Šta je novo?

Cene nekretnina

Inace, kad se vec drzite Numbea ko pijani plota iako je visa puta objasnjeno sta je tu falicno, imajte u vidu da taj famozni price-to-income index moze da se gleda i po godinama, i da je Beograd konstantno u top 10. Cak i 2014. sa najnizim cenama u poslednjih 15 godina smo bili 7. Generalno se uvek vrte gotovo isti gradovi, razlike su u nijansama.

2019. smo cak bili prvi na listi sa indeksom jos visim nego sto je danas. S obzirom da indeks opada i padamo na listi, pretpostavljam da to znaci da stanje ide na bolje, zar ne? Ili je mozda pogresno analizu celokupnog trzista svoditi na jedan parametar dobijen iz internet ankete?
 
Opet pitanje o meni a ne o temi. Ali dobro, da budem transparentna. Kupila sam (investicione) nekretnine pa me interesuje kako ću proći naravno. Još više da li možda prodati sada. Mada pošto sam loš špekulant verovatno neću iako mislim da je to (uz ogroman rizik) pametno u ovom trenutku, jer je ovo verovatno plato cena i više od ovoga teško da će ici uzimajući sve u obzir
 
Svi se igraju kapitalizma (a jel postoji neka druga igrica koja daje bodove i nagrađuje?). I to jeste zaista razlog ne samo povećanja cene kvadrata u Beogradu već i cele ove papazjanije u kojoj se svet nalazi (od inflacije do Ukrajinske krize). Prema mom vrednosnom sistemu, naravno da cena stana treba da bude u korelaciji sa medijalnom platom, al to je svugde u globalizovanom svetu izgubilo ikakvu smislenu povratnu spregu. Upumpani su trilioni nastampanih para u prethodnih 14 godina kako bi se spasla piramidalna šema spekulacija. Ti novci prave potpunu računovodstvenu zbrku (valuacije su apsolutno otkačene od realnosti). Posledice se osećaju na svakom delu planete koji je umrežen u sistem. Beograd vam iz te perspektive dođe svet. Konačno.

Zaključak Beograd nije izuzetak. A šta će biti zavisi od ukupne igrice. Videćemo
 
I ja da sam vlast (a nisam) radila bih isto. Trudila bih se da napravim neka druga pravila koja nagrađuju neke druge ljudske porive a ne samo pohlepu. Onda ne bi imalo potrebe ni za Čvorovićima ni za kažnjavanjem jer kokoška se provuče kroz plot samo ako postoji rupa na plotu (to me naučila baba)

Al avaj... Trenutno imamo sistem koji ne zanima nijedna naša druga odlika osim pohlepe i samo nju nagrađuje.

P.s. hvala i tebi Bender na diskusiji. Neću ni ja više. I meni je jasno sa kakvim mentalnim sklopom imam posla na osnovu avatara. To odzvanja da se čuje 😉
 
Poslednja izmena:
Naravno da sprečava. Dok se ne dostigne određena kritična masa, obična raja ne može protiv uhodanih hohštaplerskih mašinerija kriminalaca i muljatora. Pogotovu, ali pogotovu kada su država i Partija deo te mašinerije. A fala bogu pa se mašinerije svih vrsta (i ove naše, i strane, i državne, i korporativne, sve redom...) uvek upinju i potrude da se kritična masa nikad ne dostigne.
Ja ne znam da li neko preti nekom da odlasi svoju nekretninu za prodaju po 50% vecoj ceni od realne? Pa ja prvi da sada prodajem neki stan necu ga prodati ispod cene. I tako svako razmislja.

Evo ti si rekao da znas nesto da radis IT. Zamisli da si pametan i pronicljiv i isprogramiras neki proizvod u kojem neka firma vidi potencijal i nudi ti 700 000e. Ti prihvatis i sta bi uradio sa tim novcem? Podelio ljudima oko sebe? Kupio neki stan? Bacio?
Ili bi cak bio uvredjen da ti neko ponudi toliki kes pa bi taj proizvod prodao za 5000e jer si skroman.
Dakle zanima me sta po tebi da radi neko ko ima tako neke novce? Naveo sam tu cifru jer to je otprilike par stanova.
 
