Šta je novo?

Cene nekretnina

Po shadestudio je sledeća računica za kupovinu stana; radiš kao vrhunski programer za 1500 eura platu, živiš kod neke babe u katakombi 2x2m plaćaš stan i troškove 150 eura, živiš sam (jer žensko čeljade je trošak, porodica isto, kao i pas), jedeš paštete i salame, hleb posle 17 na sniženju, na more ne ideš i ostalo, ostaje ti mesečno 1000 eura, bravo i onda za 10 godina kupiš stan od 50 mkv, pod uslovom da se nisi razboleo da nisi popravljao zube.Za to vreme si drk.o k.rac, umesto imao žensku, i pobedio, bravo genije kako se toga nisam ranije setio sad bih imao 2 stana umesto 1.
Upravo tako. Malo karikirano, ali tako je. Svako bira kako ce organizovati svoj zivot. Neko radi u mladosti i pravi jak temelj za dalje, neko u starosti mora da proda stan i na selu da uzgaja krompir da bi preziveo😀😀.
Ja opet ponavljam, ne kazem da svi imaju priliku da zarade vise od proseka, niti nekoga osudjujem zbog toga. Isto svako bira da li ce da pet godina zivi skromno zarad nekog viseg cilja, ili ce ceo zivot da zivi skromno jer se nikad nije finansijski disciplinovao.
1500 je malo za neko kes skucavanje, vec na 3000e se to izvodi kroz 5 godina disciplinovanog zivota. Stvar je izbora i volje. Svaki veliki cilj nosi mnogo odricanja.
 
U NS je tolika plata dobrih programera, i to baš dobrih...a navodno je navala na stanove. I upravo tako život je skup da i sa boljim platama teško ostaje puno para, osim ako ne odlučimo živeti kao crvi
Ili nisu 'bas dobri' ili su u nekim neisplativim tehnologijama, posto bas dobri (koji cesto i nisu toliko dobri nego imaju iskustva na papiru) danas uzimaju 2,3 puta toliko.
 
I dalje nisi razumeo šta znači kvalitet života? Ne sejem ja krompir i ostalo da preživim, već što želim da jedem kvalitetnu hranu, e u tome je razlika između mene i tebe. A ti lepo subotom u lindu pa krompirići 100 dindži i paradajz iz albanije da uštediš malo, al nema veze prskani 15x a ni karenca im nije prošla, ma bitno je živeti pacovski i štedeti za stan. Ljudi oko mene zarade na Nbg; Građ. Inž.80 do 150, programer vrhunski 180, ekonomista 95, tesar 120, profesor 100, pa ne znam u kakvim paralelnim univerzumima živimo, doktori jedva da navuku stotku (osim ako nisu spec.oblasti pa rade privatno).
 
:) :) koliko vremena potrošenih na piskaranje po forumu, teško da će iko naći vremena da zaradi jedan, a ne više stanova …
Živimo možda u najkompleksnijom periodu u novijoj istoriji, ide geopolitički proces seljenja centara moći, kako će to ići niko ne zna…sve u svemu kredite ne treba uzimati, a sa parama ako se nema bilo koja pametnija ideja sto da ne stan, samo mora da bude top mikro/makro lokacija, čisti papiri, kvalitetna gradnja… da makar kad zatreba može lakše da se proda po nekoj ceni…
Ova histerija sa cenama nekretnina trenutno nije Beogradska ekskluziva, slično je po većem delu Evrope…
 
a zasto na ovu temu razgovaramo o programerima? :) Da li neko, bio programer ili ne , ko zaraduje u proseku od 1500 do 3000 da li on moze da kupi stan u BG na vodi gde je kvadrat od 3 do 6k, koliko sam cuo? Da li 100 programera koji u proseku imaju platu oko 2k, da li kupe 100 stanova u proseku od 4k? Naravno, Bezanija plato, K distrikt, west 65 itd, sve je to od 2k pa na gore kvadrat... Napomenuo bih da se oko 80% stanova kupi na kes, bar je tako pisalo do sada 10x u razlicitih novinama (nadam se da ne slusaju isti "izvor" , te novine).
Dakle... "jos neko kopa" ... :D
 
