Šta je novo?

Cene nekretnina

Numbeo. Samo. Prikazuje. Ono. Sto. Se. Unese.

Nema nikakve napredne ‘analize’ i ‘rangiranja’ bukvalno samo ono sto korisnici iz Beograda unesu ubace u proseke, od njih naprave indekse i onda sortiraju, proces je automatizovan. To je sve objasnjeno na njihovom sajtu, nije neka moja interpetacija.

Jel realno da nesto tako jednostavno moram da ponovim u n postova i da se i dalje ne shvata?
 
Dinamika u diskusiji nikad veća od kada ja pratim forum, mnogi su nervozni … imamo li neki veći projekat u najavi da tek kreće? Jesam li dobro razumeo da ce Vozdove kapije raditi fazu 5 i fazu 6 ujedno?
Meni se cini da se dosta usporilo sa pokretanjem novih projekata. Oni koji su vec krenuli idu ali oni koji su najavljeni uglavnom stoje i nista se ne desava. Verovatno rade rekalkulacije zbog problema sa materijalima.
 
Zar mislite da cete skretanjem sa teme i manipulacijom promeniti cinjenice?

Cinjenice kazu da je kvalitet zivota u Begradu medju najnizim i da posledicno visoke cene nisu opravdane.
To ne kazem ja, vec cinjenice.

- - - -
-COVID laznjak - toliko jadno uradjeno, da je dovoljno pogledati serije uporedo sa drugim zemljama. Osnovac moze utvrditi odstupanje i ne trebaju istorijski podaci zvanicne statistike.

-Kad zvanicna statistika dokazano laze za podatke koji su osnov za krivicno gonjenje, ta zvanicna statistika gubi svaki kredibilitet.
Istorijski: za razliku od ranije, sad imate sluzbe za prisluskivanje u EPSu, u policiji optuzene za saradnju sa "cevapdzijama", fiktivne krizne stabove, laznu opoziciju...

Zasto je onda Zavod za statistiku drugaciji u ovo vreme?

-Numbeo plate - branite neodbranjivo. Skup i broj ukljucenih instanci je poprilicno veliki za bilo kakve neprikladnosti, "srpsko jedino na svetu shvatanje plata" i neuprosecavanje devijacija.
Kako Bocko rece, glavni trend i zakljucak se ne menja.

Zasto ne pisete numbeu da stavi podatke koji vama odgovaraju i prekinete ovu svetsku nepravdu i zaveru da uvek nama nesto namesta i ne uzima u obzir nasu jedinstvenost?

Ovo sto pisem gore, nazalost zvuci ruzno, ali i tuzno jer je istinito.

Sto pre sebe pogledamo u oci i priznamo da smo posrnuli, to bolje, ne samo na temu nekretnina...
U suprotnom cemo nastaviti da se vrtimo u krug.

U pravu je Bender.
Demagogije treba ignorisati, sto cu i uciniti.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ovde treba uvesti pored imena i neku oznaku da se zna s kim se razgovara tipa:
A - agent nekretnina
K - kupac nekretnina
P - politički aktivan, finansijski zavistan od sistema
I - investitor
Š - špekulant
P - provokator, dokon čovek bez nekog posebnog cilja
D - dupli nalog
S - skretač teme
G - čovek sklon generalizaciji koji nastupa bez argumenata

Ovako par naloga se javljaju bez argumenata skreću temu ovaj forum liči na parove.

@ Defke - koju analizu možeš da nam ponudiš vezano za kvalitet života i price-income ratio ili neko izračunavanje Gini koeficijenta ili šta ti smatraš da je shodno da pogledamo da bismo se uporedili sa drugima u vezi pristupačnosti kupovine stanova i kvaliteta života koji mogu da se dobiju za odgovarajuću kupovinu nekretnine? Pošto Zli Srbi ukucavaju netačne podatke eto nekome u inat pa ispadosmo među najgorima u Jevropi po pristupačnosti nekretnina i kvalitetu života.

Ovo je jako važno za kretanje cena nekretnina jer postoje indicije da kod nas zavise u nekoj meri od neekonomskih faktora i različitih vrsta špekulacija i dogovaranja a vrlo je upitno ko kupuje i zašto. Kao što smo pisali mnogi stanovi u Bg su jednostavno prazni.

