Šta je novo?

Cene nekretnina

To sto u zapadnoevropskim drzavama veci procenat stanovnistva rentira nekretnine ne znaci da je tamo najam jeftin ili pristupacan, vec da je nemoguce kupiti stan od plate ni na kredit a kamoli u gotovini.

Nemoguce je kupiti stan tamo tamo gde je drzava dozvolila monopolsko ponasanje na trzistu nektretnina i ulazak krupnog kapitala i mesetara. Npr. nedavno se digla poprilicna dreka u Nemackoj kada je neki norveski milijarder kupio 2000 stanova u Berlinu.

Tamo gde je drzava normalna, sasvim je normalno da srednja klasa kupi stanove cak i u metropoloma. U Austriji je par mojih prijatelja kupilo stanove u Becu u zadnjih desetak godina i to nakon 5-6 godina boravka u Austriji.
 
Koliko vidim, prodaja ne posustaje, cene idu gore i ljudi keširaju.
Ja kao kreditni kupac sam istisnut iz igre iako imam dobra primanja.. Ovo više nema veze sa sticanjem krova nad glavom, ovo sad postaje sredstvo za zaradu i obrtanje novca. Samim tim logiku i razum bacamo kroz prozor, cene možda odu još gore, mozda ne.. Niko ne zna! Znam samo da ja nemam po ovim cenama šta da tražim.
 

НОВИ САД ПРВИ ГРАД ПО БРОЈУ ПРОДАТИХ ПАРЦЕЛА У СРБИЈИ​


У последње три године, Нови Сад је први град у Србији по броју продатих парцела грађевинског земљишта, док се по броју прометованих пословних простора за 2023. налазио иза Београда.​


 
Koliko vidim, prodaja ne posustaje, cene idu gore i ljudi keširaju.
Ja kao kreditni kupac sam istisnut iz igre iako imam dobra primanja.. Ovo više nema veze sa sticanjem krova nad glavom, ovo sad postaje sredstvo za zaradu i obrtanje novca. Samim tim logiku i razum bacamo kroz prozor, cene možda odu još gore, mozda ne.. Niko ne zna! Znam samo da ja nemam po ovim cenama šta da tražim.

Pa što reče onaj Nešovanović, tržište nekretnina je igralište za bogate. Ja imam sličan doživljaj kao ti, odložio sam kupovinu za godinu dana da skupljam još učešća, ali ne deluje mi da ću biti u mnogo boljoj poziciji u 2025.
 
Pa što reče onaj Nešovanović, tržište nekretnina je igralište za bogate. Ja imam sličan doživljaj kao ti, odložio sam kupovinu za godinu dana da skupljam još učešća, ali ne deluje mi da ću biti u mnogo boljoj poziciji u 2025.
Zavisi kojim tempom skupljaš, ali situacija svakako nije obećavajuća. Ja pokušavam da uvećam prihode, iskoristim situaciju kao stimulans da delam :)
 
Zavisi kojim tempom skupljaš, ali situacija svakako nije obećavajuća. Ja pokušavam da uvećam prihode, iskoristim situaciju kao stimulans da delam :)

Čini mi se da je rast stao pa mislim da svakako nema greške čekati sad, ali ako budu krenuli da obaraju kamate krajem godine, mogu izazvati haos... Čini mi se doduše da ECB konzervativno pristupa zasad, a i FED je na holdu zbog straha od nove inflacije.
 
?! A kada dune vetar, i padne kiša, gde ode to zagađenje? Kada padne kiša, samo spere zagađenje u zemlju, tj. ne ide više u naša pluća, nego prelazi u hranu koju jedemo. Kada dune vetar, samo odnese zagađenje (koje smo mi stvorili) na neko drugo mesto. To je kao kada neko čisti ispred svog ulaza, pa ne pokupi smeće, već ga prebaci sa trotoara na ulicu.

Evo jedan zanimljiv sajt, u svakom trenutku se može videti koliko ugljen-dioksid (CO2) emisija se proizvede u svakoj zemlji, od proizvodnje električne energije. Sajt se ažurira konstantno, a vrednosti ugljen-dioksida se menjaju u zavisnosti od angažovanih proizvodnih resursa. Mapa je interaktivna, tako da može biti korisnia svima.

