Šta je novo?

Cene nekretnina

45% rast broja stanova na AirBNB
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1506708

Treba uzeti u obzir i to da postoji i booking koji zapravo je jos popularniji. U sustini sigurno preko 10.000 stanova se izdaje na dan zbog porasta broja turista u Beogradu plus ima i stranaca koji zakupljuju mesec za mesec koji se ne prikazuju na ovim sajtovima.
Ako ovaj broj sa 10k stanova skoci na 20-30k stanova to ce biti ogroman pritisak na cene nekretnina u Beogradu.
 
Biće i više. BG se sve više profiliše kao jeftina vikend destinacija za radničku klasu sa zapada. Nešto kao Prag i Krakov nekada.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=602780#p602780:18snskd4 je napisao(la):
cloud041 » 17 Feb 2019 08:40 pm[/url]":18snskd4]Biće i više. BG se sve više profiliše kao jeftina vikend destinacija za radničku klasu sa zapada. Nešto kao Prag i Krakov nekada.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Apsolutno se slazem. Plus ima dosta nasih emigranata koji su recimo druga generacija i oni se sve cesce odlucuju da posete Srbiju. Ranije nisu smeli zbog problema ali sad je vec drugacije.

Ocekujem veliki rast u narednom periodu.

Cene garaza ce biti po 50-70k eura u centeu Bg. Zatim stanovi ce biti isto strasno skupi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=602804#p602804:3jod08y9 je napisao(la):
vradovic » Ned Feb 17, 2019 10:25 pm[/url]":3jod08y9]
Cene garaza ce biti po 50-70k eura u centeu Bg. Zatim stanovi ce biti isto strasno skupi.

Сјајно, ускоро у Београду нећемо моћи ништа више да купимо. Баш лепе вести.
 
Kad smo kod toga, treba uvesti obavezu graditelja da uz svaki stan ostavi jedno parking mesto u podzemlju. I da to mesto bude neodvojivo od stana što se tiče vlasništva. i preko toga na svaka dva stana jedno parking mesto pride, time bi se uveliko rešio problem parkiranja, tj sprečilo dalje propadanje grada u tom smislu. A postojeće probleme rešiti garažama. Ovo pretvaranje ulica u aprking mi je krajnje nenormalno, i sada zzabranjena leva skrtanja vrtim se ko id*** u krug i to nikome ne ide u prilog!
 
vradovic":2cxmd3m1 je napisao(la):
Cene garaza ce biti po 50-70k eura u centeu Bg. Zatim stanovi ce biti isto strasno skupi.
Naravno. Ljudi će moći da biraju da li da kupe trosoban stan u Parizu ili za isti novac garsonjeru u Beogradu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=602804#p602804:19e1yoyr je napisao(la):
vradovic » 17 Feb 2019 11:25 pm[/url]":19e1yoyr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=602780#p602780:19e1yoyr je napisao(la):
cloud041 » 17 Feb 2019 08:40 pm[/url]":19e1yoyr]Biće i više. BG se sve više profiliše kao jeftina vikend destinacija za radničku klasu sa zapada. Nešto kao Prag i Krakov nekada.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Apsolutno se slazem. Plus ima dosta nasih emigranata koji su recimo druga generacija i oni se sve cesce odlucuju da posete Srbiju. Ranije nisu smeli zbog problema ali sad je vec drugacije.

Ocekujem veliki rast u narednom periodu.

Cene garaza ce biti po 50-70k eura u centeu Bg. Zatim stanovi ce biti isto strasno skupi.

Nema sanse. Zaista ne vidim da ce biti tolikog upliva novca (pa makar i od teskog kriminala) da znacajnom broju ljudi 70 000 postane suma za garazno mesto.

Sa samim cenama, mislim da smo na vrhuncu ili blizu vrhunca. Cene ce ili blago rasti ili neko vreme stagnirati pre nego sto padnu. Opet, verujem da ce izvesne novogradnje, sa 50 - 100 stanova po zgradi uvek moci pojedinacno da izvuku vece cene, ali ne vidim da je na duze staze cena od 2000+ u, recimo, nbg blokovima u starogradnji, odrziva. Ljudi ce kad tad skapirati da za 3x manje mogu da kupe stan na Ledinama, ili za iste novce kucu sa okucnicom, ili za 500e manje po kvadratu je Zemun, koji je prilicno blizu. Navala ce kad tad da splasne.
 
