Šta je novo?

Cene nekretnina

Prvo, ovo za IT-jevce da ne kupuju skupe stanove je bas promasaj. Vecinu novogradnji na Novom Beogradu, a donekle i u centru, pokupuju programeri. Npr., licno znam 15 programera koji su kupili stanove u Kennedy Residence, tako da ko zna koliko ih zapravo ima u toj jednoj zgradi. A to su sve stanovi od preko 300k.

Drugo, sto se tice Rusa, istina je da mnoge firme sada gledaju da prebace zaposlene. To nije i ne moze biti privremeno, jer zahteva ogromnu logistiku. Privremeno je kada neki Rus koji radi od kuce predje u Srbiju. Kada firma prebaci 100 zaposlenih iz Rusije, to je drugo. Cak i Rusi da ostanu da iznajmljuju samo stanove, taj rast kirija ce da vrsi pritisak na prodajne cene stanova. Osim u slucaju nekog totalnog kraha ekonomije, stvarno ne vidim kako ovde moze doci do smanjenja cena nekretnina u srednjem roku
 
Vreme će pokazati da je balon postojao ili ne.

Koliko shvatam ovde na forumu postoji mišljenje da će cene da rastu neograničeno i još jače nego ikada a ljudi žive jednako loše kao pre pet godina ili deset godina. Oko 50% ljudi u Srbiji prima platu od 49.000 rsd a oko 10% preko 90.000. Privredni rast koji dolazi iz građevine na kojoj rade Turci i sl ili rudarstva gde sirovine izvoze Kinezi.. dakle takav rast neopravdava ovakav skok. To je čista logika i te stvari su u relaciji hteo neko to sebi da prizna ili ne. Kao neko će reći IT sektor donosi novac tamo vamo - uz dužno poštovanje to su ljudi obrazovani i to nisu nabeđeni ljudi.. oni idu u trenerkama i žive u nekom svom svet i ne daju 5 para ni na kakva fensi mesta ili neka ludila tipa Baka Prase. Svakog učenog čoveka je sramota da pokazuje bogatstvo i to su ljudi odmereni koji će kupiti funkcionalnu stvar po Ovo za ITevce veze s vezom nema.
Vreme će pokazati da je balon postojao ili ne.

Koliko shvatam ovde na forumu postoji mišljenje da će cene da rastu neograničeno i još jače nego ikada a ljudi žive jednako loše kao pre pet godina ili deset godina. Oko 50% ljudi u Srbiji prima platu od 49.000 rsd a oko 10% preko 90.000. Privredni rast koji dolazi iz građevine na kojoj rade Turci i sl ili rudarstva gde sirovine izvoze Kinezi.. dakle takav rast neopravdava ovakav skok. To je čista logika i te stvari su u relaciji hteo neko to sebi da prizna ili ne. Kao neko će reći IT sektor donosi novac tamo vamo - uz dužno poštovanje to su ljudi obrazovani i to nisu nabeđeni ljudi.. oni idu u trenerkama i žive u nekom svom svet i ne daju 5 para ni na kakva fensi mesta ili neka ludila tipa Baka Prase. Svakog učenog čoveka je sramota da pokazuje bogatstvo i to su ljudi odmereni koji će kupiti funkcionalnu stvar po svom ukusu a ne neka ludila od 300k eur.

To što 8.000 ljudi može sada da kumulira više stanova i imaju potrebu da to urade radi sigurnosti ili ako to dolazi iz drugih razloga to ne znači da će onda to raditi narednih deset godina a stanove držati praznim. Cena starogradnje ima svoj limit i deluje mi da je već na maximumu- zbog male i loše ponude ali i zato što ljudi nemaju te pare. Mogu da se nategnu ali realno nemaju i tu je kraj priče.

A Rusi ako stvarno krenu da kupuju samo će još više naduvati balon koji mora da pukne i to je normalna stvar da se izjednačava cena ponuda tražnja itd.

Ovo za IT-evce veze s vezom nema. Iz tih pokusaja da se cela jedna kategorija ljudi strpa u nekakav stereotip koji nekome odgovara se i dobijaju falicne analize.

