Šta je novo?

Cene nekretnina

Prema članu 3 stav 2 Zakona o prebivalištu i boravištu građana prebivalište je "mesto u kome se građanin nastanio sa namerom da u njemu stalno živi, odnosno mesto u kome se nalazi centar njegovih životnih aktivnosti, profesionalnih, ekonomskih, socijalnih i drugih veza koje dokazuju njegovu trajnu povezanost s mestom u kome se nastanio". Da lice koje živi u inostranstvu nema prebivalište u Srbiji je lako dokazati, na primer uvidom u pasoš i evidenciju prelazaka državne granice. Neodjavljivanjem prebivališta učinjen je prekršaj za koji je propisana novčana kazna. Ostvarivanjem prava na povraćaj PDV kupca prvog stana koji prilikom podnošenja zahteva za povraćaj priloži dokaz o prebivalištu (overena fotokopija lične karte ili potvrda o prebivalištu) iako zna da mu je prebivalište u inostranstvu, učinjen je osnovni oblik krivičnog dela poreske utaje iz člana 225 KZ: "Ko u nameri da on ili drugo lice potpuno ili delimično izbegne plaćanje poreza, doprinosa ili drugih propisanih dažbina, daje lažne podatke o stečenim prihodima, o predmetima ili drugim činjenicama koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri, u slučaju obavezne prijave, ne prijavi stečeni prihod, odnosno predmete ili druge činjenice koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri na drugi način prikriva podatke koji se odnose na utvrđivanje navedenih obaveza, a iznos obaveze čije se plaćanje izbegava prelazi milion dinara, kazniće se zatvorom od jedne do pet godina i novčanom kaznom." Prema tome, krivično delo poreske utaje postoji ukoliko živite u inostranstvu, a ostvarite povraćaj PDV kao kupac prvog stana, jer "dajete lažne podatke o činjenicama koje su od uticaja na utvrđivanje poreske obaveze". Nije reč o prekršaju jer iznos obaveze čije se plaćanje izbegava prelazi milion dinara. Policija ima evidenciju lica koja koja nisu odjavila prebivalište ili boravište, a bila su dužna da to učine. Reč je o tzv. pasiviziranju adrese iz člana 3 stav 5 Zakona o prebivalištu i boravištu ("pasiviziranje adrese je označavanje u evidenciji nadležnog organa da građanin ne stanuje na adresi prijavljenog prebivališta ili boravišta).
Au Djole pa ti od "uglednog" farmaceuta i nizozemskog veleposednika ces u tvorza da zavrsis na najmanje godinu dana. Da sam na tvom mestu ne bih ja vise ovde drzao bilo kakvo slovo, dok svesno vrsis utaju poreza i potkradas ovu jadnu drzavu. I nadasve ti i dalje tvrdis da si rezident Srbije iako dobro znas da ne mozes biti rezident kada u zemlji provodis maksimum mesec dana godisnje. Minimum je 6 meseci.
 
Zato što nisi odjavio prebivalište, tj. u prekršaju si i stičeš benefit na osnovu toga koji ti ne pripada :)
Nisam pravnik ali ako ima prijavljen privremeni boravak u inostranstvu duzi od 90 dana i onda po dolasku prijavi povratak iz inostranstva, mislim da ima totalno drugaciji status od onoga ko se u potpunosti preselio. Mada znam dosta ljudi koji ni to nisu uradili...
 
Taj odbitak od 10% za PDV je samo za prvi stan, kada je prijavljen u Srbiji Informatika stiže skuplja, zajednička vod, struja, nekad i održavanje se plaća po članu domaćinstva itd...Takodje će plaćati Informatiku itd od tog stana a da i ne stanuje. Kada se izda stan takodje ide drzavi porez od toga, tako da ne vidim neku dobrobit za državu da to onemogući...
Kakvu informatiku? Kakav porez od izdavanja?
 
