Šta je novo?

Cene nekretnina

Slažem se sa Rodriguezom, sve ide ka tome, rast cena energenata, i hrane, je od presudnog značaja, za nas obične smrtnike.Ostaje samo da se nadamo da do tog najgoreg ishoda neće doći, ali na Agendi svakako rade punom parom.
 
Ma naravno da je povezano sve. Kao da je Srbija na Marsu a ne u srcu Evrope To vide i ptice na grani.

Za odbornike u novoj gradskoj skupštini ne znamo još ali ispratićemo da li je postojao Pera agent ili ne.
 
Vi govorite o negativnim stvarima placanjem karticama, ali iskreno msm da ima vise pozitivnih nego negativnih. Sta je s gubljenjem vremena, koje je ujedno i novac, sto dok placate infostan, struju itd, stojite u redu, cekate neljubazne salteruse koje nemaju kusur da vam vrate ili da vam daju uplatnicu? A to se sve moze izbeci placanjem karticom elektronskim putem. Znate onu psolvocu: "da je Golf 2-jka bio dobar, ne bi Svabo izmislio 7-icu". Tako da je ipak kad se sve sabere i oduzme tehnologija dobra stvar. Ako treba da se plati procenat, rado bi platio 2,3% samo da ne stojim u redu za placanje racuna.
Једно је плаћање ибенкингом од куће и то нико не спори, друго је куповање потребштина по трговинама картицама. У сваком случају нове генерације су толико размажене да чак не воле да користе дина картицу која новац оставља у Србији, која има много мањи проценат за коришћење зато што није бесконтактна. Тај немар према сопственом новцу (2,3% није мало на дужи рок) временом доводи до ових стања у друштву где ће ти млади рећи "шта ће ми некретнина, кад ми је боље да се селим заједно са својим послом". То ће довести до тога да богати имају све, а ти млади ништа. Бићете власници ничега. Са тим ставом, чачкалице ћете да изнајмљујете, и мислићете да тако треба.
Зашто би између тебе и пекара био посредник, хлеб поједеш за живота неколико тона. 2-3% од тога није мало? Где ли је ту напредак?
 
Ne da me smara da vadim keš, nego me smara i da vadim karticu jer je brže i lakše apple payom, a ko hoće slobodno nek podiže celu platu na šalteru(i bankomat teoretski košta) ili nek traži da mu firma direktno na blagajni isplaćuje platu(što je pravno-formalno izvodljivo) ako smatra da će ga tako lebac manje koštati.
 
Najveci problem svega toga je što nije transparentno. Pitanje je da li 1 u 100 zna da se transakcija karticom naplaćuje. Tražio sam i ne mogu nigde da nadjem koje tarife se primenjuju u Srbiji. Pretpostavljam da je stvar pregovora preduzeca sa visa/mastercard. Oni znaju da bi mnogo manje ljudi koristilo kad bi znali da se to naplacuje, zato i jeste na prodavcu trošak.
Kao sto naši ljudi ne znaju kako se sve porez uzima, počevši od plata, tako ni za ovo ne znaju.
 
Претерујте са причом о посредницима. Они улазе у цену, а људи су спремни да плате. Из којих разлога, за сваку врсту посредништва треба посебно тумачити. Ово за картичарске услуге је сувишно. Нико никог не тера да користи картице, очигледно. Нису посредници највећи проблем, јесу пијавице, али не би могли да буду да им тржиште то не дозвољава, тј. да онај ко плаћа не мисли да му се исплати да користи посреднике. Своје преференције стављате испред туђих што вас доводи у погрешно тумачење стања на тржишту. Сад, не значи да нисте у праву, само кажем да није то толико битно, тј. не видим да су посредници највећи део цене која је плаћена.
 