Pogledajte prilog 197415
CO2 nije gas koji zagađuje, već hrana za biljke. Nema CO2, nema ni fotosinteze ni složenih formi života na kopnu.

CO2 je pod napadom zbog pseudonaučne teorije da izaziva globalno zagrevanje.
 
I ja isto mislim da nece biti onog ludackog rasta kao proteklih godina. Mislim da je ovo plafon sto se tice cena za ovu godinu, a za dalju buducnost bas nemam predstavu a @vradovic je naveo neke argumente koji idu u prilog tezi da ce rast da se nastavi barem do Expa.
 
I ja isto mislim da nece biti onog ludackog rasta kao proteklih godina. Mislim da je ovo plafon sto se tice cena za ovu godinu, a za dalju buducnost bas nemam predstavu a @vradovic je naveo neke argumente koji idu u prilog tezi da ce rast da se nastavi barem do Expa.
@vradovic je naveo poprilično solidne argumente, ali meni se sve više čini da se tržište rotira ka manjem obimu prometa. Kupuje se, ali sve mi nekako deluje sitnije, kao da ljudi nisu spremni da premaše neke iznose. Govorim pretežno za ljude koji kupuju za život...
 
@vradovic je naveo poprilično solidne argumente, ali meni se sve više čini da se tržište rotira ka manjem obimu prometa. Kupuje se, ali sve mi nekako deluje sitnije, kao da ljudi nisu spremni da premaše neke iznose. Govorim pretežno za ljude koji kupuju za život...

Obim prometa je nominalno pao i pored skoka cena, dakle kupci su očigledno istisnuti sa tržišta, ali vrlo je moguće i da su ti istisnuti kupci bili "anomalija" na tržištu zbog nezapamćeno niskih kamatnih stopa.

Ono što je rekao Seneši skoro, da je ovo zapravo normalizacija tržišta, jer su prethodne godine bile obeležene ogromnom tražnjom i zatrčavanjem kupaca na stanove i pre nego što se zabode prvi ašov. Navikli smo se na veliki promet i sad nam je ovo čudno, što zgrade dolaze do faze useljenja sa slobodnim stanovima. A to bi trebalo biti normalno.
 
Evo gledam mart sad. Od 1369 ugovora, 900 je 2600e/m2 i niže. Dakle, biće da je malo kupaca spremno da ide preko 3k/m2(što nije tako čudno, doduše).
Videćemo tek april, pošto je mali uzorak. Ali medju ovih 48 obrađenih ugovora za starogradnju (ukupno 74 sa ng) ima čak 30 ispod 2000e/m2.
 
Stala je prodaja jer je ponuda starogradnje je ocajna i precenjena a novogradnja je preskupa cak i u pocetnim fazama a pogotovu za neke lokacije. Malo svi kalkulisu sad cini mi se jer po onim infomracijama u bankama ima brda love spremno za uletanje u beton. Ove starije generacije i dalje vide beton kao najsigurniju investiciju ali vidim sve vise mladjih ljudi koji odustaju od tih razmisljanja i ulazu u kripto, berzu, fondove i pokrecu online biznise tako da mislim da se i to mora uracunati kao faktor u buducnosti da mladi nece toliko gledati na neoretnine kao nesto gde primarno ce ulagati kes.
 
Navikli smo se na veliki promet i sad nam je ovo čudno, što zgrade dolaze do faze useljenja sa slobodnim stanovima. A to bi trebalo biti normalno.
Jeste, tu onda i može jedna vrsta kupaca koja hoće i da vidi stan svojim očima i uđe u njega fizički da kupuje. Većina ljudi hoće novogradnju, da uzme stan u novoj zgradi, u velikoj većini su to i naravno bolje zgrade nego starogradnja, ali jednostavno naš mentalitet uglavnom ne ide na to što nije opipljivo, a i zbog raznih mahinacija u prošlosti...
 
