Šta je novo?

Cene nekretnina

pa ne znam bas. dosta it-evaca rusa ostaje u bgu. na linkedinu dosta poslova za it je na ruskom, i traze ruski jezik. vecina tih iz it-a su zadovoljni beogradom, ogromni minus daju samo nasoj administraciji jer nista ne moze da se zavrsi online, za razliku sta su navikli u rusiji
Ostaje njih dosta i u Novom Sadu, otvorena je i Ruska škola, u manjim osnovnom školama ili im se deca integrišu u obične razrede, a u nekim školama ima i ruska odeljenja, slično poput madjarskih. Otvaraju i svoje biznise... Kada se prošeta gradom baš se oseti koliko ih puno ima, takodje i Kineza ima sve više i više...
 
Zašto cenenekretnina određene delove BW prikazuje kao starogradnju? Ako neko ima ideju...
@Wolf
 
Rusi dodju u Srbiju, srede prebivaliste na godinu dana i apliciraju za portugalsku vizu(jer se najlakse dobija). Potrose par stotina evra na smestaj, sudske tumace, advokate i hranu, pa zbogom.
Nisam znao za ovo. Hvala na info.
Sad kontam zasto je samo 30.000 Rusa s boravkom u Srbiji. Ni cetvrt ni pola miliona. Nemamo ni sto soma okruglo.
 
Zašto cenenekretnina određene delove BW prikazuje kao starogradnju? Ako neko ima ideju...
@Wolf
Ako je stan vec bio prometovan, u RGZ-ovim izvestajima i na cenenekretnina se vodi kao starogradnja.
Generalno je to malo nesrecan naziv, ali je zvanican naziv koji RGZ koristi u svojim izvestajima i kao takav opsteprihvacen.
U Registru cena nepokretnosti Starogradnja je Kupoprodaja, dok je Novogradnja Kupovina od investitora.
 
Ako je stan vec bio prometovan, u RGZ-ovim izvestajima i na cenenekretnina se vodi kao starogradnja.
Generalno je to malo nesrecan naziv, ali je zvanican naziv koji RGZ koristi u svojim izvestajima i kao takav opsteprihvacen.
U Registru cena nepokretnosti Starogradnja je Kupoprodaja, dok je Novogradnja Kupovina od investitora.
Hvala, pretpostavio sam da je to, ali rek'o ajde da ne nagađam bzvz. Novogradnja = kupovina od investitora. Zanimljivo.
 
Broj Rusa je nemoguce utvrditi niti po jednoj statistici, pravilu, dokumentu, zapisu... eventualno ko se mnogo krece odokativnom metodom moze da stekne neki uvid.Ja licno vidim da ih ima prilicno, ispred zgrade se setaju klinci, u skoli kod moje dece je upisano par njih, kum koji je prodavao kucu na selu, zapadna Srbija, i koju je na kraju kupio Rus, i desetak potencijalnih kupaca pre njega su takodje bili Rusi.Sto se tice evidencije, siguran sam da nijedna nije tacna jer postoje razni oblici njihovog prisustva.Radim u jednoj velikoj firmi sa stranim kapitalom, koja je imala predstavnistvo i u Rusiji, i skoro svi oni su sada prijavljeni u Srbiji na pravno lice.Koliko njih trenutno zivi ovde, gde su, odakle rade, nemam pojma...Dolaze u kancelariju s vremena na vreme,tipa 10 posto njih, malo jedni , malo drugi, vide se u HR alatima,primaju platu u dinarima, placaju poreze....
 
Ruska imigracija u Srbiju je retko idealan slučaj imigracije, jer nam dolazi uglavnom obrazovana srednja klasa iz urbanih delova Rusije. Dugoročno mislim da će to imati samo pozitivan efekat na ekonomiju i demografiju zemlje.
 
Real Estate trziste u Srbiji ( fokus na par najvećih gradova + Kop i Zlatibor ) je na prekretnici.
Cenovno smo u momentu sličnom kao 2007-2008, ali je kontekst potpuno drugaciji i predikcije za buducnost su daleko bolje danas. Obrazložiću detaljno..

2022. i 2023. godina su bile najuspesnije godine za Srbiju u novijoj istoriji što se tiče turizma. Ja se iskreno nadam da će se taj trend nastaviti i da će rast biti iz godine u godinu dvocifren. Za ovako malu zemlju, to je neverovatno bitno. Nismo majstori za turističke sadržaje, ali smo gostoljubiv narod, imamo prelepu zemlju, super nam je geografska pozicija, ukratko itekako imamo šta da ponudimo. Daj Bože da u narednim decenijama bude pameti i volje da sredimo ekologiju, javni transport, da napravimo hiljade kilometara biciklističkih staza i da nam i gradovi budu lepi kao netaknuta priroda. Bog je mnogo bolji arhitekta od Srba :). Nadam se da je uništavanje Zlatibora i Kopaonika škola koja će opametiti novije generacije, da neplanska gradnja dugoročno pravi ogroman trošak, a pre svega izgubljenu dobit koja je nenadoknadiva. Vreme je nepovratan faktor.

