Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa nisi me osporio osim tvojom izjavom na moju izjavu.
Jedino ako imamo neke zvanične statističke podatke, pa da se uporedi, drugačije ne vredi, zato sam rekao kako god.
Ja kada sam ovde pisao, rekao sam u mom širem okruženju i moj dojam koji se zasniva na baš na tim jačim i ozbiljnijim firmama.
Ma da u Šabcu i Loznici ne rade ozbiljni Izvodjači i Investitori kao ni u Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu, Vojvodini, Srbiji...
Kvantitativnu statistiku mogu prosto da izvučem iz broja prijava i to se evidentno povećava.
Te podatke stvarno ne bi delio sa nekim nebitnim kompulsivnim objavljivačem poruka na nekom forumu.

Kvalitativno govori, struktura kandidata, iskustvo sa kojim pošalju prijavu, očekivanja koja daju.
Moje dugogodišnje iskustvo u radu i sposobnost da osetim puls tržišta nije mnogo bitno za diskusiju ali može da doprinese zaključku.

A to šta je jaka firma, jača, najača spada u domen subjektivnog u to ne zalazim.
 
Ovde se očigledno radi o stilu zapošljavanja, usmerenom na kvantitet, i uštedu pri zapošljavanju diplomaca i neiskusnih.
Opet, ono što vidim je da tržište rada ne može da apsorbuje toliko ljudi koliko je moglo pre 2 godine ili čak već prošle.
Ja zapošljavam sve nivo profesionalaca pa primećujem suptilne promene.
Usporava gradnja ako mogu da primetim....
Ja ne znam kada je poslednji put neka zgrada bila gotova a stanovi neprodati (2011, 2012, 2013?).....ok, neka taj broj bude i 10-15% u broju stanova ali cesto su to veći stanovi tako da je slobodna kvadratura oko 15-20%. To nije malo. Čak sam našao par investitora da imaju neprodate stanove u prošloj zgradi, završavaju tekuću, isto neprodati a trebaju da kreću uskoro nove (imaju i plac i sve).
Primećujem još da je jedan deo investitora usporio gradnju.....
 
Poslednja izmena:
''Zabslistaju'' ne ''blistaju'' misli se na proces kada se neko lepo snadje i uhoda na gradilištu.Ukapira brzo i bude operativan,
Dopustićete mi još jedno pitanje. Da li ti što "zablistaju" nastave da "blistaju" na duže staze, ili je to uglavnom samo ćudljiva, tanka žeravica koja gasne gotovo istom brzinom kao što je i planula.
Naizgled nema veze sa temom, ali verujte mi da ima. Sve je povezano sa odlivom mozgova i kontinuitetom izgradnje.
 
Dopustićete mi još jedno pitanje. Da li ti što "zablistaju" nastave da "blistaju" na duže staze, ili je to uglavnom samo ćudljiva, tanka žeravica koja gasne gotovo istom brzinom kao što je i planula.
Naizgled nema veze sa temom, ali verujte mi da ima. Sve je povezano sa odlivom mozgova i kontinuitetom izgradnje.
To su indidvidualne razlike izmedju pojednica da li će nastaviti istom jačinom da blista.
Bitan je taj karijerni momentum koji neko ima. Bitno je da se pokaže da može, a on/ona kasnije može da izgubi interesovanje prama gradilištu a usmeri ga ka kancelarijskom poslu, birou, gde god i tamo nastavi istom jačinom.
Nije gradilište za svakoga, a svačiji početak je eksplorativna faza ličnog razvoja.
Da vide šta bi stvarno hteli da rade jer posle fakulteta niko nema sigurne ideje gde bi bio najbolji fit.
 
Usporavanje gradnje se ne vidi u zvaničnim podacima jer trenutno imamo samo do 2023, gde se vidi da je broj završenih stanova u Srbiji veći nego ikad (35k stanova).

Sledeće godine ćemo možda moći da vidimo iz podataka za 2024. da li je broj završenih stanova pao, intuitivno mislim da jeste ali teško je reći.
 
Tvrdnju "Usporava gradnja" treba dokumentovati ciframa za broj zapocetih/izgradjenih stanova i trajanje izgradnje, pa tek onda brojkama u vezi prodaje. Malo mesamo babe i zabe, pa na osnovu toga iznosimo neka primecivanja.
Ok, ajde ti se bolje sećaš i možeš da dokumentuješ. Kada je bilo uobičajeno da smo imali završene zgrade a neprodate stanove? Koje godine je tako nešto bilo poslednji put
 
Usporavanje gradnje se ne vidi u zvaničnim podacima jer trenutno imamo samo do 2023, gde se vidi da je broj završenih stanova u Srbiji veći nego ikad (35k stanova).