@Bender Rodriguez

Mislim da mešaš neke stvari, to nema veze sa etikom! Polazim od toga da svako ko želi da proda nešto, prvo će čekirati tržište i cene! Zamisli sad nekog ko je pao sa marsa, nije nikakav špekulant, kupio npr nekretninu pre 8 godina, nije bio u zemlji i sad dođe i prodaje po istoj ceni po kojoj je kupio, dakle po 1000 eur/kv, umesto za 2000 eur/kv. To nije etičnost, nego glupost! Prvo zato što novac mnogo manje vredi nego tada, a drugo zato što bi u roku od pola sata bar 10 špekulanata bilo na njegovoj adresi i licitirali mu do 1500 eur/kv. To se zove arbitraža. Ne važi samo za nekretnine, u stvari tu najmanje.

Legitimno mi je i da neko traži više od prosečne cene ako mu se ne žuri, isto tako i manje ako mu se žuri ili nije alav! Legitimno mi je i da plati više ako misli da će novac da se obezvredi u većoj meri u narednom periodu!

Evo ja prvi verujem da je balon, to pokazuju ekonomski fundamenti, odustao sam od kupovine, samim tim ne mogu druge savetovati da je sad vreme kupovine, ali ja sam odustao i od prodaje, jer ne znam šta će se sutra dešavati i da li će opet drastično preplaviti tržište novcem ako privreda štucne! Moj iskreni savet svima (a to i sam primenjujem) je da se sačeka sad malo, to sigurno ne bi neki agent predložio zar ne? ;)
 
Poslednja izmena:
Evo ti si rekao da znas nesto da radis IT. Zamisli da si pametan i pronicljiv i isprogramiras neki proizvod u kojem neka firma vidi potencijal i nudi ti 700 000e. Ti prihvatis i sta bi uradio sa tim novcem? Podelio ljudima oko sebe? Kupio neki stan? Bacio?
Prvo, ma sve verujem da jedan programer dobija 700.000e, baš kao što pronalazači i naučnici dobijaju po 700.000... Nije nego. Dobijaju njihove kompanije za koje rade. A onda im ovi podele tek poneki procenat od toga. Kakvih 700.000e. To jedino ako je neki Zakerberg ili drugi developer neke uspešne aplikacije pa mu dođu bezbednjaci i ponude sponzorstvo ili Gugl ili tako neka velika mooda pa mu ponude bogatstvo.

Drugo, meni tolike pare ne trebaju. Od nekoliko problema koje sada imam i na kojima radim, većina nema veze sa parama, niti ih pare mogu rešiti.
Treće, sve i da ti poverujem da tako neko dobije 700.000e svojim poštenim radom i genijalnošću, nema ništa loše u tome da on takav to investira umesto da baci. Ali takvih slučajeva je 1 u 100.000. A ja sam malopre pričao o ljudima koji već imaju neki lagodan život i finansijsku sigurnost do kraja života, a opet im ni to nije dovoljno pa grabe stanove i druge stvari dok ljudi okolo nemaju da pazare za sebe zato što nekolicina nelečenih uvek hoće još i još i još. Takav će sutra na jesen i zimu da preprodaje ljudima osnovne životne namirnice i sladi se u svojoj zlobi i pohlepi, a sve druge oko sebe da smatra nedostojnim životinjama, jer, zamisli čuda, u vreme nestašice i krize, upinju da prežive.
 
Prvo, ma sve verujem da jedan programer dobija 700.000e, baš kao što pronalazači i naučnici dobijaju po 700.000... Nije nego. Dobijaju njihove kompanije za koje rade. A onda im ovi podele tek poneki procenat od toga. Kakvih 700.000e. To jedino ako je neki Zakerberg ili drugi developer neke uspešne aplikacije pa mu dođu bezbednjaci i ponude sponzorstvo ili Gugl ili tako neka velika mooda pa mu ponude bogatstvo.
Mislim da ne shvatas bas najbolje kako cela ta prica funkcionise.
 
Vrlo moguće. Ali mislim da ne shvata ni Shade, jer da je to tako kako on fantazira inspirisan urbanim legendama i Holivudom, svi dobri programeri (baš programeri, ne ITevci) koje znam imali bi bar 300.000e do sad.

A tu spadaju i jedan stariji koji je završio elektroniku na ETF (pa se doškolovao za programiranje, znači maher svog zanata koji odlično zna i hardver i softver) i drugi, nešto mlađi, koji je završio RAF kao najbolji na Računarskom inženjerstvu. Pa nijedan ni drugi nisu ni blizu tih cifara. I mada su srećni svojim platama, ne vide sebe kao nekoga ko će dobiti tih 700.000e o kojima Shade priča.

