Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovde kaze da se prodalo (lokacija zaokruzena) za skoro 5000 EUR po kvadratu pre 10ak dana. Kupovina od investitora,

 
@ Chiki

To je 3bedroom stan u zgradi Teraces, videces da pise kupovina od investitora, ta zgrada je u izgradnji.
Od cene oduzmi garazno mesto 24.000eur i kada podelis sa 139m2 - ispada da je cena stana 4755eur/m2.

3ci i 4ti stan su isto 3bedroom stanovi ka reci, a 2. je 1bedroom okrenut ka Visti (svi 3bedroom stanovi u teracesu su okrenuti ka reci, a svi 1bedroom stanovi su okrenuti ka Visti)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839419#p839419:9scs76wn je napisao(la):
Doka_1 » Sre Apr 07, 2021 12:34 pm[/url]":9scs76wn]BW najeftiniji kvadrat koliko vidim je oko 3000 evra, a stanovi od 60-90 kvadrata se mogu iznajmiti za 10-12 evra po kvadratu. Posto je jedan clan spomenuo Brisel, da vidimo cenu kvadrata tamo - https://www.immoweb.be/en/classified/ne ... d861186981

a evo i sa podataka sa numbeo.com sajta

dd.png

Ja sam pomenuo Brisel i i dalje tvrdim ono sto sam napisao. Investicija je mnogo sigurnija, stan ce se mnogo brze izdati nego onaj za koji se trazi 3.5k u BGH2O. O razlici u kvalitetu zivota, sadrzaja, vazduha...ne treba trositi reci. U Briselu se potpisuje ugovor izdavanja na godinu ili tri, gde onaj koji hoce da iznajmi na zahtev mora da dostavi potvrdu o visini primanja.
Immoweb je odlican sajt, ali ova zgrada koju ste nasli je po meni los izbor, jer kraj nije siguran. Bolje pogledajte Evere, Woulwe, Plasky i slicne krajeve.
Na kraju, posluzite se istim tim sajtom kojim ste nasli tu zgradu i probajte da nadjete stanove po ceni kojom figurise Numbeo i vidite sta cete dobiti.
Pozdrav!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839439#p839439:1pb6hykl je napisao(la):
MrGood2016 » Sre Apr 07, 2021 1:50 pm[/url]":1pb6hykl]
A gde to vidis? Na oglasima kod preprodavaca?
Navedene cene kod "preprodavaca" su iste kao i zvanicna ponuda. Ukoliko imate drugacije iskustvo slobodno napisite.

@KlauKalash
Slazem se sa vama. Da li mozete da napisete ukratko kako se odvija proces kupovine/izdavanja nekretnine i da li postoje neke prepreke za drzavljane Srbije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839550#p839550:1vuo9ofi je napisao(la):
Doka_1 » Sre Apr 07, 2021 8:30 pm[/url]":1vuo9ofi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839439#p839439:1vuo9ofi je napisao(la):
MrGood2016 » Sre Apr 07, 2021 1:50 pm[/url]":1vuo9ofi]
A gde to vidis? Na oglasima kod preprodavaca?
Navedene cene kod "preprodavaca" su iste kao i zvanicna ponuda. Ukoliko imate drugacije iskustvo slobodno napisite.

@KlauKalash
Slazem se sa vama. Da li mozete da napisete ukratko kako se odvija proces kupovine/izdavanja nekretnine i da li postoje neke prepreke za drzavljane Srbije.

Nemate nikakve prepreke prilikom kupovine stana. Mozete cak i uzeti stambeni kredit (ako vam banka odobri) koji je dosta povoljniji nego kod nas.
Nekretnine se smatraju novogradnjom ako su do 2 godine starosti, i onda se placa PDV od 21%. Po meni je bolje kupiti neki stan 3-10 godina starosti, jer onda imate "registracionu taksu" koja je 10%. Medjutim, doijate izuzece od takse na deo vrednosti nekretnine (cak i kao stranac) u iznosu od 175k evra. Na primer, stan vredi 400k, vi placate 10% samo na 400k-175k (225k). Registraciona taksa i iznos izuzeca varira od dela do dela Belgije, ali ja vam pricam podatke za Brisel.

Ostali troskovi su manje vise slicni nasim. Notar oko 1.5%, mada mozete naci i ispod 1%. Imate i troskove procenitelja vrednosti nekretnine koji nisu obavezni, ali to je oko 200 evra i mislim da vredi. Ukoliko kupujete iz kredita, mozda ce banka zahtevati uplatu osiguranja zgrade.

