Šta je novo?

Cene nekretnina

:) a imas i primer sa Ukrainom gde berza ne da ne postoji vec su i podaci sa berze otisli u pepeo :) Sjajna investicija samo sto mozes da odes na 0.
Ok ocigledmo mogu i zgradu da ti pogode nekom raketom ali opet to nekako mozes da opravis a akcije tesko.
Najbolje zemljiste onda ono se kad tad vrati osim ako nije kontaminirano pa da moras 200 god da cekas :)

Cak i Bitcoin nekako ces uspeti da ga povratis jer je na "mrezi" a akcije tesko opet ne bi savetovao vise od 3% od ukupne neto imovine u kripto.

drzati u kesu onoliko koliko potrosis u roku od 6 meseci, metali, nekretnine, kripto i eventualno 3-5% u akcijama na belex berzi. To je sasvim dovoljno.
 
Hahaha. Pa ovi odlikaši misle da u Srbiji ne mogu da se kupuju akcije stranih preduzeća.
O bože! Vreme je da zamene ovu ekipu Zlatnog Tigra. Fejlovali su.
 
:) a imas i primer sa Ukrainom gde berza ne da ne postoji vec su i podaci sa berze otisli u pepeo :) Sjajna investicija samo sto mozes da odes na 0.
Ok ocigledmo mogu i zgradu da ti pogode nekom raketom ali opet to nekako mozes da opravis a akcije tesko.
Najbolje zemljiste onda ono se kad tad vrati osim ako nije kontaminirano pa da moras 200 god da cekas :)

Cak i Bitcoin nekako ces uspeti da ga povratis jer je na "mrezi" a akcije tesko opet ne bi savetovao vise od 3% od ukupne neto imovine u kripto.

drzati u kesu onoliko koliko potrosis u roku od 6 meseci, metali, nekretnine, kripto i eventualno 3-5% u akcijama na belex berzi. To je sasvim dovoljno.
Može kod naših brokera da se trguje i akcijama svetskih berzi... likvidna su imovina i nose prinos uz izabrani portfolio. U suštini slično kao štednja.
Meni akcije deluju izvesnije u ovom trenutku nego kupovati nekretninu za koju znaš da je precenjena bar 15% i pitanje je hoće li je izgraditi s obzirom da usporenu isporuku materijala i da li i po kojoj ceni ćeš moći posle da je prodaš i koliko će ti vremena trebati za to. Takođe na berzi možeš da ulažeš manje količine novca tipa 20k eur a za stan ti treba barem 100k eur što znači podizanje kredita u ovim uslovima neizvesnosti.
 
Uopšte ne mora kod naših brokera nego kod stranih.
Sada ima gomila startapova i brokera koji imaju minimalne marže.
To i jeste štednja. Imaš godišnje dividende a ako hoćeš da ih prodaš pare dobiješ za sat vremena.
I uopšte ti ne treba 20 k evra. Možeš napraviti račun i bukvalno mesečno kupiti jednu akciju čega god želiš.
 
Bogatiji postaju sve bogatiji, siromasni postaju sve siromasniji, a kako kriza odmice, jaz postaje sve veci i veci.
Nijedan faktor ne utice na cenu stanova koliko moze da utice mali procenat prebogatih ljudi. Da li ce veci uticaj na trziste imati neko ko ima 10 stanova, i kupi jos 2 za kes, ili ja koji nemam nijedan i jedina mogucnost mi je kredit? Potrebna nam je statistika koliko ljudi kupi prvu nekretninu posebno za kredit, posebno za kes, koliko ljudi kupi drugu ili osamnaestu nekretninu i tek onda mozemo da pricamo o tome ko u Srbiji kupuje stanove. Pretpostavljam takodje da je procenat ljudi koji imaju vise nekretnina u novogradnji daleko veci od ljudi koji imaju samo jednu nekretninu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Uopšte ne mora kod naših brokera nego kod stranih.
Sada ima gomila startapova i brokera koji imaju minimalne marže.
To i jeste štednja. Imaš godišnje dividende a ako hoćeš da ih prodaš pare dobiješ za sat vremena.
I uopšte ti ne treba 20 k evra. Možeš napraviti račun i bukvalno mesečno kupiti jednu akciju čega god želiš.
Cije si ti akcije kupio ako nije tajna, da i mi zaradimo?
 
@Defke

Izvor BDP rasta Srbije je gradjevinska industrija, finansirana skokom spoljnog duga.
Katastrofalna kombinacija.

Ostala pitanja su vec odgovorena u ranijim postovima.


