Šta je novo?

Cene nekretnina

Sestra mi se interesovala pre 2 godine, za stan u Novom Sadu, sve skupo, gleda stan 74 hiljade eura može za 70. Posle dugo vremena zovu iz agencije hitno da dođe ako ima keš samo 52 hiljade taj stan, čovek se smorio od prodavanja stana. Naravno sestra pazarila odmah, niko nije hteo da plati više. Naravno govorim za Novi Sad. Na Novom Beogradu do prošle godine, koliko god da stave (realna cena) nema spuštanja, prodavalo se brzo ako valja. Sada su digli, i dižu i dalje cene, ali prodaja je stala. Proverite podatke za Maj 2022.
 
Novogradnja, Novi Sad 2km od centra, investitor prodao dve lamele cele (80ak stanova), gotove za 12-18 meseci, 1700€ letos, a na kraju isla cena i 2100€ u februaru.
 
 
Ako je taj investitor to prodao, kao što je prodat kraljev park, i key garden, onda ti verujem. Sigurno da je tako. Šta se dešava sa kompleksom Petica na Nbg, sve je kao sređeno, ne znam u kojoj je fazi unutra, zna li neko?
 
Jedan od raz;oga zasto su stanovi skuplji



 
Ok, stanovi i materijal su poskupeli. Međutim primetio sam nekoliko gradilišta koja su stala.
Da li postoji neka statistika koliko investitora je u zadnje tri godine obustavilo gradnju ili značajno probilo rok jer su se preračunali u ovoj situaciji?
 
Ok, stanovi i materijal su poskupeli. Međutim primetio sam nekoliko gradilišta koja su stala.
Da li postoji neka statistika koliko investitora je u zadnje tri godine obustavilo gradnju ili značajno probilo rok jer su se preračunali u ovoj situaciji?
Ne postoji statistika ali ce polovina odustati do kraja godine zbog
1. povecanja referentne kamatne stope svih centralnih banaka.
2. ukidanje i povlacenje novca namenjenog raznim podsticajima industriskog sektora.
3.povecanju cene energije i hrane koja ce usloviti manju traznju za nekretninama.
4.naglom ukidanju prljavog novca sumnjivog porekla na balkanu.
 
Koje gradilište je stalo?
Jedno gradiliste u centru Vranja, jedno gradiliste u Nisu- durlan u oba slucaja je vracen novac pre pocetka radova suinvestitorima i jedno gradiliste u Krusevcu kod Lidla u fazi zastoja vezano za juznu Srbiju.
U fazi visegodisnjeg zastoja , bez upotrebne dozvole a gotovo izgradjeni objekti u Nisu su:
zgrada Bankovica kod Pravnog fakulteta u Nisu ,kompleks zgrada u naselju Beveli Hils , zgrada preko puta Tosiceve-Gaspromove pumpe ,zgrada u centru kod dzamije...
Inace trenutni zastoj je uocljiv i kod palilulske pijace u Nisu gde su pocete 3 zgrade .
Izgleda da posustaje interesovanje , ili mozda slabo peru novac ili ga mozda vise nema..
 
Poslednja izmena:
Čini mi se da se na petici na Nbg, ništa duže vremena ne radi. Ne znam dokle je došlo kada se čekaju stanari?
 
Dace bog da sva gradilista stanu.
Moramo da prodjemo kroz pakao, kroz zestoku recesiju da bi se izlecili.
Da dodje do napustanja gradova.
 
Dace bog da sva gradilista stanu.
Moramo da prodjemo kroz pakao, kroz zestoku recesiju da bi se izlecili.
Da dodje do napustanja gradova.
Izgleda da je lecenje od jeftinog novca teze nego lecenje od narkomanije.
Dobar deo mojih poznanika koji se bave stamparstvom ima po 2-4 kredita sto stambenih sto podsticajnih za kupovinu opreme..
Bas me interesuje kako ce da vracaju u kriznim okolnostima,,,
Jedan od najzanimljivijih primera koji sam video je prodaja digitalnih valuta marta meseca 2020 , zarad isplacivanja plata radnicima pri cemu je poznanik prodao kriptovalute po estremno niskim cenama tj. uzeo je 6.000 eura.
Posle par meseci cene su otisle puta 15 i covek se nasao u cudu.
 