I te kako ima IT-evaca koji se sem svoje struoe ne mogu bas pohvaliti nekim opstim obrazovanjem. Ne idu svi u trenerkama a i ti sto idu u trenerkama vole da se pokazu na neki drugi nacin. Otvoreno razmetanje bogatstvom je nepristojno ali zato i postoji milion nacina da se to radi indirektno i to rade svi od plemenskog poglavice u podsaharskoj Africi do engleske kraljice.

A deo problema danas i jeste sto ‘funkcionalno i po sopstvenom ukusu’ kosta 200-300k. Ne uzimaju ljudi da bi se izivljavali vec jer i nema nekog drugog izbora.
 
Pa Rusi ne kupuju stanove nego iznajmljuju, i to privremeno, priča je malo više prenaduvana.I biće ovde sve do 15 maja, dok nam ne ukinu dotok nafte (osim ako ne uvedemo sankcije braći).
Nazalost, deo njih ce ostati, tako da nece biti privremeno nego trajno. Rusija ima gomilu anonimnih bogatasa, ljudi koji nisu u rangu oligarha ali su tu negde u rangu nasih Mitrovica i Miskovica, a za koje niko nije ni cuo. Njima takvima, u Srbiji ce biti banja sto bi rekli.

Prvo, Beograd, iako mentalno oboleo sa cenama kvadrata, je njima i dalje povoljniji nego Moskva ili Petrograd. Isto tako, iako mentalno oboleo u smislu uslova zivota - tesan, udavljen u automobilcinama, guzvama i zagadjenjima - je i dalje prijatnjji nego gore pomenute kosnice. Jeftiniji su im i troskovi zivota. Bolja im je klima. Lako mogu da nauce jezik. Jos smo uz to "bratske zemlje" i ne sumnjam da ce nasi pajseri brze bolje da se iscimaju da im mnogima podele drzavljanstva.

Od par desetina hiljada koliko se procenjuje da ih je doslo, neka ostane i samo deo, recimo 10.000 - to je i dalje veliko opterecenje za Srbiju i Beograd.

Licno sam protiv toga, jer prezirem i gnusam se usiljenih i/ili ekspresnih mesanja nacija i kultura, ma koje da su u pitanju. Ne samo iz kulturoloskih i demografskih razloga, nego i ekonomskih. Jer se za kratko vreme menja stanje i samim tim sve prethodne projekcije i planovi padaju u vodu.

No dobro to je druga tema. Ali sve u svemu, nisu oni privremeno tu. Bice svi oni ovde bar nekoliko meseci, dok se ne konsoliduju, ne srede zivot nakon napustanja Rusije.

A za prebacivanje para ce se snaci. Pa kad su nasi u vreme 90ih nalazili razne nacine da prebacuju kapital, naci ce i ovi u 2022. sa sijasetom raznih virtuelnih para, NFT, muljazama, semama... Ne brinem se ja ni za to ni za njih. Brinem se za nas ovde.
 
Poslednja izmena:
Prvo, ovo za IT-jevce da ne kupuju skupe stanove je bas promasaj. Vecinu novogradnji na Novom Beogradu, a donekle i u centru, pokupuju programeri. Npr., licno znam 15 programera koji su kupili stanove u Kennedy Residence, tako da ko zna koliko ih zapravo ima u toj jednoj zgradi. A to su sve stanovi od preko 300k.

Drugo, sto se tice Rusa, istina je da mnoge firme sada gledaju da prebace zaposlene. To nije i ne moze biti privremeno, jer zahteva ogromnu logistiku. Privremeno je kada neki Rus koji radi od kuce predje u Srbiju. Kada firma prebaci 100 zaposlenih iz Rusije, to je drugo. Cak i Rusi da ostanu da iznajmljuju samo stanove, taj rast kirija ce da vrsi pritisak na prodajne cene stanova. Osim u slucaju nekog totalnog kraha ekonomije, stvarno ne vidim kako ovde moze doci do smanjenja cena nekretnina u srednjem roku
Tako što je covid i ova kriza pogurali 8.000 ljudi i neke druge koje Tin spominje da besomučno kupuju nekretnine a ne realan zdrav privredni rast. To se vidi po podacima o štednji Nbs u prethodnim postovima. Dakle 8.000 ljudi zaradi svake godinu ili dve za stan.