0-02-05-928c6046a93f02611cf7bc1ee998153a29daa81fddd7135ef5e3e8af213174d4_401ab6ad2ced665c.jpg
0-02-05-a4e115b333f266f7767926b1df76eedfbee8132cd535786fbebb19571fda9357_b809b009de32ef6.jpg
0-02-05-73c90d1f78390a96a2d78da6b7e870e7ed8d78f4da028050d40a4d39755136b1_c94207288a843657.jpg
0-02-05-0873bbea6ced527c7ef8908e0e0e7a2337ab6505553b1dc8285c2aa5cf94622d_f1a19ba9c2216710.jpg
0-02-05-15ab2a1b9bdecf58f97724c2e0c8a92b3434ebdcaa85c4757e4398b080d542db_f8b19361e0672ce2.jpg
 
Ovo jesu tacni podaci, ali ne otkrivaju celu sliku. Ispada da mladje generacije puno ulazu u nekrtnine, a cinjenica je da je mladjim generacijama 3 puta teze da kupe nekretninu nego njihovim roditeljima ili 5 puta teze od njihovih baba i deda. Vecina kapitala koji imaju mladje generacije je nasledjena.
Inace, do 2045. bi trebalo da se desi ogroman transfer bogatstva na mladje generacije, 84 biliona USD bi trebalo da bude nasledjeno (https://www.nasdaq.com/articles/mor...baby-boomers:-will-other-generations-catch-up)
 
Nemoguce je kupiti stan tamo tamo gde je drzava dozvolila monopolsko ponasanje na trzistu nektretnina i ulazak krupnog kapitala i mesetara. Npr. nedavno se digla poprilicna dreka u Nemackoj kada je neki norveski milijarder kupio 2000 stanova u Berlinu.

Tamo gde je drzava normalna, sasvim je normalno da srednja klasa kupi stanove cak i u metropoloma. U Austriji je par mojih prijatelja kupilo stanove u Becu u zadnjih desetak godina i to nakon 5-6 godina boravka u Austriji.
Znači država je nenormalna ako je "dozvolila" da neko ko je legalno zaradio par stotina miliona EUR I platio porez na to, investirao u par hiljada stanova i platio porez na tu kupovinu i onda ih renta i opet placa porez na tu delatnost. I to je mešetarenje i monopol?! Stvarno svašta ovde može da se pročita. Pa na zapadu uključujući i Austriju, većina rentala su u vlasništvu kompanija cija je primarna delatnost rentiranje. U Beogradu je značajna anomalija da se rezidencijalne nepokretnosti u 99% slucajeva rentaju od fizičkih lica. Valjda su to ti monopolisti i vlasnici krupnog kapitala....
 
cinjenica je da je mladjim generacijama 3 puta teze da kupe nekretninu nego njihovim roditeljima ili 5 puta teze od njihovih baba i deda.

Sad bas naleteh na 150. reprizu serije Bolji zivot. Doktor u 35. godini ne moze zensku da dovede jer iznajmljuje sobu od gazdarice koja se sve vreme tu mota. I jos kaze da je ta najbolja od prethodnih 11 gazdrarica. Pa sledeca scena u istoj epizodi, lik ide u penziju ali nece sat na poklon nego hoce da dobije stan da ne bi bio podstanar pod stare dane. Sledeci lik ponosno kaze da uredno placa svoj 35ogodisnji kredit i da ce ga isplatiti do pocetka penzije. Sekretarica takodje iznajmljuje stan. Giga moravac zivi kod zene, i kad ga izbacila morao na klupu u parku. Sin mu se takodje udao kod zene i zivi sa njenima. Svaler od njegove zene takodje udat, pa morao kod rodjaka u podstanare. Zapravo u celoj toj postavi samo Gigina zena ima svoju gajbu, a i ona je nasledjena.

To je otprilike tadasnja srednja klasa: doktori specijalisti, cinovnici, radni narod, prosveta, ekonomisti i pravnici.

Ne deluje mi bas da se tada 5 puta lakse dolazilo do stana nego danas.
 
Znači država je nenormalna ako je "dozvolila" da neko ko je legalno zaradio par stotina miliona EUR I platio porez na to, investirao u par hiljada stanova i platio porez na tu kupovinu i onda ih renta i opet placa porez na tu delatnost. I to je mešetarenje i monopol?! Stvarno svašta ovde može da se pročita. Pa na zapadu uključujući i Austriju, većina rentala su u vlasništvu kompanija cija je primarna delatnost rentiranje. U Beogradu je značajna anomalija da se rezidencijalne nepokretnosti u 99% slucajeva rentaju od fizičkih lica. Valjda su to ti monopolisti i vlasnici krupnog kapitala....

