Šta je novo?

Cene nekretnina

Sto je neko obrazovanje pristupacnije to znaci da taj posao moze obavljati veci broj ljudi, pa samim tim zbog vece ponude radnika taj posao vise nije dobro placen. Pravo obrazovanje se ne stice na internetu i strucnjak se ne postaje tako sto zavrsis kurs na internetu. Preko Interneta samo mozes da unapredjujes svoje core znanje, da steknes novi skill za nesto u cemu si vec strucnjak, da pratis trendove u oblasti kojom se bavis. Vreme kad si mogao da naucis neki skill na internetu i da od njega dobro zaradjujes je davno proslo,i. ako nije brzo ce proci, jer svako zanimanje koje se lako moze nauciti i koje je svima dostupno ce brzo biti zasiceno.
Dobro, da uprostimo stvar. Misliš da je u Srbiji naročito teško steći kvalitetno znanje, naći posao i usavršavati se? Sa moje tačke gledišta izgleda nikad lakše.
 
Sa druge strane, obrazovanje je daleko pristupačnije nego ranije, znanje o bilo čemu možeš da stekneš na netu, poslovi za strano tržište su lako dostupni. Retko kada sam upoznao nekog ko je zaista stručnjak u svom poslu, a da baš živi loše i ne može da razmotri kupovinu nekretnine, makar na gurku, na kredit. I ti i ja možemo da kupimo nekretnine u suštini, zar ne?

Ti si npr. stručnjak u svom poslu, imaš i veliko učešće koliko sam shvatio, i cene su ti ok. I opet nisi kupio ništa jer si i sam rekao da su cene abnormalne za delove grada gde želiš da živiš. Meni to sve zvuči kao da si u istom sosu kao i ostatak srednje klase u BG, samo se tešiš time da ekonomija razvaljuje.

Eno čovek napisao juče na drugoj temi da je cena novogradnje u Jajincima udarila 2500 evra i da ne zna šta bi drugo mogao da kupi jer je sve drugo još skuplje, a na ovoj temi matrix, nikad nam nije bilo bolje, cene su super, možeš da uplatiš kurs preko interneta.

Rekao sam pre neki dan, prošle godine je ova tema bila mehur puca, kataklizma dolazi i to je bilo nerealno, ali ove godine je još nerealnija sa ovim sve je top sa tržištem, ljudi su puni kao brod, rašće još samo čekaj bull stavovima.
 
Previše široko gledate. Te socijalno raslojavanje, te nije pošteno, te ovo ono.

Znači to nikoga ne zanima. Morate imati fokusiran pogled na tržište pa ćete čistije rezonovati.

Kasirka iz maksija i nastavnik istorije sigurno neće živeti u centru Beograda. Prošla su ta vremena.
Ja kad kazem isto ovo popijem brda negativnih komentara.

Ljudi bi da dodju zapadni standard ali ne i zapadni problemi.
 
Ti si npr. stručnjak u svom poslu, imaš i veliko učešće koliko sam shvatio, i cene su ti ok. I opet nisi kupio ništa jer si i sam rekao da su cene abnormalne za delove grada gde želiš da živiš.
U pravu si, ja polazim od sebe. Ja jesam nazovimo" stručniji kadar", jer sam magistar, školovao sam se na stranim stipendijama i imam 7,8 godina radnog iskustva, ako me to kvalifikuje za nešto. Sa druge strane, radim od 9 do 5, imam manji obim posla, manje odgovornosti (to sam svesno izabrao), zalažem se minimalno, to je realnost. Da li mogu da naučim više, radim više i zaradim više? Mogu, bez greške. Moj je problem što me radim to.
Cene jesu abnormalne za mene lično. Ali istovremeno znam 10 radnih, normalnih ljudi kojima nisu jer zaradjuju bolje od mene. Koga da krivim? Imaju da plate, ne krive nikog, zadužuju se i ćute. Da li imam opcija da se udaljim malo od željenog mesta i uzmem kvadrat za 1500? Imam. I? Jao, pa ovde mi je blizu vrtić. Ne volim da vozim. Ko će po decu? Šta kad ne mogu ja?
Moj problem koji ne zanima nikog.
 
Morate razgraniciti da li su stvari dobre za ekonomiju/trziste vs individualne osobe.
Realnost je da trziste ne mora da bude racionalno, mozete vi da budete u pravu a da trziste ostane kakvo jeste jos sledecih X godina.

Apple je prva kompanija koja vredi 3.5T a prodaja usporila u poslednje 2 godine, dosta ljudi misli da to nije realno ali ocigledno da trziste misli drugacije.
 