Cene idu na gore i trend je da idu i dalje. Ne vidim nista sto ce prekinuti ovaj trend.

Mislim da je sadasnja cena od ~2000e za nbg nerealno niska. Iskreno mislim da to mora da ide znacajno na gore.
 
Sto se ti brines, pa napravice prvorodjeni stanove za 300eura po kvadratu.
 
Najbolja opcija da objasnim gospodina je da poverujem da je naivno poverovao EPP-u i uložio skoro milion svojih sopstvenih dolara u BNV i sada želi da vidi samo ono što govori da će mu se investicija isplatiti. Kao na primer neko koj je životnu ušteđevinu uložio u bitcoin.
 
hahah dobro mogao bih da razumem tu tvoju teoriju kada bi neko ulizio 100% sve imovine u jednu investiciju. Naravno to ne preporucujem nikome vec iskljucivo diversifikaciju.

-2-3 % kripto valute
-20-30% nekretnina
-20-30% akcije belex berza
-20-30% akcije na stranoj berzi
-10% ustedjevina usd/eur/dinari

i slicno :)

ps: a naravno radujem se skoku sa jedne strane ali sam zestoko pogresio sto nisam vise uzeo. Jbg moja greska upravo zbog diversifikacije :( ali dobro jos ce i i to na gore pa nije ni sad strasno.
 
Iskreno, sem najprestižnijih lokacija, Kula, okolina Hrama, Knez Mihajlova... nemoguće je u Beogradu imati cenu stana od preko 6,000-7,000. Garaže u centru će lako preći 30,000, 40,000 teško.

Stan u Beogradu jednostavno ne može da košta više od stana u Beču (kao turističkom centru) ili Luksemburgu (kao finansijko i administrativnom centru). Tržište nekretnina u Parizu i Londonu je već polomljeno i čeka da pukne.

Možda glad investitora i špekulanata na kratko vreme da i gurne poneki objekat preko 7,000 ali to neće biti ništa sem konačno naduvavanje mehura. Stranim investitorima i real estate agencijama je Beograd po ceni ostalih svetskih prestonica potpuno nerelan i neprihvatljiv rizik. Zašto ulagati ovde kada ima gradova u stabilnijim zemljama, sa više razvijenim turizmom i usložnim sektorom, po sličnoj (toj budućoj hipotetičkoj) ceni?

Investitor koji kupuje nekretninu po 6,000-7,000 evra kvadrat očekuje da je proda za 10,000. To su već stvarno Londonske i Pariske cene. Teoretski nema šanse da ih vidimo ovde.

Edit. AirBnB će trajati samo dok se država konačno ne seti da oporezuje ljude i zahteva poštovanje zakona o turizmu i ugostiteljstvu. Koliko god naši bili spori, prevelike pare su u priči da ih ignorišu dugotrajno. A plaćanje poreza će smanjiti profit i povariti investiciju mnogima koji sada daju 2500+ za kvadrat da bi rentali stan na dan.
 
Država je direktni kreator balona na tržištu nekretnina u Beogradu i to samo zbog BNV. Dok se to bude gradilo, neće biti nikakvih poreza na rentu, provera porekla novca kojim se kupuje ili povrat PDV za prvi stan.

Ostavite po strani te fantazije kako je realno da kvadrat u Beogradu košta više nego u Pragu ili Bratislavi a slično kao u Beču i Minhenu. Beograd je jednostavno rupa u odnosu na te gradove. Prljav grad sa veoma lošom saobraćajnom infrastrukturom. Grad koji osim jeftinog provoda i ždranja, nema šta drugo da ponudi turistima. Nije dobra desitinacija ni za ozbiljne poslovne ljude.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dobio si pohvalu na post zato sto pises citko, jasno i edukovano ali se ne slazem.
Dacu ti neke smernice zasto ce cene nekretnina da odu u Beogradu znacajno na gore.

