Šta je novo?

Cene nekretnina

NBG je uvek bio seljana. Uglavnom seosko stanovništvo je nabijeno u solitere. Možda se poslednjih godina nešto menja struktura stanovništva.
Kakva divna umotvorina ubermenscheva plave krvi iz kruga 2-ojke. No svako ima svoje iskustvo, ja npr. znam gomilu profesora, doktora nauka, lekara, uspesnih IT preduzetnika odraslih na Novom Beogradu 70-ih i 80-ih.

A iz kruga 2. su nam dosli tatin mezimac Tadic i drugari iz 1. gimnazije koji su uspeli Srbiju da zavaljaju narodnjacima jer ih nije interesovala 'seljana' van kruga dvojke...
 
Kakva divna umotvorina ubermenscheva plave krvi iz kruga 2-ojke. No svako ima svoje iskustvo, ja npr. znam gomilu profesora, doktora nauka, lekara, uspesnih IT preduzetnika odraslih na Novom Beogradu 70-ih i 80-ih.

A iz kruga 2. su nam dosli tatin mezimac Tadic i drugari iz 1. gimnazije koji su uspeli Srbiju da zavaljaju narodnjacima jer ih nije interesovala 'seljana' van kruga dvojke...
Ja sam sa NBG i izneo sam svoj utisak o komsiluku, a u centru nikad nisam ziveo. Jednostavno, 80% mojih komsija su direktno sa sela saterani u soliter.
 
Ja sam sa NBG i izneo sam svoj utisak o komsiluku, a u centru nikad nisam ziveo. Jednostavno, 80% mojih komsija su direktno sa sela saterani u soliter.
Ok, malo sam prenaglio sa komentarom. No 90% Beograda je naseljeno posle 2. svetskog rata i moji roditelji su takodje odrasli na selu ali su zavrsili skole, ponasali se kao gradjani i nisu doneli selo u grad.

Ono sto na Novom Beogradu jeste bilo specificno je veliki broj vojnih zgrada gde je bilo svega, pogotovo 90-ih je svasta isplivalo...
 
Imam neku teoriju što se tiče naselja u Beogradu, a i generalno može da se primeni, ako je tačna uopšte.

Dakle, mesta gde su naselja ili sela, u kojima se živi vekovima ili duže, su verovatno geografski, vazdušno, klimatski (a i po nekom X faktoru) na dobrom mestu za život. Kao ona izreka za mačku da bira gde će da spava, tu je dobro mesto.

Pa na primer, Žarkovo, Banjica, Banovo Brdo, na primer, su verovatno na provereno dobrim mestima za život. Ne isključujem ostala mesta da su dobra za život, ali su ova provereno dobra.
 
Ja sam sa NBG i izneo sam svoj utisak o komsiluku, a u centru nikad nisam ziveo. Jednostavno, 80% mojih komsija su direktno sa sela saterani u soliter.
Ceo Beograd je takav, Vračar seljaci iz CG, Stari Grad Cigani doseljenici, Savski Venac kriminalci i navijači... Nbg bar poštena radnička klasa :)

Zaboravih još jednu uporedbu sa Bečom, fasade su im sredjene. To će kod nas biti kad i metro.
 
Palilula je puna ljomberizma. Imao sam komšije koje su đubre bacale tako što su gađale kontejner s terase.
 
Sve je to do kućnog vaspitanja, odnosa prema kolektivu i društvu... ko je odakle nema neke veze. Moje komšije su "rasni Beogradjani" pa opet ostave djubre u hodniku.
 
Poslednja izmena:
Koliko hoces, u Trgovackoj imas 2 sa gornje strane, pa iza Maxija isto 2 sa donje strane trgovacke, pa onda Ratka Mitrovica onaj deo ka filmskom gradu imas parkove iza zgrada takodje, a da ne pricam o Ceraku i Vidikovcu koji su odmah tu
Uf...to oko Trgovačke bih teško nazvao parkom...Više mi izgleda da ima parkova oko Žarkova, a baš u Žarkovu teže malo. Što bi rekli ovi iz Victory Gardensa sa Brda, Košutnjak na 5minuta, jeste ali juče. :)
 
Jbg ljudi i dalje .misle ako kupe stan ili zive u nekoj centralnoj opstini automatski postaju povlasceni sloj i "rasan beogradzanin". Delom je to malogradjansko raznisljanje a delon i posledica centralizacije Srbije. To je vec usadjeno u posvest naroda narativom da sve najbolje dolazi iz glavnog grada.
 