Taj odbitak od 10% za PDV je samo za prvi stan, kada je prijavljen u Srbiji Informatika stiže skuplja, zajednička vod, struja, nekad i održavanje se plaća po članu domaćinstva itd...Takodje će plaćati Informatiku itd od tog stana a da i ne stanuje. Kada se izda stan takodje ide drzavi porez od toga, tako da ne vidim neku dobrobit za državu da to onemogući...
Niko ne spori varijabilne troškove tj prihode za razne firme pa i državu, i dobrobit. Pričamo o 15-20K poreza od kojih je mogla da se, lupam, obnovi ordinacija u DZ ili okreći lokalni vrtić (verujem da bi se potrošilo na gluposti u ovom sistemu ali teoretski je moglo i trebalo u nešto korisno).
 
Niko ne spori varijabilne troškove tj prihode za razne firme pa i državu, i dobrobit. Pričamo o 15-20K poreza od kojih je mogla da se, lupam, obnovi ordinacija u DZ ili okreći lokalni vrtić (verujem da bi se potrošilo na gluposti u ovom sistemu ali teoretski je moglo i trebalo u nešto korisno).
Nije vezano za tebe, jer vidim da razmisljas o nekim ok stvarima za sta mogu da se uloze ti novci, generalno mislim da se i ovde u Srbiji oseti lepa korist od ulaganja nasih ljudi u samu Srbiju i taj priliv novaca koji Srbija dobija od dijaspore. Ali generalno se vidi se ta neka na neki način zavist u ljudima na komšiju na kolege, na pojedince itd... A firme i multimilioneri koji imaju prijavljene adrese i prebivališta u državama koji su poreski rajevi i koji uspeju da izbegnu totalni porez? Pa za njih radimo i tek će sve više ljudi od njih zavisiti pa verovatno i biti osudjeni u nekoj budućnosti i da budu podstanari u njihovim stanovima, ide se u pravcu da će biti normalno da ništa ne poseduje čovek/radnik i da mu je sve na kredit i da je zadužen... Moje mišljenje i otišli smo u offtopic 😉
 
Nije vezano za tebe, jer vidim da razmisljas o nekim ok stvarima za sta mogu da se uloze ti novci, generalno mislim da se i ovde u Srbiji oseti lepa korist od ulaganja nasih ljudi u samu Srbiju i taj priliv novaca koji Srbija dobija od dijaspore. Ali generalno se vidi se ta neka na neki način zavist u ljudima na komšiju na kolege, na pojedince itd... A firme i multimilioneri koji imaju prijavljene adrese i prebivališta u državama koji su poreski rajevi i koji uspeju da izbegnu totalni porez? Pa za njih radimo i tek će sve više ljudi od njih zavisiti pa verovatno i biti osudjeni u nekoj budućnosti i da budu podstanari u njihovim stanovima, ide se u pravcu da će biti normalno da ništa ne poseduje čovek/radnik i da mu je sve na kredit i da je zadužen... Moje mišljenje i otišli smo u offtopic 😉
Niko ne spori benefit od gastarbajtera ali taj primer mi zvuči kao pravdanje manjeg problema većim. "Eto druže jesam ja vozio 20kmh više od ograničenja ali vidiš prolaze ovde i sa mercedesima 150kmh pa ti ništa nego si mene zaustavio".
Uostalom ne bi dalje o forumašima koji su, podvukao sam, meni lično simpatični pa da ne idemo u offtopic 😉
 
Takodje se nekad firmama isplati da je u Ugovoru mnogo veća cena nego sto je dogovorena(ako je proslo vise od 10god od posedovanja nekretnine za prodavca), jer time smanjuju svoje takodje porez, a prodavac im vrati deo novaca u kešu, zato se nekad i vide anomalije i tako velike razlike u Ugovorima za iste zgrade, naravno da igra veliku ulogu mikrolokacija stana, ali nekad i ovo.
Ne razumem poentu? Ako firma kupuje nekretninu i recimo hipoteticki da umesto 500.000 eura stavi cenu 700.000 eura (valjda niko nije lud da kaze da mu je nekretnina 5 miliona plus ne bi ni roslo). Ok on ima 700.000 eura ali to ide na amortizaciju na veliki broj godina. Ne ide im u trosak. Tako da ne razumem koja je poenta dizanja cene kad ne moze da ofsetuje svoju dobit.