Ako dođe do stabilizacije situacije covid ili rat Ukr dolazi i do manje potrebe tih 8.000 da beže iz keša i do smanjenja cena materijala zbog kojih je došlo takođe do skoka cena. A takođe trpe i pritisak i troškove jer svakako ne mogu izdati svojih 10-20 nekretnina po odgovarajućoj renti tipa 50.000 stanova da se izdaje za 600-1000eur.. teško. Plaćena cena stana odgovara zapadnom stanardu a platežna moć rente stanovništva odgovara najslabijim državama u Evropi. Takođe to bi značilo i Rusi se pakuju i veća količina u ponudi (što neki kažu ovde 100.000 nekretnina da će kupiti u šta ne verujem ali ajde:).

Takođe ako dođe do nekog kraha kao što jutros pišu na b92 u vezi kratkotrajnog prekida snadbevanja nemačke ekonomjje.. ne daj Bože da se desi.. ali sigurno će imati uticaj na nezaposlenost i investicije u celoj Evropi.

Ako je zadnji kvartal imao najveći obim prometa vrednosno pa gde je tu logika da se trči trka sa finansijski najjačih 8.000 ljudi u Srbiji?! Kao da morate da igrate poker sa malo čipova protiv ovih 8.000 koji će pratiti svaku cenu. Izgubićete.. ništa strašno samo 5% ljudi koji imaju štednju kupi godišnje nekretninu i to je tih 8.000. 95% to ne uradi tj kupuju po malo nekim prirodnim tokom. Verujem i da je taj prirodni rast običnih ljudi na max jer starogradnja stoji u kvartovima koje pratim.

IT- znam mnoge takve koji su ljudi normalni i nisu ovce za šišanje. Školovani ljudi imaju drugi mentalni sklop od ovih "pokaži se" skupim autom, odećom, putovanjima.
Taj Vaš jedan primer Kenedi verujem da je tako i to je jedna osoba izvučena i ne govori ništa o celoj populaciji IT i koji deo oni čine u ukupno prodatim stanovima-10, 50 ili 90%.
Poenta je bila da ne mogu IT da izvuku ovu cenu i da očekujemo da ulaze sa 100% u pomenutih 8.000 i da će kupovati narednih deset godina. Zdrav privredni rast može da vuče cenu na duži rok kad nagrne 250.000 ljudi sa jačim standardom a ne da postoji opravdana ekonomska logika da skok cena bude 30-40% za 3-4 godine ili da cena starogradnje bude kao novogradnja.. suludo.

Ima dosta nelogičnosti koje ne mogu tako nastaviti da de odvijaju na dugi rok.
 
Još bolje ako ostanu, i ako ih dođe još više, pa taman da naprave i poremećaj tržišta.Navodno Rusi najviše kupuju u Turskoj i UAE, u proseku 8 nekretnina dvevno.Ajd baš nađite neki podatak za Srbiju, koliko je stvarno prodato, a ne iznajmljeno.Sumnjam da je više od jedne dnevno u proseku (ako i toliko). Naši agenti iznajmili 35 stanova i poslovnih prostora, a prodali 2 stana, i odma kreće vest Rusi poludeli za stanovima u Bg, prodaju 100 stanova na dan. Pa koliko su prodali? Uostalom ako neko bude imao podatke za mart neka izbaci, broj prometovanih nekretnina Nbg, a videćemo i april.
 
Zasto skolovanim ljudima ne treba stan? Ako kazes da se oni ne pokazuju, pa sigurno nece sa svojom plateznom moci da kupuju neke raspale starogradnje. Mozda idu u trenerci ali vole da zive u sredjenoj zgradi.

U svakom slucaju zakljucak je da svi posredno i neposredno uticu na cene nekretnina, a ne samo jedna grupa. Pasce cene sigurno samo kada niko ne zna. To pokusavaju da znaju ovi sto 5 godina sanjaju neke kriminalce dok su zbog svog “znanja” propustili kupovinu. A Ja, kao neko ko je poceo kupovinu stana 2017 a zavrsio krajem 2018 tj pocetak 2019te znam kakva je tada bila situacija da se nadje stan. Dakle niti sam citao neke kvazi izvestaje, niti sam slusao razne “majke mi” teorije vec sam znao situaciju na terenu sto bi se reklo.
 
