Šta je novo?

Cene nekretnina

Idi na železničku stanicu i probaj da kupiš grupnu kartu sa još nekoliko saputnika, koji idu istu relaciju naravno. 90% će te gledati belo, jer ni ne zna da može grupna karta, ovih 10 će svejedno da te iskulira, jer KO ZNA ŠTA MUTIŠ. Kupovina karata je milioniti deo težine da ubediš iste ljude da zajedno kupe stan.

Kupovina stana nije dostava na woltu, pa i da ne stavi pavlaku nije strašno, nego prilično bitan događaj. Situacija gde ćeš ti da se prijaviš da kupuješ stan u zgradi i čekaš tri meseca da još neko uleti, ili slično je jako nerealna. Prvo što će da se desi je da ti neko psuje majku jer je neko kupio stan koji je baš on hteo zato što je čekao tebe da kupujete zajedno.

I onda je zbog eventualne uštede od 3,5 soma evra izgubio stan koji je hteo, ako je hteo jednoiposoban stan od 35kvm, i mogao da spusti za 100e po kvadratu. Ideja da će neko da spusti cenu za 500 evra jer su Mika i Žika došli zajedno, a ne Mika i posle sedam dana Pera, je nerealna.

Naročito što već sad postoje ljudi koji kupuju više stanova u jednoj zgradi, i dobiju mali popust. Koliko znam veći popust se ostvaruje kad kupiš stan u izgradnji ili pre početka izgradnje nego ako kupiš dva stana. Zapravo kvadratura je bitniji faktor nego br stanova. Ako kupiš stan od 105 kvadrata manje će te koštati po kvadratu nego ako kupiš 3 od po 35.

Pa čak i da tvoj sajt bude najaktuelniji ikad, i da svi kupuju grupno, samo će podići cene za toliko koliko će spustiti za grupne kupovine, i nadati se da neko van sajta kupi te još skuplje kvadrate.

*ne tvrdim da sam u pravu, kažem svoje mišljenje
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901336#p901336:nhff0lbk je napisao(la):
buy2gether » Uto Nov 23, 2021 1:59 pm[/url]":nhff0lbk]
Vidim da ovde ima dosta ljudi koji prate trziste nektetnina i u toj su prici. Da li ima smisla pokusati doci do nize cene od investitora tako sto bi se ponudila kupovina vise stanova odjednom.

Ja bih pre pokusao s nekom platformom da zajedno finansiramo izgradnju zgrade :D jer ako zajedno mogu da kupe zgradu, mogli bi da finansiraju izgradnju barem dve,tri takve. Sta ce im investitor u celoj prici, dogovore se da nadju arhitektu, izvodjace radova, a platforma bi mozda mogla da osigura transparentnost celog postupka i izuzimanje onih koji bi da spekulisu i kupuju vise stanova za preprodaju.

Komunizam prica, samci dobiju manje stanove, porodice vece itd :D Znam da su ovo ljudi vec pokusavali i ne znam koliko je realno gledajuci nas mentalitet, al ono bas me zanima da li bi neka aplikacija mogla nesto da postigne. Izvodjaci i onako grade za 600 eur po kvadratu.

Najveci je problem je transparentnost, jednakost ucesnika i sl, neka blockchain prica :D
 
Ideja je sjajna u teoriji. Na zalost, u vremenu visokih cena i meke za investitore, grupna kupovina ne prolazi. Pa znaju i oni da ce im doci neko ko kome ce prodati za vecu sumu.
Drugi problem je, dok ti skupis 10 ljudi, investitor vec prodao sve.
Treci problrm je cisto pravne prirode, ko tu kome placa, ko skuplja novac, ako nekoliko odustane, zataji, i ovi oatali ne mogu dobiti cenu koju zele. Tesko je pomiriti 10 ljudi.
I na kraju, taj metod bi sigurno neki lukavi i podmukli ljudi uspeli da iskoriste za malverzacije, smisle oni uvek nacin kada je nesto grupno i zajednicko.
Na kraju bi mogli novac da uloze u izgradnju svoje zgrade kad bi se vec skupili.
 