Holivud i uopšte američko kapitalističko društvo i kultura su puni tih dirljivih fantastičnih priča o običnom čoveku koji svojim radom i intelektom uradi nešto neverovatno i promeni svet i onda dobije bogatstvo i živi srećno do kraja života. U realnosti, čak i kada jedan čovek nešto pronađe, izume ili smisli, on to ne može da realizuje bez neke kompanije ili druge institucije. A tada, kada otkriju potencijal njegovog rada, svi redom se kače i utrkuju ko će više da se ugradi i uzme svoj deo kolača.

Izuzetaka svakako ima, kao npr Markić, Leri i Sergej... ali zato oni posle plate neke druge cene. A i opet znači ne bude slučaj: Pera našao/smislio nešto neverovatnо -> Peru otkrije svet -> Peri daju brdo para. Nego ide sve kroz kompanije, sponzorstva ili u ovim slučajevima ove trojice - paktove sa đavolom i šurovanje sa kriminalcima.


Ili to ili sam ja previše bukvalno shvatio Shadeov primer koji je dao kao metaforu. Ako je to, onda u redu, moja greška, priznajem. Ali ovo nije prvi put da se na ovoj temi implicira da svako može da postane magnat, poštenim radom, i to sam samcijat, bez ikakvih cena. Tako da verujem da je mislio ozbiljno taj primer sa programerom koji je eto, kao, sam smislio nešto revolucionarno radeći u slobodno vreme iz svoje sobe, i onda se to pročulo (samo od sebe) i onda mu došle bogate čike i dale mu 700.000e. Meni je to malo nerealno. Malo žešće nerealno. Da su kasne 90te ili prve godine Android revolucije i aplikacija, pa i ajde. Ali to je bilo pre više od 20 i 10 godina. U međuvremenu je sve što je moglo, isceđeno je i izmuženo, a svet je postao još tesniji i samim tim konkurencija za sve što bilo koji čovek radi i smišlja - još teža i surovija.
 
Poslednja izmena:
@Bender Rodriguez
To je samo primer, ne mora da bude programer, niti da toliki kes stekne odjednom, ali cinjenica je da postoje takvi ljudi koji zarade toliko novca.
Sasvim je logicno da ako vec dobro zaradjujes investiras u nesto sto ce to sacuvati, ili sto ce ti omoguciti da manje radis.
Pa ja licno radim ko konj, i naravno da cu sa vremenom ako budem mogao razmisljati da imam pasivan prihod sa kojim cu moci manje da radim svoj posao. A to podrazumeva investicionu kupovinu nekretnina. Ne mislim da sa pedeset godina rintam kao sada.
Pitanje je sta je lagodan zivot. Svi znamo one ankete kada pitaju prosecnog srbina koliko treba za pristojan zivot, pa krenu odvaljivznja 4000e, 5000e za osnovno, bez luksuza. Po tome ja zivim samo pristojno, mogu da ustedim za stan, dva, nikakav to luksuz nije.
Ako imas neki dobro placen posao, mozes ga izgubiti vrlo lako, mozes se razboleti. I vrlo lako lagodni prihodi odu na nulu.
 
Ok, pošteno, onda sam ja previše bukvalno shvatio.

Ali jesam bio napisao da zaista ima i takvih slučajeva, ALI mnogo, mnogo manje nego što se nekad implicira na ovoj temi. Slatke su te priče o Američkom snu i kapitalizmu koji preko noći može običnog smrtnika da pretvori u dolarskog multimilionera ili milijardera a bez uplitanja u mutne ili kriminalne radnje, znači samo poštenim radom. I neke od njih se zaista i dogode. Ali to je tipa jedan u 100.000 ili jedan u milion, zavisno od toga o kojim slučajevima pričamo.

Da smo sada u 2006. pa i da verujem da je broj takvih poštenih preko-noći bogataša realan. Tad je još vladao polet preuzet iz 90ih, nove tehnologije, novi milenijum kao sociološki fenomen (dobro opisan u NGC emisiji The '90s: The Last Great Decade), verovanje u bolje sutra, Future is so bright (ovo citiram jednu pesmu koju gotivim, baš iz tog doba), jeftini krediti, umrežavanje informacija i tehnologija... Ali mislim to je sve roknulo 2008. sa krizetinom. I od tada je svet u takvom kanalu, i to kontinualnom, neprekidnom kanalu od circa 14 godina, da iz godine u godinu ideje o nečijem poštenom, potpuno čistom bogaćenju na magnatske razmere, preko noći... deluju sve nerealnije. To jest, dešavaju se i dalje, ali sve ređe i ređe.
 