a zasto na ovu temu razgovaramo o programerima? :) Da li neko, bio programer ili ne , ko zaraduje u proseku od 1500 do 3000 da li on moze da kupi stan u BG na vodi gde je kvadrat od 3 do 6k, koliko sam cuo? Da li 100 programera koji u proseku imaju platu oko 2k, da li kupe 100 stanova u proseku od 4k? Naravno, Bezanija plato, K distrikt, west 65 itd, sve je to od 2k pa na gore kvadrat... Napomenuo bih da se oko 80% stanova kupi na kes, bar je tako pisalo do sada 10x u razlicitih novinama (nadam se da ne slusaju isti "izvor" , te novine).
Dakle... "jos neko kopa" ... :D
Ne placa se 80% stanova za kes, nego ukupno nekretnina a tu spadaju i zemljista, placevi, skladista itd. To je dezinformacija koja je novinarima draga pa se stoga odomacila kao nekakva cinjenica koju svi ponavljaju.

68% stanova u Srbiji se kupuje za kes, u Beogradu 62%. Izvor
 
Svetsko trziste je kreditno, direktno pod uticajem intenzivne monetarne politike - nebo i zemlja u odnosu na Srbiju.
Pre pandemije raslo cca 4-6% po zapadnim zemljama, a u Srbiji dvocifrenim stopama.

Niko ne zna sta ce biti.
Saveti za investiranje 100-tina hiljada evra na osnovu osecaja su neozbiljne.
 
Ne placa se 80% stanova za kes, nego ukupno nekretnina a tu spadaju i zemljista, placevi, skladista itd. To je dezinformacija koja je novinarima draga pa se stoga odomacila kao nekakva cinjenica koju svi ponavljaju.

68% stanova u Srbiji se kupuje za kes, u Beogradu 62%. Izvor
Da, a takodje je kes kupovina i kada se proda jedan stan pa od tih para uzme drugi.
 
Ne placa se 80% stanova za kes, nego ukupno nekretnina a tu spadaju i zemljista, placevi, skladista itd. To je dezinformacija koja je novinarima draga pa se stoga odomacila kao nekakva cinjenica koju svi ponavljaju.

68% stanova u Srbiji se kupuje za kes, u Beogradu 62%. Izvor
Bitno je interpretirati podatak da se 38% stanova kupuje iz kredita. Šta će prodavci raditi sa tim kešom? Većina verovatno ode i kupi drugi stan. Možda doda malo keša, ali većina tog keša je došlo iz kredita, a možda se to produži i na još neki stan preko toga.
Kad krediti presuše, tj. ako centralne banke budu radile svoj posao da zaustave inflaciju, cene će krenuti da padaju.
 
Kad krediti presuše, tj. ako centralne banke budu radile svoj posao da zaustave inflaciju, cene će krenuti da padaju.

Upravo je to dilema od milion $, u stvari za velike igrače i mnogo više!

Meni je žao što sam bio u pravu i pre pandemije odlično predvideo šta će se dešavati u ove dve godine (dokumentovano na drugim platformama, a nikakvu korist nisam imao, osim što sam obrnuo nešto sitno BTC), a poslednjih par dana dobijam sve više signala da sam verovatno u pravu i za pribojavanje u konzistentnost poteza CB koje ispoljavam ovde par meseci.

Jedno je teorija zauzdavanja inflacije i šta bi CB morale da rade da bi uspostavile monetarnu stabilnost, ali i zadržale kakav-takav kredibilitet i da ne bi birale pobednike u ovome...


, a drugo je šta je realnost kada samo svojim najavama i uz minimum minimuma akcije obore tražnju i zacrvene tržišta, primera radi Bernanke je spustio referentne kamate na nivo na koji oni danas dižu, kao odgovor na tadašnju recesiju, to su tada bile stimulativne kamate!


Sprdnja od ekonomija, kao što nagovestih, us*ali su se!

