Šta je novo?

Cene nekretnina

I u tom “ savrsenom” ambijentu rade kao konji, ne vide belog boga. Od Holandije ni H. Vazno je slagati lovu i pozicionirati potomstvo u toj Sodomi I Gomori. A zivot prolazi. A onda se vracaju… Ovde odjednom nije tako lose.
 
bas tako. kaze se: "Srbija umire, Beograd se smeje"
Београд пуни буџет Србије јер је центар Србије. Као што Њујорк даје више пара него 10 мањих. Америка без Њујорка и Лос Анђелеса не би имала ни промил прихода које има.
 
Znamo da agenti vole sve u Beogradu, a najvise divljanje gradnje i rast cena. Nista novo niste rekli sto nismo znali. Vratimo se temi. Evo malo premium novogradnje na top lokaciji. Je l' ovo najbolja novogradnja ikada u gradu?


 
Vec se o tome prica na temi west 65.

S obzirom da kartel investitora, agenata nekretnina i politicara kontrolise sav javni diskurs, malo je cudno da se ovakav tekst prokrade, i to dva puta, bas u tabloidu koji je pupcanom vrpcom vezan za iste te kartelske politicare. I koji je poprilicno poznat po reketiranju.

Kako to odjednom nasi promucurni teoreticari zavere koji svuda vide ubacene agente nimalo ne sumnjaju u objave jednog Kurira?
 
Kao da u okviru kartela ili bo koje druge grupe ljudi ne postoje tabori...

U okviru jednog SNSa moze se primetiti sukob izmedju npr struje Julin i struje Djuka Bizon. I naruceni tekstovi u korist ili protiv jednog i drugog. Isto ce se ponekad desiti i u okviru kartela za nekretnine. Neko nekome ostao duzan ili se zamerio. Okrene se Kurir ili Deformer i naruci placeno javno blacenje. Nista novo.
 
Pa to je i poenta. Mislis da je placeno blacenje istina?
 
I) Ne dolazi do globalizacije zbog lepe reke i planine vec zbog privrednog razvoja.

Srbija i Beograd miljama daleko od globalnih metropola i po privlacenju globalnih kretanja.
Zadnjih godina GDP zasnovan na gradjevinarstvu (finansirano rastom spoljnjeg duga) koje je fertilno po pitanju stvaranja nove vrednosti, sto je put u ponor.


II) Nasi koji se vrate iz inostranstva to urade iz 2 razloga:
1) Poslovno nisu uspeli
2) Vuku ih emocije (porodica, prijatelji u Srbiji)

Tacka 2. sve manje zbog neizdrzivog stanja po psihu u Srbiji zadnjih nekoliko godina.

Niko se ne vraca zbog dece jer sa skolama na zapadu deca imaju neuporedivo bolju buducnost.

Lazni profili i propaganda o propasti zapada i zlatnom dobu u Srbiji.
Прво нити је лажан профил нити сам за ову власт, нити сам био за било коју претходну јер су нас све заједно довеле у тренутно стање. (ал нисам ни од оних што мисле да је све катастрофа).

Друго, у ИТ човек данас ради одакле хоће, за друге индустрије не знам јер нисам у њима.

Треће, ви нисте живели на западу јер имате класичне илузије неког ко мисли да је свет тамо негде идеалан.

И четврто, ЕУ од пре 10 година и ЕУ данас су потпуно различите ствари.

Мој савет вам је преселите се па онда "просипајте" мудрост.

Ја сам врло свестан свих предности и мана живота у Бг и Србији али сам исто тако свестан тога и кад је у питању живот преко. И не видим неку поенту вашег коментара. Ја сам рекао да БГ и Србија имају пуно да понуде и да имамо потенцијал, предуслов је да човек може све то да приушти оним чиме се бави. На крају крајева 1/4 године ионако радим из БГ тако да није да ми ради нека носталгија само мислим да имамо велики потенцијал.