Investitor moze biti i visak u ovoj prici, za cenu jednog stana kupljenog kod investitora moze se izgraditi barem tri. Ne bih da zvucim naivno pod matore dane :grand: samo razmisljam kako bi mogla da se pomocu aplikacije obezbedi transparentost postupka. Npr, jedan jmbg jedan stan, plus da se osigura da ne mogu muz i zena da kupe (t.j grade) po jedan itd..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901361#p901361:2p4vfrr1 je napisao(la):
gamblerNBG » Uto Nov 23, 2021 1:48 pm[/url]":2p4vfrr1]Investitor moze biti i visak u ovoj prici, za cenu jednog stana kupljenog kod investitora moze se izgraditi barem tri. Ne bih da zvucim naivno pod matore dane :grand: samo razmisljam kako bi mogla da se pomocu aplikacije obezbedi transparentost postupka. Npr, jedan jmbg jedan stan, plus da se osigura da ne mogu muz i zena da kupe (t.j grade) po jedan itd..

Za to je ipak potrebna poprilicno velika organizacija. Prikupljanje novca, kupovina zemljista, dozvole, projekat, vodjenje projekta, gradjevinski materijal... a i to bi moglo samo sa kes kupcima. Ako bi se recimo 20 ljudi udruzilo i svi npr. daju po 50k EUR to je 1M EUR. Pitanje je da li moze sve to da se plati s toliko para. Dobar plac na nekoj ok lokaciji, kao i projektovanje, izgradnja, materijali...

Ali nije losa ideja generalno. :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901152#p901152:z4vw1c1a je napisao(la):
Sava Sava » Pon Nov 22, 2021 9:35 pm[/url]":z4vw1c1a]Sad već cede vodu iz kamena, čim su reklame za Bnw, i za ostale Gardene i Sakure, znate da je kraj.Sakura Blok A , Petica i druga s.anja, realno da li je neko ko ima preko 100k eura, zaista toliko glup da uzme stan pored; dimnjaka, prometne ulice, tramvajske piste, roštiljkog odžaka, benzinske pumpe u najzagađenijem gradu na svetu.Za izdavanje ne može niko da me ubedi da kupuje, i plaća kvadrat po 3k eura, a zna se da kriza uveliko kuca na vrata.Inače neka dižu samo cenu kvadrata, ionako je ta cena za ov.e sa najviše vune.Čovek prodao pre mesec dana stan 72 mkv po 1600 eura blok 62 Nbg, kaže nije mogao da izvuče ni evra više, prodavao ga 3 godine, i u zadnjih par meseci nije imao ozbiljnog kupca, prvom koji je ponudio pare je prodao, kaže dao bi ga i za manje, da je ponudio.
Mene zanima dokle ce ovo da traje, kao i vecinu ljudi ovde, ali mislim da nema odgovora. Cini se da nema kraja. Ti stanovi na Novom Beogradu slicni tom od 72 kvadrata stoje mesecima na oglasima. I kvartalno im skace cena za nekoliko hiljada evra, a i dalje su na oglasu. Kao sto ti kazes, nesto ne stima tu. Druga stvar, najvise je tih stanova u blokovima 61, 62, 63. Od tih blokova beze ljudi kao djavo od krsta, betoncine klasicne, a parkinga nigde.
Ono sto je najstrasnije je sto je cena novogradnje na periferiji ravna starogradnji u centru ili na Novom Beogradu. To je verovatno jer su i oni koji prave stanove tamo ukapirali da mogu da dizu cene i da ce ljudi pokusati da idu prema periferiji.
Cerak/Vidikovac novogradnja 1800+pdv, Novi Beograd ima za 1800 da se uzme starogradnja, eto ti kazes primer i za 1600. Pa ko je ovde lud?

