Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=531910#p531910:qqdvf7rh je napisao(la):
cloud041 » Pet Apr 13, 2018 5:28 pm[/url]":qqdvf7rh]U vašoj računici ima jedne loše pretpostavke a to je da narednih 20 godina neće biti nikakavog rasta na tržištu, što je nemoguće.

Koliko god je ekonomija loša, neke lokacije u Beogradu su 100% sigurna investicija. To je centar i poslovni deo na NBG. Stanovi kroz 10 godina nikako ne mogu biti jeftiniji jer će sve biti skuplje... i ruke i materijal a prostora za gradnju sve manje.

Teško. Neizgrađenog prostora za gradnju ima jako mnogo, a ukinuta je i studija izvodljivosti gradnje visokih objekata. Pri tom se ne poštuju ni osnovna pravila o koeficijentu izgrađenosti parcele već dugo.
 
Pa evo u konkretnom primeru... zašto je tetkina investicija bila nerazumna?

Stan se izdavao 10 godina, donosio određene prihode i sad može da se proda za više nego što je plaćen.

Kao što rekoh, ta investicija je daleko od najbolje ali u nedostatku boljih ideja, ne pravi ni štetu.
 
Ja sam joj savetovao da od tih para izgradi kuću na Ledinama sa dve nezavisne stambene jedinice, s obzirom da je već imala plac, između opštine NBg i Surčin, pa da rentira ta dva stana Kinezima po daleko višim mesečnim rentama, s obzirom da Kinezi mnogo više cene život u kućama, u odnosu na stanove, kao i svaki normalan narod.

Za stanove koje je obilazila je navodila da zahtevaju određeno renoviranje i da se nalaze u zgradama koje su već dotrajale. Neophodna je bila već tad sanacija krova i mnogo čega drugog i, što je najgore, toga je bila svesna. Navodio sam da u slučaju da ne može da izda stan, u okviru kuće, ne mora da plaća infostan, odnosno ne mora da troši pare za grejanje. Kupila je ipak stan, jer je mislila da će lakše izdavati na boljoj lokaciji, čini mi se, po ceni od 1800 evra/kvm. Sada teško da može da proda i za 1100-1200 evra/kvm. Pri tom je rentirala po ceni od 150 do 200 i nešto evra mesečno, u par navrata joj je stan zvrjio prazan, pa je ona plaćala infostan i ostale račune, sve vreme plaća porez, koji je sve veći. Jedno dugo vreme je imala neku bolesnu ženu sa decom, pa joj nije ni naplaćivala kiriju. Enterijer za koji je izdvojila značajan novac, već je pohaban.

Sve u svemu, kad se sve sabere, nije na dobitku, a zgrada će uskoro biti zrela za remont. Bolje bi bilo da je gradila kuću, imala bi dva stana za rentiranje, a objekat bi bio još uvek očuvan ili u nešto drugo.
 
Na NBG je skoro nemoguće uzeti manji stan ispod 1500. Veći u soliterima u 61, 63 i sl može za 1100 ali ti stanovi nikada nisu ni vredeli 1800. Elem, ne kažem da pričaš neistinu, samo iznosim moja zapažanja.

Ja ću ti dati drugi primer. Stan u Belvilu uzet pre 8 godina za 200k, izdavan 800-1000, prošle godine prodat za 205k.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=531948#p531948:2jns9sru je napisao(la):
Propeler » 13 Apr 2018 20:14[/url]":2jns9sru]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=531910#p531910:2jns9sru je napisao(la):
cloud041 » Pet Apr 13, 2018 5:28 pm[/url]":2jns9sru]U vašoj računici ima jedne loše pretpostavke a to je da narednih 20 godina neće biti nikakavog rasta na tržištu, što je nemoguće.

Koliko god je ekonomija loša, neke lokacije u Beogradu su 100% sigurna investicija. To je centar i poslovni deo na NBG. Stanovi kroz 10 godina nikako ne mogu biti jeftiniji jer će sve biti skuplje... i ruke i materijal a prostora za gradnju sve manje.

Teško. Neizgrađenog prostora za gradnju ima jako mnogo, a ukinuta je i studija izvodljivosti gradnje visokih objekata. Pri tom se ne poštuju ni osnovna pravila o koeficijentu izgrađenosti parcele već dugo.

Пази кад пукне овај балон све до једне нове скарабуџетине које не поштују план ће малтене да одмах иду под мач јер ће цене да постану апсурдно ниске (по кретању глобалног тржишта следи нам једна криза за годину две, гора од оне 2008), тако да ко год жели куповати некретнине нека тада планира :lol:
 
Znači cena fensi novogradnja padne za pola, to znači da stare zgrade idu na 500. Pa da li ste realni :)

Toliko je kvadrat u Kraljevu.
 
