Šta je novo?

Cene nekretnina

Malo si lose objasnio u prvoj poruci, ali sad je jasno. Problem je kad udjes u kredit sa malim ucescem a nisi siguran da mozes da ga otplacujes. Kad je ucesce vece onda mozes da se "izvadis" prodajom, tj. da povratis barem nesto.
To niko nikad nije uradio 🙂. Da preventivno i za svaki slučaj proda stan jer vidi da za 2 godine ako se ovako nastavi neće moći da ga isplaćuje 🙂
 
To niko nikad nije uradio 🙂. Da preventivno i za svaki slučaj proda stan jer vidi da za 2 godine ako se ovako nastavi neće moći da ga isplaćuje 🙂
Nema smsila prodavati preventivno, nego kad "dogori do nokata", naravno da treba uraditi sve kako bi se sprecilo da uopste dodjes u tu situaciju.
 
Našao sam stan koji mi je OK. Nije idealan, ali dopada mi se. Investitor traži 105000, ja ajde kao, pregovaraćemo al ne želim preko 103000. Ponudim 100, ni da čuje, ok reko može li 103000, kaže ne može, mora da plati agenciju. Na kraju kao ajde na pola puta 104000. E reko, ne hvala.

1000e i propade posao, al nije mi žao. Pohlepnima ne treba davati ni dinar.
 
Ostavljali su čini mi se (država intervenisala) samo tipa deo plate da možeš da platiš račune.
Ovo naravno nije tačno. Izvršitelj može da te optereti do polovine plate, u slučajevima ispodprosečnih primanja i manje. Baš me zanima kako su po tebi pravnim jezikom to definisali, "ostavi mu da može da plati račune"...
 
Našao sam stan koji mi je OK. Nije idealan, ali dopada mi se. Investitor traži 105000, ja ajde kao, pregovaraćemo al ne želim preko 103000. Ponudim 100, ni da čuje, ok reko može li 103000, kaže ne može, mora da plati agenciju. Na kraju kao ajde na pola puta 104000. E reko, ne hvala.

1000e i propade posao, al nije mi žao. Pohlepnima ne treba davati ni dinar.

Ja bih verovatno rekao ok ako se lomi oko 1000 EUR, taj ćeš iznos izgubiti na par kirija sledećih.
 
Pa evo ja cu da uzmem kredit, sestra, drugar. Svi planiramo da uzmemo stan i zapocnemo porodice. Radimo, zaradjujemo - Necemo valjda ziveti sa roditeljima do 50te godine.
Zivot mora da se nastavi, ako cekamo "lepsa vremena" nikada se u Srbistanu ne bi pomakli.
Bravo i sve najbolje.
Nema mnogo mudrovanja i kalkulisanja nego stambeni kredit i svoj stan i proširivanje porodice.
Kasnije fokus na napredovanju na poslu ili neki side job, kako bi se rata za stambeni smanjila do te mere(procentualno u odnosu na celokupne prihode)da ti ne predstavlja brigu.
Do sada je inflacija uvek odradila da se isplati uzeti kredit i ako se napreduje onda se i taj kredit može gledati kao neka pogodnost za dato osamostaljenje ili neku dobru investiciju(nije svako u mogućnosti uzeti kredit niti mu dozvoljava banka).
Da su naši čekali lepša vremena ne bi nas ni bilo 😉
 
Jeste Vucko ce da se zaduzi za 100% BDPa i svi cemo da cutimo na to.
Sto stati tu, ako moze 100% nek uzme i 200% :D

Stvarno imate sulude scenarije.
E pa zavisi. To se sve promeni za 2-3 godine.
Vidi ovde. 2008 kad je krenula kriza imali smo najniži dug ikada. Kriza krenula i uvozna inflacija i počeo je porast javnog duga. Tada smo imali luksuz da možemo da diramo kurs (što direktno utiče na dug zemlje). Kriza je bila kod nas sve do 2016 godine. 5 godina duže nego na Zapadu.
Zamisli da krene nova kriza za 18 meseci (smanje se SDI i doznake npr) i to utiče na proizvode poskupljenjem troškova života i energenata naredne 2-5 godina od 25-40% na zapadu a naš dug 60%.
Šta bi mogli da uradimo da se odbranimo i kako bi bilo kod nas? 🙂 Da li bi tvojim programerima povećao platu 40% ako je njihovim kolegama ostala nepromenjena na zapadu a niko ne zapošljava kao ranije?
 