Sve je to do kućnog vaspitanja, odnosa prema kolektivu i društvu... ko je odakle nema neke veze. Moje komšije su "rasni Beogradjani" pa opet ostave djubre u hodniku.

kako me izludjuje to sa smecem... krene jedan, pa onda i drugi, treci sa izgovorom kako ovi prethodni isto to rade... i sto je najgore to sam vidjao svuda, nebitno kako kog su staleza stanari
 
Uf...to oko Trgovačke bih teško nazvao parkom...Više mi izgleda da ima parkova oko Žarkova, a baš u Žarkovu teže malo. Što bi rekli ovi iz Victory Gardensa sa Brda, Košutnjak na 5minuta, jeste ali juče. :)
Ima parkova koliko hoces, jos je moja zgrada na uglu Ratka Mitrovica i Ace Joksimovica, na 10 minuta pesaka imam 5 parkova, pa svaki dan sa cerkom idem u drugi, a Kosutnjak mi je takodje na 10 minuta peske, samo se popnem do Vladimira Rolovica i izbijem na putic koji vodi do Difa i eto me na Kosutnjaku. Ne znam sta imas toliko protiv Zarkova da moras da odgovoris na sve komentare i to negativno
 
kako me izludjuje to sa smecem... krene jedan, pa onda i drugi, treci sa izgovorom kako ovi prethodni isto to rade... i sto je najgore to sam vidjao svuda, nebitno kako kog su staleza stanari
Baš tako. I ovi su dobrostojeći blago rečeno ali eto ima svakakvih. Generalizacija nema smisla nikada. Ko nije vaspitan kako treba neće mu ni sve pare ni stanovi u centru pomoći.
 
Moram da podelim skorasnje iskustvo, a vezano za temu.
Tokom prvomajskih praznika, u Sloveniji upoznam menadzera jednog jaceg hotela. Kaparisao je stan u BNV.
Kaze Beograd je neverovatan, ima sve sto coveku treba, dugo mi je objasnjavao zasto je grad poseban, iz njegovog ugla. Kaze vi imate luksuz koji nema niko u Evropi.
Cena kvadrata je oko 3,5k eur u poredjenju sa Ljubljanom koja ide na 6k+ za novogradnju. On ima mogucnost da stan plati kesom, ili da podigne kredit u svojoj banci.
Poenta je da kupaca ima mnogo i bice ih sve vise, jer se u gradovima EU ne moze kupiti stan po ovim cenama. Mislim da nema sanse da cene idu na dole, pogotovo za novogradnje na trazenim lokacijama.
 
Ja ne znam više šta je jeftinija opština kad se Vidikovac prodaje za 2600, valjda Obrenovac i Grocka sada spadaju u jeftinije pa valja to gledati, mirna porodična idila u Kaluđerici za male pare
Stepa Stepanović, mislim da sam kačio post koji sam dobio od prodaje gde će početna cena biti izmedju 2000-2500eur. Mislim da su najavljena 2-3 velika kompleksa tamo.
 
Moram da podelim skorasnje iskustvo, a vezano za temu.
Tokom prvomajskih praznika, u Sloveniji upoznam menadzera jednog jaceg hotela. Kaparisao je stan u BNV.
Kaze Beograd je neverovatan, ima sve sto coveku treba, dugo mi je objasnjavao zasto je grad poseban, iz njegovog ugla. Kaze vi imate luksuz koji nema niko u Evropi.
Ovakvi ljudi treba da se cuju i da ljudima kod nas koji su suvise fokusirani na dnevnu politiku ovakve stvari malo otvore oci i da vide da ipak nije sve tako crno kako se njima cini, i da sem dnevne politike ima mnogo lepih stvari u nasem BG-u i nasoj Srbiji kojima bi oni mogli da se bave, umesto sto gledaju crno na sve sto se tice razvoja i novih projekata.
 
Kaze Beograd je neverovatan, ima sve sto coveku treba, dugo mi je objasnjavao zasto je grad poseban, iz njegovog ugla. Kaze vi imate luksuz koji nema niko u Evropi.

Jel može bar neki detalj zašto je grad poseban? Osim noćnog života, ne vidim koju prednost Beograd ima u odnosu na Ljubljanu. Čak sam svaki put kad sam išao u Sloveniju razmišljao koliko mora da je lepši svakodnevni život u Ljubljani u odnosu na BG.
 