Sledeće godine ćemo možda moći da vidimo iz podataka za 2024. da li je broj završenih stanova pao, intuitivno mislim da jeste ali teško je reći.
Znam da se ne vidi. Zato sam pitao čoveka na terenu.
 
Ja čekam RGZ izveštaj za drugi kvartal, nešto su otegli sa objavljivanjem. Tu bi trebalo da vidimo malo konkretnije cifre.
 
Nije gradilište za svakoga, a svačiji početak je eksplorativna faza ličnog razvoja.
Veoma lepo objašnjeno, moram da priznam. I koji je vaš utisak, budući da se gradi kod nas na sve strane, da li imamo dovoljno stručne radne snage, ili pak određenog napretka u tom smislu? Da li mladi vide neku perspektivu u građevinskom sektoru, onako šturo rečeno? EXPO se približava, BDP umnogome zavisi od građevinarstva, da li ćemo zavisiti prevashodno od strane radne snage?
Uf, postavi vam ja mnoga i teška pitanja...
 
Lično. Sa terena. Kasni se sa početkom gradnje 3-5 meseci jer nije dovoljan broj stanova predugovoren kod manjih investitora (do 40-50 stanova). Rok završetka zgrade probijaju svi minimum 6 meseci (ovi što su počeli u 2023-oj).
Defke, ti li si?
 
Znaci i dalje ne iznosis odgovor na pitanje o izvoru tvrdnje koju si napisao, a ja je potom citirao, pa te potom cak i usmerio na to.

Ne vidim ni odgovor na pitanje ko je izneo bilo kakvu tvrdnju za nekakvu situaciju pre 12 godina.

Za sada, hronoloski poslagano, tvoju tvrdnju da je gradnja usporila, pa kao dokaz nekakve tvrdnje o prodaji, pa posle kao nov dokaz licni utisak o nekakvom odlaganju pocetka gradnje.

Osim sto neartikulisano pises i to sve neke licje utiske i osecaje, nabacujes razlicite stvari jednu za drugom. Hristijanin muzu, ti li si?
 
A za završene neprodate stanove. Poslednji put a da je pamtim, to je bilo 2012 godine. Veći kompleksi koji su formirali cene u 2009 pustili su stanove u ponudu. Tada je cini mi se Belvil bio pušten u prodaju. Tu prodaju pratio je vrhunac tržišta 2009-2011. Kompleksi se završili, stanova ima ali niko da obori cene (2011). Ponuda stanova vremenom sve bolja (polovnih novogradnji i starogradnji) ali kupaca je manje od prodavaca. 2012 traljavo prodaju svi i konačno krenuli da dele besplatno garaže uz veće stanove. Posle su i smanjili cenu i davali garaže. Delta je mislim imala u ponudi stanove tokom 2013 i 2014 za oko 1400e sa PDV-om svih struktura. Startovali su sa 1850+pdv.
Ja sam tih godina bio konkretno u KGu. Investitor koji je formirao cenu 1300evra 2009 godine (isto kao i delta) imao je mnogo neprodatih stanova. 2013 godine je cena za veće stanove bila 980 evra i davali su gratis parking mesto u garaži.
Delta kreće sa prodajom ponovo krajem ove godine. To će obeležiti vrhunac cena ovog ciklusa.
Slažem se sa Vradovicem, bice nekoliko lux projekata sa povecanim cenama od 20% i to će biti kao vrhunac tržišta. Finalni FOMO. To će pogurati i ostale da dignu cene. Naravno to je neodrživo i trajaće godinu-dve.
Sve je kako treba da bude.
 
Poslednja izmena:
Tvrdnju "Usporava gradnja" treba dokumentovati ciframa za broj zapocetih/izgradjenih stanova i trajanje izgradnje, pa tek onda brojkama u vezi prodaje. Malo mesamo babe i zabe, pa na osnovu toga iznosimo neka primecivanja.
Pratim..gledam i vidim da je cena Zemun za m2 od 2200 prošle oko Prvomajske...preko 2500 stigla na 2800 + pdv
CEne idu gore ..opet
Razloge mozemo opet da lupamo..ali cene definitivno opet skociše
 