Ovo naravno nije tačno. Izvršitelj može da te optereti do polovine plate, u slučajevima ispodprosečnih primanja i manje. Baš me zanima kako su po tebi pravnim jezikom to definisali, "ostavi mu da može da plati račune"...
Tada nije bilo izvršitelja. Pričali smo o prethodnoj krizi. Ovo kaže zakon sada:

Prema Zakonu o izvršenju i obezbeđenju, dužniku mora ostati najmanje:

1/3 plate ako je plata veća od minimalne zarade.
1/2 plate ako je plata jednaka minimalnoj zaradi ili niža.
Ovo znači da banka, čak i u slučaju promene deviznog kursa, ne može uzeti više od dozvoljenog dela plate, a dužniku mora ostati iznos predviđen zakonom.
 
Našao sam stan koji mi je OK. Nije idealan, ali dopada mi se. Investitor traži 105000, ja ajde kao, pregovaraćemo al ne želim preko 103000. Ponudim 100, ni da čuje, ok reko može li 103000, kaže ne može, mora da plati agenciju. Na kraju kao ajde na pola puta 104000. E reko, ne hvala.

1000e i propade posao, al nije mi žao. Pohlepnima ne treba davati ni dinar.
Ne zezaj se za 1000evra. Ako ti je niska rata uzimaj. Ne zarubljuj se mnogo.
 
Našao sam stan koji mi je OK. Nije idealan, ali dopada mi se. Investitor traži 105000, ja ajde kao, pregovaraćemo al ne želim preko 103000. Ponudim 100, ni da čuje, ok reko može li 103000, kaže ne može, mora da plati agenciju. Na kraju kao ajde na pola puta 104000. E reko, ne hvala.

1000e i propade posao, al nije mi žao. Pohlepnima ne treba davati ni dinar.
Ukoliko ti nije za zivot, onda ih zezaj. Ovako, nazalost ti si na gubitku, ma koliko god da si u pravu.
 
Našao sam stan koji mi je OK. Nije idealan, ali dopada mi se. Investitor traži 105000, ja ajde kao, pregovaraćemo al ne želim preko 103000. Ponudim 100, ni da čuje, ok reko može li 103000, kaže ne može, mora da plati agenciju. Na kraju kao ajde na pola puta 104000. E reko, ne hvala.

1000e i propade posao, al nije mi žao. Pohlepnima ne treba davati ni dinar.
Ovo se zove nezdrava gordost. Ti si tobože uvređen jer je on sitna duša, a očekivao si nekog širokogrudog ko će reći: hiljadu evra? ma šta mi je to, ja ti zarađujem milione. Svet ne funkcioniše tako. Njemu je posao da bude pohlepan, a tebi da nađeš stan za porodicu koji će odgovarati tvojim uslovima. On nije izgubio ništa, jer će se pojaviti neko drugi kome će možda još da podigne cenu, a ti si ostao očigledno ispunjen jetkošću usled neželjenog ishoda.
Daj mu tih hiljadu evra i živi srećno, nek ti je u zdravlje.
P. C. Ja se i dalje kajem (ako je to prava reč) što za 3 hiljade, tako nešto, nisam uzeo stan preko puta Novog Merkatora koji je realno bio daleko ispod tržišne cene. Malo sam se inatio više iz šege, a sada mi je kristalno jasno da mi se ta šega nimalo nije isplatila.
 
