Šta je novo?

Cene nekretnina

A možda bi baš ljudi kao što sam ja, mogli tu da kupe stan. Možda.. :D. Mada, sigurno neće. Uzgred, Srećan Vaskrs svima koji slave :) . Ko ne slavi, prijatan mu falafel :wink: .
 
Ne razumem zašto misliš da sam uopšte krenuo u polemiku odakle ljudima novac. Hiljadu puta prežvakana priča na forumu na raznim temama. Način na koji ti nastupaš ukazuje na neke činjenice o tvom materijalnom stanju, ali za razliku od tebe, ja ljude ne cenim po količini novca. Slobodno smatraj da su tvoji argumenti čvrsti, da svaki “skuplji” kvadrat služi za pranje novca, ja zaista ne želim da gušim temu o stambenom objektu niti želim da diskutujem o tvojim problemima...
 
Totalni off, ali se nadovezuje na trenutnu pricu:
Poznanik koji radi u binzis odeljenju pri jednom od ovih "jacih" projekata (tj. vecih kompleksa sa kvadratom preko 2K) mi je rekao da je divljanje cena i planiranje tih projekata usko povezano sa dijasporom koja je otisla u poslednjih 10-15 godina uglavnom u Svajcarsku i Nemacku (mada i sire po Evropi), i to dobrim delom inzenjerima, ekonomistima i drugi placenijim zanimanjima.
Navodno, ljudi su shvatili da ako se drze samo prvog penzionog stuba, mogu da ocekuju neku penziju od 1000-1500 "stranih para" (evra, franaka, itd.), i da bi samo sa time bi ovde mogli da zive jako dobro, dok bi tamo morali da odvoje soldina dodatna sredstva. Neki cak planiraju i ranije vracanje sa nekom ustedjevinom (doke ne stigne nepuna, ali ipak znatna ino penzije)
Sa druge strane i kvadrat od 2-2.5 ne predstavlja veliki problem, pogotovo ako dvoje rade (na visokovlifikovanom poslu). Pogotovo gledaju te vece projekte, posto je tu manji rizik da investitor nestane, da sa papirima nesto nije kako treba, itd, sto znatno olaksava kupovinu nekom ko moze da dodje samo na produzeni vikend. Stanove kupuju sada, posto ocekuju da ce cene mozda ici gore, nisu bas sigurni u buducnost na valutnom trzistu (drzanje para u bankama), a u iste planiraju da udju za 10-15 godina... Navodno "trziste" je tesko vise desetina hiljada ljudi...
Koliko je ovo tacno ne znam, i sigurno ima i pranja para...
 
Их, ако дијаспора диже цене у Албанији би до сад квадрат требао бити шестоцифрена сума :lol: :lol:
 
Albanci razmišljaju drugačije, ne kupuju svi u glavnom gradu. Njima je i dalje veći fazon da naprave dvorac u svom selu.

Znam par ljudi iz inostranstva koji su kupili u tim modernim kompleksima ali niko ni blizu nema ideju da tamo provodi penziju. Svi se nadaju skoku cene i potencijalnoj zaradi. Za penziju postoje mnogo mirnije i zdravije sredine od beogradskih bulevara.
 
Бахаха, па колико очекују да пумпају цене? Нова светска криза је на помолу а колико видим биће много јача од ове 2008
 
Ovo sto kaze regoer34 meni skroz ima smisla. I sam znam nekoliko parova koji su u skorije vreme otisli na zapad i mnogi od njih razmisljaju da se vrate za 10-20 godina. Za to vreme se ovakav stan isplati i onda lepo zivis od neke strane penzije a u svom stanu.
 
Ni najjeftiniji stan u Beogradu, po ceni od 900 evra/kvm ne može da se otplati izdavanjem ni za 30 godina sa sadašnjim cenama rente. Pri tom, cene rente će samo opadati, jer se rapidno smanjuje broj stanovnika u zemlji, pa čak je i u Beogradu zabeležen pad, a ponuda stambenog prostora je sve veća. Stanovi koji koštaju preko 300 000 evra ne mogu da se otplate ni za 70 godina, računajući i troškove održavanja i porez.