A ovaj transrodni što piše pola u muškom pola u ženskom rodu velika je legenda.
 
Prosecna plata je argument za cega?
Koliko sirotinje treba da "ispegla" Bajatovicevu platu od 34000 evra i slicnih za taj navedeni prosek...
Kolika je medijana i modus u Beogradu, cak i po Vucicevoj statistici?
 
-Kad zvanicna statistika dokazano laze za podatke koji su osnov za krivicno gonjenje, ta zvanicna statistika gubi svaki kredibilitet.
Istorijski: za razliku od ranije, sad imate sluzbe za prisluskivanje u EPSu, u policiji optuzene za saradnju sa "cevapdzijama", fiktivne krizne stabove, laznu opoziciju...

Zasto je onda Zavod za statistiku drugaciji u ovo vreme?
Cista spekulacija. Ali ja bar necu prijaviti post pod tim razlogom. Nisam toliko nervozan.
 
Од мртвих пацова на петој авенији не може да се живи.


Ако неко мисли да је данас Београд ружан град, нека се подсети (ако је био и рођен тада) какав је био пре 25 година. Некад је лепо сетити се како је лоше било па схватити да је данас доста боље. Десетоструко.

- Тада се сваки превоз у просеку чекао 20 минута ако се успе са уласком. Клима није постојала нигде. Кондуктери су тукли кад немате карту. Данас се превоз у просеку чека не дуже од 5 минута. Кад је шпиц неке линије су загушеније, али у 90% случајева превоз је подношљив. То што кукате на климу, а у исто време кукате на екологију и загађен ваздух вас прави екстремним лицемерима.
- Улице и паркови су тада били стециште наркомана и алкохоличара. Ниједан паркић није био за децу да се играју. Данас нема парка у Београду који није подређен породицама. Ужи и шири део Београда. Од парка Ушће до студењака преко ташмајдана и пионирског па све до Звездаре. Трава се редовно коси, сади се зеленило на сваком кораку и ако ћемо по статистици Београд је данас никад зеленији у односу на оно што је било пре 30 година.
- Фасаде по центру су уређене у одређеном проценту (пример карађорђева...). А онда када није уређена, могли би станари мало да се позабаве тиме а не да онај из Батајнице плаћа порез да би неко на дорћолу добио фасаду...
- Град је загађен зими када куће по Звездари и Земуну и Калуђерици крену да се греју лож уљем и угљем. Када то престане град ће бити чист, и то је сам у грејној сезони, дакле 3 месеца. Статистички то је мали број месеци када је јако загађење.

Редовно кукање да је Београд рупа вам неће смањити цену некретнина. Смањиће је реалност онда када буде превелика потражња и смањена понуда.
Nije relevatno poređenje da prošlim periodom. Normalno da je veći kvalitet života za neke stvari sada jer se poredi sa periodom ratnog stanja i sad je knogo veća zappslenost i zahvatanje poreza a za neke stvari i nije bolje - npr veće gužve u saobraćaju i zagađenost vazduha.

Relevantno i suština poređenja je da se pogleda da li se nešto isplati tako da to zahteva da se uporediš u sadašnjem trenutku sa drugim tržištem kako bi došao do zaključka da li ti je nešto skupo. Zato je Numbeo to uradio na način da je rangirao gradove po ključnim kriterijumima koji treba da doprinesu kvalitetu života.

Onaj ko donosi odluku će onda razmisliti uporediti uraditi ovako ili onako. Samo neki više vole bajke i generalizaciju bez argumenata i negiranje nauke.

Slažem se da je ponuda i tražnja generalno pravilo oko formiranja svake cene i to je jedna od prvih lekcija u ekonomiji samo na tu ponudu i tražnju utiče puno varijabli u ovom trenutku a pritom imamo i puno dezinformacija.
 