Morate razgraniciti da li su stvari dobre za ekonomiju/trziste vs individualne osobe.
Sta znaci "dobro za ekonomiju"? Dobro za ekonomiju valjda znaci da se standard generalno podigne i da svima bude bolje, pa i onima koji nemaju svoj stan time sto im se omoguci da kupe svoj stan. Ovako price "dobro za ekonomiju" su obicno samo propaganda. Ne moze biti dobro za ekonomiju da imas situaciju gde neko gubi vrednost ustedjevine zbog inflacije jer skuplja za stan, a neko se bogati na time, i gde ovaj prvi nikad ne moze da dodje u poziciju da kupi stan. Obicnog coveka boli uvo da li je GDP porastao ako je njemu sve losije i losije ako u tom rastu GDP-a samo mali procenat povezanih ostvaruje prosperitet, a ostalima je sve losije.
 
Sta znaci "dobro za ekonomiju"? Dobro za ekonomiju valjda znaci da se standard generalno podigne i da svima bude bolje, pa i onima koji nemaju svoj stan time sto im se omoguci da kupe svoj stan. Ovako price "dobro za ekonomiju" su obicno samo propaganda. Ne moze biti dobro za ekonomiju da imas situaciju gde neko gubi vrednost ustedjevine zbog inflacije jer skuplja za stan, a neko se bogati na time, i gde ovaj prvi nikad ne moze da dodje u poziciju da kupi stan. Obicnog coveka boli uvo da li je GDP porastao ako je njemu sve losije i losije ako u tom rastu GDP-a samo mali procenat povezanih ostvaruje prosperitet, a ostalima je sve losije.
Za ekonomiju je bolje da ljudi imaju inicijativu i potrebu da vise zaradjuju i da se trude a samim time i trose, jer uglavnom je jedini nacin da se to uradi da stvaras vrednost u ekonomiji sa svojim proizvodom ili uslugama. Posebno jer deo proizvoda usluga ce da uvuce kapital u zemlju.

Ustedjevina ce uvek da gubi vrednost ako je ne investiras u nesto, ko je umesto kesa drzao pare na berzi nije izgubio toliko para zbog inflacije.

Mozda je malo ekstreman pogled, ali u kapitalizmu najsposobnijima ide najveci deo torte a hteli smo kapitalizam kao na zapadu.
Sad druga je stvar sto neke delatnosti koje su potrebne za normalan zivot ne vrednuju dovoljno (lekarstvo i obrazovanje npr) to su vec sistemski problemi i samo ogledalo konzumerizma i drustva koje vrednost pridaje iskljucivo materijalnim stvarima.

Po meni rast cena nekretnina je prirodna pojava zdrave ekonomije jer lokacije postaju sve pozeljnije a poslovi sve lukrativniji i sve sposobniji ljudi vodjeni duhom preduzetnistva se doseljavaju, sad ekstreman skok vrednosti nekretnina nije dobar naravno, ali na to sam mislio kada sam rekao da to sto je trziste iracionalno ne znaci da nece ostati takvo jos X godina.
Sad neko moze da pravi argument sta gura sta.. da li vece cene nekretnina stvaraju pokretac za vise preduzetnika ili vise preduzetnika koji zaradjuju sve vise para guraju cene nekretnina jer u nasem slucaju su nekretnine najlaksa stvar za investiranje dalje novca.

Isto kao sto nasi ljudi ne vole kredite dok na zapadu je to normalno, ti se zapravo kladis na sebe i svoju sposobnost generisanja vrednosti u ekonomiji kada uzimas kredit, da ces svojim sposobnostima uspeti da zaradis dosta vise od troska kredita.
 
Sto je neko obrazovanje pristupacnije to znaci da taj posao moze obavljati veci broj ljudi, pa samim tim zbog vece ponude radnika taj posao vise nije dobro placen. Pravo obrazovanje se ne stice na internetu i strucnjak se ne postaje tako sto zavrsis kurs na internetu. Preko Interneta samo mozes da unapredjujes svoje core znanje, da steknes novi skill za nesto u cemu si vec strucnjak, da pratis trendove u oblasti kojom se bavis. Vreme kad si mogao da naucis neki skill na internetu i da od njega dobro zaradjujes je davno proslo,i. ako nije brzo ce proci, jer svako zanimanje koje se lako moze nauciti i koje je svima dostupno ce brzo biti zasiceno.
Poenta jeste da je sve teze kupiti stan, cak i kad se ti obrazujes, i drugi se obrazuju. Pre 50 godina si bio (uslovno receno) strucnjak ako imas srednju skolu, pre 20 godina ako imas fakultet, a danas ako imas doktorat ili 2 fakulteta (pricam figurativno, naravno da zavisi od oblasti kojom se bavis).
Očigledno nisi dovoljno dugo na forumu, Perica iz Niša je diplomirao ekonimiju, ali se sam doškolovao kroz neformalno obrazovanje i postao programer. Uopstlaom, za većinu poslova u IT, poslodavci testiraju kandidate i utvrde šta ti znaju da rade, formalno obrazovanje je nebitno.
 