Svakako pratimo dalje, ostaje savet (isključivo moje mišljenje) da treba sačekati i ne zaletati se!
 
Upravo je to dilema od milion $, u stvari za velike igrače i mnogo više!

Meni je žao što sam bio u pravu i pre pandemije odlično predvideo šta će se dešavati u ove dve godine (dokumentovano na drugim platformama, a nikakvu korist nisam imao, osim što sam obrnuo nešto sitno BTC), a poslednjih par dana dobijam sve više signala da sam verovatno u pravu i za pribojavanje u konzistentnost poteza CB koje ispoljavam ovde par meseci.

Jedno je teorija zauzdavanja inflacije i šta bi CB morale da rade da bi uspostavile monetarnu stabilnost, ali i zadržale kakav-takav kredibilitet i da ne bi birale pobednike u ovome...


, a drugo je šta je realnost kada samo svojim najavama i uz minimum minimuma akcije obore tražnju i zacrvene tržišta, primera radi Bernanke je spustio referentne kamate na nivo na koji oni danas dižu, kao odgovor na tadašnju recesiju, to su tada bile stimulativne kamate!


Sprdnja od ekonomija, kao što nagovestih, us*ali su se!

Svakako pratimo dalje, ostaje savet (isključivo moje mišljenje) da treba sačekati i ne zaletati se!
Ako sam ga dobro razumeo rekao je profesor da su upravo sproveli najveće povlačenje novca u poslednjih 60 godina.

Nagoveštavao si štediše kao najveće gubitnike, izgleda ipak da balansiraju?
 
Uvek ista dilema, dal uzeti kredit i spasiti ustedjeno od inflacije ili cekati neki dogadjaj, znak (pucanje balona nekretnina koji puca na forumu godinama!!) dok gledas kako ustedjeno propada...

Evo random misljenja (zanimljiv je ceo klip):
 
Uvek ista dilema, dal uzeti kredit i spasiti ustedjeno od inflacije ili cekati neki dogadjaj, znak (pucanje balona nekretnina koji puca na forumu godinama!!) dok gledas kako ustedjeno propada...

Evo random misljenja (zanimljiv je ceo klip):
"očekujte korekcije 10-15% naniže"
"nije preporuka uzimati sada kredit"
 
I ja da sam vlast (a nisam) radila bih isto. Trudila bih se da napravim neka druga pravila koja nagrađuju neke druge ljudske porive a ne samo pohlepu. Onda ne bi imalo potrebe ni za Čvorovićima ni za kažnjavanjem jer kokoška se provuče kroz plot samo ako postoji rupa na plotu (to me naučila baba)
Za to postoji religija odnosno vera. Tamo su definisane vrline itd

Mislio sam da se odustalo od tornjeva na Bezanijskoj Kosi ali ajde...
Evo malo najava optustanja u SAD...
 

Prilozi

  • layoff announcements.jpg
    layoff announcements.jpg
    52,3 KB · Pregleda: 139
Ako sam ga dobro razumeo rekao je profesor da su upravo sproveli najveće povlačenje novca u poslednjih 60 godina.

Nagoveštavao si štediše kao najveće gubitnike, izgleda ipak da balansiraju?

Problem je to što uopšte nisu povukli novac, gledajući M2 i ostale, a i bilans stanja CB, verujem da su prilično ažurni, možda malo kasne, ali ne verujem, dakle ravna linija. Samo su prestali da upumpavaju! Dakle daleko od toga da će početi da smanjuju to što im je u bilansima, samo što sad ne da nema upumpavanja od 120 milijardi usd mesečno, nego nema ništa.

Da, štediše i jesu bili najveći gubitnici u ove dve, 3 godine i svi oni sa fiksnim prihodima! Biće to čak i ako stvarno bude neke sitne korekcije, to je pirova pobeda u odnosu na izgubljenu kupovnu moć. Na dugi rok nemam nikakve dileme!

