Šta je novo?

Cene nekretnina


Vidimo u prvom kvartalu 2022. godine rast cena između šest i sedam odsto. Ne možemo da kažemo koliko je cena građevinskog materijala uticala na rast nekretnina, ali krajem ove godine ćemo moći i ovo da odredimo. Naravno, na cene je uticala i nervoza zbog rata u Ukrajini, jer ljudi pojačano kupuju nekretnine i zlato i to utiče na cene“, istakao je Đorđević.

Naveo je da je tržište nekretnina 2020. u Srbiji vredelo 4,1 milijardu evra, a 2021. godine 6,5 milijardi evra, što je rast od gotovo 40 odsto.
 
Ako kazemo da je u Srbiju stiglo 30.000 radnika sa upworka ili uopsteno freelance remote radnika. Rusi/Ukrainci sta god. Najcesce Rusi jer je upwork banovan u Rusiji. Oni tako rade verovatno vec godinama i njima je maltene sve jedno koja lokacija. Najcesce imaju debitnu karticu gde salju novac sa upworka tako da ne placaju porez bilo u Srbiji bilo u Rusiji. (krseci Zakon o dohotku gradjana Srbije naravno sto naravno je posebna prica).

Podizanjem novca sa bankomata ili placanjem sa tim istim karticama u Srbiji oni defakto upumpavaju novac u Srbiju. Da kazemo da prosecan upworkovac zaradi oko $3,000 mesecno. (ima ih dosta i koji malo zaradjuju ali pitanje je da li bi takvi zapucali u Srbiju tj da li bi im se isplatilo sve to tako da pretpostavljam da postoji donja granica).

$3,000 * 30.000 takvih = 90M USD mesecno se slije u Srbiju tj novih 1 milijarda godisnje.
Vecina od toga ode na troskove. Recimo da je prosecnom upwork imigrantu potrebno $2,000 za stan, hranu, telefon, internet dolazimo do cinjenice da se trenutno mesecno 60M dolara upumpava u sistem u Srbiji. Da li je to puno ili neznatno ne znam ali znam da toga pre samo 6 meseci nije bilo. Najveci deo od ovog novca odlazi na rentiranje stanova.

Ono sto mene interesuje sta mislite sta bi se desilo ako nam umesto 30k njih dodje 1M ljudi sto je prakticno x30 u odnosu na ovo sad sto u danasnjem globalnom svetu nije nista.
Globalna kretanja pogotovo po Evropi su mnogo laksa u doba interneta.
 
Koje drugacije misljenje? Koje je tvoje misljenje uopste, sem nekog ironicnog otklona od svega i opsesije 5000e Mirijevo mimom?
Vratimo se temi. Nema smisla nastavljati u prepucavanju. Otkud tebi sad odjednom da je 5k Mirijevo mim? Shade je pokrenuo neke zanimljive fakte za druge privredne grane koji mogu generisati rast cena nekretnina. Evo recimo limar kupuje godisnje stan od 50k eur. Pretpostavljam da je konkretan limar upucen u politiku ECB i stampariju novca pa odmah pazari. Medjutim, isti bi mogao za 4 god da pazari finu nekretninu od 200k na NBG recimo, sto je zanimljiv podatak.
 
Ne trolujem, IT-evac sam i krecem se u takvom drustvu. Svrha postova je da nijedan IT-evac nije od plate uzeo 5 ili 10 stanova u Westu ili sl.
Takodje, nema 100 000 IT-evaca sa platom vecom od 6k EUR neto.
I ja sam developer evo 9 godina. Za senior-e su plate eksplodirale u poslednjih godinu dana. Svaki dan na linkedin-u dobijem ponude koje su izmedju 4k-6k. Tako da senior-i sada sigurno mogu da nadju poslove sa takvim platama ALI isto tako i znam dosta developer-a i verujte mi da su senior-i uglavnom ljudi u 30im sa decom i ne znam nikoga ko je uzeo stan u nekim ovim lux novogradnjama. Uglavnom svi jure periferiju, kuce jer nas je posao takav da ne moramo da se vezujemo za grad. Jedini dev-ovi koji bi uzeli lux stanove su mladji medior dev-ovi koji vec imaju za neko ucesce (znam 3 takva slucajeva) ali naravno po 1 stan :)

Ne pate seniori od luksuza :D
 
Vratimo se temi. Nema smisla nastavljati u prepucavanju. Otkud tebi sad odjednom da je 5k Mirijevo mim? Shade je pokrenuo neke zanimljive fakte za druge privredne grane koji mogu generisati rast cena nekretnina. Evo recimo limar kupuje godisnje stan od 50k eur. Pretpostavljam da je konkretan limar upucen u politiku ECB i stampariju novca pa odmah pazari. Medjutim, isti bi mogao za 4 god da pazari finu nekretninu od 200k na NBG recimo, sto je zanimljiv podatak.
Sasvim si slobodan da se vratis temi i ostavis jedno ozbiljno misljenje na njoj. Nisi nista pametniji od ostalih ako sarkazmom ismejavas ostale a ne smes da sebe izlozis istoj kritici. Pogotovo nisi pametniji ako ti je nezamislivo to sto shade prica.
 
