Šta je novo?

Cene nekretnina

Njih dvoje da žive od 475e mesečno, a nemaju svoj stan. Može, ali u Indiji možda.
Imam bukvalno isti slucaj: najbolji prijatelj, kum i pobratim zivi u manjem gradu samo sto on i supruga planiraju da kupe stan u Beogradu na vodi. On je dizajner i radi za platu od 60000 din mesecno a zena radi u butiku za 40000 din. Skromnim zivotom planiraju da skupe oko 400000 evra za godinu dana i konacno se skuce.
 
@Bender Rodriguez

Prihodi su generalno išli gore, kako kome, ali u proseku jesu, ali naravno da nisu pratili inflaciju! To je ono što sam pričao, političar će da izađe i kaše da je rast ove godine bio 5%, a neće reći da je inflacija 10%, tj da je manji životni standard. Zato sam i 100% siguran da ne lažu kad kažu da će 2025. prosečna plata biti 1000 eur. Naravno neće reći da će litar nafte biti npr 4 eur.

Sad su veliki protosci svuda u svetu da se kao povečaju plate i hoće, to i hoće kreatori monetarne politike, dalje povećanje plata će podstaći proizvođače da dalje dižu cene i to je ta tky inflatorna spirala!

Sve očekivano po meni, našli su način da resetuju dugove i kreće novi ciklus. To bi svakako moralo da se desi, ovako kažu malo covid, malo zla Rusija, savršen izgovor za zločin koji se trenutno odvija, bukvalno što kažeš vidljivo je na nedeljnom nivou u prodavnicama.
 
Naravno, pa moja prva pomisao kad sam pročitao Slinišinu predizbornu izjavu gde kaže da će Do 2026. godine prosečna plata biti 1.000, a penzija 500 evra, bilo je ''jeste, a zato će komunalije i računi biti 500, i mesečna potrošačka korpa još 500e i možemo da se slikamo svi'' (da ne kažem jednu drugu reč).

To su te političmarske fore i igrarije. Oni obožavaju statistiku baš iz toga. Mogu da, što bi rekli zapadnjaci - cherry-pickuju ono što zvuči i deluje ubavo za narodne mase, a da izostave kontekst i širu sliku koja se time podrazumeva.

Ali na to sam i navikao posle 30 i kusur godina. Nego ono što mi više ide na živac je kada mi političmari, bogati i kompanije pričaju o stezanju kaiša, odricanjima, žrtvama, odgovornosti... a ne samo da sami to nikad nisu iskusili, nego su nas oni upravo i doveli u ovo globalno st(r)anje da 99% ljudi mora da se odriče i steže kaiš dok preostalih 1% nastavlja da se masti i dalje.


Ranije bi bar ćutali kada usledi neka kriza ili globalni problem. Sada mi svi oni (političmari, korporacije, bogati...) redom klepeću o ekologiji, o skromnosti, o odgovornosti, o ''postizanju više stvari uz manje resursa'' (čuveno američko ''Do more with less''), o radu, o vrednoći, o poštenju, o predanosti... a sami ne mogu biti dalje od svih tih filozofija i praksi koje propovedaju.
 
Poslednja izmena:
Jeste, ali ljudi ne kapiraju makroekonomski zašto ne dolazi do pada nekretnina u ovakvim kriznim vremenima, nego sve suprotno! Nisu nekretnine poskupele realno u odnosu na druga realna dobra, pogledajte chartove pšenice, nafte, metala (ne računam plemenite koje supresuju), videćete da je to to. Opada vrednost novca i standard.

Vezuju se za fiat valute kao merilo vrednosti, a ne kapiraju da vrednost tih papirića može ići gore ili dole zavisno od direktnih poteza CB-a. Rekli su sebi neće dozvoliti više nominalni pad kao 2008. godine, jer to povlači druge probleme (otplata dugova npr), nego će upumpati koliko treba da bi se ostvario taj stabilan rast, ali samo nominalni, na realne varijable ne mogu da utiču i mi to vidimo kroz slabiju kupovnu moć novca svakodnevno!