На крају не размишљамо на истим таласним дужинама и имамо различита искуства, ја сам до сад живео (укључујући и период одрастања) у 6 земаља (школовао се у 3) па мислим да могу да проценим довољно добро за себе, ако немате слично искуство не очекујем да можете да ме разумете.
 
Ne bih znao, nemam ni kako da znam. I za BnV su bile price s oba ekstrema. Te da je haos i raspad, te da je Beverli hils (samo sa soliterima, jelte).

Onda sam pre dve godine otisao na temu Savski amfiteatar i pitao upucene ljude koji zive tamo ili prate gradilista. Kao sto to obicno biva, istina je bila negde izmedju. Bilo je brljotina i propusta ali ne kao sto su neki implicirali i pricali.
 
Vec se o tome prica na temi west 65.

S obzirom da kartel investitora, agenata nekretnina i politicara kontrolise sav javni diskurs, malo je cudno da se ovakav tekst prokrade, i to dva puta, bas u tabloidu koji je pupcanom vrpcom vezan za iste te kartelske politicare. I koji je poprilicno poznat po reketiranju.

Kako to odjednom nasi promucurni teoreticari zavere koji svuda vide ubacene agente nimalo ne sumnjaju u objave jednog Kurira?
Kurir se ovde redovno deli, kako ti sad smeta odjednom a nije ti smetao pre? :) Ozbiljno, je l' ovo najbolja novogradnja u gradu? Mene je ovo baš iznenadilo, mislio sam da je tamo premium... Ispada da je gore nego što sam znao i očekivao...
 
Прво нити је лажан профил нити сам за ову власт, нити сам био за било коју претходну јер су нас све заједно довеле у тренутно стање. (ал нисам ни од оних што мисле да је све катастрофа).

Друго, у ИТ човек данас ради одакле хоће, за друге индустрије не знам јер нисам у њима.

Треће, ви нисте живели на западу јер имате класичне илузије неког ко мисли да је свет тамо негде идеалан.

И четврто, ЕУ од пре 10 година и ЕУ данас су потпуно различите ствари.

Мој савет вам је преселите се па онда "просипајте" мудрост.

Ја сам врло свестан свих предности и мана живота у Бг и Србији али сам исто тако свестан тога и кад је у питању живот преко. И не видим неку поенту вашег коментара. Ја сам рекао да БГ и Србија имају пуно да понуде и да имамо потенцијал, предуслов је да човек може све то да приушти оним чиме се бави. На крају крајева 1/4 године ионако радим из БГ тако да није да ми ради нека носталгија само мислим да имамо велики потенцијал.

На крају не размишљамо на истим таласним дужинама и имамо различита искуства, ја сам до сад живео (укључујући и период одрастања) у 6 земаља (школовао се у 3) па мислим да могу да проценим довољно добро за себе, ако немате слично искуство не очекујем да можете да ме разумете.
Ok ne mislis da je sve katastrofa. A je l' misliš da je sada bolje nego ikada pre u Srbiji?
 
Znamo da agenti vole sve u Beogradu, a najvise divljanje gradnje i rast cena. Nista novo niste rekli sto nismo znali. Vratimo se temi. Evo malo premium novogradnje na top lokaciji. Je l' ovo najbolja novogradnja ikada u gradu?


Шта знам, некако и нисам изненађен. У Бечу сам живео једно време у згради из осамдесетих, базен је на крову, а станови су претежно државни били, тј у власништву града, и све је функционисало без проблема.

Кључ је по мени у две ствари, управа града којој је стало до града и самих грађана и одржавању које није било уопште мало али се видело да се користи за шта је намењено, на тај начин нема потребе да се јури за новоградњама јер и старије зграде изгледају одлично. Код нас је проблем што је дуго све било запостављено а тренутни трзаји су преслаби за озбиљна побољшања.
 
