Šta je novo?

Cene nekretnina

Hvala za informacije. I da koliko sam trenutno sve sagledao i ja se slazem da je Nota besmislena investicija sa tom cenom, bolje onda malo skuplje a vec gotovo, jer 3 godine izdavanja je vec otprilike 40k. A Dolce je premium i da 300k , ozbiljna cifra za nepunih 70m2 i treba dodati jos i garazu i opremanje.... Svakako idem sledece nedelje sa agenticom konacno da se nadjem i da sve i uzivo vidim.
BW Nota je rasprodata skroz osim jednog velikog stana na poslednjem spratu. 3 godine izdavanja jeste 40k ali takodje za zgrade u izgradnji se ne isplacuje odmah ceo iznos vec ide na rate tako da se na ostatak novca moze dobiti kamata te se tako smanjuje razlik a a i moze se izabrati stan bolje orjentacije. Iskreno sam ocekivao vecu cenu za Dolce, mislim da ce tu kvadrat fino skociti dok se zavrsi. Jedino kad poredimo investiciono stan u Rimi/Noti jednosoban ili manji dvosoban ce se verovatnije lakse izdavati, ocekujem da ce ROI biti priblizno slican doduse.
 
Ono kad pokusavas da budes duhovit.
Zgrade Dolce i Residences su slicnih karakteristika, polozaja, itd. Pri cemu kaskade u Dolce gledaju ka reci, i verovatno ce zgrada biti za nijansu bolja.
Danas stanovi u Residences koji vise i nisu novi se prodaju za oko 7k po kvadratu.
Kupovinom papira (a ne stana) u Dolce danas za 4.8k ti preuzimas niz rizika, i cekas minimum 4 godine. Ukoliko cene u BNV ostanu nepromenjene, i to je moja pretpostavka, ne vidim razlog zasto kvadrat u Dolce za 4 godine ne bi vredeo isto onoliko koliko vredi u Residences danas. Odnosno 50% vise u odnosu na off-plot cenu.
U BW Residences je u Q4 2023. prodat neki stan za 8.3 ke/m2 i u Q3 za 8.7 ke/m2, ali su u Q3 prodata i 2 stana za 4 ke/m2 i 4.8 ke/m2, i u Q2 za 4.2 ke/m2, 3.2 ke/m2, 8.5 ke/m2 i 4 ke/m2, itd, tako da se svega par puta desilo da je stan otisao za nekih sumnjivih 8k, uglavnom je prodavan za malo vise od 4 ke/m2
 
Moj prvi komentar na forumu je da cene neće pasti i svi su me tad optužili da sam bot. Otad su cene samo porasle...
Nije bot onaj koji misli da neće pasti cene, to i ja mislim i odustao sam od kupovine u BG. Botovi su oni što ovo stanje pravdaju nekim argumentima koji vređaju inteligenciju, baš kao što to rade razne čike i tete po televizijama, ne samo u vezi ove tematike nego uopšte.
 
U BW Residences je u Q4 2023. prodat neki stan za 8.3 ke/m2 i u Q3 za 8.7 ke/m2, ali su u Q3 prodata i 2 stana za 4 ke/m2 i 4.8 ke/m2, i u Q2 za 4.2 ke/m2, 3.2 ke/m2, 8.5 ke/m2 i 4 ke/m2, itd, tako da se svega par puta desilo da je stan otisao za nekih sumnjivih 8k, uglavnom je prodavan za malo vise od 4 ke/m2


Pre bi se reklo da je tih 4k sumnjivo. Toliko sada kostaju soc zgrade u BW sa cekanjem od 4 god do useljenja.
 
Ne, nije tako jednostavno.
Imam i ja Azerbejdzansku TRP (Privremenu Dozvolu Boravka) i adresu na kojoj sam prijavljen u Bakuu. To je adresa boravista, a ne prebivalista. Prebivaliste je i dalje u Srbiji. Ja sam odjavio boravak i to je sve sto treba odjaviti.
Jako je teko dokazati trajno iseljenje, recimo dokazi bi bili zenidba sa Holandjankom i dobijanje Holandskog drzavljanstva, tek tada bi drzava imala mogucnosti da kaznjava, a ni onda ne bi bilo jednostavno.

Adresa prebivališta je adresa stalnog nastanjenja, boravište je privremeno do 90 dana.

Ja razumem šta ti kažeš, ali smo apsolvirali već da Džo nije na privremenom boravku u Holandiji, samo država nema sistem po kojem bi evidentirala ko nije odjavio prebivalište usled trajnog preseljenja u drugu državu.
 
Jako lako drzava moze da penali svakog ko ode na 90 dana van drzave a nije to prijavio kao sto je po zakonu o prebivalistu duzan, gotovo automatski moze to da radi.

@vradovic da li ti prijavljujes privremeni boravak u inostranstvu svaki put kad ostanes u USA duze od 90 dana?
 
