Šta je novo?

Cene nekretnina

Stvarno ni meni nije jasno kako si ti rezident kad imaš prijavljeno prebivalište u Holandiji. Ne možeš biti rezident u dve države u isto vreme.
Kako ne? Eto prvi je Milorad Dodik. Ima nekretninu u BiH i nekretninu u SRB. Skroz legalno. I još glasa i kamere ga snimaju. Isto i Ministar Zdravlja ili Policije Republike Srpske u Novom Sadu.
Ja sam prijavljen normalno na adresi kod svojih roditelja. To nije zabranjeno niti je prekršaj! Čak ni u policiji.
 
Meni je rečeno da zakonski to nije legalno, tj da je ilegalno
Sad oko glasanja i to ne ulazim...
 
Dzo, da li vrsis prijave MUP-u privremenog boravka u inostranstvu svaki put kad ides u Holandiju i zasto ne?
 
Meni je rečeno da zakonski to nije legalno, tj da je ilegalno
Sad oko glasanja i to ne ulazim...

Naravno da nije legalno.

Zakon o prebivalištu

Član 27

Novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice:

2) ako ne odjavi prebivalište u slučaju iseljenja iz Republike Srbije (član 14. stav 1. ovog zakona);


Zakon o PDV-u

Refundacija PDV kupcu prvog stana

Član 56a

Pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice - punoletni državljanin Republike, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan (u daljem tekstu: kupac prvog stana).
 
Naravno da nije legalno.

Zakon o prebivalištu

Član 27

Novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice:

2) ako ne odjavi prebivalište u slučaju iseljenja iz Republike Srbije (član 14. stav 1. ovog zakona);


Zakon o PDV-u

Refundacija PDV kupcu prvog stana

Član 56a

Pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice - punoletni državljanin Republike, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan (u daljem tekstu: kupac prvog stana).
ispunjavam sve!
 
državljan sam kao i ti. Čak sigurno više i trošim i ulažem u Srbiju od tebe.

Nije bitno samo da li imaš državljanstvo, nego da li si rezident, kao što to lepo i piše u zakonu. Ti imaš prijavljena dva prebivališta, jedno u Holandiji i jedno u Srbiji, što nije po zakonu, smatra se prekršajem koji se kažnjava novčano - kao što piše.

Povrat PDV-a koji stičeš, dakle, nije osnovan i predstavlja kršenje zakona Republike Srbije.
 
Neću naravno, samo objašnjavam da nije u pravu kad kaže da ima pravo na povrat PDV-a.
 
Kako Zakon stiti kriminalce?

"Kapitaliste" je u redu da stiti Zakon to je tako i predvidjeno u neoliberalnom kapitalizmu (to smo i hteli) ali mi nije jasan deo za kriminalce.
Zato što vlast prima donacije i od jednih i od drugih. To su dva centra moći koja postavljaju neke imbecile na vlast i njihov je zadatak da odaberu što je moguće lošije ljude za sudije, direktore, upravu policije, centara za socijalni rad i svih drugih javnih institucija, tako da svi koriste svoju poziciju društvene moći da bi napravili korist kapitalistima i kriminalcima, a što više izrabljivali obične ljude. Zakoni se namerno nameštaju tako da vode propadanju društva i što većoj stopi kriminala.

Korist kriminalaca i kapitalista je obično dosta dobro povezana. Na primer kriminalci navlače na drogu decu od 12 13 godina, kasnije zlostavljaju i kamatare njihove porodice. Onda porodica diže kredite, roditelji rade po dva posla da bi otplatili dugove, plaćaju se skupa lečenja po privatnim klinikama, dobit ostvaruje i farmaceutska industrija... onda i roditelji tih zavisnika obole od tolikog stresa, pa se opet dižu krediti i plaćaju skupa lečenja...

Ukratko, i kapitalisti i kriminalci su finansijeri ovih odrona na vlasti i oni su samo smešne marionete koje realizuju njihove ciljeve. I jedni i drugi i treći imaju poziciju društvene i finansijske moći. Novac od kriminala, korupcije i nameštanja tendera se upumpava u nekretnine i onda imamo ove cene koje imamo.
 
Да покушам да објасним.
Закони се код нас праве тако да имају рупе, намерно. Те рупе су релативно мале и нису увек јасно видљиве, мада некад јесу и такве. Али кроз њих може да се провуче неко ко свесно ради криминалну радњу, уколико има неку подршку у власти, чак и локалној.
Други начин је да се направи законски нека правна могућност која кратко траје (закон се после промени), а доноси велику добит онима који знају за то. Овде могу некад да се окористе и "случајни пролазници".
Трећи начин је да закон отворено штити криминалце, нпр. кад вам провалник уадне у стан - немате право да га повредите.
Четврти начин је максимално отежавање легалног поступка добијања неких потврда, дозовола, итд, којима власт наводно покушава да спречи преварне радње. Међутим, то само поштеним људима компликује живот, а криминалци то свакако заобилазе на разне начине и тиме су у предности.
Има вероватно још, нисам правник, извините.
Top💪

Svaka čast!

Dodala bih da zakone prave tako da budu vrlo rastegljivi i da mogu da se tumače i na ovaj i na onaj način, a uvek se tumače tako da odgovaraju onome ko ima poziciju društvene moći (šta god da je, kriminalac kapitalista ili običan sendvičar koji je uspeo da sebi obezbedi poziciju u okviru vlasti, taman da je i neki beznačajan šraf koji podmićuje nekog).