Poslednja izmena:
Ne vidim kako ce zaustavljanje gradnje da popravi stvari? Čak mislim da treba više da se gradi da bi cene pale, jer ćemo uvek imati grupu koja kupuje za keš i "investira" u desetu po redu nekretninu, jer kao što svi "znaju", cene nekretnina idu samo gore.

Trenutna situacija je posledica smanjene gradnje posle 2008., ne samo kod nas nego u većem delu sveta.

Drugo rešenje je da se nekako reguliše tržište sa većim porezima na dodatne nekretnine do nivoa da se ne isplati čuvati nekretnine, naročito prazne, ali mi ne deluje da će to da se desi.
 
Dace bog da sva gradilista stanu.
Moramo da prodjemo kroz pakao, kroz zestoku recesiju da bi se izlecili.
Da dodje do napustanja gradova.
Taj ekstremizam nigde ne vodi.
Ne znam o kakvom napustanju gradova je rec. Da bi ljudi otisli iz gradova, moraju promeniti delatnost kojom se bave. Zivot na selu je prevazidjen, obrada zemlje takodje. Nekada nije bilo tehnologije, traktora, kombajna i jedan covek je mogao vrlo malo zemlje obraditi. Tako da je vecina ljudi morala da se bavi poljoprivredom. Rad je bio na ceni.
Danas jedan covek sa masinama moze da obradi celo selo. Zato je i pala profitabilnost zemljoradnje sa malim kolicinama zemlje u posedu. I zato nema posla za siroke mase u zemljoradnji danas.

Pokajace se mnogi koji prizeljkuju zaustavljanje gradnje, kada im se primanja prepolove ili nestanu skroz.
Ako sve to stane, cene padnu, uslovi za kupovinu stana ce biti gori nego sada, jer ce odnos keša i cena m2 biti mnogo nepovoljniji.
A najvise ce stradati oni koji ni sada ne kupuju stanove, vec rade za posecnu ili minimalnu platu (oni najvise ogorceno prizeljkuju slom svega, nesvesni da je to najgore po njih).
 
Nama u Beogradu ne treba oivoliko ljudi.
Veliki je broj ljudi koji ovde zive koji su prinudno ovde jer u provinciji nema posla.
Oni i dalje imaju stanove i kuce van Beograda u vlasnistvu.
Oni ce morati da se vrate, ma koliko su upinjali da ostanu ovde.

Sto se stanova tice, znam masu ljudi koji poseduju manje stanove koje ne koriste i ne izdaju.
To im je kao neka stednja.
Beton se ne jede.

U odredjenom trenutku glad ce naterati ljude da prihvate zivot bez kafica, splavova itd.
Glad ce nas primorati da se oragnizujemo, kao sto poplava primora komsije koji ne razgovaraju da skupepare i poprave oluk.
 
Taj ekstremizam nigde ne vodi.
Ne znam o kakvom napustanju gradova je rec. Da bi ljudi otisli iz gradova, moraju promeniti delatnost kojom se bave. Zivot na selu je prevazidjen, obrada zemlje takodje. Nekada nije bilo tehnologije, traktora, kombajna i jedan covek je mogao vrlo malo zemlje obraditi. Tako da je vecina ljudi morala da se bavi poljoprivredom. Rad je bio na ceni.
Danas jedan covek sa masinama moze da obradi celo selo. Zato je i pala profitabilnost zemljoradnje sa malim kolicinama zemlje u posedu. I zato nema posla za siroke mase u zemljoradnji danas.

Pokajace se mnogi koji prizeljkuju zaustavljanje gradnje, kada im se primanja prepolove ili nestanu skroz.
Ako sve to stane, cene padnu, uslovi za kupovinu stana ce biti gori nego sada, jer ce odnos keša i cena m2 biti mnogo nepovoljniji.
A najvise ce stradati oni koji ni sada ne kupuju stanove, vec rade za posecnu ili minimalnu platu (oni najvise ogorceno prizeljkuju slom svega, nesvesni da je to najgore po njih).
Sve opcije recesije (milioni radnih mesta manje, smanjen protok roba i usluga, ekstremna stednja) su bolje od hiperinflacije ,(nedostatka robe usled povecane ponude novca ,kolektivno gladovanje,kolektivno obezvredjivanje svih materijalnih dobara , devizne stednje , penzionih fondova ).
Veca je verovatnoca gradjanskih ratova u drugom slucaju.
Sto se tice novogradnje nasoj zemlji nije potreban ovoliki broj objekata.
1. statistika govori da se smanjuje beoj stanovnika na godisnjem nivou.
2. dobar deo mojih poznanika nema stambene probleme tj. vec imaju po 2 ili 3 stana viska koje izdaju ili cuvaju pa jos uvek nesvesno gledaju ili kupuju nekretnine
za koje nemaju jasnu viziju sta ce raditi s njim.
 