Cene skacu kao nenormalne. Cisto kao primer, a svuda je slicno, pre 3-4 meseca sam zvao jednu novogradnju u Zemunu i cena je bila 1850-1900e plus pdv, a pre neki dan je cena skocila na 2150-2200e plus pdv. Cene skacu bukvalno 100e mesecno za novogradnju (preracunaj na 50 kvadrata, svaki mesec si kraci za 5 soma evra), sve se prodaje, a za starogradnju niko nece da da basnoslovne pare da bi ziveo u necemu sto treba da renovira i sto nema gde da se parkira, a pritom da za to da nesto malo manje novca nego za novogradnju. Ne znam kuda ovo vodi, verovatno gomili praznih stanova u novogradnji koji ce biti samo trosak vlasnicima vise takvih stanova istovremeno, ali definitivno je najgore onima koje zele sebi da kupe prvu nekretninu, jer vreme prolazi, cene skacu, ne vidi se kraj, a ljudi placaju kirije i bacaju pare u vetar.
 
humanoid23":3nw1z8xm je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901152#p901152 je napisao(la):
Sava Sava » Pon Nov 22, 2021 9:35 pm[/url]":3nw1z8xm]Sad već cede vodu iz kamena, čim su reklame za Bnw, i za ostale Gardene i Sakure, znate da je kraj.Sakura Blok A , Petica i druga s.anja, realno da li je neko ko ima preko 100k eura, zaista toliko glup da uzme stan pored; dimnjaka, prometne ulice, tramvajske piste, roštiljkog odžaka, benzinske pumpe u najzagađenijem gradu na svetu.Za izdavanje ne može niko da me ubedi da kupuje, i plaća kvadrat po 3k eura, a zna se da kriza uveliko kuca na vrata.Inače neka dižu samo cenu kvadrata, ionako je ta cena za ov.e sa najviše vune.Čovek prodao pre mesec dana stan 72 mkv po 1600 eura blok 62 Nbg, kaže nije mogao da izvuče ni evra više, prodavao ga 3 godine, i u zadnjih par meseci nije imao ozbiljnog kupca, prvom koji je ponudio pare je prodao, kaže dao bi ga i za manje, da je ponudio.
Mene zanima dokle ce ovo da traje, kao i vecinu ljudi ovde, ali mislim da nema odgovora. Cini se da nema kraja. Ti stanovi na Novom Beogradu slicni tom od 72 kvadrata stoje mesecima na oglasima. I kvartalno im skace cena za nekoliko hiljada evra, a i dalje su na oglasu. Kao sto ti kazes, nesto ne stima tu. Druga stvar, najvise je tih stanova u blokovima 61, 62, 63. Od tih blokova beze ljudi kao djavo od krsta, betoncine klasicne, a parkinga nigde.
Ono sto je najstrasnije je sto je cena novogradnje na periferiji ravna starogradnji u centru ili na Novom Beogradu. To je verovatno jer su i oni koji prave stanove tamo ukapirali da mogu da dizu cene i da ce ljudi pokusati da idu prema periferiji.
Cerak/Vidikovac novogradnja 1800+pdv, Novi Beograd ima za 1800 da se uzme starogradnja, eto ti kazes primer i za 1600. Pa ko je ovde lud?