Sasvim si slobodan da se vratis temi i ostavis jedno ozbiljno misljenje na njoj. Nisi nista pametniji od ostalih ako sarkazmom ismejavas ostale a ne smes da sebe izlozis istoj kritici. Pogotovo nisi pametniji ako ti je nezamislivo to sto shade prica.
Ulazis u off-topic bezveze. Naprotiv, zahvalan sam shade-u na tim podacima. Jel tebi limar sa 200k u kesu za 4 godine zanimljiv podatak kao ozbiljan faktor sa strane traznje na nekretnine u Bg ili nije? Ako tebi nije zanimljivo, pusti ljude da diskutuju i razmisljaju svojom glavom, a ti pricaj o drugim faktorima koji uticu na cenu. Ne vidim da te neko osporava u tome. Ako zelis recimo da recikliras temu o programerima po 148 put izvoli, ali nemoj drugima nametati svoj stav niti gusiti slobodu misljenja.
 
Duhovito ko i uvek. Zaboravio si Mirijevo od 5000e to nikad ne prestaje da bude smesno. Il ce limar sa 200k da postane nova fora koja ce da se vrti?
 
I ja sam developer evo 9 godina. Za senior-e su plate eksplodirale u poslednjih godinu dana. Svaki dan na linkedin-u dobijem ponude koje su izmedju 4k-6k. Tako da senior-i sada sigurno mogu da nadju poslove sa takvim platama ALI isto tako i znam dosta developer-a i verujte mi da su senior-i uglavnom ljudi u 30im sa decom i ne znam nikoga ko je uzeo stan u nekim ovim lux novogradnjama. Uglavnom svi jure periferiju, kuce jer nas je posao takav da ne moramo da se vezujemo za grad. Jedini dev-ovi koji bi uzeli lux stanove su mladji medior dev-ovi koji vec imaju za neko ucesce (znam 3 takva slucajeva) ali naravno po 1 stan :)

Ne pate seniori od luksuza :D

Istina jeste, ali isto tako verujem da su svesni programeri sa porodicom, da je za decu i porodicu bitno i okruzenje.
Isto tako znam menadzere u IT uzeli su u BG Na Vodi, Kenedi.

Problem je, sto ja ne vidim neku zaokruzenu celinu vise da se gradi, a to je ono sto bih da uzmem.
Jedine zaokruzene novije celine koje ja vidim su A Blok, BG Na vodi, Gornji Grad Zemun, Belvil, Stepa.

Ovo sve ostalo je, nikne zgrada, a oko nje placevi svaki u svom stilu, ili prazno, ili starogradnja okolo, pa se ta novogradnja tu lose uklapa (nova 45, Zelena Avenija).

Ako neko jos ima primer neke celine, neka dopise, moze da mi pomogne :)

Ovo je moj pogled, mislim da je bitno da to bude celina, a ne bacena zgrada na placu, i da nema veze sa okolinom.
 
Istina jeste, ali isto tako verujem da su svesni programeri sa porodicom, da je za decu i porodicu bitno i okruzenje.
Isto tako znam menadzere u IT uzeli su u BG Na Vodi, Kenedi.

Problem je, sto ja ne vidim neku zaokruzenu celinu vise da se gradi, a to je ono sto bih da uzmem.
Jedine zaokruzene novije celine koje ja vidim su A Blok, BG Na vodi, Gornji Grad Zemun, Belvil, Stepa.

Ovo sve ostalo je, nikne zgrada, a oko nje placevi svaki u svom stilu, ili prazno, ili starogradnja okolo, pa se ta novogradnja tu lose uklapa (nova 45, Zelena Avenija).

Ako neko jos ima primer neke celine, neka dopise, moze da mi pomogne :)

Ovo je moj pogled, mislim da je bitno da to bude celina, a ne bacena zgrada na placu, i da nema veze sa okolinom.