Poslednja izmena:
Vrlo moguće. Ali mislim da ne shvata ni Shade, jer da je to tako kako on fantazira inspirisan urbanim legendama i Holivudom, svi dobri programeri (baš programeri, ne ITevci) koje znam imali bi bar 300.000e do sad.

A tu spadaju i jedan stariji koji je završio elektroniku na ETF (pa se doškolovao za programiranje, znači maher svog zanata koji odlično zna i hardver i softver) i drugi, nešto mlađi, koji je završio RAF kao najbolji na Računarskom inženjerstvu. Pa nijedan ni drugi nisu ni blizu tih cifara. I mada su srećni svojim platama, ne vide sebe kao nekoga ko će dobiti tih 700.000e o kojima Shade priča.

Holivud i uopšte američko kapitalističko društvo i kultura su puni tih dirljivih fantastičnih priča o običnom čoveku koji svojim radom i intelektom uradi nešto neverovatno i promeni svet i onda dobije bogatstvo i živi srećno do kraja života. U realnosti, čak i kada jedan čovek nešto pronađe, izume ili smisli, on to ne može da realizuje bez neke kompanije ili druge institucije. A tada, kada otkriju potencijal njegovog rada, svi redom se kače i utrkuju ko će više da se ugradi i uzme svoj deo kolača.

Izuzetaka svakako ima, kao npr Markić, Leri i Sergej... ali zato oni posle plate neke druge cene. A i opet znači ne bude slučaj: Pera našao/smislio nešto neverovatnо -> Peru otkrije svet -> Peri daju brdo para. Nego ide sve kroz kompanije, sponzorstva ili u ovim slučajevima ove trojice - paktove sa đavolom i šurovanje sa kriminalcima.


Ili to ili sam ja previše bukvalno shvatio Shadeov primer koji je dao kao metaforu. Ako je to, onda u redu, moja greška, priznajem. Ali ovo nije prvi put da se na ovoj temi implicira da svako može da postane magnat, poštenim radom, i to sam samcijat, bez ikakvih cena. Tako da verujem da je mislio ozbiljno taj primer sa programerom koji je eto, kao, sam smislio nešto revolucionarno radeći u slobodno vreme iz svoje sobe, i onda se to pročulo (samo od sebe) i onda mu došle bogate čike i dale mu 700.000e. Meni je to malo nerealno. Malo žešće nerealno. Da su kasne 90te ili prve godine Android revolucije i aplikacija, pa i ajde. Ali to je bilo pre više od 20 i 10 godina. U međuvremenu je sve što je moglo, isceđeno je i izmuženo, a svet je postao još tesniji i samim tim konkurencija za sve što bilo koji čovek radi i smišlja - još teža i surovija.
Ne misli se na to da ce dobiti platu od 700.000 (toliki nivo se dobija samo u silikonskoj dolini), vec da ce napraviti sopstveni projekat, osnovati sopstvenu agenciju itd. koji ce doneti taj neki nivo velicine zarade, sto nije nemoguce ni u Srbiji. Uostalom, kreatori Donesija, Polovnihautomobila, kupujemprodajem itd. su dobri sigurno za red velicine preko te cifre. A to su samo firme koje gadjaju domace trziste, dok ti odavde mozes lansirati proizvod i u Checheniji ako procenis da postoji dobra prilika.

Na stranu sto sve vise domacih firmi koje imaju svoje proizvode daju i equity odnosno vlasnicki udeo zaposlenima pa ako si medju prvim ljudima koji su usli u firmu i uspete ti mozes zaista izaci iz iste sa velikim parama koje znatno nadmasuju platu koju si imao tamo.

Da ne govorim o remote radu za strane startupe koji imaju ozbiljno finansiranje. Ako uletis kao jedan od prvih zaposlenih, moguce je da se dobro oparis.

Daleko od toga da ce svaki programer zavrsiti tako ali daleko i od toga da su to neki jedan u milion slucajevi. Pre su jedan u sto.