Kurir se ovde redovno deli, kako ti sad smeta odjednom a nije ti smetao pre? :) Ozbiljno, je l' ovo najbolja novogradnja u gradu? Mene je ovo baš iznenadilo, mislio sam da je tamo premium... Ispada da je gore nego što sam znao i očekivao...

Ne smeta mi, za mene njihovi clanci ne postoje, ni kad pricaju da ce cene da rastu u nebo, ni kad pricaju da se u kuki gde je useljeno 30 porodica lift ceka sat vremena (lol).

Samo mi je smesno sto sad kao veliki raskrinkavac ubacenih agenata delis njihove tekstove. Koliko ljudi u svojoj ostrascenosti izgube svaku racionalnost.
 
Ok ne mislis da je sve katastrofa. A je l' misliš da je sada bolje nego ikada pre u Srbiji?
Наравно да не, много је ту проблема, највећи проблем је гомила некомпетентних на руководећим позицијама, а има и до народа, многи код нас су склони критиковању а сами не живе онако како би хтели да сви око њих живе и раде. Али да не идемо ван теме...
 
Ne smeta mi, za mene njihovi clanci ne postoje, ni kad pricaju da ce cene da rastu u nebo, ni kad pricaju da se u kuki gde je useljeno 30 porodica lift ceka sat vremena (lol).

Samo mi je smesno sto sad kao veliki raskrinkavac ubacenih agenata delis njihove tekstove. Koliko ljudi u svojoj ostrascenosti izgube svaku racionalnost.
Kad vradovic deli nije ti smešno. Ah ti dvostruki aršini. :) Podelio sam tekst koji se tiče premium novogradnje i evo treći put pitam je l' to najbolja novogradnja ikada u gradu? Međutim, ti to ignorišeš i ideš u offtopic bez potrebe realno.
 
Smetaju mi ljudi koji iz Srbije (misle da) znaju u detalj kakav je svaki aspekt zivota u Evropi.
Ali jos vise mi smetaju i ljudi, nasi ljudi, koji iz Evrope (misle da) znaju kakav je svaki aspekt zivota u Srbiji.

Na ovoj temi se s vremena na vreme poteze ista rasprava i vraca na istu tacku - Ljudi koji ne zive vise u Srbiji vide na netu da se nesto izgradilo, ili dodju povremeno u Beograd i vide samo deo, i onda na osnovu toga donose zakljucak da se ovde zivi fantasticno i da benefiti samo pljuste a nikakvih mana nema. Ili recimo cuju/procitaju Nelecenog i Slinisu kako kazu na B92 da je Srbija prva u Evropi po nekom trivijalnom parametru, i onda misle da to znaci da je Srbija postala obecana zemlja.

Takodje je primetno koliko i ovoj temi ali i urbanizmu, pa i delatnosti vezanih za nekretnine, fale opsirnije metodologije za vrednovanje kvaliteta zivota na nekoj lokaciji. Primera radi, ovde imamo slucajeve ljudi koji iz Frankfurta ili Praga vide temu, vide vesti o gradnji, vide vesti o tom i fom ekonomskom parametru... i odmah ulaze u zabludu da Beograd se gradi => Beograd postaje sve bolje i bolje mesto za zivot. Pa, zapravo ne.

I dok se standardno racunaju parametri kao sto su: blizina centru, parking, starost zgrade, itd itd... niko se ne bavi parametrima kao su: stanje trotoara oko date nekretnine po pitanju zauzeca; stanje trotoara po pitanju asfalta (nije isto dal su rupcage, pogotovu za roditelje s kolicima ili stare); blizina nocnih klubova; jel kontejner pred prozorom pa ne samo da dismr nego nocu u 2:00 bude bukagedon kada djubretari tandrcu kontejnere; koliko su opterecene linije JGPa koje prolaze kroz tu lokaciju (recimo, 26 i 31 se ukrstaju i dele trasu na vise mesta, ali 31 je van spiceva podnosljiv, dok je 26 uzas i agonija od 7:00 do 23:15); stepen efikasnosti nadleznih organa (recimo, ako prijavis de fakto bordel pod prozorom, da li ce lelemudi iz KP ili inspekcija zaista izaci i uraditi nesto povodom toga ili ce te vodati ko majmuna) i tako jos neke stvari koje se ne vide iz inostranstva ili mrtvih upuvanih ststitistika a svakako uticu na kvalitet zivota.

