Šta je novo?

Cene nekretnina

Po ceni 1100 eura po kvm, najvise 1150 eura sto je cena iz decembra 2021, starogradnja Mirijevo, vreme pre nego sto je Putin izlecio koronu i uveo nam Ruse i inflaciju. Nize cene i mnogo nizi RoI tada su bile.
Samo što je brat Putin počeo rat krajem februara 2022 a ne u 2021 godini. Mislim da te cene s trenutnim platama u Srbiji teško možeš da očekuješ. To je pad od 30-40%. Koliko je to realno u sadašnjim okolnostima je pitanje?! Baš sam rekao da je starogradnja u jakooo lošem stanju u aprilu u Požarevcu prodana za 850e a ti bi BG za 1100e. Nadam se da će ti se želje ispuniti!
 
Na konto ovoga, skoro sam se iznenadio kad sam video da Merin prodaje stanove u suterenu u Silvi. Valjda je to isto sad neki način da se privuku kupci koji bi bili spremni da plate nižu cenu.
Ne znam za taj projekat, ali da sigurno su dosta jeftiniji. U kompleksu gde sam ja uzeo stan u NS, od tri lamele za stanovanje, samo u jednoj imaju stanove u prizemlju(sa bašticom) u druge dve lamele su vrtić i i kafić - restoran i ispod jedne lamele celom površinom u prizemlju samousluga. Stanovi u prizemlju su 2300eur, I sprat 2400, Od II-VII 2650eur, a VIII luksuzniji stanovi(viši plafon, portali od poda do plafona itd..) su 2800eur + pdv.
 
Potkrovlja su meni skroz ok, ako se iznad ploče nalazi i krov. Ne vidim posebne mane u odnosu na stanove ispod. Čak ima i prednosti, viši sprat bi trebalo da ima manje buke sa ulice, manje prašine, ne prolaze komšije niti prolaznici ispred vrata, lepsi je pogled, nema nikoga iznad da pravi buku, cena je niža.

Sa druge strane, i suterenu imaju po neku pozitivnu osobinu, npr možda je ujednačenija temperatura u stanu, blizu je izlaza iz zgrade(nema čekanja lifta, ni gubljenja vremena na stepeništu), kao i niža cena. Međutim, negativne osobine su ipak višeg značaja, pa mislim da u globalu, ne treba uzimati u obzir ovakve stanove, osim ako neki konkretni stan ima neke osobine koje ga izdvajaju.
 
Hteo bi da pitam sledeće članove @sutraw i @MrGood2016 i @centarfor - Koja je to cena po kvm i u kom kraju grada bi se odlučili da sutra kupe stan? Neka napišu eto danas je XY, ali kad bi bila AB kupio bi sutra. I neka navedu da li hoće starogradnju ili novogradnju. Bez poređenja sa drugim zemljama, sa platama, itd. Znaju cene sada i na kojoj bi ceni oni uzeli olovku i potpisali sutra?
Ne samo da viču skupo je, skupo je.
Posto ste iz zle kapitalisticke Holandije :) hajde da to ilustrujemo na primeru Rotterdama:
2024-05-24 10_44_29-Window.png


Tamo je posecna plata 3400, recimo da je kod nas prosecna plata 850 evra, podeli pomnozi:
centar - 900 do 1500
periferija - 500 do 1150

E sad svestan sam ja da mi nismo zla i jadna Holandija, pa i da kod nas mora da bude malo skuplje u odnosu na platu. Mi i onako ne zivimo od plate, ja se ne bih bunio ni za cene 40% vece od gore pomenutih.
 
Potkrovlja su meni skroz ok, ako se iznad ploče nalazi i krov. Ne vidim posebne mane u odnosu na stanove ispod. Čak ima i prednosti, viši sprat bi trebalo da ima manje buke sa ulice, manje prašine, ne prolaze komšije niti prolaznici ispred vrata, lepsi je pogled, nema nikoga iznad da pravi buku, cena je niža.

