Šta je novo?

Cene nekretnina

Obilazao sam nedavno Istru, uključujući Opatiju i uvek se pitam kako ljudi uspeju da generacijski održi brigu o urbanizmu …prošla dva svetska rat, komunizam…i dalje se na svakom koraku primećuje sa kakvom pažnjom se vodi računa o arhitekturi i urbanizmu, kod nas jedan politički mandat ne uspemo da izdržimo , kamoli da se generacijski o nečemu vodi računa…cak i ovi prosvećeni koji su novac zaradili u inostranstvu su i dalje na niskom stepenu razmisljanja…(da se ne osete pogrešni prozvani :) )
to je drygaciji mentalitet. Ulaze se u infrastrukturu, u kucu, ne samou status (ritualna putovanja u Grcku), kao kod nas.
 
Пад и рецесија могу бити одложени и на 1-2 год. То је неки одокативни просек од првог дизања стопа. Наравно, може и раније. Нема универзалног закона.
 
Ma kako da ne treba odstampati jos 20 triliona eura i podeliti svima po 100.000 kao zaslugu jer su ostali zivi i spremni su da budu robovi,
Mi smo na pocetku recesije sto se vidi po
1 Nemim izvestajima o padu

S&P/Case-Shiller U.S. National Home Price Index-a​


2 Padu S&P 500 indeksa koji je povezan sa prvim u direktnoj vezi.


3 Ostrom padu cene gvozdja na svetskom trzistu ,za ciju cenu se svi pocev od gradjevinara preko agenata nekretnina vezuju kad pojasnjavaju povecanje cena nekretnina.

4 Najavi FED-a da ce u martu povecati referentne kamatne stope.
 
Poslednja izmena:
eksplozija cena nekretnina
Drago mi je da su porasle cene nekretnina u Metaverse tj. prostoru virtuelne stvarnosti u kojem korisnici mogu komunicirati sa kompjuterski generisanim okruženjem i drugim korisnicima.
 
cene gvoždja su i dalje x3 od pre pandemije, s&p x2... Potrebno je malo razvući grafik da se vide i predhodne godine, a ne unazad mesec dana.
 
pomoc 20k eur za kupovinu stana --> povecanje traznje --> povecanje cena stanova --> POVECANJE PROFITA INVESTITORA I POVEZANIH --> smanjenje kupovne moci za stan --> ugrozeni jos ugrozeniji

Sve finansirano zaduzivanjem drzave i vraca se sa kamatom.



Pametnije i moralnije:

I)
dozvoliti zakonom zabranjeni promet 1,36 miliona stambenih objekata --> povecanje ponude --> pad cena stanova --> rast kupovne moci za stan ---> ugozeni zasticeniji

Sve to bez dodatnog zaduzivanja i ekstraprofita za investitore i povezane.

ili

II)
Ukoliko je ipak odluka da se dezava zaduzi:

drzava gradi socijalne stanove --> prodaja po ceni kostanja ugrozenima --> rast ponude i pad cena --> ugrozeni zasticeniji

Sve to bez dodatnih ekstraprofita za investitore i povezane.
 
pomoc 20k eur za kupovinu stana --> povecanje traznje --> povecanje cena stanova --> POVECANJE PROFITA INVESTITORA I POVEZANIH --> smanjenje kupovne moci za stan --> ugrozeni jos ugrozeniji

Sve finansirano zaduzivanjem drzave i vraca se sa kamatom.



Pametnije i moralnije:

I)
dozvoliti zakonom zabranjeni promet 1,36 miliona stambenih objekata --> povecanje ponude --> pad cena stanova --> rast kupovne moci za stan ---> ugozeni zasticeniji

Sve to bez dodatnog zaduzivanja i ekstraprofita za investitore i povezane.

ili

II)
Ukoliko je ipak odluka da se dezava zaduzi:

drzava gradi socijalne stanove --> prodaja po ceni kostanja ugrozenima --> rast ponude i pad cena --> ugrozeni zasticeniji

Sve to bez dodatnih ekstraprofita za investitore i povezane.
Ovakav eksperiment su radili Hrvati i dosli do zakljucka da su samo povecali cene nekretnina bez efekta pomoci stanovnistvu.
Ovakav potez je odlican marketinski trik pred izbore ali glup potez za kompletno stanovnistvo i cene nekretnina.
So na ranu.
 
@Tin
✋Опција 2.
Мада, увек је боље радити на избалансираној фискалној и монетарној политици која ће подстаћи привреду... Али, користи таквог приступа су дугорочни и ниједан политичар не може себи да приушти непопулистичку политику.
 
Mali off...

Kad smo kod toga, bolesno je kako smo na globalnom nivou dosli do te tacke da se najvise slusa i velica ono popularno i komformisticki (pa makar posle posle bilo pogubno) nego razumno i ispravno.

A nije uvek bilo tako. Oba svetska rata su sa sobom, pored inicijalnih razaranja i tuge, doneli ljudima natrag i malo svesti o sebi i drugima, o razumu i o onome sto se mora. Bilo da se radilo o Vasingtonu, Parizu, Moskvi ili Beogradu,kada bi se reklo i odlucilo "mora tako i tako", tako bi na kraju i bilo. I to je trajalo neko vreme, a onda je pocela era dekadencije i izopacenosti naspram koje cak i ona iz Starog Rima deluje smesno.
 
