Šta je novo?

Cene nekretnina

Jedan interesantan podatak/iskustvo da podelim, a ima veze sa cenama nekretnina.
Bio sam u situaciji da kupim stan pre 20-ak godina i nakon
konsultovanja sa prijateljima jedan od njih (vispreniji) mi je rekao da
bi bilo bolje da kupim za te pare zlato i da uživam. Kvadrat je bio nešto oko 1000eur ako se sećam.
Skoro nešto razmišljam i preračunavam se ... da sam ga poslušao i kupio zlato
sećam se da je koštalo oko 11-12 hilj e/kg imao sam za jedno 5kg.
Sad posle 20-ak god. bi za to zlato mogao da uzmem preko 350hilj. eur i mogao kupiti 3 takva stana.
Sećam se da sam i računao da ću ako ga kupim i izdajem za 25 godina moći da kupim takav novi stan. Sad vidim
kolika je to šit priča i maltretiranje.

E nisam kupio ni stan a ni zlato (uložio sam u posao) a ovo pišem posle te vremenske distance .... samo da ljudi imaju u vidu
da su ljudi koji su tada pričali pozitivno o kupovini zlata ipak bili u pravu nasuprot
onih koji su favorizovali kupovinu stana kao mogućnost ostvarivanja nekog prihoda (a bilo ih je dosta takvih).
Ja sam radio kao magarac 20 godina ... ok je to, imam sada nešto
ali pokvario vid, pogubio živce ... nešto razmišljam možda je moglo i drugačije i da ponovo rezultat bude zadovoljavajući.
I da li je uopšte postojao ikakav rizik da sam doneo odluku da ga poslušam. Ovi što danas favorizuju zlato pričaju isto kao
i on pre 20 god. .... da rizik ne postoji.
i svaka od tih "investicija" je mogla da krene i u kontra smeru. Nikad ne mozes da znas. Ipak stan ima prednost jer imas i neku utilizaciju tj mozes nekako da ga koristis ako krene nesto naopako.
 
Sta znaci investicionom kupcu sto ce stan moci da koristi nekako kad ih ima npr 5 takvih? Pa nece moci da zivi u svih 5 odjednom.

Osim toga, sta ako zemljotres kao u turskoj? Sta ako napravimo neku katastrofu malo vecu od one u Vinci za vreme duga Tite? Sta ako npr iskopavanje litijuma u kombinaciji sa priordnim nepogodama zagadi Savu, kako ce se onda ziveti u bnv primijum zgradama?

Sve to su ne tako apstraktne I ne previse malo verovatne situacije.

Sa druge strane, i zlato kao metal ima po neku upotrebnu vrednost. Mozes na primer zub da napravis sebi, umesto od kompozitnih materijala I slabasne keramike :)
 
Ko su otprilke kupci stanova? Ako nije tajna. U smislu cime se bave ti ljudi, da li kupuju za kesh itd? Takodje, koje su bile kvadrature ovih stanova, ovako je malo nedoreceno.
Ne znam kupce licno naravno jer sam se i ja nadmetao sa te stanove. Prvi, za skuplji stan su kupci prodali svoj, bracni par srednjih godina, bili su gotovinski kupci. Drugi znam da su bili stariji brani par.
Kvadratura prvog je 94m2, drugi je bio 74m2.
Oba su trosobna. Problem je sto racunica pokazuje da posle renoviranja koje sam ja planirao ovaj jeftiniji ispada 290k, pa bih radije dao 320k za veci stan koji je bio vrhunski sredjen i renoviran, i jos na boljoj lokaciji. Govorimo o gornjem dorcolu blizina trga.
Takodje ne znam da li je to relevantno, privlca je bila koliko se spustaju stanovi, i ja do sada nisam imao problem sa 10% manjom cenom.
Naravno u BNV nema spustanja. Manji investitori su spremni na pregovore, tu mozete takodje da spustite, u zavisnosti od raznih faktora i stana koji uzimate 5 - 10%.
 
Šta ono beše rekoste za stanovanje van i oko glavnog grada?

Pri tom saznamo za možda 3% ovakvih stvari. Ako i toliko.

Pogledajte prilog 204086
Sta li se sve nalazi u vazduhu Beograda bolje i da ne pitamo. Evo ti jedan hint, sipaj casu vode sa cesme, ove pijace sto se hvalimo kao da je sa planinskog izvora, odnesi u neku laboratoriju na analizu i kazi da je to voda iz tvog sela, da proveris kvalitet. Jos jedan hint, rezultate ispitivanja nemoj da objavljujes na drustvenim mrezama jer ce doci cike da ti uruce kaznu za sirenje opste panike i straha. Jos jedan hint, istinita prica.
 