Sve u svemu, ja licno, a i svi drugi ljudi koje znam, nemamo nikakvu direktnu korist od promene izgradjenosti i grabezi za Beogradom od recimo 2015 do danas. Da, bolje je nego pre 2012, svakako. Ali posle neke tacke, otislo se u ekstrem i ovo vise nije razvoj grada i gradnja metropole vec veliki grabez i favelizacija.Otkako se presla ta tacka i Beograd postao graBiliste, plen, prostitutka... svakog nelecenog pohlepnog bolida iz regiona, nije mi zivot laksi. Naprotiv, sve mi je tezi. Sve je tesnije. Sve je prljavije. Sve je bucnije. Sve je vise divlje i nehumano. Saobracaj je uzas zivi, i ako si pesak, i ako si vozac i ako si putnik. I sve je skuplje, skuplje u bozju mater, preko svake mere. A uslovi sve gori. E to je onaj deo koji mudraci na daljinu, pogotovu oni naklonjeni Vucicu ili opcinjeni njima od citanja B92 (jer mnogi ne znaju da je i on SNS glasilo) ne kapiraju kad se prica o kvalitetu zivota u Beogradu i kada pljuste bombasticni naslovi ili romanticne slike Beogradskih gradilista.

Dakle, mogu da razumem da neko navija "to bre, samo nek se gradi kako se stigne i neka rastu cene, ima vise da zaradim na invesitionim stanovima!" Ali nemojte mi/nam pricati, pogotovu ne nama koji imamo visedecenijski staz ovde ili smo rodjeni ovde - "To bre, nek se gradi i nek ide sve u nebo, ima svi da procvetamo!" Ne, necemo da procvetamo. Procvetace samo dzepovi pojedinaca. Svima ostalima ce se zivot samo pogorsati, a jedino sto ce se rascvetati bice neki nasi delovi tela kada drzavno-partijski aparat u njega nabije jos vece poreze, racune i namete.

Cene kao Austrija, a kvalitet zivota kao... Grcka, Turska, Tunis... Nema tu nista za navijanje i radovanje.
 
Poslednja izmena:
Једна информација која многима може бити интересантна - пријатељ који ради за једну страну инвестициону фирму која се између осталог бави и проценама кретања некретнина и свету (део су ЈП Морган) рече да је њихова прогноза за наше тржиште - стагнација цена новоградње, то ми је јуче потврдила другарица из ЦБС да је таква и њихова процена.

Е сад шта после, видеће се.
 
Kad vradovic deli nije ti smešno. Ah ti dvostruki aršini. :) Podelio sam tekst koji se tiče premium novogradnje i evo treći put pitam je l' to najbolja novogradnja ikada u gradu? Međutim, ti to ignorišeš i ideš u offtopic bez potrebe realno.
Dovoljno vas komentarise svaki vradovicev post, meni nije zanimljivo da budem katolik u Vatikanu.

Kula je van mojih dometa, nisam bio da vidim. Na papiru barem koliko sam video, da novac nije problem, ozbiljno bi bio zagrejan za stan u njoj. Pre nego za BNV kulu.
 
Smetaju mi ljudi koji iz Srbije (misle da) znaju u detalj kakav je svaki aspekt zivota u Evropi.
Ali jos vise mi smetaju i ljudi, nasi ljudi, koji iz Evrope (misle da) znaju kakav je svaki aspekt zivota u Srbiji.