Sa druge strane, i suterenu imaju po neku pozitivnu osobinu, npr možda je ujednačenija temperatura u stanu, blizu je izlaza iz zgrade(nema čekanja lifta, ni gubljenja vremena na stepeništu), kao i niža cena. Međutim, negativne osobine su ipak višeg značaja, pa mislim da u globalu, ne treba uzimati u obzir ovakve stanove, osim ako neki konkretni stan ima neke osobine koje ga izdvajaju.
Suteren je malo lepši naziv za podrum-prostorije su delimično ukopane u tlo, nema prozora standarne veličine već neki mali otvori, nije za celodnevno boravljenje ali za neku kućnu teretanicu, vinski podrum, man cave i slične varijante može biti ok, pod pretpostavkom da imaš i sprat iznad u kome stanuješ.
Potkrovlja su neprevaziđena ali samo u lux izvedbama sa visokim plafonima i onim masivnim drvenim gredama, sa prozorima od poda do plafona sa kojih se izlazi na rooftop koji je uređen kao zelena oaza. Gde u Beogradu imaš takvo potkrovlje? Mahom se nude starudije ispod ravne ploče koja kada se usija u celom stanu je kao u rerni, a kada pada kiša ili se sneg topi, voda prodire u stan. Naravno, kada treba sanirati krov, nikada ne postoji konsenzus cele zgrade već je to odgovornost onog u čijem stanu prokišnjava. Teško je generalizovati ali ovaj tip stanova bih uzeo samo ako je značajno jefitniji od neke referetne cene za "normalan" stan u zgradi.
 
Posto ste iz zle kapitalisticke Holandije :) hajde da to ilustrujemo na primeru Rotterdama:
Pogledajte prilog 199232

Tamo je posecna plata 3400, recimo da je kod nas prosecna plata 850 evra, podeli pomnozi:
centar - 900 do 1500
periferija - 500 do 1150

E sad svestan sam ja da mi nismo zla i jadna Holandija, pa i da kod nas mora da bude malo skuplje u odnosu na platu. Mi i onako ne zivimo od plate, ja se ne bih bunio ni za cene 40% vece od gore pomenutih.
Mislim da nisi pratio diskusiju, u Holandiji, a pogotovu u Amsterdamu, teško je steći nekretninu u vlasništvu, @G.I.Joe je pisao kako renta svoj stan u AMS čoveku sa vrhunskom platom kome su nekretnine opet nepriuštive po sadašnjim cenama. Da su stanovi priuštivi svi bi ih kupovali tamo, ali realnost je potpuno drugačija- više od 70% ljudi u gradovima nema nekretninu u vlasništvu.
 
Ja sam samo odgovorio direktno i bez vrdanja na postavljeno pitanje. Sad, da l su priustivi ili ne je stvar za diskusiju, da li ima i kulturoloskog faktora, da li je slucajno sto su u Italiji i Francuskoj 70% owneri, a u nekim drugim zemljama renteri... O tome ne bih, duga je prica.
 
Mislim da nisi pratio diskusiju, u Holandiji, a pogotovu u Amsterdamu, teško je steći nekretninu u vlasništvu, @G.I.Joe je pisao kako renta svoj stan u AMS čoveku sa vrhunskom platom kome su nekretnine opet nepriuštive po sadašnjim cenama. Da su stanovi priuštivi svi bi ih kupovali tamo, ali realnost je potpuno drugačija- više od 70% ljudi u gradovima nema nekretninu u vlasništvu.
Mislim da je bespredmetno diskutovati cene u NL na ovom forumu. Ovde se diskutuje o cenama u BG. i toga treba da se držimo. Koliko je priuštiva nekretnina u drugoj državi je pitanje za tu državu. Svaka država ima svoje specifičnosti.
 
Ja sam samo odgovorio direktno i bez vrdanja na postavljeno pitanje. Sad, da l su priustivi ili ne je stvar za diskusiju, da li ima i kulturoloskog faktora, da li je slucajno sto su u Italiji i Francuskoj 70% owneri, a u nekim drugim zemljama renteri... O tome ne bih, duga je prica.
Moje je pitanje bilo vezano za BG. I koji pad cena ili koji popust bi tebi bio prihvatljiv npr. da uzmeš olovku sutra i odeš kod notara da potpišeš Ugovor?
Koliko je stan priuštiv u Roterdamu je stvarno za drugu diskusiju i koliko će ljudi da ode u Roterdam da kupi stan tamo (možda 0,0001%)?!
 
Sad ce Ivice da te pitaju sto onda kad pojeftini materijal i uveze se jeftinija radna snaga, ne padnu cene stanova?
 
