Šta je novo?

Cene nekretnina

Gde si to čuo ili pročitao? Srbija dozvoljava dvojno državljanstvo.


stranac kome je shodno propisima o kretanju i boravku stranaca odobreno stalno nastanjenje u Republici Srbiji može biti, na svoj zahtev, primljen u državljanstvo Republike Srbije, pod uslovom:

1) da je navršio 18 godina života i da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;
2) da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u državljanstvo Republike Srbije;
3) da je do podnošenja zahteva najmanje tri godine neprekidno imao prijavljeno prebivalište na teritoriji Republike Srbije;

4) da podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom.
 
Ja znam lično osobu, stranca koji ne može da stekne naše državljanstvo iako živi 20 godina ovde, jer neće da se odrekne državljanstva matične države. Otud i znam da je to uslov.
 
Rus može da ima dvojno državljanstvo ali legalno samo sa Tadžikistanom. Ako je u medjuvremenu stekao još neko drugo, (a ruske vlasti ne priznaju tu kategoriju ali je i ne zabranjuju) mora da udje sa ruskim pasošem nazad tamo i mora da informiše vlasti da ima još jedno.
Ako se odrekne ruskog gubi sva prava tamo (logično)
 
Nastavak datog člana...

Ako strana država ne dozvoljava otpust iz državljanstva ili za otpust postavlja uslove koje stranac ne može ispuniti, ispunjenost uslova iz tačke 2. stava 1. ovog člana ne traži se ako podnosilac zahteva podnese izjavu da se odriče stranog državljanstva u slučaju sticanja državljanstva Republike Srbije.

Odricanje ili gubitak ranijeg državljanstva neće se zahtevati ako to nije moguće ili se ne može razumno očekivati.

Ovo je namerno tako ostavljeno, wague odredba... Šta je uopšte razumno očekivati? To je tzv. pravni standard koji potvrdu i značenje potpuno dobija u praksi. Malo toga vidiš iz norme... tj. čitaući je.

Član 19

Nezavisno od uslova iz člana 14. stav 1. tač. 2. do 4. ovog zakona, u državljanstvo Republike Srbije može biti primljen i stranac čiji bi prijem u državljanstvo Republike Srbije predstavljao interes za Republiku Srbiju. Jos jedna wague odredba. To su svi ovi Jutjuberi što su primljeni a bez da su se odrekli americkog, brazilskog, australijskog...

+ ratifikovani međunarodni ugovori koji imaju jaču pravnu snagu od ovog zakona...

Najbliže istini je da Srbija načelno dozvoljava dvojno državljanstvo, a da li ćeš ga i dobiti i kako će vrednovati propisane odredbe zavisi od diskrecione ocene države, a ne da po nekom automatizmu ostvaruješ pravo na naše državljanstvo...

Prosto je tako propisano da imaju dovoljno razloga i da te odbiju i prihvate... Mogu da ti nađu kako razlog za, po ubrzanoj proceduri, tako i protiv, kao u slučaju tog tvog poznanika koji se 20 godina iz nekog razloga i dalje muči...
 
Ноки је овде у праву (што је и логично јер је правник).
Ово што се дешава твом познанику је да из неког разлога добије одговор да "нема оправданог разлога за држављанство", а колико капирам тај "оправдани разлог" може да буде било шта, али и ништа.
Ја знм жену која нема српско држављанство иако има 2 детета рођена у Србији (ванбрачно с истим ликом), а живи овде скоро 30година и имала је фирму у Србији.

ЕДИТ: видим нов нокијев одг, ал ево примера тог посл пасуса.
 
Ok, priznajem da se nisam precizno izrazio, dvojno državljanstvo jeste dozvoljeno u specifičnim slučajevima, ali ne u onim u koje spada 99.9% novopridošlih Rusa, koji bi po slovu zakona morali da se odreknu ruskog državljanstva pre dobijanja srpskog.

Naravno kao što je rečeno gore, država diskreciono ima pravo da dodeli državljanstvo ako proceni da je to od nacionalnog interesa, u šta sitni programerčići sigurno ne spadaju.