svoju sposobnost generisanja vrednosti u ekonomiji kada uzimas kredit
Naša sposobnost generisanja vrednosti kao društva je relativno mala, nesistematska i sporadična. Visok broj elementarno neobrazovanih koji očekuju da će sistem da im pruži ruku spasa
Neće. Kapitalizam, kao što si rekao. Evo ja sam morao da učim o web developmentu iako nema nikakve veze sa mojim strukom. Morao sam i moram da učim o osnovama dizajna. Sada učim o makroekonomiji, investicionim fondovima. Zato što moram, jer ostajem iza a sistem me ne šiša dva posto. Posle kad bude, recimo, dobra prilika da se ulaže u akcije, ljudi će da pričaju: ne znam ti ja to, to kod nas nema, nije uređeno, teške procedure. Poturiće sebi hiljadu razloga da opravdaju to što ih je mrzelo da odvoje pola sata dnevno da nauče nešto novo. Niska produktivnost = niske mogućnosti.
 
Nekako mi se cini da nikako ne uspevamo da nadjemo “sweet spot”. Ili ljudi ocekuju da im se obezbedi stan po ceni po kojoj oni misle da treba, ili da kapitalizam znaci odsustvo svake socijalne politike i bilo kakve regulative.
 
U pravu si, ja polazim od sebe. Ja jesam nazovimo" stručniji kadar", jer sam magistar, školovao sam se na stranim stipendijama i imam 7,8 godina radnog iskustva, ako me to kvalifikuje za nešto. Sa druge strane, radim od 9 do 5, imam manji obim posla, manje odgovornosti (to sam svesno izabrao), zalažem se minimalno, to je realnost. Da li mogu da naučim više, radim više i zaradim više? Mogu, bez greške. Moj je problem što me radim to.
Cene jesu abnormalne za mene lično. Ali istovremeno znam 10 radnih, normalnih ljudi kojima nisu jer zaradjuju bolje od mene. Koga da krivim? Imaju da plate, ne krive nikog, zadužuju se i ćute. Da li imam opcija da se udaljim malo od željenog mesta i uzmem kvadrat za 1500? Imam. I? Jao, pa ovde mi je blizu vrtić. Ne volim da vozim. Ko će po decu? Šta kad ne mogu ja?
Moj problem koji ne zanima nikog.
Kad ovako pises delujes kao neka ,krtica" tj neki lik agent/investitor funded osoba kome odgovara dalji porast cena 🙂🙂🙂. Jer upravo si profil osobe koja je obrazovana, fino zaradjuje a nipodistavas svoju zaradu, obrazovanje, radno iskustvo sa nekom mantrom u fazonu ja sam sam kriv sto ne mogu da kupim ono sto hocu, i to je sve kao normalno. Placacu kiriju 500e za 40m2 i to je super. Samokaznicu se .
Ljudi koji su u toj situaciji najcesce idu van zemlje i preziru istu.
Bez uvrede 🙂🙂🙂

Zato ti je kolega napisao da si mazohista 🙂
 
Kad ovako pises delujes kao neka ,krtica" tj neki lik agent/investitor funded osoba kome odgovara dalji porast cena 🙂🙂🙂. Jer upravo si profil osobe koja je obrazovana, fino zaradjuje a nipodistavas svoju zaradu, obrazovanje, radno iskustvo sa nekom mantrom u fazonu ja sam sam kriv sto ne mogu da kupim ono sto hocu, i to je sve kao normalno. Placacu kiriju 500e za 40m2 i to je super. Samokaznicu se .
Ljudi koji su u toj situaciji najcesce idu van zemlje i preziru istu.
Bez uvrede 🙂🙂🙂

Zato ti je kolega napisao da si mazohista 🙂
Zanimljivo viđenje situacije.
Ja pokušavam da realno sagledam situaciju. Imaš pravo da izađeš na tržište rada i vidiš koliko vrediš i pod kojim uslovima. Imaš takođe opciju da osnuješ svoju firmu, opet ako si sposoban za to. Možeš i da odeš iz zemlje ako ti se ne svidja. Plaćaćeš onoliko koliko moraš, zar ne? Ako nemaš ili nećeš, nadji opcije za koje si sposoban. Šta od nas bilo ko može da uradi da promeni sistem u većoj meri? Ništa. Svi igramo igru, neko bolje, neko lošije.
 