Deluje zanimljivo. Kako se krecu cene?

2400-prizemlje to jest 1 sprat, 2650 dvosobni stanovi od II - VII spratu, 2500 su bili veći stanovi od dvosobnog na II-VII spratu. I penthausi su 2800. Cene su bez PDV-a
Parking mesta su od 18-20k, garazno parking mesto sa elektro punjačem je 1350eur+PDV to jest oko 30k.
Prodato je oko 80% kompleksa, još nisu dobili gradjevinsku. Na njihovom sajtu sve piše, kao što se vidi i dostupnoat stanova
 
I još par informacija za koje znam: Prekoputa kompleksa je isto planirana višespratnica stambeno-poslovna od istog Investitora, dok je pored kompleksa takodje planiran sličan koncept poput ovog čini mi se isto 3 stambene lamele i isto jedna poslovna zgrada od drugog Investitora...Što se tiče cene poslovnog prostora to tek čekam informacije...
Ove cene koje sam naveo su u nekoj predprodaji bile oko 100-200eur manje...
Iza kompleksa su novoizgradjene luksuznije zgradice od 3 stana i u tom delu ne može više od toga da se gradi po Urbanističkom projektu koji ne može 10god da se menja, pored ovog kompleksa može i ima prostora i za dalje Investicije i gradnju, kao što sam i opisao i već su u planu...
 
I još par informacija za koje znam: Prekoputa kompleksa je isto planirana višespratnica stambeno-poslovna od istog Investitora, dok je pored kompleksa takodje planiran sličan koncept poput ovog čini mi se isto 3 stambene lamele i isto jedna poslovna zgrada od drugog Investitora...Što se tiče cene poslovnog prostora to tek čekam informacije...
Ove cene koje sam naveo su u nekoj predprodaji bile oko 100-200eur manje...
Iza kompleksa su novoizgradjene luksuznije zgradice od 3 stana i u tom delu ne može više od toga da se gradi po Urbanističkom projektu koji ne može 10god da se menja, pored ovog kompleksa može i ima prostora i za dalje Investicije i gradnju, kao što sam i opisao i već su u planu...
Da li znaš kakva je situacija sa kućama u Novom Sadu, u blizini železničke stanice? Vidim da je Telep poprilično popularan i da su cene solidne. Baš dosta ljudi znam koji su počeli da dolaze vozom za Bg iz Ns.
 
A vidis ja sam cuo za Novella kompleks da su iz projekta izbacili poslovnu zgadu za koju su se hvalili da ce biti najvisa u NSu, jer im je prodaja slabo isla.
 
Zato sto se gura ta prica cuti, ne pitaj, ne talasaj, zato je Srbija tu gde jeste. Kad neko dobronamerno skrene paznju na nekvalitet robe kod nas, na vise cene nego u EU, pa i cene stanova koje su vise u Beogradu nego u mnogim daleko razvijenijim gradovima EU onda se sjati gomila da banalizuje i pusta neke glupe fore uz podsmeh. Ali kada njih potkaci nesto i istera iz balona u kom zive onda kukaju. Ne mislim na ove ocigledne agente i slicne prodavce magle, njima je posao da pricaju to sto pricaju cak i u ovoj temi.
 
Zato sto se gura ta prica cuti, ne pitaj, ne talasaj, zato je Srbija tu gde jeste. Kad neko dobronamerno skrene paznju na nekvalitet robe kod nas, na vise cene nego u EU, pa i cene stanova koje su vise u Beogradu nego u mnogim daleko razvijenijim gradovima EU onda se sjati gomila da banalizuje i pusta neke glupe fore uz podsmeh. Ali kada njih potkaci nesto i istera iz balona u kom zive onda kukaju. Ne mislim na ove ocigledne agente i slicne prodavce magle, njima je posao da pricaju to sto pricaju cak i u ovoj temi.
Mislim da agenti na ovoj temi dosta greše što pišu pod lažnim identitetima. Više bi ih ljudi vrednovali, kad bi znali da postove pišu ljudi iz posla koji imaju neke informacije.

Velika greška, ali to govori o njima i kako rezonuju.
 
Slazem se, ali mislim da vise pisu iz dosade i da malo izbace visak energije dok cekaju sada vec zrtve, a ne musterije.
 