Suludo je ocekivati cene od 1000-1500 eura kvadrat kad je materijal skocio i cene radnika.
Ko misli da je to realno je u deluziji.
Ja u to uopste nisam ulazio, ja sam odgovorio na postavljeno pitanje. Da li neko pita malinare koliko ih je kostalo djubrivo, preparati, branje? Na kraju im ponude cenu i niko ih ne pita da li su u minusu ili plusu. Jos i dobiju po nosu od policije ako se bune.

Da li je u deluziji onaj ko misli da je moguce kupiti stan u Beogradu od plate? I da stanove iskljucivo kupuju posteni gradjani za stanovanje?
 
Nije mnogo nizi, veruj mi :) a ja sam zato za svaki slucaj dodao 40% na one proacunate cene.
 
Prvo pročitaj RAZLIKU između PREBIVALIŠTA i boravišta! Pa onda komentariši!
Moralno pravo? Imao sam dosta takvih kao ti holandskih kolega koji nisu mogli da "prežale" što ja kao stranac sam plaćao 10 godina 30% niži porez od njih u njihovoj državi! I to mi je holandska poreska uprava dodelila to zakonsko pravo jer sam "uvežen" kao highly skilled migrant. I to pravo mi je ostalo čak i kad sam postao NL državljanin! O kakvom ti moralnom pravu pričaš?!? Postoji samo ono što piše u zakonu!
A ti ako misliš da institucije ne rade posao i da možeš samo tako lako da ti odobre povrat PDVa pa probaj u svojoj firmi pitati koliko ih poreska "češlja" za svaki povrat PDV-a. Idi probaj da se prijaviš za pomoć za nezaposlene a da si zaposlen... Da vidiš kako bi ti "lako" odobrili. Ili bi te oduvali s vrata.
Ja sam investirao da bi imao profit - NARAVNO. Ne otvaram crveni krst već kao što ime kaže investicioni stan. Svaka država pa i naša je srećna da neko dođe i investira 200k. Pa druge države su za te iznose davale i zlatne vize!! I to EU države!! Znači svi mole Boga da dođeš i uložiš, a ne sopstvena država. Ti misliš da ja nisam imao opcija ili da nemam. Pa mogu gde hoću.
A što se života u Beogradu tiče - opet nisi dobro pročitao - ja neću da živim u Beogradu, ali hoću u Srbiji u manjem gradu jer mi to više odgovara. Tipa Subotica, Apatin, Sombor, Vranje. Meni jedino što treba je 4G mreža, kablovski ili optički internet i banka - što većina manjih gradova ima odlično rešeno. Mislim da je mnogo humaniji i lepši život u manjem gradu. To što se BG traži ok. Ljudi hoće pa neka. Ja mogu da radim remote i meni je lepše i lakše iz manjeg grada. Ne bi sela, ali manji gradovi imaju apsolutno sve što meni treba i sada a tek kad budem stariji još su bolji za život.
Pusti ti sta je tebi holandija dozvolila. Sigurno si imao pravo na to tamo. Pa i kod nas to isto postoji.
Vidim da ne kontas ovu temu bas najbolje, pa da probam da ti pojasnim. Ajmo ovako:

"Rezident Republike Srbije, a samim tim i poreski obveznik, jeste fizičko lice koje na teritoriji Republike neprekidno ili sa prekidima boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini. Ali, rezident je i fizičko lice (bez obzira na to koliko dana je boravio na teritoriji Republike Srbije), ukoliko na teritoriji Republike ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa"

Dalje.

"Prebivalište je mesto u kome se građanin nastanio s namerom da u njemu stalno živi, odnosno mesto u kome se nalazi centar njegovih životnih aktivnosti, profesionalnih, ekonomskih, socijalnih i drugih veza koje dokazuju njegovu trajnu povezanost sa mestom u kome se nastanio"

Sad ti meni druze pojasni po kom osnovu si ti rezident Republike Srbije i po osnovu trazis od napacenih poreskih obveznika ove zemlje 20k evra, na koje pravo nemas.

I da, nije tacno ni da su sve zemlje srecne kad im stranci kupuju stanove. Jer znas i sam da poatoje mnoga ogrqnicenja koja to ne dozvoljavaji. Srecne su samo one koje te ne pitaju za poreklo tih para. A sto se zlatnih viza vecina se pokajala sto ih je ikad uvela i to su sve ucinile u trenucima bankrota. Ako tvrdis da smo u tom stanju, onda ok. Samo nek i tada izmene zakon pa da ti dozvole povracaj PDV.