Često postavljaju na mesto direktora nekoga ko je u itekakvom zakonskom problemu i na rubu provalije, da bi kasnije lako manipulisali sa njim i upravljali ga ka svojim ciljevima. Na primer, za direktorku jedne škole na Vračaru je ni manje ni više bila postavljena žena čiji je sin poznati kriminalac osuđen zbog ubistva, član vračarskog klana. Kad sam pitala sestru kud baš nju nađoše da bude direktor, odgovorila mi je da to rade namerno da bi je kasnije koristili za svoje ciljeve. Tipa ako ne budeš bila poslušna, sin će ti robijati 40 godina, pa posle vidi šta ćeš.
 
Nije bitno samo da li imaš državljanstvo, nego da li si rezident, kao što to lepo i piše u zakonu. Ti imaš prijavljena dva prebivališta, jedno u Holandiji i jedno u Srbiji, što nije po zakonu, smatra se prekršajem koji se kažnjava novčano - kao što piše.

Povrat PDV-a koji stičeš, dakle, nije osnovan i predstavlja kršenje zakona Republike Srbije.
Vecina ljudi ne pravi razliku izmedju boravista i prebivalista. Nas zakon poznaje razliku izmedju ova dva pojma, dok mnoge legislature npr. u EU ne prave razliku izmedju njih.
Osoba koja je na privremenom radu u inostranstvu duzna je da odjavi boravak u MUP-u ali ne i prebivaliste.
Osoba koja se (trajno) iseljava iz Srbije duzna je da odjavi i prebivaliste. Medjutim nemoguce je dokazati ko se trajno iseljava a ko privremeno boravi u inostranstvu. To privremeno moze da bude i 20 godina.
Ove nijanse bitne su samo u slucaju da osoba radi i zivi u nekoj zemlji 3. sveta a novac prima u SRB, jer aktivno prebivaliste povlaci i poresku rezidentnost, cak i u slucaju da osoba uopste ne zivi u Srbiji niti koristi usluge koje se finansiraju od poreza (zdravstvo, skolstvo, odrzavanje puteva, itd.).
Za odjavljivanjem prebivalista nema potrebe ni u tom slucaju ako zemlje imaju ugovor o sprecavanju dvostrukog oporezivanja.
Jedina drzava za koju znam u kojoj je nemoguce odjaviti prebivaliste je USA, i to iz razloga da uvek mogu da oporezuju prihode bez obzira gde njihov drzavljanin zivi, i USA drzavljani koji rade van USA su uvek dvostruko oporezovani. Kod njih se to resava iskljucivo odricanjem od drzavljanstva.
Da skratimo, osoba koja privremeno boravi u Holandiji a ima aktivno prebivaliste u SRB ima pravo na povracaj PDV-a u Srbiji na 40 kvm. Takodje nije ni u poreskom prekrsaju jer Holandija i SRB imaju sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, te se oporezivanje vrsi po principu aktivnog boravista.
 
Ali Džo nije na privremenom boravku, već trajno preseljen. Drugi je problem što oni to ne mogu da uoče bez da on ode i sam odjavi prebivalište.

Ako ima prijavljenu adresu u Holandiji, on bi po zakonu trebalo da odjavi prebivalište na adresi u Srbiji. Ne možeš imati dve adrese prebivališta, bar ne po srpskim propisima.
 
Sry but vidi se da nisi pravnik. Neces imati nikakv problem na sudu ako povredis provalnika, izuzev ako to ucinis npr vatrenim oruzjem a on upao sa palicom ili nozem. To se zove prekoracanje nuzne samoodbrane.

Isto si i za ovo ostalo sto si pisao o rupama u zakonu dosta simplifikovao, razumeo na svoj ne pravnicki nacin, i samim tim samo delimicno u pravo a vise u krivu.
Ma nema veze, važno je da ti razumeš sve kako treba i na ,,pravnički" način🙂
 
Ja mislim da ce skociti barem 100%.
Ono kad pokusavas da budes duhovit.
Zgrade Dolce i Residences su slicnih karakteristika, polozaja, itd. Pri cemu kaskade u Dolce gledaju ka reci, i verovatno ce zgrada biti za nijansu bolja.
Danas stanovi u Residences koji vise i nisu novi se prodaju za oko 7k po kvadratu.
Kupovinom papira (a ne stana) u Dolce danas za 4.8k ti preuzimas niz rizika, i cekas minimum 4 godine. Ukoliko cene u BNV ostanu nepromenjene, i to je moja pretpostavka, ne vidim razlog zasto kvadrat u Dolce za 4 godine ne bi vredeo isto onoliko koliko vredi u Residences danas. Odnosno 50% vise u odnosu na off-plot cenu.
 
Ali Džo nije na privremenom boravku, već trajno preseljen. Drugi je problem što oni to ne mogu da uoče bez da on ode i sam odjavi prebivalište.

Ako ima prijavljenu adresu u Holandiji, on bi po zakonu trebalo da odjavi prebivalište na adresi u Srbiji. Ne možeš imati dve adrese prebivališta, bar ne po srpskim propisima.
Ne, nije tako jednostavno.
Imam i ja Azerbejdzansku TRP (Privremenu Dozvolu Boravka) i adresu na kojoj sam prijavljen u Bakuu. To je adresa boravista, a ne prebivalista. Prebivaliste je i dalje u Srbiji. Ja sam odjavio boravak i to je sve sto treba odjaviti.
Jako je teko dokazati trajno iseljenje, recimo dokazi bi bili zenidba sa Holandjankom i dobijanje Holandskog drzavljanstva, tek tada bi drzava imala mogucnosti da kaznjava, a ni onda ne bi bilo jednostavno.
 
Vrh