Cene skacu kao nenormalne. Cisto kao primer, a svuda je slicno, pre 3-4 meseca sam zvao jednu novogradnju u Zemunu i cena je bila 1850-1900e plus pdv, a pre neki dan je cena skocila na 2150-2200e plus pdv. Cene skacu bukvalno 100e mesecno za novogradnju (preracunaj na 50 kvadrata, svaki mesec si kraci za 5 soma evra), sve se prodaje, a za starogradnju niko nece da da basnoslovne pare da bi ziveo u necemu sto treba da renovira i sto nema gde da se parkira, a pritom da za to da nesto malo manje novca nego za novogradnju. Ne znam kuda ovo vodi, verovatno gomili praznih stanova u novogradnji koji ce biti samo trosak vlasnicima vise takvih stanova istovremeno, ali definitivno je najgore onima koje zele sebi da kupe prvu nekretninu, jer vreme prolazi, cene skacu, ne vidi se kraj, a ljudi placaju kirije i bacaju pare u vetar.
Mene samo interesuje sta to gura cijene toliko. Prvo bilo IT sektor, pa sad evo dođosmo do zaključka nije IT, pa onda neko kupuje kao ulaganje, pa na kraju koliko shvatih ni to nije bas isplativo, pa evo neki kažu nije ni od crnog tržišta. Pa kao dijaspora, ja ne znam nikoga ko je otišao da se vratio o da je ovdjenkupi stan, kad vidi dešavanja tek neće ni da se vrati. Od čega je onda? I kad kažu novac naštampan nenormalno, pa da se bacao kroz prozor ne bi moglo da isprati toliki skok cijene. A većinom za keš, svi povadili neke zakopane zlatne ćupove.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Pa od svega toga sto se misli da nije. Kao i kum sto je oduvek bio bogat, pa je sada video priliku da dobro zaradi i kapital gura u kvadrate. Eto to je razlog rasta cena.
Svi sada euforicno ulazu u kvadrate. Pa neki dan sam video firmu koja se bavi prevozom putnika, tj autobuska firma, a oglasavaju prodaju svojih novih stanova. Zanimljiv spoj delatnosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901402#p901402:2kiodp4o je napisao(la):
shadestudio » Uto Nov 23, 2021 4:41 pm[/url]":2kiodp4o]
Svi sada euforicno ulazu u kvadrate. Pa neki dan sam video firmu koja se bavi prevozom putnika, tj autobuska firma, a oglasavaju prodaju svojih novih stanova. Zanimljiv spoj delatnosti.
isto kao i eliksir grupa koja je od đubriva prešla na zidanje stanova
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901268#p901268:2kh8vaf5 je napisao(la):
gamblerNBG » Уто Нов 23, 2021 10:34 am[/url]":2kh8vaf5]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901177#p901177:2kh8vaf5 je napisao(la):
beli labud » Pon Nov 22, 2021 10:39 pm[/url]":2kh8vaf5]
Obična špekulacija! Ni vi ni ja ne znamo u koje je nekretnine čovek uložio, zna se samo da je dobar deo iz svog penzionog fonda uložio u nekretnine. Nema nikakvog uzorka, ne pratite priču,...ima puno ljudi iz dijaspore koji ulažu u nekretnine. Nekad su po selima gradili kuće sa lavovima, sada kupuju stanove i apartmane jer deca neće da dolaze na selo. To im je negde možda i jedina veza sa Srbijom.

"Ima puno" i "ja znam jednog" su upravo argumenti kakve zelim da izbegnem u svakoj raspravi :) Ja ako hocu da podrzim neki argumen, ja lepo pogledam zvanicne brojke i pokusavam na osnovu toga da donosim zakljucke. Pricalo se o i IT-jevcima koji masovno kupuju, pa kada smo pogledali realne prosecne plate, postalo je jasno da u vecini slucejeva ne mogu da ustede (cast izuzecima) za stan u kesu bez 10ak godina spartanske stednje, a i ovako predstavljaju 0,01% populacije. I tada su se potezali argumeti tipa "Ima puno" i "ja znam jednog"... Zato mislim da prica o tom gospodinu nije relevantna, gde god da je kupio stan. Sportski pozdrav :sesir:

Nije čovek kupio veš mašine od penzije nego stanove, itekako je relevantan! Tema ove grupe su nekretnine kolko se ne varam

Imam još jednu interesantnu da podelim sa svima vezano za nekretnine, majstor koga lično poznajem je radio skoro ceo radni vek na zapadu, od para koje je zaradio vremenom je pokupovao 6-7 (možda i više) kuća i stanova, što predgrađa što manji gradovi i Beograd. Ni jednu jedinu nekretninu ne izdaje, već samo obilazi šiša travu i sl.!!
Deca i unuci su mu na zapadu i ne planiraju nazad (poslovi, škole itd...možda jadni ne znaju ni jezik više!).