Meni je i vradovic sumnjiv, cim ne sme da odgovori sigurno i on mulja 😀
Iskreno ne ispratim bas sve ali ako je za PDV. Nemam ja pravo na to. To je valjda za prvu nekretninu. Ih bilo bi lepo :), mada za dijasporu bi trebala drzava da uvede posebne popuste samo da ih nagovori da investiraju.
 
Ne razumem poentu? Ako firma kupuje nekretninu i recimo hipoteticki da umesto 500.000 eura stavi cenu 700.000 eura (valjda niko nije lud da kaze da mu je nekretnina 5 miliona plus ne bi ni roslo). Ok on ima 700.000 eura ali to ide na amortizaciju na veliki broj godina. Ne ide im u trosak. Tako da ne razumem koja je poenta dizanja cene kad ne moze da ofsetuje svoju dobit.
Tako je, ide na amortizaciju, mislim da je 2.5% godisnje ili 5%, a ne na trošak, neki su se oko ovoga i zeznuli pa vide to kada im stigne porez. Ali firma, vlasnik je dobio keš 200k, ako kazemo da je dogovorena kupovina od 500k a stavili su u Ugovor 700k. Tih 200k(koji prodavac vrati firmi-vlasniku) da bi vlasnik izvukao iz firme mora prvo kapitalnu dobit da plati od 15% a posle toga još 16%, to jest u zbiru više od 30%.
 
kako posle taj vlasnik da kupi drugu stan od tih 200.000 neoporezovanih i bez porekla?
 
kako posle taj vlasnik da kupi drugu stan od tih 200.000 neoporezovanih i bez porekla?
Pa upravo je kupio stan šta će mu još jedan 😉
Ako pricamo o vlasniku koji ima platu, znaci ima i štednju ima dokaz da može da ima keš, još ako mu rade žena, roditelji, tetka... Roditelji mogu kod Notara da daju novce(koje su štedeli)detetu zbog kupovine stana...
Mislim da idemo u offtopic sa ovim stvarima...
 
Znaci ako resi svalerki da kupi stan dovoljno je da kaze da mu je taj novac poklon od roditelja i supruge i niko dalje nece proveravati roditelje i suprugu?
 
Znaci ako resi svalerki da kupi stan dovoljno je da kaze da mu je taj novac poklon od roditelja i supruge i niko dalje nece proveravati roditelje i suprugu?
Realno može, pa i ako dođe do Poreske baš taj slučaj, pričamo o jednom stanu, neka je i stan na svakih par godina i baš hoće da proveravaju roditelje ili suprugu, mogu, ali što bi ako roditelji ili neko ima platu xy godina. Evo neko da odvaja sa strane 500eur 30god je 180k. Problem su oni koji kupuju po 5 stanova godišnje a ne mogu da dokažu odakle im novci, verujem da i oni smisle ili pokušaju da smisle kako ili unajme advokate za to, neki i budu optuženi, zato i imamo slučajeve i da neki advokati kupuju godišnje po par stanova(ovo znam lično, prate Investitore i u svakoj njegovoj zgradi po par stanova), ok možda su stvarno experti u poslu i verujem da su extra plaćeni kada nekog brane ko ima novce i može da završi u zatvoru...
Retko ko i stvarno kupi švalerki, uglavnom im ovo bude Izgovor kako prvo mora na njihovo ime zbog poreske itd, pa nakon par godina će moći, a tade je i zamene, uglavnom Investitor ili Glavni Izvođač koji dobije stanove u kompenzaciji može da ostavi jedan stan švalerki i taj se vodi kao neprodat dok je ona u njemu, baš je retkost da im se prepiše stan :)
 
Izašao je film
Kurir

na Netflixu, na osnovu istinitim dogadjajima o ekspanziji gradnje u Španiji i pranju para povezanog sa gradjevinom...
 