Poslednja izmena:
Pisano je i ovde o digitalnoj revoluciji i šta to zmači za zaposlenost i kako može da izgleda budućnost a neki su to nazvali naučnom fantastikom.

Jednostavno sa većom primenom tehnologije koja je manje zavisna od ljudskog rada doćiće do rasta nezaposlenosti koja samo jednim delom će biti kompenzovana rastom tražnje za nekim zanimanjima poput programera ili nekih delatnosti poput turizma.

Ne može se očekivati da će manuelni radnici svi naučiti da programiraju niti da su to sposobni a čine većinu u ukupnoj populaciji.

Ovo prekomponovanje je već otpočelo uz primese rasta nejednakosti. Kome će se ovi stanovi projektovani da budu u upotrebi i 200+ godina izdavati i po kojoj ceni ni meni nije jasno - to će biti neka vrsta mrtvog kapitala. Ne radi se o totalnoj kataklizmi Pobesnelog Maksa ali neminovno je bilo i da konji ispadnu iz upotrebe nakon industrijske revolucije pa to se dešava i sa ljudima kao radnom snagom. Da li će država to regulisati putem socijalnih davanja naročito u manje razvijenim zemljama, da li će biti povećane migracije, nestašice hrane, bolesti, ratovi, revolucije.. ostaje da se vidi.

Suština je da ako neko ima viška kapitala koji je stekao konvertovanjem svog rada u vrednost.. možda je bolje da uloži u neki apartman u Grčkoj i sprema se za penziju ili u nešto što mu je dostupno, zdravo, utrživo nego u nešto neproduktivno gde može da gubi i 30-40% uloženog ili i više.
 
Suština je da ako neko ima viška kapitala koji je stekao konvertovanjem svog rada u vrednost.. možda je bolje da uloži u neki apartman u Grčkoj i sprema se za penziju ili u nešto što mu je dostupno, zdravo, utrživo nego u nešto neproduktivno gde može da gubi i 30-40% uloženog ili i više.
Apsolutno.
Zbog statusne zavisti ljudi ne zele ranije u penziju,n e zele krace i manje da rade, vec se predaju mrtvom kapitalu i dirince po firmama.
Guse se u "klimatizovanim prostorima" bacaju svoj zivot, kao jedini realni kapital u zamenu za papir i zavist bliznjih.
 
Koje gradilište je stalo?
Npr. Na podbari u Patrijarha Čarnojevića 18 već dugo nije bilo radnika i gradilište stoji.
Mene zanima koliko ovakvih gradilišta trenutno ima u NSu i BGu gde je probijen rok i kakve su šanse da novac ostane zarobljen čekajući završetak radova?
 
Apsolutno.
Zbog statusne zavisti ljudi ne zele ranije u penziju,n e zele krace i manje da rade, vec se predaju mrtvom kapitalu i dirince po firmama.
Guse se u "klimatizovanim prostorima" bacaju svoj zivot, kao jedini realni kapital u zamenu za papir i zavist bliznjih.

Zar ljudi koji kupuju stanove da bi ih kasnije iznajmljivali ne pokusavaju da urade bas to? Ne rade vise i zive od kirije?

Ako sam dobro razumeo, izgradnja treba da stane u Beogradu (da bi se ‘oslobodili investitora’), ljudi da se isele iz istog, masovno odu u penziju ranije, dok se istovremeno zaustavi imigracija (koje i nemamo previse al bolje da i ne pocinje)? To su neke od stvari koje si pisao ovde. Kako bi to funkcionisalo, kako mislis da bi zemlja izgledala kada bi se ukombinovala ta cetiri faktora?
 