To da te niko ne tera nije bas tacno. U Svedskoj na mnogim mestima ne mozes da platis kesom jer ne prihvataju sto mi je bezveze. Dzabe ti kes, ostaces gladan ako nemas karticu. Kod nas ce kes da se izbaci u isto vreme kad i u africkim zemljama, slicno kao paypal sto je dosao, poslednji smo bili. Tehnologija napreduje i ne treba ni bezati od nje, ali je najbolje kada se ima izbor, kao i za sve.
 
ipak ja mislim da je nefer da viza radi na nasem trzistu i uzimaju profit a porez placaju u Americi. Realno bi sve firme koje su globalne a imaju bilo kakvo prisustvo u Srbiji dal kroz online servise ili sta god morale ovde da placaju porez.
 
pa recimo u Austriji imas osnovnu cenu plus procenat posrednika, ako plastis kesom ok, ako koristis lokalnu karticu poput nase DINA 1%, ostale 2-3%...
Kod nas je uracunata cena sa maksimalnom mogucom marzom od 3 ili vise porcenata i nema nikakve razlike na koji nacin placas za krajnjeg korisnika...Porez mora da se placa tamo gde gde se ostvaruje dobit, za ultra brzo raztuce online servise globalno je to jos uvek izazov...
 
Једно је плаћање ибенкингом од куће и то нико не спори, друго је куповање потребштина по трговинама картицама. У сваком случају нове генерације су толико размажене да чак не воле да користе дина картицу која новац оставља у Србији, која има много мањи проценат за коришћење зато што није бесконтактна. Тај немар према сопственом новцу (2,3% није мало на дужи рок) временом доводи до ових стања у друштву где ће ти млади рећи "шта ће ми некретнина, кад ми је боље да се селим заједно са својим послом". То ће довести до тога да богати имају све, а ти млади ништа. Бићете власници ничега. Са тим ставом, чачкалице ћете да изнајмљујете, и мислићете да тако треба.
Зашто би између тебе и пекара био посредник, хлеб поједеш за живота неколико тона. 2-3% од тога није мало? Где ли је ту напредак?
To bi bilo isto kao kada bi rekao ne kupujte u marketima jer oni naplaćuju maržu i iznose te pare iz zemlje (lidl, maxi, idea), već kupujte direktno od uljare, šećerane, i slično. Da li imamo neki popust kada plaćamo novcem, a ne platnim karticsma? Ne. Prema tome daleko je jednostavnije i brže platiti karticom nego novcem, pa onda ide ono standardno da li imate 5, ili 15 dinara sitno, jao pa nemam da vam vratim kusur, pa čekaj dok Mileva donese sitne pare....
Plaćanje karticama, ebankingom, mbankingom je civilizacijsko dostignuće, najbolje da se vratimo na robnu razmenu kao pre hiljadu godina. Uostalom postoje i ljudi u Srbiji koji rade za visu, znam lično čoveka, tako da je to posao posrednika kao i bilo koji drugi.
 
Једно је плаћање ибенкингом од куће и то нико не спори, друго је куповање потребштина по трговинама картицама. У сваком случају нове генерације су толико размажене да чак не воле да користе дина картицу која новац оставља у Србији, која има много мањи проценат за коришћење зато што није бесконтактна. Тај немар према сопственом новцу (2,3% није мало на дужи рок) временом доводи до ових стања у друштву где ће ти млади рећи "шта ће ми некретнина, кад ми је боље да се селим заједно са својим послом". То ће довести до тога да богати имају све, а ти млади ништа. Бићете власници ничега. Са тим ставом, чачкалице ћете да изнајмљујете, и мислићете да тако треба.
Зашто би између тебе и пекара био посредник, хлеб поједеш за живота неколико тона. 2-3% од тога није мало? Где ли је ту напредак?
Nekako dodje na isto, opet ako odes u prodavnicu, izvadis crvenu od 1000 din odma kasirka prevrce ocima, pa nemam da ti vratim kusur, zaviruje u tvoj novcanik,pa komsija daj nesto sitnije itd itd.
Pa da li su falsifikovane, pa jel si pocepane, pa komsija imate li neku drugu... Pa covece opet se svodi na istp LAKSE je platiti karticom, makar bilo skuplje 2,3% na godisnem nivou...
Mi mladje generacije jesmo razmazene nema sta, ali vi starije opet ne kapirate tehnologiju i to je razlika :)
A ove dve dole recenice su mi nekako izvan teme, ja mrzim kad se ljjudi ugradjuju, a selidba, posao itd zavisi od cena nekretnine, prevoza u gradu itd... msm da nema veze s tim sto vi pricate.
 