Na ovoj temi se s vremena na vreme poteze ista rasprava i vraca na istu tacku - Ljudi koji ne zive vise u Srbiji vide na netu da se nesto izgradilo, ili dodju povremeno u Beograd i vide samo deo, i onda na osnovu toga donose zakljucak da se ovde zivi fantasticno i da benefiti samo pljuste a nikakvih mana nema. Ili recimo cuju/procitaju Nelecenog i Slinisu kako kazu na B92 da je Srbija prva u Evropi po nekom trivijalnom parametru, i onda misle da to znaci da je Srbija postala obecana zemlja.

Takodje je primetno koliko i ovoj temi ali i urbanizmu, pa i delatnosti vezanih za nekretnine, fale opsirnije metodologije za vrednovanje kvaliteta zivota na nekoj lokaciji. Primera radi, ovde imamo slucajeve ljudi koji iz Frankfurta ili Praga vide temu, vide vesti o gradnji, vide vesti o tom i fom ekonomskom parametru... i odmah ulaze u zabludu da Beograd se gradi => Beograd postaje sve bolje i bolje mesto za zivot. Pa, zapravo ne.

I dok se standardno racunaju parametri kao sto su: blizina centru, parking, starost zgrade, itd itd... niko se ne bavi parametrima kao su: stanje trotoara oko date nekretnine po pitanju zauzeca; stanje trotoara po pitanju asfalta (nije isto dal su rupcage, pogotovu za roditelje s kolicima ili stare); blizina nocnih klubova; jel kontejner pred prozorom pa ne samo da dismr nego nocu u 2:00 bude bukagedon kada djubretari tandrcu kontejnere; koliko su opterecene linije JGPa koje prolaze kroz tu lokaciju (recimo, 26 i 31 se ukrstaju i dele trasu na vise mesta, ali 31 je van spiceva podnosljiv, dok je 26 uzas i agonija od 7:00 do 23:15); stepen efikasnosti nadleznih organa (recimo, ako prijavis de fakto bordel pod prozorom, da li ce lelemudi iz KP ili inspekcija zaista izaci i uraditi nesto povodom toga ili ce te vodati ko majmuna) i tako jos neke stvari koje se ne vide iz inostranstva ili mrtvih upuvanih ststitistika a svakako uticu na kvalitet zivota.

Sve u svemu, ja licno, a i svi drugi ljudi koje znam, nemamo nikakvu direktnu korist od promene izgradjenosti i grabezi za Beogradom od recimo 2015 do danas. Da, bolje je nego pre 2012, svakako. Ali posle neke tacke, otislo se u ekstrem i ovo vise nije razvoj grada i gradnja metropole vec veliki grabez i favelizacija.Otkako se presla ta tacka i Beograd postao graBiliste, plen, prostitutka... svakog nelecenog pohlepnog bolida iz regiona, nije mi zivot laksi. Naprotiv, sve mi je tezi. Sve je tesnije. Sve je prljavije. Sve je bucnije. Sve je vise divlje i nehumano. Saobracaj je uzas zivi, i ako si pesak, i ako si vozac i ako si putnik. I sve je skuplje, skuplje u bozju mater, preko svake mere. A uslovi sve gori. E to je onaj deo koji mudraci na daljinu, pogotovu oni naklonjeni Vucicu ili opcinjeni njima od citanja B92 (jer mnogi ne znaju da je i on SNS glasilo) ne kapiraju kad se prica o kvalitetu zivota u Beogradu i kada pljuste bombasticni naslovi ili romanticne slike Beogradskih gradilista.

Dakle, mogu da razumem da neko navija "to bre, samo nek se gradi kako se stigne i neka rastu cene, ima vise da zaradim na invesitionim stanovima!" Ali nemojte mi/nam pricati, pogotovu ne nama koji imamo visedecenijski staz ovde ili smo rodjeni ovde - "To bre, nek se gradi i nek ide sve u nebo, ima svi da procvetamo!" Ne, necemo da procvetamo. Procvetace samo dzepovi pojedinaca. Svima ostalima ce se zivot samo pogorsati, a jedino sto ce se rascvetati bice neki nasi delovi tela kada drzavno-partijski aparat u njega nabije jos vece poreze, racune i namete.