Moja poenta je da su se sledili kako su reagovala tržišta na minimalne akcije CB i da su svi mainstream mediji počeli da prave kampanje da je vreme za kupovinu i da možda treba podići nogu sa kočnice i zaustaviti stezanje, a to je upravo ono što ja tvrdim, da ako se dovoljno zacrvene tržišta, biće u ogromnom problemu da dižu kamate i da će radije tolerisati visoku inflaciju i negativne realne kamate, nego da rizikuju da razore ekonomiju! To znači ne da nema korekcije, nego se igranka nastavlja! Svakako treba pažljivo pratiti, a ja bih lično sačekao sa kupovinom do daljnjeg!
 
Moja poenta je da su se sledili kako su reagovala tržišta na minimalne akcije CB i da su svi mainstream mediji počeli da prave kampanje da je vreme za kupovinu i da možda treba podići nogu sa kočnice i zaustaviti stezanje, a to je upravo ono što ja tvrdim, da ako se dovoljno zacrvene tržišta, biće u ogromnom problemu da dižu kamate i da će radije tolerisati visoku inflaciju i negativne realne kamate, nego da rizikuju da razore ekonomiju! To znači ne da nema korekcije, nego se igranka nastavlja! Svakako treba pažljivo pratiti, a ja bih lično sačekao sa kupovinom do daljnjeg!

Ali inflacija ce dovesti do stagnacije pa ako ne dizu kamatne stope, oni ce ustvari pustiti da recesija spusti inflaciju ili?
 
Ali inflacija ce dovesti do stagnacije pa ako ne dizu kamatne stope, oni ce ustvari pustiti da recesija spusti inflaciju ili?

Ne dovodi inflacija do stagnacije, obezvređuje dugove, ali i ono što je zarađeno! Oni se plaše da će upravo dizanjem kamata izazvati recesiju koja bi svakako smanjila tražnju i smirila inflaciju! To je neko fino balansiranje biranja manjeg zla, između čekića i nakovnja. Sad su oni svesni da su zakasnili i pustili inflaciju da divlja, ali se opet previše plaše tvrdog sletanja, tj neke teške recesije, jer verujem da je percepiraju kao veće zlo. Mislim nema sumnje da će realan rast biti negativan (nominalni rast - inflacija). Ceo svet je trenutno čak na granici stagflacije, tj negativan i nominalni rast i inflacija ozbiljna uz to. Dakle sa jedne strane imaš pritisak da dižeš kamate zbog inflacije, sa druge strane si već na minimalnim kamatama i nemaš protora dalje da ih spuštaš i stimulišeš privredu kad zaškripi, pogotovo kad inflacija divlja. Ne znam sad koliko sam bio jasan, verujem da ljudi povezuju i kapiraju, nije to komplikovano koliko ja možda ne znam da objasnim.

Kao što rekoh negde ranije, oni su podigli sad nešto sitno kamate i to zovu zatezanjem, a u nekoj ranijoj krizi kamate su spuštane na taj isti nivo, to se tada zvalo stimulisanje privrede! Dovoljan pokazatelj koliko je sve krhko!

Jedino što običan čovek može da uradi je da prati sve i pokuša da proceni šta je verovatnije i da bude oprezan (ako sam bio u pravu dve godine, ne znači da ću i sutra). Ja sve nešto mislim da su oni izabrali svoje pobednike, a i metode borbe, za sada nominalne kamate nisu negativne, ali realne jesu, pa dođe na isto! Njihov najveći strah je deflacija i učiniće sve što je potrebno da je izbegnu, a jednom kad cene dostignu neki nivo, vrlo su rigidne andole, a čak i da odu, to stvara druge daleko ozbiljnije probleme, bankrote, veću nezaposlenost itd, a to su istorijski ugl rešavali novim bailoutima, upumpavanjem, ratovima i sl!

 
Lepo si objasnio. Zato je i ceo sistem truo jer ti procena zavisi od toga sta ce neko da uradi. Glasas za vlast i onda oni "mi cemo biti najbolji" i samo krenu u stampanje i povecaju penzije x2 a to sto je prethodna vlast zivela u realnijoj ekonomiji nikom nista. Ovim stampanjem i stimulacijama stvorila se iluzija svuda po svetu da su vlade u prethodnih 15 godina bile najbolje vlade ikada a sve je to zbog bull marketa koji je vestacki proizveden stimulansima. Ne kazem neke vlade su bolje iskoristile novac a neke losije ali svakako taj novac je zapravo iz dzepa stedisa.