Hvala za informacije. I da koliko sam trenutno sve sagledao i ja se slazem da je Nota besmislena investicija sa tom cenom, bolje onda malo skuplje a vec gotovo, jer 3 godine izdavanja je vec otprilike 40k. A Dolce je premium i da 300k , ozbiljna cifra za nepunih 70m2 i treba dodati jos i garazu i opremanje.... Svakako idem sledece nedelje sa agenticom konacno da se nadjem i da sve i uzivo vidim.
BW Nota je rasprodata skroz osim jednog velikog stana na poslednjem spratu. 3 godine izdavanja jeste 40k ali takodje za zgrade u izgradnji se ne isplacuje odmah ceo iznos vec ide na rate tako da se na ostatak novca moze dobiti kamata te se tako smanjuje razlik a a i moze se izabrati stan bolje orjentacije. Iskreno sam ocekivao vecu cenu za Dolce, mislim da ce tu kvadrat fino skociti dok se zavrsi. Jedino kad poredimo investiciono stan u Rimi/Noti jednosoban ili manji dvosoban ce se verovatnije lakse izdavati, ocekujem da ce ROI biti priblizno slican doduse.
Pre bi se reklo da je tih 4k sumnjivo. Toliko sada kostaju soc zgrade u BW sa cekanjem od 4 god do useljenja.
4k u Residences je apsolutno sumnjivo, kupio bih odmah po toj ceni bilo koji stan tamo, objektivno je bar 6.5k trenutno u toj zgradi. Nemoguce je da bilo sta u istoj zgradi ide za 4k razlike u m2 nevezano za orjentaciju. Neizgradjena Riviera ide za min 5.7k po m2.
 
Da li je to onda greska na sajtu registra cena, ili ovim sajtovima sto kupe podatke odatle, ili nesto trece?
 
Da li je to onda greska na sajtu registra cena, ili ovim sajtovima sto kupe podatke odatle, ili nesto trece?
Porez na kapitalnu dobit se izbegne ako se strane dogovore da napisana cena u Ugovoru bude manja. 15% je kapitalna dobit, verovatno prodavac da dodatni popust kupcu ako bude deo u kešu
 
Prema članu 3 stav 2 Zakona o prebivalištu i boravištu građana prebivalište je "mesto u kome se građanin nastanio sa namerom da u njemu stalno živi, odnosno mesto u kome se nalazi centar njegovih životnih aktivnosti, profesionalnih, ekonomskih, socijalnih i drugih veza koje dokazuju njegovu trajnu povezanost s mestom u kome se nastanio". Da lice koje živi u inostranstvu nema prebivalište u Srbiji je lako dokazati, na primer uvidom u pasoš i evidenciju prelazaka državne granice. Neodjavljivanjem prebivališta učinjen je prekršaj za koji je propisana novčana kazna. Ostvarivanjem prava na povraćaj PDV kupca prvog stana koji prilikom podnošenja zahteva za povraćaj priloži dokaz o prebivalištu (overena fotokopija lične karte ili potvrda o prebivalištu) iako zna da mu je prebivalište u inostranstvu, učinjen je osnovni oblik krivičnog dela poreske utaje iz člana 225 KZ: "Ko u nameri da on ili drugo lice potpuno ili delimično izbegne plaćanje poreza, doprinosa ili drugih propisanih dažbina, daje lažne podatke o stečenim prihodima, o predmetima ili drugim činjenicama koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri, u slučaju obavezne prijave, ne prijavi stečeni prihod, odnosno predmete ili druge činjenice koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri na drugi način prikriva podatke koji se odnose na utvrđivanje navedenih obaveza, a iznos obaveze čije se plaćanje izbegava prelazi milion dinara, kazniće se zatvorom od jedne do pet godina i novčanom kaznom." Prema tome, krivično delo poreske utaje postoji ukoliko živite u inostranstvu, a ostvarite povraćaj PDV kao kupac prvog stana, jer "dajete lažne podatke o činjenicama koje su od uticaja na utvrđivanje poreske obaveze". Nije reč o prekršaju jer iznos obaveze čije se plaćanje izbegava prelazi milion dinara. Policija ima evidenciju lica koja koja nisu odjavila prebivalište ili boravište, a bila su dužna da to učine. Reč je o tzv. pasiviziranju adrese iz člana 3 stav 5 Zakona o prebivalištu i boravištu ("pasiviziranje adrese je označavanje u evidenciji nadležnog organa da građanin ne stanuje na adresi prijavljenog prebivališta ili boravišta).
 
Ako svaki gastarbajter može tako da izvrda propise i bude oslobođen PDV-a (pod pretpostavkom da nema imovinu ovde a sedi 183 dana u inostranstvu i centar životnih aktivnosti mu je napolju) onda to obesmišljava ceo koncept i stavlja domaće investicione kupce u nepravedan položaj da plaćaju 10% skuplje.
Malo podseća na one koje su se za vreme korone 2020 prijavljivali za 100e pomoći (naših para, nije delio AV već će vraćati naša deca) pa došli po njih 2023 kad su stigli u Srbiju da poprave zube.
Nema veze sa Džoom, koji je meni lično pa verujem i svima nama koristan član Foruma, nego samo konstatujemo anomaliju.
 
