Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako je neko na početku karijere, ima veru u sebe i svoje mogućnosti, zna da će mu prihodi rasti, zašto da se ne zaduži na max. Samo hrabro mladi ljudi, ne slušajte ove forumske babe narikače. Ne mislim na tebe markis...
Ja bar nisam nikada siguran da će mi prihodi samo rasti iako verujem u sebe. Možda poželim da menjam posao, možda poželim da odem u privatne vode pa je tadašnja zarada nepoznatica. Zato sam uvek za ostavljanje "malo lufta" u odnosu na zaradu, čisto da bih bio sigurniji i lakše prebrodio tranzicioni period. Ako je već zajednica sa finim platama, onda max 50% jedne plate i nije strašno.
 
ziveo sam par godina u nekadasnjoj pohorskoj, meni je to shitshow
Pa, ako razmišljaš da za 2.8k/m2 možeš da nadješ novogradnju onda i nije neka ponuda. Ali kao lokacija za porodični život je po meni vrhunska za Bg. Dve škole, vrtića dosta u blizini, Zemun na dve stanice busom. Sve možeš peške da obaviš, što je luksuz koji se u našem disfunkcionalnom gradu teško da priuštiti.
 
Po meni je lud onaj ko uzme na max, mislim pored otplate kredita valjda postoji još nešto važno u životu, zdravlje pre svega. Znam za neke slučajeve naših u americi koji nisu dočekali da otplate nekretnine a izgubili su zdravlje i plaćali preskupe operacije. Naravno sve im propalo
Ali ako si podstanar i plaćaš rentu u iznosu kolika ti je potencijalna pa i moguća max rata za kredit?
 
Evo upravo gledam stambene kredite 200k sa otplatom od 30 god sa fix kamatnom stopom, izadje oko skoro 1100eur mesecno, znaci treba imati platu minimum 2200eur

Ne nužno, možeš da imaš solidarnog dužnika pa da budu manje plate, više je pitanje koliko je ta cifra prihvatljiva za kućni budžet.

za 1100 mesečno, zbirna primanja domaćinstva ne bi trebala biti ispod 4000 EUR po mom mišljenju.
 
Ne nužno, možeš da imaš solidarnog dužnika pa da budu manje plate, više je pitanje koliko je ta cifra prihvatljiva za kućni budžet.

za 1100 mesečno, zbirna primanja domaćinstva ne bi trebala biti ispod 4000 EUR po mom mišljenju.
Slažem se zaboravio sam solidarnog dužnika... Ali više idem na priču da bi uvek radije otplaćivao svoj budući stan nego bio podstanar, ako planiraš da ostaneš ovde sa porodicom i na toj lokaciji u budućnosti...
 
Slažem se zaboravio sam solidarnog dužnika... Ali više idem na priču da bi uvek radije otplaćivao svoj budući stan nego bio podstanar, ako planiraš da ostaneš ovde sa porodicom i na toj lokaciji u budućnosti...
Najgora opcija mi je da imam veliki keš u slamarici i da čekam da padnu cene nekretnina, da bi ih kupio. Bilo kakav vid ulaganja, da li je to klasično oročenje u par banaka(malo dinarsko, malo devizno) ili ok svaka čast ako neko hoće da ulaže u svoj biznis, uzeti za početak i manji stan(izdavanje i kasnija prodaja kada se steknu uslovi za kupovinu pravog porodičnog).. ETF-ovi...Kripto(bitcoin i eth) do 5% od portofolija, ko hoće malo riskantnije...
 
Idite na relax temu pustite nas na miru da cekamo M5K :D


Ne slazem se sa ovom konstatacijom iz teksta "Gavrilović navodi da je pravi moment onda kad je stan neophodan. ".
Nekome moze da bude "neophodan" ali da prosto ne moze da ga priusti.

To se u juesej kaze "kupujes kada si SPREMAN" onda kada mozes i ne cekas nista.
 
Ne nužno, možeš da imaš solidarnog dužnika pa da budu manje plate, više je pitanje koliko je ta cifra prihvatljiva za kućni budžet.

za 1100 mesečno, zbirna primanja domaćinstva ne bi trebala biti ispod 4000 EUR po mom mišljenju.
1:4 u neto iznosu NEĆEŠ naći NIGDE ni na Zapadu pogotovo ne na početku kredita! Ako tako računaš da li ćeš ući u kredit ili ne onda nikad nećeš. Po meni Ako se uklapaš kao porodica u 2200 uzimaj i pevaj! Jer to je na početku. Kasnije naravno godinama i rata se smanji, plate se povećaju i doći ćeš do tog 1:4 odnosa. Ali na početku nikako.
 