Još bolje ako ostanu, i ako ih dođe još više, pa taman da naprave i poremećaj tržišta.Navodno Rusi najviše kupuju u Turskoj i UAE, u proseku 8 nekretnina dvevno.Ajd baš nađite neki podatak za Srbiju, koliko je stvarno prodato, a ne iznajmljeno.Sumnjam da je više od jedne dnevno u proseku (ako i toliko). Naši agenti iznajmili 35 stanova i poslovnih prostora, a prodali 2 stana, i odma kreće vest Rusi poludeli za stanovima u Bg, prodaju 100 stanova na dan. Pa koliko su prodali? Uostalom ako neko bude imao podatke za mart neka izbaci, broj prometovanih nekretnina Nbg, a videćemo i april.
Ko je bio u Turskoj, zna koliko anonimnih bogatasa Rusija ima i koliko su u stanju hirovito da kupuju nekretnine. Ti ocekuj najbolje. Ja cu da se spremam za najgore. A u poslednjih 15ak godina obicno se desava ovo drugo.
 
Na jednom autobusu pise Jugobanka. Prvo, ta banka ne postoji, drugo kad udjes u njega traze ti kartu, a trece i ne vozi jer je parkiran u depou. Ne mogu da verujem koliko neki ljudi dokazuju svoju" pamet" a pozivaju se na potpuno netacan tekst. Samo par klikova dalje je tekst koji tvrdi da je sve netacno i prenaduvano. Evo komsinica je vlasnik skupe nekretnine na top lokaciji i pri rentiranju od 20 interesenata niko nije bio Rus. Izdala je firmi iz Indije. Kada sam mog investitora pitao sto su cene visoke rekao je da nema dobrih radnika, da je papirologija skupa,da je izgradnja spora,da su materjali skupi i nedostupni ,da ima potraznje i da koristi priliku da duplira zaradu.Dakle naveo je sve,ali glavni razlog je nedostatak radnika i spore i skupe procedure kad radi na belo. Ranije je zgradu radio za 2 godine a sad 4 od dozvole do uknjizenja. To sto sad zaradjuje duplo ustvari mu je isto ko pre jer je tada obrt bio duplo kraci .
 
Očekujem da vradovic izbaci podatke o prometovanim nekretninama za mart 2022, pa da vidimo koliko su Rusi i Ukrajinci to poludeli za kupovinom stanova.
 
IT- znam mnoge takve koji su ljudi normalni i nisu ovce za šišanje. Školovani ljudi imaju drugi mentalni sklop od ovih "pokaži se" skupim autom, odećom, putovanjima.
Taj Vaš jedan primer Kenedi verujem da je tako i to je jedna osoba izvučena i ne govori ništa o celoj populaciji IT i koji deo oni čine u ukupno prodatim stanovima-10, 50 ili 90%.
Evo ja sam isto kupio stan u Kenediju, bavim se poslom iz domena ITja. Ima ih stvarno mnogo, to znam iz prve ruke.

Narcisoidni i antisocialni ljudi su skloni pokazivanju jer im to jaca ego i predstavu o sebi, oni obicno na sebe stave sve sto imaju, od sata, lanca, odece, kola, bespotrebno trosenje kesa. Stanovi im i nisu bitni jer se ne vide na ulici.
Jedno je kompleksasko pokazivanje bogatstva kroz odecu, kola, instagram lazne predstave o srecnom raskosnom zivotu, a potpuno drugo je kupiti stan kao normalan covek.
Zasto skolovani covek ne bi kupio stan od 200 000e?
I odakle povezivanje kupovine takvog stana sa pokazivanjem luks automobila, odece i bahacenjem po splavovima? To je bas suprotno.
 
A vi mislite da ce svi ti Rusi i Ukrajinci da sklapaju ugovore o rentiranju i uzimaju sve to na svoja imena? Bahahaha :ROFLMAO:

Dva slovenska naroda, i jedni i drugi ogrezli u korupciji ili muftama, jedni beze iz svoje zemlje za sta mogu da snose posledice i plase se svoje vlasti, a drugi, domacini im, pod budnim okom i rastucim besom Zapada zbog toga sto su jedini koji se ne pridrizuju sankcijama i kaznama....