To je budućnost Beograda. Uostalom, Beograd već sad ima višak stambenog prostora. Kad bi se posebno oporezovao višak stambenog prostora za vlasnike većeg broja nekretnina ( uključujući mene :D ), kao što postoji u mnogim evropskim državama, neuređenost fasada i svega onoga što mora da se plaća na zapadu, zatim kad bi se liberalizovala gradnja, pa na licitacijama prodavale sve građevinske parcele u vlasništvu države i kad bi se sprovodilo naplaćivanje posebnog poreza na ružnoću, odnosno nezavršenost objekta, prema zakonu koji postoji, u Beogradu bi već sad novogradnja koštala oko 1000 evra/kvm, a starogradnja 500 evra/kvm, dok bi prosečna mesečna renta za zakup bila ko 150 evra. Sa daljom depopulacijom, doguraće do toga i bez sprovođenja tih zakona.

Uostalom izgradnja novog objekta u proseku košta oko 500 evra/kvm.

Drugo: u Kragujevcu mogu da ti nađem stan u centru po ceni od 700 evra/kvm, pa i manje, a to je univerzitetski grad, koji ima kakvu, takvu industriju i postoji potražnja stanova za rentiranje i jedan od retkih gradova u zemlji gde rentiranjem stana možeš da otplaćuješ ratu kredita, odnosno stan može sam sebe da otplaćuje, jer mnogi tokom studija ne razmišljaju tu da ostanu, pa ne planiraju ni da kupuju stan.
 
@Propeler - ovo jednostavno nije tacno. Bukvalno je post ala "sto je babi milo, to joj se i snilo" :)


- Beograd nema visak stambenog prostora; sve sto iole valja, da l' staro, da l' novo, proda se momentalno.
- Ceo ovaj deo sa oporezivanjem itd., to mozemo da nagadjamo do sutra sta bi bilo, kad bi bilo.
- Izgradnja novog objekta, na iole pristojnoj lokaciji (plac, dozvole) i sa dobrim materijalima, nema SANSE da kosta ni blizu 500 EUR/m2.
- Ogromna dijaspora + Crna Gora, BiH, itd. (predpostavljam da se svi slazemo oko ove stavke) zeli po svaku cenu nekretninu u Beogradu.

Dakle, da ne bude zabune i ja smatram da "realno" Beograd ne bi trebao da ima ovakvo stanje na trzistu nekretnina, jer nije ni prineti Budimpesti (na primer), ali trzisna realnost je nesto sasvim drugo.
 
BiH dijaspora odavno ide u Njemačku nego u Bg. Shvatili su i oni da ovde leba nema. Bg nema ekonomiju, ne vidim ni u buducnosti da ce imati neku ozbiljnu pricu. Ko ima ozbiljne (legalne) pare a ovde ih ulaze u nekretnine zaista ne znam sta mu fali...
 
Најлакше решење је да се премести главни град и готово

Pa da li stvarno misliš da bi to pomoglo? Šta je veće/bitnije: Njujork ili Vašington, Sidnej ili Kanbera, Bern ili Cirih...?

Kao i kod svake druge kupovine (auto, patike...) i kod nekretnina je prisutan ogroman uticaj subjektivnog pri donošenju odluke. Po meni Beograd nije ništa posebno (kao i ogromna većina gradova u Srbiji i regionu, ali ajde da se za sad zadržim na njemu); ružan, razuđen i zapušten grad, očajne saobraćajne infrastrukture, ali to ne menja činjenicu da ljudi čak ni ne uzimaju druge gradove u obzir.

Da li neko stvarno misli da će random gastarbajter iz Petrovca na Mlavi (uzimam samo kao primer) da kupi stan u deset puta manjem Kragujevcu, jer je on "univerzitetski grad"? Dajte budimo ozbiljni i pogledajmo kako se tržište kretalo i kreće svuda u Evropi i svetu (sa osvrtom na države koje su ranije udarile u demografske i emigracione probleme).

Skoro svi na ovom forumu znamo šta bi bilo idealno (kakav razvoj države, kakvi zakoni, kakva uređenost...), ali to nije naša realnost, to nije Srbija ni danas ni za 30 godina.

BiH dijaspora odavno ide u Njemačku nego u Bg. Shvatili su i oni da ovde leba nema. Bg nema ekonomiju, ne vidim ni u buducnosti da ce imati neku ozbiljnu pricu. Ko ima ozbiljne (legalne) pare a ovde ih ulaze u nekretnine zaista ne znam sta mu fali...