Ово што се дешава твом познанику је да из неког разлога добије одговор да "нема оправданог разлога за држављанство", а колико капирам тај "оправдани разлог" може да буде било шта, али и ништа.

On zapravo dobija kao odgovor citirani gornji član, tj. insistiraju da se odrekne svog pre dobijanja našeg. Advokati sa kojima sam radio su mi istu stvar rekli kao odgovor na to pitanje, ako nisu veoma posebne okolnosti, stranac prosto mora da se odrekne svog državljanstva da bi dobio naše.
 
Ok, priznajem da se nisam precizno izrazio, dvojno državljanstvo jeste dozvoljeno u specifičnim slučajevima, ali ne u onim u koje spada 99.9% novopridošlih Rusa, koji bi po slovu zakona morali da se odreknu ruskog državljanstva pre dobijanja srpskog.

Naravno kao što je rečeno gore, država diskreciono ima pravo da dodeli državljanstvo ako proceni da je to od nacionalnog interesa, u šta sitni programerčići sigurno ne spadaju.



On zapravo dobija kao odgovor citirani gornji član, tj. insistiraju da se odrekne svog pre dobijanja našeg. Advokati sa kojima sam radio su mi istu stvar rekli kao odgovor na to pitanje, ako nisu veoma posebne okolnosti, stranac prosto mora da se odrekne svog državljanstva da bi dobio naše.
Poznajem nekoliko ljudi našeg porekla iz Amerike koji su aplicirati i dobili srpsko drzavljanstvo, a naravno da im je ostalo i njihovo izvorno američko, tako da nije toliko retka pojava.
 
Poznajem nekoliko ljudi našeg porekla iz Amerike koji su aplicirati i dobili srpsko drzavljanstvo, a naravno da im je ostalo i njihovo izvorno američko, tako da nije toliko retka pojava.

Ljudi našeg porekla imaju pravo na dvojno državljanstvo (jedan od izuzetaka koje @Noki pominje), ovde konkretno govorim o strancima koji nemaju nikakve veze sa Srbijom.
 
CG ne daje državljanstvo nikome ni posle 10god (na papiru da, u praksi ne), a mislim i da nemaju institut dvojnog drzavljanstva jer ih je svega 600K.
Drugo, dobili su IBAR i verovatno će medju prvima iz regiona ući u EU kao primer (pominje se 2028, da li je to realno ne znam).
Ovi rusi i ukrajinci dole, nikakve vajde od njih, pokupovali nekretnine i ne doprinose zajednici ničemu (to je ekipa koja je došla pre 2022, većina neme veza sa ITem) nego došli da troše lovu zarađenu..nekako. Voze auta od 100K, žene lakiraju nokte ceo dan, ne vidim da neko nešto smisleno radi (utisak koji me možda i vara, možda i rade) a u domovini ljudi ratuju dok se ovi "izležavaju".
Generalno ne smetaju oni CG ali je verovatno procena državnog vrha da treba da ih se ratosiljaju kako se finalnim koracima budu približavali EU
 
U gradjevinskom sektoru u mom širem okruženju se traži čovek više, čak i neki Izvodjači pa i projektantski biroi kojima je ranije barem faks bio obavezan prilikom zapošljavanja sada zapošljavaju i bez toga i bez iskustva samo da neko hoće da radi i da je voljan da uči.
Ovo nije tačno.
Radim i zapošljavam u građevini i kandidata je dosta, dosta više nego pre dve godine ili godinu kada nisi mogao da zaposliš nikoga. Pričam sa tim ljudima/firmama i to što pričaš nije realnost.
Možda neka tvoja poželjna.
 