Kao rezident imate ista prava kao i drzavljanin, moguce je da je dosta teze dobiti kredit ako nemate nikakvih veza sa Belgijom i moguce je da se placa neki dodati porez, ali cak i ako je tako, ne bi trebalo da bude znacajni izdatak.

Sto se tice izdavanja, skoro uvek ide preko agencije (mada moze i preko preporuke). Ako potpisete ugovor na godinu dana, prvi mesec stanar placa agenciji, ostalih 11 meseci Vama. Sve ide preko racuna, ugovori su dosta precizni po pitanju prava i obaveza (vlasnik placa sve vece kvarove, a za sitne zavisi od ugovora). Nisam siguran, ali mislim da nerezidenti ne placaju porez na priod od rente ako je manji od 2.5k evra i ako im je to jedini izvor prihoda u Belgiji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839478#p839478:44408mo6 je napisao(la):
razgradjevinar » Sre Apr 07, 2021 4:05 pm[/url]":44408mo6]zasto svi ti ljudi koji rentju sve te gajbe ne pale svetla, zna li se sta?

Ma ta je sva struja preusmerena za rudarenje bitcoin-a, od svetla nema vajde :D salu na stranu isto i ovo preko puta merkatora, nove zgrade useljenje a nocu mrak.
 
U Residencu ima dosta punih stanova u kojima gore svetla, daleko vise nego prvih meseci posle zavrsetka zgrade. Obzirom da je preko 1/3 stanova kupila dijaspora, tesko da ce ikada biti sva svetla upaljena sem oko NG i leti kada vecina tih vlasnika iz dijapsore dodje i koristi svoje stanove.
Inace skoro sve novogradnje imaju taj sindrom u prvih 6-12 meseci da je manje od 50% uplajenih svetala, a tako je bilo i sa Belvilom pre 10-12god.
 
pegaze, tvoje objasnjenje o strukturi vlasnika i popunjenosti ovog idilicnog zivotnog prostora je na mestu i apsolutno ima smisla. ono sto je mene ukljucilo u ovu raspravu su pausalne tvrdnje o isplativosti ulaganja za one koji bi da naprave pare na tom gradskom tumoru i nacionalnoj sramoti (dozvolices da imam pravo da tako dozivljavam ceo taj projekat). elem... mozes li nam pribiziti tu matematiku o roi-u za koji tvrdis da je i 3 puta veci na pare ulozene u bw rezidens nego u nekretninu u briselu ili londonu? da li pricamo o legalnom izdavanju na koje vlasnik nekretnine ima i obavezu placanja poreza ili je to samo za slucajeve gde vlasnik nadje nekog direktora madjarse banke kome je firma spremna da plati gajbu nekoliko hiljada evra mesecno u kesu, sledecih 5 godina, bez ugovora? moze li u takav scenario da se pouzda vecina vlasnika ili ce dobar deo njih cekati nekoga da iznajmi stan na dan, dva ili mozda cak i na sat, dva? kakva je pravna sigurnost, mogu li ti vlasnici spokojno, uz 3 puta veci roi nego u briselu, da se opuste i ne brinu hoceli im stan ili namestaj biti osteceni? da li ce roi nastaviti da raste i mozda dostici i petostruku vrednost onoga iz brisela kada se izgrade i terase i dva planirana hotela sa apartmanima, ocekuje li se da jedan, tri ili 7 madjarskih diektora, kad navale na beograd posle korone pozeli da zivi u park apartmanima, na dedinju, senjaku... hoce li reke hipstera turista koje ocekujemo nakom pandemije, masovno traziti luksuzni smestaj u rezidensu ili ce mozda manji deo njih biit zadovoljan i u aurori ili u sest kaplara?

unapred hvala na eventualno izdvojemom vremnu za odgovor
 
Vrlo rado, samo mi molim te pokazi gde sam tvrdio da sada rentiranje stana u Bw residence donosi 3x veci prihod u odnosu na nekretninu u Briselu.
 
izvini malo sam ugrubo racunao, 7% zaista nije 3x vece od 2.5%. da li mozemo da se slozimo da po tvojim ciframa nije tri puta povoljnije nego da kazemo da je samo duplo povoljnije?
 
Ne mozemo da se slozimo dokle god ne budete citirali istinito i tacno moje prethodne postove.