Nema smsila prodavati preventivno, nego kad "dogori do nokata", naravno da treba uraditi sve kako bi se sprecilo da uopste dodjes u tu situaciju.
Koja je verovatnoća da ćeš baš ti biti prvi kome je dogorelo? Ako je dogorelo imaćeš hiljade i hiljade drugih kojima je dogorelo pre tebe a tad je već kasno.
 
Ma da je idealan, uzeo bi pa ko ga.. Ali Ok je, nije savršen, ali nije ni loš.
Ne mislim da sam ja nekog zaje*******ao ili pobedio. Nije sve u parama, radije bih dao još par hiljada i kupio idealan stan (za sebe), nego razmišljao kako sam preplatio OK stan. (Smatram* da realno vredi 100k, prebacio sam tu cifru za 3000, i morao sam postaviti sebi neku granicu, inače granice nemaju smisla)

*Pod smatram mislim na moj osećaj vrednosti i lično mišljenje, uvažavam da investitor smatra drugačije, ali ja se vodim mojom procenom.

Edit:
Poenta posta je bila da vidite kako investitori nisu spremni još uvek na spuštanje cena. Možda im dobro ide
 
Prodavac je (u BG bar) uvek u prednosti u odnosu na kupca, ako ti se sviđa stan prihvatiš da mu se može da ti ne spušta, ako ti odgovara cena kupuj i to je to.

Samo razmisli koliko dugo tražiš stan koji ti odgovara i da preskočiš šansu za 1000 EUR da bi nastavio da tražiš, agonija.

On možda jeste pohlepno đubre ali u biznisu nema morala već samo interesa, ti si tu izgubio obrni okreni a ne on.
 
Prodavac je (u BG bar) uvek u prednosti u odnosu na kupca, ako ti se sviđa stan prihvatiš da mu se može da ti ne spušta, ako ti odgovara cena kupuj i to je to.

Samo razmisli koliko dugo tražiš stan koji ti odgovara i da preskočiš šansu za 1000 EUR da bi nastavio da tražiš, agonija.

On možda jeste pohlepno đubre ali u biznisu nema morala već samo interesa, ti si tu izgubio obrni okreni a ne on.

ja kada sam kupovo svoj stan, bio sam svestan da ga pretplacujem.. pogotovo sto prodavac kao planirao da ga proda rusima (to je period njihovog dolaska), ali sam se toliko umorio od trazenje stana na tim nekim odredjenim lokacijama, da sam bio u fazonu, zabole me, zaradicu para samo nek je zdravlja

e sada od toga je proslo vec 2 godine, i dalje gledam oglase gde sam hteo da kupim stan, i tek skorije sam video stan gde sam bio u fazonu ovaj bih kupio da nisam vec pazario, bilo malo jaca cena, u bloku 22, ali ne mnogo jaca. stan se prodao za dan i to pre 2 nedelje (cetvorosoban, oko 350k)
 
Ok, razumem ja vas ali gde je vaša granica? Tipa tražiš stan za 150 hiljada, ali eto ga jedan kakav tražiš za 155, da li ga gledate? Zašto onda granica nije 155? Po meni mora da postoji granica, makar bila u 1 evro. Ali to je moj stav i nikad nisam zažalio što sam imao granice.
 
Ok, razumem ja vas ali gde je vaša granica? Tipa tražiš stan za 150 hiljada, ali eto ga jedan kakav tražiš za 155, da li ga gledate? Zašto onda granica nije 155? Po meni mora da postoji granica, makar bila u 1 evro. Ali to je moj stav i nikad nisam zažalio što sam imao granice.

pa, ja sam imao tu nesrecu, da mi se granica pomerala jer sam bio pametan i poceo da kupujem stan kada su cene pocele da skacu fazon na nedeljnom nivou.
onda sam poceo da gledam stanove, i skontao sam koja sve rugla se prodaju, da mi je granica prva bila neki minimalan kvalitet pa tek onda cena
 
Ok, razumem ja vas ali gde je vaša granica? Tipa tražiš stan za 150 hiljada, ali eto ga jedan kakav tražiš za 155, da li ga gledate? Zašto onda granica nije 155? Po meni mora da postoji granica, makar bila u 1 evro. Ali to je moj stav i nikad nisam zažalio što sam imao granice.