Auu pa šta je ovo? Gde je to tačno? Čuo sam za takva mesta.. pa ovo je u rangu onih nasukanih lešava svinje.
Verovao ili ne ovo je slikano na Novom Beogradu...Praktično gde god su zelene površine jer ih tuda i šetaju...Može kvadrat biti i 1k i 2k i 10k eur ali svinjski leševi i tone izmeta u najrazvijenijim opštinama su van svake pameti. Kome je ovo normalno i prosperitetno hitno sutra pregled da zakaže. Use*avanje grada i bukvalno i figurativno.
 
Verovao ili ne ovo je slikano na Novom Beogradu...Praktično gde god su zelene površine jer ih tuda i šetaju...Može kvadrat biti i 1k i 2k i 10k eur ali svinjski leševi i tone izmeta u najrazvijenijim opštinama su van svake pameti. Kome je ovo normalno i prosperitetno hitno sutra pregled da zakaže. Use*avanje grada i bukvalno i figurativno.
Ja sam čuo za takva mesta u novobeogradskim savskim blokovima. Kažu da su i kontaktirali nadležne službe i da bukvalno niko nije nadležan i da neće da dođu.

Teško je proceniti uticaj ovoga na cenu nekretnine- da li je cena određena samo time što je ponuda mala ili treba gledati i ovakve stvari koje je nekada zaista teško uočiti na vreme. Lično ne bih kupio nekretninu u blizini ovakvih parkova pa ni uz značajan diskont. Toliko o tome da se Nbg smatra centrom Beograda - samo po ceni nekoliko kvartova a delimično po savremenoj kulturi življenja kakav bi Nbg trebao da bude..
 
Pa Vracar i Dorcol imaju pet puta veci problem sa time nego nbg. Koje teorije iz 4 slike pseceg izmeta majko mila.

Zamisli neko uz sve muke i komrpmise koje trazenje stana podrazumeva nadje nesto sto mu odgovara, naleti posle toga na pseci izmet u parku i kao a ne ne, sada necu ni uz znacajan popust. Na kojoj planeti vi zivite, kakve su to price?

Stan se kupuje tamo gde nadjes dobar kompromis izmedju milion faktora, a cena je samo jedan, onaj u koji uklapas sve ostalo, onoliko koliko mozes da se pruzis. Sad ce neko Numbeo da koristi da vidi 'dal je prava odluka', lol. Slobodno se seli u Turku u Finskoj ako ces se voditi price-income-ratiom. Ili u Kursumliju, ako neces van drzave. Lako je teoretisati a da nisi ni kupac ni prodavac, tudjim k gloginje mlatiti.
 
Poslednja izmena:
Pa Vracar i Dorcol imaju pet puta veci problem sa time nego nbg. Koje teorije iz 4 slike pseceg izmeta majko mila.

Zamisli neko uz sve muke i komrpmise koje trazenje stana podrazumeva nadje nesto sto mu odgovara, naleti posle toga na pseci izmet u parku i kao a ne ne, sada necu ni uz znacajan popust. Na kojoj planeti vi zivite, kakve su to price?

Stan se kupuje tamo gde nadjes dobar kompromis izmedju milion faktora, a cena je samo jedan, onaj u koji uklapas sve ostalo, onoliko koliko mozes da se pruzis. Sad ce neko Numbeo da koristi da vidi 'dal je prava odluka', lol. Slobodno se seli u Turku u Finskoj ako ces se voditi price-income-ratiom. Ili u Kursumliju, ako neces van drzave. Lako je teoretisati a da nisi ni kupac ni prodavac, tudjim k gloginje mlatiti.
Ma najbitnije da si ti pisao kako vlasnici čiste za sobom, kako je bolje nego ikada pre i kako ima manje psećeg izmeta. Možeš samo da lažeš sebe da živiš u Diznilendu, a zapravo živiš u okolini gomile izmeta. Tebi ako me smeta i prija ti to je ok, ali da ima manje izmeta nego pre nema.
 
Ja idem u setnju svaki dan i ne secam se kad sam video pseci izmet u kraju poslednji put. Nije bas ni da sam ga trazio doduse. Svakako da je bolje nego ikada pre, jer ga je nekada i po trotoaru bilo. Da ne pricam kad sam ja bio klinac 90ih, pa smo ih u pesku skupljali ko pokemone. Neuporedivo.
 