Jesu li investicioni kupci zrtve agenata prodaje, ili su kupci stanova za zivot zrtve investicionih kupaca?
 
A vidis ja sam cuo za Novella kompleks da su iz projekta izbacili poslovnu zgadu za koju su se hvalili da ce biti najvisa u NSu, jer im je prodaja slabo isla.

Nisu izbacili, to je odmah osvanula vest na nekim portalima, jer su odustali od jedne lokacijske/urbanističke dozvole za njenu izgradnju jer je preko 50m, nego će ići na dve zasebne(jedna do 50m i jedna preko 50m), razliciti organi donose dozvole i kod jednih će pre dobiti tako zasebno i moći će izgradnju da krenu, dok čekaju na ovu drugu, bukvalno zbog brzine same izgradnje su tako odradili, kako bi mogli na vreme da krenu izgradnju koja će svakako trajati 2.5god.
 
Da li znaš kakva je situacija sa kućama u Novom Sadu, u blizini železničke stanice? Vidim da je Telep poprilično popularan i da su cene solidne. Baš dosta ljudi znam koji su počeli da dolaze vozom za Bg iz Ns.
Iskreno ne znam i ne pratim baš to tržište, ali svakako da postoji i da Telep je popularan i postaje sve popularnini mada i on je krenuo ozbiljno da se nastanjuje zgradama i po meni odličnim modernim kućama, to jest zgradicama od 2-3 zasebna stana sa zajednickim dvoristem i parkingom(taj neki fazon je veoma popularan i po meni odličan sa odnosom dobijenog i cene)...
Kod železničke stanice i nema nešto baš kuća, postoji po meni jedno naselje zove se Avijatičarsko naselje, lep kraj i mnogo kuća, a blizu železničke, par prijatelja mi tamo živi u kućama...Cene apsolutno ne znam i rekao bih ti tek nakon što pogledam oglase, koje možeš i ti, ako trebaju neke sugestije oko kraja i svega, slobodno mi piši u dm, pošto živim u NS-u od rodjenja 😉
 
I još par informacija za koje znam: Prekoputa kompleksa je isto planirana višespratnica stambeno-poslovna od istog Investitora, dok je pored kompleksa takodje planiran sličan koncept poput ovog čini mi se isto 3 stambene lamele i isto jedna poslovna zgrada od drugog Investitora...Što se tiče cene poslovnog prostora to tek čekam informacije...
Ove cene koje sam naveo su u nekoj predprodaji bile oko 100-200eur manje...
Iza kompleksa su novoizgradjene luksuznije zgradice od 3 stana i u tom delu ne može više od toga da se gradi po Urbanističkom projektu koji ne može 10god da se menja, pored ovog kompleksa može i ima prostora i za dalje Investicije i gradnju, kao što sam i opisao i već su u planu...
Tri ogromna kompleksa na malom prostoru, da nije to mnogo ?
A bice ih verovatno jos.
Da ne bude na kraju vracarizacija Telepa.
 
I još par informacija za koje znam: Prekoputa kompleksa je isto planirana višespratnica stambeno-poslovna od istog Investitora, dok je pored kompleksa takodje planiran sličan koncept poput ovog čini mi se isto 3 stambene lamele i isto jedna poslovna zgrada od drugog Investitora...Što se tiče cene poslovnog prostora to tek čekam informacije...
Ove cene koje sam naveo su u nekoj predprodaji bile oko 100-200eur manje...
Iza kompleksa su novoizgradjene luksuznije zgradice od 3 stana i u tom delu ne može više od toga da se gradi po Urbanističkom projektu koji ne može 10god da se menja, pored ovog kompleksa može i ima prostora i za dalje Investicije i gradnju, kao što sam i opisao i već su u planu...
Jedan kompleks ce biti na mestu nekadasnjeg Jugoalata i to je isto kupio Rapid. A taj drugi investitor, ne znam gde ce praviti ako je pored Jugoalata, tj. prekoputa Novelle supermarket DIS.
 
Tri ogromna kompleksa na malom prostoru, da nije to mnogo ?
A bice ih verovatno jos.
Da ne bude na kraju vracarizacija Telepa.