I vi ocekujete da se tu pisu ugovori i sve prijavljuje nadleznima? :ROFLMAO: Obozavam ljude koji se slepo uzdaju u statistike i birokratije i mrtva slova na papiru. :ROFLMAO:

Aj mi jos recite da u Beogradu nema ili ima ispod 10 divljih hostela, jer statistika i mrtvi upuvani papiri to ne pokazuju. Ajde molim vas, kao neko ko je imao divlju migrantsku hostelcinu u zgradi, o kojoj inspekcije "nisu imale saznanja", mnogo volim da slusam kad mi ljudi u jednoj Srbiji prosipaju takve naivne bajke i verovanja u brojke i papire. :ROFLMAO:


P.S.
Kad smo kod statistike i brojki... za par godina imacemo plate 1000 evra. Reko ministar finansija! :ROFLMAO:
 
Poslednja izmena:
Ja sam rekao za broj prometovanih nekretnina, da vidimo, a ne stan na dan i iznajmljivanje.
 
Evo ja sam isto kupio stan u Kenediju, bavim se poslom iz domena ITja. Ima ih stvarno mnogo, to znam iz prve ruke.

Narcisoidni i antisocialni ljudi su skloni pokazivanju jer im to jaca ego i predstavu o sebi, oni obicno na sebe stave sve sto imaju, od sata, lanca, odece, kola, bespotrebno trosenje kesa. Stanovi im i nisu bitni jer se ne vide na ulici.
Jedno je kompleksasko pokazivanje bogatstva kroz odecu, kola, instagram lazne predstave o srecnom raskosnom zivotu, a potpuno drugo je kupiti stan kao normalan covek.
Zasto skolovani covek ne bi kupio stan od 200 000e?
I odakle povezivanje kupovine takvog stana sa pokazivanjem luks automobila, odece i bahacenjem po splavovima? To je bas suprotno.
Taj Vaš jedan primer Kenedi verujem da je tako i to je jedna osoba izvučena i ne govori ništa o celoj populaciji IT i koji deo oni čine u ukupno prodatim stanovima-10, 50 ili 90%.

Poenta je bila da ne mogu IT da izvuku ovu cenu i da očekujemo da ulaze sa 100% u pomenutih 8.000 i da će kupovati narednih deset godina. Zdrav privredni rast može da vuče cenu na duži rok kad nagrne 250.000 ljudi sa jačim standardom a ne da postoji opravdana ekonomska logika da skok cena bude 30-40% za 3-4 godine ili da cena starogradnje bude kao novogradnja.. suludo.
 
Ja sam rekao za broj prometovanih nekretnina, da vidimo, a ne stan na dan i iznajmljivanje.
Prvo, mislis da se i to ne moze srediti na alternativne nacine u Nacionalnom Parku Srbija?

Pa pre neki dan mi prica ortak iz Crne Gore kako ce njegov cale, koji je jos tamo, da se masno ovajdi od seme koju ce da uradi za Ruse. Necu da ulazim u detalje samo iz postovanja prema ortaku, ali recimo da se vec razradjuju seme izmedju nasih, Crnogoraca i Rusa, kako da se srede neke stvari.

A vi ovde bi da se uzdate u mrtva slova na papiru... XD

A drugo, Ruske kupovine stanova za sad nema jer su tek stigli, polako. Jos su oni u soku i haosu od sankcija koje su ih udarile. Eno pun Youtube i Shitstagram influensera koji cmizdre i traze alternativne nacine da zaradjuju. Kupovine ce biti za par meseci, kad se konsoliduju i srede. Jedan deo Rusa ce tad da ode dalje na zapad, drugi deo ce mozda da ide u alternativne zemlje. Oni koji ostanu, oni ce tad pocinjati sa kupovinama. Za sad je samo iznajmljivanje.


A ne da ih ima nego svaki dan negde na ulici cujem Ruski. A pre neki dan u Jerkovicu vidim Mazdu 6 sa Ukrajinskim registracijama. A prekjuce Aston Martina isto sa UA tablicama kako se isparkirava iz garaze pored Politike.

Gledam st(r)anje na terenu, kakve upuvane namestene statistike...
 
Poslednja izmena:
Prvo, mislis da se i to ne moze srediti na alternativne nacine u Nacionalnom Parku Srbija?

Pa pre neki dan mi prica ortak iz Crne Gore kako ce njegov cale, koji je jos tamo, da se masno ovajdi od seme koju ce da uradi za Ruse. Necu da ulazim u detalje samo iz postovanja prema ortaku, ali recimo da se vec razradjuju seme izmedju nasih, Crnogoraca i Rusa, kako da se srede neke stvari.