Zar ljudi koji kupuju stanove da bi ih kasnije iznajmljivali ne pokusavaju da urade bas to? Ne rade vise i zive od kirije?

Ako sam dobro razumeo, izgradnja treba da stane u Beogradu (da bi se ‘oslobodili investitora’), ljudi da se isele iz istog, masovno odu u penziju ranije, dok se istovremeno zaustavi imigracija (koje i nemamo previse al bolje da i ne pocinje)? To su neke od stvari koje si pisao ovde. Kako bi to funkcionisalo, kako mislis da bi zemlja izgledala kada bi se ukombinovala ta cetiri faktora?
Ne kaže niko da to treba da se desi. Nego da ima indicija da neki period koji dolazi može da ima takava dešavanja. Govorimo o nekom srednjem i dugom roku.

Pretpostavka da se stan vrati kroz rentu podrazeva da ima kome da se rentira i da taj neki može to da priušti. Što je duži period povrata (kod nas npr 25 godina i više) to je i veći rizik da nastupe neka dešavanja o kojim govorimo. Svakako na rok 50+ godina to postaje više realno ali sumnjam da mnogo ljudi razmišlja na taj način nego na period 5-10 godina.
 
Ne kaže niko da to treba da se desi. Nego da ima indicija da neki period koji dolazi može da ima takava dešavanja. Govorimo o nekom srednjem i dugom roku.

Pretpostavka da se stan vrati kroz rentu podrazeva da ima kome da se rentira i da taj neki može to da priušti. Što je duži period povrata (kod nas npr 25 godina i više) to je i veći rizik da nastupe neka dešavanja o kojim govorimo. Svakako na rok 50+ godina to postaje više realno ali sumnjam da mnogo ljudi razmišlja na taj način nego na period 5-10 godina.
Bukvalno na ovoj stranici ima tri posta u kojima MC__ govori da to treba da se desi.
 
Na Podbari je stalo, jer je i Key garden poluprazan, a svaki drugi stan na Podbari je na prodaju i iznajmljivanje. Kako neko kupi stan, nabavlja se materijal za dalju gradnju. Starogradnja na Nbg je kupovana za kredit, vidim da toga sada nema, stalo nažalost, preskupo je čak i onima koji zarađuju po 2000 eur mesečno.
 
Zar ljudi koji kupuju stanove da bi ih kasnije iznajmljivali ne pokusavaju da urade bas to? Ne rade vise i zive od kirije?

Ako sam dobro razumeo, izgradnja treba da stane u Beogradu (da bi se ‘oslobodili investitora’), ljudi da se isele iz istog, masovno odu u penziju ranije, dok se istovremeno zaustavi imigracija (koje i nemamo previse al bolje da i ne pocinje)? To su neke od stvari koje si pisao ovde. Kako bi to funkcionisalo, kako mislis da bi zemlja izgledala kada bi se ukombinovala ta cetiri faktora?

U danasnjoj perspektivi to deluje cudno, ali u buducnosti, u bliskoj buducnosti, sa manje energije, sa manje hrane, zivot u gradu ce biti manje smislen.
Socijalne razlike bice ogromne. Imacemo izbor, ili da idemo da budemo najamni radnici ili da umremo.
Necemo moci da odemo u Nemacku, oni ce takodje da osiromase, oni vise ne funkcionisu bez stampanja novca.
Niko nece imati novca da kupi stan da mu stoji.
Niko nece imati novca da putuje.
U poljoprivredi, bez energije, bez mehanizacije (ili sa manje), trebace vise ljudi da rade. To ce privuci ljude iz gradova. Radjace se deca.
Pritisak na Beograd ce se smanjiti.
Ciklus zivota krenuce ponovo.
 
Bukvalno na ovoj stranici ima tri posta u kojima MC__ govori da to treba da se desi.
Ja ne smatram da je to divna stvar. Bice to uzasno za mnoge, za oen sa kreditima posebno. Ali i ostali. Recimo hranim 4 osobe i posto moj posao zavisi od konjukture u Eu, ja znam da cu ostati bez posla. Plasim se.
Ali to mora da se desi.
Svi eksponencijalni procesi se tako zavrsavaju.
To je prirodan proces.
 
Vrh