Pa nema je sve ove godine, pa opet sva tržišna kretanja demantuju da se nekretnine u BG-u ne kupuju. Jednostavno, ponoviću, ne razmišljaju svi ljudi racionalno i ne gledaju najveći povrat na "ulaganje". Ima sasvim dovoljno ljudi koje ništa od toga ne zanima, koji imaju pare i koji hoće da kupe "eto tako jer to žele i tako treba".
 
Prosecan gastarbajter ce pre da napravi kucetinu sa lavovima u borci nego da kupi stan u A bloku. Ja ne poznajem nikog ko je kupio stan jer tako treba, ali se slazem da nam generalno racio nije jaca strana.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532501#p532501:qyqwcdxb je napisao(la):
ccc » Uto Apr 17, 2018 7:27 am[/url]":qyqwcdxb]@Propeler - ovo jednostavno nije tacno. Bukvalno je post ala "sto je babi milo, to joj se i snilo" :)


- Beograd nema visak stambenog prostora; sve sto iole valja, da l' staro, da l' novo, proda se momentalno.
- Ceo ovaj deo sa oporezivanjem itd., to mozemo da nagadjamo do sutra sta bi bilo, kad bi bilo.
- Izgradnja novog objekta, na iole pristojnoj lokaciji (plac, dozvole) i sa dobrim materijalima, nema SANSE da kosta ni blizu 500 EUR/m2.
- Ogromna dijaspora + Crna Gora, BiH, itd. (predpostavljam da se svi slazemo oko ove stavke) zeli po svaku cenu nekretninu u Beogradu.

Dakle, da ne bude zabune i ja smatram da "realno" Beograd ne bi trebao da ima ovakvo stanje na trzistu nekretnina, jer nije ni prineti Budimpesti (na primer), ali trzisna realnost je nesto sasvim drugo.

Beograd itekako ima višak stambenog prostora. Beograd nije samo krug dvojke, odnosno Stari grad i Vračar. Na krug dvojke se uostalom lože provincijalci koji nemaju blagog pojma šta je uopšte Beograd i kako se uopšte živi u Beogradu, kako grad funkcioniše. Stari Beograđani i svi oni koji znaju kakvo je stanje na Vračaru i Dorćolu, a to je da su to faktički malo bolje favele, sa mnogo smoga, buke, nedovoljno parkinga itd. beže iz njih.
Kad je reč o oporezivanju, treba imati na umu da su u poslednjih 20 godina porezi na imovinu porasli u nekim opštinama i do 20 puta i to je sve još daleko ispod proseka EU, tako da će tu neminovno rasti troškovi, uvodiće se novi porezi, nove dažbine itd.
Ja sam govorio o troškovima same izgradnje, bez placa i dozvola. Slobodnog prostora ima još jako mnogo, više desetina hiljada hektara i pomenuo sam da kada bi se tu vodila liberalnija i efikasnija politika po pitanju prodaje parcela, izdavanja dozvola, jeftiniji priključci itd. kao i kada bi se adekvatno oporezovalo neizgrađeno zemljište, to bi drastično oborilo vrednost nekretnina u Bg-u.
Ogromna dijaspora je mit, jer većina ni nema nameru da se vraća u Srbiju, usudiću se da kažem, da mnogi čak i preziru Srbiju iz različitih razloga, a mnogi od onih koji bi se možda i vratili, a retko ko će to i uraditi, ni ne vole Beograd, već bi se radije vratili u svoja mesta, čak mnogi pre u najveće zabiti iz kojih su otišli ili pak u manje gradove u blizini i tu bi izgradili kuće.
O tome da drastičan pad cena nekretnina čeka ceo Beograd u bliskoj budućnosti, govore i podaci sa periferije grada: na Ledinama recimo, na području opštine Novi Beograd, svega par kilometara od blokova, možeš već sad da kupiš stan u novogradnji po ceni od 700 do 800 evra/kvm. Naravno, ti ćeš reći da je to favela, ali zar i veći deo grada nije, s obzirom koliko je degradiran i uništen urbanizam, na Bežanijskoj Kosi može da se kupi stan po ceni oko 900 evra/kvm u zgradama koje su daleko novije i u boljem stanju u odnosu na većinu zgrada u gradu, uključujući ostatak NBg, a to je ujedno i daleko humanije i lepše naselje, građeno po meri čoveka sa odličnim infrastrukturnim vezama, u odnosu na većinu drugih u gradu.