Prosto moram da odgovorim na postove na više strana oko povrata PDV-a. U najmanju ruku, sam ZAČUĐEN (namerno pišem sa velikim slovima) koliko ima zajedljivih i ljubomornih ljudi. Ja sam se uvek vodio mišlju da treba da se pomogne nekome, što sam i radio i pisao moja iskustva i mišljenja oko kupovine stana, procesa, mojih očekivanja i svega.
Svima koji misle da nemam pravo povrata PDVa zbog ovog ili onog, i oni koji čak misle da trebam u ZATVOR da idem ?!!? - mogu slobodno da me prijave. Pre svega, ja sam se lično informisao u Poreskoj Upravi Novog Beograda da li imam pravo povrata PDV-a i izneo moj slučaj i odgovor je DA. Kod potpisivanja Predugovora pitao sam Notara, odgovor je bio DA. Ako oni kao pravnici i ekonomisti greše, onda grešim i ja. Kada dođe za par godina i to na dnevni red - da podnesem papire za povrat PDV-a, Poreska Uprava ima pravo da me odbije uvidom u dokumentaciju koju podnosim. Za informaciju svim nevernim Tomama, ja imam u policiji odjavljen stalni boravak u gradu gde sam prijavljen na adresi i to se plaća oko 350 dinara ako se ne varam. Prebivalište mi je i dalje u Srbiji. Znam da sam to kod vađenja nove lične karte plaćao posebno. I službenica MUPa je rekla, VI IMATE SVA PRAVA kao da ste u DRŽAVI, jedino se ovo radi da ako vas mi tražimo na toj adresi da znamo zašto niste tu! (to je već treća službena osoba). Kolega @NRakocevic je sa pravnog aspekta sve obrazložio pa ne bi dalje o tome.

Ja znam jednu jedinu državu koja taj zakon (o prebivalištu i boravištu) selektivno vrlo dobro primenjuje a to je Hrvatska i to na Srbe da se odjave da bi % smanjili na popisu i da ne bi imali prava. Dok u isto vreme to ne primenjuju na Hrvate iz Herceg Bosne i njima je sve dopušteno. Kada bi Srbija to sprovela, a može vrlo lako, došlo bi do toga da Srbija ima oko 5 miliona ljudi a ne 6,5 ili 6,7. Ne znam samo šta bi se s tim pristupom dobilo? Država bi bila na gubitku i to velikom.

Drugo, Dijaspora je NAJVEĆI investitor u Srbiji i tako je zadnjih 20+ godina. Veći smo i od EU, US i Kineza zajedno a ne pojedinačno. Prošle godine samo 4 milijarde eura čistog keša.

Prosto mi je neverovatno da ljudi ne žele da dijaspora ne ulaže pare u Srbiju nego da kupuju/investiraju tamo negde... Ja bi lično uvek podržavao da neko uloži u Srbiju i pozvao sve i Ruse i Ukrajince i Dijasporu samo da dolaze i ulažu. Ima mesta za sve.
Da li vi mislite da zbog tog povrata PDVa ja ne bi kupio? Sa tim ili ne stan je kupljen. Za novogradnju sam se odlučio jer su cene starogradnje po meni nerealne (ne u smislu previsoke u odnosu na NL) već previsoke u odnosu na novogradnju! Starogradnja po meni treba biti 30% niža od novogradnje - zbog obnove, stari stan,itd... A u BG je obrnuto, starogradnja je SKUPLJA od novogradnje na istoj lokacija - i onda zašto da se peglam s nekim ljudima umesto da kupim novo i nemam glavobolje.
Ono što mogu da kažem i na šta sam ponosan je da je još jedan par, gastarbajterski, zbog mene odlučio da kupi trosoban stan u istom kompleksu kao i ja. Oni nemaju pravo na povrat PDVa, i opet su kupili.