Napisao sam da je na trenutnu vrednost stana u BW Residence prinos oko 5%, a da je prinos na rentiranje stanova u centru Londona izmedju 2.5% i 3%
To znaci da je prinos u Bw Residence oko 75-80% veci nego slicne zgrade u centru Londonu.

Brisel nisam pominjao nijednom u svojim postovima, vec drugi clanovi foruma.
7% koji pominjete je irelevantno za ovu pricu, to je prinos od rentiranja na nabavnu cenu stana pre 3god, sto je sada nebitno, jer je nemoguce kupiti stan ni priblizno po toj ceni, to mozete vrlo lako zakljuciti po prodajnim cenama stanova u slicnoj zgradi Teraces koje je Chiki dokumentovao sa katastra cena( 3 bedroom stanovi 139m2 oko 650.000eur tj oko 4750eur m2).
 
ok, evo konkretno, da li je ocekivani godisnji roi od 5% za nekretninu u rezidensu dolazi pre ili posle placanja svih poreza i troskova, znaci mislim ne samo na porez na nepokretnost nego i na porez na izdavanje nepokretnosti koji iznosi nesto manje od dvadesetak posto ugovorene mesecne zakupnine. naivno pretpostavljam da kada se prica o roi-u u uredjenim drzavama na zapadu da se u njega urancuvaju svi troskovi, dok mi ova racunica za rezidens nekako puka matematika, ima jedan sto je izdao nekome za toliko, podelis koliko je stan inicijalno kostao i eto roji se roi... ako gresim izvinjenje unapred

drugo konkretno pitanje, da li na 5% prinosa mogu da racunaju svi vlasnici nekretnina tamo ili je to maksimalna vrednost za najboje nekretnine dok ce se ostali morati zadovoljiti nizim procentima? kakav bi u tom slcaju bio prosecan roi?

trece, da li u prosecan roi uracunavamo stanove koji su na oglasima, tj nisu izdati? postoji li nekakva procena o procentima takvih stanova u svetu i u bnv-u?
 
Nema potrebe da se izvinjavate, nema nista nekorektno u ovom postu, cak naprotiv vrlo je konstruktivan, pokusacu detaljno da vam odgovorim.

Svi procenti koji se objavljuju na svetskim sajtovima za nekretnine su u bruto iznosu, pa sam i za Residence naveo bruto iznos od rentiranja.
Pricam o proseku prinosa, u Residencu su stanovi zapadne orijentacije tj ka reci bili 20% skuplji od istocne oriijentacije tj ka gradu pod istim usolovima strukture i spratnosti i otprilike isti/slicni odnosi su i rentiranju. Stanovi u Kuli B koji imaju bocne poglede na reku su cene stanova bile izmedju gorepomenute 2 orijentacije, sem trostranih 3bedroom stanova najblizih reci koji su bili mislim najskuplji po m2, zbog mozda i najbolje pozicije u Bgu jer imaju juzni pogled na reku, mostove, Kulu, cist zapadni pogled na reku i Nbgd i prilicno cist severni pogled na reku, mostove, Kalemegdan, Usce.

Za drugo konkretno pitanje je slican odgovor, najboljim stanovima u Residencu su originalne cene(kupovne od investitora) porasle najvise, a oni i imaju najbolje cene rentiranja, pa iz tog razloga se odrzava slican ROI tj cena stana/godisnja renta.
Ono gde je najveca razlika je sto je takvim stanovima najvise porasla cena tj ti vlasnici mogu da ostvare vecu kapitalnu dobit.

3. Nisam uracunavao stanove koje nisu izdati, ima dosta vlasnika stanova koji ne opremaju stanove sto je po meni greska, jer su preko 90% rentijera u Residencu strani drzavljani, a njima je skoro uvek neophodan kompletno namesten stan. Ali siguran sam da i u Londonu se ne uracunavaju takvi primeri u prosecan ROI.