Posto su pojedini strucnjaci poceli da se frljaju sa 8k eura za m2 kao normalu za bgh2o, evo sta vam ravno 8k eura kupuje u Stokholmu, lokacija pa ajde da kazemo slicna kao u bgu ovo na vodi. Ovo sam nasumicno nabo, isao na zavrsene prodaje pa prvi koji mi je naleteo za tu cenu.

A evo i drugih na toj lokaciji. Pogled bih rekao da je ok mada ovi nasi strucnjaci bi rekli da je klasa ispod ovih dolci trt mrt.

Vise necu da gledam one lokacije za obican plebs od 2500/4000 e/m2.
 
U BW Residences je u Q4 2023. prodat neki stan za 8.3 ke/m2 i u Q3 za 8.7 ke/m2, ali su u Q3 prodata i 2 stana za 4 ke/m2 i 4.8 ke/m2, i u Q2 za 4.2 ke/m2, 3.2 ke/m2, 8.5 ke/m2 i 4 ke/m2, itd, tako da se svega par puta desilo da je stan otisao za nekih sumnjivih 8k, uglavnom je prodavan za malo vise od 4 ke/m2
Zaista impozantno poznavanje detalja vezano za prodaju nekretnina u bg za nekoga ko je samo kupac, a ne agent za nekretnine.🙂
 
Za porez na kapitalnu dobit nema veze cena koja pise u ugovoru.
Investitor kada prodaje direktno na kraju godine polaze svoje racune i on ima takodje kapitalnu dobit, ako je po papirima dobio manju zvanicnu sumu(stavljena u Ugovoru manja cena) onda ima i manji kapitalnu dobit. Prodavac nekretnine ako je kupio i izgradnji stan za 3k i nakon 2-3 godine proda za dogovorenu cenu od 4.5k placa kapitalnu dobit to jest porez na tu razliku od 1.5k, ali ako se dogovore da se ponovo u Igovoru stavi cena od 3k nece nista platiti(a ostatak mu kupac daje u kešu).
 
U BW Residences je u Q4 2023. prodat neki stan za 8.3 ke/m2 i u Q3 za 8.7 ke/m2, ali su u Q3 prodata i 2 stana za 4 ke/m2 i 4.8 ke/m2, i u Q2 za 4.2 ke/m2, 3.2 ke/m2, 8.5 ke/m2 i 4 ke/m2, itd, tako da se svega par puta desilo da je stan otisao za nekih sumnjivih 8k, uglavnom je prodavan za malo vise od 4 ke/m2
Pogled ka reci i druga strana ka ulici i treba da imau ozbiljnu razliku u ceni. Po meni cak i ovo 8.3 i 8.7k je prilicno dobra cena.
 
20 prometa iznad 3k, ostalo sve ispod. Zasad dosta novogradnje po Zemunu, gde je ukupno prometovano oko 160 stanova od 420. Sunnyville ide i dalje dobro...
 
Takodje se nekad firmama isplati da je u Ugovoru mnogo veća cena nego sto je dogovorena(ako je proslo vise od 10god od posedovanja nekretnine za prodavca), jer time smanjuju svoje takodje porez, a prodavac im vrati deo novaca u kešu, zato se nekad i vide anomalije i tako velike razlike u Ugovorima za iste zgrade, naravno da igra veliku ulogu mikrolokacija stana, ali nekad i ovo.
 
Ako svaki gastarbajter može tako da izvrda propise i bude oslobođen PDV-a (pod pretpostavkom da nema imovinu ovde a sedi 183 dana u inostranstvu i centar životnih aktivnosti mu je napolju) onda to obesmišljava ceo koncept i stavlja domaće investicione kupce u nepravedan položaj da plaćaju 10% skuplje.
Malo podseća na one koje su se za vreme korone 2020 prijavljivali za 100e pomoći (naših para, nije delio AV već će vraćati naša deca) pa došli po njih 2023 kad su stigli u Srbiju da poprave zube.
Nema veze sa Džoom, koji je meni lično pa verujem i svima nama koristan član Foruma, nego samo konstatujemo anomaliju.
Taj odbitak od 10% za PDV je samo za prvi stan, kada je prijavljen u Srbiji Informatika stiže skuplja, zajednička vod, struja, nekad i održavanje se plaća po članu domaćinstva itd...Takodje će plaćati Informatiku itd od tog stana a da i ne stanuje. Kada se izda stan takodje ide drzavi porez od toga, tako da ne vidim neku dobrobit za državu da to onemogući...
 
BW Nota je rasprodata skroz osim jednog velikog stana na poslednjem spratu. 3 godine izdavanja jeste 40k ali takodje za zgrade u izgradnji se ne isplacuje odmah ceo iznos vec ide na rate tako da se na ostatak novca moze dobiti kamata te se tako smanjuje razlik a a i moze se izabrati stan bolje orjentacije.
Slažem se za oročavanje, ali najveća prednost mi i jeste odabir bolje orjentacije stana u izgradnji.
 
Vrh