Jel ovo promenjena tema kakav je ovo forum? Ima li ovde neki admin

Ako neko zna o marginama teme u naslovu neka piše.. 2-3% kartičarima koje plaća trgovac ne utiče na cenu nekretnine. Ili su ovde sve same štekare.
 
pricamo o konstantnom
iznosenju novca iz zemlje na osnovu transakcija koje neko “procesuira” u maksiju.

Iskreno taj odliv za mastercard, viza, amex u opste nije mali i definitivno utice na celu ekonomsku situaciju. Zasto bi davali nekome 2-3% nebuloza totalna. Neka otvore firmu u Srb pa onda ok.

Inace da se vratimo na nekretnine.


- Građevinski materijal je drastično poskupeo zbog kovida i, sada, zbog lanaca snabdevanja iz Ukrajine. Čelik je poskupeo sa 600 dolara na 1.000 i više po toni, aluminijum je poskupeo najmanje 100 odsto... Isporuke su sada blokirane iz Ukrajine i investitori se okreću novim tržištima, a troškovi transporta rastu. Zbog svega ovoga, cene novogradnje su već počele da rastu, neki investitori ovih dana podižu cene, a veći talas poskupljenja očekujem u narednom periodu - priča nam Katarina i dodaje:
 
Морам да се осврнем на куповину картицом. Ја сам пре 15 година био велики поборник избацивања кеша, а данас користим
картицу и ибенкинг у 90% трансакција. Да се разумемо и данас сам велики противник избацивања кеша до кога ће очигледно доћи,
и не видим начина да се то спречи, али људи дајте да нам барем мозак остане здрав и да схватимо колико је тај правац погрешан и
колико неминовно води ка злоупотреби.
Поента је у томе (што неко рече горе), да поборници те агенде управо раде да на сваки могући начин учине такво плаћање лакшим,
а плаћање кешом теже (кусур, шалтери, гужве итд.), тако да није само ствар у лењости и линији мањег отпора већ о гурању тога на све могуће начине.
А веровали или не, ствар је проста, ради се о губитку СЛОБОДЕ и ИЗБОРА, где се константно то губи.
Рецимо пре три године је банка морала да тражи сагласност од корисника да му изда картицу са бесконтактним плаћањем,
до пре годину дана је било могуће да на захтев корисника та опција буде искључена на картици, а данас се уопште не може добити
картица а да није бесконтактна (немогуће искључење). То је пријатељи губитак избора слободе, а не технолошки развој и све остале лажи.
Људима се констатно на основу ''олакшања'' смањују слободе и ускраћује избор, што није добро.
То се ради постепено и осмишљено у таквим корацима да појединац не осети да је под икаквом пресијом да то прихвати.
Број људи који ће то схватити и њихова реакција је предвиђена и пројектована и није ни очекивати да то велики број људи увиде.
То су појаве и феномени о којима треба расправљати и вођење таквих расправа је цивилизацијско достигнуће,
а не бесконтактно плаћање, одрживи развој, CO2 и сличне глупости.
Људе који и само позивање на дискусију доводе у везу са теоријама завере и сл. су доказ целе агенде и дефинитивно су изгубљени у погледу
барем и симболичне борбе за слободу, те на њих не треба ни рачунати.
Надам се да мој коментар никога није увредио јер то ни у једном тренутку нисам ни желео.
 
Ima smisla tema samo nema nikakav uticaj na ovu temu o kojoj je reč.

Nemci npr mislim da mnogo više koriste keš dok ovi neki severni narodi otprilike skroz prelaze na digitalni novac.

Način života definitivno će se menjati u budućnosti a nije mala stvar u celoj priči izbor mesta i načina života. l a samim ti i izbor u šta i kako investirati.

Mi samo kao društvo imamo problem da rešimo mnogo bazičnije stvari a ne bih da navodim primere da ne bi dobilo politički kontekst.
 