@Bocko

Pohvalno je sto pokusavate odgonetnuti ovaj problem kroz makroekonomiju.
Tako se radi u normalnim drzavama.

Nazalost, ovde imate posla sa neekonomskim faktorima kao glavnim uticajima.
Sve ostalo (uklj. makroekonomiju) su shumovi.

Odgovor na vase pitanje:

Moje projekcije su navedene u potpisu dole.

Ako jedan od tri faktora prestane delovati, bice pad cena.

Ako sva tri prestanu, imacemo drastican pad cena.

------------------
"motori" rasta cena nekretnina u Srbiji:

1. zakonom zabranjen promet cca 1,36 mio objekata
2. nelegalni izvori traznje (korupcija, kriminal...) podrzani rastom spoljnog duga
3. agresivni marketing: "kupite sad ili nikad jer ce biti mnogo skuplje".

...uklanjanjem bar jednog od ova tri uzroka, cene padaju.
 
CBRE zivi od rasta gradjevinskog sektora.

 
Danas cuh zanimljivu teoriju - pored poskupljenja materijala i radne snage, na skok cena utice i poskupljenje korupcije.
Elem, ranije je gro novogradnji gradjeno na divlje, bez gradjevinskih dozvola pa bi onda investitori isli na proces ozakonjenja/legalizacije, davali 20000-40000 eur kome treba da se procedura prodje nesmetano i to uracunavali u trosak izgradnje pri formiranju cena.
Sada vise nema nelegalnih, svi rade sa dozvolama, ali umesto da to znaci jedan trosak manje, sada investitori podmazuju na vise mesta za svaku potrebnu dozvolu.
U praksi, umesto jednog mita od 40000 eur, investitor na 5 mesta podmazuje sa po 10000-20000 eur.
Naravno, ne pada im na pamet da smanje svoju zaradu jer i po ovim cenama prodaju stanove.

Pretpostavljam da se ovo odnosi na periferne gradske opstine, ne verujem da je na Vracaru, S.Vencu, NBG i slicno ikada moglo da se ide na tu Banglades varijantu.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Занимљиво је погледати деценијски график.
 

Prilozi

  • 12C1FB1F-D66F-4A78-BBE5-DFBD94AAF395.jpeg
    12C1FB1F-D66F-4A78-BBE5-DFBD94AAF395.jpeg
    81,6 KB · Pregleda: 154
  • 00270FC2-202B-4E7D-8EA8-CCB0DE4B58E7.jpeg
    00270FC2-202B-4E7D-8EA8-CCB0DE4B58E7.jpeg
    60,8 KB · Pregleda: 149
јбг, могло се Америма да уведу петродолар као стандар. баш ме занима како ће сада да прихвате ово
 
Nesto ne verujem u ovu vest, ni jedan krsten medij je nije preneo, a tako nesto bi momentalno odjeknulo cak i u zapadnim medijima. Ako nista drugo, bila bi udarna vest na Sputnjiku, a cak ni on ne javlja nista o tome.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
E jbg. Ocigledno nije mocnicima u interesu da postoji zlatna podloga. Kako onima u Vasingtonu, tako i onima u Moskvi, Pekingu, svuda...

Jarane, hvala na ispravci tj vesti.

Inace, ovih dana treba da kupim merdevine pa svratim u poneku radnju i pitam kako se krecu cene. Prvo, sto ih ima jako malo. Drugo, cene su im otprilike 4.000 - 5.000 za merdevine sa 4 stepenika. Da stvar bude jos gora, kazu mi prodavci da su to cene jos nedelju dve, posle ce ici na gore jer su distributeri tj uvoznici opalili nove tarife a i vlada neka vestacka nestasica, deficit. Verovatno delom izazvana i divljanjem cena nekretnina i manijom za istima.

Ono kad zivis u zemlji u kojoj sve drzi par istih distributera pa im se moze da deru na cenama merdevina. Jbs mi sve, za ceo zivot ne secam se da sam ikad doziveo... nestasicu jbnih merdevina...
blow-mind-mind-blown.gif

Faking kartelska zemlja.
 
