Šta je novo?

Cene nekretnina

Ukinut je graničnik, ranijih godina su skoro uvek propisivali da ne može da raste više od 5% u odnosu na prethodnu godinu. U razgovoru sa službenicom iz poreske sam saznao da će verovatno doći do prezoniranja pojedinih lokacija u gradu npr. Beograd na vodi će postati ekstra zona umesto prve
 
Povećanje ponude? Demografija nam je obrnuta piramida. Narednih 10-15 godina će se rapidno umanjiti populacija bumera. To znači ogroman broj slobodnih stanova. Masa potomaka će postati vlasnici drugog i trećeg stana.

To će povećati ponudu na tržištu izdavanja, a verovatno i na tržištu prodaje.

Moraćemo da naselimo baš ogroman broj novih građana da bismo nadoknadili ovaj broj.
Ja sam mislio da će se to već dogoditi pre koju godinu jer je najviše stanova dodeljivano sedamdesetih, a puno i šesdesetih, ljudima koji su tada bili četrdesetogodišnjaci.

To su dvadeseta i trideseta godišta.

Kad ono, stanovi u Beogradu poskupeše.

Besmisleno je naseljavati ljude iz stranih kultura u doba razvoja Ai i automatizacije. Bolje je povećati domaći priraštaj u svakom slučaju.
 
Ja sam mislio da će se to već dogoditi pre koju godinu jer je najviše stanova dodeljivano sedamdesetih, a puno i šesdesetih, ljudima koji su tada bili četrdesetogodišnjaci.

To su dvadeseta i trideseta godišta.

Kad ono, stanovi u Beogradu poskupeše.

Besmisleno je naseljavati ljude iz stranih kultura u doba razvoja Ai i automatizacije. Bolje je povećati domaći priraštaj u svakom slučaju.
Videćemo. To nije moglo da se desi ranije jer je populacija Srbije rasla do 1991. Sada imamo 30+ godina pad i vreme je.

Ne znam kakva je demografija u Beogradu. Mislim da je bolja nego u ostatku Srbije, ali i dalje imamo ogroman broj starih. Svako ko živi u starogradnji zna o čemu pričam.
 
Ne znam kakva je demografija u Beogradu. Mislim da je bolja nego u ostatku Srbije, ali i dalje imamo ogroman broj starih. Svako ko živi u starogradnji zna o čemu pričam.
Loša.
Ukupan broj stanovnika u Beogradskom regionu se smanjuje već treću godinu za redom. Trenutno je broj stanovnika na nivou iz 2016. Migracije included.

A stope prirodnog priraštaja su negativne. Veće su nego u ostatku Srbije, ali i dalje negativne. Beogradski region je na -2.5promila, jedino je opština Zvezdara u plusu, +0,6promila.
Izvor RZS
 
Ja sam mislio da će se to već dogoditi pre koju godinu jer je najviše stanova dodeljivano sedamdesetih, a puno i šesdesetih, ljudima koji su tada bili četrdesetogodišnjaci.

To su dvadeseta i trideseta godišta.

Kad ono, stanovi u Beogradu poskupeše.

Besmisleno je naseljavati ljude iz stranih kultura u doba razvoja Ai i automatizacije. Bolje je povećati domaći priraštaj u svakom slučaju.
Mislim da se i radi na neki način na povećanju prirodnog priraštaja, subvencije čak i za nekretninu za mladu mamu od 20% ili 20k...

Što se tiče naseljavanja ljudi stane kulture to se dešava i mislim da nas tek čeka naseljavanje prvenstveno iz Kine a potom za radnu snagu još veći dolazak/uvoz Indijaca/Nepalaca(gradjevina i usluzne delatnosti)verovatno će biti dolaska i sa Tajlanda/Filipina(za bogate spremačice i dadilje za decu)...
Iskeno mislim da neće baš tako brzo AI da preuzme zanimanja i automatizacija, nekako mi se čini da su ljudi trenutno jeftiniji od tih softvera, ažuriranja ili mogućih popravki...
 
Mislim da se i radi na neki način na povećanju prirodnog priraštaja, subvencije čak i za nekretninu za mladu mamu od 20% ili 20k...

Što se tiče naseljavanja ljudi stane kulture to se dešava i mislim da nas tek čeka naseljavanje prvenstveno iz Kine a potom za radnu snagu još veći dolazak/uvoz Indijaca/Nepalaca(gradjevina i usluzne delatnosti)verovatno će biti dolaska i sa Tajlanda/Filipina(za bogate spremačice i dadilje za decu)...
Iskeno mislim da neće baš tako brzo AI da preuzme zanimanja i automatizacija, nekako mi se čini da su ljudi trenutno jeftiniji od tih softvera, ažuriranja ili mogućih popravki...
I ja mislim da ćemo morati da uvozimo stanovništvo.