Meni se cini da se dosta usporilo sa pokretanjem novih projekata. Oni koji su vec krenuli idu ali oni koji su najavljeni uglavnom stoje i nista se ne desava. Verovatno rade rekalkulacije zbog problema sa materijalima.
Ne cini ti se. Info sa roditeljskog sastanka pre neki dan, svi planovi za renoviranje skola u Beogradu su stopirani. Skola u koje ide moje dete je bila u planu ove godine da se renovira, je prvo pomereno za sledecu a sada je otkazano do daljneg. I ne samo ona vec i sve druge. Sve zbog neizvesnoti koje bi trebalo da nastupi ove zime. Inace sve vece IT kompanije se pripremaju za recesiju, mislim na globanom nivou. Trenutno zaustavljaju zaposljavanje itd a u nekom trenutku ce verovatno krenuti i sa smanjenjem broja zaposlenih. Gledajuci berze, koje su debelo u crvenom ne pise nam se dobro. Ko ne proda sad po ovim cenama cekace verovatno narednih 10 god da dodje u istu situaciju. Mislim da ljudi nisu svesni krize koja nastupa.
 
Ja idem u setnju svaki dan i ne secam se kad sam video pseci izmet u kraju poslednji put. Nije bas ni da sam ga trazio doduse. Svakako da je bolje nego ikada pre, jer ga je nekada i po trotoaru bilo. Da ne pricam kad sam ja bio klinac 90ih, pa smo ih u pesku skupljali ko pokemone. Neuporedivo.
Nisam ni ja često viđao po samom asfaltu kada šetam. Ali tamo gde se deca igraju na zelenim površinama ima neuporedivo više iz godine u godinu. Viđao sam i oko A bloka da budemo pošteni. Da ne pričam da rastrčavaju pse po vrtićima, al ajde da kažemo da su to nadam se specijalni slučajevi ljudi ali opet na Novom Beogradu, ne u Krnjači i Mirijevu. Inače, bilo je reči u prethodnim postovima da su fasade nikad sređenije, to je čak i veća laž od laži da je psećih izmeta manje.
 
idem u setnju svaki dan i ne secam se kad sam video pseci izmet u kraju poslednji put. Nije bas ni da sam ga trazio doduse. Svakako da je bolje nego ikada pre, jer ga je nekada i po trotoaru bilo
U pitanju je 61 i 62 blok- ko ne veruje neka sam proveri i raspita se na licu mesta. Mnogo smo nešto antiprotivni kao da neko želi da nanese nekome štetu pa se branimo do nekih bolesnih granica.. malo da se opustimo i budemo objektivni i prosto prihvatimo neke činjenice..

Onaj ko ne razume zašto nije dobro kupiti na takvom mestu stan evo objašnjenje - zato što taj ko ostavlja tako pseći izmet u toj nenormalnoj količini govori o ljudima sa kojima treba da živiš svakodnevno i koji mogu da prave i razne druge vrste problema.. opšta nekultura.

Treba samo da se poštuju pravila i nije uvek nužno preseljenje u drugu državu.. ko navija za obespravljanje ljude i podržava nemar javnih službi ima neki interes ili lični problem pa tako govori. Borba za ostvarivanje prava je konstantan proces a kome ne odgovara cena treba da razmisli šta mu je činit i da pokušava da dobije najviše za sebe.
 
Ova rasprava je pomalo čudna. Možda u Singapuru gde postoji državni stambeni komitet možemo govoriti o ceni nekretnine u odnosu na medijalnu platu (mada je i tamo taj odnos izrazito nepovoljan). Za sve ostale koji žive u apsolutnom kapitalizmu, cena je odnos ponude i potražnje, koje formira niz faktora a samo jedan od njih je prosečna plata, lokalna ekonomija, kriminal, porezi, socijalna infrastruktura, kamate, globalna ekonomija itd.