Većina ljudi ne shvata da ako napreduje država napreduju i pojedinci. Eto vam primer samo nekog penzionera koji ima stan na Dorćolu sada vredi oko 250k, dok je isti taj stan kod Slobe, pod sankcijama i kad je država bila zatvorena, nema investicija, nema gradnje vredio max 120k DM (ili 60k eura). Da li je taj penzioner svojim radom uradio nešto da toliko profitira - NE. Već je "jahao talas" - raste država, raste i pojedinac s njom.
Prosto me interesuje šta misle svi ovi Forumaši što priželjkuju da Rusi odu, da Gastarbajteri ne kupuju - šta bi tada bilo? Pale bi cene malo, ali pale bi i plate ZNAČAJNO više. Pa pogledajte samo 90-te. Kad smo bili zatvoreni i spolja i iznutra, niko nije dolazio, i niko ulagao. Šta se onda gradilo? Negde neka zgrada i to je bilo upitno da li će te zeznuti, da li ćeš kupiti stan ili ništa... I onda je bilo još teže da se kupi. Sada se bunite na kamatu od 5%. Ko je mogao kredit da uzme 90-ih godina? NIKO. Ne zbog toga što je kamata bila visoka već jednostavno stambenih kredita NIJE bilo!!

Ne želim više da raspravljam o toj temi - jer je offtopic i što bi Predsednik rekao "Institucije će odlučiti da li imam pravo ili ne!" Za sada mogu da kažem da sam prezadovoljan radom institucija i notara i svega. Pogotovo banaka koje su 10x bolje od holandskih. (šta god vi mislili, ja imam na osnovu čega da uporedim).
 
Hteo bi da pitam sledeće članove @sutraw i @MrGood2016 i @centarfor - Koja je to cena po kvm i u kom kraju grada bi se odlučili da sutra kupe stan? Neka napišu eto danas je XY, ali kad bi bila AB kupio bi sutra. I neka navedu da li hoće starogradnju ili novogradnju. Bez poređenja sa drugim zemljama, sa platama, itd. Znaju cene sada i na kojoj bi ceni oni uzeli olovku i potpisali sutra?
Ne samo da viču skupo je, skupo je.
 
Hteo bi da pitam sledeće članove @sutraw i @MrGood2016 i @centarfor - Koja je to cena po kvm i u kom kraju grada bi se odlučili da sutra kupe stan? Neka napišu eto danas je XY, ali kad bi bila AB kupio bi sutra. I neka navedu da li hoće starogradnju ili novogradnju. Bez poređenja sa drugim zemljama, sa platama, itd. Znaju cene sada i na kojoj bi ceni oni uzeli olovku i potpisali sutra?
Ne samo da viču skupo je, skupo je.

Meni to zavisi od dela grada koja mi je cifra prihvatljiva, ali recimo da sam ja kratak 10% od kupovine. To sam već i rekao jednom prošle godine... s tim što sam otad skupio malo još učešća, ali su i cene skočile još malo pa sam ostao na istom :LOL:
 
Sry but vidi se da nisi pravnik. Neces imati nikakv problem na sudu ako povredis provalnika, izuzev ako to ucinis npr vatrenim oruzjem a on upao sa palicom ili nozem. To se zove prekoracanje nuzne samoodbrane.

Isto si i za ovo ostalo sto si pisao o rupama u zakonu dosta simplifikovao, razumeo na svoj ne pravnicki nacin, i samim tim samo delimicno u pravo a vise u krivu.
Znači, ako me neko napadne nožem, a ja imam pištolj, da odložim pištolj i da se branim nožem?
 
Znači, ako me neko napadne nožem, a ja imam pištolj, da odložim pištolj i da se branim nožem?

U Srbiji nažalost ispada tako, ako je on na tebe išao nožem, ti ga ubiješ pištoljem, vrlo je verovatno da ćeš završiti u zatvoru.

Bio je neki slučaj gde je čovek ubio provalnika pre par godina i mislim da je u zatvoru sad.
 
Meni to zavisi od dela grada koja mi je cifra prihvatljiva, ali recimo da sam ja kratak 10% od kupovine. To sam već i rekao jednom prošle godine... s tim što sam otad skupio malo još učešća, ali su i cene skočile još malo pa sam ostao na istom :LOL:
Po tvojim rečima, interesovao si se za veće novogradnje srednjeg cenovnog ranga prošle godine, a i sada ima slobodnih stanova za prodaju u pomenutim zgradama, po istim cenama. Na šta konkretno misliš da je poskupelo?
 
Vrh