A ako si takav kakvim se predstavljas- farmaceut, jos i phd najmoralnije bi bilo reci izvinjavam se, za...o sam se (ili su to drugi ucinili). Naravno da necu traziti ono sto mi ne pripada.
 
Eto vam primer samo nekog penzionera koji ima stan na Dorćolu sada vredi oko 250k, dok je isti taj stan kod Slobe, pod sankcijama i kad je država bila zatvorena, nema investicija, nema gradnje vredio max 120k DM (ili 60k eura).

Da li se pravis ili si stvarno....
Kako bre ista stvar sto je starija moze da vredi vise a da nije numizmatika i kolekcionarstvo u pitanju?
Taj stan može da u najbolju ruku vredi isto kao u vreme Slobe, a ti zaključi koji je odnos
250k eur danas i 120k dm tada.
Dakle stan može da vredi samo manje ... u najbolju ruku isto (ako su izgradili trotoar, uveli internet, gas, napravili park u blizini i sl.)
a ti za njega sada daješ mnogo više novčanica koje su izgubile vrednost. To je cena a ne vrednost.
Znači treba reći stan sada košta (ili ima cenu) 250k eur a pre je koštao 120k dm pa onda da donosiš neke zaključke.
... ili treba reći ima veću cenu jer je potražnja velika ponuda mala i sl.
A ljudi kao omađijani ... vredi ovoliko, ne vredi toliko.
To je na nivou Perice koji kaže platio sam auto pre 5 god 20k eur
a sad vredi isto jer mogu da ga prodam za 20k.
 
Pusti ti sta je tebi holandija dozvolila. Sigurno si imao pravo na to tamo. Pa i kod nas to isto postoji.
Vidim da ne kontas ovu temu bas najbolje, pa da probam da ti pojasnim. Ajmo ovako:

"Rezident Republike Srbije, a samim tim i poreski obveznik, jeste fizičko lice koje na teritoriji Republike neprekidno ili sa prekidima boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini. Ali, rezident je i fizičko lice (bez obzira na to koliko dana je boravio na teritoriji Republike Srbije), ukoliko na teritoriji Republike ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa"

Dalje.

"Prebivalište je mesto u kome se građanin nastanio s namerom da u njemu stalno živi, odnosno mesto u kome se nalazi centar njegovih životnih aktivnosti, profesionalnih, ekonomskih, socijalnih i drugih veza koje dokazuju njegovu trajnu povezanost sa mestom u kome se nastanio"

Sad ti meni druze pojasni po kom osnovu si ti rezident Republike Srbije i po osnovu trazis od napacenih poreskih obveznika ove zemlje 20k evra, na koje pravo nemas.

I da, nije tacno ni da su sve zemlje srecne kad im stranci kupuju stanove. Jer znas i sam da poatoje mnoga ogrqnicenja koja to ne dozvoljavaji. Srecne su samo one koje te ne pitaju za poreklo tih para. A sto se zlatnih viza vecina se pokajala sto ih je ikad uvela i to su sve ucinile u trenucima bankrota. Ako tvrdis da smo u tom stanju, onda ok. Samo nek i tada izmene zakon pa da ti dozvole povracaj PDV.

A ako si takav kakvim se predstavljas- farmaceut, jos i phd najmoralnije bi bilo reci izvinjavam se, za...o sam se (ili su to drugi ucinili). Naravno da necu traziti ono sto mi ne pripada.
Naravno da ću da tražim jer mi zakon dozvoljava. Ako me odbiju ok. Sa punim pravom i ponosom!
 
Mislim da je bespredmetno diskutovati cene u NL na ovom forumu. Ovde se diskutuje o cenama u BG. i toga treba da se držimo. Koliko je priuštiva nekretnina u drugoj državi je pitanje za tu državu. Svaka država ima svoje specifičnosti.
... naša nažalost korupciju, zloupotrebu položaja, nameštanje tendera, privilegovane nasilnika, kriminalaca i sendvičara...
 
Pusti ti sta je tebi holandija dozvolila. Sigurno si imao pravo na to tamo. Pa i kod nas to isto postoji.
Vidim da ne kontas ovu temu bas najbolje, pa da probam da ti pojasnim. Ajmo ovako:

"Rezident Republike Srbije, a samim tim i poreski obveznik, jeste fizičko lice koje na teritoriji Republike neprekidno ili sa prekidima boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini. Ali, rezident je i fizičko lice (bez obzira na to koliko dana je boravio na teritoriji Republike Srbije), ukoliko na teritoriji Republike ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa"

Dalje.

