Tine,
Pokrivenost uvoza izvozom je poslednjih godina najveća od Drugog svetskog rata.
"Pokrivenost uvoza izvozom sa srpske strane u odnosu na EU se poboljšala; sa 48% u 2009. na preko 82% u 2020. (82% uvoza iz EU pokriveno je srpskim izvozom u EU)."
Benefiti trgovine Srbije i EUSrbija je značajno profitirala od trgovinske i ekonomske integracije sa EU. EU je tradicionalno ključni trgovinski partner Srbije koji čini 60% ukupne robne razmene Srbije 2023. godine, sa sličnim procentima koji se nastavljaju godinama. Vrednost srpskog izvoza u EU...
europa.rs
Dakle, samo po tom osnovu u Srbiji ima više realnog novca nego pre deset godina i u tom smislu je srpska ekonomija zdravija nego poslednjih 70 godina.
Za vreme vlade Cvetković-Daček, Srbija se zaduživala najviše po godini u poslednjih 30 godina, i stopa zaduživanja je bila najveća a cene stanova su padale u tom periodu od 2008-2012.
Dakle, korelacija drastično povećanog zaduživanja države sa rastom cene stanova- nula. Razlog- zbog opšte svetske nelikvidnosti i smanjenja ekonomskih aktivnosti u Srbiji, kao i u ostatku sveta pale su zarade, broj zaposlenih, profiti većine firmi itd.
Što se tiče Vaše tvrdnje da je povećanje štednje u nominalnom iznosu dokaz da ne postoji višak novca usmeren na kupovinu stanova, to samo pokazuje da ne razumete koncept inflacije.
Stednja na kraju decembra 2021
104,2 mlrd RSD
12,7 mlrd EUR
Stednja na kraju 2020
93 mlrd RSD
11,4 mlrd EUR
Prema američkoj metodologiji iz 1982, koja je bila manje podešena da prikriva inflaciju, inflacija u SAD je sada 15%. Pošto svi prikrivaju inflaciju, mislim da je to realna procena i za EU. Ako je inflacija u globalu 15% štednja u evrima u decembru je morala da bude 13,11 milijardi evra da bi imala istu vrednost, a 12.2 milijarde da bi bila u skladu sa zvaničnom inflacijom od 7%.
Takođe, sasvim je moguće da se povećava nominalna količina štednje, dok se istovremeno povećava i nominalna količina novca kojim se plaćaju nekretnine, jer se povećava ukupna količina novca, što je najverovatnije i slučaj u stvarnom svetu.
Uzmimo u obzir da cene kaskaju za povećanjem novca u opticaju sve dok tržište ne počne da očekuje veću inflaciju pa počne unapred da diže cene. Sa cenama nekretnina je to već slučaj.