A vi ovde bi da se uzdate u mrtva slova na papiru... XD

A drugo, Ruske kupovine stanova za sad nema jer su tek stigli, polako. Jos su oni u soku i haosu od sankcija koje su ih udarile. Eno pun Youtube i Shitstagram influensera koji cmizdre i traze alternativne nacine da zaradjuju. Kupovine ce biti za par meseci, kad se konsoliduju i srede. Jedan deo Rusa ce tad da ode dalje na zapad, drugi deo ce mozda da ide u alternativne zemlje. Oni koji ostanu, oni ce tad pocinjati sa kupovinama. Za sad je samo iznajmljivanje.


A ne da ih ima nego svaki dan negde na ulici cujem Ruski. A pre neki dan u Jerkovicu vidim Mazdu 6 sa Ukrajinskim registracijama. A prekjuce Aston Martina isto sa UA tablicama kako se isparkirava iz garaze pored Politike.

Gledam st(r)anje na terenu, kakve upuvane namestene statistike...

Evo kakav može biti razvoj događaja vezano za NIS. Ne znam ni da li se u Rusiji gleda blagonaklono na preseljenje čitavih biznisa u druge države i da li se nekom to isplati sem ako nema informaciju da će ovo trajati meko duže vreme. S obzirom da Rusa ima 150 miliona normalno je da će neko doći iz ko zna kog razloga ali opet tu su opcije i zapad Evrope koji je naročiti bolja opcija za Ukrajinske izbeglice.
 
Taj Vaš jedan primer Kenedi verujem da je tako i to je jedna osoba izvučena i ne govori ništa o celoj populaciji IT i koji deo oni čine u ukupno prodatim stanovima-10, 50 ili 90%.

Poenta je bila da ne mogu IT da izvuku ovu cenu i da očekujemo da ulaze sa 100% u pomenutih 8.000 i da će kupovati narednih deset godina. Zdrav privredni rast može da vuče cenu na duži rok kad nagrne 250.000 ljudi sa jačim standardom a ne da postoji opravdana ekonomska logika da skok cena bude 30-40% za 3-4 godine ili da cena starogradnje bude kao novogradnja.. suludo.

Aman, pa nije to ista grupa ljudi koja zaradjuje isto zauvek. Svake godine nekoliko hiljada novih ljudi udje u IT, a od toga par stotina pocinje odlicno da zaradjuje (predje u srednju/visu srednju klasu koja moze da priusti ove stanove). Kolicina kvalitetne novogradnje (i generalno nekretnina u ponudi) trenutno je ispod kolicine ljudi koji pocinju dobro da zaradjuju. Svake godine je rast broja prijavljenih samo za godisnji porez na dohodak 10%.
 
Aman, pa nije to ista grupa ljudi koja zaradjuje isto zauvek. Svake godine nekoliko hiljada novih ljudi udje u IT, a od toga par stotina pocinje odlicno da zaradjuje (predje u srednju/visu srednju klasu koja moze da priusti ove stanove). Kolicina kvalitetne novogradnje (i generalno nekretnina u ponudi) trenutno je ispod kolicine ljudi koji pocinju dobro da zaradjuju. Svake godine je rast broja prijavljenih samo za godisnji porez na dohodak 10%.
Dobro ste zapazili odlično pitanje za razliku od nekih ovde koji izvlače iz konteksta i skreću temu rekla kazala!
Imate li možda pouzdan izvor koja je struktura raspona zarada tih ljudi pošto ja ne mogu da nađem (zarada od do toliko ljudi..)? Ili eventualno koliko država prihoduje od tog poreza?
Mislim da nam ništa ne znači to što raste broj ljudi koji prijavljuju godišnji porez za 3.000 fizičkih lica jer je to agregirani podatak i u njega ulazi i onaj sa 2,2k i onaj sa 100k mesečno. Dakle tu nam treba najčešća zarada takvih ljudi a ne ukupan njihov broj.

Inače je drastično usporen rast tih usluga u 2020.

