Šta je novo?

Cene nekretnina

A da nisi "malo" preterao sa ovim odnosom? Svi se slažemo da je novac izgubio deo kupovne moći, ali pre ću da vrednujem koliko hrane mogu da kupim, a ne koliko stanova, u poređenju sa pre par godina. Možda zvanične brojke za inflaciju nisu prava slika, ali vala nisu ni cene stanova!
Ne preteruje. On se lišava FIAT papirića već duže vreme, jer oni kako i vidimo propadaju. I umesto plate prima realnu aktivu u kg (pod Kg ne mislim na Kragujevac nego na kilograme krompira i sličnih dobara).
 
Ne da ne padaju rente, nego nisu nikada imale vec rast nego u poslednja 3 meseca.
Takodje profesor Zec nije uzeo u ozbir veliko smanjenje kamatnih stopa u zadnjih 5-6 godina, a one su jako bitan faktor odnosa cene stana i renti.
 
Ipak, taj rast je pod neuobičajenim okolnostima. Možda i ostane na tome, ali ako hiljade stranaca odluči da se vrati, iz bilo kog razloga, kako li će se to odraziti? Sa druge strane mogu i da nastave da dolaze i da prave još veći pritisak.
 
Niko ne spori da su porasle cene izdavanja, samo ne prate cenu kvadrata 1:1. Ako gledamo od neke 2014. npr cena kvadrata je porasla duplo, rente ipak nisu toliko. Logično, opadajući prinosi.
 
Velika je razlika izmedju padaju rente i pada roi. Profesor je ceo govor bazirao na losim premisama tako da su i zakljucci irelevantni.
 
A da nisi "malo" preterao sa ovim odnosom? Svi se slažemo da je novac izgubio deo kupovne moći, ali pre ću da vrednujem koliko hrane mogu da kupim, a ne koliko stanova, u poređenju sa pre par godina. Možda zvanične brojke za inflaciju nisu prava slika, ali vala nisu ni cene stanova!

Btw da sam racunao samo cene stanova, rekao bih da je odnos 12:6 npr, a ne 12:7.

Ne bih se ja ograničavao samo na hranu, jer bi tu odnos bio sličniji kao u stanovima, nego ovako kako sam ja računao, ali može i tako, eto računaj GRUBO cenu ulja, brašna, šećera, piletine, junetine i kg jagoda npr pre 8 godina i sad, videćeš da bi eventualni odnos 12:8 tj 1.5, bio debelo potcenjivanje inflacije!
 
Koliko se moglo na primer kupiti jestivog ulja pre dve godine ili pre deset godina a koliko sada za cenu jednog prosecnog stana? Posto je zlato i dalje podcenjeno, mislim da je cena kg psenice, kukuruza, soje mnogo realniji odnos vrednosti nekretnina.
 
Poslednja izmena:
Sa druge strane, koliko se za isti novac danas, i pre 5 ili 10 godina moglo kupiti televizora, automobila, nameštaja. alata, igračaka i sličnih relativno trajnih dobara. Tu novac nije izgubio na vrednosti. Primetno su poslednjih godina porasle cene usluga i cene nekretnina, zatim prošle godine cene sirovina i materijala, a energija i hrana samo u poslednjih nekoliko meseci (iz poznatih razloga).
 
Ipak, taj rast je pod neuobičajenim okolnostima. Možda i ostane na tome, ali ako hiljade stranaca odluči da se vrati, iz bilo kog razloga, kako li će se to odraziti? Sa druge strane mogu i da nastave da dolaze i da prave još veći pritisak.
Pa sad se ocekuju Svedjani, Finci i Norvezani sto ce tek biti dodatni pritisak na cene nekretnina u Bg.
 
Auto placevi tvrde da im je prodaja nikada bolja, i da su cene skočile, pa i jesu ali novim autima. Polovnjaci imaju istu ili nižu cenu, placevi su u problemu prodaja desetkovana. Slično je i kada pitate agente za nekretnine. Evo do prošle godine na Nbg u bloku se prodavalo po 10 stanova mesečno, sada teško po 2 mesečno.
 
Ne znam u kom su to univerzumu pojeftinili polovnjaci, posto su u ovom u kom ja zivim redom skuplji nego prosle godine.

