Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja sam te pitao da mi nadješ stan za tu kiriju, ti bacaš neke floskule. Da, možeš da se preseliš ako ne možeš da plaćaš kiriju, a možeš i da prodaš stan ako ne možeš da ga plaćaš ili da izdaješ. U krizi je većini teško da izdaju stan da ali isto tako još teže je i da se kupi. Kad pogledam šta se izdaje za 300-400e meni su to šupe, nije generalizacija nego moje mišljenje. Tebi ako se svidja da živiš u izvornom stanu 40m2 starom 50god i da za to plaćaš 400-500e ti samo napred. Ko ima povoljnu kiriju taj ne treba da žuri. Ja savetujem ljude da prave svoju računicu prema svojim potrebama i mogućnostima, ne savetujem ni da slušaju mene ni da slušaju tebe. Evo @sutraw je lepo izneo svoj primer i računicu, sad što se tebi ne svidja koji investicioni stan možeš da kupiš za svoj novac tu ništa ne mogu. Ionaok su na temi većinom investicioni kupci koji savetuju ljude da ne kupuju nekretnine već da iznajme od njih.
E vidis, tu floskulu za prodaju stana u krizi sam zaboravio da ti skresem u startu. Prodaces, ali sa velikim gubitkom. Sad znaci gurate pricu da ce cene jos da skoce. Za oko 10 godina u sledecem balonu da mole boga svi ovi preprodavci i investitori da budu i ove cene. Bas ce za 10 godina jos da porastu cene. Gde? Da Beograd prestigne Pariz i London sa cenama posto je mnoge razvijenije i lepse EU gradove vec prestigao.
 
Pa koliko moze stanova da se uzme max? 1-2 da ne bude sumnjivo u banci... stan sam sebe da otplati a da se 20-30 godina majes s stanarima.
 
Po Numbeu Beograd je drugi najlepši grad u Evropi.
Screenshot_20240516_200933.jpg
 
Samo sto se nikada ne daje kes za investiciono ulaganje u nekretnine.
Recimo imas 100.000 u kesu, u tom slucaju kupis 5 stanova (5*20.000 ucesce), treba dodati za namestaj mislim da je 26.000 za namestaj previse.
I onda ti svi ti stanovi rade u paraleli. Tako da imas prihod od 3000 evra koji koristis da otplacujes kredite. Imas 5 radnika umesto jednog, eto to je neka paralela.
Doduse nemas kes na raspolaganju, ali opet imas prihod koji prakticno re-investiras u nekretnine.
Može jeftinije, ali ovde računam komplet sredjivanje stana/opremanje sve sa kvalitetnom stvarima i uredjajima i iz mog iskustva je otprilike ova cena. Pa sada eventualno bi isao sa dva stana ovako kako si ti napisao, prvo treba videti sa bankom oko dobijanja kredita i do koliko bi ti dali, mislim da ne bi uspeo više od 2stana. Pri tome onda to postaje primarni posao a ne investiciono ulaganje, čuvanje kapitala i side job. Da ne zaboravimo da za celokupni keš se uvek dobija jeftinije stan nego putem stambenog kredita.
 
E vidis, tu floskulu za prodaju stana u krizi sam zaboravio da ti skresem u startu. Prodaces, ali sa velikim gubitkom. Sad znaci gurate pricu da ce cene jos da skoce. Za oko 10 godina u sledecem balonu da mole boga svi ovi preprodavci i investitori da budu i ove cene. Bas ce za 10 godina jos da porastu cene. Gde? Da Beograd prestigne Pariz i London sa cenama posto je mnoge razvijenije i lepse EU gradove vec prestigao.
Ne znam koji smo to mi ali ok ako ti vidiš nas i tebe. I pre 3 godine su rekli da nema više gde da rastu. Za 10god mogu da padnu 50%, a mogu i da porastu 50% to niko ne zna i to je ono što normalni pričaju. Oni drugi pričaju da baš oni znaju šta će da se desi, kao što su pričali godinama unazad i ostajali bez stanova. Moćda će i Pariz i London da poskupe 100% za 10god. Zato se računica pravi prema sebi, a ne prema savetima sa foruma.
 
E vidis, tu floskulu za prodaju stana u krizi sam zaboravio da ti skresem u startu. Prodaces, ali sa velikim gubitkom. Sad znaci gurate pricu da ce cene jos da skoce. Za oko 10 godina u sledecem balonu da mole boga svi ovi preprodavci i investitori da budu i ove cene. Bas ce za 10 godina jos da porastu cene. Gde? Da Beograd prestigne Pariz i London sa cenama posto je mnoge razvijenije i lepse EU gradove vec prestigao.
Prvo Beograd nije ni blizu velikih EU gradova po cenama. Pogledaj Amsterdam starogradnja 6-8k eura, novogradnja 9-12k eura. Ispod 5k nemaš ni tursku četvrt. A za 5k kod nas dobijaš lux gradnju u BW.
Drugo, stan se NIKAD, ali NIKAD ne prodaje. Čak i ako nemaš da plaćaš, iznajmiš ga i onda živiš kod roditelja i doplaćuješ razliku da se rata isplaćuje. Imovina se nikad ne prodaje osim ako se ne mora. Samo se dokupljuje.
 