@Tin
✋Опција 2.
Мада, увек је боље радити на избалансираној фискалној и монетарној политици која ће подстаћи привреду... Али, користи таквог приступа су дугорочни и ниједан политичар не може себи да приушти непопулистичку политику.
Meni ovo pre lici na mastermind smisljenu prevaru, nego klasican populizam:
novac na kraju da zavrsi u njihovim dzepovima, a da sve izgleda kako su "dobri ljudi" i cine humanitarnu pomoc.


Isto kao i:
intenzivno grade, "razvijaju zemlju", time podizu GDP (sto za neupuceno oko izgleda lepo), a to sto znacajan % od pozajmljenih sredstava zavrsi u njihovim dzepovima i sto rast GDP gradjevinskom industrijom ne vodi nigde i ne stvara nikakvu dodatnu vrednost koja ce vracati te dugove, to ce tek da stvori probleme.

Sto vise grade taj % izvlaci veci apsolutni iznos eur i jos lepse izgledaju --> motivacija da jos vise grade.
 
Apsolutno je fino upakovana prevara, oni ce da ti daju 20k, a onda ce da ti za 2200 po kvadratu (+pdv), da ti prodaju ono sto ne bi za 1200. Oni grade, oni ti prodaju, oni ti pozajmljuju. Btw, kad kazem Oni, ne mislim na ljude reptile i slobodne zidare, mislim da prilicno jasno o kome pricam.
 
Juce sam sa jednim prijateljem racunao isplatljivost kupovine nekretnine -stana u Nisu na lokaciji bulevar Delta Planet.
Cena kvadrata u tom delu je od 1300 do 2000 , prosek 1500.
Stan od 50 kvadrata je 75000.Toliki stan ima i prijatelj i izdaje ga za 200 eura zadnjih 6 godina.
Na tih 200 eura ima normalno i troskove.Porez,krecenje svake 2 godine,popravke bojlera,brava- tekuca odrzavanja, zajednicka odrzavanja zgrade.
Ostane mu u grubom proseku 150 eura mesecno.
Kada bih kupio takvu nekretninu-stan kao vid ulaganja trebalo bi mi 42 godine da je otplatim sto je po meni suludo i apsurdno tako da definitivno necu kupiti stan .
Slobodno neka povecavaju cene do 5000 po kvadratu i neka kupuju po par stanova ovakve investicije se ne isplate.
Inace nisu bile isplatljive ni pre pandemije kada su cene bile upola nize.
 
Poslednja izmena:
U Beogradu može da se nađe za 1500 EUR i da se rentira bar za 300.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
Juce sam sa jednim prijateljem racunao isplatljivost kupovine nekretnine -stana u Nisu na lokaciji bulevar Delta Planet.
Cena kvadrata u tom delu je od 1300 do 2000 , prosek 1500.
Stan od 50 kvadrata je 75000.Toliki stan ima i prijatelj i izdaje ga za 200 eura zadnjih 6 godina.
Na tih 200 eura ima normalno i troskove.Porez,krecenje svake 2 godine,popravke bojlera,brava- tekuca odrzavanja, zajednicka odrzavanja zgrade.
Ostane mu u grubom proseku 150 eura mesecno.
Kada bih kupio takvu nekretninu-stan kao vid ulaganja trebalo bi mi 42 godine da je otplatim sto je po meni suludo i apsurdno tako da definitivno necu kupiti stan .
Slobodno neka povecavaju cene do 5000 po kvadratu i neka kupuju po par stanova ovakve investicije se ne isplate.
Inace nisu bile isplatljive ni pre pandemije kada su cene bile upola nize.
Nisi uračunao najvažniju stavku, a to je da ćeš nakon povrata novca moći da prodaš tu nekretninu za tadašnju vrednost koja verujem neće biti mala. Tu ti je glavna zarada.
Za 45 god se svakako neisplati, prosek u Srbiji je povrat nakon 20ak god, neko pre neko kasnije
 
U Beogradu može da se nađe za 1500 EUR i da se rentira bar za 300.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
U kom to delu grada? Može da ti stoji u oglasima. To da.
Evo par primera.
https://cityexpert.rs/izdavanje-nekretnina/beograd/33534/dvosoban-stan-koce-popovica-savski-venac (2.000 kvadrat min. Oglas stoji više od mesec dana.)
https://cityexpert.rs/izdavanje-nekretnina/beograd/47401/jednoiposoban-stan-nehruova-novi-beograd (1.700 kvadrat)
https://cityexpert.rs/izdavanje-nekretnina/beograd/10605/jednoiposoban-stan-skenderbegova-stari-grad (2.000 minimum)
Danas mi je brat iznajmio stan na miljakovcu 36 m2, pet sprat za 150 evra. (Kvadrat od 1.300 do 1.600 zavisi koliki entuzijasta je u pitanju.)
Cene u oglasima su muzičke želje stanodavaca, a količina stanova odražava koliko je lako iznajmiti stan za 250 ili 300, a kamoli za 500 ili 1.000 koliko razni ludaci traže.
 