Period od 2024. - 2030. ću napisati u narednom postu, ako nekog uopste intresuje predikcija čoveka koji je 20 godina u Real Estate industriji u Srbiji i na još 2 lokalna.
A kako se to misli da turizam raste a da se ne grade kreveti, odnosno apartmani i zgrade. Svi se hvataju tih 400x400m u centru, ali upravo jer i sami žele u taj centar. Tu i žele da kupe apartmane, i na kraju krajeva bolje je da se malo ode u visinu nego da se širi na uštrb drveća i šume. Postoji i projekat sređivanja fasada koji će da uravnoteži, odnosno ulepša sam centar.
Rast je stvarno ogroman, Zlatiboru koji prednjači čak 70% više noćenja u odnosu na prethodnu godinu! Broj stranaca stalno raste, grade se i približavaju autoputevi, aerodromi, novi sadržaji koji će sve to da promene u nešto još lepše na svetskom nivou. Hvala Bogu pa čist vazduh, prirodu i vodu imaju u izobilju a ovo malo što čovek sagradi neće moći to da umanji, to je sigurno. Samo se treba malo više otrgnuti od onog "lokacija i centar", što naročito zbunjuje naše kupce
 
Broj Rusa je nemoguce utvrditi niti po jednoj statistici, pravilu, dokumentu, zapisu... eventualno ko se mnogo krece odokativnom metodom moze da stekne neki uvid.Ja licno vidim da ih ima prilicno, ispred zgrade se setaju klinci, u skoli kod moje dece je upisano par njih, kum koji je prodavao kucu na selu, zapadna Srbija, i koju je na kraju kupio Rus, i desetak potencijalnih kupaca pre njega su takodje bili Rusi.Sto se tice evidencije, siguran sam da nijedna nije tacna jer postoje razni oblici njihovog prisustva.Radim u jednoj velikoj firmi sa stranim kapitalom, koja je imala predstavnistvo i u Rusiji, i skoro svi oni su sada prijavljeni u Srbiji na pravno lice.Koliko njih trenutno zivi ovde, gde su, odakle rade, nemam pojma...Dolaze u kancelariju s vremena na vreme,tipa 10 posto njih, malo jedni , malo drugi, vide se u HR alatima,primaju platu u dinarima, placaju poreze....
Ovo bi bilo idealno za Srbiju, da Rusi i Ukrajinci dolaze u srpska sela, a ne u velike gradove.
Ti bi bio bingo, jack pot, sedmica na lotou.
Tako bi mogli da primimo koliko god treba, i milion bi bilo sasvim OK.
 
Ruska imigracija u Srbiju je retko idealan slučaj imigracije, jer nam dolazi uglavnom obrazovana srednja klasa iz urbanih delova Rusije. Dugoročno mislim da će to imati samo pozitivan efekat na ekonomiju i demografiju zemlje.
Evo sad svratio u novi merkator, Rusa koliko hoćeš. Sve mladi ljudi neki sa decom.
 
Ne znam da li su vlasti svesne da ulaz Kineza Turaka i Rusa dovodi u opasnost i naš status. Izričito se spominje Srbija a već smo opominjani ranije
 
Ne znam da li su vlasti svesne da ulaz Kineza Turaka i Rusa dovodi u opasnost i naš status. Izričito se spominje Srbija a već smo opominjani ranije
Vlasti su svesne.
 
Ne moze nikad privremena i takoreci prisilna imigracija da nadoknadi emigraciju koja kod nas traje preko 50 godina. I pre svega se ne vidi ni naznaka okretanju trenda, naprotiv. Evo ga i Dzo, hvali selo, a drzi se grada i jeftinih EU kredita. Isto tako i ti Rusi ce vecina prvom prilikom da ode dalje gde postoji uredjen sistem.
 
Poslednja izmena:
Već su napravili veći korak selidbom iz svoje zemlje. Sve posle je samo manje cimanje. A zašto bi bili u Srbiji, ako mogu u Portugalu. Neće moći svi naravno.

Naravno da ne možemo da se nadamo da će Rusima Srbija odgovarati, ako ni samim Srbima ne odgovara.
 

Nemojte cekati poslednji voz pa da u svojoj rodjenoj zemlji neki drugi se dohvate kupovine pre nas samih. Pamet u glavu.
Sto se zemlja vise "otvara" (priblizava EU) to je veca sansa da ce neki stranci da ulecu sa kapitalom u nekrentine.
 
Ne moze nikad privremena i takoreci prisilna imigracija da nadoknadi emigraciju koja kod nas traje preko 50 godina. I pre svega se ne vidi ni naznaka okretanju trenda, naprotiv. Evo ga i Dzo, hvali selo, a drzi se grada i jeftinih EU kredita. Isto tako i ti Rusi ce vecina prvom prilikom da ode dalje gde postoji uredjen sistem.
Pa ovi novi imigranti su svakako platežniji od emigranata koji idu u zapadnu Evropu I traže da im se omogući stanovanje u socijalnim stanovima. Imam 2 Rusa u firmi, jedan iz Novosibirska, drugi iz Ufe, pevaju koliko im je dobro i zahvalni su na prilici da budu ovde. 90% Rusa ne žive u Moskvi i Piteru, za većinu njih Beograd je velegrad.
 
Vrh