Ali to će morati da bude masovno, tipa bar pola miliona doseljenika u sledećih deset godina. I onda je pitanje kako ih zadržati da ne odu dalje u zapadnu Evropu?
 
I ja mislim da ćemo morati da uvozimo stanovništvo.

Ali to će morati da bude masovno, tipa bar pola miliona doseljenika u sledećih deset godina. I onda je pitanje kako ih zadržati da ne odu dalje u zapadnu Evropu?
Kinezi koji ovde već ozbiljno kreću da dominiraju tržištem i koji nas vide kao kapiju za ulazak na tržište Evrope...
Takodje su i oni krenuli da zidaju stambene objekte, pisao sam na temi ranije.
Loznica, Šabac i juče sam saznao da su uzeli i nekoliko zemljišta po Beogradu(ne znam tačno gde i kolike su parcele..
U Šabcu planiraju 125000m2 stambenog prostora da izgrade.
EDIT: Njihov princip je da izgrade par lamela od kojih je jedna za njihove ljude dok su im ostale namenjene za prodaju.
 
Kinezi koji ovde već ozbiljno kreću da dominiraju tržištem i koji nas vide kao kapiju za ulazak na tržište Evrope...
Takodje su i oni krenuli da zidaju stambene objekte, pisao sam na temi ranije.
Loznica, Šabac i juče sam saznao da su uzeli i nekoliko zemljišta po Beogradu(ne znam tačno gde i kolike su parcele..
U Šabcu planiraju 125000m2 stambenog prostora da izgrade.
EDIT: Njihov princip je da izgrade par lamela od kojih je jedna za njihove ljude dok su im ostale namenjene za prodaju.
Je l ima nekih izvora za sve ovo, ne nalazim nista na netu.
 
Prodavac proizvoda "X":
Dobro je da cene proizvoda "X" rastu.
Ista logika kao i za bilo sta drugo:
  • Kad se devojci ne svidja momak, ona misli "Sigurno postoji devojka kojoj ces se dopasti, ali to nisam ja"
  • Kad se desi nasilje u porodici "Neko bi trebalo da prijavi to policiji, ali to ne mogu ja"
  • Kad rastu cene nekretnina i kad neko mora da radi mnogo vise da bi zaradio za krov nad glavom: "To je dobro za ekonomiju, vise ce se raditi, proizvoditi, ali ja ne mogu da radim, ja cu da prodajem stanove kao agent ili da ih izdajem, nek neko drugi radi vise da bi nam ekonomija bila bolja"
Jedini koji kazu da je rast cena nekretnina dobar za ekonomiju su, koliko vidim, samo oni koji rade sa nekretninama, investitori, agenti i oni koji se bave izdavanjem. Nesto nisam video da je narod odusevljen cenama nekretnina i da misli:
Jeste da mi je sad duplo teze da kupim stan nego ranije, da moram da se odricem mnogo vise nego ranije, da zivim mnogo teze nego ranije, ali bar nam ekonomija napreduje, iako ja ne vidim benefite toga.
Svi bi voleli da GDP raste, da se vise proizvodi, da nam vrednost nekretnina raste, ali da mi budemo ti koji imamo nekretnine i ne radimo nista, a da neko drugi proizvodi umesto nas i da nam placa kiriju :)
 
Poslednja izmena:
Jedini koji kazu da je rast cena nekretnina dobar za ekonomiju su, koliko vidim, samo oni koji rade sa nekretninama, investitori, agenti i oni koji se bave izdavanjem.
I svi oni koji imaju nekretninu u posedu, zar ne?
Ne znam zašto visoka cena nekretnina uopšte čudi bilo koga. Imali smo ogromno štampanje para uz žestoko usporavanje privredne aktivnosti tokom kovida. Investicije su bile nesigurne, privredni rast nikakav, velocitet novca je shodno opadao i svi koji su imali višak sredstava su morali da pronađu alternativne plasmane. A nekretnine imaju potencijal da čuvaju vrednost (ili da im ista raste), generišu i određene dohotke, iako nisu nešto pozamašni.
I sad kada je građevinarstvo buknulo podstaknuto svim navedenim, mi dižemo kao prst da krivimo nekog, investitore, perače novca i slično.
Ja nemam nekretninu, nisam agent ni slično, pa svakako mislim da su cene ok. Ko mi je kriv što zarađujem ispod proseka, a tražim nekretnine gde kupuju ljudi sa daleko višim dohotkom. Tržište je takvo kakvo je, sa svim svojim prednostima i manama. Uzmi ili ostavi.
 
Gledanje na stanove kao na asset je poremetilo perspektivu ljudi na to tržište. Ti kad gledaš ceo lanac te industrije, zaista je dobro da cene stanova rastu, jer tako investitor dobija više, građevinski sektor dobija više, država dobija više i vlasnici nakon kupovine su srećni jer im cena stana raste i mogu da prodaju za više.