U koju ćemo kategoriju njega...
 
beli labud":1htsjdhg je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901268#p901268 je napisao(la):
gamblerNBG » Уто Нов 23, 2021 10:34 am[/url]":1htsjdhg]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901177#p901177 je napisao(la):
beli labud » Pon Nov 22, 2021 10:39 pm[/url]":1htsjdhg]
Obična špekulacija! Ni vi ni ja ne znamo u koje je nekretnine čovek uložio, zna se samo da je dobar deo iz svog penzionog fonda uložio u nekretnine. Nema nikakvog uzorka, ne pratite priču,...ima puno ljudi iz dijaspore koji ulažu u nekretnine. Nekad su po selima gradili kuće sa lavovima, sada kupuju stanove i apartmane jer deca neće da dolaze na selo. To im je negde možda i jedina veza sa Srbijom.

"Ima puno" i "ja znam jednog" su upravo argumenti kakve zelim da izbegnem u svakoj raspravi :) Ja ako hocu da podrzim neki argumen, ja lepo pogledam zvanicne brojke i pokusavam na osnovu toga da donosim zakljucke. Pricalo se o i IT-jevcima koji masovno kupuju, pa kada smo pogledali realne prosecne plate, postalo je jasno da u vecini slucejeva ne mogu da ustede (cast izuzecima) za stan u kesu bez 10ak godina spartanske stednje, a i ovako predstavljaju 0,01% populacije. I tada su se potezali argumeti tipa "Ima puno" i "ja znam jednog"... Zato mislim da prica o tom gospodinu nije relevantna, gde god da je kupio stan. Sportski pozdrav :sesir:

Nije čovek kupio veš mašine od penzije nego stanove, itekako je relevantan! Tema ove grupe su nekretnine kolko se ne varam

Imam još jednu interesantnu da podelim sa svima vezano za nekretnine, majstor koga lično poznajem je radio skoro ceo radni vek na zapadu, od para koje je zaradio vremenom je pokupovao 6-7 (možda i više) kuća i stanova, što predgrađa što manji gradovi i Beograd. Ni jednu jedinu nekretninu ne izdaje, već samo obilazi šiša travu i sl.!!
Deca i unuci su mu na zapadu i ne planiraju nazad (poslovi, škole itd...možda jadni ne znaju ni jezik više!).

U koju ćemo kategoriju njega...
U kategoriju ne bas pametnih ljudi?
 
To svakako, nevezano za nekretnine

Ali i kao takvi opet utiču na tržište...
 
Meni iskreno nisu jasni ti gastarbajteri koji kupuju ovde nekretnine, a ima ih, sa ciljem niti da ih izdaju niti da žive nešto preterano u njima niti će njiohova deca da se vrate. Eventualno da kupe kuću pa da dolaze porodično na neki mini odmor pa i da razumem. Evo i ove godine kada sam išao u CG upoznao jednog dedu koji prodaje kućicu sa dva apartmana. Kaže radim samo za porez, a deca idu po Grčkoj, Italiji, Bugarskoj... neće u CG(pametno). Nije da je u minusu ali nije neka zarada, a ima održavanja. Jedinu korist ima kaže što provede celu sezonu dole umesto u Beogradu. Ali pazi sad, od tih para kada proda apartmane planira da kupi stan (ili stanove u Beogradu) za decu ili unuke da ostane.
 
Vrtimo se u krug. Ponovo.