Cene kao Austrija, a kvalitet zivota kao... Grcka, Turska, Tunis... Nema tu nista za navijanje i radovanje.
Sta ako si ti u toj prici taj koji ne vidi dovoljno siroko sliku? Ako ne znas dovoljno o zivotu preko, niti bas sve poglede iz zemlje?

Odakle ide to ubedjenje da ako neko ne deli tvoje misljenje mora da je neinfomisan ili placenik?
 
Tin bukvalno ima to u svom potpisu lol.



Meni bas i nije sve isto. Odes sa Nbg na Zemun, pa Banovo Brdo, Knez, Dorcol, Vracar, Kosutnjak, kao da si u pet razlicitih gradova.
Volim sto grad nikad ne spava, uzurban je a opet toliko mesta ima za opustanje svakog tipa.
Volim sto je dovoljno mali da nijedan deo nije bas predaleko i nepoznat ali dovoljno veliki da mozes stalno da ga istrazujes. A stalno se nesto menja. Udjes u neku spolja raspalu zgradu a unutra top sredjen restoran, kancelarija, prodavnica itd.
Ne znam zasto su splavovi za ne pricati. I tu imas za svakoga po nesto, od privatnih za zivot na reci, preko restorana svakog tipa do zurki svake vrste. Nemac bi sve to uniformisao i propisao da izgubi svaku draz.
Volim sto je bezbedno, sto nema no go zona i cak i nocu i zensko samo moze da se krece svuda.
I najvaznije, volim nase ljude. Svoje blisko okruzenje prvenstveno ali i generalno karakter naseg naroda. Njegovu snalazljivost, kreativnost, humor. Taj miks slovenskog, mediteranskog, orijentalnog pa cak i nesto germanskog mentaliteta.

Ne mislim da je sve idealno, isao sam na stotine protesta i ici cu ih na jos toliko, uvek cu se pre boriti da ovde gde jesam bude bolje, nego da odem negde gde je sve sredjeno da me Nemac gleda sa visine iako je taj Nemac u proseku nesposoban za zivot van svoje uredjene kutije.

Zivot je da se zivi i iskusi u svim svojim bojama a ne da ti je sve propisano i ususkano. Zato se osecam vise zivim u jednom Bangaloru nego u jednom Stutgartu.
Nemoj da me shvatis pogresno, ali nacin na koji pises o Beogradu deluje kao da si student, da nemas obaveze koje podrazumevaju odlazak i dolazak sa posla, redovne nabavke, setanje i vodjenje te dece da se igraju, zabave, nauce nesto novo. Pa da si u tim godinama kada se odusevljavas sto ces videti lepe devojke i u Zemunu a i u Mirjevu i slicno i to sto grad nikad ne spava, kao da su nocni izlasci i grad koji ne spava, vrednost, a ne pokazatelj da je ovde nezaposlenost ogromna, te da omladina "zivi zivot" uz nocne izlaske i narkotike jer drugog zivota i nema. Kao da si zatvorio oci za sve ostalo, sto je toliko ocigledno pa sad da treba da se posebno naglasi:

Kad kazem da je sve isto - isto je neuredjeno, isto prepuno ruznih zgrada, svako gradi kako hoce i gde hoce, glomaznih rugoba, isto bez novih zelenih povrsina, bez dovoljno parking prostora, isto rupe i rupcage na ulicama i trotoarima, isto puno djubreta, majke sa decom u kolicima nemaju gde da prodju...a pricamo o natalitetu... naravno izuzevsi Novi Beograd jer on ipak ima trotoare koje je projektovao neko drugi ali tu nedostaju drvoredi radi hladovine a i naruzivanje istog se i dalje nastavlja, npr. sve one zgrade u Jurija Gagarina koje su izgradjene do ulice je primer pogresne gradnje. Dakle stare zgrade su bile povucene a tu je ostavljen prostor i zelenilo. OK bi bilo da su izgradjene neke povrsine koje bi svi korisili, npr park, igraliste, sportski teren, ili mozda cak i trgovacki objekti - prizemni ili sa jednim spratom a da su na starim zgradama sredjene fasade, da izgledaju lepo a ne onako otuzno. Jer svi to gledamo. Umesto toga sirina ulice se zatvara ogromnim zgradurinama, svaka za sebe i po stili i po boji, pravi se kolaps u saobracaju, ali to je mala maca, sta se desava npr. na Vracaru, Zvezdari, Zemunu gde dvospratne porodicne kuce zamenjuju zgrade od 5-8 spratova. Nestaje ono zelenilo koje je bilo u dvoristu, umesto 5-10 stanara imas deset puta vise pa samim tim i nekoliko puta vise automobila. Unisteno trajno.
Sto se splavova tice, pogledaj samo koliko je ruglo sta su uradili na Savi. Naravno da nemas za svakog po nesto, jer vecina ljudi zeli da vidi reku i da seta pored reke a ne pored splavova koji su totalno blokirali pogled. To je i protivzakonito ali ovde se zakoni ne postuju. Da ne pricam dalje o nasipu, voznji po istom i svim tim ilegalnim kucama.

Nas narod ima neke osobine koje si opisao ali ima i druge koje nisi opisao. Licno od neke drzave ili naroda volim da je pre svega civilizovan, da ima dobro zdravstvo i skolstvo, a svoje blisko okruzenje biram kako se meni svidja.

Zivot nigde nije monoton ni ususkan, u Nemackoj se samo ljudi ne bave glupostima, kao sto je trazenje parkinga, zaobilazenje rupa, majke s kolicima ne voze slalom da bi prosle, ne protestuju jer im niko ne uzima reke i unistava gradove i ne udisu kancerogen vazduh. Meni nije izazov da kad krenem na posao ili kad se vracam kuci, ili kad idem kod nekog u goste, smisljam lukav nacin kako da parkiram auto jer nigde nema mesta. Takodje mi nije izazov da se vozim od tacke A do tacke B i da razmisljam koji je deo grada vise unisten i koje godine i da budem ocajan jer tu nema skore popravke.

Cini mi se da si ranije spomenuo Berlin. Berlin je meni jako ruzan grad, nema nekih lepih celina osim nekoliko lepih zgrada, tipa Rajstag ili po ostrvu, da ne navodnim kao primer lepe novoizgradjene na recimo Postdamer /Lajpciger placu, ali generalno takva je Nemacka manje vise, nijie ni MInhen nesto prelep al ima neke starije lepe zgrade i naravno dosta modernih, Franfurt ima lep stari centar i lepo setaliste pored reke i to je to. Bec je druga prica, mozda mi je najlepsi grad bas zbog zgrada, parkova, okruzenja i nije uporediv za Nemackim gradovima. Ali kao sto sam rekao meni je lepa priroda Alpa tako da mi je Minhen odlican zbog pozicije.
 
Tin bukvalno ima to u svom potpisu lol.



Meni bas i nije sve isto. Odes sa Nbg na Zemun, pa Banovo Brdo, Knez, Dorcol, Vracar, Kosutnjak, kao da si u pet razlicitih gradova.
Volim sto grad nikad ne spava, uzurban je a opet toliko mesta ima za opustanje svakog tipa.
Volim sto je dovoljno mali da nijedan deo nije bas predaleko i nepoznat ali dovoljno veliki da mozes stalno da ga istrazujes. A stalno se nesto menja. Udjes u neku spolja raspalu zgradu a unutra top sredjen restoran, kancelarija, prodavnica itd.
Ne znam zasto su splavovi za ne pricati. I tu imas za svakoga po nesto, od privatnih za zivot na reci, preko restorana svakog tipa do zurki svake vrste. Nemac bi sve to uniformisao i propisao da izgubi svaku draz.
Volim sto je bezbedno, sto nema no go zona i cak i nocu i zensko samo moze da se krece svuda.
I najvaznije, volim nase ljude. Svoje blisko okruzenje prvenstveno ali i generalno karakter naseg naroda. Njegovu snalazljivost, kreativnost, humor. Taj miks slovenskog, mediteranskog, orijentalnog pa cak i nesto germanskog mentaliteta.