Glavni problem je to socijalno raslojavanje koji stalni rast cene proizvodi, jer se pravi ogroman jaz između onih koji poseduju i onih koji ne, i sve je teže onima koji nemaju da priušte sebi krov nad glavom.

Ja nemam nekretninu, nisam agent ni slično, pa svakako mislim da su cene ok.

To je jer si mazohista, pa misliš da Titovi blokovi gde otpadaju terase treba da koštaju 3k po kvadratu :)
 
I svi oni koji imaju nekretninu u posedu, zar ne?
Ne znam zašto visoka cena nekretnina uopšte čudi bilo koga. Imali smo ogromno štampanje para uz žestoko usporavanje privredne aktivnosti tokom kovida. Investicije su bile nesigurne, privredni rast nikakav, velocitet novca je shodno opadao i svi koji su imali višak sredstava su morali da pronađu alternativne plasmane. A nekretnine imaju potencijal da čuvaju vrednost (ili da im ista raste), generišu i određene dohotke, iako nisu nešto pozamašni.
I sad kada je građevinarstvo buknulo podstaknuto svim navedenim, mi dižemo kao prst da krivimo nekog, investitore, perače novca i slično.
Ja nemam nekretninu, nisam agent ni slično, pa svakako mislim da su cene ok. Ko mi je kriv što zarađujem ispod proseka, a tražim nekretnine gde kupuju ljudi sa daleko višim dohotkom. Tržište je takvo kakvo je, sa svim svojim prednostima i manama. Uzmi ili ostavi.
Jedna je stvar kakvo je trziste, kakve su cene, da li ce cene rasti i koliko.
Druga je stvar sto neko servira bajke narodu da to sto mu je sve teze da kupi nekretninu je ustvari znak da mu je sve bolje jer mu GDP raste i neko tamo je bogatiji.
Mozda cene nece padati, mozda ce nekretnine uvek biti tesko pristupacne, ali daj da se ne lazemo da je dobro to sto neko ne moze da priusti nekretninu jer GDP (nominalno, mozda cak i fake) raste i neko drugi se bogati na tome (socijalno raslojavanje)
 
To je jer si mazohista, pa misliš da Titovi blokovi gde otpadaju terase treba da koštaju 3k po kvadratu
Hvala ti što si me počastio tim epitetom.
Koštaju onoliko koliko je narod spreman da plati za iste. Imaš i za 1500 luksuznu novogradnju u Batajnici, pa nikom ništa.
i sve je teže onima koji nemaju da priušte sebi krov nad glavom.
Sa druge strane, obrazovanje je daleko pristupačnije nego ranije, znanje o bilo čemu možeš da stekneš na netu, poslovi za strano tržište su lako dostupni. Retko kada sam upoznao nekog ko je zaista stručnjak u svom poslu, a da baš živi loše i ne može da razmotri kupovinu nekretnine, makar na gurku, na kredit. I ti i ja možemo da kupimo nekretnine u suštini, zar ne?
 
Sa druge strane, obrazovanje je daleko pristupačnije nego ranije, znanje o bilo čemu možeš da stekneš na netu, poslovi za strano tržište su lako dostupni. Retko kada sam upoznao nekog ko je zaista stručnjak u svom poslu, a da baš živi loše i ne može da razmotri kupovinu nekretnine, makar na gurku, na kredit. I ti i ja možemo da kupimo nekretnine u suštini, zar ne?
Sto je neko obrazovanje pristupacnije to znaci da taj posao moze obavljati veci broj ljudi, pa samim tim zbog vece ponude radnika taj posao vise nije dobro placen. Pravo obrazovanje se ne stice na internetu i strucnjak se ne postaje tako sto zavrsis kurs na internetu. Preko Interneta samo mozes da unapredjujes svoje core znanje, da steknes novi skill za nesto u cemu si vec strucnjak, da pratis trendove u oblasti kojom se bavis. Vreme kad si mogao da naucis neki skill na internetu i da od njega dobro zaradjujes je davno proslo,i. ako nije brzo ce proci, jer svako zanimanje koje se lako moze nauciti i koje je svima dostupno ce brzo biti zasiceno.
Poenta jeste da je sve teze kupiti stan, cak i kad se ti obrazujes, i drugi se obrazuju. Pre 50 godina si bio (uslovno receno) strucnjak ako imas srednju skolu, pre 20 godina ako imas fakultet, a danas ako imas doktorat ili 2 fakulteta (pricam figurativno, naravno da zavisi od oblasti kojom se bavis).
 
Poslednja izmena:
Previše široko gledate. Te socijalno raslojavanje, te nije pošteno, te ovo ono.

Znači to nikoga ne zanima. Morate imati fokusiran pogled na tržište pa ćete čistije rezonovati.

Kasirka iz maksija i nastavnik istorije sigurno neće živeti u centru Beograda. Prošla su ta vremena.
 
Vrh