I svega toga ima i u drugim privrednim granama, u kojima je mozda i lakse napraviti neki srednji biznis, za razliku od IT-a koji je cesto 'winner takes all', bez prostora za sredinu. Uostalom, vecina bogatih ljudi koje znam u Srbiji (ne neki tajkuni u stotinama miliona vec ljudi koji su u poziciji da iskesiraju nekoliko stanova), su u trgovini/ugostiteljstvu/transportu/proizvodnji.
 
Ne misli se na to da ce dobiti platu od 700.000 (toliki nivo se dobija samo u silikonskoj dolini), vec da ce napraviti sopstveni projekat, osnovati sopstvenu agenciju itd. koji ce doneti taj neki nivo velicine zarade, sto nije nemoguce ni u Srbiji.
Razumeo sam ja to. Ali i dalje ne verujem u to.
Daleko od toga da ce svaki programer zavrsiti tako ali daleko i od toga da su to neki jedan u milion slucajevi. Pre su jedan u sto.
Teško, previše. Da su jedan u sto, imali bismo 70.000 ultra bogatih programera ili menadžera samo na polju IT. Pardon, oko 30.000, ako izuzmemo mlađe od 18 i starije od 65. Elem, znači 30.000 bogataša od prodaje softvera ili neke tehnologije u IT. I onda još ko zna koliko iz drugih sfera. Naaah. Neće biti.
Realnost je da u Srbiji ima do 100 takvih programera i/ili IT menadžera i od ostalih profesija još možda stotinu ili dve. I to je to.

Nema više toliko veliki broj takvih oparivanja (a opet, da je sve u domenu poštenog i čistog). Kakvo masovno oparivanje, svet je u kanalu bio još od 2008. do 2020. a tek zadnjih dve godine srlja iz jedne krize u drugu. Tu uglavnom oni koji su već bili bogati postanu još bogatiji. A onih koji su bili prosek ili obični smrtnici pa se obogatili, ima tek par stotina (na nivou Srbije).

Ne verujte svemu što Holivud, marketing sfera i Vučić pričaju.
 
Poslednja izmena:
Teško, previše. Da su jedan u sto, imali bismo 70.000 ultra bogatih programera ili menadžera samo na polju IT. Pardon, oko 30.000, ako izuzmemo mlađe od 18 i starije od 65. Elem, znači 30.000 bogataša od prodaje softvera ili neke tehnologije u IT. I onda još ko zna koliko iz drugih sfera. Naaah. Neće biti.
Realnost je da u Srbiji ima do 100 takvih programera i/ili IT menadžera i od ostalih profesija još možda stotinu ili dve. I to je to.

Nema više toliko veliki broj takvih oparivanja (a opet, da je sve u domenu poštenog i čistog). Kakvo masovno oparivanje, svet je u kanalu bio još od 2008. do 2020. a tek zadnjih dve godine srlja iz jedne krize u drugu. Tu uglavnom oni koji su već bili bogati postanu još bogatiji. A onih koji su bili prosek ili obični smrtnici pa se obogatili, ima tek par stotina (na nivou Srbije).

Ne verujte svemu što Holivud, marketing sfera i Vučić pričaju.
Nema sta da verujem, ja sam u tom svetu, nema sta Vucic i Holivud da mi pricaju. Ne znam odakle ti cifra od 30.000, kad kazem jedan u 100 mislim jedan od sto programera, nemamo tri miliona programera u zemlji. Mada je to 1 u 100 dosta konzervativna procena, odnos je verovatno manji.

Ne da ima masovnog oparivanja, nego je (do skoro) bilo vece nego ikada. Ako mislis da postoji manija na trzistu nekretnina, cek da vidis maniju u Silikonskoj Dolini, kripto svetu, berzama, satovima itd. koja je vladala do skoro.

Ljudi su na osnovu powerpoint prezentacija i par buzzwordsova dobijali milionska finansiranja. Investitori prepuni novca su ga davali na sve zivo samo da im ne stoji. Sve zbog jeftinog novca upumpavanog jos od 2008. toliko da je nekakav value investing potpuno izgubio smisao. Zato se sada sve rusi, kada realan svet ima realne manjkove koje virtuelno bogatstvo ne moze da nadomesti. I zato ce i u ovo vreme krize ljudi i dalje juriti da to virtuelno pretvore u koliko toliko realno u vidu nekretnina, makar bile i precenjene.
 