Jel može bar neki detalj zašto je grad poseban? Osim noćnog života, ne vidim koju prednost Beograd ima u odnosu na Ljubljanu. Čak sam svaki put kad sam išao u Sloveniju razmišljao koliko mora da je lepši svakodnevni život u Ljubljani u odnosu na BG.
Poseban je po tome sto je BG svetska metropola, a Ljubljana nekadasnje austrougarsko selo koje je igrom slucaja postalo glavni grad.
 
Beograd nije M od metropole. Obišao sam većinu evropskih metropola, i Beograd u poređenju sa njima izgleda kao prenaseljena palanka.
Beograd je miljama daleko od metropole, i o tome ne treba raspravljati. Ipak, slažem se da ljudi sa strane sigurno vide neke privlačnosti koje mi koji živimo ovde ne vidimo. Ja sam se godinu dana školovao u Ljubljani, i doživeo sam je kao zgodno, uređeno mesto za miran, porodičan život, ali je ipak ne bih menjao za Beograd. Ali sam zato bio oduševljen drugim, manjim mestima, koja su zelena, besprekorno čista, fino uređena. Doduše, ne znam kako bi bilo živeti u njima.
 
Moram da podelim skorasnje iskustvo, a vezano za temu.
Tokom prvomajskih praznika, u Sloveniji upoznam menadzera jednog jaceg hotela. Kaparisao je stan u BNV.
Kaze Beograd je neverovatan, ima sve sto coveku treba, dugo mi je objasnjavao zasto je grad poseban, iz njegovog ugla. Kaze vi imate luksuz koji nema niko u Evropi.
Cena kvadrata je oko 3,5k eur u poredjenju sa Ljubljanom koja ide na 6k+ za novogradnju. On ima mogucnost da stan plati kesom, ili da podigne kredit u svojoj banci.
Poenta je da kupaca ima mnogo i bice ih sve vise, jer se u gradovima EU ne moze kupiti stan po ovim cenama. Mislim da nema sanse da cene idu na dole, pogotovo za novogradnje na trazenim lokacijama.
Sta je nekom poseban grad je ekstremno individualna stvar koja se čak i kod iste osobe menja u zavisnosti od perioda života. Znam osobu rođenu u Beogradu koja je proputovala pola sveta i pre 15 godina tvrdila da je Beograd među top svetskim mestima a da je Beč učmalo selo. Sad tvrdi da jedva čeka da odseli iz ove džungle u neko zelenilo.

Ako je nekome do ludila i provoda dan-noć, BG je top mesto. Ali za porodičan život, neka posebna interesovanja i aktivnosti nije ni na Balkanu pa možda ni u Srbiji top.
 
Ima parkova koliko hoces, jos je moja zgrada na uglu Ratka Mitrovica i Ace Joksimovica, na 10 minuta pesaka imam 5 parkova, pa svaki dan sa cerkom idem u drugi, a Kosutnjak mi je takodje na 10 minuta peske, samo se popnem do Vladimira Rolovica i izbijem na putic koji vodi do Difa i eto me na Kosutnjaku. Ne znam sta imas toliko protiv Zarkova da moras da odgovoris na sve komentare i to negativno
Nemam nista protiv Žarkova, svako bira šta voli. Neko voli Krnjaču. Samo smatram da je daleko od istine da se radi o naselju punom parkova. Znam da ljudi iz Trgovačke idu kolima na Bele Vode u park u nedostatku istog. A ovima ispod Trgovačke Košutnjak je opcija samo za alpinizam.
 
Sta je nekom poseban grad je ekstremno individualna stvar koja se čak i kod iste osobe menja u zavisnosti od perioda života. Znam osobu rođenu u Beogradu koja je proputovala pola sveta i pre 15 godina tvrdila da je Beograd među top svetskim mestima a da je Beč učmalo selo. Sad tvrdi da jedva čeka da odseli iz ove džungle u neko zelenilo.