Kad ga vec merimo sa evropskim gradovima:




„Od pucanja temlja, prodiranja vode. Imali su problem sa poplavama, pucanjem vodovodnih cevi nakon čega im je iz Beogradskog vodovoda i kanalizacije rečeno da nisu nadležni jer je zgrada priključena na nelegalnu mrežu. A vi kao savestan kupac koji ste kupili stan od GDS očekujete da vam je bar sve legalno. Otpadanje fasade je samo jedan od rezultata ‘kvalitetne gradnje’. Problem je u celom procesu izgradnje“, navodi.



1715885098804.png
 
Kad ga vec merimo sa evropskim gradovima:




„Od pucanja temlja, prodiranja vode. Imali su problem sa poplavama, pucanjem vodovodnih cevi nakon čega im je iz Beogradskog vodovoda i kanalizacije rečeno da nisu nadležni jer je zgrada priključena na nelegalnu mrežu. A vi kao savestan kupac koji ste kupili stan od GDS očekujete da vam je bar sve legalno. Otpadanje fasade je samo jedan od rezultata ‘kvalitetne gradnje’. Problem je u celom procesu izgradnje“, navodi.



Pogledajte prilog 198417
Ovo je bas ono sto me je uvek plašilo.
Kupis nesto i skapiras da si kupio mačku u dzaku. Kao podstanar sam u svakom stanu naletao na mane i probleme. Negde je to budj, negde vodovodne cevi, negde struja, fasada je uglavnom ispucala i na novijim zgradama.

Pa i dok sam gledao stanove za kupovinu skoro svuda na novogradnji ima ispucalih zidova, od sleganja, dok npr na stanu roditelja iz 69te nema ni tačkice.
U cemu je fora? Generalno i te starogradnje imaju najčešće problem sa budji i cevima za vodu, losijom izolacijom ali bas sam naletao na dosta novijih zgrada koje su vec ispucale.
 
Apropo kupovine stana na vrhuncu, imam u porodici slucaj da su moji kupili stan 2008. na samom vrhuncu cena. Stan je tad bio 75k, da je sacekano 2-3 godine mogao je biti kupljen mozda za 20-30% manje ALI imajuci u vidu da je kupljen za dvoje studenata da ne gubimo novac na kiriji kad se pogleda koliko je ustedjeno na tome plus posle kad je izdavan kirija je rasla i stan je sebe vec vise nego otplatio, trenutno se izdaje za 650e a i cena mu se duplirala na trzistu (naravno ima tu i do inflacije, al bar nije cuvan novac koji bi samo izgubio na vrednosti). Mislim da ko nije investicioni kupac nema potrebe da kalkulise previse, cak i sa kreditom samu ratu kredita znacajno pojede inflacija naknadno i ukoliko neko planira da ima taj stan bar 10 godina tesko je videti scenario gde ce biti na gubitku posle tog perioda pa makar i pale cene 20-30% u naredne 3-4 godine. Sta ce biti sa cenama apsolutno je nemoguce predvideti, pogledajte postove ovde iz 2014-15. gde kad idemo retrospektivno je mozda bilo i najbolje vreme za kupovinu stana - niko skoro nije savetovao to i svi su govorili kako su cene prevelike.

Drugi je scenario ukoliko jos nemate dovoljno za ucesce, takodje skoro uvek se neki kompromis mora napraviti, pogotovo za starogradnju.
 
Ovo je bas ono sto me je uvek plašilo.
Kupis nesto i skapiras da si kupio mačku u dzaku. Kao podstanar sam u svakom stanu naletao na mane i probleme. Negde je to budj, negde vodovodne cevi, negde struja, fasada je uglavnom ispucala i na novijim zgradama.

Pa i dok sam gledao stanove za kupovinu skoro svuda na novogradnji ima ispucalih zidova, od sleganja, dok npr na stanu roditelja iz 69te nema ni tačkice.
U cemu je fora? Generalno i te starogradnje imaju najčešće problem sa budji i cevima za vodu, losijom izolacijom ali bas sam naletao na dosta novijih zgrada koje su vec ispucale.
Ima toga, ali glavna fora u članku je što je zgradu pravila GDS.
 