Ja sam kupio nov auto pre 6 godina i toliko starog sad mogu da ga prodam za maltene samo 10% nizu cenu. Toliko o onoj mantri 'ti cim ga izvezes iz salona njemu je cena pala 20%'.
 
Ne znam u kom su to univerzumu pojeftinili polovnjaci, posto su u ovom u kom ja zivim redom skuplji nego prosle godine.

Ja sam kupio nov auto pre 6 godina i toliko starog sad mogu da ga prodam za maltene samo 10% nizu cenu. Toliko o onoj mantri 'ti cim ga izvezes iz salona njemu je cena pala 20%'.

Fora je što sa tih 10% manje danas možeš da kupiš skoro duplo manje drugih realnih dobara, nego pre 8 godina! Tu je najveća greška koju dosta ljudi ne kapira, svi misle očuvali su vrednost. :ROFLMAO:

Moj 10 godina star, ima istu cenu poslednjih 5 godina! Jako dobar pokazatelj da nešto nije u redu!



Sa druge strane, koliko se za isti novac danas, i pre 5 ili 10 godina moglo kupiti televizora, automobila, nameštaja. alata, igračaka i sličnih relativno trajnih dobara. Tu novac nije izgubio na vrednosti. Primetno su poslednjih godina porasle cene usluga i cene nekretnina, zatim prošle godine cene sirovina i materijala, a energija i hrana samo u poslednjih nekoliko meseci (iz poznatih razloga).

Pa sve je ovo skuplje prilično, slažem se doduše da nije poskupelo u odnosu 2:1, kao kvadrat u BG npr.
 
Slično je i kada pitate agente za nekretnine. Evo do prošle godine na Nbg u bloku se prodavalo po 10 stanova mesečno, sada teško po 2 mesečno.
Oho, a od kada je to tebi postalo relevantno sta kazu agenti za nekretnine? Znaci kada kazu da ce cene rasti, onda lazu i lobiraju, a kada kazu ono sto ti se svidja onda su ok i kredibilni?
 
Fora je što sa tih 10% manje danas možeš da kupiš skoro duplo manje drugih realnih dobara, nego pre 8 godina! Tu je najveća greška koju dosta ljudi ne kapira, svi misle očuvali su vrednost. :ROFLMAO:

Moj 10 godina star, ima istu cenu poslednjih 5 godina! Jako dobar pokazatelj da nešto nije u redu!

Slazem se, kapiram da svi donekle imamo neku psiholosku blokadu, gde evro gledamo kao neku bogom danu konstantu koja ne moze da potone. Svi ocekujemo da dinar padne i znamo da racunamo u odnosu na to (iako isti ne pada u odnosu na evro vec deceniju skoro) ali padajuci evro nam je nemoguc.

Ja iako sam svestan evro inflacije i dalje sve neke buduce planove i troskove racunam po cenama od pre pet godina a to jednostavno nije vise realno. NI u stanovima, ni u automobilima, ni u krompiru.
 
Insajder iz jedne hol. banke kaze da ce se novac stampati sve dok je to moguce, tj, dok efekti inflacije ne budu gori de efekata recesije.
U EU, realna stopa je i dalje negativna.
Znaci, jso neko vreme rast cena i investitori.
 
Insajder iz jedne hol. banke kaze da ce se novac stampati sve dok je to moguce, tj, dok efekti inflacije ne budu gori de efekata recesije.
U EU, realna stopa je i dalje negativna.
Znaci, jso neko vreme rast cena i investitor

Tako sve i izgleda. U SAD je FED preduzeo kakve takve mere ali ECB nista. Sve zavisi od naroda i koliko moze da trpi a cini mi se da ce moci mnogo vise da istrpe i tamo u EU posle kovida i uz jaku propagandu oko ukrajinske krize.
 
Dakle, složili smo se da su nekretnine skočile najviše u odnosu na ostala dobra. Obzirom na navijačku atmosferu na ovoj temi, to bi moglo da se tumači dvojako:

Investitori, i oni koji su već kupili stanove, bi rekli da je očigledno da su nekretnine najbolji garant očuvanja vrednosti, i, da i dalje treba kupovati.

Potencijalni kupci, koji ne mogu više da gledaju kako im svake godine treba sve više novca za stan, ubeđeni su da svakog sledećeg meseca sledi oštra korekcija, da bi se očigledan balon izduvao.
 
Vrh