Nbs tu ima jedini zvanične podatke o depozitima tako da njihov podatak o 8.000 ljudi sa visokim depozitima koji izvesno mogu da kupuju za keš novogradnju od 7.000 stanova godišnje u Bg na svakih godinu ili dve. Ostatak što kažete rasta prijavljenih na godišnji porez (zarada preko 2k eur) verovatno ulazi u depozite kod NBS od preko 10k eur i ti ljudi čine neki normalan rast, ima ih oko 250.000 i kupiće nekretninu onda kada steknu neko učešće ili skupe keš a to ne čini ovaj agresivni rast tražnje nego ga čine najvećim delom verovatno tih 8.000 ljudi koji imaju depozite od preko 100k eur i mogu to verovatno opet da zarade za godinu-dve. Možemo uporediti eventualno broj tih najvećih partija za zadnje tri godine pa ćemo tu steći neki zaključak. Ako ste u pravu definitivno će se u 2022 povećati broj takvih najvećih depozita koji je sada 8.000 partija pa ćemo ispratiti i zabeležiti ovde na forumu pa možemo zajedno da argumentovano prodiskutujemo.
 
Prvo, ovo za IT-jevce da ne kupuju skupe stanove je bas promasaj. Vecinu novogradnji na Novom Beogradu, a donekle i u centru, pokupuju programeri. Npr., licno znam 15 programera koji su kupili stanove u Kennedy Residence, tako da ko zna koliko ih zapravo ima u toj jednoj zgradi. A to su sve stanovi od preko 300k.

Drugo, sto se tice Rusa, istina je da mnoge firme sada gledaju da prebace zaposlene. To nije i ne moze biti privremeno, jer zahteva ogromnu logistiku. Privremeno je kada neki Rus koji radi od kuce predje u Srbiju. Kada firma prebaci 100 zaposlenih iz Rusije, to je drugo. Cak i Rusi da ostanu da iznajmljuju samo stanove, taj rast kirija ce da vrsi pritisak na prodajne cene stanova. Osim u slucaju nekog totalnog kraha ekonomije, stvarno ne vidim kako ovde moze doci do smanjenja cena nekretnina u srednjem roku
Znas tacno 15 programera koji su kupili stan u Kennedy Residenceu? Nije 14, nije 16, 17? Tacno 15 njih. Ja znam mnogo programera, al samo jedan je kupio stan u novogradnji prosle god i to su mu roditelji dodali dosta za ucesce, ojadio ih. Da stavim stvari u perspektivu. Da bi se uzeo ovakav kredit treba imati barem 60k evra u kesu i placa se rata od oko 1000 eur. Verovatno treba imati i neku kintu za odrzavanje, racune... plus opremanje stana. Ja se ocigledno druzim s pogresnim programerima.
 
Dobro ste zapazili odlično pitanje za razliku od nekih ovde koji izvlače iz konteksta i skreću temu rekla kazala!
Imate li možda pouzdan izvor koja je struktura raspona zarada tih ljudi pošto ja ne mogu da nađem (zarada od do toliko ljudi..)? Ili eventualno koliko država prihoduje od tog poreza?
Mislim da nam ništa ne znači to što raste broj ljudi koji prijavljuju godišnji porez za 3.000 fizičkih lica jer je to agregirani podatak i u njega ulazi i onaj sa 2,2k i onaj sa 100k mesečno. Dakle tu nam treba najčešća zarada takvih ljudi a ne ukupan njihov broj.
Evo pa analiziraj


Ono sto je bitno napomenuti je da u godisnji porez ne ulaze prihodi podignuti sa d.o.o. firmi, na njih se placa dividenda 15%. Najveci kapital ostvaruju upravo doo firme i prenos kapitala sa njih na fizicko lice se ne racuna u godisnji porez koliko ja znam.

Tako da se vidi da ima 30 000 ljudi koji zarade minimum 30000e godisnje, a 100ti na listi zaradi oko 600 000e godisnje.
I znaci na sve njih jos zarade od dividendi koje ovde nisu uracunate.
I preduzetnici pausalci takodje ne placaju godisnji porez, a mogu prometovati do 6 000 000 dinara godisnje, sto je u slucaju IT pausalca sve zarada jer rashoda skoro i nema.
 
Poslednja izmena:
Prosecan IT-evac bez programera zaradjuje oko 10.000e godisnje. Kad uracunamo programere u IT, e onda je prosek celokupnog IT oko 20.000e godisnje.