Zanimljivo viđenje situacije.
Ja pokušavam da realno sagledam situaciju. Imaš pravo da izađeš na tržište rada i vidiš koliko vrediš i pod kojim uslovima. Imaš takođe opciju da osnuješ svoju firmu, opet ako si sposoban za to. Možeš i da odeš iz zemlje ako ti se ne svidja. Plaćaćeš onoliko koliko moraš, zar ne? Ako nemaš ili nećeš, nadji opcije za koje si sposoban. Šta od nas bilo ko može da uradi da promeni sistem u većoj meri? Ništa. Svi igramo igru, neko bolje, neko lošije.
upravo tako, medjutim samokritičnost je u Srbiji nepostojeća kategorija. Recimo, neko ko je obrazovan, pametan, vredan i opet svojim radom ne može da kupi stan u centru Beograda će reći da je to posledica države, društva, kaapitalističkog uređenja ili neke nevidljive sile koja utiče na naše živote. Retko ko će reći, ok ne mogu da priuštim centar, krenuću od Zemuna, Batajnice ili nekog drugod dela grada koji je priuštiviji, pa posle kako vreme protiče i raste nečija mogućnost da zaradi, može razmatrati investicije u skuplje delove grada. Međutim, ovde ljudi nipodaštavaju periferiju, a očigledno nisu kadri da svojim znanjem i umećem zarade za stan u centru i onda se cela argumentacija ciklično vrti oko toga čija je to krivica. To se na engleskom zove self-entitlement i naručito je prisutno među mladim ljudima koji bi želeli sve i odmah.
 
Ja pokušavam da realno sagledam situaciju. Imaš pravo da izađeš na tržište rada i vidiš koliko vrediš i pod kojim uslovima. Imaš takođe opciju da osnuješ svoju firmu, opet ako si sposoban za to. Možeš i da odeš iz zemlje ako ti se ne svidja.
Ovo isto prica jedan biznis influencer, prodavac magle, koji se obogatio preko veze i namestenih tendera (moze se procitati o tome) i sad soli ljidima pamet kako treba da zive. Napravis sistem gde je tesko uspeti postenim radom i kritikujes ljude time sto tvrdis da nije problem u sistemu, nego u tome sto su oni nesposobni. Zato dosta nasih sposobnih koji nece da se dave u ovom mulju odlaze iz zemlje i otvaraju firme van Srbije. Jedno je samokritika, drugo je zmurenje na neke ocigledno problematicne stvari.
Prica se da su ljudi nesposobni i ne znaju da pokrenu svoj biznis, a svi znamo koliko je ova zemlja destimulativna za biznis, pravno nesigurna,... Problem je i sta se kod nas smatra sposobnim. Na zapadu je sposoban onaj ko ima znanje iz oblasti, zna da organizije proces. Ovde je "sposoban" onaj ko ima nekog u opstini da mu pomogne da dobije namesteni tender, onaj ko zna nekog iz poreske pa moze da muva kako hoce i slicno. Ne zele svi da rade u tom mulju. Takodje, nisu sva zanimanja pogodna za biznis, niti postoje pravne forme koje su pogodne za obavljanje svih mogucih biznisa. To da su ljudi nesposobni mozes da prebacujes eventualno nekom ko zivi u ujredjenoj zemlji poput Norveske ili Svajcarske, kod nas je to stvarno degutantno raditi.
 
Retko ko će reći, ok ne mogu da priuštim centar, krenuću od Zemuna, Batajnice ili nekog drugod dela grada koji je priuštiviji, pa posle kako vreme protiče i raste nečija mogućnost da zaradi, može razmatrati investicije u skuplje delove grada
To je moj stav upravo, ali vidim da se maši poenta i da ovo ne vodi ničemu. Ispadoh neki agent, mazohista, pohlepni investitor, a miljama sam daleko od svega toga.
 
Suzuman je jedan od retkih koji kritikuje sebe. Koji priznaje da ne radi punim kapacitetom iako mu to znaci manja zarada ali tako hoce, voli lagodniji zivot. Razne perice bi mogle da uce od njega umesto “nista ne valja, otvoris biznis da bi propao”, a zapravo nema volje da malo zapne i da se oproba u tom mulju umesto sto radi za strance i izbegava dodatne poreze. Najlakse je kritikovati druge, opste je poznato da Srbin nikada nije kriv.
 
Vrh