CG ne dozvoljava dvojno uopšte jer je to kod njih politički osetljiva stvar, tj. boje se da dosta Srba koji su poreklom iz CG a žive u Srbiji ne uzme dvojno i utiče im na izbore. A to je samo implikacija drugog problema kod njih, a to je da su politički raspolovljeni između CG nacionalizma/šovinizma i pro-beogradske politike, ali to nije tema ovde :)
 
CG ne dozvoljava dvojno uopšte jer je to kod njih politički osetljiva stvar, tj. boje se da dosta Srba koji su poreklom iz CG a žive u Srbiji ne uzme dvojno i utiče im na izbore. A to je samo implikacija drugog problema kod njih, a to je da su politički raspolovljeni između CG nacionalizma/šovinizma i pro-beogradske politike, ali to nije tema ovde :)
Tačno, plaše se majorizacije, što je i logično jer ih je samo 600K.
Samo im još neki rusi i ukrajinci fale. Al što ti kažeš, druga tema :)
 
CG ne daje državljanstvo nikome ni posle 10god (na papiru da, u praksi ne), a mislim i da nemaju institut dvojnog drzavljanstva jer ih je svega 600K.
Drugo, dobili su IBAR i verovatno će medju prvima iz regiona ući u EU kao primer (pominje se 2028, da li je to realno ne znam).
Ovi rusi i ukrajinci dole, nikakve vajde od njih, pokupovali nekretnine i ne doprinose zajednici ničemu (to je ekipa koja je došla pre 2022, većina neme veza sa ITem) nego došli da troše lovu zarađenu..nekako. Voze auta od 100K, žene lakiraju nokte ceo dan, ne vidim da neko nešto smisleno radi (utisak koji me možda i vara, možda i rade) a u domovini ljudi ratuju dok se ovi "izležavaju".
Generalno ne smetaju oni CG ali je verovatno procena državnog vrha da treba da ih se ratosiljaju kako se finalnim koracima budu približavali EU

Ne razumem kako mogu da trose u CG lovu zaradjanu negde van CG, a da to trosenje ne doprinosi nikako "zajednici"?
 
Ne razumem kako mogu da trose u CG lovu zaradjanu negde van CG, a da to trosenje ne doprinosi nikako "zajednici"?
Oligarsi koji su na upitan način došli do para i troše, možda i doprinose prometu luksuznih stvari,
dok ne krenu da smetaju državi domaćinu za više ciljeve,
a očigledno je stigla ta faza. To treba pitati vlasti u CG.
 
Zar noktarke kod kojih ruskinje idu na lakiranje spadaju u luksuzne stvari za oligarhe?
 
Ovo nije tačno.
Radim i zapošljavam u građevini i kandidata je dosta, dosta više nego pre dve godine ili godinu kada nisi mogao da zaposliš nikoga. Pričam sa tim ljudima/firmama i to što pričaš nije realnost.
Možda neka tvoja poželjna.
U mojoj firmi sam prethodne 2 kolege zaposlio bez iskustva i kojima su ostali 1-2 ispita, pre godinu dana.
Kolege sa fakulteta osnovale pre 4-5god firmu za projektovanje, sada imaju otpilike 40 zaposlenih, od toga 20 koji nisu diplomirali(pred kraj studija ih zaposle)i koji su da kažem bez iskustva, projektuju za inostranstvo.
Od mojih nekoliko gradilišta, na polovini njih glavni Izvodjač ima zamenike šefova gradilišta koji su tek diplomirali i to im je prvi posao.Za podizvodjače neću ni da komentarišem.
Šabac i Loznica glavni Izvodjači bukvalno samo zapošljavaju, kažu ne treba mi iskustvo samo da je voljan da radi...
EDIT: Zato sam i napisao u moje širem okruženju, kod tebe je možda drugačije.
Treba pogledati i oglase za poslove, mada zapošljava se i ispod tog minimuma koji se traži kao uslovi, ali ok ne vredi nastavljati ovu temu jer svako gleda tu subjektivno.
 