Opet kažem, mene nervira samo to biranje pobednika od strane monetarnih vlasti, bukvalno samo od njihovih poteza zavisi da li će neka kriza npr kao sada, biti deflatorna ili inflatorna. Samim tim instrumentima (kamate, QE ili QT i količinom istih) oni biraju ko će platiti celu ovu krizu, a koga će bailovati. Sad su zaštitili dužnike (pre svega zbog država, baš ih briga za pojedince u kreditima) i preduzeća prevelika da bi propala, a udarili inflacioni porez na štediše i sve one sa fiksiranim prihodima. Jednostavno, mora poštenije da se balansira kriza i ko snosi posledice. Hoćeš kapitalizam, e pa onda moraš da pustiš gubitaše i da propadnu, a ne da glumiš neko liberalno tržište, a ovamo koristiš najgore komunjarske metode!

Za mene je sad pitanje u narednoj godini samo da li će i ovo minimalno najavljeno dizanje kamata gurnuti svet u recesiju, pa ćemo imati stagflaciju, tj i veće cene i manju ekonomsku aktivnost tj recesiju, pa će brže-bolje morati da vraćaju i nominalne kamate na nulu ili će na kraju godine političar da izađe i kaže da je imao rast 5% (i da prećuti inflaciju od 15% npr). Meni je verovatnija druga opcija i to samo u slučaju da vrlo nežno i pažljivo i minimalno dižu kamate (ili ne dižu uopšte). U oba slučaja će realne kamate biti negativne bar još godinu, dve, u to budite sigurni!
 
Ili su u pitanju privremeni poremećaji u lancima snadbevanja i privremeni uticaji na poverenje investitora?

Efektivno rat može da izazove najviše udara po određenim industrijama pre svega žitarice od kojih u velikoj meri zavisi Evropa a pre svega Nemačka koja je neto uvoznik jer se žitarice proizvode u značajnom obimu u Rusiji i Ukrajini.

Trenutno inflaciju u ovoj meri vuče najviše rast cena energenata koliko ja shvatam pre svega zbog neizvesnosti. Shvatanje ECB je da je ovo što se dešava privremenog karaktera.
 
A ko kaze da nemaju stan?
Ne vredi, ovde ljudi ne zele da vide ono sto im ne odgovara i ja se vise necu oglasavati, mislite sta god hocete.
Svakako, taj novac jedva pokriva osnovne potrebe. Teško da mogu zdravo da se hrane, a ne nešto drugo.
A ako već imaju stan/kuću, što bi preživljavali godinama da kupe još jedan? Mnogo nam je poremećen kompas ako ljudi stvarno to rade.
 
A ko kaze da nemaju stan?
Ne vredi, ovde ljudi ne zele da vide ono sto im ne odgovara i ja se vise necu oglasavati, mislite sta god hocete.
Teško da će neko izdržati da živi na hlebu i vodi 50 godina da bi kupio stan u Bg h20.

Po zvaničnoj statistici ima ljudi koji mogu da kupe i nekoliko stanova u roku od par godina a po nezvaničnoj verovatno i po nekoliko zgrada.

To je opet privremenog karaktera jer se to radi iz razloga sigurnosti i u mnogo malom obimu (8,000 novih stanova godišnje) ali dovoljno da upravlja ponudom i formira cenu u ovom trenutku.

Nakon ovog perioda je upitno šta sledi jer taj ko kupi ima neko očekivanje a to je ili renta ili prodaja i tu je kraj te priče ukoliko realan rast standarda ne bude takav da omogući vlasniku povrat investicije u razumnom roku.

To je sada mix mnogo faktora i informisanosti i percepcije onoga ko želi da kupi- politički faktori da li će Srbija biti primljena u EU do 2026-27 ili ekonomski faktori kao npr inflacija da li je privremena od 7,5% za 2022 ili ne, recesija u EU, koliki očekujemo realan rast standarda u Srbiji narednih godina, da li će se nastaviti negativan priraštaj i iseljavanje ljudi iz Srbije a koliki prilov se očekuje u Bg, edukacija ljudi u pogledu ulaganja na tržištima kapitala, intervencija države u pogledu pravilnije preraspodele bogatstva itd

A svakako i ovi "nezvanični neekonomski faktori" koje ne treba da budu ingorisani jer i tu postoje potencijalno određeni pomaci pogurani od strane SAD a ubrzani sa ovom krizom pre svega u sferi smanjenja korupcije i unapređenja vladavine prava.
 
Прање новца претња тржишту некретнина, да ли би требало забранити куповину у кешу:
 
Ovaj tekst je totalna nebuloza, nema veze sa realnošću. Ko je kupio stan u bgu u poslednjih 10 godina , zna da su ovo gluposti... Ovde se govori o fizickom licu koje nelegalno zida objekat i posle ga legalizuje. Nema veze sa vezom i situacijom u Bgu. Drugo stan je nemoguce kupiti za kes i jos gomila gluposti u tekstu.
 