Meni ovo pre lici na mastermind smisljenu prevaru, nego klasican populizam:
novac na kraju da zavrsi u njihovim dzepovima, a da sve izgleda kako su "dobri ljudi" i cine humanitarnu pomoc.


Isto kao i:
intenzivno grade, "razvijaju zemlju", time podizu GDP (sto za neupuceno oko izgleda lepo), a to sto znacajan % od pozajmljenih sredstava zavrsi u njihovim dzepovima i sto rast GDP gradjevinskom industrijom ne vodi nigde i ne stvara nikakvu dodatnu vrednost koja ce vracati te dugove, to ce tek da stvori probleme.

Sto vise grade taj % izvlaci veci apsolutni iznos eur i jos lepse izgledaju --> motivacija da jos vise grade.
Грађевина ће увек бити грана за мужење јер је прелако за сваког политичара. Питање је колико је то мужење софистицирано или је просто најобичнији криминалитет и лоповлук.
С друге стране, запошљава велики број људи, а ствара се дугорочна вредност. Зато и имамо дугорочне кредите који су обезбеђени хипотеком.
Рекао сам да сам за другу опцију ако би морао да бирам између те две јер мислим да смањује шпекулативност, али и она није оправдана, има фалинки.
Популизам је јер се представља да држава спашава неке људе од еконосмке неједнакости, а такве политике имају негативне дугорочне последице, у зависности од тога колико се мере дуго примењују.

Држава треба да улаже у инфраструктуру, демографију, да води избалансирану монетарну политику. Да се труди да има нето позитивну спољну трговину, да се вредност задржава, а капитал окреће. Да има што подмазанију трговину без непотребних бирократских кочница. И на крају, али не мање битно, образовање и култура јер није све у животу чист рад од 9-17, постоје и многе друге вредности осим рада. Претпостављам да многи знају за графикон рада и доколице.
 
Nisi uračunao najvažniju stavku, a to je da ćeš nakon povrata novca moći da prodaš tu nekretninu za tadašnju vrednost koja verujem neće biti mala. Tu ti je glavna zarada.
Za 45 god se svakako neisplati, prosek u Srbiji je povrat nakon 20ak god, neko pre neko kasnije
Trziste je u zenitu, pred korekcijom.

Renta+rast realne vrednosti:
Za povrat ulozenog za 20 godina, morali biste imati 5% prosecan diskontovan ROI godisnje svih 20 godina, sto je nemoguca misija.
Cak i 3% je tesko postici, sto bi znacilo povrat za 33 godine.
Sa investicionog stanovista, kupuje se kad je cena niska, a ne kad je na vrhuncu.
 
Nisi uračunao najvažniju stavku, a to je da ćeš nakon povrata novca moći da prodaš tu nekretninu za tadašnju vrednost koja verujem neće biti mala. Tu ti je glavna zarada.
Za 45 god se svakako neisplati, prosek u Srbiji je povrat nakon 20ak god, neko pre neko kasnije
Ovo vazi pod uslovom da imas kome da prodas:

popis.jpg


ovo je radjeno 2011, realnost je jos gore zbog korone.
 
Mirijevo 4 . Zgrada stara 8 godina.
3. Sprat bez lifta.
35m2 sa terasom 52500E sa sve nameštajem starim koliko i stan.

Cirka 1500€/m2 a nije novo lebte...
Prodato danas.
 
Plaše se ljudi da drže novac, misle doći će hiperinflacija, daj samo da kupim nešto. Tako bar to objašnjavam sebi. Neki će reći da kupuju bagatelu, jer će Mirijevo koštati 5000.
 
Prosli mesec sam kupio stan u Novom Sadu. Cene sulude, bio sam spreman cak i da rizikujem da mi ušteđevinu pojede inflacija, koliko mi savest nije dozvoljavala da dajem 1500-2000e po kvm. Na kraju mi, srecom iskocila starogradnja u sirem centru grada, za 1200e kvm.
 
Ono sto mene brine je sto (opet relativno, ali da kazemo u grubim granicama pristojan) stan, >55 m2 u Beogradu ne moze da se nadje ispod 100,000.00 EUR (pricam o krajevima poput Vozdovca, Cukarice, Zvezdare, NBG itd). Naravno pricamo o starogradnji, sa nekim nizim ulaganjem, u zavisnosti od stana i odrzavanosti, da se dovede u zeljeno stanje. Ispod te cene su stanovi u izvornom stanju, koji sa ulaganjem po danasnjim cenama materijala i majstora (bez uracunavanja troskova svojih zivaca sa majstorom - trosak koji niko ne kalkulise, a stigne na kraju) - ispadaju opet preko 100,000.00 EUR. Da li je to normalno? Naravno da nije. Da li ce cena starogradnje da padne prva? To vec ne znam. Cinjenica je da je to ozbiljan novac i za parove/supruznike koji imaju plate iznad proseka, da ne pricamo o proseku.
 
Vrh