U Srbiji se mnogo precenjuju zarade ITevaca i programera. A i SNSovska drzava voli da pumpa tu mitomaniju, da bi pravdala cerupanje tih profesija. A vole i mediji sa svojim amaterskim smandrljanim tekstovima u fazonu "vid'te ove, sede ceo dan u stolici a mlate hiljade evra". Jeste. Kako da ne.
Takodje, svi misle da svaki programer startuje sa seniorskim pozicijama i seniorskim platama. I da mu firma titra yaya cim pocne da radi a on moze da izvoljeva i radi sta hoce, koliko hoce jer mu nema zamene. Mda... Right...

Naravno, ne sumnjam da drzavine statistike i izvestaji kazu drugacije, da svako u IT godisnje mlati po 30.000 a programeri svi odreda po 70.000 pa navise...
 
Poslednja izmena:
Tako da se vidi da ima 30 000 ljudi koji zarade minimum 30000e godisnje, a 100ti na listi zaradi oko 600 000e godisnje.
I znaci na sve njih jos zarade od dividendi koje ovde nisu uracunate.
I preduzetnici pausalci takodje ne placaju godisnji porez, a mogu prometovati do 6 000 000 dinara
Mislim da je min granica za god porez 2,2k neto x12 meseci=26k godišnje. Od toga što zarade godišnje imaju redovne troškove života.. nek im ostane i 14k godišnje da uštede. A takođe imaju sada i dodta veća poreska opterećenja u odnosu na neki prethodni period. To znači da su u onoj tabeli Nbs uključeni u depozite od preko 10k do 100k i oni ulaze u neku masu od 250k ljudi koji su kreditno sposobni i koji će kupiti nekretninu (imate tabelu u prethodnim postovima).
Ovi paušalci do 6mil din opet negde se moraju smestiti u kontekstu statistike depozita koju daje Nbs a verovatno ulaze takođe u ovih 250k fizičkih lica sa depozitima nedovoljnim za kupovinu za keš.

Suština onoga na šta sam mislio jeste da jedan od izvora rasta cena (pored mnogih drugih) jeste to što 8.000 finansijski najjačih ljudi kupuje agresivno u poslednje vreme iz sve snage i da će to verovatno trajati još neko vreme. Moj neki osećaj je da možda u nekom kratkom roku nije najbolji trenutak da se ulazi u takvu trku čak ni za ove što plaćaju godišnji porez.
 
Ovde se mozda pogresno koristi rec IT. Ja pod IT podrazumevam sve sto se obavlja preko kompjutera, sto se moze autsorsovati i sto ima digitalni finalni proizvod.
Tu ne spadaju samo programeri.
Marketing, arhitektura, 3d grafika, 2D grafika, pisanje, razne studije, procene, i proracuni i sve podoblasti. Mnogo ljudi radi to preko neta sa inostranstvom, sve to spada u izvoz usluga usluga.
Pa prosecan samostalni 3d graficar kojeg ja poznajem i u koje i sam spadam zaradi oko 4000e mesecno. Ljudi su prebukirani poslom, ja ne mogqqu da nadjem nekog kad mi nesto treba.
Uglavnom da ne skrecem sa teme, polje zarade u srbiji je mnogo raznovrsnije nego sto misle ljudi koji nisu u toku sa tim poljem rada.
 
Mislim da vi ljudi ne kapirate koliko zapravo IT zaradjuje i zivite u zabludi, sa pojavom korone dosta stranih firmi se skroz orijentisalo na Remote rad, tako da je u svom okruzenju imam 4oro ljudi samo koji zaradjuju oko 110k godisnje (za pozicije koje bi u Americi developere placali 250k). Dok sa druge strane nisam dugo u sistemu Srpskih IT firmi ali znam da su i u domaicm firmama plate jako skocile. Tako da nemojte da se zavaravate i zivite u zabludama
 
Svaki programer je istovremeno i IT radnik.
Ali nije svaki IT radnik programer.

Kada sam gore rekao IT podrazumevao sam sve sto spada u domen informacija i informatike, pa tako i digitalni marketing, dizajn, editing, itd itd...

I opet kazem - ideja da ti radnici zaradjuju neke bog zna kakve pare je laz drzave i Partije da se opravdaju dodatna skidanja kajmaka i koze sa ledja ljudi.

Prosecan ITevac u Srbiji - ne racunajuci programere - zaradjuje oko 1000e mesecno. Programeri zaradjuju u proseku 2000e.
 
Vrh