Zašto plata nije dobar reper za cenu nekretnine u Srbiji? Prvo ne vidi se kupovna moć samo na osnovu plate. Imamo ljude koji žive od kapitala (povrat na ulaganja), razne konsultante koji nemaju klasičan ugovor o radu pa im primanja ne ulaze u statistiku itd. U Srbiji, a posebno u Beogradu, je stepen nejednakosti u primanjima ogroman. Na osnovu toga se može očekivati da je razlika između cena nekretnina za prosečne i premijum nekretnine takođe ogromna. Neki ljudi u Beogradu (ne u Londonu, Stokholmu itd) zaista zarađuju velike novce, i broj takvih više nije beznačajan, što se preslikava i na cene nekretnina. Ponuda nekretnina za taj podskup kupaca je i dalje manja od potražnje, pa otuda i porast cena. Taj sloj kao i u drugim delovima sveta ulaze čak i u prosečne nekretnine jer nekretnina kao što znamo nije samo mesto stanovanja već i forma (nelikvidnog) kapitala koji je naročito privlačan u vremenima velike finansijske neizvesnosti (zbog čega trenutno cene rastu u apsolutno svakom gradu u Evropi). Recimo, drugarica iz Estonije mi kaže da je minimalna cena stana u Talinu u Estoniji trenutno 3500 evra za kvadrat. Prosečna plata je nešto iznad 1100 evra ali su troškovi života značajno veći od Beograda. Kvalitet života u pogledu zdravog vazduha, parkinga, trotoara, infrastrukture je 1000 puta iznad Beograda. Ali "mali" problem je to što je vreme očajno, sivo, non stop pada kiša ili sneg, sunce Il ne izlazi ili ne zalazi, dosadno je kao u grobnici, kulturna raznolikost nula, Rusi na granici itd... I sve to takođe ulazi u procenu kvaliteta života.

Inače Mumbai je jedan od gradova sa najvišim cenama kvadrata u novogradnji (tipa Beograd na vodi) a zamislite da njima računamo medijalnu platu?

P.S. žensko sam a na BIG temi sam se potpisivala kao muško jer se na toj temi svi poznaju pa se ne može reći ništa.
 
Kakav je ROI za naselje Cerak Vinogradi? Ako neko zna nešto više o naselju molim da podeli iskustvo.
 
Ova rasprava je pomalo čudna. Možda u Singapuru gde postoji državni stambeni komitet možemo govoriti o ceni nekretnine u odnosu na medijalnu platu (mada je i tamo taj odnos izrazito nepovoljan). Za sve ostale koji žive u apsolutnom kapitalizmu, cena je odnos ponude i potražnje, koje formira niz faktora a samo jedan od njih je prosečna plata, lokalna ekonomija, kriminal, porezi, socijalna infrastruktura, kamate, globalna ekonomija itd.

Zašto plata nije dobar reper za cenu nekretnine u Srbiji? Prvo ne vidi se kupovna moć samo na osnovu plate. Imamo ljude koji žive od kapitala (povrat na ulaganja), razne konsultante koji nemaju klasičan ugovor o radu pa im primanja ne ulaze u statistiku itd. U Srbiji, a posebno u Beogradu, je stepen nejednakosti u primanjima ogroman. Na osnovu toga se može očekivati da je razlika između cena nekretnina za prosečne i premijum nekretnine takođe ogromna. Neki ljudi u Beogradu (ne u Londonu, Stokholmu itd) zaista zarađuju velike novce, i broj takvih više nije beznačajan, što se preslikava i na cene nekretnina. Ponuda nekretnina za taj podskup kupaca je i dalje manja od potražnje, pa otuda i porast cena. Taj sloj kao i u drugim delovima sveta ulaze čak i u prosečne nekretnine jer nekretnina kao što znamo nije samo mesto stanovanja već i forma (nelikvidnog) kapitala koji je naročito privlačan u vremenima velike finansijske neizvesnosti (zbog čega trenutno cene rastu u apsolutno svakom gradu u Evropi). Recimo, drugarica iz Estonije mi kaže da je minimalna cena stana u Talinu u Estoniji trenutno 3500 evra za kvadrat. Prosečna plata je nešto iznad 1100 evra ali su troškovi života značajno veći od Beograda. Kvalitet života u pogledu zdravog vazduha, parkinga, trotoara, infrastrukture je 1000 puta iznad Beograda. Ali "mali" problem je to što je vreme očajno, sivo, non stop pada kiša ili sneg, sunce Il ne izlazi ili ne zalazi, dosadno je kao u grobnici, kulturna raznolikost nula, Rusi na granici itd... I sve to takođe ulazi u procenu kvaliteta života.