Ne mislim da je sve idealno, isao sam na stotine protesta i ici cu ih na jos toliko, uvek cu se pre boriti da ovde gde jesam bude bolje, nego da odem negde gde je sve sredjeno da me Nemac gleda sa visine iako je taj Nemac u proseku nesposoban za zivot van svoje uredjene kutije.

Zivot je da se zivi i iskusi u svim svojim bojama a ne da ti je sve propisano i ususkano. Zato se osecam vise zivim u jednom Bangaloru nego u jednom Stutgartu.
Sad sam izvalio. Ti imaš poremećaj pažnje. Ne možeš da pročitaš i skapiraš pet rečenica.
Znaš šta sam ti rekao prošli put? Pošto je Tin rekao da živi u EU, reci mi koja je njegova korist od legalizacije?
Da nema nelegalno naselje na Mirijevu kao gradski sekretar?
 
Прођите кроз било који блок Новог Београда, Земуна, кеја, Београда на води, Видиковца, Церака или чак центра града и видећете децу која слободно трче без претераног надгледања и надзора. Пуне кафане и кафиће. Слобода коју су на западу заборавили. Срећна деца зими и лети.

Доктор наука који у 2022. ради у пекари је можда промашио професију. Све ређе се срећу такви промашаји. Лепо звучи за театралну песму неког пропалог рокера из 90тих или инфатилног репера из 2000тихм али то није реалност нити је масовна појава. Данас барем посла има прегршт, а чак ни не треба чланска карта.

Живот у Холандији је врхунски када неко воли стерилну хладноћу, екстремну влагу, кише, скупоћу, конзервативне арапе и муслимане на сваком ћошку заједно са кебабом који је главни извор њихових прихода и тихи расизам који чучи генетски у њима и онима који су их примили. Да не спомињеом шизофрени ЛГБТ+-ЉКЏЊЧЏ. Ствар избора.

Како вас не мрзи да живите у земљи коју толико мрзите.
Ej, Oplatna Tehniko, već drugi put mi kažeš da mrzim moju zemlju.
Imaš fore kao tvoj Vođa. Odmah da ti kažem da ću otići na more ove godine.
Sledeći put kada budeš šetao blokovima, Vidikovcem ili Žarkovom,
preporučujem ti da probaš nešto što rade ti neslobodni Evropljani.
Idi do parka i sedi na travu i opusti se.
Pazi se samo mina. Hahaha.
 
Прођите кроз било који блок Новог Београда, Земуна, кеја, Београда на води, Видиковца, Церака или чак центра града и видећете децу која слободно трче без претераног надгледања и надзора. Пуне кафане и кафиће. Слобода коју су на западу заборавили. Срећна деца зими и лети.

Ja ne znam da li sam ja na NBG svaki put dolazio kada su neki fenomeni, ali nikada nisam video decu koja se bezbrizno igraju bez nadgledanja, dok u NS to ima svuda… A o Evropi tek da ne pricamo - batali to da su deca nesrecna tamo - lepse je nego ovde.

Ja kod nas vidim da decu u skolu dovoze roditelji kolima ili taksijem - mnogo redje ko ide pesaka. Usporedi to sa Holandijom i reci da su oni ti koji su izgubili slobodu…

Inace sam pisao o cenama nekretnina i nisam hteo da ulecem u ovaj offtopic ali kakve, reci cemo stvari a vi zamenite sa drugom reci, ljudi pisu morao sam odgovoriti. Izgleda da nisu samo nekretnine u balonu, vec i pojedinci…
 
Vrh