Ništa nije slagao...inače jedna rečenica sve govori; trebaće nam mnogo, mnogo veća proizvodnja da bi se održale cene??? Nisam znao da imamo proizvodnju, a ne još da uvećamo, pa jedina grana za spas nam je bila poljoprivreda i stočarstvo, e sada više nema ni toga. U svakom slučaju je izvrstan menadžer, sve je rekao ako čitate između redova.
 
I još u jednoj rečenici kaže; ako plate budu rasle, porašće i tražnja, ma bravo kolumbo 😀 samo nije precizirao da treba da skoče bar za 80%, da bi se nastavila potražnja. Hrana skače, energenti, struja a koliko znam plate su i dalje svima iste. Ljudi se krpe, da prežive mesec, nema od bajki ništa.
 
mislio je na gradnju stanova a ne na proizvodnju :)

Lepo je objasnio da pranje novca ne funkcionise sa kupovinom stanova sto je ovde na temi vec bilo polemisano.
 
Kako su pogresnu odluku onda napravili a mislim da ce tek da shvate.

Koliko jedna ovakva fabrika moze da utice na cene nekretnina u tom regionu na primer Vojvodini?
 
Za Novi Sad je u pravu, trenutno je u ponudi oko 40.000 nekretnina, ako se neko zaj.be da kupi to je to. Komšija kupi stan u zgradi pre 2 godine, kaže sve je prodato, useli se a ono kao avetinjska zgrada mir i tišina...čeka nas lepa jesen i zima sa poskupljenjem energenata do maksimuma. A vi mislite kako će i dalje rasti cene stanova.
 
Znaci cela zgrada rasprodata, boli ih uvo i da izdaju nego zvrje prazni stanovi, 80% kupljeno za kes, u Bgu se sve rasproda pre zavrsetka - i sad ako grejanje poskupi sa 100 na 200 evra desice se sta tacno?
 
nista ako poskupi grejanje (za duplo kako ti predvidjas) imacemo toliki priliv izbeglica iz zapadne Evrope da ce nas preplaviti ali bukvalno. Posto ce njima onda da skoci za x3 - x5. Pa ce im kod nas biti "topliji krajevi". Ne bi me cudilo da krene otimacina za nekretnine u Srbiji.
 
Koliko jedna ovakva fabrika moze da utice na cene nekretnina u tom regionu na primer Vojvodini?
Pa vec su sami demantovali da su opet samo malo lagalii, ali bitno je da sad sirotinja u tom regionu ocekuje $$$.
Malo su bili besni kada se Mubadala odlucila za Surcin umesto Indjije, ali sad ce moci da biraju gde ce da zgrcu lovu.
 
Промет за период од 31.03.2021. - 14.04.2021. (14 дана) у поређењу са периодом 31.03.2022. - 14.04.2022.
НОВИ БЕОГРАД 140 према 34
ЗВЕЗДАРА 170 према 43
ВРАЧАР 65 према 10
ВОЖДОВАЦ 118 према 14
ЗЕМУН 148 према 7
РАКОВИЦА 49 према 10
С.ВЕНАЦ 36 према 6

Мислим да би инвеститори и продавци чисто као упозорење још мало требало подићи цене (20ак %),
могуће је да би то повећало промет, логично је зар не.
Е ако не успе та мера онда инвеститори ипак требају значајније подићи цене и тиме дати прави подстицај купцима.
Шта... није готов стан, инвеститор за те паре не даје никакве гаранције ни пенале на завршетак? ... ма нема везе људи купујте ко је икад имао
неки проблем са инвеститором.
Пошто је ствар озбиљна, дефинитивно држава мора више помоћи потенцијалним купцима...
Не, не ... у ствари не купцима, само се узалуд губи време .... државо помажи директно инвеститорима (уплаћуј им наше паре),
јер ако се којим случајем наљуте због лоше продаје, могу подићи цене за дупло-тродупло па смо онда сви надрљали.
 
Niko ko zivi od nekretnina nece javno da kaze da su trenutno jako precenjene i da ce uslediti pad. Evo Nebojsa priznaje da krupne zveri cekaju u kesu, a da boranija i dalje ulaze u nekretnine. Jedino sto nije hteo da prizna je da ce srednjerocno doci do pada vec mu je stagnacija najgori scenario. Bar je bio malo realniji od Kace Lazarevic i slicnih laprdala.
 
Vrh