjali djecu. Danas je loš standard i nedostatak životnog prostora samo izgovor, a suštinski razlog je sebičnost i lični komoditet.
Nametanjem društvenih normi iz 19. veka pa i od ranije nećete povećati natalitet već emigraciju. Jedini rešenje Vam je da zabranite iseljavanje i od Srbije napravite pravoslavnu džamahiriju koja kombinuje elemente Severne Koreje i revolucionarnog Irana. Velikom procentu glasača bi to ovde navodno jako prijalo, u startu.
 
Ako se zaustavi izgradnja i 'propadnu investitori' onda ce dosta lakse biti mladim ljudima da se osamostale i zansuju porodicu?
ukratko - naravno da ne.

na duze - kako se zove kada neki deo promila populacije zaradjuje stotine procenata naustrb vecine? da li neko propadne ili "propadne" ako umesto 200% zaradi 20%? koji procenat stanova je neuseljen danas? odakle dolazi kapital za izgradnju i kuda se usmerava visak koji se stekne? koja su fizicka ogranicenja dalekovoda, vodovoda, kanalizacije, broja automobila u pokretu ili uparkiranih?

kako si na moja pitanja odgovorio pitanjima mogu samo da zakljucim da se slazemo kome odgovara danasnje stanje kakvo jeste.
 
Slazemo se kome situacija odgovara, pitanje je kako se ta situacija ispravlja i sta su joj glavni uzroci.
 
Plate sustinski padaju u periodima recesije i inflacije... (USA)

1659633666870.png


Kamata je uvek iznad ili na nivou inflacije - ili ce inflacija dole ili ce kamata gore :)

1659634571656.png
 
Poslednja izmena:
MC ne shvataš da ako stane gradnja sve je gotovo. Nemoj da se nadaš da ćeš i ti imati posao, jer oko građevine se sve vrti, jer kao što znaš drugu industriju nemamo. Ja se iskreno bojim da stane građevina, a znam da je izvesno do kraja godine.
 
MC ne shvataš da ako stane gradnja sve je gotovo. Nemoj da se nadaš da ćeš i ti imati posao, jer oko građevine se sve vrti, jer kao što znaš drugu industriju nemamo. Ja se iskreno bojim da stane građevina, a znam da je izvesno do kraja godine.
Ne bih bio toliko uveren da je građevina ključna. Većina materijala se dobija iz izvoza, znači deficit, jer mi ne proizvodimo ništa. Radnici su sve više Indusi, Bangladešani i Pakistanci... Dakle opet trgovinski deficit.

Da građevina stvarno radi sa našim radnicima i materijalima onda bi doprinosila ekonomiji... Mada i to vuče na Kinu i priče da se između svega manipuliše cenom kvadrata kako bi se veštački stovrio BND i rast BNDa.
 
MC ne shvataš da ako stane gradnja sve je gotovo. Nemoj da se nadaš da ćeš i ti imati posao, jer oko građevine se sve vrti, jer kao što znaš drugu industriju nemamo. Ja se iskreno bojim da stane građevina, a znam da je izvesno do kraja godine.
kako se sve vrti oko gradjevine?
 
Nije tačno, kod nas se dosta stvari proizvodi (znam jer radim na građevini), a od 300 radnika, ima 10 stranaca. Šta sve zavisi od građevine? Transport, špedicija, logistika, radnje građ materijala, proizvodnja cementa, stolarije, prodavci sigurnosne opreme, ketering za radnike, delovi za radne mašine, gorivo, pa čak i programeri, da ne nabrajam dalje, dakle sve zavisi. Ja bih lično voleo da se gradi ali i ulaže u poljoprivredu, ali videćemo brzo rezultate krize.
 
To je upravo ono o čemu sam pričao, veštački držimo cenu stanova a stanovništvo nam nestaje kao da živimo u bermudskom trouglu. Zato neće biti postepenog pada cena stanova, nego će sve da pukne preko noći. Najrelevantnije pogledajmo za koliko dana imamo rezervi nafte, i koja će cena posle toga biti, jer sve zavisi od toga, to će uticati na sve.
 
Srbija je po mnogim parametrima najgora zemlja na svetu.
I samo bih jos jednom dodao, tako da cene nekretnina u odnosu na kvalitet zivota ne trebaju biti vece od 1500 u centru Beograda. Periferija ispod 1000. Beograd i Srbijja kao najgore zemlje moraju imati i cene nekretina ispod onih u Grckoj, Bugarskoj, Rumuniji...
Nego sve je do mafije na vlasti.
 
Vrh