@cikadare - A šta tebe sprečava da ne koristiš opciju beskontaktnog plaćanja, već da uvek ubaciš karticu?

Ili misliš da su odmah iza ćoška neminovne elektronske tetovaže pomoću kojih isključivo plaćaš?
 
Pa neke zemlje su već ukinule plaćanje kešom, bilo de jure bilo de fakto, tako da koliko god smešno zvučalo nekima sa umanjenim vidom - Vrli novi svet zaista jeste iza ćoška.

A kad smo kod tetovaža... Nikad ne potcenjujte procenat debila na ovom svetu koji će uvek rado prihvatiti svaku glupost, često i na svoju štetu:
pjimage-132.jpg


Kao što rekoh ranije, ljudi misle da su filmovi o distopijskoj budućnosti i degeneraciji čovečanstva naučna fantastika. Nisu. To je realnost.
 
Poslednja izmena:
Stvari koje mogu održati cene koliko toliko na kraći period su dolazak Rusa i Ukrajinaca. Negativne; rast kredita (od danas 1,5% kamata na dinarski kredit), povećanje nezaposlenosti, rast cena hrane, i pad platežne moći srednjeg sloja. Cena goriva je neizvesna do 30 aprila...
 
Nesto se desava. Zbog kupovine 6 meseci pratim jednu oblast u Beogradu i do sada je uglavnom ponuda bila oko 100 stanova . Od polovine marta je taj broj opao na 70 i vrti se oko tog broja. Po agentu koji drzi tu oblast kaze da je to neuobicajeno jer se pocetkom marta uvek povecavala ponuda. Pouzdano znam da stanovi nisu prodati ( mozda 2-3 u zadnjih 4 meseca). Jednostavno su prodaje povucene. Ono sto se vrti drzi istu cenu i ukoliko se pojavi neki novi onda samo dodaju 100 evra na prosecnu cenu. Isto zapazanje imam i za deo Zemuna gde je isto evidentan pad ponude od 30%. Prva pomisao je bila da su poskupeli ali ti stanovi nisu ni u kategoriji skupljih . Jednostavno ih nema u ponudi a nisu prodati. Iskusan agent kaze da nikad nije video da u martu padne ponuda ovoliko . 🤔🤔🤔
 
Nesto se desava. Zbog kupovine 6 meseci pratim jednu oblast u Beogradu i do sada je uglavnom ponuda bila oko 100 stanova . Od polovine marta je taj broj opao na 70 i vrti se oko tog broja. Po agentu koji drzi tu oblast kaze da je to neuobicajeno jer se pocetkom marta uvek povecavala ponuda. Pouzdano znam da stanovi nisu prodati ( mozda 2-3 u zadnjih 4 meseca). Jednostavno su prodaje povucene. Ono sto se vrti drzi istu cenu i ukoliko se pojavi neki novi onda samo dodaju 100 evra na prosecnu cenu. Isto zapazanje imam i za deo Zemuna gde je isto evidentan pad ponude od 30%. Prva pomisao je bila da su poskupeli ali ti stanovi nisu ni u kategoriji skupljih . Jednostavno ih nema u ponudi a nisu prodati. Iskusan agent kaze da nikad nije video da u martu padne ponuda ovoliko . 🤔🤔🤔
Zvuči da se poklapa sa onim što je objašnjeno u videu Vradovica koji je okačio- špekulanti. Kupuju dok cena raste i prodaju po još većoj ceni.

Međutim naše tržište nema tu dubinu da može to da vuče toliko dugo. Deluje da idu na sužavanje ponude. Onaj ko sada kupi to je to i tu se ciklus svakog rasta i ako ga bude u realnom smislu ove godine i završava.

Dodatno- zbog rasta cena materijala će i investitori morati da smanje marže i to znači i manje profita za njih i mogućnost da reinvestiraju i dobijaju margine kao do sad.

Pitanje je opet i za onoga ko kupuje da li će se odvažiti zbog opšte nesigurnosti. Možete potpisati i dati novac a ko van garantuje da će zgrada biti izgrađena i po kojoj konačnoj ceni za obe strane u poslu..
 