Prvo Beograd nije ni blizu velikih EU gradova po cenama. Pogledaj Amsterdam starogradnja 6-8k eura, novogradnja 9-12k eura. Ispod 5k nemaš ni tursku četvrt. A za 5k kod nas dobijaš lux gradnju u BW.
Drugo, stan se NIKAD, ali NIKAD ne prodaje. Čak i ako nemaš da plaćaš, iznajmiš ga i onda živiš kod roditelja i doplaćuješ razliku da se rata isplaćuje. Imovina se nikad ne prodaje osim ako se ne mora. Samo se dokupljuje.
Gledam ja Stokholm gde poznajem trziste i gde sam nalazio odlicne starogradnje blizu centra za 2500 e/m2, a novogradnje 4k da biras. Secas se sigurno, malo ti smetale plocice. Amsterdam ostavljam tebi.
@mariks Pusti te babaroga price za malu decu. Sve je raslo za vreme ekspanzivne monetarne politike. Tek treba da vidimo efekte naglog podizanja kamatnih stopa do nivoa koji nisu dosta dugo vidjeni. Rusi su vec stara i prezvakana prica, samo sto jos odrzavaju rentiranje pa je i manje kvalitetnih stanova za prodaju.
 
Babaroga priče su sada, a nisu bile pre neku godinu. Super je što svi sve znaju unapred šta će da se desi. Ja nekako u proroke nemam poverenje. Ja navijam za ono izvesno, trošenje investicionih kupaca tj da ponuda bude veća od potražnje što će oboriti cene gotovo sigurno.
 
Kad ga vec merimo sa evropskim gradovima:




„Od pucanja temlja, prodiranja vode. Imali su problem sa poplavama, pucanjem vodovodnih cevi nakon čega im je iz Beogradskog vodovoda i kanalizacije rečeno da nisu nadležni jer je zgrada priključena na nelegalnu mrežu. A vi kao savestan kupac koji ste kupili stan od GDS očekujete da vam je bar sve legalno. Otpadanje fasade je samo jedan od rezultata ‘kvalitetne gradnje’. Problem je u celom procesu izgradnje“, navodi.



Pogledajte prilog 198417
Upravo poglavlja 23 i 24. I koji će strani kupac da uleti pa da se posle parniči sa državom ili random investitorom 10 godina radi zaštite svojih interesa i naknade štete? A upravo država ne poštuje ni svoje građane. Videćemo šta će da se dešava kad krene BgH20 da se raspada.
 
Prosecna plata u Beogradu je omasena za 100-200 evra, vrtici u Beogradu su u sustini besplatni, cak se i za privatne dobija subvencija od 33.000 dinara po detetu.
Pollution index mi je isto sumnjiv, Sofija je koliko znam u kotlini, a Beograd ima produvavanje, tako da mislim da bi tu Beograd trebao bolje da stoji.
 
Prosecna plata u Beogradu je omasena za 100-200 evra, vrtici u Beogradu su u sustini besplatni, cak se i za privatne dobija subvencija od 33.000 dinara po detetu.
Pollution index mi je isto sumnjiv, Sofija je koliko znam u kotlini, a Beograd ima produvavanje, tako da mislim da bi tu Beograd trebao bolje da stoji.
Statistika je egzaktna i ne moze plata biti 100-200 omasena nego ili 100 ili 200, ne znam koliko su dali na numbeu ali u beogradu je prosecna plata u februaru bila oko 1008evra,
U sofiji je 1207evra.
(Govorimo o neto platama, izvor za oba podatka: nacionalni zavodi za statistiku)
U sofiji su vrtici takođe besplatni..

Zagađenje takođe nije stvar lične percepcije kako se kome čini nego je stvar merenja (mrzi me da kopam koliko je gde jer me ne interesuje ali moze da se nađe)

Numbeo zavisi od iskrenosti onih koji unose ali u najvecoj meri od ukupnog broja unosa koji sto je veci tezi da priblizi stvari realnosti tako da se ne moze uzeti kao egzaktan podatak ali moze kao hint tj okvirno...

Ono sto je jos bitno za ovu temu je da su nekretnine jeftinije u sofiji i da su prosecne kamate na stambene kredite (a i na kes kredite) skoro duplo niže (a prosecna plata 20% viša!)
 
Gledam ja Stokholm gde poznajem trziste i gde sam nalazio odlicne starogradnje blizu centra za 2500 e/m2, a novogradnje 4k da biras. Secas se sigurno, malo ti smetale plocice. Amsterdam ostavljam tebi.
@mariks Pusti te babaroga price za malu decu. Sve je raslo za vreme ekspanzivne monetarne politike. Tek treba da vidimo efekte naglog podizanja kamatnih stopa do nivoa koji nisu dosta dugo vidjeni. Rusi su vec stara i prezvakana prica, samo sto jos odrzavaju rentiranje pa je i manje kvalitetnih stanova za prodaju.
Ako si nalazio kvadrat za 2500 e šta čekaš? Da padne kvadrat u Štokholmu na 1100 ili šta? Kamate su u Švedskoj sigurno između 3,5-4% na hipotekarne kredite?! Opet manje nego u SR?
 
Vrh