"Prebivalište je mesto u kome se građanin nastanio s namerom da u njemu stalno živi, odnosno mesto u kome se nalazi centar njegovih životnih aktivnosti, profesionalnih, ekonomskih, socijalnih i drugih veza koje dokazuju njegovu trajnu povezanost sa mestom u kome se nastanio"

Sad ti meni druze pojasni po kom osnovu si ti rezident Republike Srbije i po osnovu trazis od napacenih poreskih obveznika ove zemlje 20k evra, na koje pravo nemas.

I da, nije tacno ni da su sve zemlje srecne kad im stranci kupuju stanove. Jer znas i sam da poatoje mnoga ogrqnicenja koja to ne dozvoljavaji. Srecne su samo one koje te ne pitaju za poreklo tih para. A sto se zlatnih viza vecina se pokajala sto ih je ikad uvela i to su sve ucinile u trenucima bankrota. Ako tvrdis da smo u tom stanju, onda ok. Samo nek i tada izmene zakon pa da ti dozvole povracaj PDV.

A ako si takav kakvim se predstavljas- farmaceut, jos i phd najmoralnije bi bilo reci izvinjavam se, za...o sam se (ili su to drugi ucinili). Naravno da necu traziti ono sto mi ne pripada.
Naravno da ću da tražim jer mi zakon dozvoljava. Ako me odbiju ok. Sa punim pravom i ponosom!
Pusti ti sta je tebi holandija dozvolila. Sigurno si imao pravo na to tamo. Pa i kod nas to isto postoji.
Vidim da ne kontas ovu temu bas najbolje, pa da probam da ti pojasnim. Ajmo ovako:

"Rezident Republike Srbije, a samim tim i poreski obveznik, jeste fizičko lice koje na teritoriji Republike neprekidno ili sa prekidima boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini. Ali, rezident je i fizičko lice (bez obzira na to koliko dana je boravio na teritoriji Republike Srbije), ukoliko na teritoriji Republike ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa"

Dalje.

"Prebivalište je mesto u kome se građanin nastanio s namerom da u njemu stalno živi, odnosno mesto u kome se nalazi centar njegovih životnih aktivnosti, profesionalnih, ekonomskih, socijalnih i drugih veza koje dokazuju njegovu trajnu povezanost sa mestom u kome se nastanio"

Sad ti meni druze pojasni po kom osnovu si ti rezident Republike Srbije i po osnovu trazis od napacenih poreskih obveznika ove zemlje 20k evra, na koje pravo nemas.

I da, nije tacno ni da su sve zemlje srecne kad im stranci kupuju stanove. Jer znas i sam da poatoje mnoga ogrqnicenja koja to ne dozvoljavaji. Srecne su samo one koje te ne pitaju za poreklo tih para. A sto se zlatnih viza vecina se pokajala sto ih je ikad uvela i to su sve ucinile u trenucima bankrota. Ako tvrdis da smo u tom stanju, onda ok. Samo nek i tada izmene zakon pa da ti dozvole povracaj PDV.

A ako si takav kakvim se predstavljas- farmaceut, jos i phd najmoralnije bi bilo reci izvinjavam se, za...o sam se (ili su to drugi ucinili). Naravno da necu traziti ono sto mi ne pripada.
Ti očigledno nista ne razumeš tako da najbolje da završimo da se ne slažemo po pitanju prava i obaveza državljana Republike Srbije!
 
Naravno da ću da tražim jer mi zakon dozvoljava. Ako me odbiju ok. Sa punim pravom i ponosom!

Ti očigledno nista ne razumeš tako da najbolje da završimo da se ne slažemo po pitanju prava i obaveza državljana Republike Srbije!
Ahahaha.... Prosvetli me. Na 1000 strana nas ubedjes kako ce nekretnine samo sa rastu, a nemas strpljenja sebe da operes u jednoj porucim. Znam, nema sta da kazes.

Naravno nista od tebe drugo nisam ocekivao. Zakon ti naravno to ne dozvoljava. Procitaj ga. Koristis cinjenicu kako su nam povezane i azurne evidencije. A kad budes predavao zahtev napomeni im da provere da li ispunjavas uslove za rezidenta. Reci im gde zivis, radis i koliko vremena provodis u SRB.
A sto se ponosa tice, znas za onu nasu staru narodnu: Cega se pametan stidi...
 
Vrh