Jedino što može da održi nerealno visoke vrednosti nekretnina u Beogradu su eventualno uništavanje Republike Srpske uz drastično potiskivanje srpskog stanovništva, zatim još veće potiskivanje deklarisanih Srba u Crnoj Gori, gubitak Sandžaka, potpuno priznanje Kosova i odustajanje od severa itd. i/ili readmisija velikog broja migranata sa bliskog istoka iz EU u Srbiju, a ako se to desi, onda smo svi ugasili i ne daj Bože da se to izdešava. Drugo što vlasti mogu da urade je da još usporenije izdavaju dozvole za gradnju investitorima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532579#p532579:2bcf6nda je napisao(la):
Propeler » Uto Apr 17, 2018 3:06 pm[/url]":2bcf6nda]Stari Beograđani i svi oni koji znaju kakvo je stanje na Vračaru i Dorćolu, a to je da su to faktički malo bolje favele, sa mnogo smoga, buke, nedovoljno parkinga itd. beže iz njih.
Kad je reč o oporezivanju, treba imati na umu da su u poslednjih 20 godina porezi na imovinu porasli u nekim opštinama i do 20 puta i to je sve još daleko ispod proseka EU, tako da će tu neminovno rasti troškovi, uvodiće se novi porezi, nove dažbine itd.
Potpisujem.
 
Cenu diktira potražnja, nema tu nikakvog balona. Stari Grad i Vračar su uvek bili na ceni a poslednjih godina i NBG.
 
Баш зато што диктира тражња и јесте балон - када се цена довољно дигне, одједном нико неће бити заинтересован

Иначе цео град је фавела - поготово Врачар. Биће ту доста за********* али средиће се и биће фино (мада је питање како ће се то урадити, вероватно не на фин начин)
 
oko dijaspore. Trend je (posebno kod ljudi iz RS) da se deo štednje investira u stan u Beogradu. Naprave, ili poprave oni kuću u svom rodnom mestu, ali Beograd (delimično i Novi Sad) im je nekako sigurica. Za sada ne vidim kako će taj balon da pukne, potražnja je velika, cene rastu ili stagniraju (u zavisnosti od lokacije), kupuju ljudi sa strane, tako da demografsko opadanje tu neće imati neku bitniju ulogu.
 
Jedino što je tačno je da cene neće moći da rastu još dugo ali o nekom ozbiljnijem padu nema ni govora. Razlog je prost... ako dođe značajnije turbulencije na tržištu, investitori će prestati sa gradnjom lux zgrada / naselja, jer im se neće isplatiti a njihov broj je već sad relativno mali za tako veliki grad. U gradu od milion i po stanovnika će uvek postojati ljudi koji će moći da priušte stan iznad proseka pa će tako postojeći stanovi biti na ceni.
 
Ljudi kupuju stanove u zgradi na klizistu u mirjevu sve supe i rupe nalaze kupca samo da se vodi pod bg
 
Meni iskreno nije jasno o kakvoj depopulaciji Beograda pricamo? Jug Srbije se bukvalno evakuise, ostatak se prazni, ali ne idu svi u inostranstvo - mnogi dodju u Beograd i (nesto manje) Novi Sad. Svi popisi pokazuju rast stanovnistva u Beogradu. Nemojte na osnovu demografskih kretanja u Leskovcu i Zajecaru donositi zakljucke o Beogradu.

Evo tekst iz Blica od prosle godine sa glupavim naslovom ali detaljnom statistikom: https://www.blic.rs/vesti/beograd/beogr ... na/qs28y0j
 
Ma naravno, mrzi me da odgovaram na temi kad je to sve tako očigledno. Kakav crni višak stambenog prostora i Ledine... Mogu da se kupe i patike za manje od 1000 dinara pa ih niko ne kupuje, valjda je jasno zašto.
 
He, he novogradnja na Ledinama za 700, 800 e/m2.

Da li te zgrade imaju kanalizaciju :mrgreen:
 
Sve ima svoju cenu, pa tako i to. Neuknjizene (uglavnom i nelegalizovane) zgrade bez bilo kakve pratece infrastrukture, sa investitorom koji nije u sistemu PDV-a, ne vrede ni toliko. Ali lako je davati kvazi-argumente za bilo sta, pa tako i za ovo. Trzistni podaci su dostupni, a podaci su neumoljivi.

Sto bi Ameri rekli, za cenu nekretnine bitne su 3 stvari: lokacija, lokacija i lokacija.
 
Jel zna neko dal se u Zemunu moze naci novogradnja za 1200 evra, al da je Zemun a ne Altina
 
Vrh