Ajde da kažemo da postoji neka realna tržišna vrednost stana koju proceniš poredeći sa tim šta je prodato u okolini zadnja 2-3 kvartala (hvala bogu imamo Wolfa i Gorana za te informacije), i izvučeš komparaciju sa okolinom šta je trenutno u ponudi.

Imaš tu neku vrednost u glavi i recimo da preplatiš 5-7% preko nije toliko strašno ako je stvarno ok stan i vidiš sebe u njemu, rešava ti problem.

Ako si podstanar, računaj i u trošak pare koje ćeš potrošiti u periodu dok nađeš sledeći stan koji ti odgovara, rekao bih nije zanemarljivo.

Pitanje je samo da li ti ta konačna cifra koju plaćaš odgovara, da li možeš da zatvoriš konstrukciju, pa ćeš tih par hiljada evra prežaliti, a rešavaš sebi egzistencijalni problem, štitiš se od rizika daljeg skoka cena i skoka kirije.
 
Ok, razumem ja vas ali gde je vaša granica? Tipa tražiš stan za 150 hiljada, ali eto ga jedan kakav tražiš za 155, da li ga gledate? Zašto onda granica nije 155? Po meni mora da postoji granica, makar bila u 1 evro. Ali to je moj stav i nikad nisam zažalio što sam imao granice.
Dva ista stana u istoj zgradi samo sa razlikom u spratnosti i orijentaciji mogu da imaju veću razliku od tih 3-5%. Zavisi u kojoj si situaciji. Ako ti treba stan onda je tih 1-2% ništa.
Ako ti ne treba stan i gledaš investiciono da dobiješ što više i svejedno ti je onda možeš da ih zezaš.
 
Aj sad realno. Ako nam je zakucan kurs, gubimo mogućnost nezavisnosti monetarne politike. Ne mozemo da uticemo na osnovni cilj a to je stabilnost cena. STABILNOST CENA. Mi to nemamo. Naša desetogodišnja politika NBS je NOMINALNI PORAST BDP-a.
Do čega je dovela ta politika?
Npr to dovodi do toga da ,, fiktivno" imamo veće zarade i penzije u evrima ali i mnogo veće cene u odnosu na standard.
Rezultat toga je da isti proizvod kod nas košta mnogo više u odnosu na zemlje u okruženju.
Kurs nam nije zakucan već varira nekoliko dinara gore-dole. Nezavisnija nam je monetarna politika od svih zemalja koje su prihvatile evro.
Na stabilnost cena ne može da utiče ni jedna centralna banka na svetu sa ovim monetarnim sistemom, zato što je to političko pitanje.

U Evro zoni je 2022 godine inflacija bila preko 10 posto. U nekim zemljama gde koriste evro je bila preko 20 posto, a u Srbiji je bila 15 posto. U nekim zemljama Evrope je inflacija trenutno veća nego u Srbiji -Island i Rumunija, a da ne računamo Tursku, Ukrajinu, Rusiju i Belorusiju.

Inflacija se u Srbiju prelila iz inostranstva zbog štampanja para, ekonomske krize koju leče štampanjem para, kovida i sankcija Rusiji.

Ako je moguće da centralna banka održi stabilnost cena, kako je onda ECB dopustila inflaciju od 24 posto u Estoniji 2022?

Svi u SAD i EU imaju nominalno veće prihode sa kojima mogu manje da kupe.