Verujem da postoji određeni broj ljudi koji tako razmišlja, ali onda ni ne čudi što takvi najčešće rade kao radnici na održavanju.
 
Ne kupuju stan svi da ga rentaju.

Postoje ljudi koji imaju par stotina hiljada evra "viška" i njima je sigurnije da kupe stan, nego da ulažu u berzu ili neke akcije, fondove...

Takođe, ja bih isto to uradio da imam toliki višak novca. Zašto bi mi stajao u banci kada je kamata nikakva?

Bolje da mi stan stoji prazan, ali da imam čiste papire.

Naravno, tu ima i pranja novca, jer kod nas se ne ispituje poreklo novca prilikom kupovine novca.

Takođe, dosta stanova se odmah podeli kao neko prebijanje dugova.

To su sve razlozi zašto su ugašene svetla po prodatim stanovima.
 
Ljudi, zašto je toliko teško poverovati da nije sve pranje para i da se neće svi ponašati strogo racionalno? Lično znam dosta ljudi koji su ili nasledili stan, pa prodali, ili koji imaju solidna primanja, a da ih zanima isključivo novogradnja. Prosto, ne zanima ih da li će izgubiti novac na stanu ili ne, hoće da kupe nešto i to je to.
 
Upravo. Postoje ljudi sa novcem. Ne bi se gradilo toliko da ih nema.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Novi stan se nigde u Evropi ne može otplatiti izdavanjem. Ubedljivo najgluplji način da se zarobi novac.

S druge strane, kapiram da neko želi i može da priušti nov i lep stan na atraktivnoj lokaciji.

Mislim da skok cene nema toliko veze s pranjem novca (toga je uvek bilo) koliko sa malom ponudom kvalitetnih stanova u odnosu na solidnu potražnju.
 
Tačno tako, sve ovo što se u Beogradu gradi je do skora bilo smešno u odnosu na potražnju. Zato kvalitetnim novogradnja na iole trazenim lokacijama konstantno raste cena, prosto. Naravno, ne može ni to doveka.
 
Neće rasti još mnogo ali neće ni padati kako to mnogi očekuju, bar ne u modernim kompleksima na atraktivnim lokacijama... tipa Central Garden, A Blok, West itd.

Depopulacija u Srbiji ne može značajno uticati na cene nekretnina u Beogradu a ni u unutrašnjosti, naprotiv, mnogi ljudi tek kad počnu da rade na zapadu, mogu da priušte nekretninu u svom gradu.
 
Sa jednom bitnom razlikom. Nekada su ljudi isli u inostranstvo da zarade i to donesu kuci. Sada idu tamo da zarade, skuce se i ostanu. one wau tickets
 
Tako svi misle kad odu ali posle shvate da radeći 10 godina "obične" poslove (kakve većina radi) ne mogu da uštede ni za učešće da uzmu kredit tamo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=531820#p531820:1fgk6jo0 je napisao(la):
cloud041 » Pet Apr 13, 2018 8:30 am[/url]":1fgk6jo0]Neće rasti još mnogo ali neće ni padati kako to mnogi očekuju, bar ne u modernim kompleksima na atraktivnim lokacijama... tipa Central Garden, A Blok, West itd.

Depopulacija u Srbiji ne može značajno uticati na cene nekretnina u Beogradu a ni u unutrašnjosti, naprotiv, mnogi ljudi tek kad počnu da rade na zapadu, mogu da priušte nekretninu u svom gradu.

Depopulacija u Srbiji već sad je dovela do drastičnog pada vrednosti nekretnina u manjim gradovima u celoj zemlji. Cena nekretnina u većini manjih mesta je u poslednjih dvadedesetak godina opala trostruko, negde i više. U većim gradovima, poput Kragujevca i Novog Sada, koji su među najvećima, a ujedno su i univerzitetski gradovi, cene su opale duplo.