Bogte, u kakvim se to krugovima vi krecete, dajte recite mi pa da uputim ovu dvojicu, ovog ETFovca i RAFovca, pa da i oni postanu milioneri kad je tako lako i ucestalo XD

Znaci ovaj mladi DevOps sa RAFa moze da racuna na 700.000e do 2024. a ovaj stariji i iskusniji s ETFa mozda i na trostruko vise. Do jajeta. 🤩
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta je u odnosu jedan u sto (ili jedan u pedeset, jedan u dvadeset) 'lako i ucestalo'.
 
A daaaajte, DevOps kod nas da ima 700.000? :LOL: Mozda neki Ops u firmi koja je shatro registrovana kao "IT firma"... Ono, bave se dipendency injectionom, ono kao "ubrizgavanje" i imaju posla sa zavisnicima :LOL: ok, ok los fazon, al mislim da shvatate na sta ciljam.
 
A daaaajte, DevOps kod nas da ima 700.000? :LOL: Mozda neki Ops u firmi koja je shatro registrovana kao "IT firma"... Ono, bave se dipendency injectionom, ono kao "ubrizgavanje" i imaju posla sa zavisnicima :LOL: ok, ok los fazon, al mislim da shvatate na sta ciljam.
Ne moze sigurno DevOps platu da ima 700k kod nas, to nije ono o cemu govorim. Ne znam kako se u ovome doslo do tog zakljucka.
 
Suština svega je što se ljudi previše vezuju za nominalne cene, a ne na realnu vrednost i paritet dobara! Onda neko kaže, ma ne vredi to tih xyz jedinica novca, a to ne znači apsolutno ništa bez sagledavanja šire slike.

SP indeks npr je 15. marta 2020. imao vrednost 2300, sad malo više od dve godine posle ima vrednost oko 4000 (u jednom trenutku pre početka stezanja bio je i duplo). Pa da li iko normalan može pomisliti da je privreda posle dve godine duplo produktivnija, efikasnija, veća posle svih ovih šokova i zastoja sa svih strana? Suština je da monetarna masa mora strogo pratiti privrednu aktivnost ako želimo stabilne cene. Ovde ne da nije bilo tako, nego baš suprotno. Znači em smo sa jedne strane imali totalno stajanje celog sveta (a i danas ozbiljne probleme sa svih strana, rat, Kina...), em su sve monetarne vlasti kejnizajnskih hohštaplera upumpale ogroman novac u sistem! Mislim, radi se to 50 godina dosta agresivno, ali nikad tako ekstremno kao sad i svaki sledeći put će morati da bude još brutalnije i agresivnije da se ne bi sve raspalo kao kula od karata! Logično da je manjak ponude i tako izazvan porast agregatne tražnje morao da gurne sve nominalne varijable gore!

E sad, fora je što kad si stimulisao i već pokrenuo privredu, ti moraš da povlačiš sav taj višak likvidnosti koji ne odgovara realnom stanju, a za sada su to samo najave i obećanja da će nešto uraditi po tom pitanju i neke minimalne akcije u USA (Evropa čak ni to). Onda se dešava ovo što je @Biltong objašnjavala, jednostavno nije moguće tkz otkrivanje pravih cena, ljudi su zbunjeni, jer ne zavise od ekonomskih fundamenata, nego se čekaju potezi CB, odnosno ono Don't fight the FED!

Opet kažem, na kratak rok je moguća mala korekcija nominalnih cena sa naglaskom na mala, ceo sistem je dizajniran tako da mora stalno da raste da se ne bi raspao (deflatorna recesija iz 2008. i reakcija na nju) i to samo ako su CB zaista iskrene u svojim sadašnjim namerama, a ja prvi mislim da nisu i da će realne kamate biti negativne duže nego što mislimo. Najveće moje pitanje sada je da li su CB zaista iskrene i da li će ostati verne svojim zadacima monetarne stabilnosti čak i u slučaju da ove najave i akcije ozbiljnije naruše privredu ili će biti primorane na const ozbiljniju inflaciju. Na dugi rok nema šta da se priča, neka se i vrati sve na projektovanih 2% inflacije, cene se dupliraju tim tempom za 35 godina, a u realnosti i brže, jer metodologija kojom se računa današnja inflacija potcenjuje opšti porast cena! U tom smislu na dugi rok cash is trash i sistem te tera da ga investiraš! Naravno, retko ko ubode dobar tajming da bude likvidan i investira u pravom trenutku kao što opet Biltong reče, ali na dugi rok će biti ok.