Kupovina u izgradnji je uvek rizik. Tu predugovor nesto ipak garantuje. Naravno ne u potpunosti jer pri ekstremnim poremecajima sve se da ponistiti. Bilo je slucajeva da investitori ne zavrse i u idealnim uslovima. A opet, videli smo da smo da su i tokom pandemije i zatvaranja projekti generalno privodjeni kraju.

Jedina sigurna kupovina je kupovina za kes necega vec izgradjenog ali to kosta, plus je izbor dosta ogranicen. Svi na trzistu pravimo kompromise i prihvatamo rizike, koliko ko moze.

Meni su na nekoliko projekata koji tek treba da krenu rekli da cekaju izbore pre nego sto izadju za konacnim cenama/materijalizacijom. I projekat u kom sam rezervisao stan odlaze pocetak izgradnje jos od februara, da bi poslednji info bio da se pocinje tek u julu, u medjuvremenu su digli cene. U ugovoru o depozitu stoji mogucnost da investitor zbog poremecaja na globalnom trzistu odustane od projekta, ali me uveravaju da je to samo za slucaj 'da izbije treci svetski rat', sto doduse nije ni tako nemoguce sad.
 
Ova tema na poslednjih par stranica postade vise Balkan Info materijal nego rasprava o cenama nekrentina.
Pa kad nece da nam otvore drugu koja je zakljucana 😄

Salu na stranu, ova tema se ionako 95% vremena vrti u krug i u krug i u krug iznova i iznova i davanju raznih opaljenih i omasenih analiza i predvidjanja trzista i ekonomije koja cesto postanu dosadna i beskorisna. Tako da se mora ocekivati da par puta godisnje u moru postova o kvadratu na Bezaniji i neuspesnih predvidjanja nepredvidivih cena i svetske ekonomije, povremeno prica krene i ka drugim stvarima. :D Pogotovu sto zivimo u svetu i vremenu gde je sve povezano sa svime, svidelo se to vama ili ne. Mada znam da vas to zabole, vama je samo da se oparite, a svet ma kako god...


A da me uskogrudi i slepi ljudi uporedjuju sa BalkanInfo na to sam navikao, posto je danas svako uvidjanje realnosti i propasti u koju ljudi sebe vode - "teorija zavere". Kao sto sam navikao i da mi posle kazu "bio si u pravu". :D Polako...

A i mene ova tema redovno podseca na ekipu sa Vol Strita i njihove foliraze i navijanje za brzo bogacenje na ustrb drugih... pa eto, ne iznosim to nicim izazvan. Pustam decicu da se igraju berze i milijardera i sanjare o bogacenju na ustrb drugih jer im nikad nicega nije dosta.

Hajde sad, nastavite da predvidjate cene kvadrata na Bezaniji i kretanje dolara i zlata i ostale rutine. :)
 
Poslednja izmena:
Nazalost, deo njih ce ostati, tako da nece biti privremeno nego trajno. Rusija ima gomilu anonimnih bogatasa, ljudi koji nisu u rangu oligarha ali su tu negde u rangu nasih Mitrovica i Miskovica, a za koje niko nije ni cuo. Njima takvima, u Srbiji ce biti banja sto bi rekli.

Prvo, Beograd, iako mentalno oboleo sa cenama kvadrata, je njima i dalje povoljniji nego Moskva ili Petrograd. Isto tako, iako mentalno oboleo u smislu uslova zivota - tesan, udavljen u automobilcinama, guzvama i zagadjenjima - je i dalje prijatnjji nego gore pomenute kosnice. Jeftiniji su im i troskovi zivota. Bolja im je klima. Lako mogu da nauce jezik. Jos smo uz to "bratske zemlje" i ne sumnjam da ce nasi pajseri brze bolje da se iscimaju da im mnogima podele drzavljanstva.

Od par desetina hiljada koliko se procenjuje da ih je doslo, neka ostane i samo deo, recimo 10.000 - to je i dalje veliko opterecenje za Srbiju i Beograd.