Poslednja izmena:
Danas cuh zanimljivu teoriju - pored poskupljenja materijala i radne snage, na skok cena utice i poskupljenje korupcije.
Elem, ranije je gro novogradnji gradjeno na divlje, bez gradjevinskih dozvola pa bi onda investitori isli na proces ozakonjenja/legalizacije, davali 20000-40000 eur kome treba da se procedura prodje nesmetano i to uracunavali u trosak izgradnje pri formiranju cena.
Sada vise nema nelegalnih, svi rade sa dozvolama, ali umesto da to znaci jedan trosak manje, sada investitori podmazuju na vise mesta za svaku potrebnu dozvolu.
U praksi, umesto jednog mita od 40000 eur, investitor na 5 mesta podmazuje sa po 10000-20000 eur.
Naravno, ne pada im na pamet da smanje svoju zaradu jer i po ovim cenama prodaju stanove.

Pretpostavljam da se ovo odnosi na periferne gradske opstine, ne verujem da je na Vracaru, S.Vencu, NBG i slicno ikada moglo da se ide na tu Banglades varijantu.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Toga najvise upravo ima na ‘najatraktivnijim lokacijama’ eno ti mvc invest cubura 3 sprata viska, gajeva 4 samo. Rekorderi su golubacka sa 4 dozidana jos 2013. I preko puta ats vojislava ilica jedna zgrada ima 10 umesto 5 spratova iz dozvole. Na dorcolu makar 2 viska uvek u poslednje vreme. Na savskom vencu tek nista da je po dozvoli. Tako da bas je obrnuto od toga sto si rekao. Tamo gde je atraktivno prave stiroporuse i grafit alu ili ono crno spolja belo unutra pvc. Rade temelje za 4 sprata naprave 8-9 ili dokle im se prohte najcesce. Za reket stoji sve i zato odavno lupaju samo tako po usima sa cenama. Namerno inace pisem sve malim slovima, ovaj jad od svega provincije naroda kriminala kao jedine delatnosti u zemlji ne zasluzuje gramatiku.
 
@marix

Ne bih se slozio.
Stednja je rasla i u 2021.

(ponavljam post od ranije)

Stednja na kraju decembra 2021
104,2 mlrd RSD
12,7 mlrd EUR


Stednja na kraju 2020
93 mlrd RSD
11,4 mlrd EUR




-------
....
-----
Naravno da treba iskljuciti emocije i ko sta zeli, vec iznositi cinjenice.
Znači štednja porasla... Isti ljudi ili manje ljudi imaju više novca na računu... Da nije možda iz istog razloga kao i povećanje cena?

Ako kažeš da treba isključiti emocije zašto si besan na cene nekretnina ako ne želiš ni da kupiš ni da prodaš nekretninu? Zašto nikako da odgovoriš šta je to bilo toliko drugačije pa su cene 2009-2015 padale? Gde su tada bili kriminalci? Bio manji standard pa manje zaradjivali? Jednom si pokušao kao nešto da opravdaš tako što je 2012te predstavljen plan beograda na vodi ili 2013 2014te nebitno. Znači jedan projekat, koji po rečima ovde niko ne želi da kupi, je digao cene svim novogradnjama u Beogradu, a i Srbiji? Zar nije logično da blokiraju onda što više novogradnji kako bi prodavali samo BNV po većim cenama? Zašto onda svaka šuša gradi već par godina gde god vidi zeleno, a to mu se i proda? Zar misliš da će nelegalan svinjac da spusti cenu centralnih opština? Zašto ne staviš višak novac u banku i oročiš štednju ako misliš da štednja raste i da se isplati, nego želiš nekretninu? Tvoja ubedjivanja od ranije da te nekretnina ne interesuje (možda što reče ljuba imaš nešto nelegalno) ne piju vodu jer su ti svi postovi vezani za cene nekretnine. Tako i ja mogu da kažem da mene nekretnina ne interesuje, ali znam da je rast nerealan i da će uskoro (možda u aprilu) biti 1000e m2 na terazijama i da samo o tome pišem. Kao što vradovića ne zanima cena nekretnine ali on zna da će uskoro biti 5000e m2 u Mirijevu. Cene su možda sada udarile u max ali se ne treba zaletati da je to sve od kriminala, mnogo ljudi je kupilo nekretninu. E sad da li će krenuti pad, videćemo.

Meni je jako žao ljudi koji nisu kupili do 2018te jer su čekali da balon pukne, prodali lokal u Lazarevcu ili gde već, ali treba malo biti realan. Niti očekujem 1000e m2 u knezu, niti očekujem 5000e m2 u mirijevu, bar ne skorije za oba scenarija. Sa ovakvim kamatama na štednju, ja bih pre višak novca u nekretnine, osim ako imam milione pa malo razdvajam portfolio. (diverzifikujem)
 
Znači štednja porasla... Isti ljudi ili manje ljudi imaju više novca na računu... Da nije možda iz istog razloga kao i povećanje cena?