U svetlu svega napisanog i ako već većina ne kapira, mnogo je ružno nekoga napadati zato što je video neke stvari, nije to pohlepa, nego razumevanje srži ovog prevarantskog sistema i zaštita sebe i svoje porodice! Takođe, vrlo je moguće da mišljenje jedne grupe ljudi odgovara interesima druge grupe (agenata kako kažete), ta podudarnost ne znači da su to isti ljudi! U stvari, iznenadio bih se iskreno da ovde postoji i 1 agent! Koji bi i bio njegov interes ovde u grupaciji od možda 100, 200 ljudi (lupam)? Ako i postoji, čisto primera radi voleo bih da CB počnu da dižu kamate iznad tog neutralnog nivoa u kom slučaju bi moje mišljenje bilo totalno suprotno interesima agenata! :)
 
Rekao sam vam i ranije šta će se dešavati...gas, hrana i ostalo, i mogu samo da kažem uživajte u ovom letu, provedite ga najbolje što možete, a ko ima mogućnost neka kupuje bilo šta i to po selendrama, a ne selima.
 
Bogte, u kakvim se to krugovima vi krecete, dajte recite mi pa da uputim ovu dvojicu, ovog ETFovca i RAFovca, pa da i oni postanu milioneri kad je tako lako i ucestalo XD

Znaci ovaj mladi DevOps sa RAFa moze da racuna na 700.000e do 2024. a ovaj stariji i iskusniji s ETFa mozda i na trostruko vise. Do jajeta. 🤩
Skroz pogresno je shvaceno sta sam hteo da kazem. Naveo sam primer programera, ali akcenat je na tome da neko ima neku vecu sumu koju je zaradio, znaci nije bitno da li je programer, da li radi na nasem ili inostranom trzistu.
Isto tako nije poenta u brzini sticanja, lupio sam da je neko placen za neki projekat pa je tako odjednom stekao. Nije to poenta.
Ne pricam o bogacenju preko noci, ako neko ima pola miliona evra, a radio je 10-15 godina, i od toga kupi npr. tri stana jer hoce neku sigurnost, ja ne vidim tu nista kriminalno.
 
Po shadestudio je sledeća računica za kupovinu stana; radiš kao vrhunski programer za 1500 eura platu, živiš kod neke babe u katakombi 2x2m plaćaš stan i troškove 150 eura, živiš sam (jer žensko čeljade je trošak, porodica isto, kao i pas), jedeš paštete i salame, hleb posle 17 na sniženju, na more ne ideš i ostalo, ostaje ti mesečno 1000 eura, bravo i onda za 10 godina kupiš stan od 50 mkv, pod uslovom da se nisi razboleo da nisi popravljao zube.Za to vreme si drk.o k.rac, umesto imao žensku, i pobedio, bravo genije kako se toga nisam ranije setio sad bih imao 2 stana umesto 1.
 
Po shadestudio je sledeća računica za kupovinu stana; radiš kao vrhunski programer za 1500 eura platu, živiš kod neke babe u katakombi 2x2m plaćaš stan i troškove 150 eura, živiš sam (jer žensko čeljade je trošak, porodica isto, kao i pas), jedeš paštete i salame, hleb posle 17 na sniženju, na more ne ideš i ostalo, ostaje ti mesečno 1000 eura, bravo i onda za 10 godina kupiš stan od 50 mkv, pod uslovom da se nisi razboleo da nisi popravljao zube.Za to vreme si drk.o k.rac, umesto imao žensku, i pobedio, bravo genije kako se toga nisam ranije setio sad bih imao 2 stana umesto 1.
Pa tesko bas da VRHUNSKI programer ima 1500eur platu. Pre ce biti "malo" vise. Ali opet ponavljam, koliko je poskupeo zivot u Beogradu, da se zivi normalno i ustedi za stan i sa mnogo vecom platom je tesko. Da ne kazem nemoguce.
 
U NS je tolika plata dobrih programera, i to baš dobrih...a navodno je navala na stanove. I upravo tako život je skup da i sa boljim platama teško ostaje puno para, osim ako ne odlučimo živeti kao crvi
 
Vrh