Zapravo, izgleda isto od kad su ukinuli zlatnu podlogu, a pre toga je veliki skok imao za vreme Drugog svetskog rata. Pedesetih godina je ravan, a šesdesetih se uvećava, ali manje nego narednih decenija. Međutim, pedestih godina su SAD bile 50% svetske ekonomije, a vremenom im je opadao udeo zbog oporavka Zapadne Evrope, razvoja Japana i generalnog premeštanja proizvodnje i usluga u druge zemlje zbog globalizacije, da ne spominjem Kinu. Ekonomija SAD je smanjivala globalno učešće ali su dolarom održavali poziciju hegemona. Zato su branili dolar politički i vojno, izvozeći drugima inflaciju. Gadafi je odlično shvatao da inflacijom dolara oporezuju izvoz nafte i počeo je da predlaže uvođenje afričkog dinara vezanog za zlato. Znamo kako je završio.Kad si već okačio ovaj graf, uzmi malo pomeraj gornju granicu za godine, videćeš da graf uvek izgleda isto.
A bio je potreban rat da bi se Rusi usudili da traže rublje za naftu i gas. Da su tražili tako nešto ranije to bi, samo po sebi, dovelo do rata. Sada, kada se sve više zemalja usuđuje da se udalji od dolara i evra, doći ćemo na njihovu pravu vrednost fiat valuta.
Uostalom u rubljama su nekretnine pojeftinile poslednjih meseci. Cela rasprava o realnom rastu ili padu nekretnina je problematična dok ne budemo imali neki etalon oko koga ćemo se svi zložiti. Devedesetih smo imali nemačku marku koja je zadržavala kupovnu moć u odnosu na hiperinflaciju u dinarima. Sada nemamo tako nešto.