To ce biti Makis, Visnjicka banja a i isao sam pre par meseci na Vidikovac da pogledam Vrtovi cerak i jos par zgrada koje se rade kod mek-a koji je 300m odatle. Popricao sa investitorima i kazu da ce Vidikovac da se siri jer dosta parcela je postalo gradjevinsko.
Isto jedan primer koji sam nasao kao "celina" koju ti spominjes je


S'tim sto bi prva faza bila izgradjena tek za 3 godine
 
"Serbia's governing party has a small, well-organized army to troll the internet on its behalf.
It creates a parallel reality where everything in Serbia is great, and critics are simply enemies of the state."



Zasto bi bilo drugacije sa nekretninama, kad im je to glavni biznis...
 
Duhovito ko i uvek. Zaboravio si Mirijevo od 5000e to nikad ne prestaje da bude smesno. Il ce limar sa 200k da postane nova fora koja ce da se vrti?
Znaci tebi je limar sa 200k sprdnja i smesno. Tako reci, ne znam cemu uvijanje. Mogao si da odgovoris na inicijalni post o tome ako imas takav stav. Medjutim, nisi to uradio iz sebi znanog razloga. Ocigledno mislis da ti i tvoje kolege u IT obavezno zaradjujete vise od jednog limara, pa ti nisu po volji shade-ovi izneti podaci.
 
Da, istina, osim sto su meni licno to znatno losije lokacije.
Ono sto gledam je da je sa druge strane mosta, eventualno blizu mosta na Adi nesto (max 1km).

I tu se uklapa samo BGNV, Belvil, A Blok, Gornji Grad. A sve je to dosta preko 3000e...
Da nadjem nesto za 3000e, da je celina, bas je tesko (osim ako se ne gleda lokacija kao sto si naveo, ili Trosarina npr)...
 
U principu se slažem sa svim shadestudiovim postovima. Čak i sa ovim odnosom da ako u Srbiji ima 500 000 preduzeća, da 5% radi značajno. Ne znam da li je lupio odnos, ali je prilično blizu, manje je od 5% ali logika je dobra.

Programeri imaju odlične plate, ali i dalje rade za platu. Uzmi dva kamiona da ti šljakaju svaki dan, jedan ti vozi, drugi nađi vozača, daj mu pola zarade, i preje*******ao si platu programera nedosanjanju.

O platama programera pričaju samo ljudi koji rade za platu, manju od njihove. Ljudi što rade biznis, niti ih plata interesuje, niti im je ta plata izaziva oduševljenje. I to pričam o malim biznisima, držiš 3 prodavnice, ili imaš neko stovarište, radionicu sa 6-7 radnika, ne pričam da napraviš Aling-Conel, ili Trlić, Bosis, ili Kepo.
 
Jeste ali zato 95% startapova propadne. Tako da ne treba ni mamiti ljude u nesto pa da propadnu. Nekada je bolje raditi za platu nego rizikovati. Ima dosta ljudi koji tako razmisljaju i plata programera im je sasvim prihvatljiva.
 
Moj post se nije odnosio na to da l neki programer treba da pravi startap, nego za prosečnog čoveka da može da dotera tu platu, a ne da samo kevće o njoj.

Glavni razlog zašto ne prave startape nije zato što će da propadnu, nego zato što neće da se cimaju. Čak i da propadne, sutra će naći posao opet za platu da radi. Ali ovako ima 6 sati efektivnog rada, pa na kraft pivo sa ortacima. I svaki mesec mu ostane pola plate. I nema potrebe da se cima za nešto privatno.
 
Jeste ali zato 95% startapova propadne. Tako da ne treba ni mamiti ljude u nesto pa da propadnu. Nekada je bolje raditi za platu nego rizikovati. Ima dosta ljudi koji tako razmisljaju i plata programera im je sasvim prihvatljiva.
Nije isto startup u Silikonskoj dolini koji juri 50x vracanje ulozenog (a ulozeno su milioni) i privatno lokalni biznis koji nema nameru da menja svet vec ostvari zaradu koja ce biti veca od programerske plate.

Ja kad god idem na neko egzoticnije skuplje putovanje, u grupama i ne srecem toliko programera koliko vlasnika nekih malih sto fizickih sto internet trgovina, kafana, doktore sa privatnim praksama, specijalizovane proizvodnje, kozmeticke salone itd. Ja sam tu kao senior programer jos i siromah.

Da ne pominjem ljude koji drze krupnije varijante svega navedenog, takvi i ne putuju sa organizovanim grupama.
 