Ja isto mislim kao i Ljuba82 da nece ici u recesiju vec ce pokusati da uspore inflaciju a da ne izazovu recesiju koja je previse bolna. Ako do recesije i dodje nece smanjivati kamate vec ce samo dodatno da stampaju za sta god im treba da bi podigli tacno malo iznad recesije a da ne ide previse u inflaciju. Svakako su budzeti maltene svih drzava u minusu pa ce ili da pozajmljuju ili da stampaju. Svi znamo kako se takav jedan sistem zavrsava. Ono sto jeste problem sto EURO definitivno ide ka tome da bude = 0 a u odnosu na fiat sve ostalo ce da poskupljuje.
 
Poslednja izmena:
Da li dobijamo kandidata za najvisu cenu stana po m2 u Srbiji?


Eksplozija cena zakupa nekretnina u Beogradu
 
Poslednja izmena:
Vezano za stagnaciju pa recesiju. Imamo inflaciju, restu cene, zaposlenom ne raste plata. Ima i kredit. Steze kajs, preskace more, ne kupi auto kao sto je planirao. Ako mu ne dignu platu, prestaje da kupuje i robu siroke potrosnje. Pada potrosnja, pada prodaja odnosno promet nekoj firmi, firma optusta visak zaposlenih. Imamo trenutak stangnacije ali u kapitalizmu mora uverk da postoji rast. Tj stagnacija je vec recesija :) ali dobro. I banka trpi jer ovaj otplacuje kredit ali zarada banke je efektivno pala a banka ima isto zaposlene, ima akcionare kojima to ne odgovara.
Onda doce CB i stampa i daje pare budzasto. Firma i banka iz gornjeg primera pozajmljuju pare, podizu plate da sustignu inflaciju, potrosnja se ipak odrzava na slicnom ili malo nizem nivou. Pozajmljuju pare i za investicije, prave se proizvodni pogoni, zaposljavaju se ljudi, uvozi se radna snaga itd. Stvari i dalje funkcionise samo sto hleb vise nije 1 EUR vec je 1,2 EUR ali svima je ok jer i plata vise nije 1000 vec je mozda 1150 EUR a nekima i 1200 EUR.

Ako ce igrati stalno na ivici sa kamatom/inflacijom/recesijom, ispada da ovo moze da traje i da funkcionise bar za velike ekonomije. Plus imamo globalizaciju gde su svi uvezani preko valuta, svi su pogodjeni manje vise istim problemima i onda se niko nece izdvojiti kao stabilniji u pogledu ekonomije pa da zbog toga privuce ostale da predju u njegovu valutu i investira u njegovu ekonomiju.
Na osnovu poslednjih vasih postova i prethodno napisanom, ne mogu da zamislim kako "takav jedan sistem zavrsava"? ili da li sam i sta sam prevideo u ovim mojim "scenarijima" ?
 
dobro si opisao sa malo parafraziranja :)

zavrsava se ubrzanjem inflacije do granice kada ne moze da se kontrolise. Jer ovo ti je ekonomija koju “steluju” ili vozaju rucno da bi mogla da radi ali problem je sto inflacija u svakom tom
scenariju (osim 30 godina surove recesije) ubrzava. Da inflacija prestane da ubrzava mora da se povuce novac i povecaju kamate i puste drzave koje idu u minus da bankrotiraju. To bi bila realna ekonomija a ovako ce kupiti jos neko vreme pre totalnog kolapsa ali ce nekretnine nastaviti da poskupljuju do neslucenih razmera. Ovde su se mnogi sprdali sa Mirijevom na 5.000 eura ali u ovom trenutku to vise ne deluje nemoguce.

Evo jednog najnovijeg bisera od 64 m2!!
Ovo je i meni neshvatljivo.
 
Vrh