Složiću se da su kod nas mnoge stvari više poskupele nego u mnogim zemljama, ali to nema nikakve veze sa politikom kursa.

Na primer, imamo preskupo gorivo, ali ne zbog kursa već zato što država određuje cenu goriva i uzima ogromnu akcizu. A cena goriva utiče na sve cene.
 
Iskreno bih voleo da FED uradi soft landing cisto da vidim ovu temu onda.
Posto smo od nominalnog rasta BDPa dosli do toga da se prica da cemo da se zaduzujemo 70 milijardi eura, sve ce da propadne, dici ce se kuka i motika, necemo za hleb imati da jedemo, placacemo struju 300 eura.

Jedina razlika izmedju ovakvih izjava i Vradovicevih je sto je on bull a Sale bear.
Apsolutno mislim da su takve izjave u rangu Mirijevo 5000 eura.
 
Da za 1000e koje imaš u džepu propustis da rešiš stambeno pitanje, ovako kad napišem, meni zvuči nerealno. Nerealno u smislu da si propustio tu priliku. Umesto da sad razmišljaš o opremanju, izradi nameštaja, nabavci bele tehnike, useljenju i životu na lokaciji koju si odabrao, ti i dalje kopas po oglasima, pričaš sa prodavcima, izlazis na teren...

Pa valjda i tvoje vreme nešto vredi, barem tih 1000e više nego što si planirao, zar ne?

Razumem tvoju principijelnost, zacrtao si sebi granicu, ali si je već probio jednom. Dodaj tih 1000e, zaradices ih brzo, i rešavaj dalje šta imaš u životu a cela ta kupovina će ti se ubrzo pretvoriti u anegdotu. Ovako bih ja sam sebi govorio da sam u tvojoj situaciji, ili bih savetovao prijatelja koji je u takvoj situaciji.
 
Naravno i tako sada razmisljas, kao i svi mi ali ako krene sve da puca, nezaposlenost skoci, pitanje je kako cemo se tada osecati. Banke ce sigurno povecati i ucesca kao sto se desava kada je kriza. Ja sam bio srednja skola kada je bila 2008 i ne mogu da se setim kako su se ljudi tada osecali, da li je bilo optimizma.
Ja se sećam da su 2008 dostigli najveći standard do tada od 1991 i opet su kukali neposredno pre nego što je počela kriza, a mnogi nisu ni shvatali posledice krize.

Prepričavao se komentar pukovnika u penziji da mu je mala penzija od 700 evra i šta sve od nje mora da plati, uključujući unucima časove tenisa. Ljudi su se lako navikli na dobro i opet su kukali. Par godina posle toga plate i penzije su nominalno bile slične, ali su zbog pada vrednosti dinara realno dosta opale- onaj scenario koji ovde priželjkuju mnogi zbog "precenjenog" dinara.

Međutim, umesto rasta izvoza bio je rast otpuštanja i pored toga što su političari pričali da je kriza naša šansa.

Između 2010 i 2012 je bila ozbiljna kriza u smislu da je standard pao, posla nije bilo, država se bezidejno zaduživala i bila korumpirana. Zavladala je apatija i bes prema nonšalantnosti vlasti i očiglednoj isključenosti od stvarnosti u kojoj većina živi.

Mnogi koji su uzeli kredite, pogotovo u švajcarcima su bili u teškom položaju. Ali, stisli su se koliko su mogli da otplaćuju. Neki nisu izdržali i krenuli su da prodaju stanove. Banke su oklevale da aktiviraju hipoteke i bile su sklone da pregovaraju. I neki bez kredita su prodavali nekretnine zbog loše situacije- moj slučaj. U tim uslovima su cene nekretnina padale. Takođe i renti.

Pokret belih listića i razočaranost tradicionalnih glasača demokratskih stranaka u Tadićevu politiku, koja je odlutala od izvorne politike demokratskih stranaka je dovela SNS na vlast.
 
Vrh