Inače Mumbai je jedan od gradova sa najvišim cenama kvadrata u novogradnji (tipa Beograd na vodi) a zamislite da njima računamo medijalnu platu?

P.S. žensko sam a na BIG temi sam se potpisivala kao muško jer se na toj temi svi poznaju pa se ne može reći ništa.
Pa vise puta je pomenuto na temi da postoje ljudi sto ne rade za platu, vec imaju svoje biznise i imaju odlican povrat investicije. Niko ne spori. Problem je sto se ovde predstavlja grad sa nekim pausalnim ocenama "nije tako lose kako je u nekim drugim gradovima na zapadu". Istina, svaki grad ima svoje probleme. Ali Beograd je daleko od "dobar u odnosu na druge gradove". Pogotovo komunalni red i saobracaj (koji je jedan od najosetnijih problema postao). Ja licno takav haos nigde u toj mrskoj EU nisam video. Institucije, politicka situacija, i okruzenje su tema za sebe, ali i one uticu na faktor zivota u Beogradu. A ni tu ne stojimo nimalo dobro.
 
Da bi zemlja imala visu medijanu od prosecne, potrebna je neka dosta uvrnuta situacija gde postoji gomila ekstremno niskih primanja u donjih 50% a sa druge strane potpuni nedostatak jako visokih plata. Medijana kao statisticka mera moze biti visa od proseka, ali kada se primenjuje na plate je to 'gotovo nemoguce' kao sto sam napisao, mozda nedovoljno precizno.

Uostalom, nadji na ovoj mapi zemlju u kojoj to nije slucaj.
Medijana bi mozda bila visa od prosecne ako bi u prosek plata ulazili i nezaposleni, oni koji prihoduju 0. Isto tako, u slucaju da nas ceka recesija i gubitak radnih mesta, moguce da ce prosecna plata statisticki porasti jer se u ekonomskim krizama po pravilu najvise ukidaju slabo placeni poslovi. Tako da, sto kazu za statistiku - kao bikini...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ali to je samo jedan aspekt (komunalni haos). Zemlje EU imaju problem što su se one već "uredile". Prostor za rast im je prilično ograničen za razliku od Srbije koja kakva god da je zaista svake godine beleži veći privredni rast a samim tim i veći povrat na investiciju onima koji mogu da priušte da investiraju (kako će to ispasti na kraju videćemo).

Beograd je čudno tržište zato što dobar deo tih koji zarađuju medijalnu platu živi u nasleđenom stanu ili nasleđen menjaju za drugi. Ljudi možda jesu nelikvidni (ne raspolažu sa značajnim kešom na mesečnom nivou) ali nisu nesolventni (imaju značajan kapital u nekretninama). Mislim da taj sloj najviše drži cenu nekretnina u Beogradu (uz gradske vlasti koje kontrolišu ponudu) jer se stanovi ne prodaju osim u slučaju krajnje nužde i bez naročitog prostora za spuštanje cene. Ostatak ljudi koji radi za prosečnu platu kupuje stanove po dubokoj periferiji. Nedavno kad smo gledali da kupimo kuću, shvatili smo koliko daleko to ide (tipa Novi Banovci su puni socijalne novogradnje za ljude koji gravitiraju ka Beogradu).

Da zaključim, slažem se da je cena nekretnina u Beogradu prilično jaka i da postoji balon (zato što se novac iz "slamarica" tj štednje panično prebacuje u nekretnine). Samo se ne slažem da je taj balon trenutno specifičan za Beograd. Mislim da Beograd možda i bolje stoji (manja će korekcija biti eventualno) nego u dobrom delu Evrope.
 