U mojoj firmi sam prethodne 2 kolege zaposlio bez iskustva i kojima su ostali 1-2 ispita, pre godinu dana.
Kolege sa fakulteta osnovale pre 4-5god firmu za projektovanje, sada imaju otpilike 40 zaposlenih, od toga 20 koji nisu diplomirali(pred kraj studija ih zaposle)i koji su da kažem bez iskustva, projektuju za inostranstvo.
Od mojih nekoliko gradilišta, na polovini njih glavni Izvodjač ima zamenike šefova gradilišta koji su tek diplomirali i to im je prvi posao.Za podizvodjače neću ni da komentarišem.
Šabac i Loznica glavni Izvodjači bukvalno samo zapošljavaju, kažu ne treba mi iskustvo samo da je voljan da radi...
Ovde se očigledno radi o stilu zapošljavanja, usmerenom na kvantitet, i uštedu pri zapošljavanju diplomaca i neiskusnih.
Opet, ono što vidim je da tržište rada ne može da apsorbuje toliko ljudi koliko je moglo pre 2 godine ili čak već prošle.
Ja zapošljavam sve nivo profesionalaca pa primećujem suptilne promene.
 
Ovde se očigledno radi o stilu zapošljavanja, usmerenom na kvantitet, i uštedu pri zapošljavanju diplomaca i neiskusnih.
Opet, ono što vidim je da tržište rada ne može da apsorbuje toliko ljudi koliko je moglo pre 2 godine ili čak već prošle.
Ja zapošljavam sve nivo profesionalaca pa primećujem suptilne promene.
Ili o ranom otkrivanju talenata.
Takodje i neiskusni moraju postati negde iskusni.
A iskusni profesionalac ne treba da gubi vreme na nekim banalnim stvarima, koje mogu baš ti neiskusni.
Kako god....
U mom okruženju jače gradjevinske firme zapošljavaju i jedne i druge...
 
Ili o ranom otkrivanju talenata.
Takodje i neiskusni moraju postati negde iskusni.
A iskusni profesionalac ne treba da gubi vreme na nekim banalnim stvarima, koje mogu baš ti neiskusni.
Kako god....
U mom okruženju jače gradjevinske firme zapošljavaju i jedne i druge...
Otkrivam i ja talente koji zablistaju na gradilištu.

I nemoj mi sad ''kako god'' , priča treba da bude obim trenutnog zapošljavanja i o stanju na tržištu profila.To se kasnije preslika i na ovu temu.

Tako da ako izjaviš/lupiš nešto kao što si izjavio budi spreman da ima neko ko je na direktnom izvor informacija i ko će da te ospori.
Ja sam ta ''jača firma'' i ako ti kažem kako je stanje mani me priče Šabac, Loznica, Bajina Bašta.
 
Otkrivam i ja talente koji zablistaju na gradilištu.

I nemoj mi sad ''kako god'' , priča treba da bude obim trenutnog zapošljavanja i o stanju na tržištu profila.To se kasnije preslika i na ovu temu.

Tako da ako izjaviš/lupiš nešto kao što si izjavio budi spreman da ima neko ko je na direktnom izvor informacija i ko će da te ospori.
Ja sam ta ''jača firma'' i ako ti kažem kako je stanje mani me priče Šabac, Loznica, Bajina Bašta.
Pa nisi me osporio osim tvojom izjavom na moju izjavu.
Jedino ako imamo neke zvanične statističke podatke, pa da se uporedi, drugačije ne vredi, zato sam rekao kako god.
Ja kada sam ovde pisao, rekao sam u mom širem okruženju i moj dojam koji se zasniva na baš na tim jačim i ozbiljnijim firmama.
Ma da u Šabcu i Loznici ne rade ozbiljni Izvodjači i Investitori kao ni u Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu, Vojvodini, Srbiji...
 
Oprostite mi na digresiji sa ove posve intrigantne debate, ali me veoma zanima: na koji način to "talenti blistaju na gradilištu"? Nisam čovek u struci, a slika je veoma živopisna, pa rek'o da pitam...
''Zabslistaju'' ne ''blistaju'' misli se na proces kada se neko lepo snadje i uhoda na gradilištu.Ukapira brzo i bude operativan,
 
Vrh