Nije to mali prostor i namenjeni su poslovni objekti i kompleksi uz glavnu ulicu, to jest Futoški put, iza tih kompleksa kao što sam i rekao su urbane vile ili zgrade spratnosti do Pr+1+Pk, gde ne može da se menja Urbanistički projekat narednih 10god, tako da mi je i jeste odradjen neki sklad, poslovne zgrade uz bulevar sa ok stambenim kompleksom, a iza kuće/zgradice nižih spratnosti, e sada u nekoj budućnosti posle 10god ne znam šta će biti, ali sumnjam da će se nekom Investitoru isplatiti nove zgrade od 3 sprata da otkupljuje da bi gradio 8ili 10spratova... Možda se nisam najbolje izrazio ili prezentovao i mapirao, ali ima mesta za sve i generalno se meni svidja takav razvoj i gradnja...
 
Jedan kompleks ce biti na mestu nekadasnjeg Jugoalata i to je isto kupio Rapid. A taj drugi investitor, ne znam gde ce praviti ako je pored Jugoalata, tj. prekoputa Novelle supermarket DIS.

Mislim da je u pitanju bivši Stilos, Investitor bi bio Inobačka, pored Novelle, to jest izmedju Novelle i Auto Rad-a. Nije još projekat izašao u javnost i nisu još objavili to iako je odradjen projekat...Zbog trenutne gužve oko drugih projekata ovo su da kažem ostavili po strani, ali očekujem veoma brzo i javno objavljivanje... 3 lamele stambene(poslovni apartmani i garsonjere će činiti jedno 40%, za razliku od Novelle gde je najmanji stan dvosoban).
Edit: Da dodam taj kompleks će isto imati jednu poslovnu zgradu od 12-15spratova i kao što sam rekao 3 stambene lamele...
 
Da li se neko ovde raspitivao ili možda kupio stan u projektu T10 koji je iza bele reke (bice tacno izmedju airport gardena, gredine nove zgrade u tom delu i imt-ovog velikog kompleksa, a iznad sadasnjeg mazdinog salona)? Voleo bih da cujem utiske i impresije.
 
Zdravo forumasi evo i mene posle dosta vremena ponovo na forumu, vidim jos uvek neke stare forumase sto me bas raduje.
Elem, ponovo sam odlucio da krenem u kupovinu stana pa me interesuje kakva je trenutno situacija na terenu ako je neki forumas obavesten.
I dalje sam u potrazi za stanom pre svega na NBG (stara gradnja) ali ne iskljucivo tamo od nekih 65+ kvadrata. Nisam jos izasao na teren ali po oglasima vidim da su cene malo porasle. Zna li se kakva je traznja? Ono cega se ja secam od pre 1-2 godine je da je traznja bila ogromna da si morao da zakazes gledanje stana po nekoliko dana unapred, a o obaranju cena ni govora sve je bilo hoces neces to ti je :). Vidim ovde neko pominje da je mogao da obori cenu i do ~10% lagano. Jel to znaci da se malo trziste ohladilo?
Svaka informacija bi mi dobro dosla jer posle ovih odmora a do kraja godine planiram da pazarim stan.
 
Glavna mana 4. sprat bez lifta (poslednji sprat) i zgrada koja nije baš u sjajnom stanju
Mislim da ti ovo sve govori.

Koliko sam mogao da primetim ti si u situaciji u kakvoj sam i ja bio. Gledao sam i staru i novu gradnju i na kraju sam se odlucio za novu iz vise razloga. Jedini razlog za kupovinu stare gradnje je taj sto 'mozes' odmah da se uselis. Pod navodnicima mozes zato sto ako je u losem stanju onda par meseci cekas da ga renoviras.

Mojn savet ti je da ne zuris sano da bi kupio. Bolje uzeti nov stan koji ne moras odmah da kesiras i onda do izgradnje ustedis jos novca. Ti najbolje znas tvoju finansijsku situaciju, da li si podstanar ili imas svoje, da li si porodican covek ili singl itd.

Ovde se dosta spominju lokacije i cena kvadrata na tim lokacijama, ali ono glavno sto niko ne spominje je psiholoski momenat. Nekome je prosto bitno da bude na nekoj lokaciji gde ce se osecati udobno ili da je blize centru bez odredjenog razloga. To moze biti i Mirijevo isto tako moze biti i Slavija. Meni neko da ponudi Senjak/Dedinje ili Vozdovac pre bih ziveo na Vozdovcu.
 
Bilo je reci i oko psiholoskog momenta naravno. Imali smo primer Batajnice za koju je ustanovljeno da je pogodna za zivot samo nekome ko je rodjen tamo, i da se niko ko nije iz BG kao ni niko ko jeste iz BG, ne bi odlucio za kupovinu nekretnine tamo a od razloga je navedeno "To nije Beograd" i "Treba 1h 35m autobusom do Petlovog brda".
 
Poslednja izmena:
Vrh