-Stednja raste, znaci Srbi ne jure masovno da pretvore kesh u nekretninu
-Cene rastu od 2016-te - pre korone, pre prinosa od kripta, pre glavnih monetarnih stimulansa....
-2018-te se donosi zakon da se zabrani promet vise stotina hiljada stanova i time se znacajno smanjuje ponuda - favorizuje se novogradnja uklanjanjem konkurencije
-Da, vladajucoj eliti odgovara bujanje gradjevinske industrije (mozemo navoditi brojne razloge)
-Ministar je pokazao kako se pranjem novca kupuju nekretnine.
Paradoks je (a mozda i ne) da su u njegovoj ingerenciji sluzbe koje se bave otkrivanjem i sprecavanjem pranja novca.
-ITevci i Freelance-ri nemaju bas toliko novca kako se pokusava prikazati
-Vecina dijaspore radi za minimalac, a i za one koji su imucniji diskutabilna je motivacija da uloze nazad u Srbiju. Doznake ne skacu, a imali smo dijasporu i pre 2016.-te.
Itd.

Sve potkrepljeno cinjenicama nekoliko stranica nazad.
 
Tako je, jer je vreme 2009-2015 potpuno isto kao danas pa što bi neke cene rasle u odnosu na taj period.
 
Samo mi nije jasno ovaj deo kada su izbacene nelegalne nekretnine 2018? Jel su tim zakonom uspeli da izbace sa trzista i nekretnine u celom svetu, ili samo kod nas?
Prvo pogresno je traziti opravdanje za rast u jednom jedinom razlogu.

Rast je proizvod poklapanja mnogo manjih pojedinacnih faktora u isto vreme. Sve zajedno doprinosi ceni koju imamo. I trenutno se poklopilo mnogo faktora, od niskis kamatnih stopa, pandemije, oporavka od 2008 godine, izlazak iz tranzicije kod nas itd.

Ja mogu da razumem sumnju na preveliko upumpavanje crnog novca u trziste da svuda cene padaju, a samo u Srbiji rastu. Ali ceo svet ima istu situaciju.
 
Kod nas su nekretnine pocele da poskupljuju pre 2018. kovid i inflacija su samo dodali slag na tortu. E sad, odakle se odjednom pojavilio toliko kesa na trzistu, jos pre kovida, to ostaje da se vidi. Ja ne znam koliko se gastosa vratilo u Srbiju i koliko je crnog novca u nekretninama. Ja samo znam koliko je skocio nas standard u odnosu na cene u Bg i odatle izvlacim zakljucak da nije od plata obicnih ljudi, e sad videcemo sta je
 
Pa pare dolaze iz jeftinih kredita i zaduzivanja zadnjih 10ak godina, na nivou sveta. Sada ce neko reci, ali kupuje se kesom u 70% slucajeva, a samo 30% su kreditni kupci.

Evo kako su kes kupci zapravo kreditni i odakle kes.
Imamo na primer firmu A u srbiji koja uzima jeftin zajam za prosirenje proizvodnje ili pocinjanje biznisa. Ta firma sada angazuje drugu firmu B koja bi npr. radila na izgradnji hale, marketinga, projektovanje, bilo sta. Firma B sada za izvrseni rad biva placena od strane firme A novcem iz zajma. Ali valsnik firme B sada ima gotov zaradjen novac kojim moze da kupi stan bez kredita.

Ovo je uprosceni primer, ali to objasnjava toliki novac na trzistu. Sve je to jeftin novac upumpan kroz jeftine kredite.
Pa znam limara u Rumi koji je radio limariju na hali neke firme gradjenoj iz kredita, dobio 50k evra ciste zarade i kupio stan. Fakticki njegov novac je iz kredita koji je uzeo njegov isplatilac.
 