По numbeo-у у Талину и није баш како што каже другарица од @Biltong, заправо је 3500 евра просечна цена у центру града а не минимална у граду:
1653468816977.png

тако да то није много више од Београда.
Заправо на истом порталу могу и да се пореде цене:
1653468987549.png

Дакле у центру минимална разлика а ван центра ипак нешто већа, рекао бих и очекивана с обзиром на плате.
Мада све те статисике неће мени много ни помоћи ни одмоћи. Мени је једино релевантно да са платама које супруга и ја имамо која је у просеку скоро дупло већа од просечне по РЗС-у у БГ на пример на Новом Беграду могу да купим породични стан са жељеном квадратуром (70 квм) искључиво у старијм и лошијим зградама и то да се максимално кредитно оптеретим а то у садашње времен носи огроман ризик. Заиста на видим како неко са просечном платом може да купи иоле нормалан стан у кругу од 10-15 км од строгог центра, наравно уколико не рачуна на неко наследство.
То мени више од било које статистике говори да су цене у БГ нереално високе. Можда јесу тржишне, али то тржишне значи само на основу плата већ и под утицајем "прљавог" новца који са на тај начин некако и пере.
 
Poslednja izmena:
По numbeo-у у Талину и није баш како што каже другарица од @Biltong, заправо је 3500 евра просечна цена у центру града а не минимална у граду:
Pogledajte prilog 137067
тако да то није много више од Београда.
Заправо на истом порталу могу и да се пореде цене:
Pogledajte prilog 137068
Дакле у центру минимална разлика а ван центра ипак нешто већа, рекао бих и очекивана с обзиром на плате.
Мада све те статисике неће мени много ни помоћи ни одмоћи. Мени је једино релевантно да са платама које супруга и ја имамо која је у просеку скоро дупло већа од просечне по РЗС-у у БГ на пример на Новом Беграду могу да купим породични стан са жељеном квадратуром (70 квм) искључиво у старијм и лошијим зградама и то да се максимално кредитно оптеретим а то у садашње времен носи огроман ризик. Заиста на видим како неко са просечном платом може да купи иоле нормалан стан у кругу од 10-15 км од строгог центра, наравно уколико не рачуна на неко наследство.
То мени више од било које статистике говори да су цене у БГ нереално високе. Можда јесу тржишне, али то тржишне значи не на основу само плата већ и под утицајем "прљавог" новца који са на тај начин некако и пере.
Takvi sa prosecnom platom u Beogradu, sa ovom sadasnjom cenom zivota, imaju preca posla nego da kupuju stan - da gledaju sta ce da jedu i kako da plate racune. Problem je sto ni duplo vise od prosecne plate ne menja mnogo stvar oko kupovine stana - ok resices pitanje hrane, racuna, letovanje/zimovanje ali opet ne nesto dalje od toga. Pa sa sve zenom/muzem da ima slicnu platu, obicno je tu onda i dete. Poredite kvalitet zivota u Madjarskoj npr sa duplo vecom prosecnom platom.
 
Opet Numbeo... Iskreno više verujem prijateljici jer ona trenutno gleda da kupi stan. Cene rastu na mesečnom nivou (a predpostavljam da ni ponuda u gradu od 300.000 nije prevelika).

Da li ste pokušavali da pogledate kakvi su odnosi između prosečne plate i nekretnine u najtraženijim opštinama u ostalim evropskim gradovima?

Cene u Beogradu jesu visoke, ali porast cena nije rezultat nužno prljavog novca već spekulacija (kada raste inflacija, većina "beži" u nekretnine). Trenutno je realna inflacija verovatno dvocifrena (toliko realno gubi vrednost novca koji čuvamo u kešu) dok su kamate na štednju nikakve, berze su u ogromnoj korekciji, evro pada u odnosu na dolar i pitanje je gde će da stane, kripto balon već pukao, pa onda "štediše" beže u nekretnine nadajući se da će tako sačekati bolja vremena (da će za 5-10 godina da se sve vratiti na svoje, a ako je moguće i da nešto zarade jer za vreme inflacije i rente često rastu). Sve to pravi poremećaj (balon) na tržištu nekretnina. Kada će se taj balon izdavati... Ko to zna

Mislim da je sve ovo u Srbiji zvuči jako čudno jer mi realno i nemamo tržište nekretnina tako dugo (i posledične spekulacije) jer do 90tih je sve kontrolisala država.
 
Vrh