Ako kažeš da treba isključiti emocije zašto si besan na cene nekretnina ako ne želiš ni da kupiš ni da prodaš nekretninu? Zašto nikako da odgovoriš šta je to bilo toliko drugačije pa su cene 2009-2015 padale? Gde su tada bili kriminalci? Bio manji standard pa manje zaradjivali? Jednom si pokušao kao nešto da opravdaš tako što je 2012te predstavljen plan beograda na vodi ili 2013 2014te nebitno. Znači jedan projekat, koji po rečima ovde niko ne želi da kupi, je digao cene svim novogradnjama u Beogradu, a i Srbiji? Zar nije logično da blokiraju onda što više novogradnji kako bi prodavali samo BNV po većim cenama? Zašto onda svaka šuša gradi već par godina gde god vidi zeleno, a to mu se i proda? Zar misliš da će nelegalan svinjac da spusti cenu centralnih opština? Zašto ne staviš višak novac u banku i oročiš štednju ako misliš da štednja raste i da se isplati, nego želiš nekretninu? Tvoja ubedjivanja od ranije da te nekretnina ne interesuje (možda što reče ljuba imaš nešto nelegalno) ne piju vodu jer su ti svi postovi vezani za cene nekretnine. Tako i ja mogu da kažem da mene nekretnina ne interesuje, ali znam da je rast nerealan i da će uskoro (možda u aprilu) biti 1000e m2 na terazijama i da samo o tome pišem. Kao što vradovića ne zanima cena nekretnine ali on zna da će uskoro biti 5000e m2 u Mirijevu. Cene su možda sada udarile u max ali se ne treba zaletati da je to sve od kriminala, mnogo ljudi je kupilo nekretninu. E sad da li će krenuti pad, videćemo.

Meni je jako žao ljudi koji nisu kupili do 2018te jer su čekali da balon pukne, prodali lokal u Lazarevcu ili gde već, ali treba malo biti realan. Niti očekujem 1000e m2 u knezu, niti očekujem 5000e m2 u mirijevu, bar ne skorije za oba scenarija. Sa ovakvim kamatama na štednju, ja bih pre višak novca u nekretnine, osim ako imam milione pa malo razdvajam portfolio. (diverzifikujem)
Preplatićeš bar 15%.

Sa druge strane ako staviš na berzu imaš toliku rezervu za tih 15% u slučaju da loše investiraš a ako budeš išao na sigurno imaš +2,3% a likvidna su aktiva
 
Ja ne znam ko stavlja 100% ustedjevine na berzu.
U redu je staviti 10%, a sta sa ostatkom?
Lepo to zvuci teoretski, ali bas me zanima u praksi koliko je lako odluciti se na taj potez. Za berzu treba biti psihicki jak da podneses padove kojih ce biti, pa uradis panik sel.
Bas me zanima kako se oseca covek koji ima 100k e, stavi sve lepo na berzu jer je to super, i onda jednog jutra indeksi budu malo vise u crvenom. Ja takve stresove ne bih da trpim.
Imao sam malu avanturu u kripto, tih dana pratio sam dijagrame 20 puta dnevno, nervoza konstantna. Sta ce to meni u zivotu.
Prosecan covek realno nema poima o berzi i za nju ti nije dovoljno samo da imas neke pare.
Lepo kupi se stan i miran si. Mnogima je cilj da parkiraju kapital, zarada od izdavanja nije prioritet.
 
Ma ko danas ima toliki novac molim Vas.

I čak ako ima da je spreman da rizikuje da kupi nešto što je precenjeno.. Samo jedni isti stanovi stoje u oglasima. Bezbroj stranica nekretnina na izdavanje po skupim cenama a uveče kada prolazite svetla ugašena.

Logika treba da bude informišeš se, ne budeš lenj i kupiš ono što je potcenjeno a prodaš kad postane precenjeno.. Ne znam ima li logike da kupiš sada stan od 150k i preplatiš npr 20k i onda prodaš za par godina za 130k i onda kupuješ dobra koja su bila pod inflacijom proteklo vreme?!

Primer dajem jednostavna logika-neke kompanije sada će trpeti gubitke i vrednost njihovih akcija može pasti a nakon toga se stvari mogu vratiti u normalu.. Većina ljudi ima neki mali keš, bolje ga držati i čekati pravu priliku za investiranje nego se zaduživati u uslovima neizvesnosti i preplaćivati nekretninu i plaćati još na to kamatu koja će porasti definitivno itd.
 
Vrh