Evo par pitanja za Echa za koje nisam siguran da ima odgovor kao za sve ostalo...
Zašto na Zlatiboru imate objekte novogradnje u istoj ulici (na 50-100-200m) koji se prodaju po drastično različitim cenama. Jedan po 1.800 eur/m2 a drugi po 2.800+ eur/m2 ?
I dodatno pitanje kako se ovaj skuplji proda odmah a ovaj jeftiniji sporije...?

I zašto toga nema u Beogradu?
 
Znaci tebi je limar sa 200k sprdnja i smesno. Tako reci, ne znam cemu uvijanje. Mogao si da odgovoris na inicijalni post o tome ako imas takav stav. Medjutim, nisi to uradio iz sebi znanog razloga. Ocigledno mislis da ti i tvoje kolege u IT obavezno zaradjujete vise od jednog limara, pa ti nisu po volji shade-ovi izneti podaci.
Ja ne mislim na auto limara nego na gradjevinskog limara. Isto tako ne mislim na cicu od 70 godina koji ispravlja stare kofe. Pricam o coveku koji ima oko 10 radnika, par kombija, kojekakvu opremu. I to je primer koji licno znam.

Drugi moj komsija je prodavao na pijaci zelenis pre 10 godina. Sada ima 3 prodavnice po gradu i po kolima koja vozi, verovatno moze i stan lagano da kupi.
Evo imam jos primera. Vlasnik autobuske firme je kupio kucu zeni od koje se razveo, u blizini moje kuce za 128 000e.

Poenta je da ljudi u Srbiji zanemaruju sloj ljudi koji su privatnici i isto tako zanemaruju kolicinu koju oni mogu da zarade.
Ima i ona sala kada gazda dolazi sa novim autom, a radnik kaze kako je lep auto. I gazda mu kaze, ako budes i ti dobro radio, kupicu ja jos jedan.
Stalno se prica kako je prosecna plata 500e, a po narodu figurira i 300e, i kako nije jasno kako cena m2 moze biti 2000e+ kad eto radimo za 300e, tj. to niko ne moze da kupi.
Ja verujem da kada bi postojala statistika koliko kupaca ima privatnu firmu, da bi procenat bio preko 50%. Isto tako verujem da vecina koja radi za platu kupuje na kredit.
 
Ja ne mislim na auto limara nego na gradjevinskog limara. Isto tako ne mislim na cicu od 70 godina koji ispravlja stare kofe. Pricam o coveku koji ima oko 10 radnika, par kombija, kojekakvu opremu. I to je primer koji licno znam.

Drugi moj komsija je prodavao na pijaci zelenis pre 10 godina. Sada ima 3 prodavnice po gradu i po kolima koja vozi, verovatno moze i stan lagano da kupi.
Evo imam jos primera. Vlasnik autobuske firme je kupio kucu zeni od koje se razveo, u blizini moje kuce za 128 000e.

Poenta je da ljudi u Srbiji zanemaruju sloj ljudi koji su privatnici i isto tako zanemaruju kolicinu koju oni mogu da zarade.
Ima i ona sala kada gazda dolazi sa novim autom, a radnik kaze kako je lep auto. I gazda mu kaze, ako budes i ti dobro radio, kupicu ja jos jedan.
Stalno se prica kako je prosecna plata 500e, a po narodu figurira i 300e, i kako nije jasno kako cena m2 moze biti 2000e+ kad eto radimo za 300e, tj. to niko ne moze da kupi.
Ja verujem da kada bi postojala statistika koliko kupaca ima privatnu firmu, da bi procenat bio preko 50%. Isto tako verujem da vecina koja radi za platu kupuje na kredit.
Gde sam ja spomenuo auto limara? Verovatno si greskom mene quote-ovao. Defke je taj kome je limar sa 200k eur u kesu smesna prica. Nego, koliko znas IT-jevaca sa autom od 80000eur kao tvoj poznanik sto ima klanicu? A da se zanemaruju razni privatnici koji imaju brdo kesa to je ok, treba svakako pricati o tim primerima a ne samo reciklaza o programerima.
 
Zato ja i nisam rekao ''najbolji'' nego da su bolje od većine. :D A čak i da dođe do kolapsa društva ili tako nečega, čoveku pored hrane, će uvek trebati i mesto da spava. Tako da čak i u najekstremnijim slučajevima, onaj ko ima dom, biće na dobitku tj. biće mu lakše nego onima koji nemaju.
Moze da se spava i ispod polusrusenog mosta, u pecini itd.
Da se jede, mora svaki dan.
 
Vrh