Licno sam protiv toga, jer prezirem i gnusam se usiljenih i/ili ekspresnih mesanja nacija i kultura, ma koje da su u pitanju. Ne samo iz kulturoloskih i demografskih razloga, nego i ekonomskih. Jer se za kratko vreme menja stanje i samim tim sve prethodne projekcije i planovi padaju u vodu.

No dobro to je druga tema. Ali sve u svemu, nisu oni privremeno tu. Bice svi oni ovde bar nekoliko meseci, dok se ne konsoliduju, ne srede zivot nakon napustanja Rusije.

A za prebacivanje para ce se snaci. Pa kad su nasi u vreme 90ih nalazili razne nacine da prebacuju kapital, naci ce i ovi u 2022. sa sijasetom raznih virtuelnih para, NFT, muljazama, semama... Ne brinem se ja ni za to ni za njih. Brinem se za nas ovde.
Morao sam da napravim profil samo da ti odgovorim na ovu nebulozu sto si napisao, jer vidim da veze nemas o stanovima u Rusiji, a jos manje o zivotu. Kosnice ili ne kosnice funkcionisanje u jednoj Moskvi je level 101 u odnosu na beograd. Peterburg isto. To sto smo mi srbi zaglupljeni i ne znamo sta je metro to je samo nas problem.

A sad o stanovima:
Cena biznis klase novogradnje (to su elitni stanovi i kompleksi sa besplatnim bazenima teretanama za vlasnike stanova, dobre lokacije, pogledi na zaliv, u blizini metro stanica, provatna obdanista, itd - ovakve stanove nemamo u Srbiji): 50m2 12 000 000 rub, sto mozes da zaokruzis slobodno na 120 000 e - ovo je naravno pre nego sto je asov uboden. Razlika sa srpskom gradnjom ovde je da te u stanu docekaju samo beli zidovi, nema plocica, kupatila, parketa, itd.

Cena srednje klase stanova (tu spadaju ovi srpski stanovi): 50m2 je oko 6-8 000 000 rub, na okej lokaciji - u prevodu 60-80k ako zaokruzimo. Tu dobijes kao mi vrata, plocice, kupatilo itd.

I budget su socijalni stanovi tu je najlosiji kvalitet, lose loakcije, i jos su nize cene.

Bitna razlika u odnosu na srbiju i vecinu evrope, terasa/lodja ne ulazi u cenu stana odnosno ne broje se kvadrati jer taj deo stana nije predvidjen za zivot, tako da ti zapravo dobijes 54-55 kvadrata za ove pare (po nasim investitorima).

Ljudi tripuju da su ruski programeri u rangu sa srpskim i varaju se. Rusija ima uredjen sistem bar po pitanju kupovne moci. Cena iznajmljivanja u spb i moskvi ide do 200e (maximalno 300) za top top top stan na top lokaciji. Srpske cene su za njih sok, ali nemaju drugu opciju, jednostavno su morali da dodju ovde ili da ostanu bez posla. Ostavili su porodice tamo. Firme su se odlucile za srbiju jer citav svet trenutno mrzi ruse, ne zato sto nas vole - nisu imali alternativu zbog sigurnosti zaposlenih.

Vecina njih je bila smestena na ledine u hotele dok ne nadju stan gde ce provesti narednih 12 meseci, jer je vecina firmi ovde privremeno.

Sve ovo pricam iz prve ruke jer sam skoro isao sa prijateljima iz rusije i gledao stanove. A mi srbi smo go*na, sa jedne strane idemo kao na skupove podrzavamo ruse, a onda kad mu dodje rus programer za stan, podigne mu cenu sa 400 na 600e.

Zato smo tu gde jesmo. Veliki poz.
 
Ja nisam isao ni na kakve skupove podrske. :D Ja ne zelim strane narode ovde u ovom momentu, bili neprijateljski ili bratski.

A sto se ostalog tice, samo Bog otac zna sta je pisac hteo da kaze i kakve veze svs to ima sa mnom. :LOL:

Ali dobro, srpski narod je uvek imao sijaset individua koji se oglasavaju samo radi oglasavanja.

Zato i jesmo tu gde jesmo. A sad su s nama ovde i strani drzavljani, da nam bude jos veselije. Veliki poz.
 
Vrh