Ja bih rekao porodično bar 3000e na ratu od 1100e. Nije to mala rata, a za te pare mogu fini stanovi da se nadju u najam. Naravno svako kalkuliše prema svojim potrebama i mogućnostima. Ako si samac sa 2200 onda uzimaj ako planiraš uskoro u zajednicu jer će svakako dodatna plata olakšati ratu, a sam ćeš lakse da prebrodiš krizni period ako do njega dodje. Ali opet, svako treba 3 puta da meri, a jednom da seče.
 
@Boža M Za koliko mislite da odlazi? Nedelju dana?

Mislim da sam ga video ranije, ali nisam siguran.

S obzirom kolike cifre traže u kraju za raspade neke, ovo je povoljno, ako ne smeta što nema cg. Što mi sada nije tolika mana, jer od kada su postavili automatiku, koja pušta intenzitet grejanja prema spoljnoj temperaturi, u mom ulazu je mnogo lošije grejanje i stalno se dogrevam.

Još drugi sprat.

Zaista ne znam za koliko će otići. Pratiću.
 
Sta je po vama bolje investiciono: kupiti jedan skuplji stan ili dva jeftinija za isti iznos?
Recimo da je budzet 200-250k.
Stanovi su otprilike iste strukture 50 kvadrata, sa garazom.
Moze se kupiti jedan na NBG ili dva na Mirijevu. Meni se cini da se vise isplati dva jeftinija, u smislu vise para se moze dobiti na osnovu kirije, ali mozda sam potouno omasio sa ocenom.
 
1:4 u neto iznosu NEĆEŠ naći NIGDE ni na Zapadu pogotovo ne na početku kredita! Ako tako računaš da li ćeš ući u kredit ili ne onda nikad nećeš. Po meni Ako se uklapaš kao porodica u 2200 uzimaj i pevaj! Jer to je na početku. Kasnije naravno godinama i rata se smanji, plate se povećaju i doći ćeš do tog 1:4 odnosa. Ali na početku nikako.

Ne znam šta da ti kažem, ja uvek gledam najcrnje moguće. Ova inflacija mi je devalvirala platu za 30%. Deluje mi jako loša ideja kockati se sa ogromnim kreditima gde se naprežem maksimalno, a za 3-5 godina zvekne još jedan inflatorni talas.

To "rašće plata vremenom" niko ne može da zna, možda upadnemo u krizu i ne raste ništa osim cena. Meni zadnje 2 godine jako malo skače plata jer firma slabije zarađuje, a cene kidaju na gore.
 
Sta je po vama bolje investiciono: kupiti jedan skuplji stan ili dva jeftinija za isti iznos?
Recimo da je budzet 200-250k.
Stanovi su otprilike iste strukture 50 kvadrata, sa garazom.
Moze se kupiti jedan na NBG ili dva na Mirijevu. Meni se cini da se vise isplati dva jeftinija, u smislu vise para se moze dobiti na osnovu kirije, ali mozda sam potouno omasio sa ocenom.

Mislim da se trenutno može dobiti više kirije za dva na Mirijevu nego jedan na NBG u toj kvadraturi, ali računaj da imaš i dupli trošak renoviranja i opremanja takođe. Moraš da staviš na papir sve.
 
@KlauKalash Bolje su dva u Mirijevu. Tek ce da poskupi kad zavrse metro. Nbg realno ne moze jos puno da poraste.

na NBG će rasti cena svakako kako bude rastao grad dalje. Infrastrukturno najpoželjniji deo grada i možda saobraćajno najmanje opterećen, pritom jako mnogo firmi radi na NBG.
 
Mozda sam nesrecno izabrao Mirijevo za jeftiniju lokaciju. Mozda je bolje da sam rekao Ledine. U smislu da iskljucimo faktor ocekivanog rasta cene nekretnine u buducnosti (ili da racunamo da ce proporcionalno rasti)
 
Na zapadu je standard do 1/3 porodicnih primanja da se daje za kredit za nekretninu. Mislim da ne bi trebalo da se prelazi preko te granice, posebno s obzirom na dodatne rizike u Srbiji koje nemas na Zapadu, poput nagle promene kursa, mogućnosti da drzava popije sankcije i slicno.
 
Jeste veća dobit ali dupli trošak održavanja, a lakše će uvek izdati na nbg i cena će biti uvek veća. Šta znam, papir pa polako.
 
Ja sam skoro nešto morao da menjam stan pa sam bio prinuđen da uđem na pakao zvani tržište rentiranja nekretnine u BG.

Tražnja je bolesno velika, ponuda je očajna. Na nivou da ljudi okreče neki suteren u gornjem Zemunu, kupe najjeftinijih par komada nameštaja u IKEA-i, i izdaju taj stan za 500 EUR lagano.

Dobar stan na NBG od 50 kvadrata, fino opremljen može da ode za 700-800. Došli smo do tačke apsolutne dominacije rentijera u gradu. Imam osećaj da se sad svaka šupa može izdati za dobre pare.
 
Vrh