Nije nelegalno, samo je politički problematično. Ja bih zabranio kompanijama da poseduju nekretnine za stanovanje iskreno.
 
Sad bas naleteh na 150. reprizu serije Bolji zivot. Doktor u 35. godini ne moze zensku da dovede jer iznajmljuje sobu od gazdarice koja se sve vreme tu mota. I jos kaze da je ta najbolja od prethodnih 11 gazdrarica. Pa sledeca scena u istoj epizodi, lik ide u penziju ali nece sat na poklon nego hoce da dobije stan da ne bi bio podstanar pod stare dane. Sledeci lik ponosno kaze da uredno placa svoj 35ogodisnji kredit i da ce ga isplatiti do pocetka penzije. Sekretarica takodje iznajmljuje stan. Giga moravac zivi kod zene, i kad ga izbacila morao na klupu u parku. Sin mu se takodje udao kod zene i zivi sa njenima. Svaler od njegove zene takodje udat, pa morao kod rodjaka u podstanare. Zapravo u celoj toj postavi samo Gigina zena ima svoju gajbu, a i ona je nasledjena.

To je otprilike tadasnja srednja klasa: doktori specijalisti, cinovnici, radni narod, prosveta, ekonomisti i pravnici.

Ne deluje mi bas da se tada 5 puta lakse dolazilo do stana nego danas.
Pricamo o USA, gde je potrebno mnogo vise godisnjih plata nego njihovim roditeljima ili babama i dedama da bi kupili nekretninu. Kod nas trenutno jeste malo bolje stanje nego kad je sniman Bolji Zivot, tj. krajem 80-tih i pocetkom 90-tih, pred sam raspad SFRJ. Ako se uporedjujemo sa tim periodom i periodom 90-tih, sad zaista jesmo u "zlatnom dobu".
 
Nije nelegalno, samo je politički problematično. Ja bih zabranio kompanijama da poseduju nekretnine za stanovanje iskreno.
Šta je tačno problematicno? Firma koja se bavi rentiranjem, zapošljava određene ljude i isplacuje plate. Takodje, obzirom da imaju stotine ili hiljade jedinica, rade i facility management i održavaju svoje zgrade i stanove. Kroz svoju delatnost ostvaruju profit na koji opet placaju porez.
 
Pricamo o USA, gde je potrebno mnogo vise godisnjih plata nego njihovim roditeljima ili babama i dedama da bi kupili nekretninu. Kod nas trenutno jeste malo bolje stanje nego kad je sniman Bolji Zivot, tj. krajem 80-tih i pocetkom 90-tih, pred sam raspad SFRJ. Ako se uporedjujemo sa tim periodom i periodom 90-tih, sad zaista jesmo u "zlatnom dobu".
Pa ako se poredimo i sa USA ispada da zivimo u zlatno doba, jer evo cak i ovde na forumu imamo ekonomistu mladjeg od 3 banke koji razmatra kupovinu vikend stana u BG i to bi mu bio 3. stan jer je vec u 2 navrata uz pomoc familije pazario gajbe.
 
Šta je tačno problematicno? Firma koja se bavi rentiranjem, zapošljava određene ljude i isplacuje plate. Takodje, obzirom da imaju stotine ili hiljade jedinica, rade i facility management i održavaju svoje zgrade i stanove. Kroz svoju delatnost ostvaruju profit na koji opet placaju porez.

Zato što je podložno zloupotrebi i kartelizaciji tržišta. Privatne kompanije sa više hiljada jedinica su mnogo moćnije u oblikovanju tržišta nego bilo koji mali stanodavac.

Ok mi je da pružaju property management usluge, samo ideja da neki privatni entitet poseduje značajan % stanova u gradu može dovesti do socijalne krize.
 
Zato što je podložno zloupotrebi i kartelizaciji tržišta. Privatne kompanije sa više hiljada jedinica su mnogo moćnije u oblikovanju tržišta nego bilo koji mali stanodavac.

Ok mi je da pružaju property management usluge, samo ideja da neki privatni entitet poseduje značajan % stanova u gradu može dovesti do socijalne krize.
Ok, ali @MrNash navodi primere gradova gde je uobičajeno da velike kompanije upravljaju tržištem rentala, a onda je problem u Beogradu jer Pera iz Bloka 62 traži 500 eur za jednosoban stan u izvornom stanju.
 
Vrh