U proslom postu ste pomenuli izgradnju i useljenje zgrade Teraces, tu se slazem da ce biti izazov za cene renti u Residencu, jer dolaze konkurentski stanovi, jer ce ta zgrada takodje imati doduse manji dosta bazen, teretanu itd., stim da su prosecne cene 3bedroom stanova ka reci u Teracesu bile tokom prodaje oko 600.000eur(2 ili 3 puta su dignute cene od pocetka prodaje), a u Residencu su bile prosecno oko 400.000eur zavisno od velicine terase najvise, tako da ce tesko biti isplativo vlasnicima Teracesa da daju po niskim cenama rente. Manjih stanova u Teracesu nema ka reci, takodje tamo ne znam koliko je kupljeno za zivot, koliko dijapsora a koliko investiciono za rentiranje.
Opet sa druge strane za 1god kada krene preuzimanje stanova, tada ce biti otvorena i Kula st Regis sa restoranom i vidikovcem na vrhu zgrade, gotova cela Promenada, popunjena i razradjena Galerija, jos dosta otvorenih lokala u zgradama u naselju, skroz zavrsen Savski trg, izmesten BAS,
renoviran hotel Bristol, zavrseno ili pri kraju gotovo nekoliko poslovnih zgrada u blizini BWa, kao i zavrsene ili pri kraju 10ak zgrada koje se sada grade u Bw - sve to bi trebalo da utice i na povecanu traznju za rentiranje u naselju.

Vista i Parkview imaju primetno nizi ROI mislim oko 4 do max 4.5% (na sadasnju vrednost stana), stim da njih ceka mnogo veca konkurencija u narednih 2 god sa dosta zgrada koje su trenutno u izgradnji.

Kula St Regis i W brendirani apartmani su neki drugi svet nekretnina, meni nepoznat, pa ne bih davao sud dok se ne izgrade i dok ne cujem kakvi ce biti podaci za njih.
Kupovne originalne cene su jako visoke, ali jos veca nepoznanica za nase trsite ce biti koncept brendiranih hotelskih aparmana koje prati jako visok facility managment od pominjanih 8-10eur/m2 (Residence je 1.55eur/m2, Vista 0.92eur/m2), da li i koliko trziste traznje postoji za tim lux lux nekretninama ne mogu ni da nagadjam,jedino sam siguran da ce preko 95% zavisiti od stranaca.

Potrudio sam se da dam sto konkretniji odgovor, nadam se da ce znaciti nekom ovi podaci.
 
Ja bi samo dodao jos jednu stvar.
Kada se rentira stan u BW Residence uglavnom ocekuju od stanara da placaju odrzavanje zgrade dok "na zapadu" to uglavnom nije slucaj. Na primer u USA gotovo obavezno vlasnik stana placa odrzavanje zgrade i porez na imovinu. Tako da i to treba uzeti u obzir.

Takodje porezi na imovinu i u opste porezi u Srbiji su daleko povoljniji.
Sto se tice Kule Belgrade moje ocekivanje je (na osnovu iskustva St Regis u SF) da ce ROI rente biti losiji nego u obicnim stanovima kao i kapitalna dobit u slucaju rasta. Mislim da je manji potencijal nego za zgradu npr BW Quartet.

Mnogo je tesko da se uporede pravi podaci za ROI. Zato sto smo imali veliku razliku u ceni za BW Residence na
primer od pocetka gradnje do sada.

Ako bi uporedio ROI npr sad da kupis stan i da ga rentiras bio bi jako mali ali opet za 3 godine moze da se desi da vrednost nekretnine skoci duplo i onda kad pogledas tad ROI na rentu moze da bude opet super.
 
Cek, zar nije i kod nas obicaj da vlasnik placa porez na imovinu? Ne placa zakupac.
 
Porez na imovinu nisam cuo da neko kod nas placa niti sam ikada placao kao podstanar. Kompletan infostan kod nas uvek placa podstanar, i grejanje i sve ostale gluposti nakalemljene na infostan.
 
Porez na imovinu kod nas uvek placa vlasnik stana, ali sve mesecne troskove (najbintije FM) placa zakupac, sto nije slucaj npr u USA i Dubaiju(primeri koje znam), vec tamo FM po pravilu placa vlasnik stana a ti iznosi su tamo jako visoki, mnogostruko visi nego u BW.

@ vradovic I meni se cini da i prinos na rentu i potencijalna buduca kapitala dobit manja na Kuli St Regis, ali to je moja cistka pretpostavka, nemam nikakvo iskustvo sa tim tipom nekretnina. Ako mozes napisi iskustva iz San Franciska St Regis.