USA
————————————————
2008. pocela globalna recesija.
2009. FED spusta kamatne stope ka bankama na skoro 0%.
2009. US pocinje program “kvantnog olaksanja” tj QE program.
2011. pocinje pad nezaposlenosti
2013. US Ekonomija krece u neverovatnu ekspanziju, cene nekretnina (kliknuti ovde)
2015. ukinut QE program
2015. (povecavaju se kamatne stope)
2019. kamatne stope dostizu realnu trzisnu vrednost 2.4% od FED ka bankama.

Pogledajmo sada uticaj tog stimulansa na cene nekretnina u USA.
https://www.zillow.com/san-francisco-ca/home-values/

Znaci tek 2012. godine poceo je rast cena nekretnina. (3 godine nakon pocetka stimulansa.) Stimulans je prekinut 2015 godine.
Cene nekretnina i dalje rastu u USA.

Evropa
—————————————————
2008. pocela recesija
2011. god US poziva EU da pokrenu QE program takodje
2013. god Angela ponovo odbija da pokrene QE u Evropi
2014. ECB spusta kamatne stope na 0%
2015. Angela Merkel konacno pristala da pokrene QE
2015. poceo QE program
2015. prvi pad nezaposlenosti
2015. pad nezaposlenosti
2015. pad nezaposlenosti
2015. Srbija pad nesaposlenosti
2015. Pojacavaju QE tj ubrzavaju stampanje novca
2018. ECB Prekida stimulans
2019. Kamate i dalje 0.

Mioslim da imamo sledecih 4 godine nastavak rasta cena nekretnina koji ce i dalje biti nenormalan.
Bukvalno ocekujem da se dupliraju cene u Beogradu. Najvise ce osetiti veliki gradovi a najmanje ruralna podrucja.
2019-2023. Najveci rast cena nekretnina u Srbiji.

4000 eura prosecna cena kvadrata na NBG 2023. godine.

ps: mislim da imas typo u username-u.
 
Svet je lep kada sanjamo, nažalost moramo se vratiti u sumornu realnost.

Prosečna plata u Srbiji je 400 evra, najviše za ratu kredita može ići pola od toga iznosa tj 200 evra na 30 godina to je samo 45000 evra.

Pre toga treba skupiti 20% učešća, i kroz 30 godina možete postati ponosni vlasnik dve trećine parking mesta po tim cenama.
Naravno ako preživite do tad sa drugih 200 evra, što je prilično nemoguće.
 
Retko ko kupuje od plate, pritom ne računam one koji prodaju nasleđen stan pa uzmu nekih 30-40% kredita. Optimalna formula za kupovinu je da cena kvadrata ne bi smela da bude viša od jedne mesečne neto zarade. Realna cena za nove blokove na NBG je max 2000 sa PDV a stari, osim onih na najboljim lokacijama ne bi smeli da pređu 1400, samo iz razloga što su te zgrade jako loše i zapuštene.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U tome i jeste poenta, nije moguće kupiti stan na kredit od prosečne plate.
Pošto ljudi koji dolaze iz ostatka Srbije u Beogradu samo tako mogu kupiti, jer oni nemaju stan od pokojne babe za preprodaju. Znači neće biti priliva stanovništva u grad, a odliv je jako velik.
 
Ljudi, ja se sećam kad me je drugar napao što su tolike cene u Beogradu sa rečima da to nije realno :) Pa da pojasnimo prvo to da cene stvara tržište. Činjenica je da je Ablok prodao sve pre izgradnje. Da li je stan od plate ili nečega drugog to mi ne znamo, i ne kupuje se možda stan prosečnom platom nije kao da u Beogradu imamo svake godine 10 000 stanova pa da nam je bitan prosek, ako je prosek 400 neko ima i 800 a neko i 1600. a neko i 200. i tih sa 200 ima jako puno.
Sve u svemu ljudi kupuju a lokacije polako ponestaju pa je nekako i logično da ono malo nekretnina na tim atraktivnim lokacijama dobiju veću cenu.
Ima puno ljudi sa nasledstvom, sa nekom nepokretnosti od nekuda, sa platom u inostranstvu, sa većom platom i sl, taman dovoljno da se ima za neki stan ;) da nije tako stala bi prodaja. A ovi mučenici sa 200 eur platom neće nikad ništa ni imati, prosto je nemoguće nešto steći.
 