Diže se veštački ionako nerealna cena nekretnina (po savetu agenata)...ali što je veća cena nekretnina to će pre da pukne cena i to drastično, evo najverovatniji scenario 1; pad zaposlenosti, odliv mladih (tek kreće od januara 2022), porast cena hrane drastičan, porast cene goriva, gasa l, struje, porez na sve skače, dolazak migranata, i stranih kompanija (motačnica kablova), izgradnja metroa Makiš-nestanak pijaće vode, zagađenost vazduha uzima danak...scenario 2; vraćanje majstora i inženjera i lekara iz dijaspore, i oporavak Srbije ekonomski društveni i moralni kao i poljoprivrede, cena stanova prosek 3,5 k eura, Srbija kao Švajcarska (daj Bože da bude ali malo realno nažalost).Uvek bih pre otišao u Budimpeštu i tamo pazario stan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901427#p901427:1td5pygg je napisao(la):
mariks » Уто Нов 23, 2021 5:37 pm[/url]":1td5pygg]Meni iskreno nisu jasni ti gastarbajteri koji kupuju ovde nekretnine, a ima ih, sa ciljem niti da ih izdaju niti da žive nešto preterano u njima niti će njiohova deca da se vrate. Eventualno da kupe kuću pa da dolaze porodično na neki mini odmor pa i da razumem. Evo i ove godine kada sam išao u CG upoznao jednog dedu koji prodaje kućicu sa dva apartmana. Kaže radim samo za porez, a deca idu po Grčkoj, Italiji, Bugarskoj... neće u CG(pametno). Nije da je u minusu ali nije neka zarada, a ima održavanja. Jedinu korist ima kaže što provede celu sezonu dole umesto u Beogradu. Ali pazi sad, od tih para kada proda apartmane planira da kupi stan (ili stanove u Beogradu) za decu ili unuke da ostane.

Meni izgleda da tu sad već ima ljudi i u godinama i to su im takoreći poslednji trzaji da nekako privežu decu i unuke zemlji iz koje potiču, odakle su im koreni...iz straha da se sasvim ne asimiluju tamo negde daleko po svetu.
Srba u dijaspori ima bar 4-5 miliona, a proizvodnja stanova je oko 40.000 godišnje.
Naravno tu je i oko 300.000 podstanara u Srbiji koji žele da reše svoje stambeno pitanje.

Plus svi ti drugi faktori koji su navedeni
 
VeniVidiVici":17zmfzlf je napisao(la):
Evo jedan primer stana (62m2) čija je cena skočila 13.4%, a evo već skoro godinu dana (možda i duže na tržištu). A takvih ima koliko želite.

Januar 2021: 119.000 evra https://www.nekretnine.rs/stambeni-obje ... dn8fHeOAP/
Novembar 2021: 135.000 evra https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 5635304228
Meni se cini da je ovo bukvalno stan u kome neko zivi, precenjen naravno maksimalno ali na oglasima jer “ako prodje prodje”, sto da se ne iskoristi ovo kad sve skace, ako ne prodje nikom nista.
 
Imam jednog ortaka koji je relativno rano ušao u kripto, izvukao lovu i sada ga više ne radi, tj. nešto baš sitno, ali živi od ljudi koji rade kripto. Svuda priča da je kripto top, jer ga više ne zanima da li pada ili skače, samo da je što više ljudi u priči.

Lovu je uložio u nekretnine, realno je bila najsigurnija opcija, a u dvadesetim mu je ROI od 25-30 godina delovao ok, pare trenutno kaplju, a ovo će da mu bude osiguranje za kasnije godine.

Međutim prošle godine došla pandemija, ništa više nije kao pre. Najduži bull market u istoriji presečen, a iako se oporavio, svima je jasno da neće moći još dugo da se nastavi. Cene građevinskog materijala odlaze u nebesa, a samim tim i cene nekretnina. Ortak dobro zaključuje da je sada pravo vreme da proda nekretnine uz zaradu od 30-50% na cenu po kojoj ih je kupio. Svuda priča da će cene zapravo i dalje skakati u nedogled kako bi ljudi kupovali iz panike, a on sebi obezbedio najbolju moguću cenu.

Svaka sličnost sa drugim ljudima na forumu ili van foruma je slučajna.
 
Zanimljivo a ja recimo kupujem nekretnine u Srb i dalje koje nameravam da drzim do kraja zivota.
 
Zanimljivo je sto ti propustas da kupis X stanova dok "stedis" tj cekas da skupis da kupis stan za gotovinu. Zasto sada kada su cene nekretnina bagatela, novac iz kredita jeftin, ti gubis vreme i gledas kako cene rastu do 15k?
 
Vrh