P.S Sansa da za 3god porastu cene u BW duplo su 0% :), a kada bi se i teoretski dogodio to bi znacilo da bi prinos na rentu pao na Honkongoskih 2%, jer sansa da rente porastu slicno su takodje 0% :)
 
Ako se u racunicu ubacuje verovatnoca da ROI poraste jer se cena stana u kuli duplira zbog najezde bugarskih turista na novogodisnji sajam ili koncert Cece na vidovdan, onda treba ubaciti u racunicu i verovatnocu da meteor srusi kulu pa da ROI bude jos manji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840017#p840017:13rzcshx je napisao(la):
Pegasus » 09 Apr 2021 08:39 am[/url]":13rzcshx]Porez na imovinu kod nas uvek placa vlasnik stana, ali sve mesecne troskove (najbintije FM) placa zakupac, sto nije slucaj npr u USA i Dubaiju(primeri koje znam), vec tamo FM po pravilu placa vlasnik stana a ti iznosi su tamo jako visoki, mnogostruko visi nego u BW.

@ vradovic I meni se cini da i prinos na rentu i potencijalna buduca kapitala dobit manja na Kuli St Regis, ali to je moja cistka pretpostavka, nemam nikakvo iskustvo sa tim tipom nekretnina. Ako mozes napisi iskustva iz San Franciska St Regis.

P.S Sansa da za 3god porastu cene u BW duplo su 0% :), a kada bi se i teoretski dogodio to bi znacilo da bi prinos na rentu pao na Honkongoskih 2%, jer sansa da rente porastu slicno su takodje 0% :)

Trenutno je St Regis u SF totalno puko uostalom kao i ceo San Francisko ali se ja mislim vraca polako u normalu. Tako da trenutne cifre nemaju neku vaznost kad se sve raspada. Do Covid-19 bilo je jako slicno tj cene nekretnina u St Regis zgradi rasle su samo za % rasta globalnog trzista ali za nijansu sporije od svega ostalog. Rente su previsoke bile i pakleno skupe. Mislim da ce slicno da bude i u Srbiji.

Sansa da za 3 godine porastu cene za duplo nije 0%. Tu se definitivno ne slazem. Ako nastave sa trilionima stimulansa sansa postoji i to prilicna. Rente ne verujem da ce tako brzo da porastu i pasce prinos da.
 
Zdravo ljudi, skoro sam poceo da pratim ovu temu (iako pratim trziste dugo). Da li bi neko ko se vise razume, mogao da prokomentarise mogucnost investicionog ulaganja u Berlinske nekretnine, i mozda neki uporedni prikaz dva trzista (Berlin-Beograd), perspektive itd.? Hvala unaped :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840017#p840017:3rbf2zuq je napisao(la):
Pegasus » Pet Apr 09, 2021 11:39 am[/url]":3rbf2zuq]Porez na imovinu kod nas uvek placa vlasnik stana, ali sve mesecne troskove (najbintije FM) placa zakupac, sto nije slucaj npr u USA i Dubaiju(primeri koje znam), vec tamo FM po pravilu placa vlasnik stana a ti iznosi su tamo jako visoki, mnogostruko visi nego u BW.

@ vradovic I meni se cini da i prinos na rentu i potencijalna buduca kapitala dobit manja na Kuli St Regis, ali to je moja cistka pretpostavka, nemam nikakvo iskustvo sa tim tipom nekretnina. Ako mozes napisi iskustva iz San Franciska St Regis.

P.S Sansa da za 3god porastu cene u BW duplo su 0% :), a kada bi se i teoretski dogodio to bi znacilo da bi prinos na rentu pao na Honkongoskih 2%, jer sansa da rente porastu slicno su takodje 0% :)
U Dubaiju zavisi, ali ukoliko potpuno legalno rentiraš stan sam plaćaš sve mesečne troškove (osim održavanja zgrade). Znači vodu i struju (čim se potpiše ugovor ide se u DEWA u Dubaiju, ili ADDC u Abu Dabiju da se "prikačiš" za struju i vodu na tvoj račun), chilled water (za klimu, to uglavnom naplaćuje menadžment communitya), TV, internet itd. I da budem iskren, nije toliko skupo.
Postoje opcije gde se ne prijavljuješ pa onda stanodavac plaća sve to, ali nije uobičajeno u normalnim zgradama (npr. toga ima u vilama koje su izdeljene na stambene jedinice za izdavanje).

Inače, u Emiratima generalno renta pada kontinuirano od 2018. godine do sada, i ne deluje da će taj pad uskoro stati. Ali ovde je tržište baš specifično.
 
U UAE od sredine 2015god padaju i rente i cene stanova, vec preko 5godina.
 
Vrh