Ljudi kao da zaboravljaju ili neće da priznaju ili nisu svesni da postoji mnogo ljudi sa platom od oko 1000 evra. Oni mogu da otplaćuju kredit, a za učešće se već snađu nekako.

Još ako je u pitanju par sa malo jačim platama - stan na kredit uopšte nije naučna fantastika.

Ne kupuju samo kriminalci i estrada stanove, pogledajte malo ljude po tržnim centrima, već tu ćete bez problema zapaziti one koji mogu da priušte stan na kredit.

To bi trebalo da bude većinski deo stanovništva, ali to je već neka druga priča.
 
1000e je smešna plata za kupovinu stana od 90-100m2 po ovim cenama.

Gorstak89":37lgs5qh je napisao(la):
Sve u svemu ljudi kupuju a lokacije polako ponestaju pa je nekako i logično da ono malo nekretnina na tim atraktivnim lokacijama dobiju veću cenu.
Ako tako razmišljamo, cena m2 u Parizu bi trebala da košta beskonačno. U Beogardu ima još mnogo objekata za rušenje, neki jako blizu centru a u Parizu bukvalno nema mesta da se sagradi trafika.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne kupuju svi skupu novogradnju. A opet imamo očigledno dovoljno ljudi i sa platama preko 2000e koji sebi mogu da priušte i tu skuplju novogradnju.

Kupaca očigledno ima, i mi ne treba da brinemo za investitore :)
 
Ja za investitore ne brinem ni najmanje. Njima je trenutno zlatno doba :)

S druge strane pucanje balona će se slomiti svima preko leđa, čak i onima koji nisu ništa ni kupovali.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U parizu bi svakako neko prodao za beskonačno da je neko drugi spreman da toliko plati ;) nemoj istrgavati deo mog posta pa ga komentarisati, dakle tržište diktira cenu, dokle god je neko spreman da plati toliko neko drugi će toliko tražiti. Što bih ja tebi prodao stan za 200 eur po kvadratu ako mogu za 1000? osim ako sam lud ili si mi ljubavnica/rpđak ili tako nešto. a opšte je poznato da cene rastu kada nečega ima malo a poželjno je. Iz centra pariza se ljudi koliko sam ja čuo iseljavaju i to ne zbog balona nego zbog nekih drugih razloga.
Što se tiče balona to tako uvek bude u slobodnoj tržišnoj ekonomiji, velika potražnja, preplavi se tržište potražnja nestane cene postanu nebitne. i to tako traje dok se postojeće zalihe ne iscrpe onda potražnja opet počinje...
I još jedna stvar u ovako ekonomski nestabilnoj državi kao što je srbija je jako nezahvalno proricati cenu nekretnina jer je toliko puno fakotra klimavo. Ali cenim da će Beograd da raste, kao i to da će sela i dalje biti nemoguće porodati osim ako ti se ne desi čudo dok će ostali gradovi biti u konstantnom padu. MI već sada imamo 30% više stambenih jedinica nego što imamo građana. cakaj e u tome što bi svi ovde u bg i to sa debelim razlogom. u stvari, razloga je puno i skoro da je svaki debeo.
 
Ne računajući sport, šou biznis i kontraverzni biznis... rekao bih da u Beogradu možda ima 100-200 hiljada ljudi sa platama reda veličine 1000 evra, i možda 10-30 hiljada ljudi sa platama od 2000+ evra.

Po CBS-u se gradi oko 5,000 stanova, a proda nekih 15,000.

To jest promet za 6,7 godina je dovoljan da podmiri sve koji platom mogu da kupe stan.
 
Vrh