Slično će se dešavati u Beogradu kroz 10 do 20 godina i moja je procena da će kvadrat u starogradnji koštati od 500 do 800 evra u proseku, a novogradnja od 700 do 1500 evra. Naravno, postojaće nešto skuplji izuzeci, ali se u svakom slučaju ne isplati ulagati u kupovinu nekretnina, sa privrednih aspekata. Naravno, mnogi ulažu iz ličnih razloga, a to je već druga stvar.
 
Moj prijatelj je pre 4, 5 godina kupio stan u Solunu za 12 000 evra za lične potrebe. Da je rentirao taj stan turistima, prvenstveno našim, na dan preko neta ili da je izdao stan nekoj turističkoj agenciji, verovatno bi do sad već otplatio investiciju. To je daleko mudrije investiranje u nekretnine za nekog ko želi brz povrat uloženog i zaradu, nego u Beogradu. Možda je još bolja opcija Kipar, klima je izuzetna, pa kupališna sezona traje i do 10 meseci. Sve se više razvija jeftini avionski prevoz itd. Naravno, postoji uvek rizik promene poreske politike za strance i drugo, ali razni rizici postoje i kod nas.

Sve sam to objašnjavao svojoj tetki pre desetak godina kada se odlučila da kupi dodatni stan na NBg-u radi rentiranja. Na kraju je ipak potrošila preko 90 000 evra i sada joj je jasno da je to bila nerazumna investicija. Pri tom je žena dipl. građevinski inženjer, a paralelno sa studijama građevine završila je i 2 godine matematičkog fakulteta :shock: :lol: .
 
Vidi se da nije završila Matematički fakultet :)

U teoriji i "stan na dan" bi se isplatio u Beogradu, ali u praksi je nerealno da imaš i 100 dana popunjenosti godišnje.

Ne znam samo gde ti silni bugarski i drugi turisti odsedaju u Beogradu
 
Ruku na srce bila je vrhunski student i završila bi i matematiku, ali je gurala prvenstveno građevinu, pa batalila drugi faks.....

I taj koncept rentiranja stana na dan će verovatno u Beogradu uskoro biti zasićen, a i najavljuju uvođenje posebnih poreza za taj koncept.
 
Najavljuju oni svašta.

Da neće možda naši inspektori da češljaju booking.com i airbnb i gomilu domaćh sajtova i traže i proveravaju stanodavce. U teoriji ništa lakše, zicer.

Zato će tražiti od komšija da cinkare i izigravaju UDBU i OZNU.
 
U vašoj računici ima jedne loše pretpostavke a to je da narednih 20 godina neće biti nikakavog rasta na tržištu, što je nemoguće.

Koliko god je ekonomija loša, neke lokacije u Beogradu su 100% sigurna investicija. To je centar i poslovni deo na NBG. Stanovi kroz 10 godina nikako ne mogu biti jeftiniji jer će sve biti skuplje... i ruke i materijal a prostora za gradnju sve manje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=531907#p531907:3otahwh9 je napisao(la):
astrodule » Pet Apr 13, 2018 5:45 pm[/url]":3otahwh9]Najavljuju oni svašta.

Da neće možda naši inspektori da češljaju booking.com i airbnb i gomilu domaćh sajtova i traže i proveravaju stanodavce. U teoriji ništa lakše, zicer.

Ma jok, to se mnogo lakse resi, drzava nametne airbnb-u obavezu da proveri placaju li clanovi porez... Recimo za boravisne takse nesto slicno vec postoji, bar u nekim mestima (prosle godine sam bio u V. Banji, i kad odlaska su mi dali vizitku i rekli sledeci put zovite direktno, ovako ste morali da platite boravisnu za sve dane zbog bookinga... ali mozda placaju proviziju bookingu, pa su me lagali)
 
Vrh