Lično. Sa terena. Kasni se sa početkom gradnje 3-5 meseci jer nije dovoljan broj stanova predugovoren kod manjih investitora (do 40-50 stanova). Rok završetka zgrade probijaju svi minimum 6 meseci (ovi što su počeli u 2023-oj).
Defke, ti li si?
Nije tačno iz mog znanja...apsolutno kod poznatih investitora ...oko Cara Dušana ..Prvomajska..oko Ugrinovačke ..Pregrevice ..sve ide po planu sa cenama za 200 e više po m2...Pregrevica 3000+pdv
 
slabije za jedno 30-40% nego prosle godine, dobar prijatelj ima lokal u Budvi gde prodaje hranu, isto kaze da je turizam opao tamo za sigurno 30%. Znaci pritisak postoji i ljudi polako postaju oprezniji sa novcem. Kada ljudi manje trose onda i firme ili kompanije imaju manji profit, naravno oni to sve gledaju kvartalno i kada vide da su im 2 kvartala u minusu uglavnom krecu otpustanja, onda ti ljudi jos vise stede i onda tako u krug.
Imam info iz prve ruke od drugara koji radi u industriji chipova u Nemackoj. Kazu da se ocekuju losi rezultati za Q3 i da to moze da obori akcije. Ne samo kod njega u firmi nego generalno. Do pre par godina su imali porudzbine unapred godinu i vise a sada nemaju. To je jednostavno ciklus. Mozda to nije losa opcija kad im padnu akcije?
 
Nije tačno iz mog znanja...apsolutno kod poznatih investitora ...oko Cara Dušana ..Prvomajska..oko Ugrinovačke ..Pregrevice ..sve ide po planu sa cenama za 200 e više po m2...Pregrevica 3000+pdv
Jeste, gledaš Zemun i to je specificno jer tu kupuju ljudi koji ne mogu da priušte NBG pa prave kompromis. Cena je iz tog razloga skočila u poslednjih 12 meseci sa 2200-2300 na 2700. Investitori hoće da iskoriste situaciju dok mogu i dali su gas sa projektima i izgradnjom🙂.
Idi malo dalje ili van BGa pa proveri situaciju 🙂.
 
Lično. Sa terena. Kasni se sa početkom gradnje 3-5 meseci jer nije dovoljan broj stanova predugovoren kod manjih investitora (do 40-50 stanova). Rok završetka zgrade probijaju svi minimum 6 meseci (ovi što su počeli u 2023-oj).
Defke, ti li si?
Nije tačno iz mog znanja...apsolutno kod poznatih investitora ...oko Cara Dušana ..Prvomajska..oko Ugrinovačke ..Pregrevice ..sve ide po planu sa cenama za 200 e više po m2...Pregrevica 3000+pdv
Jeste, gledaš Zemun i to je specificno jer tu kupuju ljudi koji ne mogu da priušte NBG pa prave kompromis. Cena je iz tog razloga skočila u poslednjih 12 meseci sa 2200-2300 na 2700. Investitori hoće da iskoriste situaciju dok mogu i dali su gas sa projektima i izgradnjom🙂
Uvek se nađe razlog....i za sve mozemo reči da je specificno...
Rekoh razloge smisljamo po potrebi...i svako ima svoj ali je rezultat...CENE odoše opet
Neko reče puca balon ?
 
Jeste, gledaš Zemun i to je specificno jer tu kupuju ljudi koji ne mogu da priušte NBG pa prave kompromis. Cena je iz tog razloga skočila u poslednjih 12 meseci sa 2200-2300 na 2700. Investitori hoće da iskoriste situaciju dok mogu i dali su gas sa projektima i izgradnjom🙂.
Idi malo dalje ili van BGa pa proveri situaciju 🙂.
Ps...Opstina Stara Pazova i Inđija ...nigde nije pala cena...1600 i ide gore...lako za proveriti
Banovci - Dunav..auto put
N.Pzova - blizina Bgd
S.Pazova - pruga brza..indus.zona
Inđija - grad u navecem razvoju
Novi Sad - ode i on opet gore
SVI IMAJU SVOJE RAZLOGE ILI IH NAĐU JER JE POTRAZNJA I TO JE TO.
 
Nije tačno iz mog znanja...apsolutno kod poznatih investitora ...oko Cara Dušana ..Prvomajska..oko Ugrinovačke ..Pregrevice ..sve ide po planu sa cenama za 200 e više po m2...Pregrevica 3000+pdv

Uvek se nađe razlog....i za sve mozemo reči da je specificno...
Rekoh razloge smisljamo po potrebi...i svako ima svoj ali je rezultat...CENE odoše opet
Neko reče puca balon ?
Još uvek ne. Pročitaj poruku gore. Kad krene 💩 u EU tada će kod nas biti max cene.
To je okvirno za 6-12 meseci.
 
Vrh