Ako je nekome do ludila i provoda dan-noć, BG je top mesto. Ali za porodičan život, neka posebna interesovanja i aktivnosti nije ni na Balkanu pa možda ni u Srbiji top.
Porodičan život pokriva širok dijapazon aktivnosti, pa je po meni poprilično merodavan za neki generalnu procenu kvaliteta jednog grada. Prvo što primetiš u Beogradu kad postaneš otac je nedostatak prilagođenosti gotovo svih ustanova deci i dečjim potrebama. Gotovo nigde nemaš da iznajmiš kolica (što bi jedna metropola morala da ima), nemaš nigde da presvučeš pelenu detetu, nemaš noše, hranilice za decu imaš samo u "fensi" restoranima. Da ne zalazim u neke ozbiljnije stvari.
 
Jel može bar neki detalj zašto je grad poseban? Osim noćnog života, ne vidim koju prednost Beograd ima u odnosu na Ljubljanu. Čak sam svaki put kad sam išao u Sloveniju razmišljao koliko mora da je lepši svakodnevni život u Ljubljani u odnosu na BG.
Kaze vi mozete da kupite hleb u devet uvece. Mozete da birate sta cete da jedete kada god hocete, od bureka pa do raznih specijaliteta. Vecina hrane je kvalitetnija, pocevsi od pijace pa nadalje. Imate pune arene na utakmicama, imate koncerte. Sve je to, kaze, luksuz.
I meni je sve to zvucalo malo preterano, da budem iskren. Kazem nije bas sve tako sjajno, a onda mi kaze da je zbog posla ziveo u Beogradu par godina. Hvali nas mentalitet, to sto smo svoji, njih su kaze pretvorili u robote, nista se ne pitaju samo rade sta im se naredi iz EU.
Moje neko misljenje je da to sto je zemlja cista i sve je tako uredjeno, je uglavnom postignuto kaznjavanjem i pritiskom postovanja pravila. Hteli mi to da priznamo ili ne, nekim ljudima to ne odgovara. Na Bledu je kazna za bacanje smeca na travu 200eur, i ti znaci stoje svuda. Meni to ne smeta, i ja bih voleo da je tako cisto u Beogradu. Ali to je verovatno samo jedno od milion pravila, koje opterecuju obicnog coveka. Naravno da nisam za bacanje djubra po ulici, ali na primer tamo se kaznjavaju stambene zajednice ako otpad ubace u pogresnu kantu, posto je reciklaza na dosta visokom nivou.
Na kraju, slovenci kupuju stanove u radijusu od 50-100km od Ljubljane, na kredit, jer samo to mogu da priuste. Obican covek tamo ne zivi bas ugodno, pa odatle i takva percepcija.
 
Beograd nije M od metropole. Obišao sam većinu evropskih metropola, i Beograd u poređenju sa njima izgleda kao prenaseljena palanka.
Pre 10 godina nije bio ni M od metropole, ali u poslednjih 5-6 godina BG je metropola po svim parametrima. Ljudi iz BG koji mrze BG uglavnom ga mrze zbog aktuelne garniture na vlasti, ali to ko je na vlasti nije parametar za odredjivanje da li je neki grad metropola
Ako je nekome do ludila i provoda dan-noć, BG je top mesto. Ali za porodičan život, neka posebna interesovanja i aktivnosti nije ni na Balkanu pa možda ni u Srbiji top.
Slazem se da je za provod i kvalitetan zivot top mesto, i da mu je to najjaci adut (Bangkok na Balkanu ili kako god to maliciozni zvali). Ali ne znam zasto se u Srbiji toliko odvaja zivot (provod, izlasci, ludilo) i porodican zivot. Jedino se kod nas ljudima zivot zavrsi kada dobiju decu, ako im se prethodno nije zavrsio kada su stupili u brak. Ako pogledamo malo u svet, u vecini bogatijih drustava ljudi ne prestaju da izlaze kada stupe u brak/dobiju decu, i zivot im je puno ispunjeniji nego ovima sto su se zatvorili u kuce. Ako sve to stavis na papir BG je fantastican zivot za grad i za ljude koji vole provod, nebitno da li imaju ili nemaju porodicu.

Makar bi mi mladji 80 i neko/90 i neko godiste trebali malo vise da zivimo u tom fazonu kako zive nasi vrsnjaci po zapadnoj Evropi i USA.
 
Slovenija je ekološki čista i osvešćena država, sa čistim vazduhom i čistom vodom za piće. Da pomenem da je Bg u vrhu svetske zagađenosti i da pliva u fekalijama, a kako stvari stoje pićemo flaširanu vodu. Ljubljana nema Bnw, ali ima sve drugo potrebno normalnom čoveku za normalan život.
 
Vrh